Вічні знижки, пиво та оголені тіла: яку рекламу розміщують в Івано-Франківську?

‡агрузка...

Вічні знижки, пиво, оголені жіночі та чоловічі тіла…

 

Досить часто можна побачити плакати з такими зображеннями  на білбордах  та рекламних вивісках. Тому журналістка WestNews вирішила дізнатися, чи порушують в Івано-Франківську рекламодавці законодавство України та яке ж покарання очікує на порушників.

Контроль за рекламою здійснюється органом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Сектор контролю за рекламою в Івано-Франківську створили у липні 2017 року.

Як розповіла завідувач сектору контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю Валентина Сенчук, у нашому  місті найбільше рекламують будівельні компанії, тому саме у цій сфері і є найбільше порушень.

“Буває, що рекламодавці порушують ЗУ “Про рекламу”. Вони не зазначають номер ліцензії та хто її видав. Це стосується як і реклами на білбордах, так і в друкованих ЗМІ. Коли ми почали працювати над цією проблемою, то порушення суттєво зменшилися”, – розповідає вона.

Валентина Сенчук

Ще одна проблема міста – це вічні знижки та розпродажі.

“В Івано-Франківську рекламу знижок можна побачити на кожному кроці. Порушення не в тому, що вони є, вони мають право існувати, але є певні вимоги щодо змісту такої реклами. Так як розпродаж і знижка  – тимчасові явища, така реклама має містити дати початку і закінчення акції, співвідношення ціни теперішньої до попередньої. Якщо ж цих вимог не дотримано – це порушення законодавства України”, – зазначає Валентина Сенчук.

Крім того, зараз  посилено контроль за рекламою тютюнових виробів, алкоголю та лікарських засобів.

“На сьогоднішній день в Івано-Франківську реклами тютюну практично немає. А щодо алкоголю, то  з 1 липня 2016 року пиво прирівняно до алкогольних напоїв, а законодавством України заборонено рекламувати алкогольні напої. Коли ми почали досліджувати рекламу у місті, то в нас, на жаль, реклама пива є. Від початку року ми завели уже п’ять справ щодо такої реклами. Для того, щоб зменшти вживання алкоголю, особливо  неповнолітніми, ми приділяємо значну увагу саме цьому напрямку”, – наголошує  завідувач сектору контролю за рекламою.

Рекламу пива, наприклад, в одному з магазинів міста наклеїли на дверях. Буває, що заклеють повністю вітрини. А підприємці пояснюють, що плакати з алкогольними напоями наклеїли ще пару років назад, а після нововведень в законодавстві їх ніхто не зняв, адже раніше не було сильного контролю.

Нагадаємо, що нещодавно мер Івано-Франківська Руслан Марцінків обурювався рекламою, де зображені оголені дівчата. За його словами, не може таке висіти в центрі міста.

Та як з’ясувалося на семінарі на тему «Попередження проявів сексистської реклами: інструменти місцевих органів влади та взаємодія із громадянським суспільством», така реклама не є дискримінаційною. Реклама не порушує належної практики маркетингу лише тим, що вона зображує оголених чи умовно вдягнених жінок чи чоловіків, якщо не принижує гідності зображених чи згаданих у рекламі людей.

На семінарі Ірина Перевозова, завідувач кафедри маркетингу та контролінгу Інститут економіки та управління в нафтогазовому комплексі ІФНТУНГ,  розповіла за якими критеріями можна визначити дискримінаційну рекламу:

  • оголена людина використовується як створення, прикраса чи сексуальний об’єкт, а продукт чи послуга напряму з необхідністю оголення чи тілесністю не пов’язані;
  • реклама принижує значимість чи розумові здібності представників тієї чи іншої статі;
  • у принизливий для жінок чи чоловіків формі згадуються натяки на статеві стосунки та сексуальність людей;
  • зображено агресію чи насильство однієї статі над іншою.

А за словами проектного координатора Представництва Фонду ім.Фрідріха Еберта в Україні Олени Давліканової, твердження, що секс продає, було актуальним для минулого покоління:

“В нас у суспільстів є стереотипи, які не дозволяють людині повністю вікрити свій потенціал. В Європі, наприклад в Парижі, заборонено розміщувати сексистьску рекламу на білбордах. Суспільство перестає сприймати таку рекламу. Крім того, сьогодні з’явилися нові тренди в рекламі”.

“Зараз в нас є одна скарга щодо сексистської реклами. Вона надійшла  від ГО Ліга захисту прав жінок «Гармонія рівних» і стосується клінінгової компанії, яка розташована в Івано-Франківську. Цю рекламу визнано дискримінаційною та такою, що порушує етичні та моральні норми. Зараз проводимо розшук винних осіб”, – повідомила Валентина Сенчук.

