Вічні знижки, пиво та оголені тіла: яку рекламу розміщують в Івано-Франківську?

Вічні знижки, пиво, оголені жіночі та чоловічі тіла…

 

Досить часто можна побачити плакати з такими зображеннями  на білбордах  та рекламних вивісках. Тому журналістка WestNews вирішила дізнатися, чи порушують в Івано-Франківську рекламодавці законодавство України та яке ж покарання очікує на порушників.

Контроль за рекламою здійснюється органом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Сектор контролю за рекламою в Івано-Франківську створили у липні 2017 року.

Як розповіла завідувач сектору контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю Валентина Сенчук, у нашому  місті найбільше рекламують будівельні компанії, тому саме у цій сфері і є найбільше порушень.

“Буває, що рекламодавці порушують ЗУ “Про рекламу”. Вони не зазначають номер ліцензії та хто її видав. Це стосується як і реклами на білбордах, так і в друкованих ЗМІ. Коли ми почали працювати над цією проблемою, то порушення суттєво зменшилися”, – розповідає вона.

Валентина Сенчук

Ще одна проблема міста – це вічні знижки та розпродажі.

“В Івано-Франківську рекламу знижок можна побачити на кожному кроці. Порушення не в тому, що вони є, вони мають право існувати, але є певні вимоги щодо змісту такої реклами. Так як розпродаж і знижка  – тимчасові явища, така реклама має містити дати початку і закінчення акції, співвідношення ціни теперішньої до попередньої. Якщо ж цих вимог не дотримано – це порушення законодавства України”, – зазначає Валентина Сенчук.

Крім того, зараз  посилено контроль за рекламою тютюнових виробів, алкоголю та лікарських засобів.

“На сьогоднішній день в Івано-Франківську реклами тютюну практично немає. А щодо алкоголю, то  з 1 липня 2016 року пиво прирівняно до алкогольних напоїв, а законодавством України заборонено рекламувати алкогольні напої. Коли ми почали досліджувати рекламу у місті, то в нас, на жаль, реклама пива є. Від початку року ми завели уже п’ять справ щодо такої реклами. Для того, щоб зменшти вживання алкоголю, особливо  неповнолітніми, ми приділяємо значну увагу саме цьому напрямку”, – наголошує  завідувач сектору контролю за рекламою.

Рекламу пива, наприклад, в одному з магазинів міста наклеїли на дверях. Буває, що заклеють повністю вітрини. А підприємці пояснюють, що плакати з алкогольними напоями наклеїли ще пару років назад, а після нововведень в законодавстві їх ніхто не зняв, адже раніше не було сильного контролю.

Нагадаємо, що нещодавно мер Івано-Франківська Руслан Марцінків обурювався рекламою, де зображені оголені дівчата. За його словами, не може таке висіти в центрі міста.

Та як з’ясувалося на семінарі на тему «Попередження проявів сексистської реклами: інструменти місцевих органів влади та взаємодія із громадянським суспільством», така реклама не є дискримінаційною. Реклама не порушує належної практики маркетингу лише тим, що вона зображує оголених чи умовно вдягнених жінок чи чоловіків, якщо не принижує гідності зображених чи згаданих у рекламі людей.

На семінарі Ірина Перевозова, завідувач кафедри маркетингу та контролінгу Інститут економіки та управління в нафтогазовому комплексі ІФНТУНГ,  розповіла за якими критеріями можна визначити дискримінаційну рекламу:

  • оголена людина використовується як створення, прикраса чи сексуальний об’єкт, а продукт чи послуга напряму з необхідністю оголення чи тілесністю не пов’язані;
  • реклама принижує значимість чи розумові здібності представників тієї чи іншої статі;
  • у принизливий для жінок чи чоловіків формі згадуються натяки на статеві стосунки та сексуальність людей;
  • зображено агресію чи насильство однієї статі над іншою.

А за словами проектного координатора Представництва Фонду ім.Фрідріха Еберта в Україні Олени Давліканової, твердження, що секс продає, було актуальним для минулого покоління:

“В нас у суспільстів є стереотипи, які не дозволяють людині повністю вікрити свій потенціал. В Європі, наприклад в Парижі, заборонено розміщувати сексистьску рекламу на білбордах. Суспільство перестає сприймати таку рекламу. Крім того, сьогодні з’явилися нові тренди в рекламі”.

