#УрядГройсмана: Хто і як керує Кабінетом міністрів

“Я фактично безправний прем’єр”, – напівжартома бідкався якось Володимир Гройсман на одній зустрічі з журналістами, де була присутня і УП.

Результат пошуку зображень за запитом "гройсман"

“У Європі, мабуть, немає іншого керівника уряду, у якого було б так мало повноважень, як у мене. Я жодного рішення не можу ухвалити сам – все треба робити через уряд. Це не нормально”, – уже серйозно додавав прем’єр.

Це може видатись парадоксальним, але сказане прем’єром було одночасно і правдою, і не зовсім.

З одного боку, історія прем’єра Гройсмана – постійна боротьба за розширення зони можливостей. У цій боротьбі стартові позиції прем’єра і справді були дуже скромними.

У квітні 2014 року в уряді, який прийнято називати урядом Гройсмана, самому Гройсману вдалося вибити місця всього для трьох своїх людей. І місця не найважливіші.

Крім того, формально Кабінет міністрів в Україні і справді є органом колегіальним, який приймає рішення більшістю голосів.

Однак коли Гройсман говорив, що він “безправний” і не може провести жодного свого рішення, це була неправда.

Адже уже з перших днів свого урядування Володимир Борисович почав свою маленьку “війну за незалежність”. І треба визнати, що йому це дуже добре вдалось. Настільки добре, що з “великої надії” президента Порошенка Гройсман перетворився у його “найбільшу поразку”.

14 жовтня минуло рівно два з половиною роки, як прем’єр-міністром України став Володимир Гройсман. ”Українська правда” вирішила розібратися, як працює його уряд.

У першому матеріалі серії читайте про те, як молодому прем’єру вдалося фактично позбавитись президентського впливу на Кабмін.

Найбільша помилка президента Порошенка

“Гройсман – наша найбільша помилка. Ми думали, що він буде грати на команду, а він з перших днів одразу почав грати на себе”, – скаржиться УП один із найближчих соратників Порошенка.

На початку Володимир Гройсман і справді здавався президенту Порошенку ідеальним кандидатом, щоб замінити Арсенія Яценюка на посаді прем’єр-міністра.

По-перше, у Гройсмана у Києві не було жодних серйозних зв’язків, він не мав історії спілкування з олігархами, не водив особливу дружбу з іншими великими політичними гравцями.

По-друге, Порошенко не бачив у Гройсмані потенційного конкурента, адже за ним не стояла жодна серйозна політична сила. Власна партія Володимира Борисовича “Вінницька європейська стратегія” в розрахунок не бралась. Hавіть в БПП у Гройсмана не було власної групи, які були, скажімо, у Луценка чи Кличка.

“На останньому етапі скидання Яценюка уже навіть Кононенко вмовляв Порошенка зупинитись. Намагався переконати, що Гройсман неконтрольований, і всі його помилки лягатимуть на президента. Але Порошенко уже завівся і нікого не чув. У нього буває таке, що він щось вирішить і не заспокоїться, поки цього не доб’ється. Хай навіть у цьому немає жодного сенсу”, – переповідає тепер події майже трирічної давнини один із членів найближчого оточення Порошенка.

Tака впевненість президента у “безпечності” Гройсмана не в останню чергу базувалась на тому, що кар’єра вінничанина у великій політиці так чи інакше була пов’язана з ним, Порошенком.

Власна історія Гройсмана як успішного мера видавалась в масштабах країни просто несерйозною. Але саме з цієї “несерйозної” теми молодий прем’єр і зробив свою “фішку”.

Образ “мера всієї країни”, який покаже “як керувати державою”, мав стати для Гройсмана медійний прикриттям. Але щоб зберегтися у кріслі прем’єра і великій політиці Володимиру Борисовичу необхідні були вагоміші аргументи.

Гройсману потрібно було одноосібно взяти в руки Кабмін і навчитися ним керувати.

Як зробити уряд Гройсмана урядом Гройсмана

Одразу після призначення прем’єр Володимир Гройсман взявся робити все необхідне, щоб стати керівником уряду не лише по назві, але й по суті.

Ця боротьба почалася ще навіть до формального призначення. Щоб комфортно почуватися у новому кріслі, Гройсману не можна було лишитися в уряді на самоті.

Він розумів, якщо в Кабміні не буде хоч кількох його людей, яким би він міг довіряти, то навіть починати цю гру не варто. Адже його неодмінно використають впливовіші гравці і скинуть на першому крутому політичному віражі, як баласт.

Саме тому ще в ході формування нового Кабміну Гройсман був настільки непохитним у питанні призначення своїх людей. Навіть коли йому натякали, що прем’єром може стати і не він, Гройсман не відступав від своєї вимоги працевлаштувати в уряд Олександра Саєнка, Володимира Кістіона та Андрія Реву.

