Василь Головчак: «Щоб розвивати громаду, маємо розбудувати господарку, залучити наукові ноу-хау та інвесторів, вірити у можливості своїх людей »

Василь Головчак, житель села Новиця, що на Калущині. Закінчив із Золотою медаллю Новицьку середню школу, з відзнакою – Воронезький лісотехнічний інститут.

Він служив у армії. У 1988-1989 роках працював науковцем у Карпатському філіалі Українського науково-дослідного інституту лісового господарства. Вивчав виробництво і менеджмент у Америці та переймав досвід іноземців. З березня 1989 року по січень 2016 року  – на різних посадах в обласному управлінні екології. Заслужений природоохоронець України. Автор та співавтор 15 наукових праць і 6 патентів. Тричі був депутатом Івано-Франківської обласної ради.

На даний час – засновник фермерського господарства «Сади Новиці».

Попри усі перешкоди, домігся створення Новицької ОТГ, чим черговий раз доказав, що є ефективним управлінцем.

Читачам Версій Василь Головчак розповів про зміни в місцевому самоврядуванні, децентралізацію та як можна повернути українських заробітчан додому.

 

Децентралізація: виграв той, хто перший об’єднався

Якщо говорити про те, чи є зміни в місцевому самоврядуванні, то я з упевненістю можу сказати, що так. Створення ОТГ – це якраз та зміна, яка може вивести  місцеве самоврядування на якісно новий рівень. Якщо раніше місцеве самоврядування декларувало певні функції та зобов’язання, але не мало ніяких механізмів для здійснення своїх повноважень, то тепер зі створенням ОТГ громадам передається право управління землями за межами населених пунктів та природними ресурсами місцевого значення, інші економічні важелі. Збільшується дохідна  частина.  Тому деклароване самоврядування наповнюється реальним фінансовим змістом. А коли ми маємо в руках гроші і можливість їх заробляти, то стаємо самостійні і можемо будь-яку свою соціальну ідею втілити в життя, пишуть Версії.

Період створення ОТГ ми ще називаємо децентралізацією, яка розпочалася у 2015 році. В Україні створення об’єднаних територіальних громад, як, для прикладу, на початках і в Польщі, відбувається у добровільній формі. Там цей процес тривав 10 років, у нас вже три роки. Згідно з офіційними заявами  вищого керівництва держави,  добровільне об’єднання триватиме до 2020 року. Тобто у нас є ще два роки, щоб добровільно об’єднатися. Чому так довго все відбувається? А тому, що людей налякала новизна. Але виграв той, хто перший об’єднався.

Держава надала певні субвенції, грантові проекти і перші ОТГ могли отримати гроші для розвитку своєї інфраструктури. Зараз ці субвенції скорочуються.  Хто пішов слідом, теж має перспективу, але вже у меншому форматі.

Наголошую, що ще є час добровільно об’єднатися, а після 2020 року у нас буде по-іншому. Цей процес має бути доведено до логічного завершення, інакше його не треба було починати.

ОТГ: ми навчимося не просто виживати на своїй землі, а бути на ній господарями

Коли тільки розпочинали утворювати ОТГ, то було дві умови, або ж рекомендації.

Перша – чисельність громади мала становити приблизно 10 тисяч населення.

Друга – самодостатність громади, вона має вміти заробляти на себе. Звісно, не усім Бог дав однакові природні ресурси та потужні промислові підприємства. Але, маючи багату українську землю, інші ресурси, працьовите населення, та змінивши законодавство на користь місцевого самоврядування,—  ми навчимося не просто виживати на своїй землі, а бути на ній господарями. Для успіху громади потрібні:

— чіткі правила гри, підприємницька ініціатива, ріст економічного потенціалу;

— маємо розумно й ефективно розпоряджатися наявними ресурсами;

— визначитися, як  можемо залучити інвестора та підприємця;

  • повернути в Україну заробітчан, які матимуть гарантії створювати бізнес тут, платити податки у своїй державі, а не розбудовувати чужі країни.

Нині технології рухаються вперед і маємо дивитися на перспективу. Потужний інтелект (а це людський ресурс) стає основним рушієм прогресу й найбільш затребуваним продуктом.  Інформаційні технології доцільно розвивати  й у наших громадах. Можуть бути створені стартапи, бізнес-інкубатори, ІТ-технології  тощо. Нам не треба боятися, навпаки маємо залучати наукові ноу-хау та інші відкриття, яких в українців є дуже багато.

Як повернути заробітчан в Україну

Українське заробітчанство, відтік робочих рук за кордон – це перш за все  — свідчення невдалої державної економічної політики. Будь-яка держава світу дбає, щоб робочих рук, продуктивних мізків  було якомога більше. Ви тільки подивіться, як сьогодні полюють за українським трудовим ресурсом усі країни. А у нас молоді люди, маючи вищу освіту, змушені шукати свою долю за кордоном.

