Франківський археолог розповів, які таємниці приховує Станиславівська фортеця у своїх підземеллях

Ми часто говоримо про Івано-Франківськ, як про туристичне місто. Проте чимало пам’яток архітектури залишаються недослідженими. Що цікавого і таємничого ховає центральна частина міста і не тільки? Як проводити ремонтні і будівельні роботи, аби не зашкодити справжнім артефактам? Про це і про інше читачам Правда.іф розповідає директор КП Івано-Франківської обласної ради з питань пошуку та перепоховань жертв воєн і політичних репресій «Пам’ять» Василь Тимків.

 

– Василю, власне чим займається КП «Пам’ять»?

 

 

Світлина від Tumkiv Vasil.

– Згідно закону, який вийшов у 2006 році, ексгумацією осіб, які загинули внаслідок I чи II світових воєн, чи внаслідок репресій тоталітарних режимів, повинні займатися спеціалізовані державні структури. Ми звітуємо Івано-Франківській обласній раді, існує програма, прийнята обласною радою по пошуку і перепохованню жертв політичних репресій.

Наша сфера діяльності – це власне ХХ століття. Але наш край настільки багатий на історію і археологію, що часто ми натикаємося на більш давніші періоди. Тому ми співпрацюємо з Державною постійно діючою археологічною експедицією, яку очолює Василь Романець. Іноді ми допомагаємо їм по археології, як це було при розкопках на Площі Міцкевича.

 

– Наскільки доцільні такі роботи, які проводять комунальні служби на Площі Міцкевича і чи нищаться при цьому якісь археологічні пам’ятки?

 

– В ідеалі було б добре, щоб до будь-яких землекопних робіт в історичній частині міста залучали археологів. Наше місто зазнало багато репресій і я особисто можу назвати понад десяток місць, які пов’язані з комуністичним терором. Тому будь-які будівельні чи ремонтні роботи бажано проводити, залучаючи спеціалістів з археології так, як це відбувається у цивілізованому світі. І треба аби влада, аби підприємці не бачили в цьому обузу. Те, що буде знайдено – це неоціненний ресурс для розвитку міста.

 

Результат пошуку зображень за запитом "підземелля івано-франківська"

 

– Мова про будь-які роботи? Тобто і про ремонт якоїсь вулиці і будівництво нового будинку?

 

– Так, я  звертаюся до свідомості людей, які займаються такими роботами. Місто від цього лише виграє. Часто при різних роботах ми натрапляли на кладку середини XVII століття, тобто коли лише засновувалася фортеця. Невже це нецікаво? Невже це не потрібно законсервувати?

Турист, який приїжджає до Івано-Франківська, не хоче дивитися на модерні скляні будинки, він це будь-де побачить. Він хоче побачити щось унікальне, щось історичне. Це принада для туризму, а туризм приносить кошти.

Місто надзвичайно багате, усе середмістя – це давня фортеця. І мова не лише про дрібну археологію, коли ми знаходимо унікальні черепки XVII-XVIII століть. Місто багате на величезні об’єкти, зокрема підземні. Якщо верхня частина, окремі старовинні будинки, втрачені, то підземелля – надзвичайно цікаві.

Станиславівську фортецю XVII століття можна умовно порівняти з айсбергом – видно було лише верхівку, основні комунікації, сховки були під землею і вони значною мірою залишилися. Це і Тринітарська площа, і територія навпроти монастиря Св. Йосифа (Сестер Василіянок) – там величезні підземні укріплення. Вони будувалися і використовувалися не тільки в період Середньовіччя, коли існувала власне фортеця. Підземні комунікації активно модернізувалися, вдосконалювалися і розширювалися в XIX столітті за часів Австрії.

Розкриття таких підземних ходів, тунелів, кімнат, нехай і часів XIX століття, було б надзвичайно цікавим для туристів. Можна було б організовувати екскурсії підземним Івано-Франківськом, як це відбувається у Львові. Уявіть собі: зайшов в підземелля поблизу вокзалу, а вийшов десь біля парку на вул. Мазепи – і це не таке вже й перебільшення.

У II світову війну підземні комунікації використовувалися і новоприбулою радянською владою. Кілька років тому я записував спогади Григорія Дмитришина, який в 1941 році, коли німці зганяли молодих юнаків на роботу, пригадував, що в самому центрі Станиславова вони займалися розчищенням підземних приміщень. Тобто німці передбачали їх використовувати з військовою метою.

Пов’язане зображення

 

– Чи усі ці підземелля відомі? Вони зараз використовуються як підвали будинків, чи як магазини, чи можна знайти і недосліджені досі підземелля?

 

– Окремі підземні проходи є зараз підвальними приміщеннями деяких будинків. Частина їх уже обвалена. Але є частина і свого роду «незайманих» підземель. Мені пригадується, як у 2013 році працівники Водоканалу натрапили на підземні арочні склепіння. Там була кімната з якої можна було перейти в іншу кімнату – цілий каскад підземних приміщень. Здавалося, що там років 300 ніхто не заходив, але ми побачили, що через усю кімнату проходила водопровідна труба, яку поставили у 80-ті роки.

