Василь Головчак: Багатство у нас під ногами – на своїй землі мусимо бути успішними!

23 грудня в Україні відбудуться перші вибори у 123 новостворених об’єднаних територіальних громадах, в тому числі й у Новицькій ОТГ. Бути чи не бути Новицькій ОТГ – питання 3-річної без перебільшення боротьби – нині підходить до логічного завершення: однозначно бути. От тільки в якій якості: існувати на державні дотації чи, як того вимагає логіка створення об’єднаних територіальних громад, запустити механізми розвитку й переходу на засади самодостатності – економічної, фінансової, соціальної. Своїми думками щодо розвитку Новицької ОТГ з нами поділився Василь Головчак, корінний житель Новиці та людина, яка доклала чи не найбільше зусиль для того, щоб Новицька громада таки завершили процес об’єднання, пише Правда іф.

 

 

 • Пане Василю, які ви бачите перспективи від створення об’єднаної територіальної громади?

Над створенням ОТГ  в Новиці ми з командою почали працювати дуже давно. Наша громада мала бути створена однією з перших в області. На жаль, Новицька ОТГ не пройшла затвердження Кабміном у 2015 році. Наше питання довгий час відкладали. І тільки зараз воно зрушило з місця. Щоб об’єднана громада відбулася,  мене попросили стати координатором ініціативної групи. Тільки тоді почалася активна робота і за 2,5 місяці ми завершили процес об’єднання. Мабуть, допоміг мій  великий управлінський досвід на керівних посадах в органах державної влади.

До об’єднаної територіальної громади увійшли сім сіл: Новиця, Зелений Яр, Середній Угринів, Старий Угринів, Добровляни, Підмихайля та Бережниця.

Якщо говорити про перспективи, то вони є всюди, і у нас також. Нам колись казали, що громада буде неспроможна. Але ми все порахували, і  Новицька громада матиме позитивний фінансовий баланс – прогнозні  надходження на 3,5 млн. грн. переважатимуть над видатками. Своїх надходжень у нас десь 30%, а 70% – це державні дотації, для початку це добре. Але я завжди казав, що громада мусить заробляти, бо не завжди держава даватиме кошти.

 

 • Як Новицька громада може заробляти кошти?

У нас є основний ресурс  – це земля, яка, до речі, першочергово потребує інвентаризації. Відповідно до кожної категорії землі можна буде говорити про її подальше використання. Сьогодні громада стає розпорядником усіх земель поза населеним пунктом. Я думаю, що так само має бути і з надрами, маю на увазі корисні копалини місцевого значення.  На жаль, сьогодні ¾ природних ресурсів знаходяться у віданні центральних органів влади, а не у віданні громад. Має бути навпаки. Згідно статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об’єктами права власності Українського народу. Так віддайте народу його законне право розпоряджатися природними ресурсами і встановлювати на них адекватні ціни. Земля може мати ряд функцій та властивостей – це і виробництво товарної сільськогосподарської продукції,  це і місце для розміщення підприємства, це і територія  для розвитку туризму. Крім того, ми маємо соляні потоки та криниці, значні запаси гравійно-піщаних сумішей, а на території  Підмихайлівської сільської ради є родовище глиняної сировини й 11 з 19 газових свердловин Гринівського родовища.

 

 

 • п. Василю, якщо конкретно говорити, на що можна заманити інвестора?

Треба продумати загальну логістику. Тому, що саме виробництво без організації  перероблення  продукції і її збуту  – не перспективне. Наприклад, в селі Середній Угринів є фермер, який виготовляє сир не гірший, ніж французький чи швейцарський.  У Новиці є господарство, яке займається вирощуванням яблуневих садів. Якщо зробити базовий розсадник для плодово-ягідних культур, мати централізоване сховище, організовану переробку продукції – тоді можна думати про контракти і збувати продукцію. Те саме може бути із молочною чи овочевою продукцією. Я вже зазначив, у Добровлянах та Підмихайлі   є родовища піщано-гравійних сумішей. Також у Підмихайлі колись  був завод по виготовленню цегли, є родовище глини, тож можна відновити цегляне і керамічне виробництво. За селом Новиця є дуже гарні краєвиди і ландшафти, там сміливо можна братися за розвиток туризму. Я вважаю, що на такій благодатній території можна будувати реабілітаційний санаторій для наших воїнів.

