В передмісті Івано-Франківська, через безконтрольний вивіз гравію, руйнуються людські хати (фоторепортаж)

У селі Хом’яківка, що на Тисмениччині, люди борються з фермерським господарством «Фортуна» за дорогу. Місцеві жителі стверджують, що через діяльність господарства у них потріскали хати, хворіють діти, а корови пасуть траву з болотом. Зараз вулиця, через яку почався конфлікт, перекрита шлагбаумом. Проте господарство подало до суду і хоче, щоб проїзд був вільним, пише ГК.

Пекельний куточок

Люди, які живуть на вулицях Затишна та Володимира Великого, об’єдналися, щоб зупинити рух вантажівок біля їхніх будинків. Місцева мешканка Марія Маціборко згадує, що колись поле, на якому стоять їхні будинки, було колгоспним. Коли село почало рости, то землю віддали людям, і тоді ніякої дороги взагалі не було.

«Заїхати сюди неможливо було», – продовжує розмову жителька вулиці Володимира Великого Любов Волинська. Вона каже, що колись люди своїми силами підшутрували заїзд до будинків. Та «Фортуна» дуже швидко почала добудовувати дорогу. «І головне, що сільська рада на це дозволу не давала», – додає пані Марія.

Після цього люди почали цікавитися, що відбувається. Їм відповіли, що за межами населеного пункту фермерське господарство взяло землю в оренду. Там мали б облаштувати відпочинкову зону та вирощувати рибу, але будують той ставок ще від 2014 року.

«Моя мама якось сказала, що якесь таке велике туди повезли, як хату. Вона ж не знає, що то. А виявилось, що вони завезли обладнання і поставили дробарку. От тоді все почалось», – розповідає Маціборко. Мовляв, «Фортуна» почала видобувати гравій та вивозити його попри їхні будинки по зробленій дорозі.

«Дихнути не можна було. Хата моя стояла, там тато зробив здоровезний бетон – і все тріснуло. Сусідка зробила євроремонт, то у них також потріскало», – скаржиться жінка.

Волинська додає, що через постійну пилюку її внук хворіє. «Останній рік їздять менше, то трохи легше. Раніше внук мав ціле літо сильний нежить, очі затікали. Дочка з ним ходила по лікарнях, і виявилось, що то алергія на пилюку», – каже вона.

Пані Марія також запевняє, що худоба змушена була пасти траву з болотом, а картоплю навіть колорадський жук не їв.

Депутат сільської ради Марта Малик живе на вулиці Затишній. Мешканці села кажуть, що вона – одна з тих, хто найбільше постраждав від вантажівок. Жінка розказує, що фури їздили не тільки вдень, а й вночі. Одна з кар’єру, а інша в кар’єр. Бувало, що їхало кілька машин підряд.

«Через вібрацію хати просто трусились. У мене дитина через це серед ночі прокидалась і плакала, собака вила. Я виходила на вулицю і бачила, як вони їздили. Влітку тут туман був – пилюка всюди», – пояснює пані Марта. Вона каже, що колись це був райський куточок: природа, ліс, озера, річки. Але тепер він перетворився на пекельний.

Марія Маціборко наголошує, що вони борються не за те, щоб закрити кар’єр, а хочуть, щоб їм дали спокій і не їздили тими вантажівками біля їхніх хат. Селяни додають, що є декілька інших шляхів, якими можна їздити. Зокрема, час від часу машини їздили вулицею Січових Стрільців. Люди, які там живуть, кажуть, що вони також перекривали дорогу та викликали поліцію. Після цього дробарка не працювала, але тепер знову їздять. «Не так часто, не всі. Але їздять», – зауважує Оксана Чижик.

Без відома сільради

Депутат сільради Марта Малик пригадує самий початок історії. Каже, що оскільки землі знаходяться за межами населеного пункту, то ними вже розпоряджається район. І коли «Фортуні» давали ділянку в оренду, то ніхто сільраду не питав.

Згідно з документами, господарство мало б розводити рибу і облаштовувати ставки, але, зі слів людей, звідти вивозять гравій. Дорога, якою їздили вантажівки, колись була польовою, а потім селяни зробили самостійно заїзд до своїх будинків.

«Ця дорога була тупиковою. Господарство самовільно її проклало далі і прошутрувало без згоди сільради», – зауважує пані Марта. Депутатка наголошує, що територія, на якій проклали дорогу, ще підпорядковується селу. Також фермери зробили місток через річку, якого, за словами людей, споконвіку там не було.