Значна частина нашого Білого будинку, тобто адміністративної будівлі побудована на фундаментах одного із фортечних мурів чи бастіонів Станиславівської фортеці.

Засипані рови – найбільш цікаві для археології, бо засипали їх, як правило, сміттям. А для досліджень це дуже цікаво, бо там може бути ціле розмаїття історичних артефактів.

 

– Повернімося до розмови про Площу Міцкевича. При теперішній реконструкції що цікавого було знайдено?

 

– Був виявлений цілий ряд артефактів, тому й піднімалося питання, аби на цій ділянці провести розвідку. Зараз Василь Романець готує науковий висновок. Ми допомагали в копанні археологічного шурфу, там було багато кераміки і ми дійшли до кладки, викладеної в середині XVII століття при будівництві фортеці. Можливо ми копали саме в середині цього бастіону.

 

– При ідеальному варіанті, як би можна було зробити, аби та Площа була і зручною для пішоходів, і аби археологічні артефакти не були знищені?

 

– Одним із яскравих прикладів є Краків, де відбувалася подібна реконструкція центральної площі міста. Там натрапили на величезну кількість фундаментів давніх будівель, мощення старих вулиць і різноманітні артефакти. Це все було повністю розкрито на великій площі, потім усе законсервовано, зроблені опорні колони і стінки і зверху площу відновили. Зараз це величезна принада для туристів – зверху площа така, як до реконструкції, а під землею – археологічні об’єкти. Можна спуститися вниз у підземелля і пройтися старовинною вулицею Кракова, подивитися на фундаменти, все це гарно підсвічується і там викладені різні артефакти, знайдені під час розкопок.

 

– Таке можливо зробити в Івано-Франківську?

Результат пошуку зображень за запитом "підземелля івано-франківська"

 

Звичайно, що можливо. Так, потрібно вкласти величезні кошти, це гігантський інвестиційний проект. Але це той проект, який даватиме віддачу, якщо ми говоримо про Івано-Франківськ, як центр туризму, як ворота Прикарпаття.

Ми знайшли невеличкий клаптик кладки XVII сторіччя, можливо – поряд фундаменти інших будівель.

Одразу міський бюджет такого не осилить, але якщо в окремій ділянці зробити – це було б під силу. І можна було б за певну плату пройтися середньовічним Станиславовом.

На тій же площі Міцкевича, ближче до вул. Василя Вишиваного, біля будівлі Інституту перепідготовки вчителів, очевидно є засипані рови, які були б цікаві для археології і де можна було б знайти чимало артефактів.

Цікаві речі можна знайти на території Палацу Потоцьких. Бо сам палац – то не палац, а австрійський шпиталь XIX століття, але підземні приміщення там дуже цікаві. З тих підземель йшов таємний хід до місця сучасної Ратуші і до католицького костелу, де зараз Музей мистецтв. Археологічний ресурс міста надзвичайно багатий і гріх його не використати. Далеко не всі міста можуть похвалитися цим.

 

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 4 307 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8260

Коломиянка врятувала і передала в добрі руки понад 2500 чотирилапих друзів 19:14

Коломиянка Oksana Petryshyn врятувала, вилікувала, передала в добрі руки понад 2500 котів і собак.   Лише зранку 21 червня пані Оксана передала в добрі руки врятованих 4 кошенят. Перед тим було врятовано ще...

Ні дня без ДТП: у Франківську п'яний водій в'їхав у перекладину (фотофакт) 19:04 3 коментарі

Аварія трапилася на вулиці Панаса Мирного, у Івано-Франківську. Про це повідомляє журналіст Правди.іф. з місця події. Як відомо, водій автомобіля був у нетверезому стані. На місці працює поліція. Як повідомили...

ФК «Галич» сенсаційно розбив у рідних стінах львівські «Карпати» (фото+відео) 18:37

Видовищне футбольне свято подарував вболівальникам товариський матч між ФК "Галич" та львівськими "Карпатами". Цьогоріч славний Галич відзначає 1120-у річницю з першої літописної згадки про місто. Саме з цієї нагоди на...

Правоохоронці затримали ще одну циганку, яка приймала участь у «крадіжці року» на Прикарпатті 17:58

Правоохоронці затримали другу «смуглявку», із злочинної трійці, які торік пограбували подружжя пенсіонерів на Івано-Франківщині. Нагадаємо, резонансна подія, яку без перебільшення можна назвати «крадіжкою року» сталася торік у вересні. 85-річний житель...

Тисмениці пропонують об'єднатись з Івано-Франківськом 17:39 1 коментар

Днями до Тисменицької міської ради надійшло звернення від Івано-Франківської міської ради, щодо пропозиції об'єднання в спільну територіальну громаду. Про це у соціальній мережі повідомив секретар Тисменицької міськради Олег Шкрумида. За його словами,...

Франківська лікарка пояснила, чому не можна їсти ранні фрукти та овочі 14:53

Добігає закінчення перший місяць літа, і здавалося б, що в раціоні мають бути лише свіжі овочі та фрукти. Проте, це не зовсім так, адже не всі ранні продукти, які є...

