В Івано-Франківську не можуть поділити легендарний стадіон «Хет-трик»

Не було стадіону – проблема, є стадіон – десятки проблем.

Результат пошуку зображень за запитом "стадіон хет-трик івано-франківськ"

Рік тому юні футболісти Франківська й області отримали розкішний подарунок – перший на Прикарпатті стадіон зі штучним покриттям «Хет-трик», пише Галицький кореспондент.

Ще за його будівництва тема стадіону гостро порушувалася кілька разів громадськими активістами й депутатами, які не могли підбити кінцевий кошторис проекту, адже гроші на будівництво спортивної арени залучалися з різних джерел. Після здачі об’єкта розмови припинили, і ось через рік вийшло «на гора» нове питання: а хто ж буде власником стадіону?

Як виявилось, громадська спілка Федерації футболу області створила товариство, яке оформило речові права на стадіон, адже вважала це логічним кроком для утримання арени. Натомість до цього кроку виставила претензії прокуратура, яка сказала, що у власності стадіону повинна бути державна частка. Питання до розподілу часток виникло й у міської ради, адже місто, що виділило коштовну земельну ділянку під стадіон і майже мільйон бюджетних коштів, у цей розподіл не включили.

Фінансові розбіжності

Ідея побудувати спортивну арену зародилася ще 2014 року, коли УЄФА надало можливість українським містам взяти участь у проекті з будівництва штучних арен для розвитку дитячого і юнацького футболу. Франківськ став першим містом, яке виявило бажання реалізувати програму.

І ось у 2015 році сам президент України заклав капсулу у фундамент майбутньої спортарени. Після чого, за українськими традиціями, все затихло. Закупівлю для облаштування стадіону здійснили тільки в серпні 2016-го. Ширились чутки, що процес зрушився начебто після того, як на одному з публічних виступів гарант обмовився про те, що стадіон у Франківську вже збудовано.

Основні фінансові вливання йшли від УЄФА і ФФУ – майже 9 млн. грн., понад 4 млн. виділили з обласного бюджету та майже 900 тис. – з міського. Замовником будівництва виступила Івано-Франківська обласна федерація футболу. Згідно з її даними, загальна сума витрат на стадіон склала 16 млн. 800 тис. гривень. Натомість на початку року журналісти намагалися з’ясувати, чому за офіційними даними повна кошторисна вартість робіт склала майже на 1,5 млн. менше.

На одній з комісій облради тодішній голова федерації Тарас Клим не зміг чітко відповісти на питання про остаточну вартість будівництва, на що голова облради Олександр Сич зробив зауваження, що повну інформацію про вартість робіт повинен мати замовник, адже така відповідь наштовхує на неоднозначні трактування. Пізніше на фінансовій комісії було прийнято рішення створити робочу групу, яка мала розібратися з питанням фінансування стадіону й прозвітувати депутатам, проте фактично створено її не було.

Казус ще й у тому, що Клим, ще коли порушувалося питання про виділення земельної ділянки містом під будівництво арени, запевнив тодішнього мера Віктора Анушкевичуса і депутатів, що федерація не проситиме грошей на стадіон в області й міста, але вже за якийсь час забрав свої слова назад, адже грошей УЄФА не вистачило. Як пояснює він сьогодні, річ у зміні керівництва Федерації футболу України:

«Рішення про проведення цього проекту приймалося при минулій каденції голови федерації Конькова, коли керівником став Павелко – концепція змінилася».

Експерт з питань проведення публічних закупівель, аналітик Центру «Антикорупційна платформа» Ольга Ничай пояснює, що вартість закупівлі на момент оголошення становила більше 6 млн. грн. з обласного бюджету, але у процесі проведення аукціону сума зменшилася до 4,5 мільйона. У торгах перемогло товариство з обмеженою відповідальністю «ПБС».