“Зараз в нас є одна скарга щодо сексистської реклами. Вона надійшла  від ГО Ліга захисту прав жінок «Гармонія рівних» і стосується клінінгової компанії, яка розташована в Івано-Франківську. Цю рекламу визнано дискримінаційною та такою, що порушує етичні та моральні норми. Зараз проводимо розшук винних осіб”, – повідомила Валентина Сенчук.

“Крім того, мене поінформували, що неподалік магазину «Арсен» розмістили на білборді рекламу одягу дизайнера Андре Тана. На плакаті – оголені жінка та чоловік. Суть реклами – купляєш одяг жінці, залишишся сам голим”, – додає вона.

Ще одне порушення в Івано-Франківську виявили минулого року щодо реклами із зображенням зброї, яка знаходилася на білборді  на вулиці Галицька неподалік дитячого майданчика.

“Відповідно до законодавства України, не можна в рекламі використовувати зброю:  ні справжю ні іграшкову. А підприємець вирішив таким чином зробити рекламу свого магазину. Коли ми почали проводити розслідування, він повідомив, що це реклама не їхня, а конкуренти, мабуть, замовили. Неможливо встоновити чи це правда, чи ні. Тоді ми вирішили знайти власників конструкції. З’ясувалося, що бігборд встановили без дозволу. В цій ситуацій не вдалося знайти винних, але в той час, як проводилася пошукова робота – хтось зняв заборонену рекламу”, – розповідає Сенчук.

Яке ж покарання очікує на порушників?

Управління захисту споживачів може покарати  рекламодавців чи розповсюджувачів реклами фінансово.

Якщо визначена вартість реклами –  штраф накладається в п’ятикратному розмірі від цієї вартості. Якщо ж інформації щодо ціни реклами підприємці не надають, то виноситься штрафна санкція у розмірі сто неоподаткованих мінімумів – 1700 гривень.

“Ми накладаємо штрафи, щоб навчити рекламодавців та дати зрозуміти, як робити не можна. Крім того, ми очищуємо місто від великої кількості реклами”, -зазначає Валентина Сенчук.

Юрій Сахно, головний фахівець відділу контролю за рекламою та дотримання антітютюнового законодавства Держспожислужби, розповів, що загальна сума штрафів накладена стосовно гендерної нерівності в Україні становить 38 тисяч гривень.

А на думку Олени Давліканової, потрібно збільшувати фінансове покарання, і тільки тоді дискримінаційної реклами в Україні поменшає.

Підготувала Тетяна КУЛІКОВСЬКА

(Visited 455 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:Івано-Франківською митницею ДФС проведено веб-конференцію з питань митного оформлення товарів за принципом “єдиного вікна” 16:164 коментарі

Начальником відділу організації митного контролю Івано-Франківської митниці ДФС Олександром Винничуком проведено веб-конференцію з питань митного оформлення товарів за принципом «єдиного вікна». Пропонуємо вашій увазі відповіді на запитання, з якими зверталися платники податків…

Про зміни у пенсійному законодавстві говорили на Городенківщині 12:18

Начальник Городенківського відділу обслуговування громадян Тлумацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Олександра Николаїшин взяла участь у засіданні «круглого столу» «Жінка на ринку праці», яке відбулося у Городенківському районному центрі зайнятості….

У Нацбанку назвали дату, коли паперові гривні замінять на монети 11:36

В Україні з 27 квітня 2018 року введуть в обіг нові монети номіналом в 1 та 2 гривні, а 5 та 10 гривень з’являться у обігу у 2019-2020 роках. Про…

На Івано-Франківщині зростає кількість імпортних електромобілів 14:47

Як повідомили на Івано-Франківській митниці ДФС, лише за два місяці цього року на прикарпатській митниці оформлено більше імпортних електромобілів ніж за увесь минулий рік. Так, за січень – лютий ц.р….

Працьовиті прикарпатці: на Івано-Франківщині найменше відпочивали у січні 14:281 коментар

Падіння середньої заробітної плати в січні порівняно з останнім місяцем попереднього року відбувається завжди. Про це на своїй сторінці у «Фейсбук» написав генеральний директор Асоціації постачальників торгівельних мереж Олексій Дорошенко,…

В Україні паперові гривні замінять на монети: названо номінали 13:363 коментарі

Національний банк України анонсував, що поступово замінюватиме банкноти номіналами 1, 2, 5 і 10 гривень на монети відповідних номіналів. Про це повідомляє прес-служба НБУ. Відтак, у середу, 14 березня, в Нацбанку проведуть…

