В обласній Спілці художників стався розкол? (фото)

Вибори голови обласної Спілки художників у Франківську призвели до протистояння. Скандал вийшов за межі творчого об’єднання і дійшов до Києва.

Сьогодні обласна Спілка художників поділена на два табори. Формально – на тих, хто підтримує теперішнього голову Миколу Якимечка, який знову кандидує очолити Спілку, і на тих, хто бажає підтримати іншого кандидата. По суті йде боротьба за свободу  вибору, проти авторитаризму, пояснили КУРСу представники “альтернативної” групи, відомі у Франківську митці – скульптор Богдан Гладкий, художники Богдан Бринський,Володимир Лукань та художниці-дизайнерки Світлана Повшик https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32739188_1578188915636631_8157632896568393728_n.jpgіОксана Бейлах.

 

Вони наголосили, що в цьому випадку не йдеться про матеріальне, як-от майстерні та інша спілчанська нерухомість. Хоч це ті речі, які завжди супроводжують творчий процес. Спілка художників дає можливість організувати робочий простір, допомагає працювати і рости – виставлятися, їздити на пленери, з виставками до колег і приймати їх у себе. Принаймні так би мало бути, кажуть художники. Але так не є – блага дістаються “придворним”, близьким і лояльним до голови Спілки. У творчих об’єднаннях, створених в минулому столітті радянською державою, так було завжди – митці і їхня творчість мали бути контрольовані. У теперішній Івано-Франківській обласній організації Національної спілки художників України, каже Богдан Гладкий, залишився https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32584474_1578189095636613_7627968656223240192_n.jpgвиразний радянський дух із культом особи її голови Миколи Якимечка.

 

З приходом Миколи Якимечка головою в обласну Спілку художників у 2014 році з організації вийшли 12 художників. Коломияни створили окрему регіональну спілку. Серед тих, хто покинув СХУ, такі знані майстри як Мирослав Ясінський, Катерина Каркадим, Володимир Дувірак, Михайло Дейнега, Василь Андрушко.

“У Миколи Якимечка упереджене ставлення до окремих членів Спілки. Він дозволяє собі принижувати людей. Спілкується зверхньо, з виразним нарцисизмом. Одразу після обрання головою у франківській газеті заявив, що 98% членів Спілки –  непрофесійні аматори”, – каже Світлана Повшик.

https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32399355_1578189305636592_6272070416001400832_n.jpg

 

“Якимечко дозволяє собі вказувати спілчанам: ти – художник, а ти – не художник”, – підтримують художницю колеги.

Розповідають, що за час Якимечка до обласної Спілки художників прийняли лише двох людей, оскільки решта, за його словами, не достойні. “Зарізали вступ перспективним студентам-художникам, бо вони, бачите, не в тих вчилися. Якимечко всюди підкреслює, що витягає Франківськ і Спілку на новий мистецький рівень. А про який розвиток може йти мова, коли ми, 45-річні, є https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32892530_1578190908969765_8862367859393691648_n.jpgв ній наймолодшими!” – обурюється Оксана Бейлах.

 

Наразі в обласній Спілці 64 митці, більшість вступили в організацію у 1980-1990 роках.

Художників, які вирішили не мовчати про ситуацію в Спілці, не влаштовують одноосібні рішення її голови в тих питаннях, які мали би обговорюватися і прийматися колегіально. Наприклад, коли до Франківська за спілчанські внески (320 грн в рік) запрошують художників з інших областей або коли готують спілчанську виставку і визначають, чиї роботи будуть на ній представлені. Не погоджуються вони і з тим, що з легкої руки Миколи Якимечка Спілка художників втратила свій салон – зараз на його місці розмістилася кав’ярня. А проблема із місцем, де спілчани могли би виставляти на продаж свої роботи, не вирішується в принципі. Не поділяють його заяв, що художнику не потрібно їздити на пленери, відтак вони не проводяться. Що інсталяція і перформанс – не мистецтво, відтак такі роботи не беруть до уваги і не представляють на рівні Спілки.

https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32838643_1578190925636430_9135577936047374336_n.jpg

 

“Ми хочемо бачити головою Спілки людину – знаного художника, який творчо працює, коректного, який би дбав для колективу, враховував різні “вектори”, бо серед нас є і художники, і скульптори, і дизайнери”, – пояснює Богдан Гладкий.

Запропонувати альтернативного кандидата вирішили на перевиборах голови обласної Спілки художників. Але вже півроку як не можуть це зробити – Микола Якимечко і члени правління організації не дають внести зміни в Статут організації. Зміни розширили би коло осіб, що можуть претендувати на цю посаду. Чинний статут укладений таким чином, що головою Спілки може бути тільки людина з “наближених” – мусить мати 4 роки досвіду в правлінні Спілки. Пікантність ситуації в тому, що правління призначає сам голова СХУ.

22 членів Спілки створили  ініціативну групу, яка добивається скасування цих положень Статуту. Звернулися до юристів по правову оцінку документу – ті виявили порушення конституційної норми на вільні вибори. А ще виявилося, що Статут сфальшований, розповідає Світлана Повшик.