І, як показало майбутнє, ставка прем’єра зіграла. Згадані люди стали ситуативною групою, з якою прем’єр може порадитись в екстрених ситуаціях, не криючись та не боячись, що його спробують “злити”.

Другим кроком, який убезпечив Гройсмана в кріслі прем’єра, стала дружба з “Народним фронтом”. Голоси “фронтовиків” у Раді та їхні міністри за столом уряду виявились дуже ефективним “запобіжником” від відставки Гройсмана, яку в команді Порошенка уже не один раз намагались провернути.

Однак Володимиру Борисовичу мало було убезпечити себе від звільнення. Він хотів зробити так, аби уряд Гройсмана став насправді його.

По суті своїй Кабінет міністрів – колегіальний орган, де рішення ухвалюються більшістю. З одного боку, це дає змогу створити в державі певну систему стримувань і противаг. Члени коаліції, делегуючи своїх міністрів в уряд, отримують змогу заблокувати рішення, якщо їхню позицію не чують.

Цю колегіальність можна легко використати проти прем’єра, що неодноразово робив президент Порошенко.

“Президент міг просто сказати комусь зі своїх міністрів виступити на Кабміні проти ідей прем’єра, якось того “опустити”. Таке дуже часто проробляли з Яценюком. І Гройсман не просто це бачив, часом він брав у цьому участь”, – розповідає УП один із співрозмовників у керівництві Адміністрації президента.

Щоб уникнути такої долі самому і, головне, зробити Кабмін керованим, прем’єру треба було знайти дорогу до міністрів із квоти Порошенка. І, треба визнати, в цій роботі Гройсман проявився як умілий переговірник.

“Ви зараз запитайте, хто там в уряді залишився наш? Та майже нікого! Володя всіх або “перебив” під себе, або просто змусив не висовуватись”, – зітхаючи зізнається один із членів команди президента.

Але як це Гройсману вдалося? Як пояснюють співрозмовники УП в уряді, на Банковій та в депутатському корпусі, у прем’єра є цілий набір своїх прийомів.

Перш за все, вибудовування особистих стосунків з міністрами. При цьому, у команді Порошенка скаржаться, що Гройсман діє методами Яценюка.

“Сєня як перебивав наших міністрів? Коли тебе викликають до “першого”, то буває доводиться сидіти по кілька годин в приймальні. Без телефону, без інтернету. Просто стирчати там кілька годин. І це страшенно дратує.

А Яценюк, коли бачив, що до нього хтось із наших міністрів приходив, демонстративно виганяв свого відвідувача. Завжди всіх наших вислуховував – і давав їм заробляти. Після першого такого візиту міністр автоматично переставав бути “нашим” і ставав “Сєніним”. Просто через оце людське ставленням він перевербовувався сам”, – розповідає один із довірених людей Порошенка.

Гройсман, за його словами, діє точно так само.

Про це ж говорять і міністри. За словами кількох співрозмовників УП, перед засіданнями уряду прем’єр зазвичай має окрему розмову з ключовими міністрами, щоб ухвалити рішення до того, як почнеться Кабмін.

“Перед засіданням Гройсман сам тобі зателефонує, або запросить до себе. І вже там просить, що от я буду на Кабмін виносити таке-то рішення, підтримай. Або якщо знає, що ти точно не підтримаєш, то просить просто не виступати проти. Збоку це видається несерйозним, але спробуйте відмовити, коли вас просить прем’єр-міністр”, – розповідає УП на умовах анонімності один із міністрів уряду Гройсмана.

За такою схемою, наприклад, прем’єр зумів забрати ДФС з підпорядкування Мінфіну, або “Укрзалізницю” з-під Мінінфраструктури.

Якщо ж Гройсману не вдається знайти спільну мову з міністром напряму, то він створює йому конкурента – людину з міністерства, з якою починає демонстративно вирішувати питання в обхід міністра.

“Якось у своїй війні з Данилюком, Гройсман викреслив його прізвище зі складу делегації в закордонне відрядження. І демонстративно вписав туди прізвище Маркарової, з якою намагався вибудувати стосунки, щоб мати вплив у Мінфіні. І в кожному міністерстві Володя намагається отримати когось “довіреного”: або міністра, або заступника”, – пояснює логіку прем’єра один із міністрів його уряду.

Що цікаво, якщо міністр таки не йде на контакт, то Гройсман не гребує особисто вижити його з уряду. Як було, наприклад, у ситуації з екс-міністром АПК Тарасом Кутовим, чи екс-главою Мінфіну Олександром Данилюком.