Перерахунок військових пенсій на Прикарпатті 10:49

Про перерахунки військових пенсій в інтерв’ю журналістові філії ПАТ «НСТУ «Івано-Франківська регіональна дирекція «Карпати» розповіла Світлана Обідняк – начальник відділу пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління…

В ЄС незадоволені виконанням Україною їхніх вимог 09:481 коментар

У Європейському союзі створили неофіційний документ, в якому зазначено, що Україна не в повній мірі виконує вимоги Євросоюзу і Міжнародного валютного фонду.   Про це повідомив з Брюсселя кореспондент “Радіо…

Ціни на нерухомість у першому кварталі 2018р. 01:09

Протягом останнього часу ціни на житло стабілізувались. У 2017 році вартість метра квадратного на первинному ринку виросла на 0,5%. Як показали дослідження Аналітичного центру будівельної компанії “Благо”, 2018 буде роком…

На Прикарпатті найнижчі ціни на оренду квартир після Луганської та Донецької областей 18:12

Вартість місячної оренди однокімнатної квартири в Україні в середньому 3 тисячі гривень. Та є області, які далеко втекли від цієї цифри. Так, ціна на однокімнатну квартиру близько трьох тисяч є…

У четвер відбудеться публічне представлення інформації про виконання обласного бюджету за 2017 рік 12:48

У четвер, 15 березня, о 14.00 год. в облдержадміністрації (каб. 700) відбудеться публічне представлення інформації про виконання обласного бюджету за 2017 рік. Для участі у заході запрошуються головні розпорядники бюджетних…

На Івано-Франківщині до місцевих бюджетів надійшло понад 780 мільйонів гривень 10:19

З початку року до місцевих бюджетів Прикарпаття надійшло 780,1 млн. грн. податків та зборів, що на 127,3 млн. грн. більше  ніж минулоріч. Про це повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області….

2, 5 та 10 гривень стануть монетами 09:47

Національний банк України презентує нові обігові монети номінальною вартістю 1, 2, 5 та 10 гривень.   Про це йдеться в прес-анонсі Нацбанку, розісланому журналістам. “Ці монети з часом замінять банкноти…

Порошенко пропонує здійснити податкову амністію 09:141 коментар

Президент Петро Порошенко виступає за проведення податкової амністії в Україні, щоб українці могли сплатити відповідний податок, завести гроші в Україну й законно інвестувати кошти в українську економіку.   Про це…

Проект “на мільйон” у Печеніжинській ОТГ окупиться вже цього року 23:59

У Печеніжинській ОТГ розповіли, як планують реалізувати проект з вирощування малини, на що отримали мільйон гривень від американського фонду WNISEF. Вчора вся Івано-Франківщина вболівала за Печеніжинську ОТГ у фіналі телешоу…

Яким буде курс долара в Україні наприкінці року: прогноз експертів 12:03

Курс долара до кінця 2018 році коливатися в межах 29 гривень за один американський “зелений”. Про це розповів фінансовий експерт Олексій Кущ у коментарі “Апострофу“. “Я думаю, що восени буде…

До 2022 року Україна може скоротити споживання газу ще на 5 млрд кубів 09:141 коментар

За останні 3 роки споживання газу в Україні скоротилося на 6 мільярдів кубометрів (2014 року – 24 млрд кубів 2017 рік – 18 млрд кубів), проте країна здатна продовжити скорочення…

Дай п’ять! В обласному центрі проїзд у маршрутках може здорожчати 23:401 коментар

В Івано-Франківську відбулися громадські слухання проекту рішення «Про тарифи на проїзд у міському пасажирському транспорті загального користування», який розробило управління транспорту та зв’язку міської ради. Нагадаємо, що у грудні аналогічні…

За минулий рік в Івано-Франківській області збільшилися іноземні інвестиції (інфографіка) 17:111 коментар

В Івано-Франківській області продовжують зростати іноземні інвестиції.   Загалом минулого року найбільше грошей в Україну вклав Кіпр. На цю країну припало 27% всіх інвестицій або 506 млн дол. Трохи менше…

Німецький холдинг будуватиме завод у Бурштині 13:461 коментар

У Бурштині вже цьогоріч мають розпочатися роботи по будівництву заводу. Цю інформацію підтвердила і міський голова Бурштина Роксолана Джура. До слова, на Прикарпатті уже функціонує такий завод, адже 29 вересня 2017…

  • ріел ІФ виринаюча