В передмісті Івано-Франківська, через безконтрольний вивіз гравію, руйнуються людські хати (фоторепортаж)

У селі Хом’яківка, що на Тисмениччині, люди борються з фермерським господарством «Фортуна» за дорогу. Місцеві жителі стверджують, що через діяльність господарства у них потріскали хати, хворіють діти, а корови пасуть траву з болотом. Зараз вулиця, через яку почався конфлікт, перекрита шлагбаумом. Проте господарство подало до суду і хоче, щоб проїзд був вільним, пише ГК.

Пекельний куточок

Люди, які живуть на вулицях Затишна та Володимира Великого, об’єдналися, щоб зупинити рух вантажівок біля їхніх будинків. Місцева мешканка Марія Маціборко згадує, що колись поле, на якому стоять їхні будинки, було колгоспним. Коли село почало рости, то землю віддали людям, і тоді ніякої дороги взагалі не було.

«Заїхати сюди неможливо було», – продовжує розмову жителька вулиці Володимира Великого Любов Волинська. Вона каже, що колись люди своїми силами підшутрували заїзд до будинків. Та «Фортуна» дуже швидко почала добудовувати дорогу. «І головне, що сільська рада на це дозволу не давала», – додає пані Марія.

Після цього люди почали цікавитися, що відбувається. Їм відповіли, що за межами населеного пункту фермерське господарство взяло землю в оренду. Там мали б облаштувати відпочинкову зону та вирощувати рибу, але будують той ставок ще від 2014 року.

«Моя мама якось сказала, що якесь таке велике туди повезли, як хату. Вона ж не знає, що то. А виявилось, що вони завезли обладнання і поставили дробарку. От тоді все почалось», – розповідає Маціборко. Мовляв, «Фортуна» почала видобувати гравій та вивозити його попри їхні будинки по зробленій дорозі.

«Дихнути не можна було. Хата моя стояла, там тато зробив здоровезний бетон – і все тріснуло. Сусідка зробила євроремонт, то у них також потріскало», – скаржиться жінка.

Волинська додає, що через постійну пилюку її внук хворіє. «Останній рік їздять менше, то трохи легше. Раніше внук мав ціле літо сильний нежить, очі затікали. Дочка з ним ходила по лікарнях, і виявилось, що то алергія на пилюку», – каже вона.

Пані Марія також запевняє, що худоба змушена була пасти траву з болотом, а картоплю навіть колорадський жук не їв.

Депутат сільської ради Марта Малик живе на вулиці Затишній. Мешканці села кажуть, що вона – одна з тих, хто найбільше постраждав від вантажівок. Жінка розказує, що фури їздили не тільки вдень, а й вночі. Одна з кар’єру, а інша в кар’єр. Бувало, що їхало кілька машин підряд.

«Через вібрацію хати просто трусились. У мене дитина через це серед ночі прокидалась і плакала, собака вила. Я виходила на вулицю і бачила, як вони їздили. Влітку тут туман був – пилюка всюди», – пояснює пані Марта. Вона каже, що колись це був райський куточок: природа, ліс, озера, річки. Але тепер він перетворився на пекельний.

Марія Маціборко наголошує, що вони борються не за те, щоб закрити кар’єр, а хочуть, щоб їм дали спокій і не їздили тими вантажівками біля їхніх хат. Селяни додають, що є декілька інших шляхів, якими можна їздити. Зокрема, час від часу машини їздили вулицею Січових Стрільців. Люди, які там живуть, кажуть, що вони також перекривали дорогу та викликали поліцію. Після цього дробарка не працювала, але тепер знову їздять. «Не так часто, не всі. Але їздять», – зауважує Оксана Чижик.

Без відома сільради

Депутат сільради Марта Малик пригадує самий початок історії. Каже, що оскільки землі знаходяться за межами населеного пункту, то ними вже розпоряджається район. І коли «Фортуні» давали ділянку в оренду, то ніхто сільраду не питав.

Згідно з документами, господарство мало б розводити рибу і облаштовувати ставки, але, зі слів людей, звідти вивозять гравій. Дорога, якою їздили вантажівки, колись була польовою, а потім селяни зробили самостійно заїзд до своїх будинків.

«Ця дорога була тупиковою. Господарство самовільно її проклало далі і прошутрувало без згоди сільради», – зауважує пані Марта. Депутатка наголошує, що територія, на якій проклали дорогу, ще підпорядковується селу. Також фермери зробили місток через річку, якого, за словами людей, споконвіку там не було.

