Українська енергетика зазнала «сонячного» удару

Енергосистема України виявилася неготовою приєднати всіх охочих виробляти «чисту» енергію? Пише Главком.

Хто блокує будівництво об’єктів «Ð·ÐµÐ»ÐµÐ½Ð¾Ñ—» енергетики?

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) закликала ДП «Енергоринок» не блокувати розвиток альтернативної енергетики. Регулятор вимагає від компанії відповідно до чинного законодавства пришвидшити підписання договорів купівлі-продажу електроенергії з виробниками альтернативних джерел – сонця, вітру, води, біогазу. В разі ж недотримання вимог закону глава НКРЕКП Дмитро Вовк пообіцяв поскаржитися керівництву уряду. Відповідний листдержавний регулятор уже спрямував  до «Енергоринку», копію – віце-прем’єру Володимиру Кістіону , який координує роботу паливно-енергетичного комплексу.

До НКРЕКП надходять чисельні клопотання від суб’єктів господарювання про необхідність підписання попереднього договору купівлі-продажу електроенергії на базі Примірного договору, зміни до якого нещодавно були затверджені   регулятором.

Проблема блокування розвитку зеленої енергетики отримала розголос восени 2017 року. Тоді посол Сполучених Штатів Марі Йованович звернулася до прем’єра Володимира Гройсмана з проханням посприяти укладенню договору між ДП «Енергоринок» та компанією Eurocap. Ця компанія планує збудувати в Запорізькій області одну з найпотужніших вітроелектростанцій України (перша черга – 225 МВт, з подальшим розширенням до 500 МВт).

На реалізацію цього проекту Корпорація закордонних приватних інвестицій США (ОРІС) наприкінці минулого року ухвалила рішення надати кредит на $150 млн та страхування – з можливістю перестрахування на суму до $320 млн. Звісно прем’єр відразу ж прореагував на звернення американського посла, пообіцявши посприяти в «ухваленні ДП «Енергоринок» швидкого рішення щодо укладання угоди про купівлю електроенергії з Eurocape».

Хто блокує будівництво об’єктів «зеленої» енергетики?

На тлі переможних реляцій державних структур про справжній бум «зеленої енергетики», особливо сонячної,  здавалося б, досить дивно виглядає заклик державного регулятора «не блокувати розвиток альтернативної енергетики».  Чи, можливо, Україна не зацікавлена у залученні західних інвестицій у розвиток перспективної «зеленої» галузі?

Насправді ж згадана вище історія як лакмусовий папірець «проявила» глибокі протиріччя між усіма учасниками енергоринку України і потенційними іноземними інвесторами: всі вони декларують бажання йти в ногу з глобальним світовим трендом  «зеленої енергетики», але бажання обмежені можливостями об’єднаної енергосистеми України. Тому й не дивно, що окремі державні структури намагаються загальмувати прихід інвесторів, і схоже, роблять це на догоду інтересам певних вітчизняних бізнес-угруповань.

Раніше народний депутат Сергій Лещенко звинувачував керівника ДП «Енергоринок» Юрія Гнатюка у  змові з власником теплової генерації Рінатом Ахметовим. Нинішнє блокування договорів на купівлю-продаж електроенергії з альтернативних джерел енергії теж не випадковість, а закономірне продовження прихованої «співпраці» керівника «Енергоринку» з головним енергетичним олігархом.

У першому кварталі 2018 року в Україні введені в експлуатацію нові генеруючі об’єкти на відновлюваних джерелах енергії (ВДЕ) встановленою потужністю 159,4 МВт, що в 2,4 рази перевищує показник за аналогічний період 2017 року. Загальна встановлена потужність об’єктів ВДЕ (сонце, вітер, вода, біогаз) – 1534,1 МВт (без урахування анексованого Криму, де раніше було запущено ВДЕ загальною потужністю 494,9 МВт). Проте у загальному балансі виробництва електроенергії частка ВДЕ – лише 1,7%, тоді як в провідних країнах вона вже сягає 40%.

Обмеження для «зеленої» енергетики

Темпи зростання «чистої» енергії, аби позбутися залежності від імпортованих енергоносіїв, поки що не набули належних обсягів. Але бум уже на порозі!

