Франківський археолог розповів, які таємниці приховує Станиславівська фортеця у своїх підземеллях

Ми часто говоримо про Івано-Франківськ, як про туристичне місто. Проте чимало пам’яток архітектури залишаються недослідженими. Що цікавого і таємничого ховає центральна частина міста і не тільки? Як проводити ремонтні і будівельні роботи, аби не зашкодити справжнім артефактам? Про це і про інше читачам Правда.іф розповідає директор КП Івано-Франківської обласної ради з питань пошуку та перепоховань жертв воєн і політичних репресій «Пам’ять» Василь Тимків.

 

– Василю, власне чим займається КП «Пам’ять»?

 

 

Світлина від Tumkiv Vasil.

– Згідно закону, який вийшов у 2006 році, ексгумацією осіб, які загинули внаслідок I чи II світових воєн, чи внаслідок репресій тоталітарних режимів, повинні займатися спеціалізовані державні структури. Ми звітуємо Івано-Франківській обласній раді, існує програма, прийнята обласною радою по пошуку і перепохованню жертв політичних репресій.

Наша сфера діяльності – це власне ХХ століття. Але наш край настільки багатий на історію і археологію, що часто ми натикаємося на більш давніші періоди. Тому ми співпрацюємо з Державною постійно діючою археологічною експедицією, яку очолює Василь Романець. Іноді ми допомагаємо їм по археології, як це було при розкопках на Площі Міцкевича.

 

– Наскільки доцільні такі роботи, які проводять комунальні служби на Площі Міцкевича і чи нищаться при цьому якісь археологічні пам’ятки?

 

– В ідеалі було б добре, щоб до будь-яких землекопних робіт в історичній частині міста залучали археологів. Наше місто зазнало багато репресій і я особисто можу назвати понад десяток місць, які пов’язані з комуністичним терором. Тому будь-які будівельні чи ремонтні роботи бажано проводити, залучаючи спеціалістів з археології так, як це відбувається у цивілізованому світі. І треба аби влада, аби підприємці не бачили в цьому обузу. Те, що буде знайдено – це неоціненний ресурс для розвитку міста.

 

Результат пошуку зображень за запитом "підземелля івано-франківська"

 

– Мова про будь-які роботи? Тобто і про ремонт якоїсь вулиці і будівництво нового будинку?

 

– Так, я  звертаюся до свідомості людей, які займаються такими роботами. Місто від цього лише виграє. Часто при різних роботах ми натрапляли на кладку середини XVII століття, тобто коли лише засновувалася фортеця. Невже це нецікаво? Невже це не потрібно законсервувати?

Турист, який приїжджає до Івано-Франківська, не хоче дивитися на модерні скляні будинки, він це будь-де побачить. Він хоче побачити щось унікальне, щось історичне. Це принада для туризму, а туризм приносить кошти.

Місто надзвичайно багате, усе середмістя – це давня фортеця. І мова не лише про дрібну археологію, коли ми знаходимо унікальні черепки XVII-XVIII століть. Місто багате на величезні об’єкти, зокрема підземні. Якщо верхня частина, окремі старовинні будинки, втрачені, то підземелля – надзвичайно цікаві.

Станиславівську фортецю XVII століття можна умовно порівняти з айсбергом – видно було лише верхівку, основні комунікації, сховки були під землею і вони значною мірою залишилися. Це і Тринітарська площа, і територія навпроти монастиря Св. Йосифа (Сестер Василіянок) – там величезні підземні укріплення. Вони будувалися і використовувалися не тільки в період Середньовіччя, коли існувала власне фортеця. Підземні комунікації активно модернізувалися, вдосконалювалися і розширювалися в XIX столітті за часів Австрії.

Розкриття таких підземних ходів, тунелів, кімнат, нехай і часів XIX століття, було б надзвичайно цікавим для туристів. Можна було б організовувати екскурсії підземним Івано-Франківськом, як це відбувається у Львові. Уявіть собі: зайшов в підземелля поблизу вокзалу, а вийшов десь біля парку на вул. Мазепи – і це не таке вже й перебільшення.

У II світову війну підземні комунікації використовувалися і новоприбулою радянською владою. Кілька років тому я записував спогади Григорія Дмитришина, який в 1941 році, коли німці зганяли молодих юнаків на роботу, пригадував, що в самому центрі Станиславова вони займалися розчищенням підземних приміщень. Тобто німці передбачали їх використовувати з військовою метою.

Пов’язане зображення

 

– Чи усі ці підземелля відомі? Вони зараз використовуються як підвали будинків, чи як магазини, чи можна знайти і недосліджені досі підземелля?

 

– Окремі підземні проходи є зараз підвальними приміщеннями деяких будинків. Частина їх уже обвалена. Але є частина і свого роду «незайманих» підземель. Мені пригадується, як у 2013 році працівники Водоканалу натрапили на підземні арочні склепіння. Там була кімната з якої можна було перейти в іншу кімнату – цілий каскад підземних приміщень. Здавалося, що там років 300 ніхто не заходив, але ми побачили, що через усю кімнату проходила водопровідна труба, яку поставили у 80-ті роки.

