В передмісті Івано-Франківська, через безконтрольний вивіз гравію, руйнуються людські хати (фоторепортаж)

У селі Хом’яківка, що на Тисмениччині, люди борються з фермерським господарством «Фортуна» за дорогу. Місцеві жителі стверджують, що через діяльність господарства у них потріскали хати, хворіють діти, а корови пасуть траву з болотом. Зараз вулиця, через яку почався конфлікт, перекрита шлагбаумом. Проте господарство подало до суду і хоче, щоб проїзд був вільним, пише ГК.

Пекельний куточок

Люди, які живуть на вулицях Затишна та Володимира Великого, об’єдналися, щоб зупинити рух вантажівок біля їхніх будинків. Місцева мешканка Марія Маціборко згадує, що колись поле, на якому стоять їхні будинки, було колгоспним. Коли село почало рости, то землю віддали людям, і тоді ніякої дороги взагалі не було.

«Заїхати сюди неможливо було», – продовжує розмову жителька вулиці Володимира Великого Любов Волинська. Вона каже, що колись люди своїми силами підшутрували заїзд до будинків. Та «Фортуна» дуже швидко почала добудовувати дорогу. «І головне, що сільська рада на це дозволу не давала», – додає пані Марія.

Після цього люди почали цікавитися, що відбувається. Їм відповіли, що за межами населеного пункту фермерське господарство взяло землю в оренду. Там мали б облаштувати відпочинкову зону та вирощувати рибу, але будують той ставок ще від 2014 року.

«Моя мама якось сказала, що якесь таке велике туди повезли, як хату. Вона ж не знає, що то. А виявилось, що вони завезли обладнання і поставили дробарку. От тоді все почалось», – розповідає Маціборко. Мовляв, «Фортуна» почала видобувати гравій та вивозити його попри їхні будинки по зробленій дорозі.

«Дихнути не можна було. Хата моя стояла, там тато зробив здоровезний бетон – і все тріснуло. Сусідка зробила євроремонт, то у них також потріскало», – скаржиться жінка.

Волинська додає, що через постійну пилюку її внук хворіє. «Останній рік їздять менше, то трохи легше. Раніше внук мав ціле літо сильний нежить, очі затікали. Дочка з ним ходила по лікарнях, і виявилось, що то алергія на пилюку», – каже вона.

Пані Марія також запевняє, що худоба змушена була пасти траву з болотом, а картоплю навіть колорадський жук не їв.

Депутат сільської ради Марта Малик живе на вулиці Затишній. Мешканці села кажуть, що вона – одна з тих, хто найбільше постраждав від вантажівок. Жінка розказує, що фури їздили не тільки вдень, а й вночі. Одна з кар’єру, а інша в кар’єр. Бувало, що їхало кілька машин підряд.

«Через вібрацію хати просто трусились. У мене дитина через це серед ночі прокидалась і плакала, собака вила. Я виходила на вулицю і бачила, як вони їздили. Влітку тут туман був – пилюка всюди», – пояснює пані Марта. Вона каже, що колись це був райський куточок: природа, ліс, озера, річки. Але тепер він перетворився на пекельний.

Марія Маціборко наголошує, що вони борються не за те, щоб закрити кар’єр, а хочуть, щоб їм дали спокій і не їздили тими вантажівками біля їхніх хат. Селяни додають, що є декілька інших шляхів, якими можна їздити. Зокрема, час від часу машини їздили вулицею Січових Стрільців. Люди, які там живуть, кажуть, що вони також перекривали дорогу та викликали поліцію. Після цього дробарка не працювала, але тепер знову їздять. «Не так часто, не всі. Але їздять», – зауважує Оксана Чижик.

Без відома сільради

Депутат сільради Марта Малик пригадує самий початок історії. Каже, що оскільки землі знаходяться за межами населеного пункту, то ними вже розпоряджається район. І коли «Фортуні» давали ділянку в оренду, то ніхто сільраду не питав.

Згідно з документами, господарство мало б розводити рибу і облаштовувати ставки, але, зі слів людей, звідти вивозять гравій. Дорога, якою їздили вантажівки, колись була польовою, а потім селяни зробили самостійно заїзд до своїх будинків.

«Ця дорога була тупиковою. Господарство самовільно її проклало далі і прошутрувало без згоди сільради», – зауважує пані Марта. Депутатка наголошує, що територія, на якій проклали дорогу, ще підпорядковується селу. Також фермери зробили місток через річку, якого, за словами людей, споконвіку там не було.

