Франківський археолог розповів, які таємниці приховує Станиславівська фортеця у своїх підземеллях

Ми часто говоримо про Івано-Франківськ, як про туристичне місто. Проте чимало пам’яток архітектури залишаються недослідженими. Що цікавого і таємничого ховає центральна частина міста і не тільки? Як проводити ремонтні і будівельні роботи, аби не зашкодити справжнім артефактам? Про це і про інше читачам Правда.іф розповідає директор КП Івано-Франківської обласної ради з питань пошуку та перепоховань жертв воєн і політичних репресій «Пам’ять» Василь Тимків.

 

– Василю, власне чим займається КП «Пам’ять»?

 

 

Світлина від Tumkiv Vasil.

– Згідно закону, який вийшов у 2006 році, ексгумацією осіб, які загинули внаслідок I чи II світових воєн, чи внаслідок репресій тоталітарних режимів, повинні займатися спеціалізовані державні структури. Ми звітуємо Івано-Франківській обласній раді, існує програма, прийнята обласною радою по пошуку і перепохованню жертв політичних репресій.

Наша сфера діяльності – це власне ХХ століття. Але наш край настільки багатий на історію і археологію, що часто ми натикаємося на більш давніші періоди. Тому ми співпрацюємо з Державною постійно діючою археологічною експедицією, яку очолює Василь Романець. Іноді ми допомагаємо їм по археології, як це було при розкопках на Площі Міцкевича.

 

– Наскільки доцільні такі роботи, які проводять комунальні служби на Площі Міцкевича і чи нищаться при цьому якісь археологічні пам’ятки?

 

– В ідеалі було б добре, щоб до будь-яких землекопних робіт в історичній частині міста залучали археологів. Наше місто зазнало багато репресій і я особисто можу назвати понад десяток місць, які пов’язані з комуністичним терором. Тому будь-які будівельні чи ремонтні роботи бажано проводити, залучаючи спеціалістів з археології так, як це відбувається у цивілізованому світі. І треба аби влада, аби підприємці не бачили в цьому обузу. Те, що буде знайдено – це неоціненний ресурс для розвитку міста.

 

Результат пошуку зображень за запитом "підземелля івано-франківська"

 

– Мова про будь-які роботи? Тобто і про ремонт якоїсь вулиці і будівництво нового будинку?

 

– Так, я  звертаюся до свідомості людей, які займаються такими роботами. Місто від цього лише виграє. Часто при різних роботах ми натрапляли на кладку середини XVII століття, тобто коли лише засновувалася фортеця. Невже це нецікаво? Невже це не потрібно законсервувати?

Турист, який приїжджає до Івано-Франківська, не хоче дивитися на модерні скляні будинки, він це будь-де побачить. Він хоче побачити щось унікальне, щось історичне. Це принада для туризму, а туризм приносить кошти.

Місто надзвичайно багате, усе середмістя – це давня фортеця. І мова не лише про дрібну археологію, коли ми знаходимо унікальні черепки XVII-XVIII століть. Місто багате на величезні об’єкти, зокрема підземні. Якщо верхня частина, окремі старовинні будинки, втрачені, то підземелля – надзвичайно цікаві.

Станиславівську фортецю XVII століття можна умовно порівняти з айсбергом – видно було лише верхівку, основні комунікації, сховки були під землею і вони значною мірою залишилися. Це і Тринітарська площа, і територія навпроти монастиря Св. Йосифа (Сестер Василіянок) – там величезні підземні укріплення. Вони будувалися і використовувалися не тільки в період Середньовіччя, коли існувала власне фортеця. Підземні комунікації активно модернізувалися, вдосконалювалися і розширювалися в XIX столітті за часів Австрії.

Розкриття таких підземних ходів, тунелів, кімнат, нехай і часів XIX століття, було б надзвичайно цікавим для туристів. Можна було б організовувати екскурсії підземним Івано-Франківськом, як це відбувається у Львові. Уявіть собі: зайшов в підземелля поблизу вокзалу, а вийшов десь біля парку на вул. Мазепи – і це не таке вже й перебільшення.

У II світову війну підземні комунікації використовувалися і новоприбулою радянською владою. Кілька років тому я записував спогади Григорія Дмитришина, який в 1941 році, коли німці зганяли молодих юнаків на роботу, пригадував, що в самому центрі Станиславова вони займалися розчищенням підземних приміщень. Тобто німці передбачали їх використовувати з військовою метою.

Пов’язане зображення

 

– Чи усі ці підземелля відомі? Вони зараз використовуються як підвали будинків, чи як магазини, чи можна знайти і недосліджені досі підземелля?

 

– Окремі підземні проходи є зараз підвальними приміщеннями деяких будинків. Частина їх уже обвалена. Але є частина і свого роду «незайманих» підземель. Мені пригадується, як у 2013 році працівники Водоканалу натрапили на підземні арочні склепіння. Там була кімната з якої можна було перейти в іншу кімнату – цілий каскад підземних приміщень. Здавалося, що там років 300 ніхто не заходив, але ми побачили, що через усю кімнату проходила водопровідна труба, яку поставили у 80-ті роки.

