Вгору чи вниз: що буде з доларом?

Те, що долар майже застиг на позначці “26”, не може не тішити. Однак у кожної медалі є інший бік, і таке здешевлення американської валюти стало одним із чинників, які спричинили дефіцит бюджету вже в першому кварталі 2018 року.

Як зміниться курс долара в Україні у другій половині 2018 року та що може зміцнити гривню

Власне, недоотримання доходів пояснюється кількома причинами: “просіданням” митних платежів, невиконанням плану із надходжень від ренти за користування надрами, невиконанням плану із надходжень від внутрішнього акцизу (в країні відчутно впали обсяги продажу тютюнових виробів та міцних алкогольних напоїв). Причина номер чотири полягає у розриві щодо сальдо ПДВ (у бюджет закладені доходи від ПДВ, проте відсутні видатки на його повернення). Нарешті, державну скарбницю “підвела” й гривня: у бюджет закладався середньорічний курс 29,3 грн за долар, але національна валюта зуміла зміцнитися.

Читайте також: Яким буде курс долара в Україні на початку літа: прогноз від аналітика

Через перераховані обставини в першому кварталі цього року бюджет України, за даними Мінфіну, недоотримав 6,1 мільярда гривень доходів. До скарбниці надійшло лише 193,6 мільярда гривень, тобто 96,9% від затвердженого показника на 1 квартал 2018-го. Водночас у законі про держбюджет на 2018 рік закладена можливість підвищення мінімальних зарплат на 13% (до 4200 гривень). Однак наразі збільшити мінімальну зарплату для українців не є можливим. А це ставить під удар репутацію уряду та Президента, які обіцяли подібне підвищення. Тож постає питання: чи слід очікувати на різкий “обвал” гривні, який дасть змогу наповнити казну та реалізувати ті анонси у соціальній сфері, які були заявлені раніше?

Відомо, що нічого невідомо

Якщо вам хтось скаже, що знає курс гривні на 1 травня, то ця людина – брехун. Повертаючись до досвіду минулого року, у нас в лютому курс був 28, а влітку – 25,5. Ось вам і орієнтири можливого руху курсу. В межах 10% курс може змінюватися,
– говорить інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Він же додає, що коливання валютного курсу – це “сезонний фактор. У минулому році спостерігалося те ж саме. Що ми бачили у грудні? Велика трата бюджетних коштів і як результат – багато гривні в системі. Подвійна виплата пенсій у грудні. Всі ці гроші тиснуть на курс на початку року”.

Від девальвації до ревальвації: що чекає на гривню далі?
Від девальвації до ревальвації: що чекає на гривню далі? Як говорить один з коментаторів, той, хто заявить, що чітко знає, яким буде курс, є брехуном. Тож почекаємо на подальший розвиток подій…

В принципі, експерти майже одностайні в тому, що прогноз курсу долара на квітень-травень 2018 року в Україні передбачити неможливо. Донедавна у квітні планували збільшення важливих соціальних виплат, що створювало ризик інфляційного зростання. Подібна ситуація могла би призвести до того, що вітчизняна валюта почне дешевшати, а долар відповідно – зростати.

Та оскільки підвищення мінімальної зарплати відтерміновується, це, вочевидь, допоможе гривні протриматися довше. Але далі зростання долара все одно неминуче, оскільки, як вже було сказано, бюджет країни побудовано на 29,3-30 гривнях за долар – саме таким стане курс американської валюти у другій половині року. Тож питання полягає лише в тому, як швидко гривня здасть позиції? На думку економічного експерта Віталія Кузьміна, літо ми переживемо більш-менш спокійно, а от восени повернуться коливання курсу.

У травні 2018 року ситуація з курсом долара залишиться такою ж, як є зараз. Тобто будь-яких серйозних коливань ми не прогнозуємо. Долар буде в районі 26,5 гривень і навіть нижче, – зазначає він.