Те, що «Фортуна» не питала дозволу у сільради щодо дороги, підтверджує і сільський голова Хом’яківки Тетяна Гретчук. «Там тупика не було. Я питала старших людей. Це була проста сільська дорога до лісу. У сільській раді немає жодного документа, згідно з яким «Фортуні» дозволили зробити дорогу», – каже вона.

Голова запевняє, що раніше посилала запити, щоб зрозуміти, які роботи проводять фермери на орендованій землі. «Їм надана ділянка для ведення фермерського господарства. Там були вже і комісії з району, і прокуратура. Вони перевіряли, чим насправді займаються фермери», – згадує Гретчук.

Заборона в’їзду

З проблемним питанням жителі вулиць Володимира Великого та Затишної зверталися у різні структури. Зокрема, просили депутатів сільради заборонити рух на їхніх вулицях, і під час сесії всі обранці проголосували за таке рішення. Проте Тетяна Гретчук відмовилася підписати його. «Вона сказала, що накладає вето, – каже Марта Малик. – А потім і розпорядження підписала, щоб скасувати рішення депутатів».

Голова села пояснює: «На сесії всі були проти встановлення дорожніх знаків щодо обмеження проїзду. Це мала бути заборона проїзду. Хоча орган місцевого самоврядування не має права повністю перекривати дорогу, а навпаки – покращувати її». Тому вона і вирішила накласти вето на це рішення.

На наступній сесії сільради знову постало питання дороги, і депутати вкотре одноголосно підтримали його. «Ми запросили на засідання адвоката, який розтлумачив закон, і після цього голова рішення підписала», – каже Малик.

Згодом люди поставили шлагбаум. Здавалося б, історія завершилась, адже їхати по тій дорозі заборонили. Та фермерське господарство подало в суд на сільраду, щоб скасувати рішення. Люди бояться, що суд задовільнить позов «Фортуни» і вантажівки знову будуть їздити біля хат.

У листопаді 2017 р. комісія, у складі якої були сільський голова Хом’яківки, два депутати сільради, представники Тисменицької РДА та заявники від вулиці, під час перевірки виявила тріщини на будинках і рекомендувала людям звернутися до ДП «Карпатський експертно-технічний центр Держпраці» для виготовлення проектно-технічної документації та проведення повного обстеження будинків.

Є ще одна причина, чому люди б’ють на сполох – вулицею Володимира Великого проходить поліетиленовий газопровід низького тиску діаметром 90 мм. І оскільки дорога не була призначена для проїзду багатотонних вантажівок, він встановлений не у футлярі. У регіональній компанії «Тисменицягаз» рекомендували не їздити цією вулицею вантажівками, бо за таких умов експлуатація газопроводу може спричинити аварію з непередбачуваними наслідками.

Дорожні знаки

Частково люди звинувачують у ситуації, що склалася, сільського голову. Тож ми запитали у Тетяни Гретчук, чи намагалася вона якось допомогти односельчанам. Голова визнає, що проблема у селі є і вона давня. Каже, що телефонувала власнику ділянки і їй пояснили, що зараз підприємство не проводить роботи. «Машини не їздять ні по вулиці Володимира Великого, ні по Затишній, ні по Січових Стрільців», – запевняє Гретчук.

Окрім того, за її словами, виконком Хом’яківської сільської ради замовив схему дорожнього руху, і згодом на цих трьох вулицях мали б з’явитися дорожні знаки, які б омежували рух вантажівок. На вулиці Січових Стрільців знак мають встановити незабаром, а от на двох інших – тільки після завершення суду.

«Думаю, що їздити сюди вони більше не будуть», – каже Тетяна Гретчук та додає, що господарство має намір відправляти вантажівки зовсім іншою дорогою. Тому вона надіється, що навіть якщо суд задовільнить позов «Фортуни», вони більше цими дорогами не поїдуть.

Окрім того, пані Тетяна зауважує, що землю фермерам дали ще в 2012 році, і в час, коли почала добудовуватись дорога, Марта Малик якраз виконувала обов’язки голови села: «Коли «Фортуна» здійснювала свої роботи, то це все також було. І при ній дорога робилась. І господарство також тоді їздило по дорозі вантажівками. Постає питання, чому в.о. голови не вирішував проблему, яка тільки почалася? Якщо б одразу було реагування, то зараз, можливо, цієї проблеми не було б».