Те, що «Фортуна» не питала дозволу у сільради щодо дороги, підтверджує і сільський голова Хом’яківки Тетяна Гретчук. «Там тупика не було. Я питала старших людей. Це була проста сільська дорога до лісу. У сільській раді немає жодного документа, згідно з яким «Фортуні» дозволили зробити дорогу», – каже вона.

Голова запевняє, що раніше посилала запити, щоб зрозуміти, які роботи проводять фермери на орендованій землі. «Їм надана ділянка для ведення фермерського господарства. Там були вже і комісії з району, і прокуратура. Вони перевіряли, чим насправді займаються фермери», – згадує Гретчук.

Заборона в’їзду

З проблемним питанням жителі вулиць Володимира Великого та Затишної зверталися у різні структури. Зокрема, просили депутатів сільради заборонити рух на їхніх вулицях, і під час сесії всі обранці проголосували за таке рішення. Проте Тетяна Гретчук відмовилася підписати його. «Вона сказала, що накладає вето, – каже Марта Малик. – А потім і розпорядження підписала, щоб скасувати рішення депутатів».

Голова села пояснює: «На сесії всі були проти встановлення дорожніх знаків щодо обмеження проїзду. Це мала бути заборона проїзду. Хоча орган місцевого самоврядування не має права повністю перекривати дорогу, а навпаки – покращувати її». Тому вона і вирішила накласти вето на це рішення.

На наступній сесії сільради знову постало питання дороги, і депутати вкотре одноголосно підтримали його. «Ми запросили на засідання адвоката, який розтлумачив закон, і після цього голова рішення підписала», – каже Малик.

Згодом люди поставили шлагбаум. Здавалося б, історія завершилась, адже їхати по тій дорозі заборонили. Та фермерське господарство подало в суд на сільраду, щоб скасувати рішення. Люди бояться, що суд задовільнить позов «Фортуни» і вантажівки знову будуть їздити біля хат.

У листопаді 2017 р. комісія, у складі якої були сільський голова Хом’яківки, два депутати сільради, представники Тисменицької РДА та заявники від вулиці, під час перевірки виявила тріщини на будинках і рекомендувала людям звернутися до ДП «Карпатський експертно-технічний центр Держпраці» для виготовлення проектно-технічної документації та проведення повного обстеження будинків.

Є ще одна причина, чому люди б’ють на сполох – вулицею Володимира Великого проходить поліетиленовий газопровід низького тиску діаметром 90 мм. І оскільки дорога не була призначена для проїзду багатотонних вантажівок, він встановлений не у футлярі. У регіональній компанії «Тисменицягаз» рекомендували не їздити цією вулицею вантажівками, бо за таких умов експлуатація газопроводу може спричинити аварію з непередбачуваними наслідками.

Дорожні знаки

Частково люди звинувачують у ситуації, що склалася, сільського голову. Тож ми запитали у Тетяни Гретчук, чи намагалася вона якось допомогти односельчанам. Голова визнає, що проблема у селі є і вона давня. Каже, що телефонувала власнику ділянки і їй пояснили, що зараз підприємство не проводить роботи. «Машини не їздять ні по вулиці Володимира Великого, ні по Затишній, ні по Січових Стрільців», – запевняє Гретчук.

Окрім того, за її словами, виконком Хом’яківської сільської ради замовив схему дорожнього руху, і згодом на цих трьох вулицях мали б з’явитися дорожні знаки, які б омежували рух вантажівок. На вулиці Січових Стрільців знак мають встановити незабаром, а от на двох інших – тільки після завершення суду.

«Думаю, що їздити сюди вони більше не будуть», – каже Тетяна Гретчук та додає, що господарство має намір відправляти вантажівки зовсім іншою дорогою. Тому вона надіється, що навіть якщо суд задовільнить позов «Фортуни», вони більше цими дорогами не поїдуть.

Окрім того, пані Тетяна зауважує, що землю фермерам дали ще в 2012 році, і в час, коли почала добудовуватись дорога, Марта Малик якраз виконувала обов’язки голови села: «Коли «Фортуна» здійснювала свої роботи, то це все також було. І при ній дорога робилась. І господарство також тоді їздило по дорозі вантажівками. Постає питання, чому в.о. голови не вирішував проблему, яка тільки почалася? Якщо б одразу було реагування, то зараз, можливо, цієї проблеми не було б».