Те, що «Фортуна» не питала дозволу у сільради щодо дороги, підтверджує і сільський голова Хом’яківки Тетяна Гретчук. «Там тупика не було. Я питала старших людей. Це була проста сільська дорога до лісу. У сільській раді немає жодного документа, згідно з яким «Фортуні» дозволили зробити дорогу», – каже вона.

Голова запевняє, що раніше посилала запити, щоб зрозуміти, які роботи проводять фермери на орендованій землі. «Їм надана ділянка для ведення фермерського господарства. Там були вже і комісії з району, і прокуратура. Вони перевіряли, чим насправді займаються фермери», – згадує Гретчук.

Заборона в’їзду

З проблемним питанням жителі вулиць Володимира Великого та Затишної зверталися у різні структури. Зокрема, просили депутатів сільради заборонити рух на їхніх вулицях, і під час сесії всі обранці проголосували за таке рішення. Проте Тетяна Гретчук відмовилася підписати його. «Вона сказала, що накладає вето, – каже Марта Малик. – А потім і розпорядження підписала, щоб скасувати рішення депутатів».

Голова села пояснює: «На сесії всі були проти встановлення дорожніх знаків щодо обмеження проїзду. Це мала бути заборона проїзду. Хоча орган місцевого самоврядування не має права повністю перекривати дорогу, а навпаки – покращувати її». Тому вона і вирішила накласти вето на це рішення.

На наступній сесії сільради знову постало питання дороги, і депутати вкотре одноголосно підтримали його. «Ми запросили на засідання адвоката, який розтлумачив закон, і після цього голова рішення підписала», – каже Малик.

Згодом люди поставили шлагбаум. Здавалося б, історія завершилась, адже їхати по тій дорозі заборонили. Та фермерське господарство подало в суд на сільраду, щоб скасувати рішення. Люди бояться, що суд задовільнить позов «Фортуни» і вантажівки знову будуть їздити біля хат.

У листопаді 2017 р. комісія, у складі якої були сільський голова Хом’яківки, два депутати сільради, представники Тисменицької РДА та заявники від вулиці, під час перевірки виявила тріщини на будинках і рекомендувала людям звернутися до ДП «Карпатський експертно-технічний центр Держпраці» для виготовлення проектно-технічної документації та проведення повного обстеження будинків.

Є ще одна причина, чому люди б’ють на сполох – вулицею Володимира Великого проходить поліетиленовий газопровід низького тиску діаметром 90 мм. І оскільки дорога не була призначена для проїзду багатотонних вантажівок, він встановлений не у футлярі. У регіональній компанії «Тисменицягаз» рекомендували не їздити цією вулицею вантажівками, бо за таких умов експлуатація газопроводу може спричинити аварію з непередбачуваними наслідками.

Дорожні знаки

Частково люди звинувачують у ситуації, що склалася, сільського голову. Тож ми запитали у Тетяни Гретчук, чи намагалася вона якось допомогти односельчанам. Голова визнає, що проблема у селі є і вона давня. Каже, що телефонувала власнику ділянки і їй пояснили, що зараз підприємство не проводить роботи. «Машини не їздять ні по вулиці Володимира Великого, ні по Затишній, ні по Січових Стрільців», – запевняє Гретчук.

Окрім того, за її словами, виконком Хом’яківської сільської ради замовив схему дорожнього руху, і згодом на цих трьох вулицях мали б з’явитися дорожні знаки, які б омежували рух вантажівок. На вулиці Січових Стрільців знак мають встановити незабаром, а от на двох інших – тільки після завершення суду.

«Думаю, що їздити сюди вони більше не будуть», – каже Тетяна Гретчук та додає, що господарство має намір відправляти вантажівки зовсім іншою дорогою. Тому вона надіється, що навіть якщо суд задовільнить позов «Фортуни», вони більше цими дорогами не поїдуть.

Окрім того, пані Тетяна зауважує, що землю фермерам дали ще в 2012 році, і в час, коли почала добудовуватись дорога, Марта Малик якраз виконувала обов’язки голови села: «Коли «Фортуна» здійснювала свої роботи, то це все також було. І при ній дорога робилась. І господарство також тоді їздило по дорозі вантажівками. Постає питання, чому в.о. голови не вирішував проблему, яка тільки почалася? Якщо б одразу було реагування, то зараз, можливо, цієї проблеми не було б».