“Крім того, мене поінформували, що неподалік магазину «Арсен» розмістили на білборді рекламу одягу дизайнера Андре Тана. На плакаті – оголені жінка та чоловік. Суть реклами – купляєш одяг жінці, залишишся сам голим”, – додає вона.

Ще одне порушення в Івано-Франківську виявили минулого року щодо реклами із зображенням зброї, яка знаходилася на білборді  на вулиці Галицька неподалік дитячого майданчика.

“Відповідно до законодавства України, не можна в рекламі використовувати зброю:  ні справжю ні іграшкову. А підприємець вирішив таким чином зробити рекламу свого магазину. Коли ми почали проводити розслідування, він повідомив, що це реклама не їхня, а конкуренти, мабуть, замовили. Неможливо встоновити чи це правда, чи ні. Тоді ми вирішили знайти власників конструкції. З’ясувалося, що бігборд встановили без дозволу. В цій ситуацій не вдалося знайти винних, але в той час, як проводилася пошукова робота – хтось зняв заборонену рекламу”, – розповідає Сенчук.

Яке ж покарання очікує на порушників?

Управління захисту споживачів може покарати  рекламодавців чи розповсюджувачів реклами фінансово.

Якщо визначена вартість реклами –  штраф накладається в п’ятикратному розмірі від цієї вартості. Якщо ж інформації щодо ціни реклами підприємці не надають, то виноситься штрафна санкція у розмірі сто неоподаткованих мінімумів – 1700 гривень.

“Ми накладаємо штрафи, щоб навчити рекламодавців та дати зрозуміти, як робити не можна. Крім того, ми очищуємо місто від великої кількості реклами”, -зазначає Валентина Сенчук.

Юрій Сахно, головний фахівець відділу контролю за рекламою та дотримання антітютюнового законодавства Держспожислужби, розповів, що загальна сума штрафів накладена стосовно гендерної нерівності в Україні становить 38 тисяч гривень.

А на думку Олени Давліканової, потрібно збільшувати фінансове покарання, і тільки тоді дискримінаційної реклами в Україні поменшає.

Підготувала Тетяна КУЛІКОВСЬКА

(Visited 490 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8631

До уваги прикарпатців! Змінився порядок відображення у фіскальних чеках сум заокруглень 08:10

У зв’язку з прийняттям Правлінням Національного банку України постанови від 15.03.2018 № 25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів» Державна фіскальна служба України надає роз’яснення щодо заокруглення сум реалізованих товарів...

Сучасне та якісне житло від БК «Ріел ІФ»: в ЖК "Виноградний" залишилося всього 4 квартири! 19:53

Квартал «Виноградний» від будівельної компанії «Ріел ІФ» - це житловий комплекс, по-сусідству із яким є все необхідне для комфортного життя. Поруч школи, медичні та дошкільні установи, розважальний комплекс «Льодова арена»,...

У Франківську провели флешмоб проти «тіньової» заробітної плати (фоторепортаж) 16:49 1 коментар

«Нелегальна зарплата – втрачена пенсія» – під таким гаслом працівники головного управління Пенсійного фонду України в області провели флешмоб в центральній частині міста Івано-Франківська. Метою проведення флешмобу є привернення уваги...

Прикарпатці сплатили до бюджету майже 1,2 млрд. грн. рентних платежів 15:55

За шість місяців п.р. за використання природних ресурсів платники Прикарпаття сплатили до бюджету 1172,3 млн. гривень рентної плати, що на 87,5 млн. грн. більше, ніж минулоріч. Про це повідомили в...

З початку року прикарпатцям відшкодовано майже 1,2 мільярди гривень податку на додану вартість 10:44

У січні – червні цього року платникам області відшкодовано з бюджету 1163,6 млн. грн. податку на додану вартість, що на 475,5 млн.грн. більше ніж за аналогічний період 2017 року. Про...

"Антонов" візьметься за виробництво безпілотних повітряних таксі 09:47 1 коментар

ДП "Антонов" та швейцарська компанія "AIR-ION Technologies SA" підписали меморандум щодо налагодження партнерства у розробці, випробуваннях, сертифікації та виготовленні гібридних та електричних безпілотних літальних апаратів. Про це повідомляє прес-служба ДП....

