Василь Головчак: Багатство у нас під ногами – на своїй землі мусимо бути успішними!

23 грудня в Україні відбудуться перші вибори у 123 новостворених об’єднаних територіальних громадах, в тому числі й у Новицькій ОТГ. Бути чи не бути Новицькій ОТГ – питання 3-річної без перебільшення боротьби – нині підходить до логічного завершення: однозначно бути. От тільки в якій якості: існувати на державні дотації чи, як того вимагає логіка створення об’єднаних територіальних громад, запустити механізми розвитку й переходу на засади самодостатності – економічної, фінансової, соціальної. Своїми думками щодо розвитку Новицької ОТГ з нами поділився Василь Головчак, корінний житель Новиці та людина, яка доклала чи не найбільше зусиль для того, щоб Новицька громада таки завершили процес об’єднання, пише Правда іф.

 

 

 • Пане Василю, які ви бачите перспективи від створення об’єднаної територіальної громади?

Над створенням ОТГ  в Новиці ми з командою почали працювати дуже давно. Наша громада мала бути створена однією з перших в області. На жаль, Новицька ОТГ не пройшла затвердження Кабміном у 2015 році. Наше питання довгий час відкладали. І тільки зараз воно зрушило з місця. Щоб об’єднана громада відбулася,  мене попросили стати координатором ініціативної групи. Тільки тоді почалася активна робота і за 2,5 місяці ми завершили процес об’єднання. Мабуть, допоміг мій  великий управлінський досвід на керівних посадах в органах державної влади.

До об’єднаної територіальної громади увійшли сім сіл: Новиця, Зелений Яр, Середній Угринів, Старий Угринів, Добровляни, Підмихайля та Бережниця.

Якщо говорити про перспективи, то вони є всюди, і у нас також. Нам колись казали, що громада буде неспроможна. Але ми все порахували, і  Новицька громада матиме позитивний фінансовий баланс – прогнозні  надходження на 3,5 млн. грн. переважатимуть над видатками. Своїх надходжень у нас десь 30%, а 70% – це державні дотації, для початку це добре. Але я завжди казав, що громада мусить заробляти, бо не завжди держава даватиме кошти.

 

 • Як Новицька громада може заробляти кошти?

У нас є основний ресурс  – це земля, яка, до речі, першочергово потребує інвентаризації. Відповідно до кожної категорії землі можна буде говорити про її подальше використання. Сьогодні громада стає розпорядником усіх земель поза населеним пунктом. Я думаю, що так само має бути і з надрами, маю на увазі корисні копалини місцевого значення.  На жаль, сьогодні ¾ природних ресурсів знаходяться у віданні центральних органів влади, а не у віданні громад. Має бути навпаки. Згідно статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об’єктами права власності Українського народу. Так віддайте народу його законне право розпоряджатися природними ресурсами і встановлювати на них адекватні ціни. Земля може мати ряд функцій та властивостей – це і виробництво товарної сільськогосподарської продукції,  це і місце для розміщення підприємства, це і територія  для розвитку туризму. Крім того, ми маємо соляні потоки та криниці, значні запаси гравійно-піщаних сумішей, а на території  Підмихайлівської сільської ради є родовище глиняної сировини й 11 з 19 газових свердловин Гринівського родовища.

 

 

 • п. Василю, якщо конкретно говорити, на що можна заманити інвестора?

Треба продумати загальну логістику. Тому, що саме виробництво без організації  перероблення  продукції і її збуту  – не перспективне. Наприклад, в селі Середній Угринів є фермер, який виготовляє сир не гірший, ніж французький чи швейцарський.  У Новиці є господарство, яке займається вирощуванням яблуневих садів. Якщо зробити базовий розсадник для плодово-ягідних культур, мати централізоване сховище, організовану переробку продукції – тоді можна думати про контракти і збувати продукцію. Те саме може бути із молочною чи овочевою продукцією. Я вже зазначив, у Добровлянах та Підмихайлі   є родовища піщано-гравійних сумішей. Також у Підмихайлі колись  був завод по виготовленню цегли, є родовище глини, тож можна відновити цегляне і керамічне виробництво. За селом Новиця є дуже гарні краєвиди і ландшафти, там сміливо можна братися за розвиток туризму. Я вважаю, що на такій благодатній території можна будувати реабілітаційний санаторій для наших воїнів.