Значна частина нашого Білого будинку, тобто адміністративної будівлі побудована на фундаментах одного із фортечних мурів чи бастіонів Станиславівської фортеці.

Засипані рови – найбільш цікаві для археології, бо засипали їх, як правило, сміттям. А для досліджень це дуже цікаво, бо там може бути ціле розмаїття історичних артефактів.

 

– Повернімося до розмови про Площу Міцкевича. При теперішній реконструкції що цікавого було знайдено?

 

– Був виявлений цілий ряд артефактів, тому й піднімалося питання, аби на цій ділянці провести розвідку. Зараз Василь Романець готує науковий висновок. Ми допомагали в копанні археологічного шурфу, там було багато кераміки і ми дійшли до кладки, викладеної в середині XVII століття при будівництві фортеці. Можливо ми копали саме в середині цього бастіону.

 

– При ідеальному варіанті, як би можна було зробити, аби та Площа була і зручною для пішоходів, і аби археологічні артефакти не були знищені?

 

– Одним із яскравих прикладів є Краків, де відбувалася подібна реконструкція центральної площі міста. Там натрапили на величезну кількість фундаментів давніх будівель, мощення старих вулиць і різноманітні артефакти. Це все було повністю розкрито на великій площі, потім усе законсервовано, зроблені опорні колони і стінки і зверху площу відновили. Зараз це величезна принада для туристів – зверху площа така, як до реконструкції, а під землею – археологічні об’єкти. Можна спуститися вниз у підземелля і пройтися старовинною вулицею Кракова, подивитися на фундаменти, все це гарно підсвічується і там викладені різні артефакти, знайдені під час розкопок.

 

– Таке можливо зробити в Івано-Франківську?

Результат пошуку зображень за запитом "підземелля івано-франківська"

 

Звичайно, що можливо. Так, потрібно вкласти величезні кошти, це гігантський інвестиційний проект. Але це той проект, який даватиме віддачу, якщо ми говоримо про Івано-Франківськ, як центр туризму, як ворота Прикарпаття.

Ми знайшли невеличкий клаптик кладки XVII сторіччя, можливо – поряд фундаменти інших будівель.

Одразу міський бюджет такого не осилить, але якщо в окремій ділянці зробити – це було б під силу. І можна було б за певну плату пройтися середньовічним Станиславовом.

На тій же площі Міцкевича, ближче до вул. Василя Вишиваного, біля будівлі Інституту перепідготовки вчителів, очевидно є засипані рови, які були б цікаві для археології і де можна було б знайти чимало артефактів.

Цікаві речі можна знайти на території Палацу Потоцьких. Бо сам палац – то не палац, а австрійський шпиталь XIX століття, але підземні приміщення там дуже цікаві. З тих підземель йшов таємний хід до місця сучасної Ратуші і до католицького костелу, де зараз Музей мистецтв. Археологічний ресурс міста надзвичайно багатий і гріх його не використати. Далеко не всі міста можуть похвалитися цим.

 

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 4 332 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8408

На Прикарпатті майор поліції вимагав хабар за допомогу в отриманні водійського посвідчення 13:15

Співробітники служби безпеки України, слідчі нацполіції разом з працівниками прокуратури області взяли на хабарі т.в.о. керівника одного з підрозділів управління патрульної поліції. Майор поліції вимагав сім тисяч вісімсот гривень від франківця...

Фірма міністра екології часів Януковича виборола прикарпатські надра у Верховному суді 13:11

Верховний суд відмовився скасувати попередні рішення судів, які зобов’язали видати фірмі Миколи Злочевського ТОВ “ПАРІ” спецдозвіл на видобування нафти та газу, розчиненого у нафті. Про це йдеться у постанові від 5...

Прикарпатським освітянам та медикам не виплатили вже понад 120 мільйонів 13:06

Сьогодні, 21 вересня, на засіданні 23-ї сесії обласної ради депутати обговорили стан виплати заробітної плати бюджетникам, пише Правда.іф.  «Цього року це вже третя сесія, де ми розглядаємо дане питання. У...

Депутати обласної ради звернулися до голови ВРУ, щоб він врегулював перерахунок пенсій колишнім держслужбовцям 12:48

Сьогодні, 21 вересня на засіданні 23 сесії облради, депутати підтримали звернення обласної ради до Голови Верховної Ради України А. Парубія щодо законодавчого врегулювання перерахунків пенсій колишнім державним службовцям та посадовим...

Депутати обласної ради переконані, що в школах Прикарпаття діти мають вивчати "християнську етику" 12:06 2 коментарі

Про це обранці говорили сьогодні, на засіданні сесії обласної ради, повідомляє Правда.іф. Першим питанням порядку денного було національно-патріотичне виховання дітей та молоді. Депутат від ВО "Свобода" Василь Попович запропонував увести...

У Вірбіцькій школі Городенківського району спростовують інформацію про роздутий штат працівників свого закладу (документи) 11:22

У Вірбіцькій школі Городенківського району спростовують інформацію про роздутий штат працівників свого закладу.   фото ілюстративне Так, вчора у деяких прикарпатських засобах масової інформації, і зокрема на сайті Правда іф,...

