#УрядГройсмана: Хто і як керує Кабінетом міністрів

“Я фактично безправний прем’єр”, – напівжартома бідкався якось Володимир Гройсман на одній зустрічі з журналістами, де була присутня і УП.

Результат пошуку зображень за запитом "гройсман"

“У Європі, мабуть, немає іншого керівника уряду, у якого було б так мало повноважень, як у мене. Я жодного рішення не можу ухвалити сам – все треба робити через уряд. Це не нормально”, – уже серйозно додавав прем’єр.

Це може видатись парадоксальним, але сказане прем’єром було одночасно і правдою, і не зовсім.

З одного боку, історія прем’єра Гройсмана – постійна боротьба за розширення зони можливостей. У цій боротьбі стартові позиції прем’єра і справді були дуже скромними.

У квітні 2014 року в уряді, який прийнято називати урядом Гройсмана, самому Гройсману вдалося вибити місця всього для трьох своїх людей. І місця не найважливіші.

Крім того, формально Кабінет міністрів в Україні і справді є органом колегіальним, який приймає рішення більшістю голосів.

Однак коли Гройсман говорив, що він “безправний” і не може провести жодного свого рішення, це була неправда.

Адже уже з перших днів свого урядування Володимир Борисович почав свою маленьку “війну за незалежність”. І треба визнати, що йому це дуже добре вдалось. Настільки добре, що з “великої надії” президента Порошенка Гройсман перетворився у його “найбільшу поразку”.

14 жовтня минуло рівно два з половиною роки, як прем’єр-міністром України став Володимир Гройсман. ”Українська правда” вирішила розібратися, як працює його уряд.

У першому матеріалі серії читайте про те, як молодому прем’єру вдалося фактично позбавитись президентського впливу на Кабмін.

Найбільша помилка президента Порошенка

“Гройсман – наша найбільша помилка. Ми думали, що він буде грати на команду, а він з перших днів одразу почав грати на себе”, – скаржиться УП один із найближчих соратників Порошенка.

На початку Володимир Гройсман і справді здавався президенту Порошенку ідеальним кандидатом, щоб замінити Арсенія Яценюка на посаді прем’єр-міністра.

По-перше, у Гройсмана у Києві не було жодних серйозних зв’язків, він не мав історії спілкування з олігархами, не водив особливу дружбу з іншими великими політичними гравцями.

По-друге, Порошенко не бачив у Гройсмані потенційного конкурента, адже за ним не стояла жодна серйозна політична сила. Власна партія Володимира Борисовича “Вінницька європейська стратегія” в розрахунок не бралась. Hавіть в БПП у Гройсмана не було власної групи, які були, скажімо, у Луценка чи Кличка.

“На останньому етапі скидання Яценюка уже навіть Кононенко вмовляв Порошенка зупинитись. Намагався переконати, що Гройсман неконтрольований, і всі його помилки лягатимуть на президента. Але Порошенко уже завівся і нікого не чув. У нього буває таке, що він щось вирішить і не заспокоїться, поки цього не доб’ється. Хай навіть у цьому немає жодного сенсу”, – переповідає тепер події майже трирічної давнини один із членів найближчого оточення Порошенка.

Tака впевненість президента у “безпечності” Гройсмана не в останню чергу базувалась на тому, що кар’єра вінничанина у великій політиці так чи інакше була пов’язана з ним, Порошенком.

Власна історія Гройсмана як успішного мера видавалась в масштабах країни просто несерйозною. Але саме з цієї “несерйозної” теми молодий прем’єр і зробив свою “фішку”.

Образ “мера всієї країни”, який покаже “як керувати державою”, мав стати для Гройсмана медійний прикриттям. Але щоб зберегтися у кріслі прем’єра і великій політиці Володимиру Борисовичу необхідні були вагоміші аргументи.

Гройсману потрібно було одноосібно взяти в руки Кабмін і навчитися ним керувати.

Як зробити уряд Гройсмана урядом Гройсмана

Одразу після призначення прем’єр Володимир Гройсман взявся робити все необхідне, щоб стати керівником уряду не лише по назві, але й по суті.

Ця боротьба почалася ще навіть до формального призначення. Щоб комфортно почуватися у новому кріслі, Гройсману не можна було лишитися в уряді на самоті.

Він розумів, якщо в Кабміні не буде хоч кількох його людей, яким би він міг довіряти, то навіть починати цю гру не варто. Адже його неодмінно використають впливовіші гравці і скинуть на першому крутому політичному віражі, як баласт.

Саме тому ще в ході формування нового Кабміну Гройсман був настільки непохитним у питанні призначення своїх людей. Навіть коли йому натякали, що прем’єром може стати і не він, Гройсман не відступав від своєї вимоги працевлаштувати в уряд Олександра Саєнка, Володимира Кістіона та Андрія Реву.