Значна частина нашого Білого будинку, тобто адміністративної будівлі побудована на фундаментах одного із фортечних мурів чи бастіонів Станиславівської фортеці.

Засипані рови – найбільш цікаві для археології, бо засипали їх, як правило, сміттям. А для досліджень це дуже цікаво, бо там може бути ціле розмаїття історичних артефактів.

 

– Повернімося до розмови про Площу Міцкевича. При теперішній реконструкції що цікавого було знайдено?

 

– Був виявлений цілий ряд артефактів, тому й піднімалося питання, аби на цій ділянці провести розвідку. Зараз Василь Романець готує науковий висновок. Ми допомагали в копанні археологічного шурфу, там було багато кераміки і ми дійшли до кладки, викладеної в середині XVII століття при будівництві фортеці. Можливо ми копали саме в середині цього бастіону.

 

– При ідеальному варіанті, як би можна було зробити, аби та Площа була і зручною для пішоходів, і аби археологічні артефакти не були знищені?

 

– Одним із яскравих прикладів є Краків, де відбувалася подібна реконструкція центральної площі міста. Там натрапили на величезну кількість фундаментів давніх будівель, мощення старих вулиць і різноманітні артефакти. Це все було повністю розкрито на великій площі, потім усе законсервовано, зроблені опорні колони і стінки і зверху площу відновили. Зараз це величезна принада для туристів – зверху площа така, як до реконструкції, а під землею – археологічні об’єкти. Можна спуститися вниз у підземелля і пройтися старовинною вулицею Кракова, подивитися на фундаменти, все це гарно підсвічується і там викладені різні артефакти, знайдені під час розкопок.

 

– Таке можливо зробити в Івано-Франківську?

Результат пошуку зображень за запитом "підземелля івано-франківська"

 

Звичайно, що можливо. Так, потрібно вкласти величезні кошти, це гігантський інвестиційний проект. Але це той проект, який даватиме віддачу, якщо ми говоримо про Івано-Франківськ, як центр туризму, як ворота Прикарпаття.

Ми знайшли невеличкий клаптик кладки XVII сторіччя, можливо – поряд фундаменти інших будівель.

Одразу міський бюджет такого не осилить, але якщо в окремій ділянці зробити – це було б під силу. І можна було б за певну плату пройтися середньовічним Станиславовом.

На тій же площі Міцкевича, ближче до вул. Василя Вишиваного, біля будівлі Інституту перепідготовки вчителів, очевидно є засипані рови, які були б цікаві для археології і де можна було б знайти чимало артефактів.

Цікаві речі можна знайти на території Палацу Потоцьких. Бо сам палац – то не палац, а австрійський шпиталь XIX століття, але підземні приміщення там дуже цікаві. З тих підземель йшов таємний хід до місця сучасної Ратуші і до католицького костелу, де зараз Музей мистецтв. Археологічний ресурс міста надзвичайно багатий і гріх його не використати. Далеко не всі міста можуть похвалитися цим.

 

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 4 264 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:Прикарпатським рятувальника вдалося розшукати тіло туриста, який загинув напередодні в районі гори Піп Іван 15:06

Як писала Галка, 17 березня у Карпатах заблукали троє туристів під час сходження на гору Піп Іван. Рятувальники знайшли одного з подорожувальників мертвим. О 12:50 рятувальники з Івано-Франківська знайшли тіло загиблого туриста...

У Гідрометцентрі розповіли, коли завершаться снігопади та мороз 15:06

Найближчими днями в Україні серйозне потепління не очікується, але вже за п'ять днів має прийти справжня весна. Про це розповів директор Українського гідрометцентру Микола Кульбіда, передає "Сеогодня". "Ну, згадайте хоча б...

Безхатьки Івано-Франківська, або Які депутати міськради не мають житла 14:26 1 коментар

В Івано-Франківській міській раді виявили трьох депутатів, які не мають де “переночувати”. Активісти проаналізували декларації усіх міських обранців і виявили трьох безхатьків, інформує КОЛОНА. Нагадаємо, що відповідно до роз’яснень НАЗК...

Команда "Загорецька Людмила Степанівна" зізналися, на честь кого назвали команду 14:05

Зірки гумористичного шоу "Ліга сміху", команда "Загорецька Людмила Степанівна" вперше розповіли, в честь кого назвали команду. За словами учасників, прототипом їхньої команди стала реальна жінка. Щоправда, її прізвище хлопці трохи...

У мережі показали влучну карикатуру на "Путіна-Брєжнєва" (фото) 11:34 1 коментар

"Неабиякий" успіх Володимира Путіна на чергових виборах президента Росії жваво обговорюють користувачі соціальних мереж. Часто нового-старого президента Росії порівнюють із Леонідом Брєжнєвим, який також фактично зубами тримав владу в СРСР....

Нонсенс: у Івано-Франківську посеред білого дня на вулицях міста світять ліхтарі (фотофакт) 11:30 4 коментарі

Це не вигадки, так дійсно буває. Про освітлення дороги у соціальній мережі Facebook написав дописувач Саша Равчук. «Івано-Франківськ наскільки багате місто, що світло світить навіть у день», - пише чоловік.