Голова фермерського господарства «Фортуна» Ярослав Сворак підтверджує, що вантажівки поїдуть іншою дорогою – лісовою. Запевняє, що зараз господарство діяльності не проводить і тільки час від часу займається новим шляхом.

Сворак також пояснює, чому хоче скасувати рішення сільради про заборону руху по вулиці Володимира Великого: «Ця дорога була. Надалі вантажівки там рухатись не будуть. Вона буде для легковиків, бо іншими шляхами об’їжджати далеко. Нехай вони ставлять обмеження, але головне, щоб її відкрили».

За його словами, ця дорога ніколи не була тупикова. Колись і переїзд через міст був, і дорога, і всі нею користувались. А вони просто відновили її – і все.

Керівник «Фортуни» запевняє, що у господарства все правомірно, і заперечує, що вони на цій ділянці видобувають гравій. Каже, що роблять стави і вже доробляють другий. «Наступного року він вже буде діючим, тільки от тепер люди почали бушувати, і не було співпраці. А чому? Бо хотіли, аби ми їм шутер возили, – подає своє бачення ситуації пан Ярослав. – Надіюсь, що ми все добудуємо і буде спокій, і буде риба запущена».

Тим часом у понеділок, 24 вересня, в суді відбулося останнє підготовче засідання у справі щодо перекриття дороги, і вже 16 жовтня суд має перейти безпосередньо до розгляду справи.

Людмила ОЛЕНЮК

(Visited 204 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8371

На Мазепи відреставрують одразу троє дверей (фотофакт) 18:12

Троє дверей з Мазепи 5, 7 та 9 вчора поїхали на реставрацію. Крутий вийшов сюрприз з одними з дверей: ззовні стояли поміняні металеві і ми вже думали, що прийдеться робити...

На Прикарпатті відбудують пошкоджену після зсуву дорогу (фоторепортаж) 18:01

17 жовтня на запрошення заступника голови обласної ради Сергія Басараба та голови РДА Олега Лютого з метою вирішення питання виготовлення проектної документації на ліквідацію зсуву та відбудови пошкодженої ділянки дороги...

На кордоні спіймали франківця, який незаконно віз у ЄС півтисячі пачок сигарет (фотофакт) 17:46 1 коментар

Вчора на митному посту "Грушів" митники затримали 24-річного франківця, який на BMW 525D їхав до Польщі.   Для перетину кордону чоловік обрав смугу спрощеного митного контролю "зелений коридор". Під час візуального...

В Івано-Франківському суді триває розгляд справи про побиття до смерті молодої жінки, яке вчинив її п’яний співмешканець 15:44

У четвер, 18 жовтня, у Івано-Франківському міському суді відбулося засідання у справі Максима Булієнка. На засідання з’явилися обвинувачений Булієнко, його адвокат, потерпіла Щеглова та її представник Кінаш. Також на засідання...

Відома франківчанка Тіна Кароль засвітила стильний осінній образ: яскраві фото 14:37

Українська співачка Тіна Кароль приголомшила осіннім образом, в якому використала модні тренди. Відповідні фото зірка опублікувала на сторінці в Instagram. Тіна Кароль активно веде свій блог у мережі, де останнім...

Знана у світі дизайнерка розповість франківцям, як створити власну колекцію одягу 14:27 1 коментар

Відому у світі дизайнерка з Івано-Франківська Любов Чернікова розповість охочим, як створити колекцію одягу від зародження ідеї до її втілення. Зустріч відбудеться у громадському ресторані “Urban Space 100″ 22 жовтня, о...

У Богородчанському районі чоловік підпалив машину своєї сестри (фоторепортаж) 13:11 4 коментарі

Подія сталася в ніч на 17 жовтня у селі Пороги Богородчанського району Івано-Франківської області. На подвір’я одного з мешканців прийшов чоловік з ножем. Спершу він пошкодив колеса машини “Рено Лагуна”....

В Долинському районі продовжують ремонтувати дорогу на Стрий (фотофакт) 12:57 1 коментар

Дорожники фірми ПБС знову повертаються у Долину. У четвер, 18 жовтня, там з’явиться техніка, а вже 19 жовтня повним ходом почнеться ремонт незавершеної ділянки, що на 41 кілометрі дороги Н-10 Стрий – Мамалига....