І, як показало майбутнє, ставка прем’єра зіграла. Згадані люди стали ситуативною групою, з якою прем’єр може порадитись в екстрених ситуаціях, не криючись та не боячись, що його спробують “злити”.

Другим кроком, який убезпечив Гройсмана в кріслі прем’єра, стала дружба з “Народним фронтом”. Голоси “фронтовиків” у Раді та їхні міністри за столом уряду виявились дуже ефективним “запобіжником” від відставки Гройсмана, яку в команді Порошенка уже не один раз намагались провернути.

Однак Володимиру Борисовичу мало було убезпечити себе від звільнення. Він хотів зробити так, аби уряд Гройсмана став насправді його.

По суті своїй Кабінет міністрів – колегіальний орган, де рішення ухвалюються більшістю. З одного боку, це дає змогу створити в державі певну систему стримувань і противаг. Члени коаліції, делегуючи своїх міністрів в уряд, отримують змогу заблокувати рішення, якщо їхню позицію не чують.

Цю колегіальність можна легко використати проти прем’єра, що неодноразово робив президент Порошенко.

“Президент міг просто сказати комусь зі своїх міністрів виступити на Кабміні проти ідей прем’єра, якось того “опустити”. Таке дуже часто проробляли з Яценюком. І Гройсман не просто це бачив, часом він брав у цьому участь”, – розповідає УП один із співрозмовників у керівництві Адміністрації президента.

Щоб уникнути такої долі самому і, головне, зробити Кабмін керованим, прем’єру треба було знайти дорогу до міністрів із квоти Порошенка. І, треба визнати, в цій роботі Гройсман проявився як умілий переговірник.

“Ви зараз запитайте, хто там в уряді залишився наш? Та майже нікого! Володя всіх або “перебив” під себе, або просто змусив не висовуватись”, – зітхаючи зізнається один із членів команди президента.

Але як це Гройсману вдалося? Як пояснюють співрозмовники УП в уряді, на Банковій та в депутатському корпусі, у прем’єра є цілий набір своїх прийомів.

Перш за все, вибудовування особистих стосунків з міністрами. При цьому, у команді Порошенка скаржаться, що Гройсман діє методами Яценюка.

“Сєня як перебивав наших міністрів? Коли тебе викликають до “першого”, то буває доводиться сидіти по кілька годин в приймальні. Без телефону, без інтернету. Просто стирчати там кілька годин. І це страшенно дратує.

А Яценюк, коли бачив, що до нього хтось із наших міністрів приходив, демонстративно виганяв свого відвідувача. Завжди всіх наших вислуховував – і давав їм заробляти. Після першого такого візиту міністр автоматично переставав бути “нашим” і ставав “Сєніним”. Просто через оце людське ставленням він перевербовувався сам”, – розповідає один із довірених людей Порошенка.

Гройсман, за його словами, діє точно так само.

Про це ж говорять і міністри. За словами кількох співрозмовників УП, перед засіданнями уряду прем’єр зазвичай має окрему розмову з ключовими міністрами, щоб ухвалити рішення до того, як почнеться Кабмін.

“Перед засіданням Гройсман сам тобі зателефонує, або запросить до себе. І вже там просить, що от я буду на Кабмін виносити таке-то рішення, підтримай. Або якщо знає, що ти точно не підтримаєш, то просить просто не виступати проти. Збоку це видається несерйозним, але спробуйте відмовити, коли вас просить прем’єр-міністр”, – розповідає УП на умовах анонімності один із міністрів уряду Гройсмана.

За такою схемою, наприклад, прем’єр зумів забрати ДФС з підпорядкування Мінфіну, або “Укрзалізницю” з-під Мінінфраструктури.

Якщо ж Гройсману не вдається знайти спільну мову з міністром напряму, то він створює йому конкурента – людину з міністерства, з якою починає демонстративно вирішувати питання в обхід міністра.

“Якось у своїй війні з Данилюком, Гройсман викреслив його прізвище зі складу делегації в закордонне відрядження. І демонстративно вписав туди прізвище Маркарової, з якою намагався вибудувати стосунки, щоб мати вплив у Мінфіні. І в кожному міністерстві Володя намагається отримати когось “довіреного”: або міністра, або заступника”, – пояснює логіку прем’єра один із міністрів його уряду.

Що цікаво, якщо міністр таки не йде на контакт, то Гройсман не гребує особисто вижити його з уряду. Як було, наприклад, у ситуації з екс-міністром АПК Тарасом Кутовим, чи екс-главою Мінфіну Олександром Данилюком.

“З Кутовим там просто особиста заруба була. Тарас дуже гордий і самодостатній чоловік, і коли Гройсман почав його гнобити за земельну реформу, то Кутовий просто встав і вийшов. З Данилюком все було інакше. Гройсман і хотів би, але Данилюк все ніяк не вставав і не виходив”, – розповідає УП один із членів оточення Порошенка.

