Вгору чи вниз: що буде з доларом?

Те, що долар майже застиг на позначці “26”, не може не тішити. Однак у кожної медалі є інший бік, і таке здешевлення американської валюти стало одним із чинників, які спричинили дефіцит бюджету вже в першому кварталі 2018 року.

Як зміниться курс долара в Україні у другій половині 2018 року та що може зміцнити гривню

Власне, недоотримання доходів пояснюється кількома причинами: “просіданням” митних платежів, невиконанням плану із надходжень від ренти за користування надрами, невиконанням плану із надходжень від внутрішнього акцизу (в країні відчутно впали обсяги продажу тютюнових виробів та міцних алкогольних напоїв). Причина номер чотири полягає у розриві щодо сальдо ПДВ (у бюджет закладені доходи від ПДВ, проте відсутні видатки на його повернення). Нарешті, державну скарбницю “підвела” й гривня: у бюджет закладався середньорічний курс 29,3 грн за долар, але національна валюта зуміла зміцнитися.

Читайте також: Яким буде курс долара в Україні на початку літа: прогноз від аналітика

Через перераховані обставини в першому кварталі цього року бюджет України, за даними Мінфіну, недоотримав 6,1 мільярда гривень доходів. До скарбниці надійшло лише 193,6 мільярда гривень, тобто 96,9% від затвердженого показника на 1 квартал 2018-го. Водночас у законі про держбюджет на 2018 рік закладена можливість підвищення мінімальних зарплат на 13% (до 4200 гривень). Однак наразі збільшити мінімальну зарплату для українців не є можливим. А це ставить під удар репутацію уряду та Президента, які обіцяли подібне підвищення. Тож постає питання: чи слід очікувати на різкий “обвал” гривні, який дасть змогу наповнити казну та реалізувати ті анонси у соціальній сфері, які були заявлені раніше?

Відомо, що нічого невідомо

Якщо вам хтось скаже, що знає курс гривні на 1 травня, то ця людина – брехун. Повертаючись до досвіду минулого року, у нас в лютому курс був 28, а влітку – 25,5. Ось вам і орієнтири можливого руху курсу. В межах 10% курс може змінюватися,
– говорить інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Він же додає, що коливання валютного курсу – це “сезонний фактор. У минулому році спостерігалося те ж саме. Що ми бачили у грудні? Велика трата бюджетних коштів і як результат – багато гривні в системі. Подвійна виплата пенсій у грудні. Всі ці гроші тиснуть на курс на початку року”.

Від девальвації до ревальвації: що чекає на гривню далі?
Від девальвації до ревальвації: що чекає на гривню далі? Як говорить один з коментаторів, той, хто заявить, що чітко знає, яким буде курс, є брехуном. Тож почекаємо на подальший розвиток подій…

В принципі, експерти майже одностайні в тому, що прогноз курсу долара на квітень-травень 2018 року в Україні передбачити неможливо. Донедавна у квітні планували збільшення важливих соціальних виплат, що створювало ризик інфляційного зростання. Подібна ситуація могла би призвести до того, що вітчизняна валюта почне дешевшати, а долар відповідно – зростати.

Та оскільки підвищення мінімальної зарплати відтерміновується, це, вочевидь, допоможе гривні протриматися довше. Але далі зростання долара все одно неминуче, оскільки, як вже було сказано, бюджет країни побудовано на 29,3-30 гривнях за долар – саме таким стане курс американської валюти у другій половині року. Тож питання полягає лише в тому, як швидко гривня здасть позиції? На думку економічного експерта Віталія Кузьміна, літо ми переживемо більш-менш спокійно, а от восени повернуться коливання курсу.

У травні 2018 року ситуація з курсом долара залишиться такою ж, як є зараз. Тобто будь-яких серйозних коливань ми не прогнозуємо. Долар буде в районі 26,5 гривень і навіть нижче, – зазначає він.