 • Чи є перспектива, що зі створенням ОТГ до вас повернуться люди, які працюють за кордоном, а молодь не виїжджатиме?

Я думаю, що так. У нас дуже мудрі та працьовиті люди. Якщо американець бачить трикутник, то українець – піраміду. Українці вміють виживати і легше адаптуються у нових умовах, краще потім ведуть бізнес. Є багато прикладів, коли успішні громади завдяки садівництву, городництву тощо можуть виплачувати зарплати не гірші, ніж у Польщі.

 • Ви непересічний житель села Новиця. І у вас цікавий погляд на роботу громади. Розкажіть про себе.

Я народився у Новиці і не хочу залишати це село. Навіть попри те, що вчився  у Росії (тоді це ще була одна країна),  був за кордоном, хочу жити тут. Наша земля найкраща у світі, тільки чомусь ми на ній безталанні. Я 26 років працював на різних посадах державної служби, отримав від Президента Ющенка звання заслуженого природоохоронця України. Був тричі депутатом обласної ради, за той час старався якомога більше допомогти людям не лише Новиці, а  й сусідніх сіл. Багато чого вдалося зробити: наприклад, до Зеленого Яру підвели газ, у Новиці провели ремонт школи, клубу, амбулаторії, садочка, розпочали будівництво спорткомплексу до базової школи. Спільними зусиллями вдалося також зберегли торговий комплекс, «вибити» гроші і переобладнали його під початкову школу. Для комунального підприємства села  придбали сміттєвоз, екскаватор, було налагоджено збирання побутових відодів. Для шкіл у Добровлянах, Угринові, Бережниці отримували комп’ютери, інше обладнання, проводились ремонтні роботи. Особисто здійснював шефство над школою в Угринові, щорічно заохочував кращих учнів.

 

 

 • Чим ви займаєтесь зараз?

Я дуже люблю сад. Ще змалку батько привив мені любов до дерев і навчив,  як за ними доглядати.  Тому ми з сім’єю створили фермерське господарство «Сади Новиці». На сьогодні є шість гектарів саду, який уже почав плодоносити.  Ми довели, що при зваженому підході  щедрі врожаї можна отримувати і на важких землях  на висоті 517 метрів над рівнем моря. Оскільки ґрунти тут глеєві, то, щоб, коренева система дерева мала поживу і доступ до повітря, викопували великі лунки екскаватором, рихлили землю, у кожну лунку давали 30-40 кг перегною. Враховуючи, що це передгірська зона, то довелося 5 років підбирати сорти, щоб вони могли рости і плодоносити в цих умовах. Перевага надавалась імунним до хвороб, передусім до парші, сортам. Наші саджанці вже ростуть у Яремчі, Шевченкові (Долинський район),  Космачі, Делятині, Косові, Верховині, навіть вже плодоносять в районі КПП при в’їзді до Говерли.  На сьогодні це перший в Україні приклад  гірського садівництва. Нещодавно ми робили аналіз плодів і результати показали, що слідів пестицидів та агрохімікатів у яблуках немає (нижче порогу чутливості методу).

 • Ким ви бачите себе в майбутній ОТГ?

Я приклав багато зусиль, щоб Новицька ОТГ створилася. І дуже хочу, щоб громада розвивалася й процвітала. Якщо люди мені довіряться, то, можливо, і буду балотуватися на голову ОТГ.

 

 

 • Ви сказали, що хочете розвитку для громади. Що треба в першу чергу для цього зробити?

Дороги. Це питання, яке потрібно вирішувати не просто першочергово, а негайно. За інвентаризацію земель я вже говорив. Повернути в села молодь. Школи та садочки у нас є, хоч мережу садочків треба розширювати. Маємо в Новиці амбулаторію, ФАП є в Угринові, також амбулаторія будуватиметься в селі Підмихайля.

