Василь Головчак: Багатство у нас під ногами – на своїй землі мусимо бути успішними!

23 грудня в Україні відбудуться перші вибори у 123 новостворених об’єднаних територіальних громадах, в тому числі й у Новицькій ОТГ. Бути чи не бути Новицькій ОТГ – питання 3-річної без перебільшення боротьби – нині підходить до логічного завершення: однозначно бути. От тільки в якій якості: існувати на державні дотації чи, як того вимагає логіка створення об’єднаних територіальних громад, запустити механізми розвитку й переходу на засади самодостатності – економічної, фінансової, соціальної. Своїми думками щодо розвитку Новицької ОТГ з нами поділився Василь Головчак, корінний житель Новиці та людина, яка доклала чи не найбільше зусиль для того, щоб Новицька громада таки завершили процес об’єднання, пише Правда іф.

 

 

 • Пане Василю, які ви бачите перспективи від створення об’єднаної територіальної громади?

Над створенням ОТГ  в Новиці ми з командою почали працювати дуже давно. Наша громада мала бути створена однією з перших в області. На жаль, Новицька ОТГ не пройшла затвердження Кабміном у 2015 році. Наше питання довгий час відкладали. І тільки зараз воно зрушило з місця. Щоб об’єднана громада відбулася,  мене попросили стати координатором ініціативної групи. Тільки тоді почалася активна робота і за 2,5 місяці ми завершили процес об’єднання. Мабуть, допоміг мій  великий управлінський досвід на керівних посадах в органах державної влади.

До об’єднаної територіальної громади увійшли сім сіл: Новиця, Зелений Яр, Середній Угринів, Старий Угринів, Добровляни, Підмихайля та Бережниця.

Якщо говорити про перспективи, то вони є всюди, і у нас також. Нам колись казали, що громада буде неспроможна. Але ми все порахували, і  Новицька громада матиме позитивний фінансовий баланс – прогнозні  надходження на 3,5 млн. грн. переважатимуть над видатками. Своїх надходжень у нас десь 30%, а 70% – це державні дотації, для початку це добре. Але я завжди казав, що громада мусить заробляти, бо не завжди держава даватиме кошти.

 

 • Як Новицька громада може заробляти кошти?

У нас є основний ресурс  – це земля, яка, до речі, першочергово потребує інвентаризації. Відповідно до кожної категорії землі можна буде говорити про її подальше використання. Сьогодні громада стає розпорядником усіх земель поза населеним пунктом. Я думаю, що так само має бути і з надрами, маю на увазі корисні копалини місцевого значення.  На жаль, сьогодні ¾ природних ресурсів знаходяться у віданні центральних органів влади, а не у віданні громад. Має бути навпаки. Згідно статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об’єктами права власності Українського народу. Так віддайте народу його законне право розпоряджатися природними ресурсами і встановлювати на них адекватні ціни. Земля може мати ряд функцій та властивостей – це і виробництво товарної сільськогосподарської продукції,  це і місце для розміщення підприємства, це і територія  для розвитку туризму. Крім того, ми маємо соляні потоки та криниці, значні запаси гравійно-піщаних сумішей, а на території  Підмихайлівської сільської ради є родовище глиняної сировини й 11 з 19 газових свердловин Гринівського родовища.

 

 

 • п. Василю, якщо конкретно говорити, на що можна заманити інвестора?

Треба продумати загальну логістику. Тому, що саме виробництво без організації  перероблення  продукції і її збуту  – не перспективне. Наприклад, в селі Середній Угринів є фермер, який виготовляє сир не гірший, ніж французький чи швейцарський.  У Новиці є господарство, яке займається вирощуванням яблуневих садів. Якщо зробити базовий розсадник для плодово-ягідних культур, мати централізоване сховище, організовану переробку продукції – тоді можна думати про контракти і збувати продукцію. Те саме може бути із молочною чи овочевою продукцією. Я вже зазначив, у Добровлянах та Підмихайлі   є родовища піщано-гравійних сумішей. Також у Підмихайлі колись  був завод по виготовленню цегли, є родовище глини, тож можна відновити цегляне і керамічне виробництво. За селом Новиця є дуже гарні краєвиди і ландшафти, там сміливо можна братися за розвиток туризму. Я вважаю, що на такій благодатній території можна будувати реабілітаційний санаторій для наших воїнів.