А “що стосується всього 2018 року, то є кілька факторів, які можуть вплинути. По-перше, у нас багато зовнішніх зобов’язань. На початку року йшлося про 9 мільярдів доларів, але після виграшу “Нафтогазу України” в Стокгольмському арбітражі ситуація покращилася. По-друге, багато чого буде залежати від того, чи продовжимо ми співпрацю з МВФ: цей пункт тягне за собою зміну позиції щодо ринку землі, антикорупційного суду тощо”, – зазначив Кузьмін.

Фактор МВФ

Курс долара в Україні й справді дуже суттєво залежить від того, як складатимуться надалі стосунки нашої держави з Міжнародним валютним фондом. Укріпити гривню може черговий транш від МВФ, який орієнтовно надійде в Україну у другій половині 2018 року, але допомога іноземців під питанням через повільне просування реформ.

Цікаво, що в самому МВФ мають доволі позитивне бачення майбутнього української гривні. “Якщо курс долара виросте до показника, який закладений у бюджеті, а він закладений дуже високий – на кінець року 30 гривень за долар – це матиме наслідок, певну інфляційну складову. Але все не так погано. Наш уряд є досить песимістичним щодо курсу долара до гривні. МВФ налаштований досить оптимістично – вони вважають, що до 2020 року курс долара до гривні не перевищить позначки 27,5 грн за долар. Зазвичай вони песимістичніші за наш уряд, але цьогоріч такі показники”, – інформує економічний експерт Тарас Козак.

Він наголошує, що оптимізм МВФ поділяють й інші впливові міжнародні фінансові установи.

Не тільки МВФ, а ще кілька серйозних міжнародних фінансових організацій вважають, що зростання чи падіння гривні до іноземних валют не буде. У них немає популізму чи якихось політичних необхідностей. Вони базують свої висновки на серйозних економічних розрахунках, – стверджує Козак.

Згідно з опублікованим звітом МВФ, наразі триває сприятливий період для світової економіки. На цьому тлі зростає й українська національна валюта. Сировина, яку експортує Україна, дорожчає, тому валюти в країні стає більше. “Останнім часом ми спостерігаємо ревальвацію гривні. Відбувається це на тлі зміцнення світової економіки і зростання цін на наші основні експортні товари. Це натомість приводить до зростання валютних надходжень, що і дозволяє побачити зміцнення гривні на валютному ринку”, – коментує фінансовий аналітик Максим Пархоменко.

За його словами, інші позитивні моменти полягають у припливі іноземних інвестицій, що йдуть в українські облігації, дохід за якими після монетарної рестрикції значно збільшився. Це дозволяє гривні пришвидшити темпи зростання, оскільки всі бонди торгуються виключно в гривнях, що і формує додатковий попит на них. За таких умов вже незабаром гривня може досягти курсу в 24 гривні за долар, впевнений Максим Пархоменко.


На думку одного з експертів, гривня зміцниться настільки, що повернеться до курсу 24 грн за долар. Однак для того, щоб втримати національну валюту, нам потрібен кредит МВФ

Та навіть якщо гривня протримається на нинішній позначці (або навіть зміцниться, як прогнозує Пархоменко), стримати ціни навряд чи вдасться. Про це свідчить досвід минулого року: за майже незмінного курсу гривні щодо долара інфляція склала близько 14%. Вся біда в тому, що в Україні надто повільно зростає економіка – показника у 2% замало для запланованого підвищення соціальних виплат. Але повернемося до МВФ, адже без чергового траншу, на який сподіваються в українському уряді, падіння гривні неминуче.

Видача п’ятого кредиту від МВФ наразі під питанням. Наші кредитори наполягають на виконанні Україною певних вимог, головна з яких стосується створення Антикорупційного суду. Міністр фінансів України Олександр Данилюк нещодавно побував на весняних зборах МВФ та Світового банку, а повернувшись звідти, заявив, що “вже в травні можуть бути прийняті відповідні рішення як парламенту, так і уряду, й ми виходимо на результат вже в червні. Я ставлюсь дуже позитивно до того, що вже в червні буде рішення МВФ стосовно виділення нам траншу”.