У Франківську продовжили ремонтувати сквер на Грюнвальдській (фоторепортаж) 12:26 1 коментар

Днями в Івано-Франківську на вулиці Грюнвальдській продовжили ремонтувати сквер. Про це повідомив в мережі Facebook директор департаменту житлової, комунальної політики і благоустрою Михайло Смушак. “Були запитання чому зупинились роботи і...

"Хода за свободу" пройшлась вулицями Франківська (фоторепортаж) 11:51 1 коментар

18.10.2018 року до Європейського дня боротьби з торгівлею людьми в Івано-Франківську проведено акцію «Хода за свободу»,інформує Правда.іф.     Учась в якій взяли начальник управління реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи...

Франківців запрошують на презентацію нової книги Андруховича “Ворохтаріум” 11:41

24 жовтня у Франківську письменники Юрій Андрухович, Олександр Бойченко і публіцист Орест Друль презентують свою нову книгу – «ВОРОХТАРІУМ: Літературний тріалог з діалогом і монологами». «Ворохтаріум» – це неквапливі розмови...

Кольорові акценти: у парку Шевченка висадили газон (фоторепортаж) 11:13

У парку Шевченка висадили яскраво-зелений газон. Про це на своїй сторінці у Facebook написав міський голова Руслан Марцінків. “На фоні жовто-багряних пейзажів він виглядає, як щось нереальне! Але запевняю вас,...

В Івано-Франківську активізувався ремонт вулиці Вовчинецької (фоторепортаж) 10:55 2 коментарі

В Івано-Франківську триває ремонт вулиці Вовчинецької. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив міський голова Руслан Марцінків. Наразі підрядник асфальтує ділянку Вовчинецької від вулиці Пстрака до Героїв УПА. Укладають...

Неподалік Івано-Франківська фермер вирощує екологічно чисті яблука (фоторепортаж) 08:26

Якби Василеві Головчаку з Новиці ще років 10 тому сказали, що він стане фермером, — мабуть, не повірив би. Фахівець лісового господарства, заслужений природоохоронець України. Понад 30 років роботи на...

Рукопашний бій, вибухівка і зброя: як поліцейські влаштовували на роботу маленьких франківців (фоторепортаж) 08:16

Взяти у руки зброю, знімати відбитки пальців, приміряти поліцейське спорядження, посидіти за кермом новенького патрульного авто або зробити популярне «селфі з копом» — це лише маленький перелік того, що юні...

У Франківську хочуть захопити ратушу і проголосити створення ЗУНР 01:07 2 коментарі

Цього року відзначають 100-у річницю Листопадового чину і проголошення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) В рамках святкування у Франківську заплановано багато цікавих заходів. Зокрема, за словами директора Музею визвольної боротьби імені...

З’явився трейлер сімейної комедії за участі прикапатського богатиря Василя Вірастюка (відео) 23:22 2 коментарі

Про це повідомляють у соціальній мережі Фейсбук: Свято наближається. Вийшов трейлер української сімейної комедії «Пригоди S Миколая». Як вам?   Джерело: ДержКіно України. Нагадаємо, що  Прикарпатський богатир Василь Вірастюк долучився до написання листа скандальному...

В одному із прикарпатськиих сіл колись розташовувалась підпільна квартира командувача УПА Романа Шухевича (фоторепортаж) 22:44 1 коментар

Щойно Україна проголосила незалежність, до села Княгиничі Рогатинського району приїхав незнайомий дідусь з онуком. Те, що він розповів сільському голові, вразило усе село Тоді, у 1991 році, незнайомець навідався лише...

Франківець уже вісім років ходить у пластмасовому корсеті. Потрібна допомога 22:06

Денису Кладьку скоро 15 років. У нього сколіоз. Через сильне викривлення хребта хлопчик уже вісім років ходить у пластмасовому корсеті.  Ще колись лікарі пояснили, що гулька, яка виникла у районі...

Обладунки, коні і змагання: На Надвірнянщині провели лицарський турнір (фоторепортаж) 21:47 1 коментар

Крім багатьох урочистих подій, пов`язаних з 14 жовтня, мешканцям села Пнів цей день запам'ятається грандіозним історичним дійством. Тут, серед овіяних історичними вітрами стін Півської фортеці розгорнулося грандіозне історичне дійство-гра «Великий...
  • ріел ІФ виринаюча