А “що стосується всього 2018 року, то є кілька факторів, які можуть вплинути. По-перше, у нас багато зовнішніх зобов’язань. На початку року йшлося про 9 мільярдів доларів, але після виграшу “Нафтогазу України” в Стокгольмському арбітражі ситуація покращилася. По-друге, багато чого буде залежати від того, чи продовжимо ми співпрацю з МВФ: цей пункт тягне за собою зміну позиції щодо ринку землі, антикорупційного суду тощо”, – зазначив Кузьмін.

Фактор МВФ

Курс долара в Україні й справді дуже суттєво залежить від того, як складатимуться надалі стосунки нашої держави з Міжнародним валютним фондом. Укріпити гривню може черговий транш від МВФ, який орієнтовно надійде в Україну у другій половині 2018 року, але допомога іноземців під питанням через повільне просування реформ.

Цікаво, що в самому МВФ мають доволі позитивне бачення майбутнього української гривні. “Якщо курс долара виросте до показника, який закладений у бюджеті, а він закладений дуже високий – на кінець року 30 гривень за долар – це матиме наслідок, певну інфляційну складову. Але все не так погано. Наш уряд є досить песимістичним щодо курсу долара до гривні. МВФ налаштований досить оптимістично – вони вважають, що до 2020 року курс долара до гривні не перевищить позначки 27,5 грн за долар. Зазвичай вони песимістичніші за наш уряд, але цьогоріч такі показники”, – інформує економічний експерт Тарас Козак.

Він наголошує, що оптимізм МВФ поділяють й інші впливові міжнародні фінансові установи.

Не тільки МВФ, а ще кілька серйозних міжнародних фінансових організацій вважають, що зростання чи падіння гривні до іноземних валют не буде. У них немає популізму чи якихось політичних необхідностей. Вони базують свої висновки на серйозних економічних розрахунках, – стверджує Козак.

Згідно з опублікованим звітом МВФ, наразі триває сприятливий період для світової економіки. На цьому тлі зростає й українська національна валюта. Сировина, яку експортує Україна, дорожчає, тому валюти в країні стає більше. “Останнім часом ми спостерігаємо ревальвацію гривні. Відбувається це на тлі зміцнення світової економіки і зростання цін на наші основні експортні товари. Це натомість приводить до зростання валютних надходжень, що і дозволяє побачити зміцнення гривні на валютному ринку”, – коментує фінансовий аналітик Максим Пархоменко.

За його словами, інші позитивні моменти полягають у припливі іноземних інвестицій, що йдуть в українські облігації, дохід за якими після монетарної рестрикції значно збільшився. Це дозволяє гривні пришвидшити темпи зростання, оскільки всі бонди торгуються виключно в гривнях, що і формує додатковий попит на них. За таких умов вже незабаром гривня може досягти курсу в 24 гривні за долар, впевнений Максим Пархоменко.


На думку одного з експертів, гривня зміцниться настільки, що повернеться до курсу 24 грн за долар. Однак для того, щоб втримати національну валюту, нам потрібен кредит МВФ

Та навіть якщо гривня протримається на нинішній позначці (або навіть зміцниться, як прогнозує Пархоменко), стримати ціни навряд чи вдасться. Про це свідчить досвід минулого року: за майже незмінного курсу гривні щодо долара інфляція склала близько 14%. Вся біда в тому, що в Україні надто повільно зростає економіка – показника у 2% замало для запланованого підвищення соціальних виплат. Але повернемося до МВФ, адже без чергового траншу, на який сподіваються в українському уряді, падіння гривні неминуче.

Видача п’ятого кредиту від МВФ наразі під питанням. Наші кредитори наполягають на виконанні Україною певних вимог, головна з яких стосується створення Антикорупційного суду. Міністр фінансів України Олександр Данилюк нещодавно побував на весняних зборах МВФ та Світового банку, а повернувшись звідти, заявив, що “вже в травні можуть бути прийняті відповідні рішення як парламенту, так і уряду, й ми виходимо на результат вже в червні. Я ставлюсь дуже позитивно до того, що вже в червні буде рішення МВФ стосовно виділення нам траншу”.