Голова фермерського господарства «Фортуна» Ярослав Сворак підтверджує, що вантажівки поїдуть іншою дорогою – лісовою. Запевняє, що зараз господарство діяльності не проводить і тільки час від часу займається новим шляхом.

Сворак також пояснює, чому хоче скасувати рішення сільради про заборону руху по вулиці Володимира Великого: «Ця дорога була. Надалі вантажівки там рухатись не будуть. Вона буде для легковиків, бо іншими шляхами об’їжджати далеко. Нехай вони ставлять обмеження, але головне, щоб її відкрили».

За його словами, ця дорога ніколи не була тупикова. Колись і переїзд через міст був, і дорога, і всі нею користувались. А вони просто відновили її – і все.

Керівник «Фортуни» запевняє, що у господарства все правомірно, і заперечує, що вони на цій ділянці видобувають гравій. Каже, що роблять стави і вже доробляють другий. «Наступного року він вже буде діючим, тільки от тепер люди почали бушувати, і не було співпраці. А чому? Бо хотіли, аби ми їм шутер возили, – подає своє бачення ситуації пан Ярослав. – Надіюсь, що ми все добудуємо і буде спокій, і буде риба запущена».

Тим часом у понеділок, 24 вересня, в суді відбулося останнє підготовче засідання у справі щодо перекриття дороги, і вже 16 жовтня суд має перейти безпосередньо до розгляду справи.

Людмила ОЛЕНЮК

(Visited 233 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8593

загрузка...

Франківці, яка сама виховує доньку, потрібна допомога на ремонт 19:53 2 коментарі

Франківка живе у двокімнатній квартирі з 13-річною донькою. Раніше з ними жив брат жінки, який постійно пиячив. Зараз квартира у неналежному стані, а матір сама не може забезпечити дитину нормальними...

Франківців закликають зібрати великодній кошик для бідних 19:41

Великодню акцію в Івано-Франківську ініціювала Спільнота Святого Егідія. Її активісти щотижня роздають безпритульним і стареньким людям гарячу їжу. А цьогоріч вирішили зробити їм сюрприз – подарувати продукти для святкового кошика,...

З червоними волоссям: відома франківчанка Тіна Кароль несподівано змінила імідж (фотофакт) 19:27

Шанувальники Тіни Кароль залишилися в захваті від нового образу артистки. Українська співачка Тіна Кароль здивувала шанувальників зміною образу. Артистка сфотографувалася в чорній міні-сукні, блискучих високих чоботях і яскравій двоколірній перуці....

Прикарпатців просять повідомляти про випадки браконьєрства 18:51

На Івано-Франківщині триває операція “Нерест”. Про це повідомляють активісти Івано-Франківського осередку Національних Дружин, які продовжують акцію спільно з ГО “Івано-Франківський риболовний клуб”. Зазначається, що протягом останніх кількох днів, проводилося патрулювання...

У Франківську письменник з Прикарпаття презентував нову книгу 18:12

Вчора, 17 квітня, у Франківську презентували нову книгу. Презентацію проводили в Підземному Переході Ваґабундо, там і відбулась зустріч із автором книги Мирославом Лаюком. Модерував зустріч Юрій Андрухович, пише МІСТО. Письменник...

Місто без людей. Франківців запрошують пройтися порожніми вулицями й зафіксувати цей стан 18:01

Засновник антифестивалю Blank Андрій Назаренко вп’яте запрошує мешканців Івано-Франківська прогулятися безлюдним містом, пише Репортер. Цього року антифест  відбудеться 29 квітня, як завжди – ранком Поливаного понеділка, повідомляє Назаренко. “Раз на...

Замело посеред квітня: на гірськолижному курорті в Карпатах випав сніг (фото) 16:30

Карпати у середу замело снігом. Фото / snig.info Зокрема, снігом замело на гірськолижному курорті Драгобрат на Закарпатті, повідомляє УНІАН. Опадів випало чимало. У той же час в Українському гідрометцентрі попередили, що через снігопад 17 квітня у високогір'ї Івано-Франківської області очікується значна...

Прикарпатські ветерани українсько-російської війни на Донбасі оголосили про підтримку Петрові Порошенку 16:01 19 коментарів

Прикарпатські ветерани українсько-російської війни на Донбасі оголосили про підтримку Петрові Порошенку. Вказану заяву розмістив заступник голови Міської Асоціації учасників АТО   Vasul Andriyv розмістив у соцмережі Фейсбук: Ми вирішили заявити про...