 • Чи є перспектива, що зі створенням ОТГ до вас повернуться люди, які працюють за кордоном, а молодь не виїжджатиме?

Я думаю, що так. У нас дуже мудрі та працьовиті люди. Якщо американець бачить трикутник, то українець – піраміду. Українці вміють виживати і легше адаптуються у нових умовах, краще потім ведуть бізнес. Є багато прикладів, коли успішні громади завдяки садівництву, городництву тощо можуть виплачувати зарплати не гірші, ніж у Польщі.

 • Ви непересічний житель села Новиця. І у вас цікавий погляд на роботу громади. Розкажіть про себе.

Я народився у Новиці і не хочу залишати це село. Навіть попри те, що вчився  у Росії (тоді це ще була одна країна),  був за кордоном, хочу жити тут. Наша земля найкраща у світі, тільки чомусь ми на ній безталанні. Я 26 років працював на різних посадах державної служби, отримав від Президента Ющенка звання заслуженого природоохоронця України. Був тричі депутатом обласної ради, за той час старався якомога більше допомогти людям не лише Новиці, а  й сусідніх сіл. Багато чого вдалося зробити: наприклад, до Зеленого Яру підвели газ, у Новиці провели ремонт школи, клубу, амбулаторії, садочка, розпочали будівництво спорткомплексу до базової школи. Спільними зусиллями вдалося також зберегли торговий комплекс, «вибити» гроші і переобладнали його під початкову школу. Для комунального підприємства села  придбали сміттєвоз, екскаватор, було налагоджено збирання побутових відодів. Для шкіл у Добровлянах, Угринові, Бережниці отримували комп’ютери, інше обладнання, проводились ремонтні роботи. Особисто здійснював шефство над школою в Угринові, щорічно заохочував кращих учнів.

 

 

 • Чим ви займаєтесь зараз?

Я дуже люблю сад. Ще змалку батько привив мені любов до дерев і навчив,  як за ними доглядати.  Тому ми з сім’єю створили фермерське господарство «Сади Новиці». На сьогодні є шість гектарів саду, який уже почав плодоносити.  Ми довели, що при зваженому підході  щедрі врожаї можна отримувати і на важких землях  на висоті 517 метрів над рівнем моря. Оскільки ґрунти тут глеєві, то, щоб, коренева система дерева мала поживу і доступ до повітря, викопували великі лунки екскаватором, рихлили землю, у кожну лунку давали 30-40 кг перегною. Враховуючи, що це передгірська зона, то довелося 5 років підбирати сорти, щоб вони могли рости і плодоносити в цих умовах. Перевага надавалась імунним до хвороб, передусім до парші, сортам. Наші саджанці вже ростуть у Яремчі, Шевченкові (Долинський район),  Космачі, Делятині, Косові, Верховині, навіть вже плодоносять в районі КПП при в’їзді до Говерли.  На сьогодні це перший в Україні приклад  гірського садівництва. Нещодавно ми робили аналіз плодів і результати показали, що слідів пестицидів та агрохімікатів у яблуках немає (нижче порогу чутливості методу).

 • Ким ви бачите себе в майбутній ОТГ?

Я приклав багато зусиль, щоб Новицька ОТГ створилася. І дуже хочу, щоб громада розвивалася й процвітала. Якщо люди мені довіряться, то, можливо, і буду балотуватися на голову ОТГ.

 

 

 • Ви сказали, що хочете розвитку для громади. Що треба в першу чергу для цього зробити?

Дороги. Це питання, яке потрібно вирішувати не просто першочергово, а негайно. За інвентаризацію земель я вже говорив. Повернути в села молодь. Школи та садочки у нас є, хоч мережу садочків треба розширювати. Маємо в Новиці амбулаторію, ФАП є в Угринові, також амбулаторія будуватиметься в селі Підмихайля.

