Вічні знижки, пиво та оголені тіла: яку рекламу розміщують в Івано-Франківську?

Вічні знижки, пиво, оголені жіночі та чоловічі тіла…

 

Досить часто можна побачити плакати з такими зображеннями  на білбордах  та рекламних вивісках. Тому журналістка WestNews вирішила дізнатися, чи порушують в Івано-Франківську рекламодавці законодавство України та яке ж покарання очікує на порушників.

Контроль за рекламою здійснюється органом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Сектор контролю за рекламою в Івано-Франківську створили у липні 2017 року.

Як розповіла завідувач сектору контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю Валентина Сенчук, у нашому  місті найбільше рекламують будівельні компанії, тому саме у цій сфері і є найбільше порушень.

“Буває, що рекламодавці порушують ЗУ “Про рекламу”. Вони не зазначають номер ліцензії та хто її видав. Це стосується як і реклами на білбордах, так і в друкованих ЗМІ. Коли ми почали працювати над цією проблемою, то порушення суттєво зменшилися”, – розповідає вона.

Валентина Сенчук

Ще одна проблема міста – це вічні знижки та розпродажі.

“В Івано-Франківську рекламу знижок можна побачити на кожному кроці. Порушення не в тому, що вони є, вони мають право існувати, але є певні вимоги щодо змісту такої реклами. Так як розпродаж і знижка  – тимчасові явища, така реклама має містити дати початку і закінчення акції, співвідношення ціни теперішньої до попередньої. Якщо ж цих вимог не дотримано – це порушення законодавства України”, – зазначає Валентина Сенчук.

Крім того, зараз  посилено контроль за рекламою тютюнових виробів, алкоголю та лікарських засобів.

“На сьогоднішній день в Івано-Франківську реклами тютюну практично немає. А щодо алкоголю, то  з 1 липня 2016 року пиво прирівняно до алкогольних напоїв, а законодавством України заборонено рекламувати алкогольні напої. Коли ми почали досліджувати рекламу у місті, то в нас, на жаль, реклама пива є. Від початку року ми завели уже п’ять справ щодо такої реклами. Для того, щоб зменшти вживання алкоголю, особливо  неповнолітніми, ми приділяємо значну увагу саме цьому напрямку”, – наголошує  завідувач сектору контролю за рекламою.

Рекламу пива, наприклад, в одному з магазинів міста наклеїли на дверях. Буває, що заклеють повністю вітрини. А підприємці пояснюють, що плакати з алкогольними напоями наклеїли ще пару років назад, а після нововведень в законодавстві їх ніхто не зняв, адже раніше не було сильного контролю.

Нагадаємо, що нещодавно мер Івано-Франківська Руслан Марцінків обурювався рекламою, де зображені оголені дівчата. За його словами, не може таке висіти в центрі міста.

Та як з’ясувалося на семінарі на тему «Попередження проявів сексистської реклами: інструменти місцевих органів влади та взаємодія із громадянським суспільством», така реклама не є дискримінаційною. Реклама не порушує належної практики маркетингу лише тим, що вона зображує оголених чи умовно вдягнених жінок чи чоловіків, якщо не принижує гідності зображених чи згаданих у рекламі людей.

На семінарі Ірина Перевозова, завідувач кафедри маркетингу та контролінгу Інститут економіки та управління в нафтогазовому комплексі ІФНТУНГ,  розповіла за якими критеріями можна визначити дискримінаційну рекламу:

  • оголена людина використовується як створення, прикраса чи сексуальний об’єкт, а продукт чи послуга напряму з необхідністю оголення чи тілесністю не пов’язані;
  • реклама принижує значимість чи розумові здібності представників тієї чи іншої статі;
  • у принизливий для жінок чи чоловіків формі згадуються натяки на статеві стосунки та сексуальність людей;
  • зображено агресію чи насильство однієї статі над іншою.

А за словами проектного координатора Представництва Фонду ім.Фрідріха Еберта в Україні Олени Давліканової, твердження, що секс продає, було актуальним для минулого покоління:

“В нас у суспільстів є стереотипи, які не дозволяють людині повністю вікрити свій потенціал. В Європі, наприклад в Парижі, заборонено розміщувати сексистьску рекламу на білбордах. Суспільство перестає сприймати таку рекламу. Крім того, сьогодні з’явилися нові тренди в рекламі”.