Голова фермерського господарства «Фортуна» Ярослав Сворак підтверджує, що вантажівки поїдуть іншою дорогою – лісовою. Запевняє, що зараз господарство діяльності не проводить і тільки час від часу займається новим шляхом.

Сворак також пояснює, чому хоче скасувати рішення сільради про заборону руху по вулиці Володимира Великого: «Ця дорога була. Надалі вантажівки там рухатись не будуть. Вона буде для легковиків, бо іншими шляхами об’їжджати далеко. Нехай вони ставлять обмеження, але головне, щоб її відкрили».

За його словами, ця дорога ніколи не була тупикова. Колись і переїзд через міст був, і дорога, і всі нею користувались. А вони просто відновили її – і все.

Керівник «Фортуни» запевняє, що у господарства все правомірно, і заперечує, що вони на цій ділянці видобувають гравій. Каже, що роблять стави і вже доробляють другий. «Наступного року він вже буде діючим, тільки от тепер люди почали бушувати, і не було співпраці. А чому? Бо хотіли, аби ми їм шутер возили, – подає своє бачення ситуації пан Ярослав. – Надіюсь, що ми все добудуємо і буде спокій, і буде риба запущена».

Тим часом у понеділок, 24 вересня, в суді відбулося останнє підготовче засідання у справі щодо перекриття дороги, і вже 16 жовтня суд має перейти безпосередньо до розгляду справи.

Людмила ОЛЕНЮК

(Visited 216 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9668

загрузка...

У Львові затримали дві вантажівки, які везли без документів ліс з Прикарпаття (фоторепортаж) 22:44

Обидві вантажівки перевозили бук з населених пунктів Долина та Рожнятів. Першу вантажівку з причепом патрульні поліцейські виявили на вулиці на перетині вулиць Луганської та Стрийської вчора о 20 годині. Другу,...

Скандальний прикарпатський чиновник, якого підозрюють у розкраданні оборонних мільйонів, вніс заставу і вийшов із СІЗО (фотофакт) 21:07 2 коментарі

Сьогодні Івано-Франківський апеляційний суд розглянув апеляційні скарги прокуратури та адвокатів щодо обрання запобіжного заходу колишньому посадовцю ІФ ОДА та директору ТОВ "Глобалкарпати-Еко" Роману Мочерняку, якого підозрюють у привласненні 6,6 млн...

9-річна франківчанка бореться за повноцінне життя без сколіозу. Рідні просять про допомогу 20:56

У 9-річної Марії-Христини Хлібкевич з Івано-Франківська сколіоз четвертої стадії. Родина дівчинки збирає кошти для її лікування.   Мати дівчинки розповідає, що у Марії було викривлення хребта на 100 градусів, але вдалося почати ефективну...

Дорогу Долина – Хуст у високогір’ї замело снігом. Проїзд ускладнений (фоторепортаж) 20:07

Через сильні снігопади у високогір’ї Карпат (Горгани) ускладнилася ситуація на дорозі Р-21 Долина – Хуст, 35 – 45 км, на ділянці між Вишківським і Торунським перевалами, – до межі із...

Прикарпатські правоохоронці оперативно розшукали зниклого підлітка із Галицького району (фотофакт) 19:44

Поліцейські упродовж трьох годин розшукали зниклого 13-річного хлопця з Галицького району Працівники галицької поліції виявили підлітка в місті Бурштин. За час, відколи малолітній зник, він не постраждав від жодних протиправних...

Мешканка Калуша показала, як виглядали різдвяні листівки наприкінці минулого століття (фоторепортаж) 19:27

Валентина Ганущак (Корнійчук) поділилася в соцмережі листівками з архіву родини. Листівки віднайшла, коли впорядковувала домашній архів, розповіла «Вікнам» Валентина Ганущак. Найцікавіші, з національними мотивами, листівки датовані 1990-1991 роками. Але вже в листівках...

Чим унікальний міст через річку Прут в Яремче 18:51

Міст через річку Прут у Яремче звели у 1894–1896 роках за проектом професора Зиґмунда Кульки, викладача «Львівської Політехніки», а будував його Станіслав Равич-Косинський. Міст розташовувався на 63,8/9 км лінії Станіслав...

Голові Калуської станиці Братства вояків УПА виповнилося 92 роки (фото+відео) 18:12 2 коментарі

Відомий ветеран УПА з Калуша Степан Петраш відсвяткував 92 роки з дня свого народження. 14 січня до голови Калуської станиці Братства вояків ОУН-УПА Степана Петраша з вітаннями завітали численні гості, пишуть  “Вікна”. До...

