Велосипедисти наразі існують всупереч, а не завдяки ПДР, – франківський велоактивіст Богдан Пашковський (фото)

Міська влада вже кілька років декларує рух Івано-Франківська до статуса велостолиці України. А що думають про це місцеві велоактивісти, та чи не розходяться слова чиновників з ділом – запитали у Богдана Пашковсього. Він – один з найактивніших місцевих діячів, котрі цікавляться та компетентні у питаннях розбудови велосипедної інфраструктури.
А ще Богдан разом з однодумцями щороку влаштовує “Велодень” – наймасовіший парад роверистів Івано-Франківська, пише Галка

31699064_1737146503069522_2100806987104124928_n

– На носі – десятий, ювілейний Велодень (він запланований на 5-те травня). Яка взагалі мета цього щорічного дійства?

– Якщо говорити офіційно, так як написано на нашому сайті, то метою заходу є пропаганда здорового та активного способу життя, екологічної альтернативи міському авто, створення цивілізованих умов для велосипедистів у містах України. Учасники Велодня виступають за безпеку та взаємоповагу на дорогах, створення велодоріжок та велопарковок у громадських місцях.

Якщо ж по суті – то метою є показати, що нас багато. Неодноразово зустрічав нарікання певних водіїв про те, що, мовляв, велодоріжки зробили, а ними ніхто не їздить. Це – відверта неправда. Велосипедистів направду дуже багато, просто кожен з них займає менше місця, ніж авто, тому візуально складається хибне враження.

– Чим цьогорічний Велодень буде цікавіший від попередніх?

– Нове місце старту і фінішу (розпочинається від пам’ятника Франку, завершиться на Літній сцені у міському парку), ми вдруге розіграємо велосипед, приїжджайте – побачите.

У 2017 році було 1436 учасників. Хотіли б побити цей рекорд, але так склалося, що 5-те травня цього року є робочим днем, тож – побачимо.

велопробі велодень-07190

– Кому варто, а кому не варто брати участь у велодні? По віку, статі, діагнозу?

– Обмежень по віку для участі у нас немає, єдине, що ми не допускаємо дітей до 14-років без супроводу дорослих і рекомендуємо дітям до 10 років не їхати на окремому велосипеді (хоча це дуже умовно, залежить від того, чи дитина зможе тримати відповідний темп і проїхати близько восьми кілометрів. Стать: жіноча, чоловіча, будь-які інші альтернативні варіанти. Щодо діагнозу – якщо ви в принципі їздите на велосипеді – можете сміливо приїжджати. Але відповідальність за ваше здоров’я лежить виключно на вас.

– Питання, по суті, щорічне – але завжди цікаво про нього говорити – чому велосипедисти на Велодні не кататимуться навколо стадіона “РУХ”, чи в парку, а їздитимуть по дорогах, перекриваючи і ускладнюючи рух автівкам та громадському транспорту?

– Тому що стадіон “РУХ” – це спортивна арена, а ми не проводимо жодних змагань. Велосипед – це також і транспортний засіб, який люди використовують як щоденний транспорт.

Покатеньки із сім’єю в парку вихідними це чудово, але ми пропагуємо велосипед, як альтернативу приватному авто.

Велосипедисти мають право рухатися міськими вулицями, таке ж, як і водії авто, і пасажири громадського транспорту.

Коли вам кажуть, що, мовляв у водіїв авто більше прав, бо вони платять акциз на пальне, і це входить у ремонт доріг – це відверта маніпуляція. Якщо ми відкриємо дохідну частину міського бюджету, то побачимо там 0 грн. 0 коп. від акцизу. Ці гроші йдуть на ремонт міжміських трас, тому коли нам пропонують їхати навколо “РУХу”, можу запропонувати їздити на авто по Тисменецькій трасі.

Звісно, перекривати рух – не найприємніше заняття, проте це єдино можливий спосіб безпечно провести містом колону із півтори тисячі учасників.

пашковський

– Чи відомо приблизно, скільки в місті є власників велосипедів?

– Я зустрічав статистичні дані, що 4% поїздок у місті здійснюються на велосипеді, 18% пішки, 16% приватним авто і більше 60% громадським транспортом.

Тобто, забувши про велосипедистів, зв’язка пішоходи + громадський транспорт – це близько 80% міста, які змушені стояти у заторах через 16%, але це тема трохи іншої розмови.

– Не секрет, що кілька років тому влада міста взяла курс зробити Івано-Франківськ велостолицею України. Ви як досвідчений і активний велосипедист – як оціните ці наміри з уже зробленими діями?