Чотири нові ділянки та автівка: як змінився дохід голови Калуської РДА за рік 14:58

1 квітня 2019 року в Україні збіг термін подачі щорічної електронної декларації, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Традиційно WestNews аналізує декларації і показує, як змінилися статки чиновників за минулий 2018...

Жовтий рівень небезпеки: сьогодні та завтра на Прикарпатті очікується густий туман 14:47

Жовтий рівень небезпеки: сьогодні та завтра на Прикарпатті очікується густий туман 19 квітня у високогір'ї  Івано–Франківської області збережеться значна сніголавинна небезпека  (3 рівень). Ввечері 18 квітня із збереженням протягом ночі...

Міністр оборони перевірив, як на Прикарпатті будують гуртожитки для військових (фоторепортаж) 14:37

Сьогодні, 18 квітня, в рамках робочої поїздки на Івано-Франківщину Міністр оборони України Степан Полторак перевірив хід будівництва гуртожитків поліпшеного планування та об’єкти військової інфраструктури. В ході роботи глава вітчизняного оборонного...

Відома співачка з Івано-Франківська похизувалася оригінальним подарунком (фотофакт) 14:27

Відому франківчанку Тіну Кароль зобразили звабливим зайчиком на оригінальній картині. Співачка показала прихильникам, який оригінальний презент їй піднесли, інформує ТСН. Так, виконавиці подарували незвичну картину, де у неї замість обличчя...

Будинок, автомобіль та вісім земельних ділянок задекларував голова Старобогородчанської ОТГ 13:43

1 квітня 2019 року в Україні збіг термін подачі щорічної електронної декларації, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Традиційно WestNews показує, як змінилися статки чиновників. За 2018 рік свою щорічну декларацію подав і...

Відтепер бійці-добровольці отримуватимуть безкоштовні медичні послуги у міській лікарні (фоторепортаж) 12:57

У середу, 17 квітня, між Івано-Франківською міською радою, ГО «Добровольчий Український Корпус» та Центральною міською клінічною лікарнею підписали тристоронній меморандум про співпрацю. Відтепер добровольці отримуватимуть фахове й безкоштовне медичне обслуговування....

Триває капремонт великого двору на Коновальця – Слави Стецько (фоторепортаж) 12:26

В Івано-Франківську тривають роботи з ремонту двору на вул. Коновальця, 121 – Слави Стецько, 2. Тут, за задумом управління інфраструктурної політики, втілюється зонування території, доступність. Доповнять капітальний ремонт нові вуличні меблі...

У Галицькому нацпарку створили гру, завдяки якій можна дізнатись все про бурого ведмедя (фото) 11:41

ру-схему з магнітами-ведмедями створили завдяки спільному проекту з порятунку української популяції бурого ведмедя в неволі ГО “Еко-Галич” та Welttierschutzgesellschaft e.V. Гра є частиною комплекту стендів для “Ведмежої школи” на оглядовому...

На Рожнятівщині школярі висадили п’ять тисяч сіянців ялини (фотофакт) 11:13

Щоб забезпечити в майбутньому попиту на ринку новорічних ялинок у “Брошнівському лісгоспі” посадили п’ять тисяч сіянців ялини і ялиці. Для створення плантацій використали наявні площі лісових розсадників, що не використовуються...

Стали відомими деякі подробиці карколомної ДТП, яка трапилася вчора у селищі Перегінське (фотофакт) 08:02

Стали відомими деякі подробиці карколомної ДТП, яка трапилася вчора у селищі Перегінське Вчора в обідню пору, о 14:13 годині, в Рожнятівському районі, у селищі Перегінське, по вулиці Січових Стрільців, трапилася...

Дихати, щоб жити: Молодий франківець потребує термінової підтримки 07:02

У молодого франківця Ігоря Безуса муковісцидоз і він буквально прив`язаний до розетки. Сьогодні Ігор перебуває у лікарні, дихати хлопцю значно важче. Тепер його легені потребують більшого потоку кисню на більш...

Писанка чекає на ремонт: Головна візитівка Коломиї втрачає лице 00:14

Щороку Музей Писанки в Коломиї, за підрахунками його співробітників, відвідують понад 90-100 тисяч туристів. Приїжджають сюди не лише українці – тут побували гості з понад 60 країн світу, зокрема з...
  • ріел ІФ виринаюча