Ми повинні запустити такі економічні механізми, коли людям буде вигідно залишатися на своїй землі в повних сім’ях, ростити тут дітей, вкладати гроші у свою державу.

Людина має знати, що завтра не прийдуть з перевіркою і не зупинять виробництво. Тоді буде можливість повернення українського капіталу із-за кордону. Більшість іноземних підприємців стараються потрапити в Україну тому, що у них середній процент прибутку набагато нижчий, ніж в Україні. Якщо належно оцінити свою робочу силу, ми можемо конкурувати з успішними державами світу.

На жаль, зараз багато людей працюють за кордоном і вже  не думають повертатися в Україну. Вони там купують будинки, квартири і облаштовують своє життя. Якщо колись вони передавали кошти в Україну, щоб тут навчати дітей та купувати їм житло, то зараз навпаки – забирають дітей із собою.

Села мають  розвиватися: прості рецепти

На жаль,  останнім часом люди переїжджають з сіл у міста. Таке є у багатьох країнах. Але, наприклад, в Бельгії чи то в Нідерландах престижно мати земельну ділянку в невеликому містечку. Там навіть модно жити в селах. У нас проблема з тим, що повернути людей у невеликі громади неможливо.

Ми мусимо зрозуміти, що Україна завжди була багата своїм селом,  де плекали культурні,  релігійні та сімейні традиції. До речі, чим більша була сім’я, тим більше було можливостей у господарів обробити свою земельну ділянку. У свій час це все було знищено Голодомором.

Сьогодні маємо загальну тенденцію, що село вимирає. А все тому, що розвиток аграрного виробництва пішов по шляху латиноамериканських країн. Тобто ми маємо великі латифундистські господарства, які фактично маючи доступ до державних фінансів, повернення ПДВ і т.д,. мають можливість закупити більш продуктивну техніку, яка може обробити більшу частину сільських угідь за менший час. При цьому зростає урожайність.

Якщо колись у Калуському районі у нас по зернових  культурах збирали 23-27ц/га, то зараз є і по 100. В майбутньому при розвитку технологій ми матимемо ще більшу урожайність тому, що у нас землі високопродуктивні. З однієї сторони це добре, а з іншої – призведе до того, що фермери, які не мають такої можливості держави і не маючи власних коштів, вони не витримують шаленої конкуренції зі сторони латифундистів. І тому їхнє господарство приречене на загибель, в даних умовах.

Думаю, що створення громади посприяє дрібному фермерському господарству. Якщо правильно сформувати політику щодо таких господарств, то все можливо.

Перш за все тут має посприяти держава, адже у всіх європейських країнах є дотація на гектар сільськогосподарського виробництва. Також може бути такий клімат у громаді, коли вигідно і законно доступно дрібним фермерам об’єднуватися в кооперативи. Кооперативи  можуть будуть інфраструктуру, щоб зберігати продукцію, переробляти і напрацьовувати відповідні бренди та вийти на ринки світу.

Це важко зробити самостійно, адже потрібні кошти на торгову марку, на рекламу продукції, на відповідні сертифікати. Але якщо працювати гуртом, то можна досягти успіху. Якщо будуть в деякій мірі виділені кошти громади, запозичені грандові кошти і за підтримки держави. Якщо держава буде бачити у дрібному фермерові свого помічника і буде його підтримувати, тоді буде зрушення у цьому напрямку.

Зараз великі виробники здешевлюють продукцію і так буде продовжуватися. Треба знайти золоту середину. Наприклад, маємо на сьогодні великий урожай яблук, якщо раніше була реалізація просто сирих яблук, то на сьогодні вони виявилися не готовими до цього. Нема страхування урожаю,нема відповідних умов для зберігання та переробки. І на сьогодні продукт збувають за низькою ціною, або він взагалі псується.

Якщо була б допомога держави, місцевого самоврядування і фермери були б готові до цих умов, коли можна переробити продукцію, відповідно було б трохи інакше.

В більшості випадків ціну визначає ринок, але, з іншої сторони, дрібного виробника заганяють в такі умови, коли фактично він не здатен вийти на високий вал продукції. А чим менший обсяг продукції, тим вища його собівартість. Щоб такого не було, треба застосовувати  кооперацію і скооперовані фермери будують великі ферми і мають великий об’єм продукції.

Як збагатити бюджет: гроші заробляти і вигравати

Окрім заробляння коштів важливим є питання інфраструктури. На жаль, не всюди зроблені навіть центральні дороги. Перш за все привабливість нашої території буде залежати від того, наскільки розвинута транспортна мережа.

По-друге, важлива система зеленого туризму. А у нас є свої фішки. Звісно, проблемо з дорогами. Часто можна почути, що держава зробить дорогу на умовах співфінансування. Але якщо громада немає коштів, то їх  потрібно заробити.