Представники ініціативної групи звернулися з приводу ситуації, що склалася, до Ради спілок у Києві. Звідти їх відправили вирішувати проблему на місцевому рівні.

Ще в лютому на зборах обласної організації Спілки художників 38 із 56 присутніх висловилися за зміни. Доручили голові Миколі Якимечку підготувати на наступне засідання документи і вилучити норму про обов’язкові 4 роки для кандидатів на голову СХУ у правлінні спілки. Він не виконав доручення.

 

“Це означає, що він хоче буде єдиним кандидатом і не мати жодного опонента. Ми вважаємо, що це неконституційно. І просто нечесно щодо нашої спільноти”, – каже Богдан Гладкий.

На наступних зборах, які відбулися 15 травня, Якимечко ніби забув, про що йшлося, і оголосив, що вибори будуть проходити за чинним статутом. Вибухнув скандал. Під час з’ясування стосунків Микола Якимечко порівняв опонентів із гнидами. Сказав буквально: “Гниди кусають лева”. Пізніше пояснював, що вдався до цитати з класичної французької літератури.

https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32691694_1578191058969750_4232530785187397632_n.jpg

 

“Сумно! Вчора був присутній на одній події, одне розчарування. Лякають старших метрів зміни. При зустрічах ласкаві і облесні. Насправді – лживі й вперті. Немов у стаді барани. Два крісла мучити, не личить, Ой, ще доскочиш ти біди: Ти маєш, звісно, два обличчя, Та ж не, пробачте, два зади”, – відгукнувся про збори обласної Спілки художників оператор ТБ “Галичина” Тарас Майстришин.

Врешті 15 травня після бурхливої дискусії, під час якої часто не добирали слів, вирішили перервати збори і процес перевиборів голови Спілки – до з’ясування ситуації зі Статутом.

“Все це ми робимо, щоби зробити в Спілці чесні і прозорі вибори, щоби головою Спілки була молода людина, яка забезпечить їй професійний ріст”, – додає Богдан Бринський.

Як стало відомо КУРСу, опонентом Миколі Якимечку на виборах голови обласної Спілки художників ініціативна група бачить художника, викладача Володимира Сандюка.

Нагадаємо, недавно на виставці у Музеї мистецтв Прикарпаття з виставки зняли сатиричну картину – один з персонажів дуже нагадував голову місцевої організації НСХУ Миколу Якимечка.

Джерело

(Visited 260 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Взагалі то у нас -дивні-керуючі митці ось судіть самі один казав що готовий руку пожати кацабі за його позицію!!!і дальше керує інша звєзда колись тихо сиділа поряд лдепутата ВРУ який непризнав ГОЛОДОМОРі брала шикарні інтервю а недавно ще одна кинула звання журналіста людині яка до цього має таке ж відношення як ми до космосу у цьому випадку також є елементи серйозні політичного обслуговуванняіодного з майбутніхніх-типа призидентів ще один за ремонт різко почав працювати з людьми які мають вину за ситуацію в УКРАЇНІ і всі ці жиють на наші податки і роблять такі куревські речі а тому гнати їх і ніякі розколи недопускати а ні то розпустити такі орг

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3826

загрузка...

В Івано-Франківську ходою та панахидою вшанували загиблих добровольців (фоторепортаж) 22:06

У неділю, 17 березня у центрі Івано-Франківська об'єднані націоналістичні сили провели Віче із закликом до чесних виборів та проти підкупу та фальсифікацій. Зі сцени до франківців звернулись представники ВО «Свобода» Богдан Бенюк,...

В мережі опублікували досі невідомі фотографії мешканців Коломиї 1930 років (фоторепортаж) 21:47

В мережі Інтернет вдалось натрапити на нові невідомі раніше світлини мешканців Коломиї, датовані 1930-ми роками. Як виявилось в описі до колекції був зазначений цікавий факт. Фотографії були в приватній колекції...

Зіркова франківчанка Тіна Кароль похизувалась пишним бюстом у корсеті (фотофакт) 21:19

Українська співачка Тіна Кароль продовжує зачаровувати прихильників у соціальних мережах новими знімками з розкішних фотосесій. Нове звабливе фото Тіна опублікувала на своїй сторінці в Instagram. Автором світлини виступив український фотограф...

Скандальна франківська будівельна компанія намагається забудувати берег Бистриці, який навіть не захищений дамбою (фоторепортаж) 21:07 3 коментарі

На початку лютого будівельна компанія "Вертикаль" оголосила про старт продажу квартир у наймасштабнішому житловому комплексі Івано-Франківська "Місто Станиславів". Наразі відомо, що нове містечко на 75 будинків буде розміщуватись в Чернієві на...

Технічний нокаут: Іван Вульчин здобув перемогу на професійному турнірі в Чехії (фото+відео) 19:53

Титулований франківський боєць змішаних стилів Іван Вульчин (5-3-0) здобув красиву перемогу на професійному турнірі серії FNX в чеському Брно, інформує WestNews. Наш спортсмен зустрічався із знаним чеським майстром змішаних єдиноборств...