 • Чи є перспектива, що зі створенням ОТГ до вас повернуться люди, які працюють за кордоном, а молодь не виїжджатиме?

Я думаю, що так. У нас дуже мудрі та працьовиті люди. Якщо американець бачить трикутник, то українець – піраміду. Українці вміють виживати і легше адаптуються у нових умовах, краще потім ведуть бізнес. Є багато прикладів, коли успішні громади завдяки садівництву, городництву тощо можуть виплачувати зарплати не гірші, ніж у Польщі.

 • Ви непересічний житель села Новиця. І у вас цікавий погляд на роботу громади. Розкажіть про себе.

Я народився у Новиці і не хочу залишати це село. Навіть попри те, що вчився  у Росії (тоді це ще була одна країна),  був за кордоном, хочу жити тут. Наша земля найкраща у світі, тільки чомусь ми на ній безталанні. Я 26 років працював на різних посадах державної служби, отримав від Президента Ющенка звання заслуженого природоохоронця України. Був тричі депутатом обласної ради, за той час старався якомога більше допомогти людям не лише Новиці, а  й сусідніх сіл. Багато чого вдалося зробити: наприклад, до Зеленого Яру підвели газ, у Новиці провели ремонт школи, клубу, амбулаторії, садочка, розпочали будівництво спорткомплексу до базової школи. Спільними зусиллями вдалося також зберегли торговий комплекс, «вибити» гроші і переобладнали його під початкову школу. Для комунального підприємства села  придбали сміттєвоз, екскаватор, було налагоджено збирання побутових відодів. Для шкіл у Добровлянах, Угринові, Бережниці отримували комп’ютери, інше обладнання, проводились ремонтні роботи. Особисто здійснював шефство над школою в Угринові, щорічно заохочував кращих учнів.

 

 

 • Чим ви займаєтесь зараз?

Я дуже люблю сад. Ще змалку батько привив мені любов до дерев і навчив,  як за ними доглядати.  Тому ми з сім’єю створили фермерське господарство «Сади Новиці». На сьогодні є шість гектарів саду, який уже почав плодоносити.  Ми довели, що при зваженому підході  щедрі врожаї можна отримувати і на важких землях  на висоті 517 метрів над рівнем моря. Оскільки ґрунти тут глеєві, то, щоб, коренева система дерева мала поживу і доступ до повітря, викопували великі лунки екскаватором, рихлили землю, у кожну лунку давали 30-40 кг перегною. Враховуючи, що це передгірська зона, то довелося 5 років підбирати сорти, щоб вони могли рости і плодоносити в цих умовах. Перевага надавалась імунним до хвороб, передусім до парші, сортам. Наші саджанці вже ростуть у Яремчі, Шевченкові (Долинський район),  Космачі, Делятині, Косові, Верховині, навіть вже плодоносять в районі КПП при в’їзді до Говерли.  На сьогодні це перший в Україні приклад  гірського садівництва. Нещодавно ми робили аналіз плодів і результати показали, що слідів пестицидів та агрохімікатів у яблуках немає (нижче порогу чутливості методу).

 • Ким ви бачите себе в майбутній ОТГ?

Я приклав багато зусиль, щоб Новицька ОТГ створилася. І дуже хочу, щоб громада розвивалася й процвітала. Якщо люди мені довіряться, то, можливо, і буду балотуватися на голову ОТГ.

 

 

 • Ви сказали, що хочете розвитку для громади. Що треба в першу чергу для цього зробити?

Дороги. Це питання, яке потрібно вирішувати не просто першочергово, а негайно. За інвентаризацію земель я вже говорив. Повернути в села молодь. Школи та садочки у нас є, хоч мережу садочків треба розширювати. Маємо в Новиці амбулаторію, ФАП є в Угринові, також амбулаторія будуватиметься в селі Підмихайля.

