Франківський археолог розповів, які таємниці приховує Станиславівська фортеця у своїх підземеллях

Ми часто говоримо про Івано-Франківськ, як про туристичне місто. Проте чимало пам’яток архітектури залишаються недослідженими. Що цікавого і таємничого ховає центральна частина міста і не тільки? Як проводити ремонтні і будівельні роботи, аби не зашкодити справжнім артефактам? Про це і про інше читачам Правда.іф розповідає директор КП Івано-Франківської обласної ради з питань пошуку та перепоховань жертв воєн і політичних репресій «Пам’ять» Василь Тимків.

 

– Василю, власне чим займається КП «Пам’ять»?

 

 

Світлина від Tumkiv Vasil.

– Згідно закону, який вийшов у 2006 році, ексгумацією осіб, які загинули внаслідок I чи II світових воєн, чи внаслідок репресій тоталітарних режимів, повинні займатися спеціалізовані державні структури. Ми звітуємо Івано-Франківській обласній раді, існує програма, прийнята обласною радою по пошуку і перепохованню жертв політичних репресій.

Наша сфера діяльності – це власне ХХ століття. Але наш край настільки багатий на історію і археологію, що часто ми натикаємося на більш давніші періоди. Тому ми співпрацюємо з Державною постійно діючою археологічною експедицією, яку очолює Василь Романець. Іноді ми допомагаємо їм по археології, як це було при розкопках на Площі Міцкевича.

 

– Наскільки доцільні такі роботи, які проводять комунальні служби на Площі Міцкевича і чи нищаться при цьому якісь археологічні пам’ятки?

 

– В ідеалі було б добре, щоб до будь-яких землекопних робіт в історичній частині міста залучали археологів. Наше місто зазнало багато репресій і я особисто можу назвати понад десяток місць, які пов’язані з комуністичним терором. Тому будь-які будівельні чи ремонтні роботи бажано проводити, залучаючи спеціалістів з археології так, як це відбувається у цивілізованому світі. І треба аби влада, аби підприємці не бачили в цьому обузу. Те, що буде знайдено – це неоціненний ресурс для розвитку міста.

 

Результат пошуку зображень за запитом "підземелля івано-франківська"

 

– Мова про будь-які роботи? Тобто і про ремонт якоїсь вулиці і будівництво нового будинку?

 

– Так, я  звертаюся до свідомості людей, які займаються такими роботами. Місто від цього лише виграє. Часто при різних роботах ми натрапляли на кладку середини XVII століття, тобто коли лише засновувалася фортеця. Невже це нецікаво? Невже це не потрібно законсервувати?

Турист, який приїжджає до Івано-Франківська, не хоче дивитися на модерні скляні будинки, він це будь-де побачить. Він хоче побачити щось унікальне, щось історичне. Це принада для туризму, а туризм приносить кошти.

Місто надзвичайно багате, усе середмістя – це давня фортеця. І мова не лише про дрібну археологію, коли ми знаходимо унікальні черепки XVII-XVIII століть. Місто багате на величезні об’єкти, зокрема підземні. Якщо верхня частина, окремі старовинні будинки, втрачені, то підземелля – надзвичайно цікаві.

Станиславівську фортецю XVII століття можна умовно порівняти з айсбергом – видно було лише верхівку, основні комунікації, сховки були під землею і вони значною мірою залишилися. Це і Тринітарська площа, і територія навпроти монастиря Св. Йосифа (Сестер Василіянок) – там величезні підземні укріплення. Вони будувалися і використовувалися не тільки в період Середньовіччя, коли існувала власне фортеця. Підземні комунікації активно модернізувалися, вдосконалювалися і розширювалися в XIX столітті за часів Австрії.

Розкриття таких підземних ходів, тунелів, кімнат, нехай і часів XIX століття, було б надзвичайно цікавим для туристів. Можна було б організовувати екскурсії підземним Івано-Франківськом, як це відбувається у Львові. Уявіть собі: зайшов в підземелля поблизу вокзалу, а вийшов десь біля парку на вул. Мазепи – і це не таке вже й перебільшення.

У II світову війну підземні комунікації використовувалися і новоприбулою радянською владою. Кілька років тому я записував спогади Григорія Дмитришина, який в 1941 році, коли німці зганяли молодих юнаків на роботу, пригадував, що в самому центрі Станиславова вони займалися розчищенням підземних приміщень. Тобто німці передбачали їх використовувати з військовою метою.

Пов’язане зображення

 

– Чи усі ці підземелля відомі? Вони зараз використовуються як підвали будинків, чи як магазини, чи можна знайти і недосліджені досі підземелля?

 

– Окремі підземні проходи є зараз підвальними приміщеннями деяких будинків. Частина їх уже обвалена. Але є частина і свого роду «незайманих» підземель. Мені пригадується, як у 2013 році працівники Водоканалу натрапили на підземні арочні склепіння. Там була кімната з якої можна було перейти в іншу кімнату – цілий каскад підземних приміщень. Здавалося, що там років 300 ніхто не заходив, але ми побачили, що через усю кімнату проходила водопровідна труба, яку поставили у 80-ті роки.