“Зараз в нас є одна скарга щодо сексистської реклами. Вона надійшла  від ГО Ліга захисту прав жінок «Гармонія рівних» і стосується клінінгової компанії, яка розташована в Івано-Франківську. Цю рекламу визнано дискримінаційною та такою, що порушує етичні та моральні норми. Зараз проводимо розшук винних осіб”, – повідомила Валентина Сенчук.

“Крім того, мене поінформували, що неподалік магазину «Арсен» розмістили на білборді рекламу одягу дизайнера Андре Тана. На плакаті – оголені жінка та чоловік. Суть реклами – купляєш одяг жінці, залишишся сам голим”, – додає вона.

Ще одне порушення в Івано-Франківську виявили минулого року щодо реклами із зображенням зброї, яка знаходилася на білборді  на вулиці Галицька неподалік дитячого майданчика.

“Відповідно до законодавства України, не можна в рекламі використовувати зброю:  ні справжю ні іграшкову. А підприємець вирішив таким чином зробити рекламу свого магазину. Коли ми почали проводити розслідування, він повідомив, що це реклама не їхня, а конкуренти, мабуть, замовили. Неможливо встоновити чи це правда, чи ні. Тоді ми вирішили знайти власників конструкції. З’ясувалося, що бігборд встановили без дозволу. В цій ситуацій не вдалося знайти винних, але в той час, як проводилася пошукова робота – хтось зняв заборонену рекламу”, – розповідає Сенчук.

Яке ж покарання очікує на порушників?

Управління захисту споживачів може покарати  рекламодавців чи розповсюджувачів реклами фінансово.

Якщо визначена вартість реклами –  штраф накладається в п’ятикратному розмірі від цієї вартості. Якщо ж інформації щодо ціни реклами підприємці не надають, то виноситься штрафна санкція у розмірі сто неоподаткованих мінімумів – 1700 гривень.

“Ми накладаємо штрафи, щоб навчити рекламодавців та дати зрозуміти, як робити не можна. Крім того, ми очищуємо місто від великої кількості реклами”, -зазначає Валентина Сенчук.

Юрій Сахно, головний фахівець відділу контролю за рекламою та дотримання антітютюнового законодавства Держспожислужби, розповів, що загальна сума штрафів накладена стосовно гендерної нерівності в Україні становить 38 тисяч гривень.

А на думку Олени Давліканової, потрібно збільшувати фінансове покарання, і тільки тоді дискримінаційної реклами в Україні поменшає.

Підготувала Тетяна КУЛІКОВСЬКА

(Visited 511 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9785

На скільки подорожчає газ в Україні: прогнози експертів 16:30 12 коментарів

Газ для населення мав подорожчати 18 жовтня. Але жодних новин про нову ціну поки немає. Ми поговорили з експертами. Вони певні, що газ дорожчатиме. Хоча більше Україні потрібна реформа енергоринку....

Суб’єкти господарювання Івано-Франківщини сплатили понад 3 мільярди гривень єдиного внеску 12:46

За дев’ять місяців 2018 року страхувальники Івано-Франківщини сплатили  3290,6 млн. грн. єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Надходження у порівнянні з аналогічним періодом минулого року збільшились на 359,4 млн....

Держгеонадра звернулася до Івано-Франківської облради щодо спецдозволів на видобуток газу 00:13 1 коментар

4 жовтня Державна служба геології і надр України звернулася до влади п'яти областей, де ведеться видобуток газу. Вона відправила на погодження дані щодо продажу на аукціоні 13 спецдозволів на користування...

Івано-Франківськ лідирує у рейтингу прозорості інвестиційного сектору 21:33

Міжнародна антикорупційна мережа Transparency International Ukraine (TIU) створила рейтинг прозорості інвестиційної сфери ста найбільших міст України. Перше місце посів Івано-Франківськ, друге — Київ, третє — Вінниця. Як повідомляється на сайті...

Заснована місяць тому фірма зі статутним капіталом у тисячу гривень хоче 15 га на Прикарпатті нібито під вітроелектростанцію 17:09 1 коментар

ТОВ "ВЕС Прикарпаття" заявило про намір спорудити у Рожнятівському районі вітроелектростанцію (ВЕС), площа якої становитиме приблизно 15 га на території трьох сільських рад. Вітряк у селі Шевченкове Долинського району Про...