МВФ  очікує від України виконання взятих на себе зобов'язань
Міжнародний валютний фонд (на фото – очільниця МВФ Крістін Лагард) очікує від України не так вже й багато – виконання взятих на себе зобов’язань. Зокрема, у тому, що стосується створення Антикорупційного суду

Таким чином, міністр переконаний, що парламент швидко вирішить проблемне питання. Приблизно про те саме говорить і нардеп від фракції БПП Вадим Денисенко. “Я сподіваюся, що ми отримаємо черговий транш від МВФ протягом найближчих 2-3 місяців”, – прогнозує він.

Наскільки я розумію, головна на сьогодні вимога – це ухвалення закону про Антикорупційний суд. Всі інші питання, включаючи ціну на газ – вторинні, і щодо них можна буде знайти нормальні, здорові, непроблематичні для українського населення компроміси. Все вперлося у створення Антикорупційного суду,
– каже нардеп.

Тому саме від колег Денисенка і залежить, наскільки безболісним буде вихід із цієї ситуації. Про Антикорупційний суд говорять протягом останніх двох років, але зрушень у цій сфері немає. Між тим МВФ вимагав ухвалення відповідного законодавства не пізніше червня 2017-го. Наші кредитори, безперечно, можуть і зачекати – як зі створенням суду, так і з видачею нам траншу. От тільки долар чекати не буде: без фінансової допомоги Заходу він скоро піде “у відрив”.

Читайте також: На які жертви готова Україна заради чергового траншу МВФ: глава Мінфіну дав пояснення

Автор: Наталія Лебідь

Джерело

(Visited 183 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4582

загрузка...

Пенсії зростуть: коли і на скільки 10:33

Минулого року в Україні почали реформувати пенсійну систему. Було прийнято закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій. З 1 березня розмір пенсійних виплат зросте на...

Українська економіка стабільно зростає - міністр фінансів 09:47

Міністр фінансів України Оксана Маркарова заявила, що після падіння 2014 року українська економіка стабілізувалася і повернулася до режиму постійного зростання. За її словами, золотовалютні резерви на сьогодні - найвищі за...

КП “Міськсвітло” запрошує на роботу електромонтерів, обіцяють від семи тисяч зарплати 14:11 1 коментар

На роботу у комунальне підприємство “Івано-Франківськміськсвітло” потрібні електромонтери. Тут обіцяють офіційне працевлуштування, можливість кар’єрного росту і зарплату від 7000 грн. Телефон відділу кадрів (3422) 54-45-31

До уваги прикарпатських роботодавців! В уряді хочуть “прикрити” схему з працевлаштуванням ФОПів 13:15 1 коментар

Міністерство соціальної політики пропонує заборонити використовувати цивільні відносини між компанією та фізичною особою–підприємцем замість найму такої особи на роботу. Відповідний проект закону міністерство опублікувало на своєму сайті. Пропонується доповнити Кодекс законів про...

У Франківську та селах, підпорядкованих міськраді проживає понад 260 тисяч осіб 17:30

Соціально-економічне становище м. Івано-Франківська за 2018 рік (за даними Головного управління статистики в Івано-Франківській області) Короткий огляд Населення Станом на 1 грудня 2018р. у м.Івано-Франківську та селах, підпорядкованих міськраді, за...

Протягом 2019 року Івано-Франківськ повинен віддати сотні мільйонів гривень боргів 13:53 3 коментарі

Івано-Франківськ повинен віддати 105,5 млн. основної суми боргу у 2019 році. Відповідна сума передбачена у бюджеті міста на 2019 рік. Загальна сума запозичень міста сягнула 646 мільйонів гривень, з яких...

У 2019 році Івано-Франківськ повинен віддати більше 100 млн грн боргу 12:57

Івано-Франківськ повинен віддати 105,5 млн. основної суми боргу у 2019 році. Відповідна сума передбачена у бюджеті міста на 2019 рік. Загальна сума запозичень міста сягнула 646 мільйонів гривень, з яких...