Знаєте, я переконаний, що Новицька громада може бути і буде успішною. Як людина, яка трохи пожила за кордоном, скажу, що не має кращої  і  багатшої  землі, ніж Україна.  Америка у нас під ногами, на своїй землі мусимо бути успішними.

 

Нагадаємо, що Неподалік Івано-Франківська фермер вирощує екологічно чисті яблука (фоторепортаж)

 

(Visited 737 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  У нас реально більше гідних кандидатур окрім Василя Головчака не має на голову ОТГ

  Гість,

  Багатство? ЦІНА НА ОДИН АЙФОН X ДОРІВНЮЄ ВАРТОСТІ 10 ТОН ЯБЛУК НА РИНКУ ШУВАР СТАНОМ НА СЬОГОДНІ. НЕ ТІ ЯБЛУКА САДЖАЄ

  Гість,

  На початку становлення ОТГ роботу повинен очолити тільки сильний та досвідчений кандидат. Це важливе рішення для кожного виробця, від цього залежить яке буде наше майбутнє.
  Яке насіння посієм такий урожай збиратимо

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3659

загрузка...

До Івано-Франківська завітав військовий "Хамер" (фоторепортаж) 10:28

Сьогодні до Івано-Франківська завітало командування 80-ї окремої десантно-штурмової бригади на військовому автомобілі "Хамер", інформує Правда.іф. До Івано-Франківська завітали з роз'яснювальною роботою про переваги військової служби за контрактом в еліті зброєнних...

"До "Слуги народу" не могли потрапити непрофесіонали", - безробітний весільний фотограф, який пройшов у Раду 09:47 1 коментар

Сергій Штепа, який переміг на виборах до Верховної Ради, хоче працювати в комітеті транспорту або культури Про це він розповів в інтерв'ю "Главкому". Кандидат від "Слуги народу" Сергій Штепа переміг...

У Рогатині десантники 80-ої бригади агітували за контрактну службу (фоторепортаж) 09:34

Рогатинський районний військовий комісаріат спільно з представниками 80-ої окремої десантно-штурмової бригади проводять агітаційно-роз’яснювальну роботу з метою інформування населення про переваги військової служби за контрактом у десантно-штурмових військах Збройних Сил України....

Черговий франківський двір набуває оновлених обрисів (фоторепортаж) 08:31

Ремонт розпочався біля будинків №34 на вул. Вовчинецькій та №24 на вул. Привокзальній. Зараз уже проведено вирівнювання території, оскільки раніше тут було багато залишків будівельного сміття та бруду. Територія двору...

В Івано-Франківську розпочалося чергове незаконне будівництво багатоповерхівки біля озера (фоторепортаж) 08:29

В Івано-Франківську розпочалося чергове незаконне будівництво багатоповерхівки біля озера. Про це в мережі повідомляє франківчанка Рудчук Олеся: "Рейдери у Івано-Франківську. Чергова сенсація. У Івано-Франківську – рейдерське захоплення!!! ​Не так давно...

За життя водія, який вчора розбився у Снятинському районі, продовжують боротись лікарі (фото) 07:04

За життя водія, який вчора розбився у Снятинському районі, продовжують боротись лікарі. У ніч з понеділка на вівторок, о 03:12 годині, на території Снятинського району, у селі Горішнє Залуччя, трапилася...

Найкращі ідеї для активного дитячого відпочинку в Івано-Франківську 00:14

В Івано-Франківську є безліч місць, де діти можуть активно та з користю провести свій час. Втім, коли потрібно не завжди про них можна згадати. Кореспондентка Бліц-Інфо зібрала список місць, де...

Життя після втрати. Хто і кому у Франківську допомагає пережити смерть дитини 23:49

Десять місяців тому в Наталі й Тараса народився син. Вони назвали його Тео. А за чотири дні малюк помер. Пережити втрату дитини і йти далі їм допомогли австралійські фахівці, з...

“Відклали в ящик”, – Орест Кошик про пам’ятник жабі в Івано-Франківську 23:21

В Івано-Франківську планували створити скульптуру українській жабі. Конкурс на найкращий ескіз пам’ятника, який переносили два рази, так і не відбувся. Вчора, 22 липня, «Галицький кореспондент» поцікавився в Ореста Кошика, начальника...