За кордоном поширена практика написання грантів. Нам також потрібно навчитися це робити. Наприклад, в Польщі в одного голови колись запитали: «Який у вас бюджет?», то він відповів: «15 млн. злотих». Це при тому, що громада заробляє лише півтора мільйона. Решта суми це грантові кошти. У нього є спеціальний заступник та відділ, який тільки пише гранти. Там окремі люди знають усе: специфіку, мови і т.д.

У нас це ще не освоєно, але нам ніхто не забороняє так робити. У кожному селі є інтернет, треба трохи світлого розуму і людей, які знають англійську мову. Рано чи пізно буде користь.

Люди не вірять партіям, треба, щоб повірили у себе

Для розвитку громади потрібен  керівник, який має досвід, знання. Я — член Української народної партії, але зараз іду на вибори голови  як  самовисуванець. Це підкреслює те, що людина бере на свої плечі усю відповідальність, а не перекладає її на якісь партійні структури, які після президентських чи парламентських виборів можуть розвалитися, як картковий будиночок.

Я народився і живу у Новиці, на території громади, тут моя родина, друзі. У своєму житті у кожній справі старався бути найкращим. Так, у мене є амбіції. Вони полягають в тому, щоб ОТГ, до створення якої я доклався, не просто жила, а розвивалася, щоб сюди за досвідом їздили люди з різних областей. Тому не можу дозволити, щоб ОТГ розігрували на виборах як політичну карту. Йду на вибори голови сам проти великої машини адмінресурсу. Сподіваюся, що наші люди розумні і на їх вибір не вплинуть легенди, які   розповсюджують  агітатори.

Люди  уже багато чули партійних обіцянок на виборах, але їх ніхто не виконував і виконує. Вже вкотре на цих виборах, щоб проштовхнути свого кандидата, влада буде обіцяти будувати спортзал, ремонтувати школи, ФАПи.  А де вони були до цього часу? Чому не виконували те, що мали робити? Притримували для чергової обіцянки чергового свого кандидата.

Покладаюся на свої сили, на переконання, що громада — велика сила. І якщо ми зуміли утворити ОТГ попри великий спротив влади, то дамо собі раду самі. Для голови ОТГ найголовніша партія – це його громада.

(Visited 136 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4657

В мережу виклали тизер комедії "Гола правда" у якій знявся прикарпатець Богдан Юсипчук (фото+відео) 21:20

Найкрасивіший чоловік планети за версією міжнародного конкурсу Mr. Sea World 2018, актор та телеведучий, прикарпатець Богдан Юсипчук навесні 2019 знову з'явиться на великих екранах. Цього разу - у комедії "Гола правда"....

Франківські патрульні упіймали кишенькову злодійку, яка обікрала пасажирку місцевої маршрутки (фотофакт) 20:56

12 грудня на вулиці Мазепи у маршрутному автобусі його пасажирка не змогла знайти свого гаманця і була дуже здивована, коли побачила його у кишені іншої жінки, яка стояла поруч. В...

Карпати взимку небезпечні. Як підготуватися до зимової мандрівки в гори 18:51

Гірські рятувальники щороку допомагають у Карпатах не одній групі туристів. Спокусившись на нові враження чи гарні фото, люди йдуть у зимовий похід абсолютно не готовими до цього. А гори помилок...

Знижки до Дня святого Миколая у спортклубі InterFit 18:45

В спортклубі «InterFit» вже відчувається святковий настрій. З 17 по 19 грудня включно в спортклубі стартував сезон знижок до Дня святого Миколая. В цей період ви можете придбати абонементи із...

Через снігову негоду на Прикарпатті зафіксували ще одну ДТП, цього разу у Богородчанському районі (фотофакт) 17:55

Сьогодні, 17 грудня близько 13:25 до поліції поступило повідомлення, що в Богородчанському районі трапилось ДТП. На трасі Мукачево-Львів, перед поворотом на село Підгір’я сталася аварія. Автомобіль марки “Пежо” здійснював обгін....

Легенди Станиславова. До нас приїхав Карл 17:46

На сайті Австрійської Національної бібліотеки є велика добірка старих фотографій Станиславова. Здебільшого вони стосуються періоду Першої світової війни. Серед них є три фото, що ілюструють візит цісаря Карла І до...

В Івано-Франківську підлітки представили свої бізнес-проекти 17:09 2 коментарі

У Івано-Франківську 16 грудня відбулася презентація підсумкових бізнес-проектів школи лідерства та підприємництва для підлітків «Creators» в Urban Space 100. Серед основних програм є лідерство та командна робота, фінанси для підлітків,...