У кондуктора є план. Польові дослідження франківських тролейбусів 18:51

За день на своєму робочому місці ці люди дізнаються усі новини світу, країни, міста, вулиці. Їх можуть лаяти, їм можуть вилити душу. Касири-контролери у тролейбусах – ще ті міцні горішки, пише...

У Калуші на кладовищі загорілись могили через спалювання сухої трави 18:12

На території кладовища на Височанці у Калуші через спалювання сухої трави сталась пожежа. Місцеві мешканці самостійно погасили пожежу, передають "Вікна". Рятувальники застерігають суворо дотримуватися правил пожежної безпеки та не провокувати пожеж в...

Якими побачили гуцулів у Європі в 1939 році (відеофакт) 16:23

Канал British Pathé регулярно публікує різноманітні історичні відео. У відео про гуцулів, яке триває півтори хвилини, голос за кадром розповідає, як у першій половині минулого століття одягались гуцули, як усім...

Канікули в Італії: зірковий франківчанин Юрій Горбунов опублікував романтичне селфі з дружиною (фоторепортаж) 15:44 1 коментар

Зіркова пара Юрій Горбунов та Катя Осадча проводять вікенд в Італії. Для відпочинку сімейна пара обрала мальовничий регіон Апулія. Судячи з романтичних фото на фоні місцевих пейзажів, якими ведучі поділились...

Зіркова прикарпатка Міка Ньютон показала нові фото зі свого розкішного весілля (фоторепортаж) 15:12

Відома співачка і учасниця "Євробачення" Міка Ньютон в своєму Instagram опублікувала нові весільні фото. Обранцем дівчини став власник модельної агенції Saint Agency Кріс Сааведра, пишуть Версії. Весілля відіграли ще у...

Шестирічній дівчинці з Калуша Соломійці Хемій потрібна допомога для боротьби з недугою 14:58

Лікування потребує шестирічна дівчинка Соломійка Хемій. Рідні благають усіх небайдужих про допомогу. В тримісячному віці дівчинці встановили невірний діагноз та призначили лікування, після якого дитина почала завмирати й у неї стався параліч лівої сторони....

Як Руслана в Тель-Авіві хвилями заряджалася (фото) 14:37

Співачка Руслана, яка вже давно пропагує використання виключно природної енергії, у пошуках нових ідей подалася до Тель-Авіва. Там артистка потрапила на хвильову станцію Eco Wave Station, що трансформує кінетичну енергії хвиль....

На аукціон виставили футболку з автографом Коноплянки, щоб допомогти дворічному франківцю 14:27

Дворічний франківець Сашко Мазурик бореться за життя – у хлопчика рідкісне захворювання – синдром Віскота-Олдріча, і єдиний порятунок дитини – трансплантація стовбурових клітин кісткового мозку. Сашка готова прийняти одна з...

Прикарпатка стала переможницею конкурсу краси «Міс Європа» (фоторепортаж) 13:41 4 коментарі

Нещодавно стало відоме ім’я новообраної “Міс Європа” – нею стала прикарпатка Ірина Гарасимів, яка представляла Україну на конкурсі, що проходив у Бейруті (Ліван). Ірина народилась у Болехові. Нещодавно дівчині виповнилось...

Юний франківець став чемпіоном України із класичних шахів 13:11

У Чернівцях 4-15 березня у місцевому виші відбувалися Фінали Чемпіонатів України зі класичних шахів сезону 2018–2019 років. Франківець Юліан Мальований став чемпіоном України. 24 найсильніших юних шахістів України – 12...

Відомий журналіст презентував в Івано-Франківську книгу про національну перспективу України (фоторепортаж) 12:57

Видавець, журналіст, громадський діяч, публіцист і один із лідерів бандерівського середовища в Україні Віктор Рог 16 березня презентував книгу в Івано-Франківську книгу “Ієрархія національних пріоритетів”. Робота складається з репортажів та інтерв’ю за...

Прикарпатського футболіста викликали до лав збірної України 12:26

Новачок футбольного клубу “Калуш” Олег Веремієнко вирушить на навчально-тренувальні збори збірної України U-20. Наставник юнацької збірної України U-20 Олександр Петраков оприлюднив список гравців, що вирушають на збори “синьо-жовтої” дружини до...

Віче за чесні вибори провели у середмісті Івано-Франківська (фоторепортаж) 11:41 1 коментар

У неділю, 17 березня, на Вічевому майдані сотні франківців зібралися на віче за чесні вибори в Україні. Про це у мережі Фейсбук написав міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, який також...

На Незалежності триває капремонт двору (фоторепортаж) 11:13

У дворі на вул. Незалежності 152-152а тривають роботи з облаштування двору. У минулому році тут вже встигли провести часткову заміну інженерних мереж. Зокрема, прокладено нову каналізацію та дощові колодязі. Наразі...

На території Вірменської церкви палили сміття. Гасити вогонь довелося рятувальникам (фото+відео) 10:55 1 коментар

Пожежа трапилася у неділю, 17 березня, близько 19:00.  На подвір’ї позаду Вірменської церкви запалили велике багаття, яке згодом вийшло з-під контролю. Прилеглі вулиці повністю заполонив дим, інформує “Галка” з місця...
  • ріел ІФ виринаюча