“Балтія-сервіс” планує відмовитись від управління франківськими будинками до кінця року 11:07

Як інформували ЗМІ раніше, міський голова Руслан Марцінків доручив визначитися з доцільністю роботи фірми “Балтія-Сервіс” в Івано-Франківську. Від обслуговувача малоповерхового житлового фонду масово відмовляються мешканці – 3 800 будинків таких...

Атовець-грузин просить у депутатів франківської облради допомоги в отриманні українського громадянства 11:02

Сьогодні, 23 вересня, розпочала роботу 23 сесія Івано-Франківської обласної ради, інформує Правда.іф. Перед початком розгляду питань порядку денного виступив депутат обласної ради Тарас Виноградник. "Як дивитись всім цим людям в...

Команда прикарпатського тренера відібрала залікові бали у київського «Динамо», під час матчу «Ліги Європи» 10:55

Команда прикарпатського тренера відібрала залікові бали у київського «Динамо», під час матчу «Ліги Європи». Команда з Казахстану "Астана", яку тренує виходець з Прикарпаття Роман Григорчук, зуміла зіграти у нічию із...

У "Буковелі" СБУ провела обшуки через схему привласнення коштів Дорожнього фонду 10:29

Співробітники Служби безпеки провели обшуки на території "Буковеля" через справу стосовно привласнення коштів Дорожнього фонду України. Про це повідомляє прес-центр СБУ. "Співробітники Служби безпеки України у рамках комплексу заходів із...

Які новинки з’явилися у книгарнях міста? 10:10

Відтепер на нашому сайті ви можете дізнатися про нові видання, які нещодавно з’явилися у книгарнях Івано-Франківська. Сьогодні Правда.іф розповідає про три книги, які зацікавили нас цього тижня і які ви...

Що цікавого відбудеться сьогодні в Івано-Франківську 08:57

Що цікавого відбудеться сьогодні в Івано-Франківську Анонс подій на 21.09.2018 Події: 12:00 Творчий пікнік " В гостях у осені" - Міська централізована бібліотечна система (вул. Вовчинецька, 206) 13:10 Заняття з...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

21 вересня – 55 років виповнюється Зеновію Федунківу (1963), історику, краєзнавцю, автору книг «Коштовний камінь Прикарпаття» (2006), «Хроніка Бурштинського футболу» (2006), «Дем’янів: епізоди історії» (2008), «Герби Івано-Франківська (Станиславова)» (2008), «Станиславів...

Рада затвердила новий склад ЦВК 07:51

Верховна Рада призначила до Центральної виборчої комісії 14 нових членів. Голосування відбувалося за кожного кандидата окремо. Новими членами ЦВК стали: Алла Басалаєва, "Відродження" (підтримали 280 нардепів), Наталія Бернацька (до заміжжя...

На франківському заводі "Карпати" доплачуватимуть працівникам, які приведуть на роботу друга 00:13 6 коментарів

У зв’язку з набором працівників на новий проект на івано-франківському підприємстві ВО "Карпати" до кінця року триває акція "Отримай бонус за приведеного працівника". Кожен працівник ДП ВО "Карпати" отримає 200 гривень до...

У Франківську “революція” – переобрали голову обласної спілки художників 22:13

Привітання з новим призначенням голови обласної організації спілки у мережі опублікував художник Ігор Роп’яник. “Вітаємо Володимира Повшика з обранням головою правління Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників України! Бажаємо плідної праці!”,...

На Коломийщині хочуть змінити назву одного села 21:19

18 вересня в Івано-Франківську відбулося засідання президії обласної ради. Президія винесла на сесію облради звернення до парламенту про перейменування села Кийданці, Коломийського району на Кіданч, пише ГК.Село є одним з...

Машина керівника поліції Прикарпаття смертельно травмувала велосипедиста 20:47 4 коментарі

У селищі Перегінськ Рожнятівського району службовий автомобіль начальника прикарпатської поліції Володимира Голубоша під керуванням поліцейського водія зіткнувся з велосипедистом, який перетинав проїзну частину дороги. За цим фактом розпочато досудове розслідування та...

Штрафи чи перевірки: чим займається Укртрансбезпека на Прикарпатті? 20:35

Управління Укртрансбезпеки – це установа, яка відповідає безпосередньо за безпеку на транспорті. Про особливості роботи, штрафи та нововведення Версіям розповів начальник Управління Олег Суковатий.   Олеже Євгеновичу, розкажіть детальніше про...

Сьогоднішні масштабні обшуки, які організувало київське СБУ на Прикарпатті, ніяк не пов’язані із «Буковелем». Усе стосується розкрадання дорожніх коштів фірмою Шевченка «ПБС» 20:07 4 коментарі

Сьогоднішні масштабні обшуки, які організувало київське СБУ на Прикарпатті, ніяк не пов’язані із «Буковелем». Усе стосується розкрадання дорожніх коштів фірмою Шевченка «ПБС» Сьогодні упродовж дня на "Буковелі"  тривають масштабні обшуки,...
  • ріел ІФ виринаюча