В обласній Спілці художників стався розкол? (фото)

Вибори голови обласної Спілки художників у Франківську призвели до протистояння. Скандал вийшов за межі творчого об’єднання і дійшов до Києва.

Сьогодні обласна Спілка художників поділена на два табори. Формально – на тих, хто підтримує теперішнього голову Миколу Якимечка, який знову кандидує очолити Спілку, і на тих, хто бажає підтримати іншого кандидата. По суті йде боротьба за свободу  вибору, проти авторитаризму, пояснили КУРСу представники “альтернативної” групи, відомі у Франківську митці – скульптор Богдан Гладкий, художники Богдан Бринський,Володимир Лукань та художниці-дизайнерки Світлана Повшик https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32739188_1578188915636631_8157632896568393728_n.jpgіОксана Бейлах.

 

Вони наголосили, що в цьому випадку не йдеться про матеріальне, як-от майстерні та інша спілчанська нерухомість. Хоч це ті речі, які завжди супроводжують творчий процес. Спілка художників дає можливість організувати робочий простір, допомагає працювати і рости – виставлятися, їздити на пленери, з виставками до колег і приймати їх у себе. Принаймні так би мало бути, кажуть художники. Але так не є – блага дістаються “придворним”, близьким і лояльним до голови Спілки. У творчих об’єднаннях, створених в минулому столітті радянською державою, так було завжди – митці і їхня творчість мали бути контрольовані. У теперішній Івано-Франківській обласній організації Національної спілки художників України, каже Богдан Гладкий, залишився https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32584474_1578189095636613_7627968656223240192_n.jpgвиразний радянський дух із культом особи її голови Миколи Якимечка.

 

З приходом Миколи Якимечка головою в обласну Спілку художників у 2014 році з організації вийшли 12 художників. Коломияни створили окрему регіональну спілку. Серед тих, хто покинув СХУ, такі знані майстри як Мирослав Ясінський, Катерина Каркадим, Володимир Дувірак, Михайло Дейнега, Василь Андрушко.

“У Миколи Якимечка упереджене ставлення до окремих членів Спілки. Він дозволяє собі принижувати людей. Спілкується зверхньо, з виразним нарцисизмом. Одразу після обрання головою у франківській газеті заявив, що 98% членів Спілки –  непрофесійні аматори”, – каже Світлана Повшик.

https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32399355_1578189305636592_6272070416001400832_n.jpg

 

“Якимечко дозволяє собі вказувати спілчанам: ти – художник, а ти – не художник”, – підтримують художницю колеги.

Розповідають, що за час Якимечка до обласної Спілки художників прийняли лише двох людей, оскільки решта, за його словами, не достойні. “Зарізали вступ перспективним студентам-художникам, бо вони, бачите, не в тих вчилися. Якимечко всюди підкреслює, що витягає Франківськ і Спілку на новий мистецький рівень. А про який розвиток може йти мова, коли ми, 45-річні, є https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32892530_1578190908969765_8862367859393691648_n.jpgв ній наймолодшими!” – обурюється Оксана Бейлах.

 

Наразі в обласній Спілці 64 митці, більшість вступили в організацію у 1980-1990 роках.

Художників, які вирішили не мовчати про ситуацію в Спілці, не влаштовують одноосібні рішення її голови в тих питаннях, які мали би обговорюватися і прийматися колегіально. Наприклад, коли до Франківська за спілчанські внески (320 грн в рік) запрошують художників з інших областей або коли готують спілчанську виставку і визначають, чиї роботи будуть на ній представлені. Не погоджуються вони і з тим, що з легкої руки Миколи Якимечка Спілка художників втратила свій салон – зараз на його місці розмістилася кав’ярня. А проблема із місцем, де спілчани могли би виставляти на продаж свої роботи, не вирішується в принципі. Не поділяють його заяв, що художнику не потрібно їздити на пленери, відтак вони не проводяться. Що інсталяція і перформанс – не мистецтво, відтак такі роботи не беруть до уваги і не представляють на рівні Спілки.

https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32838643_1578190925636430_9135577936047374336_n.jpg

 

“Ми хочемо бачити головою Спілки людину – знаного художника, який творчо працює, коректного, який би дбав для колективу, враховував різні “вектори”, бо серед нас є і художники, і скульптори, і дизайнери”, – пояснює Богдан Гладкий.

Запропонувати альтернативного кандидата вирішили на перевиборах голови обласної Спілки художників. Але вже півроку як не можуть це зробити – Микола Якимечко і члени правління організації не дають внести зміни в Статут організації. Зміни розширили би коло осіб, що можуть претендувати на цю посаду. Чинний статут укладений таким чином, що головою Спілки може бути тільки людина з “наближених” – мусить мати 4 роки досвіду в правлінні Спілки. Пікантність ситуації в тому, що правління призначає сам голова СХУ.

22 членів Спілки створили  ініціативну групу, яка добивається скасування цих положень Статуту. Звернулися до юристів по правову оцінку документу – ті виявили порушення конституційної норми на вільні вибори. А ще виявилося, що Статут сфальшований, розповідає Світлана Повшик.