 

– Ми рухаємося в цьому напрямку непоганими темпами. Питання надто комплексне, якщо не буде відверто провальних проектів, як Південний Бульвар, і не будуть замовники забувати про велоінфраструктуру на одній з артерій міста (це я про Вовчинецьку, яка на мій погляд уже втрачена для нас років на 10-15), то все буде добре. На жаль, часто доводиться боротися із совком у головах певних посадових осіб.

– Чи є в місті велоспільнота чи люди, з якими влада радиться щодо своїх намірів у розвитку велоінфраструктури?

 

– Є компетентні люди у владі, яким не потрібно радитися, бо вони знають як правильно, а є некомпетентні – які не вважають за потрібне радитися. Тому ні – не радяться. Можливо, нам варто висунути свого представника у раду старійших міста.

 

– Чому в місті так мало маркованих велодоріжок і велосмуг (до речі, яка між ними різниця?), хоча візуально червоних доріжок, відмінних від сірої бруківки, багато?

 

– Не знаю, 13 травня 2018 року, буду святкувати річницю від рішення КБДР (комісії з безпеки дорожнього руху) про перенос знаків на вулицях Тичини і Новгородська відповідно до правил дорожнього руху. На жаль, відповідальна компанія не вважає за потрібне робити будь-які дії з цього приводу.

Щодо різниці між велодоріжкою і велосмугою. Тут варто розділити поняття згідно здорового глузду і правил дорожнього руху.  Згідно здорового глузду: велосмуга виконана в межах проїжджої частини і відділена від неї розміткою. Велодоріжка ж конструктивно відділена від проїжджої частини. Наші ПДР не розділяють ці поняття і називають все велодоріжкою.

Є дуже чітке визначення велодоріжки згідно правил: там має бути знак 4.12 «Велосипедна доріжка» (білий велосипед у синьому кружечку). Хоча можливі незначні варіації.

Тому на вулицях Шевченка і Мазепи у нас немає велодоріжок, на Грушевського і Пулюя немає велосмуг. На Галицькій, Набережній і Довженка місцями бракує знаків і розмітки.

Власне мені простіше перерахувати, те, що зроблено до кінця – ніж не те, де чогось бракує.

– Які об’єкти вважаєте найвдалішими, і навпаки, найневдалішими з точки зору велоінфраструктури?

– Найвдалішою буде велодоріжка на Набережній (після її завершення, установки відповідних знаків і нанесення розмітки).
Найневдаліший – вулиця Миколайчука (через тип бруку), хоча оскільки розмітки і знаків там немає – то наразі це і не велодоріжка. Ну і констрсмуга на Франка мала би починатися від Незалежності.

– Де в місті найперше потрібні окремі смуги чи доріжки для велосипедистів, на Вашу думку?

– Галицька має дуже важливе транспортне значення. Івана-Павла Другого, Миколайчука, Івасюка, Південний Бульвар, Незалежності, Мельника, Сахарова, Бандери, Коновальця.

велодоріжка тичини--2

 

– Кажуть, через велодоріжки і смуги Ви посварилися з одними з найпрогресивніших місцевих вуличних проектантів, компанією UGC, яка вже чимало спроектувала для велоінфраструктури Франківська. Що там сталося?

 

– Розумієте, коли багато людей займаються одною справою, у них можуть бути різні точки зору щодо одних і тих самих питань. Інколи суперечки переходять в емоційну площину, інколи це відбувається публічно. Але у тому народжується істина. Сваритися людям, які рухаються в одному стратегічному напрямку, хоча і різними стежками, не можна.

Сваритися ми будемо з людьми, які пропонують викопати підземний перехід в місті, а питання яким кольором наносити велодоріжку обговорюватимемо за келішком чаю.

– “Велопереходи” – навіщо вони, якщо згідно ПДР переходити дорогу велосипедистам потрібно пішки?

 

«Велопереїзди» – якщо бути точнішим, а якщо зовсім точним «Розмітка 1.15 – позначає місце, де велосипедна доріжка перетинає проїзну частину;»

Ніде у ПДР не пише, що велосипедисти мають переходити дорогу пішки, їм лише заборонено їхати пішохідними переходами (і то формулювання доволі неявне).

А переїжджати дорогу по велопереїзду чи без нього, поза переходом, дотримуючись інших правил дорожнього руху не заборонено. Хоча часом доволі небезпечно, тому не раджу зловживати.

– То чи має місто отримати шанс стати велостолицею України?