Знаєте, я переконаний, що Новицька громада може бути і буде успішною. Як людина, яка трохи пожила за кордоном, скажу, що не має кращої  і  багатшої  землі, ніж Україна.  Америка у нас під ногами, на своїй землі мусимо бути успішними.

 

Нагадаємо, що Неподалік Івано-Франківська фермер вирощує екологічно чисті яблука (фоторепортаж)

 

(Visited 703 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  У нас реально більше гідних кандидатур окрім Василя Головчака не має на голову ОТГ

  Гість,

  Багатство? ЦІНА НА ОДИН АЙФОН X ДОРІВНЮЄ ВАРТОСТІ 10 ТОН ЯБЛУК НА РИНКУ ШУВАР СТАНОМ НА СЬОГОДНІ. НЕ ТІ ЯБЛУКА САДЖАЄ

  Гість,

  На початку становлення ОТГ роботу повинен очолити тільки сильний та досвідчений кандидат. Це важливе рішення для кожного виробця, від цього залежить яке буде наше майбутнє.
  Яке насіння посієм такий урожай збиратимо

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5676

загрузка...

На Прикарпатті зацвіли перші квіти – з-під землі пробилися весняні первоцвіти (фоторепортаж) 16:23

На Прикарпатті розцвіли вже перші весняні первоцвіти, інформує Еспресо TV. Про це повідомляє Галицький національний природний парк у Facebook. “З настанням лютого все більш відчувається прихід весни. В середині місяця це особливо...

Правоохоронцям вдалося розшукати зниклу вчора неповнолітню жительку франківського передмістя (фотофакт) 16:21

Вчора, 20 лютого, 13-річна драгомирчанка пішла з останнього уроку з школи і не повернулася додому. Про зникнення школярки в поліцію поопівночі повідомила її матір. Вона розповіла, що дочка пішла з...

Як калушанка з діагнозом ДЦП створює ікони (фоторепортаж) 16:02

23-річна калушанка Надія Породько з дитинства хворіє на ДЦП. У дівчини є хобі – вишивка бісером. Каже, що від цього заняття їй на душі стає спокійно і водночас радісно, а...

Без “радянського духу”. З’явилися фото відреставрованої зали для зібрань франківських чиновників (фоторепортаж) 15:12

У Фейсбук-спільноті “Франківські теревені” опублікували світлини нової зали засідань міськвиконкому  Івано-Франківська. Ремонтні роботи тут почали у серпні 2018 року. Як тоді зазначив мер Руслан Марцінків, стара зала, яка поруч його...

У Франківську проінспектували маршрутки – один з автобусів “пішов” на капремонт (фоторепортаж) 14:58 2 коментарі

Удосвіта, 20 лютого, працівники управління транспорту та зв’язку спільно із працівниками управління патрульної поліції перевірили випуск транспортних засобів на автобусні маршрути загального користування. Про це у мережі Фейсбук написав начальник управління транспорту і зв’язку...

Дефіцит, черги, купони та демонстрації - як виглядав Львів у 1990-ті (фото) 14:37

Купони, черги, дефіцит та демонстрації - таким був Львів у 1990-тих. Тоді, німецький журнал "GEO" замовив фотографу Тадеушу Рольке задокументувати події у Львові. Фотомайстру вдалось задокументувати буденне життя львів'ян 90-х....

Франківець створює вражаючі меблі зі старих автомобільних запчастин (фоторепортаж) 14:27

Здавалось б, чим ще нас можуть здивувати дизайнери, особливо, якщо розмова стосується дизайну меблів, адже існує стільки варіантів та ідей. Та все-таки існує автор, робота якого вражає своїм нестандартним мисленням. Іван...

Франківські тінейджери за кишенькові гроші облаштували критий скейт-парк (фото+відео) 13:43 1 коментар

В Івано-Франківську в приміщенні колишнього Радіозаводу тінейджери облаштували скейт-парк. “Crime Park” (назва майданчика) хлопці зробили власними силами та коштами, а приміщення, в якому він знаходиться, орендують завдяки добровільним внескам “райдерів”,...