“З Кутовим там просто особиста заруба була. Тарас дуже гордий і самодостатній чоловік, і коли Гройсман почав його гнобити за земельну реформу, то Кутовий просто встав і вийшов. З Данилюком все було інакше. Гройсман і хотів би, але Данилюк все ніяк не вставав і не виходив”, – розповідає УП один із членів оточення Порошенка.

“Володя його терпів якось. Але коли Гройсман полетів в Брюссель, а Данилюк понаписував листи у посольства G7 і європейцям, що не зустрічайтесь з ним, цей прем’єр – головна причина корупції, то Володя просто вибухнув. Він повернувся в Київ і особисто зробив все, щоб Данилюка викинути з Кабміну. Аж до того, що сам прийшов в Раду і вмовляв депутатів”, – додає він.

Ще одна важлива деталь. Фактично після кожного гучного звільнення в уряді місця тимчасових керівників діставалися ставленикам Гройсмана. Так сталося в ситуації з Кутовим, так сталося у випадку Данилюка, так, врешті, відбулося і після відставки глави ДФС Романа Насірова.

Усіх їх на посади призначали за квотою президентської сили, а зараз очолювані ними відомства опинились в “тимчасовому користуванні” прем’єра, який вміло скористався ситуацією.

***

Така “фартовість” прем’єра – це не лише його заслуга. Допомагає Гройсману так просто розширювати свій вплив якраз той, у кого прем’єр цей вплив відбирає – президент Порошенко.

Навряд чи це свідома позиція Петра Олексійовича, але насправді саме вона є визначальною.

“У нас немає когось, хто б працював з міністрами нашої квоти системно. Бо “перший” не вміє делегувати повноваження. Він хоче сам усе контролювати. Але робить це колись на чвертинку, колись – на половинку”, – з певною долею приреченості розповідає один із найближчих соратників президента. І додає:

“Фронт” дуже добре грає у командну гру, там без Авакова нічого не відбувається. Гройсман цю гру освоїв досконало. І тільки у нас все в різнобій. Ясно, що Гройсман це використав. А хто б не використав?”

Справді, прем’єр Гройсман тільки використав нагоду, яку йому дав сам Порошенко. За останні два з половиною роки президентська сила зробила все, щоб втратити право вирішального голосу в уряді.

Формально із 24 членів уряду 13 складають квоту БПП, тобто у президента і його команди могла б бути своя більшість у Кабміні. Але уже зараз Порошенко “чистими” втратив три міністерства – АПК, Мінфін і охорони здоров’я. Оскільки заступники і в. о. міністрів не мають права голосу – це мінус три багнети у квоті БПП.

Але навіть це не все. Із тих 10 міністрів, які начебто зберігають вірність команді Порошенка, ще 3-4 живуть за принципом політичного флюгера, орієнтуючись одночасно і на прем’єра, і на президента, і на власні інтереси.

Але це уже тема окремої статті. Далі буде…

Джерело

(Visited 61 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8983

Бюджетні скрипки - плюси, мінуси, підводні камені 09:06

Будь-який досвідчений музикант скаже вам, що недорога скрипка - це справжня лотерея, в якій вам може пощастити і ви знайдете чудовий інструмент, який з часом лише ще краще розкриється, -...

Осінній призов-2018: що має знати призовник 16:30 1 коментар

У мережі з'явилися відео та скарги очевидців, які стверджують, що військові комісаріати затримують молодих людей просто на вулицях. Поодинокі випадки справді були зафіксовані ЗСУ. Як захистити свої права призовнику? Пише ESPRESO.TV...

"Росія готується до світової війни": в РНБО розповіли, коли і на які країни може напасти Путін 15:38 9 коментарів

Російська Федерація готується до світової війни, яку може розпочати у найближчі 6 років. Кремль планує, що війська РФ пройдуть Україною і через Білорусь зайдуть у країни Балтії та Польщу. Про...

Як подорожчають продукти до кінця року 15:06

У листопаді ціни на продукти та безалкогольні напої зросли на 1,3%, свідчать дані Держстату. Найбільше подорожчали овочі - на 9,1%. Молоко, хліб та риба додали 1,3–4,5%. "За офіційними даними базова...

Відсвяткувала свої 102 роки: бабуся-екстремалка стрибнула з парашутом (фото, відео) 14:37

Найстарішою скайдайверкою у світі стала австралійка Ірен О’Ші. Фото з відкритих джерел Бабусі — 102 роки і вона справжня екстремалка, — повідомляє «Правда. Життя». Стрибком з парашутом Ірен О’Ші саме відсвяткувала свій День народження. Таке...

Таємниця виборів: У яку гру грає Зеленський 14:05 4 коментарі

Володимир Зеленський тримає паузу з заявою про участь у президентській кампанії Вже мало як не рік лідера "Кварталу-95" Володимира Зеленського називають потенційним учасником і навіть гіпотетичним переможцем президентської виборчої кампанії...