МВФ  очікує від України виконання взятих на себе зобов'язань
Міжнародний валютний фонд (на фото – очільниця МВФ Крістін Лагард) очікує від України не так вже й багато – виконання взятих на себе зобов’язань. Зокрема, у тому, що стосується створення Антикорупційного суду

Таким чином, міністр переконаний, що парламент швидко вирішить проблемне питання. Приблизно про те саме говорить і нардеп від фракції БПП Вадим Денисенко. “Я сподіваюся, що ми отримаємо черговий транш від МВФ протягом найближчих 2-3 місяців”, – прогнозує він.

Наскільки я розумію, головна на сьогодні вимога – це ухвалення закону про Антикорупційний суд. Всі інші питання, включаючи ціну на газ – вторинні, і щодо них можна буде знайти нормальні, здорові, непроблематичні для українського населення компроміси. Все вперлося у створення Антикорупційного суду,
– каже нардеп.

Тому саме від колег Денисенка і залежить, наскільки безболісним буде вихід із цієї ситуації. Про Антикорупційний суд говорять протягом останніх двох років, але зрушень у цій сфері немає. Між тим МВФ вимагав ухвалення відповідного законодавства не пізніше червня 2017-го. Наші кредитори, безперечно, можуть і зачекати – як зі створенням суду, так і з видачею нам траншу. От тільки долар чекати не буде: без фінансової допомоги Заходу він скоро піде “у відрив”.

Читайте також: На які жертви готова Україна заради чергового траншу МВФ: глава Мінфіну дав пояснення

Автор: Наталія Лебідь

Джерело

(Visited 199 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4893

загрузка...

Платники Прикарпаття сплатили до бюджету майже 299 млн грн плати за землю 17:30

З початку 2019 року до місцевих бюджетів Прикарпаття платники податків сплатили 298,8 млн грн плати за землю. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження зросли на 51,9 млн гривень. Про...

Зеленський дав високу посаду подрузі Олени Кравець (фото) 13:36 2 коментарі

Подруга Олени Кравець з 95 кварталу стала членом наглядової ради націоналізованого ПриватБанку  У наглядові ради українських державних банків почали заходити креатури оточення президента Зеленського. Колишній юрист Укрексімбанку Юлія Мецгер, яка увійшла за квотою...

На Прикарпатті суб’єкти господарювання сплатили понад 278 мільйонів гривень екологічного податку 12:18

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області за I півріччя 2019 року суб’єкти господарювання Прикарпаття сплатили до бюджетів 278,3 млн грн екологічного податку. Це на 50 млн грн...

Нефьодов хоче зробити митницю схожою до "Макдональдса" 16:30

Новопризначений голова Державної митної служби Максим Нефьодов заявив, що бачить митницю подібною до "Макдональдса": щоб сервіс був швидким і якісним. Про це повідомила кореспондентка 24 каналу. Зараз (на митниці) перевіряють...

Понад 2 мільярди гривень податку на доходи фізичних осіб сплатили до бюджету прикарпатці 13:51

Як повідомили в головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, протягом січня-червня 2019 року від платників податків Івано-Франківщини до бюджету надійшло 2417,5 млн грн податку на доходи фізичних осіб, що на...

Прикарпатцям почали більше боргувати зарплатні 11:53

Головне управління статистики інформує. Станом на 1 червня 2019р. заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ, організацій області становила 29,5 млн.грн, що складає 1,8% фонду оплати праці, нарахованого...

Службою зайнятості Прикарпаття укомплектовано понад 24 тисячі вакансій 18:33

Станом на 1 липня кількість зареєстрованих безробітних в обласній службі зайнятості становила 8,2 тис. осіб, з них 7,2 тис. осіб отримували допомогу по безробіттю. «Середній розмір допомоги по безробіттю у...