Представники ініціативної групи звернулися з приводу ситуації, що склалася, до Ради спілок у Києві. Звідти їх відправили вирішувати проблему на місцевому рівні.

Ще в лютому на зборах обласної організації Спілки художників 38 із 56 присутніх висловилися за зміни. Доручили голові Миколі Якимечку підготувати на наступне засідання документи і вилучити норму про обов’язкові 4 роки для кандидатів на голову СХУ у правлінні спілки. Він не виконав доручення.

 

“Це означає, що він хоче буде єдиним кандидатом і не мати жодного опонента. Ми вважаємо, що це неконституційно. І просто нечесно щодо нашої спільноти”, – каже Богдан Гладкий.

На наступних зборах, які відбулися 15 травня, Якимечко ніби забув, про що йшлося, і оголосив, що вибори будуть проходити за чинним статутом. Вибухнув скандал. Під час з’ясування стосунків Микола Якимечко порівняв опонентів із гнидами. Сказав буквально: “Гниди кусають лева”. Пізніше пояснював, що вдався до цитати з класичної французької літератури.

https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32691694_1578191058969750_4232530785187397632_n.jpg

 

“Сумно! Вчора був присутній на одній події, одне розчарування. Лякають старших метрів зміни. При зустрічах ласкаві і облесні. Насправді – лживі й вперті. Немов у стаді барани. Два крісла мучити, не личить, Ой, ще доскочиш ти біди: Ти маєш, звісно, два обличчя, Та ж не, пробачте, два зади”, – відгукнувся про збори обласної Спілки художників оператор ТБ “Галичина” Тарас Майстришин.

Врешті 15 травня після бурхливої дискусії, під час якої часто не добирали слів, вирішили перервати збори і процес перевиборів голови Спілки – до з’ясування ситуації зі Статутом.

“Все це ми робимо, щоби зробити в Спілці чесні і прозорі вибори, щоби головою Спілки була молода людина, яка забезпечить їй професійний ріст”, – додає Богдан Бринський.

Як стало відомо КУРСу, опонентом Миколі Якимечку на виборах голови обласної Спілки художників ініціативна група бачить художника, викладача Володимира Сандюка.

Нагадаємо, недавно на виставці у Музеї мистецтв Прикарпаття з виставки зняли сатиричну картину – один з персонажів дуже нагадував голову місцевої організації НСХУ Миколу Якимечка.

Джерело

(Visited 244 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Взагалі то у нас -дивні-керуючі митці ось судіть самі один казав що готовий руку пожати кацабі за його позицію!!!і дальше керує інша звєзда колись тихо сиділа поряд лдепутата ВРУ який непризнав ГОЛОДОМОРі брала шикарні інтервю а недавно ще одна кинула звання журналіста людині яка до цього має таке ж відношення як ми до космосу у цьому випадку також є елементи серйозні політичного обслуговуванняіодного з майбутніхніх-типа призидентів ще один за ремонт різко почав працювати з людьми які мають вину за ситуацію в УКРАЇНІ і всі ці жиють на наші податки і роблять такі куревські речі а тому гнати їх і ніякі розколи недопускати а ні то розпустити такі орг

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5194

Бензопила і мурашина ферма: Що просять прикарпатські сироти в Миколая 23:20

Вже за кілька днів святий Миколай з помічниками принесе для сиріт подарунки, які зібрали під час традиційної благодійної акції. Як розповів у розмові з кореспонденткою Бліц-Інфо керівник БО «Мальтійська служба...

СМС від мера: як франківці можуть відключити рекламну розсилку 22:06

Жителі Івано-Франківська отримують СМС-повідомлення про головні події міста від міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа. Втім, такою функцією задоволені не всі. У соцмережі Vasyl Pryimak поділився черговими повідомленнями та поцікавився, як можна...

На Прикарпатті провели в останню путь ще одного Героя АТО (фоторепортаж) 21:41 1 коментар

На Прикарпатті провели в останню путь ще одного Героя АТО. Чоловік помер напередодні. Про це йдеться у дописі на сторінці Національного Корпусу Івано-Франківська: "Сьогодні, 12 грудня, у селі Жовчів Рогатинського...

Відома франківчанка стала тренером нового сезону шоу “Голосу країни” 21:19

Цієї суботи стало відомо ім’я одного з тренерів дев’ятого сезону шоу “Голос країни”. Ним стала популярна співачка з Івано-Франківська – Тіна Кароль. Про це йдеться на 1+1. Артистка стане зірковим...

Для хлопчика з Прикарпаття терміново потрібні донори на четвер 21:08

Увага! Терміново на завтра, 13 грудня потрібні донори. Чоловіки, віком 25-45 років з другою (2) групою крові, резус не важливий! “Дутковський Віталій 15 років. Уже 5 місяців Віталій бореться із...

У Франківську 100 таеквондистів взяли участь у підсумковій атестації (фотофакт) 19:27

Минулих вихідних у Івано-Франківську відбулася планова атестація на кольорові пояси обласного осередку Всеукраїнської асоціації спортсменів Таеквон-До І.Т.Ф. В іспиті взяли участь близько 100 таеквондистів з міста та області, пише "Репортер"....