Легенди Станиславова/Івано-Франківська. Дуже розчинна кава 22:38

Традиційний напій Галичини – це кава. Але за совітів то був великий дефіцит, в принципі, як і будь-що інше. В крамницях під маркою кави чи напою з натяком на неї...

До Франківська завітали переможці авіашоу у Великобританії (фоторепортаж) 22:05

Українські екіпажі Су-27 та Іл-76МД взяли участь в авіашоу “RIAT – 2019” у Великій Британії. Там вони стали переможцями в номінації кращий пілотаж. Вчора, 22 липня, вони повернулись з нагородою...

На Пасічній заблукав літній чоловік. Поліція шукає рідних (фотофакт) 22:02

В Івано-Франківську розшукують родичів літнього чоловіка. Про це в телеграм-чаті "Чат 112" повідомила речниця патрульної поліції Христина Мриглід. "На пасічній виявили старшого чоловіка, не може сказати про себе нічого..можливо хтось...

Прикарпатець Юрій Пасимок бореться з раком гортані – родина просить про допомогу 21:18

В Юрія Пасимка виявили рак гортані. Нещодавно він переніс операцію, та зараз йому необхідні кошти на реабілітацію та хіміотерапію. Про це повідомляється на сайті міста “Косів“. “16 липня 2019 року...

Дауншифтинг по-українськи: як вижити у триденному поході в Карпатах (фоторепортаж) 20:53

Українські Карпати – вельми самобутні гори. Вони невисокі, але достатньо круті, тут безліч гірських річок, величезні ліси, широченні полонини і кришталево чисті озера. Тут збереглися практично незаймані цивілізацією місця, де...

Козак Гаврилюк відпочиває. На Прикарпатті депутатом від "Зекоманди" став справжній самородок (фото+відео) 20:43 16 коментарів

Центральна виборча комісія опрацювала 100% протоколів з мажоритарного округу №89 (Снятинський, Косівський та Верховинський райони), пише Галичина. Найбільше голосів виборців здобув кандидат від «Слуги народу» Володимир Тимофійчук - 18,2%. Другим...

“І без гриму красуня”: франківчанка Тіна Кароль захопила обличчям без макіяжу (фотофакт) 20:35

Шанувальники відзначили, що співачка виглядає ніби підліток Українська поп-діва Тіна Кароль останнім часом балує своїх фанатів, буквально кожен день публікуючи нові фото в мережі, причому деколи вони дуже пікантні і...

З’явилися світлини з місця карколомної смертельної ДТП, яка трапилась у Снятинському районі (фото) 20:28

Як інформували ЗМІ, внаслідок дорожньо-транспортної пригоди пасажирка загинула дорогою до лікувального закладу. Аварія сталась 23 липня близько 3 години 20 хвилин в селі Горішнє Залуччя, Снятинського району. Як попередньо встановлено...

В Долинській ОВК "мутки" із підрахунком голосів. Щоб стримувати обурений натовп туди відправили спецназ поліції (фото+відео) 20:20 4 коментарі

Сьогодні, 23 липня близько 18:30 у Долині під окружною виборчою комісією номер 86 почали збиратися люди, які переживають за результати голосування. В окружній виборчій комісії номер 86 вже другий день...

Без спиртного та сигарет: в Івано-Франківську відкрилася християнська кафетерія (фотофакт) 19:44 5 коментарів

На площі Міцкевича в Івано-Франківську відкрили кав’ярню. Заклад – християнський, в ньому немає спиртного, на території не можна курити. «Cafeteria» шукайте в дворі видавництва «Нова Зоря», в сецесійній будівлі медіагрупи...

У Снятині відреставрували оглядовий майданчик на ратуші (фотофакт) 19:27

У Снятині тривають роботи з реставрації місцевої ратуші. Нещодавно новий вигляд отримав оглядовий майданчик. Згідно проекту «Столиця Покуття очима туристів (реставраційно-відновлювальні роботи приміщення міської ратуші в м.Снятин)», працівники підрядної організації...
 • ріел ІФ виринаюча