«Варто наголосити, що у системі публічних закупівель Prozorro цієї закупівлі ми не знайдемо. Адже використання системи для здійснення закупівель стало обов’язковим по всій країні тільки з 1 серпня 2016 року. Водночас закупівлю для облаштування стадіону «Хет-трик» департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської облдержадміністрації оголосив 29 липня 2016 р. (тобто за три дні до введення в дію положень законодавства, що зобов’язують проводити закупівлі в електронній системі). Відтак закупівлю будівництва футбольного поля здійснювали ще за старою системою «паперових» державних тендерів, де вибір переможця не був публічним», – коментує Ничай.

Окрім того, як наголошує аналітик Центру, у грудні 2017 р. департамент будівництва ОДА уклав ще дві прямі угоди з ТОВ «ПБС» на здійснення благоустрою території, прилеглої до стадіону «Хет-трик». Одну – на суму 780 тис. грн., другу – на 350 тисяч.

«Обидві угоди були укладені в один день – 26 грудня. Водночас оплата робіт у повному обсязі за обома угодами була здійснена вже за два дні – 28 грудня. З чого робимо висновок, що за цей час нібито вдалося здійснити всі ремонтні роботи. Відтак виникає питання: а чи дійсно за один день у грудні були зроблені роботи? Чи зроблені вони взагалі? Чи ж навпаки – можливо, роботи були зроблені до підписання договору, так би мовити, в борг? Що теж порушує норми чинного законодавства», – пояснює Ольга Ничай.

Тренувань не вистачає

Щоб втілити в життя основну місію того, для чого будувався стадіон, всі сторони процесу підписали п’ятисторонній меморандум (ФФУ, Івано-Франківська обласна федерація футболу, міська й обласна ради та обласна адміністрація). Згідно з ним і розподілили частки тренувань міських і обласних футбольних шкіл міста.

Як пояснює Ігор Овчар, директор товариства «ІФФФ Івент», яке сьогодні опікується стадіоном, розподіл тренувань не могли погодити кілька місяців. Мовляв, не всі сторони йшли на компроміс у розподілі годин. Відтак по 30% часу тренувань на стадіоні виділили міським і обласним футбольним школам і 40% – Федерації футболу України й області.

Директор міської ДЮСШ №3 Орест Горбатий каже, що трьох годин тренувань на тиждень замало, адже у їхній школі близько 400 вихованців, які займаються футболом. «Оптимально щодня треба десь по дві години тренувань, на тиждень – вісім», – зауважує він. Альтернативи ж для нормальних тренувальних умов немає. Наразі вони займаються на стадіоні «Металіст», поруч із ЗШ №6, проте там немає роздягалень і гарячої води, діти змушені перевдягатися у класах школи.

Про брак тренувальних годин на «Хет-трик»-арені говорить і заступник директора ДЮСШОР «Прикарпаття» Сергій Кулішов. Тренер розповідає, що наразі діти займаються на арені приблизно 32 год. на місяць, а за нормативами потрібно втричі більше. У школі олімпійського резерву – 340 вихованців.

Кулішов також вказує на проблему відсутності нормальних альтернативних умов для тренувань, адже на інших спортмайданчиках або немає роздягалень, або є проблема з комунікаціями. Він каже, що питання щодо збільшення тренувальних годин порушували, але у відповідь почули, що часу на всіх не вистачає. На стадіоні фактично займаються ще приватні футбольні школи «Ураган» та «Ніка».

Як пояснює Овчар, «Ураган» і «Ніка» займаються на стадіоні на комерційній основі. Так, за вересень «Ураган» має перерахувати за користування полем понад 9 тис. грн., «Ніка» – близько 4-х тисяч. А заступник голови ІФФФ Тарас Клим роз’яснює, що оплата здійснюється лише за календарні ігри, тренувальний процес для дітей цих шкіл також безкоштовний.

Хто натягне більше ковдри?