На Прикарпатті з’явились білборди потенційних кандидатів у президенти (фоторепортаж) 17:46 3 коментарі

Після старту передвиборчих перегонів на Прикарпатті активно використовують носії зовнішньої реклами 12 потенційних суб’єктів виборчого процесу та два зареєстрованих кандидата на пост Президента. Четверо з них розпочали рекламувати себе у...

Знайомимось з історичними будівлями Івано-Франківська: в’язниця «Діброва» (фоторепортаж) 17:09 1 коментар

В'язниця «Діброва» у Станіславові (Івано-Франківську) — пам'ятка архітектури, одна з будов, зведених у Західній Україні за Австро-Угорської імперії. Спорудження комплексу було наймасштабнішою будовою міста 1880-х рр. Тут, на далекій околиці,...

Має зникнути олігархат: голова ДемАльянсу зустрівся з франківцями 16:57 1 коментар

Сьогодні, 16 січня Василь Гацько зустрівся з громадськістю Івано-Франківська. Він обговорив план побудови країни успішних людей, творення «середнього класу» та перемоги усієї країни, пише Правда.іф. 2019 – рік президентських і...

В прикарпатському селі склалася конфліктна ситуація довкола переходу релігійної громади у лоно Православної Церкви України (відеосюжет) 16:23 6 коментарів

Як раніше повідомляли ЗМІ, значна частина релігійної громади Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) села Похівка перейшла до ПЦУ. Однак настоятель місцевого храму та деякі віряни заявили про незгоду...

На Прикарпатті зник без вісти неповнолітній школяр 14:09

На Івано-Франківщині оголосили в розшук 13-річного Назара Дум'яка з села Дем'янів Галицького району. Хлопчик вчора близько 9 години ранку залишив речі у школі і пішов у невідомому напрямку. До цього...

Франківчанка створила унікальні “гуцульські стікери” та мріє переносити їх людям на тіла (фоторепортаж) 13:43

23-річна Наталія-Анна Темех створила серію гуцульських наклейок, які в майбутньому мріє переносити людям на тіло. Команда OGOGO! поспілкувалась з авторкою незвичних ілюстрацій, та дізналася, що вони означають. “Я почала малювати дааавно, як...

Відомий український ведучий показав свої новорічні канікули в Африці (фото) 13:36 2 коментарі

Подружжя Ліза Юрушева та Сашко Скічко новорічні канікули провели дуже далеко від батьківщини – в Африці. Усією родиною вони вирушили до Кенії, де познайомилися з абсолютно іншим світом. У своїх...

"Близнючки" в купальниках: Полякова показалася на яхті з дочкою (фото) 13:04 2 коментарі

Оля Полякова вирішила закріпити хайп від схуднення своєї старшої доньки Маші та виклала ще більше фото в купальнику. Щоправда, цього разу вона показалася теж, причому у такому самому купальнику. "Кажуть, ми схожі. Невже? Схожі?"...

У Франківську зібрали кошти на стільці та ноутбук для діток з важкими вадами мовлення (фоторепортаж) 12:57

Благодійний фонд “Пантанасса” вже п’ять років поспіль проводить Благодійну Акцію «Гарний день, щоб допомогти».   Цьогоріч метою акції був збір коштів дітям з важкими вадами мовлення з ДНЗ №30 міста Івано-Франківськ....

У Франківську запрацював унікальний ресторан для любителів м'яса (фоторепортаж) 12:26

У ChurrascoGrill м’ясоїдам підпорядковане все меню. Фішка – сет із сімома видами різного м’ясива, закусками та соусами. Усе це запрошують їсти донесхочу, скільки зможеш і так довго, як схочеш. Sotka ...

Таємниці старого міста. Невідома "стометрівка": Парний бік (ч.2) (відео) 11:43

У минулій програмі за допомогою старих фото ми говорили, як колись виглядала пішохідна частина вулиці Незалежності (стометрівка) від перехрестя з вулицею Шашкевича до розвилки з Вагилевича. Тоді розглядали непарний бік...

Таємниці старого міста. Невідома "стометрівка": Непарний бік (ч.1) (відео) 11:13

Будь-який колекціонер підтвердить, що найбільше станиславівських поштівок – з видами Сапіжинської (Незалежності). Та майже всі вони презентують її початкову частину – так звану лінію А-Б, що тягнулась від пасажу Ґартенбергів...
  • ріел ІФ виринаюча