 

– Я не знаю, які критерії потрібно виконати, щоб стати велостолицею, я навіть не впевнений, що такі критерії існують.

Я хочу, щоб моє місто стало безпечним для велосипедів, щоб умовна трирічна дитина мала змогу його перетнути з одного кінця в інший на велосипеді безпечно, щоб частка поїдок на велосипеді зросла, а частка поїздок на приватному авто і затори – зменшилися.

А гасла і «статуси» залишимо для політиків.

жіночий велопробіг-06770

– Що треба зробити, аби в місті поменшало ДТП за участі велосипедистів?

– Інфраструктура і невідворотність покарання для всіх учасників дорожнього руху.

– Чи достатньо нинішніх ДБНів, ПДР для розвитку велоінфраструктури і безпеки велосипедистів в містах?

 

– Безпека і ДБН – це антоніми, проектована швидкість руху при будівництві доріг 120 км/год при формально дозволених 50-ти – це злочин.

Велосипедисти наразі існують всупереч, а не завдяки ПДР, які спрямовані виключно на те, щоб велосипедистів не було взагалі.

– Знаю, що ви активний не лише в питаннях велоінфраструктури, а й загалом цікавитеся облаштуванням міста дорожніми знаками, згідно з ПДР. Які нині тут тенденції?

 

– Тенденції? Все погано, але краще ніж було – якщо коротко. Авторитет знаків у місті нижче плінтуса, бо левова частка із них встановлена всупереч ПДР.

Інколи мені здається, що простіше зайця навчити курити, ніж пояснити правила встановлення знаків 3.1 і 3.21 (в народі «сонечко» і «кірпіч»).

Хоча я певно вже настільки всім набрид, що тенденція пішла в кращу сторону (тут хочу висловити подяку начальнику управління транспорту Олегу Ганчаку і заступнику голови КБДР Вадиму Войтику).

Розмовляв: Роман ТУРІЙ

 

(Visited 130 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6388

загрузка...

Долали кілька кілометрів пішки: Як голосували у Карпатах (відеосюжет) 23:21

Космач, що на Косівщині, – найбільше за чисельністю та площею поселення в Україні. Легендарне село нічим не відрізняється від інших, тут такі ж проблеми та настрої, сьогодні в горян чи...

В Івано-Франківську на вулиці Дорошенка спалахнула стара прибудова (фоторепортаж) 22:47

В Івано-Франківську на вулиці Дорошенка пожежа. Про це повідомив Igor Stefaruk в соцмережі Facebook. З коментарів оцевидця стало відомо, що спалахнула стара прибудова. Причини загорання невідомі.  

Прикарпатський політолог професор Василь Климончук: Свобода вибору чи приховані технології? 22:44

Відповідно до попередніх результатів президентських виборів українці віддали перевагу артисту – Володимиру Зеленському, який змагався у другому турі за крісло на Банковій з чинним Президентом України Петром Порошенком. Згідно з...

Пластик відступає: Прикарпатці несуть на цвинтар живі квіти замість штучних 21:19

Напередодні Великодня проблема штучних квітів стає дуже актуальною, адже прикарпатці прибирають на кладовищах та прикрашають могили своїх рідних. При цьому біля кладовищ виростають цілі гори з старих квітів та вінків....

Правоохоронцям вдалося встановити особу чоловіка, який минулої ночі загинув у Богородчанському районі (фото 18+) 21:03

Як раніше повідомляли ЗМІ, 22 квітня близько 22:30 в Богородчанському районі сталась дорожньо-транспортна пригода. 26-річний мешканець району на автомобілі “Ауді А-6” між смт. Богородчани і с. Старуня вчинив наїзд на невстановленого  пішохода....

Сім'я з Коломийщини, у якої згорів будинок, потребує допомоги (фоторепортаж) 20:54

Нещодавно у молодого подружжя з двома дітьми з Коломийщини згорів будинок. Про це йдеться на сторінці освітньо-благодійного проекту "Янголи поруч". "От всі говорять про пожежі...і в мене вже тиждень в...

Робота для душі: Історія виховательки франківського дитсадка (фоторепортаж) 20:35

Роль батьків у дитячому садку виконує ціла команда людей. Домашні обов’язки мами тут розділені. Так, їсти готує кухар, а прибирає – помічник вихователя. Та все ж найголовнішою людиною у дитсадку...

Відома франківчанка вразила фанатів “небезпечним” декольте (фотофакт) 19:53 2 коментарі

Українська співачка та зірковий тренер шоу “Голос країни” Тіна Кароль вразила своїх фанатів яскравим фото, на якому вона позує в сукні з дуже глибоким декольте. Знімок артистка опублікувала на своїй сторінці...