“Володя його терпів якось. Але коли Гройсман полетів в Брюссель, а Данилюк понаписував листи у посольства G7 і європейцям, що не зустрічайтесь з ним, цей прем’єр – головна причина корупції, то Володя просто вибухнув. Він повернувся в Київ і особисто зробив все, щоб Данилюка викинути з Кабміну. Аж до того, що сам прийшов в Раду і вмовляв депутатів”, – додає він.

Ще одна важлива деталь. Фактично після кожного гучного звільнення в уряді місця тимчасових керівників діставалися ставленикам Гройсмана. Так сталося в ситуації з Кутовим, так сталося у випадку Данилюка, так, врешті, відбулося і після відставки глави ДФС Романа Насірова.

Усіх їх на посади призначали за квотою президентської сили, а зараз очолювані ними відомства опинились в “тимчасовому користуванні” прем’єра, який вміло скористався ситуацією.

***

Така “фартовість” прем’єра – це не лише його заслуга. Допомагає Гройсману так просто розширювати свій вплив якраз той, у кого прем’єр цей вплив відбирає – президент Порошенко.

Навряд чи це свідома позиція Петра Олексійовича, але насправді саме вона є визначальною.

“У нас немає когось, хто б працював з міністрами нашої квоти системно. Бо “перший” не вміє делегувати повноваження. Він хоче сам усе контролювати. Але робить це колись на чвертинку, колись – на половинку”, – з певною долею приреченості розповідає один із найближчих соратників президента. І додає:

“Фронт” дуже добре грає у командну гру, там без Авакова нічого не відбувається. Гройсман цю гру освоїв досконало. І тільки у нас все в різнобій. Ясно, що Гройсман це використав. А хто б не використав?”

Справді, прем’єр Гройсман тільки використав нагоду, яку йому дав сам Порошенко. За останні два з половиною роки президентська сила зробила все, щоб втратити право вирішального голосу в уряді.

Формально із 24 членів уряду 13 складають квоту БПП, тобто у президента і його команди могла б бути своя більшість у Кабміні. Але уже зараз Порошенко “чистими” втратив три міністерства – АПК, Мінфін і охорони здоров’я. Оскільки заступники і в. о. міністрів не мають права голосу – це мінус три багнети у квоті БПП.

Але навіть це не все. Із тих 10 міністрів, які начебто зберігають вірність команді Порошенка, ще 3-4 живуть за принципом політичного флюгера, орієнтуючись одночасно і на прем’єра, і на президента, і на власні інтереси.

Але це уже тема окремої статті. Далі буде…

Джерело

(Visited 82 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7123

загрузка...

"Русский мир" і прапор України - 5 суперечливих фактів про боксера Усика 16:30 5 коментарів

Українського боксера-чемпіона Олександра Усика визнали кращим спортсменом минулого року за версією "Людина року". Нагороду вручили в Національній опері України у Києві. Олександр Усик є доволі контраверсійною особистістю – з одного боку, перемагає...

Коноплянка потролив Роналду після матчу з Португалією (фото) 15:38

У своєму Instagram Євген опублікував спільну світлину з Роналду та підписав: "Не могли б ви посунутися?". Відомий ведучий Андрій Бєдняков не залишився осторонь та у коментарях написав, звертаючись до Коноплянки:...

Король пляжу: 70-річний принц Чарльз на Барбадосі вигуляв шорти в квіточки (фото) 15:06

Британський принц Чарльз та його дружина Камілла відвідали Малі Антильські острови, зокрема побували вони на Барбадосі. Й хоча поїздка була офіційна, подружжя встигло трішки попляжитися. Для цього 70-річний принц прихопив із...

Винник похизувався м'язами у спортзалі (фото) 14:37

Співак Олег Винник продовжує власним прикладом мотивувати на заняття спортом своїх вовчиць (і вовків теж). Фото м'язистого себе у спортзалі 45-річний артист показав у Instagram. Які плани на вечір п'ятниці? Може,...

Марш нової армії, Eminem, Вакарчук і KAZKA: що слухають кандидати у президенти 14:05 2 коментарі

П'ятеро кандидатів у президенти України розповіли про свої музичні вподобання. Їхні смаки досить відрізняються. Кандидати слухають музику у дорозі, на радіо та зі своїми дітьми, пише "Новое время". Чинний президент...

Прийом Бойка та Медведчука у Москві: обурлива реакція соцмереж 13:36 8 коментарів

Кандидат у президенти України Юрій Бойко та кум президента Росії Володимира Путіна Віктор Медведчук з візитом відправилися до резиденції прем'єра Росії Дмитра Медведєва в Москву. Більшість людей в Facebook негативно...