Дружини зіркових українських футболістів похизувалися "гарячими" світлинами на Мальдівах (фото 18 +) 16:30 8 коментарів

У першості України настала пора відпусток   Про це повідомляє Depo.Сектор із посиланням на dynamomania.com. І відразу ж всі тікають подалі від снігу і холоду. На Мальдівах зараз відпочивають подружжя Миколи Морозюка, Віталія...

Довколишні села не горять бажанням приєднуватись до Івано-Франківська 16:23

Перспективний план Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади може суттєво змінитися, оскільки не всі приміські села горять бажанням приєднатися до обласного центру. Вони побоюються опинитися в новій громаді на других ролях, стати...

Бюджет Прикарпаття-2019: на що потратять вісім мільярдів гривень (фоторепортаж) 16:02 1 коментар

Сьогодні, 17 грудня, в Івано-Франківську відбулось засідання постійної комісії обласної ради з питань бюджету, фінансів та податків. Депутати обговорили проект бюджету на 2019-й рік, який нарешті з’явився у вільному доступі...

На нерозчищених прикарпатських дорогах масово продовжують траплятись ДТП (фоторепортаж) 15:56 1 коментар

 Цього разу аварії трапились у Тисменицькому, Надвірнянському та Рогатинському районах У селі Павлівська, Тисменицького району трапилась дорожньо-транспортна пригода. Як повідомили у прес-службі ГУ НП в Івано-Франківській області, аварія сталася близько...

У Франківську влаштували "Зимовий ярмарок добра" для онкохворого Станіслава Фармуги (фоторепортаж) 15:44

Два дні, в суботу і неділю, у фортечній галереї "Бастіон" в Івано-Франківську проходив благодійний ярмарок. На ярмарку проходили різноманітні майстер-класи. Майстрині представляли цікаві техніки: скрапбукінг, текстильні іграшки, прикраси з фоамірану, миловаріння, плетіння з газетної...

Меланія Трамп кардинально змінила імідж (фото) 15:06

Дружина президента Сполучених Штатів, Меланія Трампзмінила колір волосся і, звісно ж, зчинила цілу бурю в мережі. Новенькі біляві коси 48-річної першої леді сподобалися далеко не всім. Дотепники порівнюють їх із кольором кахлів у...

У Військовому містечку засяяла новорічна ялинка (фоторепортаж) 14:27

Вже третій рік в Івано-Франківську існує практика встановлення новорічних ялинок по мікрорайонах. Вперше ялинку на БАМі встановили в 2016 році біля нового дитячого майданчика – одного з найкращих та найбільших...

Прикарпатські дороги вдасться повністю почистити тільки після завершення снігопаду - Буджак(фото+відео) 13:45 5 коментарів

Як вже повідомляли ЗМІ, на Івано-Франківщині продовжуються снігопади, відтак, дорожники цілодобово ліквідовують наслідки негоди. Керівник обласної служби автомобільних доріг Василь Буджак окреслив ситуацію із розчищенням автошляхів від снігу, інформує  West...

Ажіотаж навколо “Baby-box”: Прикарпаття до кінця тижня обіцяють повністю забезпечити пакунками малюка 13:43 1 коментар

В Україні з 1 вересня кожній родині, в якій народжується дитина, обіцяли в подарунок пакунок малюка. Це набір із необхідних для дитинки речей. Загальну вартість «подарунка» спочатку декларували до 5...

Через сильний снігопад і нерозчищені дороги на Прикарпатті почастішали автомобільні аварії (фотофакт) 13:39 1 коментар

У понеділок, 17 грудня, в Івано-Франківську сталася чергова дорожньо-транспортна пригода, інформує WestNews. Так, близько 12:30 на вулиці Вихочана, неподалік повороту на вулицю Бандери, дорогу не поділили дві іномарки. Як повідомляють...

У Франківську провели соціальну акцію “Давайте творити добро разом” (фотофакт) 12:57

Вчора, 16 грудня в центрі міста пройшла соціальна акція “Давайте творити добро разом”. Метою заходу було зібрати 100 продуктових наборів вартістю 100 гривень кожен та подарувати самотнім бабусям і дідусям,...

На Грушевського в дверях встановили унікальні вітражі (фотофакт) 12:26

Вчора, 16 грудня в Івано-Франківську на вулиці Грушевського оновили ще одні старовинні двері. Цього разу команда реставраторів встановили в дверях унікальні вітражі. Світу відкривається ще одне архітектурне диво Франківська, –...

Нацгвардія виборола три кубки міністра внутрішніх справ (фоторепортаж) 12:19 2 коментарі

На Київщині завершилися масштабні тактико-спеціальні навчання органів системи МВС. Участь у них взяли близько 1200 правоохоронців з усіх регіонів України. До навчань залучались представники Національної гвардії України, Національної поліції, Державної...
  • ріел ІФ виринаюча