Нещодавно заступник комісії з питань гуманітарної політики і свободи слова облради Сергій Адамович розмістив у Фейсбуці документ, який надійшов на розгляд комісії – проект рішення про «Погодження розрахунку ідеальних часток у загальній власності на футбольний стадіон для дитячо-юнацького і аматорського футболу». Згідно з розрахунками «Прикарпатського бюро інвентаризації земель та нерухомості», громадська спілка ІФФФ на будівництво стадіону витратила понад 12 млн. грн., з обласного бюджету надійшло 4 млн. 620 тисяч. Таким чином, частку власності на  об’єкт визначили як 73 на 27. У розрахунках абсолютно не фігурувало місто.

Ще до розгляду комісією документ спровокував багато розмов. Перший заступник голови облради Василь Гладій каже, що частки в цьому розподілі виписані не зовсім коректно, адже там немає міста, а державний бюджет чомусь враховано як гроші федерації. «Наразі виконавчий комітет обласної ради розробив зауваження. Одним із пунктів буде те, що частка області має бути більшою. Також повинні врахувати інтереси міста», – розповів Гладій.

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків на такий поділ часток взагалі заявив про те, що у федерацію направлено лист-претензію і місто збирається розірвати договір суперфіції та повернути у своє користування земельну ділянку під стадіоном. Якщо оцінити вартість землі і вкладених містом коштів, то територіальна громада мала б мати не менше 30% у власності. «Місто кинули, ми будемо боротися», – заявив мер.

Без розмов, але зразу до діла перейшла прокуратура Івано-Франківської області, направивши до господарського суду звернення про скасування рішення на право власності на стадіон за товариством «ІФФФ Івент», яке було створено при Федерації футболу області. «Приватизація об’єкта була проведена без визначення частки, адже при фінансуванні робіт на будівництво стадіону була витрачена значна сума бюджетних коштів – понад 4 млн. 600 тисяч», – коментує начальник відділу прокуратури області Святослав Гишта.

«ІФФФ Івент» зареєструвало за собою право власності на стадіон у грудні 2017 року. Суд розглянув позов прокуратури і залишив позовну заяву без руху до усунення в ній недоліків.

Поки йде розбір польотів, стадіон поростає боргами

Створення дочірнього підприємства при громадській спілці Федерації футболу області директор «ІФФФ Івент» Ігор Овчар називає вимушеним кроком, оскільки ГО не може вести господарську діяльність.

«Всі чомусь вирішили, що ми тут великі гроші заробляємо, а  заробітку немає. Зараз стадіон – у мінусі, півтора місяця заборгованість по зарплаті для трьох працівників. Окрім того, трибуни треба захистити сіткою, встановлення якої чомусь прорахували при будівництві стадіону, а це ще приблизно 40 тис. гривень. Стадіон таких коштів не має», – пояснює керівник.

Директор стадіону запевняє, що на місяць вдається заробити десь 10 тис. гривень, а для нормального функціонування такого об’єкта потрібно у чотири рази більше.  «Почали рух з реклами і залучення спонсорів, але призупинили його, бо почалися претензії», – пояснює Овчар. І додає, що за всіма канонами УЄФА стадіон мав належати осередку ФФУ в області, на основі цього федерація має право власності мінімум на 73%.

Думку колеги по федерації підтримує і її колишній очільник. «За рік ніхто не поцікавився, як працює стадіон, а вже хочуть щось отримувати. Чому ми не мали права оформити його у власність? Окрім того, ще в липні погодилися на створення комунального підприємства і навіть погодилися передати 73% своєї частки, але сесія постійно переносить питання, і зрештою з’являється позов прокуратури», – каже Тарас Клим.

Дійсно, над створенням комунального підприємства в облраді міркують вже не перший місяць, нещодавно від ОДА надійшов проект рішення про його створення при стадіоні і передачу облраді. Діяльність цього підприємства фінансуватимуть з обласного бюджету, а обласна федерація футболу нібито здійснюватиме фаховий контроль за його діяльністю.