Депутати облради виділили один мільйон гривень на футбол 12:41 1 коментар

Вчора, 22 червня, в Івано-Франківську відбулася сесія обласної ради, інформує WestNews.   Зокрема, розглянули фінансову підтримку виступів МФК “Прикарпаття” . Заступник міського голови Олександр Левицький повідомив про результати голосування у соцмережі Фейсбук....

Франківськ найбезпечніший. "Фокус" опублікував рейтинг українських міст 12:26 1 коментар

Журнал «Фокус» опублікував 10-й, ювілейний рейтинг комфортності українських міст. Переможцем цього року став Харків, який набрав 67,1 бал зі 100 можливих. На другому місці - Вінниця з 61,5 балами, на...

Обіцянки-цяцянки: як мер Івано-Франківська бореться з незаконним розміщенням кіосків 11:44

З усіх українських міст лише в семи збираються хоч якось боротися з незаконною торгівлею, серед них, зокрема, й Івано-Франківськ.   Мери Києва, Черкас, Чернігова, Полтави Миколаєва, Ужгорода та Івано-Франківська протягом...

На "Гірці" планують збудувати ще один дитячий садок 23:08

У четвер, 21 червня, в Івано-Франківську відбулось засідання міської ради. Серед іншого, депутати проголосували за затвердження детального плану території дитячого садочка на території Вовчинецька-Радіщева-Хмельницького. "Це важливе рішення, адже тепер ні...

У франківському озері, на місці якого хочуть побудувати школу, масово гине риба (фото+відео) 21:19 2 коментарі

В Івано-Франківську на озері у мікрорайоні Каскад гине риба. Про це вчора, 21 червня, “Галицькому кореспонденту” повідомила місцева жителька Наталія Бондарук. Мовляв, люди налякані, адже не розуміють у чому причина....

Покуття (Коломия) - володар Кубка області сезону 2017/18 років 19:53

Вольову перемогу підопічні Любомира Корнути здобули над брошнівськими "Карпатами" на стадіоні "Хімік" в Калуші. Першими відкрили рахунок футболісти Василя Качура. Але влучний удар Олександра Карапки по перерві продовжив гру ще...

Скандальновідомі львівські брати-нардепи Дубневичі зароблять на прикарпатцях 19:08

У вівторок, 19 червня, комунальне підприємство «Комунгосп» уклало договір на поточний середній ремонт дорожнього полотна на вулиці Винниченка у місті Долині.  Згідно оголошеного тендеру, оприлюдненого на сайті Прозоро, на проведення...

Як Луценко відпочивав в Італії (фото) 15:38 2 коментарі

Літо тільки почалося, а генпрокурор Юрій Луценко вже гайнув на відпочинок. У розпорядженні ТаблоID опинилися кілька світлин Юрія Віталійовича в італіському місті Комо. Нічого особливого, просто Луценко стоїть у черзі...

Як Порошенко нейтралізує Тимошенко: версія політолога 15:06 7 коментарів

Нейтралізація Юлії Тимошенко на виборах президента – складне питання для Порошенка. Над цим політтехнологи думають роками. Але повна нейтралізація Порошенку не вигідна. Про це 24 каналу розповів директор аналітичного центру...

В Івано-Франківську вшанували пам'ять жертв війни в Україні 13:46 1 коментар

22 червня в Івано-Франківську на території Меморіального комплексу відбулося вшанування пам’яті українців, що загинули в усіх війнах. Представники органів державної влади та громадськості поклали квіти до Монументу слави. На будинках...

Депутати обласної ради міркували над тим, звідки взяти кошти на ремонт мостів на Прикарпатті 13:39 1 коментар

Сьогодні, депутати обласної ради обговорювали жахливий стан доріг на Прикарпатті, повідомляє Правда.іф. Директор департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури ОДА Володимир Рачкевич каже, що ситуація зі станом автомобільних доріг...

Неймовірні села України 2017: на що витратили виграш на Прикарпатті 13:11

В ході проведення ІІ Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України 2017» село Яворів Івано-Франківської області виграло 30 тисяч гривень. Редакція побувала в 20 селах, які знаходяться в різних куточках України, відвідала...

Ті, хто мають гроші повинні подумати за тих, хто їх немає, - депутати облради просять збільшити субвенцію на зарплату бюджетникам 13:00

Сьогодні, на засіданні сесії депутати підтримали звернення обласної ради до Кабінету Міністрів,  Міністерства фінансів, Комітету Верховної Ради України з питань бюджету та народних депутатів від області щодо виплати заробітної плати...

Маленькому Станіславу Фармузі з Франківська на 23 червня потрібні донори крові 12:42 3 коментарі

9-річний син ветерана АТО з Франківська Андрія Фармуги терміново потребує донорів крові. Хлопчик перебуває на лікуванні у відділенні онкогематології Івано-Франківської ОДКЛ. Здати кров для Станіслава можуть чоловіки віком 25-45 років...
  • ріел ІФ виринаюча