Ганьба нардепам: мережу обурило фото з Верховної Ради 13:04 1 коментар

У п'ятницю, 22 березня, у Верховній Раді пройшло останнє пленарне засідання тижня. Проте, не всі народні депутати належно виконують свої обов'язки, адже на момент закриття сесії у залі були присутні...

В Івано-Франківську молодий водій у п’яному стані розбив свій щойно придбаний автомобіль, при цьому ледь не збив випадкову перехожу (фоторепортаж) 12:57

В Івано-Франківську молодий водій у п’яному стані розбив свій щойно придбаний автомобіль, при цьому ледь не збив випадкову перехожу ДТП сталася близько 21 години вечора 23 березня на вулиці Семена...

Де і як відпочивають кандидати у президенти 12:35 2 коментарі

Про свій відпочинок політики не люблять розповідати: більшість з них віддає перевагу іноземним курортам, подалі від очей співгромадян. Яхти, готелі для обраних, вілли на найдорожчих курортах чи з вудочкою біля...

Музична премія YUNA-2019 в Україні: список переможців 12:03

22 березня 2019 року в столичному Палаці Спорту прогриміла одна з найграндіозніших світських подій в Україні – церемонія нагородження YUNA 2019. Це вже увосьме українські зірки боролися за престижну премію та...

Навіщо Медведчук з Бойком їздили до Медведєва в Москву та що це їм дасть 11:34 4 коментарі

Спільна поїздка до Росії кандидата у президенти, екс-"опоблоківця" Юрія Бойка та кума Путіна, лідера "Українського вибору" Віктора Медведчука матиме позитивні наслідки як для першого, так і для другого. Крім того,...

Меланія Трамп приголомшила елегантною сукнею (фото) 11:02 1 коментар

Дружина президента США Меланія Трамп приймала представників Співдружності націй у своїй резиденції в Мар-а-Лаго. Для офіційного заходу перша леді США обрала елегантну сукню з етнічним принтом. Президентське подружжя Америки приймало...

Як зірки шоу-бізнесу підтримують кандидатів у президенти (фото, відео) 10:33

Під час передвиборчої кампанії кандидати у президенти масово використовувати різноманітні методи впливу на виборців. Одним з таких методів є залучення зірок, які б могли активно підтримувати політичні партії. У своєму...

Чергова гучна заява опальної Поклонської: цього разу "прокурор" Криму відправляє Донбас до РФ (відео) 10:01 1 коментар

Колишня так званий прокурор Криму Наталія Поклонська здійснила візит на окупований Донбас, де презентувала свою книгу про події 2014 року у Криму. За словами чинної депутатки Держдуми РФ, Донбас має...

Сьогодні збірна України зіграє матч проти лідера своєї групи команди Люксембургу 09:47

Головний тренер збірної України Андрій Шевченко розповів про кадрові втрати перед матчем відбору Євро-2020 проти Люксембургу. Про це повідомляє офіційний сайт Федерації футболу України. "У нас є втрати — у...

Канада продовжила санкції проти Януковича та його 15 соратників 09:15 2 коментарі

Уряд Канади продовжив дію економічних санкцій проти колишнього президента України Віктора Януковича і його 15 соратників. Відповідне рішення було опубліковано в офіційному виданні канадського уряду Canada Gazette, пише Укрінформ. Санкції...

У Порошенка заявили про "ознаки політичного шахрайства" у Тимошенко 08:24 9 коментарів

Кандидат у президенти Юлія Тимошенко та олігарх Ігор Коломойський ведуть узгоджену спільну кампанію проти кандидата Петра Порошенка, а заяви Тимошенко містять ознаки політичного шахрайства. Про це заявили у передвиборчому штабі...

Портников розповів про "реальні проблеми" у Зеленського 07:51 4 коментарі

Електорат кандидата в президенти Володимира Зеленського у день голосування може просто не дійти до виборчих дільниць Про це відомий український журналіст, публіцист та громадський діяч Віталій Портников заявив в програмі...

ЄC спростував інформацію про антикорупційне розслідування проти Порошенка 06:09 1 коментар

Європейське бюро з питань протидії зловживанням та шахрайству (OLAF) не відкривало ніяких розслідувань щодо президента України. Про це "Європейській правді" повідомили в прес-службі Представництва ЄС в Україні. "OLAF підтверджує, що...

У Брошнів-Осаді пройшла загальна толока: прибирали територію де обалштують мотузковий парк (фотофакт) 08:09

Сьогодні біля Народного дому на правду кипіла робота: працівники селищної ради, ЖЕКу, представники БО «Серце Марії та небайдужі мешканці Брошнів-Осади взяли участь у толоці, повідомляє Правда.іф. з посилання на офіційну...
  • ріел ІФ виринаюча