«Ключовий виклик, що постав перед енергосистемою України в найближчі 5-7 років, зумовлений тим, що в 2017-му кількість виданих технічних умов і підписаних договорів з НЕК «Укренерго» на приєднання  до високовольтних мереж об’єктів «зеленої енергетики» зросла більш ніж у 30 разів (за показником потужності) порівняно з 2016 роком. Це шалений темп, і тенденція продовжилася в першому кварталі 2018 року, – заявив керівник НЕК «Укренерго» Всеволод Ковальчук, виступаючи 11 квітня перед учасниками міжнародної конференції на тему сонячної енергетики у Центральній та Східній Європі. – Ми маємо один з найвищих у світі темпів підписання договорів на майбутні приєднання, але це великий ризик для енергосистеми України».

За даними «Укренерго», загалом нині вже підписано договорів на приєднання до мереж установок «зеленої» енергетики потужністю 7580 МВт (без врахування великих ГЕС і ГАЕС). Але об’єднана енергосистема України нині  може прийняти лише до 3 тис МВт нових потужностей сонячних та вітряних електростанцій (СЕС і ВЕС) без ризику її розбалансування – ці потужності можуть бути введені в експлуатацію до кінця 2019 року.

Виходить, більша половина охочих будувати і приєднати до мереж свої електростанції позбавлена цієї можливості. Не виключено, що це й стало причиною блокування зокрема договору з компанією Eurocap.

За даними ДП «Енергоринок», загалом на оптовому ринку діє близько 470 договорів на купівлю-продаж електроенергії, з яких майже 240 – це договори за «зеленим» тарифом, де переважна більшість – це договори з виробниками сонячної енергії.
Приватні домогосподарства (потужністю до 30 кВт) обмежуються вимогою підписання договору з енергопостачальними компаніями, тоді як власники потужних джерел енергії повинні підписати договір купівлі-продажу електроенергії з ДП «Енергоринок».

Ціна питання: електроенергія може подорожчати вдвічі?

Структура виробництва електроенергії в Україні дуже відрізняється від енергосистем країн Західної Європи, Китаю чи Індії, де альтернативна енергетика розвивається прискореними темпами, тому її частка в загальному енергобалансі інколи сягає 40%.  В Україні не вистачає маневрених потужностей, здатних регулювати пікові добові навантаження енергосистеми. Зокрема, в базовому режимі працюють атомні електростанції (складають 55% енергобалансу), а відтак, АЕС не беруть участі у регулюванні добових навантажень.

З введенням у дію великих потужностей сонячних та вітрових електростанцій, а їхня робота залежить від кліматичних умов, а відтак, не завжди можна стовідсотково спрогнозувати обсяги генерації цими станціями, тому виникає необхідність мати додаткові маневрові потужності.  Потрібно  будувати електростанції швидкодіючого мобільного резерву (газопоршневі станції, гідроакумулюючі) потужністю до 3000 МВт (детальніше про ризики енергосистеми – на сайті Укренерго). Поки ж ця інфраструктура не розбудована,  найефективніше регулювати добові пікові навантаження в єдиній енергосистемі України можна за рахунок теплових електростанцій. Отже,  розвиток зеленої енергетики, у першу чергу, скорочуватиме частку теплової  генерації  (нині 75% належить Ахметову).

«На кожен МВт потужності сонячної електростанції ми повинні тримати в системі швидких резервів приблизно 300 кВт, тобто, приблизно 30% (від потужності станції – «Главком»). Ситуація критична, але  законодавство забороняє обмежувати договори на приєднання до мереж нових об’єктів з відновлюваних джерел енергії. І друге: ми не можемо обмежити генерацію (сонячних чи вітрових станцій – «Главком»)», – пояснює  Всеволод Ковальчук.

Дійсно, Україна створила потужний стимул для розвитку альтернативної енергетики, запровадивши чи не найвищий у світі «зелений» тариф, за яким власники альтернативних джерел продають електроенергію оптовому ринку (ДП «Енергоринок»), а ринок зобов’язаний  її купити. І що важливо, «зелений» тариф прив’язаний до курсу євро, тому державний регулятор вчасно його індексує у відповідності до зростання курсу – нині він перевищує 18 євроцентів за кВт-год (приблизно 6 грн), тоді як в інших країнах з розвинутою альтернативною енергетикою «зелений» тариф удвічі менший.