На Прикарпатті судитимуть 54-річного педофіла, який зґвалтував малолітню доньку своєї співмешканки 10:57

Прокуратура передала до суду справу щодо 54-річного чоловіка, який зґвалтував малолітню дочку своєї співмешканки.    Про це  інформує прес-служба прокуратури Івано-Франківської області. Косівським відділом Коломийськоїмісцевої прокуратури скеровано до суду обвинувальний...

На відомому прикарпатському гірськолижному курорті планують збудувати біатлонну трасу світового рівня (відео) 10:29

На відомому прикарпатському гірськолижному курорті планують збудувати біатлонну трасу світового рівня.   На ці потреби із державного бюджету вже виділено перші 50-мільйонів гривень. Загалом на "Буковелі" планують організувати Центру олімпійської...

У Івано-Франківську розповіли про заходи з приводу перепоховання жертв комуністичного терору 10:20

Сьогодні у Івано-Франківську провели прес-конференцію, на якій розповіли про комплекс заходів, які відбудуться в місті з приводу перепоховання жертв комуністичного терору, інформує Правда.іф. «Їхні тіла були виявлені працівниками КП «Пам’ять»...

За 18 років Росією правили три різних Путіна, – російський журналіст 10:01 2 коментарі

За роки свого президентства глава Кремля Володимир Путін, який керує Росією вже втретє, кілька разів міняв свій стиль правління. Таку думку висловив російський журналіст, головний редактор радіостанції "Ехо Москви" Олексій...

Чим у Івано-Франківську можна доїхати на заходи щодо перепоховання жертв НКВС 09:24

Для мешканців Івано-Франківська організують транспорт для бажаючих поїхати до Дем’янового Лазу на заходи щодо перепоховання жертв комуністичного терору, інформує Правда.іф. Перевезення учасників заходів з перепоховання буде здійснюватись: 23.03.2018 року о...

У Івано-Франківську перепоховають жертв комуністичного терору 09:09

23-24 березня у Івано-Франківську відбудуться заходи щодо Перепоховання жертв комуністичного терору НКВС, інформує Правда.іф. Під час оперативної наради начальник відділу внутрішньої політики Ігор Кінаш розповів, що 23 березня о 18.00...

Що цікавого сьогодні у Івано-Франківську 08:57

Що цікавого сьогодні у Івано-Франківську Анонс подій на 20.03.2018 Події: о 15.00 Творча зустріч з поетесою Світланою Ткачук в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І.Франка о 16.00 Майстер-клас "Тенденції дизайну...

У Івано-Франківську вшанують пам’ять В’ячеслава Чорновола 08:56

На сьогоднішній оперативній нараді начальник відділу внутрішньої політики Ігор Кінаш розповів про заходи із вшанування пам’яті Героя України В’ячеслава Чорновола, інформує Правда.іф. 22 березня о 14.00 в Центральному Народному домі...

Руслан Марцінків вкотре нагадав, що Івано-Франківськ – християнське місто 08:49 1 коментар

Сьогодні, під час оперативної наради, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків дав доручення щодо організації загальноміської толоки, інформує Правда.іф. «Прохання до підприємців, які працюють на Стометрівці, виключити на час Хресної ходи...

На Прикарпатті, від отруєння чадним газом, мало не загинула 50-річна жінка 08:02

На Прикарпатті, від отруєння чадним газом, мало не загинула 50-річна жінка   Вчора перед обідом, о 11.30 годині, на ПЗЧ ДПРЧ-7 міста Коломия, від чергового лікаря Коломийської ЦРЛ поступило повідомлення...

Карпати не пробачають легковажності. Під час сходження на Піп іван загинув 34-річний турист 07:30 2 коментарі

Карпати не пробачають легковажності. Під час сходження на Піп іван загинув 34-річний турист фото ілюстративне   Вчора в обідню пору, о 12.45 годині, рятувальники Явірницького ПРВ СПРЧ АРЗ СП У...

На Прикарпатті Снятинська птахофабрика організувала «забійний день», аби допомогти лелекам 00:31 3 коментарі

У соцмережах другу добу поспіль з’являються пости про те, як мешканці різних областей України допомагають лелекам, що потрапили у сніговий полон, інформує Правда.іф. Так, стало відомо, що поблизу Снятина перебуває...

Шокуючі цифри для пересічного громадянина або Скільки заробляють найвищі керівники Івано-Франківська 20:04 11 коментарів

Шокуючі цифри для пересічного громадянина або Скільки заробляють найвищі керівники Івано-Франківська Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків за 2017-й рік заробив трохи більше 400 тисяч гривень, його заступники та секретар міської...

Увага! Мешканців Івано-Франківська просять допомогти знайти зниклу пенсіонерку 16:02

Сьогодні, на зупинках громадського транспорту міста з’явилися оголошення про зниклу безвісти жінку похилого віку, інформує Правда. іф. Тих, хто знає де знаходиться жінка, просять повідомити рідних або правоохоронні органи.  
  • ріел ІФ виринаюча