Понад 2,5 мільйони гривень штрафів сплатять прикарпатські підприємці за порушення правил торгівлі підакцизними товарами 12:16

За 9 місяців 2018 року на Прикарпатті проведено 286 перевірок суб’єктів господарювання, які здійснюють дільність у сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, за результатами яких застосовано 2517,6 тис. грн....

НБУ виграв у Коломойського касацію щодо прикарпатського гірськолижного курорту "Буковель" 11:13

Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу НБУ на рішення судів першої та апеляційної інстанцій, згідно з якими були розірвані договори іпотеки між НБУ і ТОВ "Скорзонера", на підставі яких компанія виступила...

Прикарпатське підприємство заборгувало державі понад 400 тисяч гривень 09:21

Івано-Франківською місцевою прокуратурою за результатами опрацювання інформації Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області встановлено факт несплати обов’язкових платежів до бюджету товариством з обмеженою відповідальністю, яке знаходиться на території...

На українських АЗС дещо знизилися ціни на бензин 08:24

У період з 12 по 16 жовтня мережі WOG і ОККО знизили ціни на бензини на 50 копійок за літр. Про це свідчать дані щоденного цінового моніторингу "Консалтингової групи А-95",...

На Прикарпатті подорожчали риба, м'ясо, хліб та молоко 13:50 1 коментар

Головне управління статистики в Івано-Франківській області повідомляє. За  даними Державної служби статистики, інфляція у вересні 2018р. порівняно з попереднім місяцем в Україні (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим,...

Україна стала найбіднішою країною Європи: дані МВФ 13:36 8 коментарів

Згідно з даними з нового звіту МВФ, Україна є найбіднішою країною Європи. За показником на душу населення Україну обійшла Молдова. Про це повідомив економіст, який керує приватним інвестиційним фондом на...

Чому в Україні дорожчає бензин? 10:33 1 коментар

За останні два місяці ціна на пальне виросла більш ніж на 3 грн, в результаті чого середня ціна бензину А95 перевалила за 33 грн. За рахунок чого так виросла ціна?...

Підприємства Франківщини реалізували продукції на понад 45 мільярди гривень 18:35

Головне управління статистики інформує. За січень–серпень 2018р. підприємствами області реалізовано промислової продукції (товарів, послуг) на 45,8 млрд.грн, що склало 2,9% її загального обсягу по Україні. Підприємства міста Калуша забезпечили 29%...

Заборгованість суб’єктів господарювання Прикарпаття з єдиного внеску становить понад 100 млн.гривень 16:30

За 9 місяців 2018 року заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування складає - 113,2 млн.грн., з них 67,5 млн.грн. обліковується за фізичними особами-підприємцями. Про це повідомили...

Чому в Україні подорожчав бензин: відповідь експерта 14:05 2 коментарі

Зазначимо, що майже половину ціни на бензин складає закупівельна ціна, яка в свою чергу залежить від вартості нафти. Проте існує думка, що на ринку пального в Україні є цікавий феномен:...

Скільки мільйонів заробив очільник "Укрпошти" у 2017 році 15:06

Генеральний директор "Укрпошти" Ігор Смілянський заявив, що за 2017 рік заробив 3,9 мільйона гривень як заробітну плату. За його словами, він не виступає проти приватизації "Укрпошти". Про це він розповів...

ТОП-10 товарів, які Україна експортує найбільше 12:35

За 9 місяців від початку року Україна експортувала за кордон продукції на майже 11,5 мільярдів доларів. Згідно з даними Державної фіскальної служби, найбільше Україна продавала за кордон зернові культури, йдеться...

Прикарпатські землевласники сплатили майже 4 мільйони гривень податку 11:50

За січень-вересень 2018 року власники та орендарі земельних ділянок області сплатили до місцевих бюджетів Івано-Франківщини 388,4 млн. грн. у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року плата за землю зросла на...

Платникам Прикарпаття відшкодовано 1,8 мільярди гривень податку на додану вартість 14:48

Як повідомили в ГУ ДФС в Івано-Франківській області, за дев'ять місяців 2018 року по заявлених сумах платників податків юридичних осіб Івано-Франківської області відшкодовано податку на додану вартість у сумі 1808,4...

З початку жовтня прикарпатські роботодавці забезпечили роботою понад 2,8 тисячі осіб 13:20

За результатами проведення інформаційно-роз’яснювальної кампанії спрямованої на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення та усвідомлення суспільством негативних наслідків неофіційної зайнятості лише за 4 дні жовтня роботодавці вже подали більше 2,8...
  • ріел ІФ виринаюча