У січні 2019 року податківці Франківщини надали більше 11 тисяч адмінпослуг 11:54

Протягом січня поточного року фахівцями Головного управління ДФС в області та відокремленими територіальними управліннями надано 11345 адміністративних послуг. Про це повідомили в управлінні обслуговування платників ГУ ДФС в області. Найбільшу...

Надходження від "євроблях" вже перевершили очікування уряду 07:51 2 коментарі

Власники авто на європейській реєстрації вже сплатили за розмитнення своїх транспортних засобів 10,1 млрд гривень. Про це повідомляє прес-служба Державної фіскальної служби. "З 25 листопада 2018 року по 13 лютого...

Мільйонери з Франківська та Тлумача задекларували свої статки 23:21

В січні свої мільйонні статки вже задекларували 2 прикарпатці. За перший місяць 2019 року деклараційної кампанії декларації про майновий стан і доходи вже подали 224 мешканці Прикарпаття.  Серед них є...

На Прикарпатті озимі культури успішно перезимували 20:16

За даними проведеного моніторингу станом на 7 лютого 2019 року озимі культури та багаторічні трави знаходяться у стані зимового спокою. Про це повідомили в Держпродспоживслужбі Івано-Франківської області. «Мінімальна температура ґрунту...

ТОВ «Карпатнафтохім» залучив додаткових підрядників для відновлення виробництва поліетилену 17:30 1 коментар

Питання відновлення роботи установок виробництва етилену та поліетилену після пожежі є нині пріоритетним для ТОВ «Карпатнафтохім». Про це заявив генеральний директор Іван Підсадюк. Він повідомив, що задля вчасного та якісного...

У Франківську від розмитнення авто до бюджету надійшло більше півмільярда гривень митних платежів 16:45

За результатами митного оформлення легкових транспортних засобів, які ввозяться громадянами на митну територію України, до державного бюджету вже надійшло більше 524,6 млн грн митних платежів. З них  221,7 млн грн...

Гройсман повідомив, що в Україні знову підвищать пенсії: коли і на скільки 13:36

За словами прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, вже сьогодні середній розмір пенсії зріс і перевищує 2,6 тисячі гривень. Про це він сказав під час засідання Уряду, повідомляє УНІАН. За його словами, що вже сьогодні середній розмір пенсії...

До фіскальної служби Прикарпаття у січні надійшло 12 письмових звернень 11:53

Протягом січня поточного року до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області надійшло 12 письмових звернень від громадян, що на 1 звернення більше, ніж за відповідний період минулого року. Про це...

Будівельна компанія "Альянс ІФ" відкрила відділ продажу біля ЖК по вул Незалежності 16:11

  Яка ціна квадратного метра, які переваги житлового комплексу? Тепер ви зможете отримати відповіді на всі запитання і зігрітися чаєм або кавою, спостерігаючи за ходом будівництва вашої майбутньої квартири, адже...

У кого можуть забрати пенсію 15:38 7 коментарів

Українців можуть позбавляти пенсії. Кабмін запустив програму верифікації соціальних виплат і пенсій населення. "Верифікація спрямована на те, щоб допомогу з держбюджету отримували саме ті, кому вона потрібна. Бюджетні кошти мають...

В Україні з'являться нові монети (фото) 13:36

Національний банк з 26 лютого вводить в обіг нові пам'ятні монети. Від сьогодні їх можна замовити онлайн. Це срібна монета "Замок Паланок" номіналом 10 гривень. Вона виготовлена зі срібла 925...

У січні свої мільйонні статки задекларували двоє прикарпатців 12:44

За перший місяць року деклараційної кампанії декларації про майновий стан і доходи вже подали 224 мешканці Прикарпаття. Серед них є 2 мільйонери – це жителі м. Івано-Франківська та м. Тлумача,...

Від Івано-Франківської митниці до бюджету надійшло 387,5 мільйонів гривень митних платежів 18:32

Як повідомили в Івано-Франківській митниці ДФС, протягом січня 2019 року до Державного бюджету України спрямовано 387,5 млн грн митних платежів, що на 215,8 млн грн або в 2,2 рази більше...
  • ріел ІФ виринаюча