У Франківському драмтеатрі відбулась прем'єра вистави "Станція" (фоторепортаж) 19:27

19 квітня у Франківському драмтеатрі відбулась прем'єра вистави "Станція, або Розклад бажань на завтра".  Автор п’єси – український драматург Олександр Вітра. А постановку зробив місцевий режисер Назар Панів. Каже, це химерна, легка,...

До Івано-Франківська завітає фестиваль "Живої скульптури" 18:51

До Дня міста в Івано-Франківськ завітає фестиваль "Живої скульптури", про це повідомив міський голова Руслан Марцінків на своїй сторінці у соціальній мережі. "Неймовірна подія в Івано-Франківуську до #День_міста_2019  Міжнародний фестиваль ЖИВОЇ скульптури...

У Ямницькій ОТГ офіційно затвердили герб, прапор та логотип (фотофакт) 18:12

Виконком Ямницької сільської ради ОТГ затвердив офіційну символіку об’єднаної територіальної громади. Переможці конкурсу на створення символіки громади Анатолій Лесів та Віталія Зуб’як представили результати своїх спільних напрацювань. У процесі розробки...

На державній автотрасі в Клубівцях асфальтують "загрозливі" ями (фоторепортаж) 18:01 1 коментар

Цього тижня дорожники продовжили ремонтні роботи на дорозі державного значення Н-18 Івано-Франківськ - Тернопіль. На замовлення Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області підрядна організація проводить поточний дрібний ремонт на км...

На Снятинщині господарі морили собаку голодом (фоторепортаж) 17:46 1 коментар

В селі Устя, Снятинського району на подвір'ї місцевого приватного господарства довгий час проживала собака, яку господарі мучили голодом. Про це повідомив Володимир Гринюк. Чоловік приїхав на місце і був шокований станом...

На Надрічній аварія за участі Audi Q5 та "ВАЗу" (фоторепортаж) 17:27 2 коментарі

Сьогодні, 23 квітня на вулиці Надрічній, що в Івано-Франківську трапилась дорожньо-транспортна пригода. Про це Бліц-Інфо повідомили очевидці. Аварія трапилась близько 16:30 за участі авто Audi Q5 та "Лада 2107".  На...

Франківців кличуть у басейн, який після ремонту відновив роботу в ІФНТУНГ 17:09

На базі спортивного комплексу ім. Гемби в Івано-Франківському національному технічному університеті, який єдиний в області відповідає нормативам олімпійських спортивних споруд, відновили роботу плавального басейну. Довжина басейну – 25 м, ширина...

Архів УПА врятували бджоли: унікальні документи повстанців знайшли у вулику (фоторепортаж) 16:23

… На цих пожовтілих документах – історія нашого краю, здобутки і втрати, щоденна боротьба за вільну Україну.  Роман Пахолок з особливою обережністю бере їх в руки і ніби повертається у...

В одному з мікрорайонів Франківська провели толоку (фоторепортаж) 15:55

Депутат міської ради Мар`ян Вагилевич організував спільну толоку з мешканцями дворів на вулиці Мазепи, 167 корпус 4, 5 та на вулиці Дорошенка, 18, 18б «В «день тиші» активно готуємо мікрорайон БАМ...

Прикарпатка перемогла росіянку і виборола “золото” на Чемпіонаті світу з джиу-джитсу (фотофакт) 15:12

Прикарпатські спортсменки вибороли золото на Чемпіонаті світу з бразильського джиу джитсу в ОАЕ. В Об’єднаних Арабських Еміратах відбувся другий день “Abu Dhabi World Youth (Girls) Jiu-Jitsu Championship 2019”, під час якого...

У Тлумацькому районі знайшли одну з найрідкісніших рослин світу (фотофакт) 13:43

У Тлумацькому районі Івано-Франківської області, в межах Дністровського регіонального ландшафтного парку, минулого тижня Ян Ролечек з друзями науковцями-ботаніками з чеського університуту (м. Брно), знайши одну з найрідкісніших рослин світу –...

Поліція просить упізнати, чоловіка, який вчора загинув під колесами іномарки на Богородчанщині (фото 18+) 13:40 2 коментарі

Як писали ЗМІ раніше, у Богородчанському районі в ніч на вівторок АУДІ смертельно травмував пішохода. ДТП сталася близько 22:30 22 квітня між Богородчанами та селом Старуня. 26-річний водій “АУДІ А-6” вчинив наїзд на...
  • ріел ІФ виринаюча