Знаєте, я переконаний, що Новицька громада може бути і буде успішною. Як людина, яка трохи пожила за кордоном, скажу, що не має кращої  і  багатшої  землі, ніж Україна.  Америка у нас під ногами, на своїй землі мусимо бути успішними.

 

Нагадаємо, що Неподалік Івано-Франківська фермер вирощує екологічно чисті яблука (фоторепортаж)

 

(Visited 654 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  У нас реально більше гідних кандидатур окрім Василя Головчака не має на голову ОТГ

  Гість,

  Багатство? ЦІНА НА ОДИН АЙФОН X ДОРІВНЮЄ ВАРТОСТІ 10 ТОН ЯБЛУК НА РИНКУ ШУВАР СТАНОМ НА СЬОГОДНІ. НЕ ТІ ЯБЛУКА САДЖАЄ

  Гість,

  На початку становлення ОТГ роботу повинен очолити тільки сильний та досвідчений кандидат. Це важливе рішення для кожного виробця, від цього залежить яке буде наше майбутнє.
  Яке насіння посієм такий урожай збиратимо

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5177

Калуський лікар врятував чоловіка, в якого в басейні зупинилося серце (фотофакт) 17:46

Випадок, який мало не обернувся трагедією, трапився ввечері 17 листопада у калуському спортивно-оздоровчому комплексі "Акваторія". Саме тоді тут чергував лікар Василь Кулик. Його основне місце роботи – лікар-анестезіолог пологового відділення...

Не маємо права забути: у Меморіальному сквері Івано-Франківська відбулася панахида за Героями Небесної Сотні (фоторепортаж) 16:27

З 2013 року 21 листопада в Україні відзначають День Свободи та Гідності. Сьогодні, це п'ята річниця. З цієї нагоди у місті відбулася урочиста хода громадськості та поминальна панахида за Героями...

Осмолодський лісгосп похвалився досягненнями в дорогобудуванні (фотофакт) 16:23

Впродовж 10 років лісівники ДП «Осмолодське лісове господарство» збудували 53 км лісових доріг, загальною протяжністю 266 км та 11 мостів загальною протяжністю 144 м/п. Для порівняння: загальна протяжність лісових доріг...

П’ята річниця: У Івано-Франківську урочистою ходою відзначили День Гідності та Свободи (фоторепортаж) 16:11

Сьогодні, 21 листопада, урочистою ходою громадськості у Івано-Франківську відзначили День Гідності та Свободи, пише Правда.іф. Сотні франківців та гостей міста пройшли ходою від Вічевого майдану до Меморіального скверу. Голова Івано-Франківської...

Випив і тікав від патрульних, – батько водія виправдовує п'яну ДТП, яка трапилася цієї ночі на Івасюка (фотофакт) 16:02 2 коментарі

У ніч на 21 листопада на вулиці Івасюка близько 5 ранку 21-річний водій ВАЗ 2103 не впорався з керуванням та врізався в електроопору. Внаслідок аварії в автомобілі заблокувало водія і...

На Долинщині арештували майно неплатника аліментів (фотофакт) 15:44

20 листопада державними виконавцями Долинського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області здійснено арешт майна одного з неплатників податків. Інспекторами було проведено перевірки майнового стану...

Тимошенко вигуляла в Раду високі підбори з Італії (фото) 15:38 7 коментарів

Лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко продовжує діставати зі своїх запасів брендове взуття улюбленої "ортопедичної" моделі – високі підбори з невеличкою платформою. У понеділок 19-го листопада депутатка вигуляла в Раду лаковані туфлі від італійського...

Керівник Івано-Франківської області отримав вже 6-го заступника (фоторепортаж) 14:30 1 коментар

Сьогодні голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Олег Гончарук представив керівникам структурних підрозділів ОДА новопризначеного заступника – Віталія Федоріва. Олег Гончарук повідомив, що розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 19 листопада...

Дослідник історії Івано-Франківська знайшов унікальний малюнок першої Ратуші (фотофакт) 13:43

Історик Богдан Павлюк в чеських часописах знайшов унікальний малюнок першої кам’яної Ратуші, яка була встановлена в тодішньому Станіславі. Крім цього, на малюнку видно, як виглядала площа Ринок, пише West News....