Значна частина нашого Білого будинку, тобто адміністративної будівлі побудована на фундаментах одного із фортечних мурів чи бастіонів Станиславівської фортеці.

Засипані рови – найбільш цікаві для археології, бо засипали їх, як правило, сміттям. А для досліджень це дуже цікаво, бо там може бути ціле розмаїття історичних артефактів.

 

– Повернімося до розмови про Площу Міцкевича. При теперішній реконструкції що цікавого було знайдено?

 

– Був виявлений цілий ряд артефактів, тому й піднімалося питання, аби на цій ділянці провести розвідку. Зараз Василь Романець готує науковий висновок. Ми допомагали в копанні археологічного шурфу, там було багато кераміки і ми дійшли до кладки, викладеної в середині XVII століття при будівництві фортеці. Можливо ми копали саме в середині цього бастіону.

 

– При ідеальному варіанті, як би можна було зробити, аби та Площа була і зручною для пішоходів, і аби археологічні артефакти не були знищені?

 

– Одним із яскравих прикладів є Краків, де відбувалася подібна реконструкція центральної площі міста. Там натрапили на величезну кількість фундаментів давніх будівель, мощення старих вулиць і різноманітні артефакти. Це все було повністю розкрито на великій площі, потім усе законсервовано, зроблені опорні колони і стінки і зверху площу відновили. Зараз це величезна принада для туристів – зверху площа така, як до реконструкції, а під землею – археологічні об’єкти. Можна спуститися вниз у підземелля і пройтися старовинною вулицею Кракова, подивитися на фундаменти, все це гарно підсвічується і там викладені різні артефакти, знайдені під час розкопок.

 

– Таке можливо зробити в Івано-Франківську?

Результат пошуку зображень за запитом "підземелля івано-франківська"

 

Звичайно, що можливо. Так, потрібно вкласти величезні кошти, це гігантський інвестиційний проект. Але це той проект, який даватиме віддачу, якщо ми говоримо про Івано-Франківськ, як центр туризму, як ворота Прикарпаття.

Ми знайшли невеличкий клаптик кладки XVII сторіччя, можливо – поряд фундаменти інших будівель.

Одразу міський бюджет такого не осилить, але якщо в окремій ділянці зробити – це було б під силу. І можна було б за певну плату пройтися середньовічним Станиславовом.

На тій же площі Міцкевича, ближче до вул. Василя Вишиваного, біля будівлі Інституту перепідготовки вчителів, очевидно є засипані рови, які були б цікаві для археології і де можна було б знайти чимало артефактів.

Цікаві речі можна знайти на території Палацу Потоцьких. Бо сам палац – то не палац, а австрійський шпиталь XIX століття, але підземні приміщення там дуже цікаві. З тих підземель йшов таємний хід до місця сучасної Ратуші і до католицького костелу, де зараз Музей мистецтв. Археологічний ресурс міста надзвичайно багатий і гріх його не використати. Далеко не всі міста можуть похвалитися цим.

 

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 4 343 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7352

Команда Майкла Щура обсміяла франківський пам’ятник народному вчителю і конфлікт між двома “Святими Миколаями” з Прикарпаття (відеофакт) 10:55

У новому випуску сатиричної програми #@)₴?$0 з Майклом Щуром не оминули одразу дві теми з Івано-Франківщини. Спершу творчий колектив звернув увагу на нещодавно відкритий в Івано-Франківську пам’ятник “Народному вчителю”. Там...

Скільки немовлят народилося в Івано-Франківську за минулий тиждень 10:48

За минулий тиждень  у міському клінічному перинатальному центрі народилося 39 дітей: 23 хлопчиків і 16 дівчаток, про це Правда.іф. повідомили в Управлінні охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради.

Скільки можна заробити на власних запасах з погребу: експеримент франківської журналістки 09:39

Скільки можна заробити на власних запасах з погребу: експеримент франківської журналістки. Франківська журналістка Сабіна Ружицька провела експеримент та з’ясувала, скільки можна заробити на власних запасах з погребу. Нижче публікуємо результат...

Закон дозволяє розшук, затримання і доставку призовників до військкоматів, - у ЗСУ відповіли на фейки у зв'язку з продовженим на місяць осіннім призовом 09:14

Згідно з указом президента України, у жовтні - грудні 2018 року проводиться призов громадян України на строкову військову службу, який цього року продовжено на один місяць у зв’язку зі збільшенням...

Дискусії стосовно поведінки головного лікаря Калуської лікарні тривають 09:08

Як раніше інформували ЗМІ, 4 грудня в ефір 1+1 вийшла програма про інспекцію прикарпатського міста Калуша. При перевірці дитячого відділення Калуської центральної районної лікарні інспектор виявив неналежний ремонт у палатах, відсутність...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

10 грудня – 80 років виповнюється Василеві Ванджураку (1938), майстру художнього різьблення на дереві, уродженцю с. Брустури Косівського району. Рубрика виходить за підтримки Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.Франка....