Штучно роздутим називає конфлікт з розподілом часток і створення КП начальник управління спорту ОДА Орест Оклієвич. Він запевняє, що зробити комерцію на стадіоні – нереально. На його думку, основну проблему із завантаженістю стадіону створення КП також не вирішить, адже ціла область не може вміститися в один стадіон. Вирішення питання завантаженості арени він бачить у будівництві нових спортивних об’єктів.

Чиновник запевняє, що при КП буде створена наглядова рада, яка прийматиме рішення про кандидатуру директора. Якщо ж підприємство передадуть під управління спорту, то кандидатуру директора винесуть на розгляд сесії. Тому корупції тут бути не повинно.

Наразі питання власника чи власників стадіону залишається у підвішеному стані. А тим часом спортивний об’єкт, який кілька разів піарили на всю Україну через відвідування його президентом, потроху починає втрачати свій європейський вигляд.

Юлія КАНЮС

(Visited 258 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7618

загрузка...

На Прикарпатті 200 дітей чекають на всиновлення 11:38

Вчора, 22 лютого, в Івано-Франківську відбулось засідання постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я та соціальної політики. Як розповів начальник служби у справах дітей Іван Ковалик, на Прикарпатті є 200 дітей,...

Автострахування по-франківськи: як не потрапити в капкан “розмитого” полісу ненадійної страхової компанії 10:47

Що потрібно врахувати, щоб не втратити гроші через нечесну страховку? Чи є шанс добитись справедливої страхової виплати? На що може розраховувати автовласник в разі неприємностей на дорозі і які “підводні...

Сьогодні загиблих туристів та їх товаришів спускають з Попа Івана до підніжжя. Група складалася із жителів Прикарпаття та Львівщини 10:26 1 коментар

Група туристів, двоє з яких загинули у п’ятницю при підйомі на гору Піп Іван у Карпатах, не зареєструвалася перед сходженням, повідомляють у Івано-Франківському управлінні ДСНС. Деталі сходження Ввечері у п’ятницю...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

23 лютого – 115 років від дня народження Романа Савицького (1904-1974), композитора, поета, вчителя приватної гімназії в м. Станіславі (тепер м. Івано-Франківськ). Рубрика виходить за підтримки Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки імені...

До 8 березня Укрзалізниця призначила два додаткові потяги на Прикарпаття 23:08

До Міжнародного жіночого дня, який відзначається 8 березня, Укрзалізниця призначила 17 додаткових поїздів у найбільш популярних напрямках. Вони курсуватимуть з Києва до Львова, Ковеля, Івано-Франківська, Ужгорода, Чернівців, Дніпра, Одеси та...

"Город на підвіконні": в Івано-Франківському дитячому садочку з'явилися оригінальні вазони (фоторепортаж) 18:34 1 коментар

В Івано-Франківському ДНЗ №17 "Ромашка" облаштували "город на підвіконні", повідомляє Правда.іф.  "Зазвичай весни хочеться задовго до її календарного приходу-коли тріщать морози і віють хуртовини. Але якщо для багатьох бажання залишаються...

Через припарковані автомобілі громадський транспорт не може проїхати однією з центральних вулиць Івано-Франківська (фотофакт) 18:01 3 коментарі

Про це у мережі Фейсбук написав Олександр Волков, інформує Правда.іф.  "Наш комунальний маршрут 41 по Коновальця (як проіхати??? )!!!! Шановні працівники патрульні поліції ку-ку де ви", - пише чоловік. Прес-офіцер...

«Питні меди», «Свято винограду і вина» та «Купальська ніч»: у Франківську пройде більше десятка фестивалів та ярмарків 17:46

21 лютого на засіданні виконавчого комітету директор КП «Центр розвитку міста та рекреації» Руслана Василюк поділилась планами на 2019 рік. Комунальне підприємство “Центр розвитку міста та рекреації” було створене в...