Привабливі умови зумовили бум, але енергосистема України виявилася неготовою приєднати всіх охочих виробляти «зелену» енергію. За розрахунками «Укренерго», якщо до 2029 року будуть збудовані заявлені потужності сонячної та вітроенергетики обсягом 7580 МВт, але водночас не зміниться структура генерації, тоді доведеться обмежувати видачу половини потужностей з відновлюваних джерел, сплачуючи власникам станцій за «недовідпущену» електроенергію. Економічні наслідки процесу плачевні: середньозважена ціна всіх виробників електроенергії зросте удвічі.

«Українське суспільство не може собі дозволити таке подорожчання електроенергії за рахунок зростання частки відновлюваних джерел.  Тому модель генерації має бути змінено…  Протягом року необхідно  створити близько 2,5 тис МВт маневрених потужностей, а поточна модель навряд чи проіснує довше ніж до кінця 2020 року», – прогнозує Всеволод Ковальчук.

Отже, часу обмаль. Західні інвестори прагнуть будувати потужні електростанції з відновлюваних джерел. Зокрема, з урядом Франції нині ведуться переговори про будівництво в зоні ЧАЕС сонячної електростанції потужністю 1000 МВт (це як атомний блок-мільйонник), що за нинішнього стану української генерації може мати непередбачувані наслідки.

Нині «Укренерго» завершує математичні розрахунки критичних значень потужностей для сонячних та вітроелектростанцій, які можуть бути введені без ризику розбалансування об’єднаної енергосистеми України. І тоді «Укренерго» обіцяє подати до державних органів свої пропозиції щодо вирішення проблеми дефіциту маневрених потужностей. Але важко повірити в те, що за рік в Україні  їх збудують  на 2,5 тис МВт – це рівноцінно будівництву двох з половиною атомних енергоблоків-мільйонників. Тож не дивно, що в певних колах відверто лунають заклики заблокувати всі нові проекти будівництва «зелених» об’єктів.

Наталка Прудка, «Главком»

 

(Visited 164 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Чому не йти шляхом Австралії і Німеччини ?
  Там вже будуються і нормально функціонують акумулючі станції на сотні мегават. (не треба нам тут нових теплостанцій ахметова щоб потім чорний сніг падав і ми тут канцерогенами дихали).

  -ввести багатозонні тарифи
  -дозволити укладати договори на поставку електроектроенергії напряму між виробником і постачальником.
  – синхронізуватися з ЄС і відкрити ринок

  Ах ну так це ж не вигідно Ахметову…

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8254

Сільським господарством займається майже 30% населення Прикарпаття 11:52

Головне управління статистики інформує. Сільське господарство – одна із важливих галузей економіки регіону, в якій виробляється понад 14% валової доданої вартості, здійснює діяльність понад 700 підприємств, працює 29% зайнятого населення...

Електронним кабінетом платника податків скористались більше 6 тисяч прикарпатців 09:51

У жовтні 2018 року для подання звітності сервісом ДФС «Електронний кабінет  платника» скористались 6451 платник податків, що на 2872 платників податків більше, ніж за аналогічний період 2017 року. Про це...

В Івано-Франківську розповіли про стан економіки міста 22:44 4 коментарі

За період від січня до вересня в економіці Івано-Франківска спостерігалися як позитивні, так і негативні тенденції. Про це на засіданні виконавчого комітету розповіла начальник управління економічного та інтеграційного розвитку Надія...

Франківськ планує купити землі в Хриплині під інвестиційний парк 12:26 3 коментарі

Міська влада опрацьовує питання купівлі 14 га землі в Хриплині під інвестиційний парк. Міський голова Руслан Марцінків повідомив на свої сторінці у Facebook про те, що до міста хочуть йти інвестори,...

З початку року прикарпатцям відшкодувано понад 1,8 мільярди гривень ПДВ 12:19 1 коментар

Упродовж січня-жовтня 2018 року платникам податків Івано-Франківщини відшкодовано 1874,2 млн. грн. податку на додану вартість. Порівняно з відповідним періодом минулого року сума бюджетного відшкодування зросла на  888 млн.грн. Про це...

13 абонплат за 12 місяців: як повернути свої гроші мобільним користувачам 10:01

Мобільні оператори України обурили своїх абонентів справлянням абонплати раз на 28 днів замість разу на місяць. Цим зацікавився Антимонопольний комітет. Як можна "відвоювати" права користувачів, – сайту 24 роз'яснив юрист....

Гривня зміцнилася до максимуму з літа 09:47

15 листопада котирування гривні до долара на закритті міжбанку встановилися на рівні 27,76 - 27,79 гривні за долар. Про це повідомляє Finance.ua. На 16:59 середні курси валют на міжбанку були...