Держпродспоживслужба перевірить інформацію про фейковий молокозавод на Прикарпатті 09:39

Держпродспоживслужба перевірить факти щодо функціонування на Прикарпатті та Полтавщині несанкціонованих молокопереробних підприємств (цехів) та використання у виробництві цими підприємствами жирів рослинного походження. Відповідне доручення отримали головні управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській...

Фірма екс-голови Снятинської РДА збудує на Каскаді фонтан за 2,6 мільйона гривень 21:19

КП "Івано-Франківськводоекотехпром" уклало договір з підприємством "Аква-клімат" на будівництво фонтана на розі вулиць Василя Стуса – Івана Миколайчука в Івано-Франківську. Сума договору становить 2,6 млн гривень. Тендер на ці роботи КП...

Укрзалізниця будуватиме в Івано-Франківську будинок для своїх працівників 19:27

Івано-Франківська міська рада надала дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення ПАТ “Українська залізниця” земельної ділянки.   Відповідне рішення було прийняте на сесії міськради 21 червня. Мова йде про земельну...

Працівники внутрішньої безпеки ДФС Прикарпаття провели 37 службових перевірок 18:33 1 коментар

Як повідомили у відділі внутрішньої безпеки територіальних органів ДФС у Івано-Франківській області, протягом 2018 року працівниками підрозділу проведено 37 службових перевірок щодо діяльності працівників податкової та митниці, в т.ч. розглянуто...

На Прикарпатті стартував Конкурс «Кращі практики місцевого самоврядування» 13:55

У Міністерстві регіонального розвитку розпочався Конкурс «Кращі практики місцевого самоврядування» у 2018 році для органів місцевого самоврядування всіх рівнів. Метою Конкурсу є відбір, відзначення і поширення кращих практик за темами:...

Суб'єктивно про євробляхи: чому влада підтримує водіїв на іноземних номерах 13:04 3 коментарі

Відмотавши час трохи назад і подивившись відсторонено, можна побачити, чому бляхарі викликають стільки негативу, зрозуміти які проблеми з ними є реальними, а які надуманими і навіть оцінити чим закінчиться ця...

Прикарпатці сплатили майже 1,2 мільярда гривень митних платежів 10:16

Як повідомили в Івано-Франківській митниці ДФС, впродовж першого півріччя 2018 року суб’єктами господарювання області, які здійснюють діяльність у сфері ЗЕД до Державного бюджету перераховано 1,2 млрд. грн. Це на 91,4...

Податківці Прикарпаття зменшили кількість перевірок бізнесу 17:25

Протягом шести місяців 2018 року підрозділами аудиту Головного управління ДФС проведено 184 документальні перевірки суб’єктів господарювання - юридичних осіб, що на 45 перевірок або на 20 відсотків менше, ніж за...

В України є лічені дні, щоб відновити співпрацю з МВФ: інакше – дефолт 15:38 3 коментарі

Європейська бізнес асоціація зробила невтішний прогноз про те, що буде з економікою України, якщо не буде відновлена співпраця з Міжнародним валютним фондом. У Європейські бізнес асоціації наголошують, що для України надзвичайно важливо...

Рада проголосувала за закони про "євробляхи" 13:36

Верховна Рада України підтримала два законопроекти про розмитнення автомобілів на єврономерах. Йдеться про законопроекти №8487 та №8488. За проект закону №8487 щодо зниження вартості розмитнення автомобілів на єврономерах у першому читанні проголосувало 265 народних депутатів....

На Прикарпатті дорожчають алкоголь та тютюнові вироби 12:42

Головне управління статистики в Івано-Франківській області повідомляє. За даними Державної служби статистики, споживчі ціни в червні 2018р. порівняно з попереднім місяцем в Україні (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки...

Омелян підрахував, скільки втратила Україна через Кримський міст 10:33 6 коментарів

Цього року через Кримський міст Україна вже втратила щонайменше півмільярда гривень. Про це розповів міністр інфраструктури України Володимир Омелян, повідомляє "Радіо Свобода". Він пояснив, що у цю суму входять прямі...

У супермаркетах Польщі з'явилися полиці з українськими продуктами 05:30 2 коментарі

Французький рітейлер роздрібної торгівлі Carrefour планує представити в польських магазинах полицю з українськими продуктами в рамках проекту "Кухні світу". Про це повідомляє agravery.com. Так, в магазинах вже представлено близько сорока одиниць...

Дорожче за банани: Морква на Прикарпатті б'є цінові рекорди 11:56 4 коментарі

Те, що ціни поступово, а часом і не дуже, зростають, ми можемо бачити щодня на ринках та в крамницях. Зрозуміло, що на це впливають різні чинники. Наприклад — коливання курсу...
  • ріел ІФ виринаюча