Кирил заявив, що автокефалії української церкви "не можна допустити" 08:24 3 коментарі

Глава РПЦ патріарх Кирил вважає неприпустимим надання незалежності православній церкві в Україні. Про це він заявив у неділю, звертаючись до віруючих після літургії у храмі Святої Тетяни в Любліно, передає...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 08:02

У понеділок, 10 грудня, в Івано-Франківську – планові відключення окремих послуг, – наголошує служба оперативного реагування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Частина будинків в Івано-Франківську буде без води, газу чи світла....

Росії треба пояснити, що повномасштабна війна з Україною буде для неї не легкою прогулянкою, а катастрофою, - Орєшкін 07:51

Російське населення переконане, що окупація України, її "покарання", "повернення" відбуватиметься так само "безкровно", як і анексія Криму. У зв'язку з цим офіційний Київ, а також міжнародна спільнота мають довести їм...

Дві франківчанки взяли участь у півфіналі програми «Караоке на Майдані» (відео) 00:24

Прикарпатки Валентина Яремчук і Мар'яна Куцела взяли участь у програмі «Караоке на Майдані». Дівчата, співають на шоу не перший раз. Мар’яна Куцела перемагала 28 січня 2018 року, а Валентина Яремчук...

Франківців запрошують на “швидкі побачення” для тих, кому 30 20:27

В Івано-Франківську вперше проведуть “швидкі побачення” для людей кому більше 30 років. “Швидкі побачення – це можливість всього за годину познайомитися з великою кількістю людей протилежної статі, зустріти близьку по...

17 депутатів івано-франківської міськради взагалі не подають депутатські запити 16:47

Депутатський запит – один із основних інструментів депутата місцевої ради. За своєю суттю депутатський запит – це підтримана радою вимога її депутата до посадових осіб ради і її органів, сільського,...

Український боксер Ломаченко став володарем двох чемпіонських поясів у легкій вазі (відео) 14:26 3 коментарі

Український боксер Василь Ломаченко за очками переміг пуерторіканця Хосе Педрасу і став володарем 2 чемпіонських титулів у легкій вазі – WBA і WBO. Бій пройшов у Нью-Йорку на Medison Square...

"Нас часто називають сектою", – франківський священик у Сибіру обслуговує три парафії для греко-католиків 13:15

Отець Василь Мельникович з Івано-Франківська майже десять років служить у Сибіру. Там він обслуговує три парафії для греко-католиків. Для того, аби навідатися до своїх вірних, йому доводиться долати чималу відстань....

Путін є авторитетом для івано-франківського нардепа Олександра Шевченка? (відеофакт) 12:03 20 коментарів

Путін є авторитетом для івано-франківського нардепа Олександра Шевченка? Принаймні такий висновок напрошується із його виступу у телешоу "Право на владу" на телеканалі власника партії "УКРОП" Ігоря Коломойського "1+1". Вступивши у...

Розмір мінімальної заробітної плати в 2019 році дещо зросте 20:51 5 коментарів

Президент Петро Порошенко заявив, що підписав закон про Державний бюджет на 2019 рік. Про це він сказав під час виступу на другому Українському жіночому конгресі, повідомляє кореспондент Укрінформу. “Я зараз...

У середньому від сурогатного алкоголю труяться троє франківців на тиждень, – Муніципальна варта 20:24 8 коментарів

В Івано-Франківську протягом 2018 року ліквідували близько 1200 літрів сурогатного алкоголю. Про це йдеться на офіційному сайті міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, передає “Галка“. “Коли в місті з’явилась Муніципальна варта,...

На понеділок маленькому прикарпатцеві терміново потрібні донори крові 18:16

На понеділок маленькому прикарпатцеві терміново потрібні донори крові Увага! Терміново, на понеділок, 10 грудня, Чоловіки, віком 25-45 років з другою (2) групою крові, резус не важливий! Бурик Андрій (9 років,...

Де у Івано-Франківську можна буде придбати легальну ялинку (перелік адрес) 13:13

Придбати ялинку франківці зможуть на визначених ринках за 4-ма адресами. Обов’язково – маркування, пластикові бірки та спеціальний штрихкод. Тільки так можна бути впевненим, що ялинка на ринках міста – ліцензована. Відповідне розпорядження...

На зимові свята Укрзалізниця запустить додатковий поїзд на Прикарпаття 12:54 2 коментарі

Для перевезень пасажирів у новорічно-різдвяний період Укрзалізниця вже запропонувала пасажирам майже 120 тис. місць у графікових поїздах. Ще понад 20 тис. місць буде відкрито для продажу в додаткових поїздах. Більшість їх...
  • ріел ІФ виринаюча