Власники турбази на Прикарпатті готові віддати ведмедя, який напав на туристку 18:12 9 коментарів

На одній із баз відпочинку на Верховинщині на львів'янку напав бурий ведмідь. Тварина була в клітці, але змогла лапою дістатися відвідувачки. Звір роздер жінці руку і переламав кістки. У відпочинковому...

У Франківську письменник Євген Баран познайомив читачів зі своєю творчістю (фотофакт) 16:23 2 коментарі

Сьогодні, 11 грудня, в Івано-Франківську відбулася зустріч з письменником Євгеном Бараном в рамках проекту "Назустріч письменнику". Проект покликаний познайомити галичан з сучасною літературою краю, участь у ньому взяли 10 відомих...

У селі Росільна Богородчанського району люди самотужки ремонтують дорогу (фото + відео) 14:58

8 грудня в селі Росільна Богородчанського району Івано-Франківської області люди самотужки взялись ремонтувати дорогу. Після неодноразових спроб домовитись з обласним та районним управлінням ремонту доріг, громаді увірвався терпець. Люди вже...

Дитинство єврейської дівчинки, становлення артистки і головна сімейна драма: цікаві факти про відому франківчанку Тіну Кароль (фото+відео) 14:27

Тіна Кароль - найщиріша і чуттєвіша зірка вітчизняної естради, співачка, композитор і автор власних душевних пісень, з багатомільйонною армією шанувальників. Зараз Тіна Кароль – зразок стилю і жіночності, вона не...

Суджений-ряжений. Як на Прикарпатті на Андрія ворожать 14:15

Місяць грудень багатий на свята. І одним з найцікавіших, особливо для молоді, є свято Андрія, або як його ще називають у нас – Андрея. З давніх-давен в ніч із 12...

Франківська друкарня повністю відмовилась від поліетиленових пакетів на користь паперових 12:57

Напередодні свят студія друку “Паперівка” вирішила цілковито відмовитись від виготовлення фірмових пластикових пакетів. Так підприємство показує свою готовність до змін та підтримує ініціативу інших українських компаній щодо пошуку альтернативи традиційному...

Прикарпатських волонтерів нагородили високими відзнаками (фоторепортаж) 11:53

11 листопада в облдержадміністрації з нагоди Міжнародного дня волонтера відбулося урочисте нагородження волонтерів та бійців АТО, які відстоювали незалежність України. Вітаючи всіх від імені голови обласної державної адміністрації Олега Гончарука,...

“Батьки, повертайтесь додому”: франківці зняли кліп про заробітчан (відеокліп) 11:41 12 коментарів

Творча студiя “З понедiлка” зняла новий клiп про заробiтчанок. У вiдео вони закликають грoмадян України пoвернутись дoдoму дo свoїх сiмей та спiльно рoзбудoвувати Іванo-Франкiвськ i державу, передає WestNews. “Понад 28 тисяч...

На Прикарпатті продовжують облаштовувати дорогу національного значення (фотофакт) 11:13

11 грудня в Калуському районі склалися такі погодні умови, що дозволили продовжити розпочатий ремонт ділянки дороги загального користування державного значення Н-10 Стрий – Мамалига. А зокрема на 74 км автошляху...

Цієї ночі неподалік «Буковелю» трапилася пожежа на території приватної відпочинкової садиби 08:02

Цієї ночі неподалік «Буковелю» трапилася пожежа на території приватної відпочинкової садиби У ніч з вівторка на середу, о 00.33 годині, на території Яремчанської міської ради, в селі Поляниця, по вулиці...

Концерт і доповіді: студентам франківських училищ розповіли про соборність (фоторепортаж) 00:26

Сьогодні,12 грудня у приміщенні кіноконцертного залу «Арена-центр» відбулася Урочиста академія до 100-річчя відновлення Української державності на західноукраїнських землях, інформує Правда.іф. Під час заходу для студентів університетів, коледжів, професійно-технічних навчальних закладів...

У своїх мріях ти не один: відомий франківець Юрій Горбунов знявся у яскравому новорічному ролику (відео) 00:15

«У своїх мріях ти не один», — нагадує глядачам «1+1» у святкових роликах, героями яких стали зірки телеканалу. Телеведучі, актори та співаки, серед яких Алла Мазур, Олексій Душка, Юрій Горбунов,...

Зберегти ялинки у Карпатах: Як облаштувати дома альтернативну красуню (фото) 23:08

Незважаючи на зміну модних тенденцій та традицій святкування Нового року, головним атрибутом свята і досі залишається ялинка. Франківці вже починають наряджати вдома своїх красунь. Уподобання у кожного різні: хтось надає...

Український моряк Андрій Ейдер написав листа батькам на Прикарпаття з московської в’язниці (відеосюжет) 22:51 1 коментар

Двоє українських полонених моряків відповіли на листи ТСН з московської в’язниці “Матроська тиша”. “Важко сидіти в чотирьох стінах. Тисне”, – рідні кажуть, що читати подібні листи не просто. Деякі ж...
  • ріел ІФ виринаюча