Кадиров хоче грошей: Росія починає втрачати Кавказ 13:36

Лояльність Чечні, купована впродовж багатьох років астрономічними дотаціями до республіканського бюджету, які покривали більш ніж 80% фінансових потреб регіону, разом із зникненням грошового потоку також починає слабшати Чечні "для розвитку"...

"Захищатиму ченців у Лаврі": Як соцмережі затролили Усика через московських попів (фото) 13:04 2 коментарі

Боксер Олександр Усик готовий битися за ченців УПЦ МП, якщо хтось вирішить захопити Лавру Depo.ua прослідкував за реакцією соцмереж, користувачі яких бурхливо відреагували на заяву боксера. На питання ведучого програми "Вечірній...

Співачку Олю Полякову запідозрили у вагітності (фото) 12:35

Співачку Олю Полякову після чергового фото в мережі запідозрили у вагітності. У всьому винна сукня артистки, яка візуально округлила її живіт.  На цьому фото у Олі вгледіли вагітний живіт Утім,...

Одіозна Оксана Марченко стала моделлю (фото, відео) 12:03

Дружина одіозного політика Віктора Медведчука, телеведуча Оксана Марченко знайшла собі нове заняття. Якимсь чином вона стала моделлю для фотокниги італійського дизайнера Доменіко Дольче, презентація якої нещодавно відбулася у їхньому зі...

Надія на об'єднання нових українських політиків слабка, - Мелінда Херінг 11:57

«Самопоміч» та «Громадянська позиція» не пройде самостійно до другого туру виборів, але об'єднання політичних сил неможливо через конфлікт лідерів. «Громадянська позиція» починала сильно, але її лідер Анатолій Гриценко, хоч і...

"Фея сипле чарівний пилок": Трамп вкотре насмішив мережу (відео) 11:34

Американський президент Дональд Трамп - невичерпне джерело приколів та інтернет-мемів. Причому для того, щоби зчинити фурор у соцмережах, 72-річному американському керманичеві часто вистачає одного-єдиного слова або руху. Інтернет-користувачі не встигли нареготатися...

Вибори Президента України: чому Зеленський і Вакарчук серед фаворитів 11:02 1 коментар

На президентських виборах 2019 року українці готові голосувати за маловідому в політиці людину. Це свідчить про високу зневіру людей. Таку думку висловив заступник директора Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) Антон...

Скандальну українську журналістку-сепаратистку депортують з РФ 10:33

Російська Федерація депортує скандальну українську журналістку Олену Бойко (Віщур), яка є затятою прихильницею "руського мира", через порушення правил перебування на території країни-агресора. Про це повідомила російська служба "Радіо Свобода". Преображенський суд Москви...

Собор КП підтримав на очільника нової церкви ставленика Філарета, – ЗМІ 10:01

Собор Української православної церкви Київського патріархату проголосував за митрополита Переяславського і Білоцерківського Епіфанія як кандидата на пост предстоятеля Єдиної православної української церкви. Про це повідомляє "Українська правда" з посиланням на власні...

Перемоги-2018: про головні досягнення України в році, що минає 17:39 3 коментарі

Попри всі труднощі – економічну кризу, війну і фактичний початок виборчої кампанії – в 2018 році в Україні було чимало і перемог, як на внутрішній, так і зовнішньополітичній арені. Про...

"Ми не просто робимо попередження": у Росії вибухнули новими погрозами в бік України 17:08 8 коментарів

У РФ стверджують, що Україна нібито не може гарантувати безпеку російським дипломатам. Відтак тамтешнє міністерство закордонних справ вкотре виступило із погрозами у бік українських дипломатів. Про це заявила офіційна речниця...

Путін може готувати свою доньку Катерину стати його наступницею, – ЗМІ 16:30 2 коментарі

Ймовірна донька президента Росії Володимира Путіна – Катерина Тихонова, яка завжди уникала спілкування зі ЗМІ, виступила на телебаченні. І після цього росіяни почали гадати: чи не замислився Путін над призначенням...

Стану на сторону монахів, – Усик пригрозив радикалам через Лавру 16:07 13 коментарів

Абсолютний чемпіон світу Олександр Усик відповів на питання, що буде робити, якщо хтось з радикалів вирішить захопити Києво-Печерську лавру. А також про своє ставлення до надання Українсьеій православній церкві томосу....

Кого зі злочинців-утікачів повернули до України: найгучніші екстрадиції за останні роки 15:38 1 коментар

Час від часу до України з-за кордону повертають злочинців-втікачів, на яких тут чекає покарання. Розповідаємо, кого саме видавали за останні роки, за що саме їх хотіли судити, і чи несуть...
  • ріел ІФ виринаюча