“Франківщина – взірець взаємодії представницької та виконавчої гілок влади”, – Гончарук (фоторепортаж) 13:11 1 коментар

У вівторок, 20 листопада, відбулося засідання Ради регіонального розвитку Івано-Франківської області. За словами голови франківської ОДА Олега Гончарука, подібні засідання – це можливість обмінятися думками, проаналізувати зроблену роботу, зробити висновок і...

Яким був зимовий одяг українців сто років тому (фото) 13:04 2 коментарі

Український інститут історії моди підготував підбірку світлин старовинного верхнього одягу з різних регіонів України кінця ХІХ – початку ХХ століття. Про це пише Укрінформ. Зазначається, що в ті часи носили верхні вбрання...

Децентралізація, дороги та зарплати. Голова франківської облради назвав основні проблеми Прикарпаття (фоторепортаж) 12:57

Про це йшлося у вівторок, 20 листопада, на засіданні Ради регіонального розвитку Івано-Франківської області. За словами голови франківської ОДА Олега Гончарука, подібні засідання – це можливість обмінятися думками, проаналізувати виконану...

Революція триває. Як п‘ять років тому франківці вийшли на Євромайдан (фоторепортаж) 12:53 6 коментарів

П’ять років тому, 21 листопада, Івано-Франківськ став одним із перших міст, де розпочалася Революція Гідності. Слідом за київськими активістами на центральну площу Франківська цієї ж ночі почали виходити місцеві студенти....

Незабаром міський голова Івано-Франківська вдруге стане батьком 12:44

Сім’я міського голови Івано-Франківська чекає на дитину. Про це мер Руслан Марцінків сьогодні, 21 листопада, зізнався журналісту «Галицького кореспондента». Він розповів, що у лютому наступного року їхня сім’я чекає на...

Парафіяни Брошнів-Осади зібрали більше 10 тисяч для ремонту військового автомобіля (фоторепортаж) 11:43 1 коментар

Парафіяни Брошнів-Осадської ОТГ пожертвували більше 10 тисяч гривень на потреби бійців у зоні АТО. У неділі, 18 листопада,  у Брошнів-Осаді біля храму Святого Вознесіння Господнього представники благодійної організації “Допомагаємо Україні...

На Прикарпатті поліцейські перевіряли, як живуть діти у «проблемних» сім’ях (фоторепортаж) 10:55

20 листопада,  світова спільнота відзначає  Всесвітній день дитини. Старший інспектор ювенальної превенції Тисменицького ВП Леся Долинська разом з працівниками служби у справах дітей районної держадміністрації та представниками місцевої влади відвідали...

Чоловік, який загинув учора на вулиці Бандери, був 71-річним пенсіонером 08:02

У вівторок ввечері, о 18.57 годині, до ОКЦ УДСНС в області поступило повідомлення про ДТП по вулиці С. Бандери в місті Івано-Франківську. По прибуттю до місця події в ході проведення...

Стали відомими деталі нічної ДТП на Івасюка: юний водій не впорався із керуванням і врізався в електроопору (фотофакт) 07:57 1 коментар

ДТП з потерпілими трапилося сьогодні над ранок по вулиці Івасюка 11. Водій 1997 р.н керував ТЗ ВАЗ 2103, не впорався з керуванням та здійснив зіткнення з електроопорою. Водій живий, має...

Упродовж минулої доби, в курортній частині Прикарпаття, горіли відразу два відпочинкових комплекси (фоторепортаж) 07:33

Вчора в обідню пору, о 12.31 годині, на території Яремчанської міської ради, у селі Татарів, трапилася пожежа. Горіла двоповерхова будівля для охорони на території ПП. Так само вчора, але дещо...

У франківчанки Мар’яни Чуловської – рецидив онко. Вона не здається, але потрібна допомога 01:09

Мар’яна Чуловська у 24 роки дізналася, що її життя може обірватися через діагноз – лімфома Ходжкіна. Вона – інженер Центру міжнародної освіти ІФНТУНГ. Уже два роки дівчина бореться з цією...
 • ріел ІФ виринаюча