Запровадження накопичувальної пенсійної системи перенесли на рік 06:14

Міністерство соціальної політики запропонувало відстрочити запровадження другого накопичувального рівня пенсійної системи на 1 рік - до 1 січня 2020 року. Про це йдеться в проекті закону "Про внесення змін до...

Франківцям заборгували понад 16 мільйонів гривень зарплатні 18:33 1 коментар

Головне управління статистики інформує. Заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ, організацій м.Івано-Франківська на 1 жовтня 2018р. становила 16,8 млн.грн, що складає 42,3% від загальної суми боргу по...

На користь держави податківці Прикарпаття виграли понад 250 мільйонів гривень 16:45

Протягом січня-жовтня 2018 року судовими інстанціями розглянуто 264 справи на загальну суму 297,0 млн. грн. Зокрема, на користь органів ДФС області було прийнято рішення в 201 справі на загальну суму...

Чорна п’ятниця: 5 порад для вдалих покупок 15:38

Наслідуючи американські традиції, вітчизняні інтернет-магазини готуються до Чорної п'ятниці. Це буде великий розпродаж зі смачними цінами. Пропозицій буде багато. Але і ризики будуть. Сайт 24 каналу спільно з експертами підготували...

Скільки грошей українці тримають у банках 13:36

У жовтні зріс на 1% обсяг валютних депозитів. Щоправда, обсяг гривневих депозитів населення минулого місяця скоротився на 0,8%. Загальна вартість депозитів населення у гривні в банках становить 256,8 млрд грн....

Абонплата за 28 днів: проти трьох мобільних операторів відкрили справи 13:04

Антимонопольний комітет відкрив справу проти трьох найбільших операторів мобільного зв'язку: "Київстар", "Vodafone Україна" і lifecell через 4-тижневий тариф. Про це державна уповноважена АМКУ Марія Процишен повідомила у Facebоok. Зі серпня 2018 року деякі користувачі...

Заробити на календарі. Мобільні оператори вигадали, як змусити нас платити ще більше 06:14

Українські мобільні оператори перевели абонентів на “новий календар”, коли у місяці 28 днів, а не 30 чи 31 Три найбільші мобільні оператори в Україні вирішили трохи схитрувати та вигадали схему,...

Прикарпатці сплатили до бюджету понад 3 мільярди гривень податку на доходи фізичних осіб 13:22 2 коментарі

Як повідомили в управлінні податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС в Івано-Франківській області за січень-жовтень 2018 року прикарпатці сплатили до зведеного бюджету 3360,1 млн. грн. податку на доходи...

“Це повний хаос і пряма шкода державі”, – начальник франківської ДФС про блокування митниці 13:11 11 коментарів

Як інформували ЗМІ, у понеділок, 12 листопада, громадяни, які здійснюють пригон авто з-за кордону, заблокували роботу митниці на вулиці Польовій в Івано-Франківську. Люди, які мають намір розмитнити авто, протестували щодо необгрунтованого збільшення...

Укрлендфармінг прикарпатського олігарха Бахматюка увійшов в ТОП-20 кращих роботодавців України 21:07 6 коментарів

Група компаній “Укрлендфармінг”, Олега Бахматюка найбільший український аграрний холдинг, який налічує близько 30 тисяч персоналу по всій країні, увійшов в рейтинг кращих роботодавців за версією журналу “Власть денег”. Видання оцінювало...

За сприяння служби зайнятості працевлаштовано понад 37 тисяч прикарпатців 18:32 1 коментар

В базі даних обласної служби зайнятості налічувалось 42,1 тис. вакансій,  що на 25,5% більше, ніж у січні-жовтні 2017 року. Кількість роботодавців, які співпрацювали з філіями обласного центру зайнятості, становила 8,4...

Прикарпатські страхувальники сплатили майже 3,7 мільярди гривень єдиного внеску 12:19

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, за 10 місяців 2018 року прикарпатські страхувальники перерахували 3688,9 млн. грн. єдиного внеску. Це на 748 млн. грн. більше, ніж за...

Понад 2 млрд. грн. рентних платежів сплатили суб’єкти господарювання Франківщини 14:49

За січень-жовтень 2018 року рентна плата за користування надрами склала  2077,5 млн.грн.  що на 374,8 млн.грн. більше ніж у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року. Із загальної суми надходжень до державного...
 • ріел ІФ виринаюча