«Недавно вона покусала наркоманку на річці і ця дівчина до сих пір жива», – сказала мешканка Івано-Франківська, яка вигулює агресивну собаку без намордника 17:10 5 коментарів

Сьогодні в групі Франківчани соціальної мережі Фейсбук Вікторія Гасіліна написала про агресивну собаку, яку власниця вигулює без намордника на вул. Коновальця в обласному центрі, інформує Правда.іф. «Вчора 21 лютого собака...

На Прикарпатті внаслідок пожежі загинув чоловік (фотофакт) 15:54

Сьогодні вночі трапилася пожежа, повідомляє Правда.іф. з посиланням на Косівський РВ У ДСНС України в Івано-Франківській області.  22 лютого о 02:51 на пункт зв’язку ДПРЧ-14 м. Косів поступило повідомлення про те,...

23 лютого: прихована ганьба Радянського Союзу (фото, відео) 15:38 4 коментарі

23 лютого – не свято не лише для України, але й для Росії та інших пострадянських країн. Це – вигадана більшовиками дата для приховання однієї з найганебніших поразок Радянського союзу....

Що робити прикарпатцям з нерозмитненою “євробляхою” 15:12 3 коментарі

Власники автомобілів на єврономерах, які не оформлять українську реєстрацію до 24 травня 2019 року, повинні будуть або вивезти їх з України, або продати на запчастини. Про це на брифінгу заявив...

Ви і ваш лідер – вбивці українців! – Порошенко дав прочухана кремлівському пропагандисту (відео) 15:06 3 коментарі

Російський пропагандист програми "Вести" Валентин Богданов у кулуарах Генасамблеї ООН спробував взяти коментар у президента України Петра Порошенка, на що отримав різку відповідь. Журналіст РосТБ спитав у Порошенка, коли відпустять іншого пропагандиста, який...

Міська влада скуповуватиме землю в Хриплині (відеосюжет) 14:57 1 коментар

Планується облаштування там індустріального парку. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

Стало відомо, чи забезпечені жителі Прикарпаття інсуліном 14:55

На Прикарпатті інсулін безкоштовно отримують майже 6 тисяч осіб. Таку інформацію оприлюднили під час засідання постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров'я та соціальної політики, пише Правда.іф. Як повідомила...

Ціна питання 43 мільйони: для онкологічного центру Прикарпаття потрібен томограф, а чиновники кажуть, що кошти витратять на інші потреби 14:45 3 коментарі

Сьогодні, під час засідання постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров'я та соціальної політики, заступник голови ОДА Віталій Федорів попросив комісію проголосувати за спрямування 10 мільйонів гривень на купівлю...

Коли початок Великого посту 2019: історія та правила дотримання 14:05

Великодній піст є найсуворішим та найголовнішим постом, у період якого варто утримуватися від веселощів, радощів і приділити час на духовний розвиток. Початок Великого посту в 2019 році розпочнеться у понеділок...

Івано-Франківським медикам заборгували 2,6 млн. грн. 13:49

Триває засідання постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров'я та соціальної політики. Депутати розглянули ряд питань серед яких стан заборгованості заробітної плати працівникам закладів охорони здоров'я області, пише Правда.іф....

Увага! На Прикарпатті попереджають про значну снiголавинну небезпеку 13:32

Управління з питань цивільного захисту ОДА попереджає: у зв’язку зі снігопадами та хуртовинами 23 лютого у горах Iвано-Франкiвської області зберігається значна снiголавинна небезпека (3 рiвень).  

На Прикарпатті не вдалося зменшити кількість нових випадків інфікування ВІЛ 13:28

Сьогодні, 22 лютого, відбувається засідання постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я та соціальної політики, повідомляє Правда.іф. Серед іншого розглянули питання про виконання обласної цільової програми ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2015-2018...
  • ріел ІФ виринаюча