Прикарпатську письменницю відзначили подякою за значний внесок у розвиток української літератури (фоторепортаж) 13:11

Відому прикарпатську письменницю Світлану Бреславську у Франківську відзначили подякою міського голови. Про це на своїй сторінці в соцмережі Facebook повідомив Руслан Марцінків. “Приємно було відчути справжню літературну атмосферу на творчій...

На Північному бульварі облаштовують міжбудинковий проїзд (фоторепортаж) 12:57

Із настанням сприятливих погодних умов у Франківську відновлюють ремонтні роботи. У середу, 20 лютого, на замовлення Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою асфальтують міжбудинковий проїзд на Північному бульварі. Про це...

Зіркова франківчанка Тіна Кароль у нижній білизні потішила прихильників (фото) 12:03 2 коментарі

Українська співачка Тіна Кароль зачарувала мережу звабливим фото . Фото зірка оприлюднила в мережі, передає Depo.ua. Користувачі мережі високо оцінили фігуру та вигляд Кароль, поставивши їй більше 30 тисяч лайків.  

Франківка через «Пасаж Єгера» подала на виконком до суду 11:13 1 коментар

Днями в Івано-Франківську відбулось судове засідання у справі “Пасажу Єгера”. Власниця одного із приміщень на Січових Стільців, 16 Світлана Пронь подала позов до суду проти виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради...

На Прикарпатті жорстоко зарізали сімейну пару (фото) 11:03 7 коментарів

Тривожне повідомлення надійшло на лінію «102» у середу, 20 лютого, о 10:45 від мешканки села Семаківці Коломийського району. Жінка повідомила, що виявила мертвими свого сусіда та його співмешканку. За вказаною...

Пішохід, який вчора загинув у Галицькому районі, перебігав дорогу поза межами пішохідного переходу (фотофакт) 10:52 1 коментар

Як раніше інформували ЗМІ, дорожньо-транспортна пригода з летальним наслідком сталася 20 лютого близько 18:25 години у селі  Задністрянськ Галицького району. Попередньо встановлено, що 28-річний мешканець Бурштина, керуючи автомобілем  Volkswagen Passat, ...

В Івано-Франківську втретє проведуть весілля без алкоголю 09:39

24 травня 2019 року в Івано-Франківську втретє проведуть весілля без алкоголю. Про це повідомили на сторінці проекту в соціальній мережі фейсбук. Цього разу свої долі об’єднають Яринка Гречаник  та Володимир...

В Україні стартувало серійне виробництво реактивних систем "Верба" і "Вільха" 09:14

В ДК "Укроборонпром" повідомили, що ДП "Шепетівський ремонтний завод"  розпочинає серійне виробництво передових реактивних систем залпового вогню "Верба" та пускової установки для "Вільхи". Про це йдеться у повідомленні прес-служби концерну....

На Богородчанщині школяр самотужки взявся за благоустрій будинку (фото) 09:08

Вчора, 20 лютого до Богородчанської селищної ради звернувся юний хлопець, який проявив ініціативу сортування сміття на території одного з будинків. Про це повідомляють на сторінці Богородчанської селищної ради в соцвальних...

На Прикарпатті планують створити музей української мови 08:31

Нещодавно в музеї Коломийської книги відбулася зустріч викладачів української філології педагогічного коледжу та викладачів Коломийського інституту ПНУ. Директор музею Валерій Ковтун запропонував на базі цього закладу заснувати музей української мови....

Поліції вдалося розшукати неповнолітнього івано-франківця (фотофакт) 08:02

Поліція Івано-Франківщини відшукала зниклого 17-річного хлопця. За час, відколи неповнолітній пішов з дому, він не постраждав від жодних протиправних дій. Наразі працівники ювенальної превенції з’ясовують причини такого вчинку іванофранківця. Хлопець...

Увага! На Прикарпатті розшукують дівчинку-підлітка (фотофакт) 07:57 1 коментар

Відділ ювенальної превенції УПД ГУНП в Івано-Франківській області розшукує неповнолітню мешканку с. Драгомирчани, Тисменицького району, Івано-Франківської області, Кочубей Діану, 2005 року народження. Дівчина, 20 лютого у період 13:30 год. пішла...
 • ріел ІФ виринаюча