У Франківську обговорили концепцію нового податкового кодексу розвитку 16:45

За ініціативи Всеукраїнської громадської організації «Асоціація платників податків України» відбувся «круглий стіл», на якому обговорювали проекти Податкового кодексу розвитку, Митного кодексу та Концепції доктрини економічної безпеки України. Участь у заході...

На Івано-Франківщині сплатили майже 175 млн грн військового збору 15:25

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, впродовж січня-червня 2019 року платники податків Прикарпаття  спрямували на потреби армії 174,9 млн грн військового збору. А це на 21,9 млн...

На що найбільше витрачають грошей прикарпатці 14:14

  Головне управління статистики інформує. З метою отримання інформації щодо рівня матеріального добробуту населення органи державної статистики проводять вибіркове обстеження умов життя домогосподарств. За отриманими результатами, у 2018 році середньомісячні...

На Івано-Франківщині зросла середня заробітна плата 11:53

Головне управління статистики інформує. Середній розмір номінальної заробітної плати штатних працівників підприємств, установ, організацій області та їхніх відокремлених підрозділів із кількістю найманих працівників 10 і більше осіб у травні 2019р....

В Івано-Франківську зросла заборгованість із виплати заробітної плати 15:25

Головне управління статистики інформує. Заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ, організацій м.Івано-Франківська на 1 червня 2019р. становила 22,5 млн.грн, що складає 76,2% від загальної суми боргу по...

На Івано-Франківщині сплатили більше мільярда гривень рентної плати 12:46

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, у I півріччі поточного року платники податків Прикарпаття сплатили до зведеного бюджету 1165,3 млн грн рентної плати за користування надрами. У...

Франківські підприємства зменшили видобування гравію та гальки 16:45

Головне управління статистики інформує. У січні–травні 2019р. порівняно з аналогічним періодом попереднього року підприємствами добувної промисловості та розроблення кар'єрів зменшено видобуток гальки та гравію, кремнію на 25,7%. У переробній промисловості...

Інвестиції в нерухомість: переваги 16:02

Інвестування в нерухомість – один з найпопулярніших методів збереження та примноження коштів серед українців. Про переваги даного капіталовкладення розповів Аналітичний центр blago developer.   Збереження капіталу Інвестиції в банківські депозити...

Індекс промислової продукції на Прикарпатті склав 97,9% 13:53

Головне управління статистики інформує. У січні–травні 2019р. індекс промислової продукції в області склав 97,9% (в Україні – 100,9%).  На підприємствах добувної промисловості та розроблення кар’єрів порівняно із січнем–травнем 2018р. індекс...

Надходження до місцевих скарбниць Прикарпаття зросли на 20% 19:15

За підсумками шести місяців цього року місцеві скарбниці поповнено на 2846,9 млн гривень. Це на 479,9 млн грн або на 20,3 відс. більше, ніж за відповідний період минулого року. Про...

У липні цього року прикарпатцям підвищать прожитковий мінімум і соціальні виплати 16:45

Із 1 липня 2019 року зростає один із ключових соціальних стандартів – прожитковий мінімум, внаслідок чого збільшаться і розміри соціальних допомог, які прив’язані до цього показника, – це пенсії, декретні, допомога на...

Обсяг виробленої будівельної продукції підприємствами області склав 896,9 млн.грн 11:53

Головне управління статистики інформує. У січні–травні 2019р. обсяг виробленої будівельної продукції підприємствами області склав 896,9  млн.грн, або 1,7% загальнодержавного обсягу будівництва. За обсягом виробленої будівельної продукції Івано-Франківщина посіла 13 місце серед...

Прикарпатці сплатили до бюджету 5,8 млрд. гривень 17:30

За шість місяців 2019 року платники податків Прикарпаття сплатили до зведеного бюджету 5 мільярдів 844 млн грн податкових платежів. У порівнянні з підсумками минулого року, надходження збільшились на 809,2 млн...
  • ріел ІФ виринаюча