Відома франківська мандрівниця розповіла про свої неймовірні подорожі світом (фото)

Надя Черниш: «Мандрівка – це не відпочинок»

Вона переконана в тому, щоб побачити світ не потрібен мішок грошей, туристичні компанії чи особливий час. Для того, аби побачити світ – достатньо тільки захотіти. Страхи, труднощі – все тільки у свідомості. А тут варто замислитись: хіба внутрішні бар’єри сильніші за бажання пізнавати світ?

Надя Черниш – мандрівниця з неабияким досвідом, вона відвідала чималу кількість країн, зокрема непопулярні країни з великим потенціалом. Найважливішим скарбом в подорожах для Наді є люди. Саме знайомства та спілкування, традиції – головна основна мета у будь-якій подорожі. Карта мандрівниці протерта чи не до дірок, проте перелік країн, які планує відвідати все збільшується.

Вона зробила своє хобі – роботою. Вже цього року на початку травня Надя поведе свою першу групу в Іран. А далі, можливо, у авторський тур в Азербайджан.

ЧОМУ Я ПОЧАЛА МАНДРУВАТИ

Подорожувати я почала десь у 2012 році. До цього часу я вважала, що не маю на це можливостей. Це вже зараз я розумію, що це не має значення. Я просто не пробувала… Я хотіла, але не пробувала.

Я дуже любила Крим, куди раніше часто їздила на море. У 2011 році ми поїхали в Ялту. Тоді я залишилась чимось незадоволена і вирішила, що наступного року поїду куди-інде. Ми поїхали в Болгарію, але не через туристичну фірму, а все організовували самотужки. Я вирішила це зробити не в цілях економії, мені просто було цікаво спробувати: окремо купувала квитки на автобус, окремо шукала і бронювала готель. Вже на місці ми шукали заклади харчування. Це можна було назвати мандрівкою, бо це не готовий пакет послуг. Я похвалюсь: автобусні квитки тоді коштували 80 євро, а ми придбали їх за 30, правда це були квитки на останній ряд в автобусі. Зазвичай саме ці місця не хочуть обирати через дискомфорт. Окрім нас там ніхто не їхав, тому було багато місця і було комфортно. Тоді я й зрозуміла, що якщо робити такі нестандартні речі, якщо приймати самостійні рішення, це може бути не тільки цікава авантюра та досвід, а ще й бонус, можна мати більше переваг, аніж інші люди.

«Люди не подорожують самостійно через страх відповідальності»

Ми знайшли готель за класичною схемою кримських часів, коли по приїзду на місці шукаєш житло. Це був значно дешевший варіант, аніж нам пропонували всі туристичні фірми на місці. До того ж, умови були значно кращі. І тоді я зрозуміла, що всі ці речі можна самостійно регулювати, головне – не боятися. Основна проблема всіх людей в тому, що вони не подорожують самі – страх відповідальності. Бо звинуватити когось у власних проблемах набагато простіше.

НЕПОПУЛЯРНІ МІСЦЯ – НАЙПРИВАБЛИВІШІ

Я поїхала в Азербайджан, щоб зрозуміти, що собою являє ця країна. Я ніколи не планувала поїхати в цю країну, хоча мій тато з Азербайджану. У мене не було жодної думки, щоб поїхати на Батьківщину до тата. Я поїхала туди не тому… Я чула багато гарних відгуків про Баку. Хоча про ці місця мало хто говорить, оскільки вони не надто популярні. А я дуже люблю непопулярні місця, але такі, що мають чудовий потенціал. Я це дуже відчуваю.

Колись у 2013 році, коли всі їздили в Болгарію і рідше в Чорногорію, а я відправилась в Албанію. Пригадую, всі запитували чому ж Албанія, мовляв там немає на що дивитися. Я ж поїхала і відкрила для себе неймовірну країну: фантастична природа, два моря, гори, суміш культур, а ще – дуже цікава культура країни. Приїхавши додому, я всім розповідала, що Албанія – це фантастика. Вже через два роки мене почали розпитувати як туди поїхати і що дивитися.

Аналогічна ситуація була й з Іраном. Я поїхала в Іран минулого року, щойно ця країна стала трішечки відкритою до людей: коли було знято першу хвилю санкцій, коли з’явилась можливість отримати візу по прильоту та з’явилися прямі перельоти з України. Я дуже рада, що побачила Іран не туристичним. Туди потрібно їхати зараз, поки немає ще масового потоку з усіх країн світу та можна побачити ці краї справжніми. Іран довго був ізольованим та закритим. Фактично 40 років вони «варилися у власному соку». Церемонії, традиції, ставлення жителів до людей, – все це потрібно пізнати. І взагалі Іран – найдавніша країна у світі. Історія, культура цивілізації – це ж те, чого немає ніде.

ВИБІР КРАЇНИ

Я не знаю як пояснити, але країни я не вибираю, вони обирають мене самі! Наприклад, мені зустрічаються люди, які натякають мені на це, або я випадково натрапляю на інформацію, що говорить про конкретну країну, тоді й розумію, що мені потрібно туди їхати.

Як я поїхала в Африку? Я зрозуміла, що на моїй карті бракує саме цього континенту. Я була в Європі, Азії, у Центральній Америці, але на цьому континенті ще ні. Я навіть не відвідувала такі популярні Єгипет та Туніс. Подумала, що значить мені потрібно в Африку. Далі, розмірковую як це реалізувати. Я мала зустріч зі своєю подругою журналісткою, яка запросила мене на передачу. Там я розповіла, що хотілось би поїхати в Африку, але в справжню Африку, зі всім колоритом! І раптом побачила, що одна з авіаліній запускає рейси з прямими перельотами в Найробі й за «смішні» гроші, оскільки Африка – це дуже дорого, далеко. Зазвичай, мінімальна вартість – 1000 доларів, а тут є можливість полетіти у два боки за 350. Всесвіт робить все можливе, щоб я могла реалізувати все, що мені подобається. Мій рейс був із Запоріжжя. Тому довелось ще добиратись до Запоріжжя і пробути там добу. Цікаво, що сам політ тривав менше, аніж мої добирання в аеропорт.

«Всесвіт робить все можливе, щоб я могла реалізувати все, що мені подобається»

Ще одна історія, як країни мене самі знаходять. На Занзібарі я зустріла пакистанців, які поцікавились чи я іранка. Я була дуже здивована, тому що не вважаю, що я можу бути схожою на іранську жінку. Проте вони розповіли мені багато про Іран. Вже тоді я зрозуміла, що це дуже цікава країна. Промайнула думка, що про цю країну я нічого не чула і не думала відвідати її коли-небудь. Повернувшись з Африки, через два тижні я полетіла в Таїланд. Там я знову зустріла пакистанців – сімейну пару, котрі почали розповідати мені про те, який фантастичний Іран, а найголовніше – безпечний. Я подумала, що люди на абсолютно різних кінцях світу розказують мені про одне й те саме місце… Чому? Коли повернулась додому, побачила, що в Ірані зняли першу хвилю санкцій, і тепер українці можуть отримати візу в аеропорту, що дуже спрощує можливість подорожувати. Буквально через тиждень-другий з’явилась інформація про те, що з України запускаються прямі перельоти. Ціни були від 50 доларів у два боки. Знову ж таки  зрозуміла, що Всесвіт хоче, щоб я туди полетіла. Тож, купила квитки й позаминулого року в жовтні вперше полетіла в Іран. І чесно, я була вражена до глибини душі.

ПІДГОТОВКА ДО МАНДРІВКИ

Потрібно обов’язково освоїти базові культурні та релігійні знання. Бо наприклад, якщо це мусульманські держави, то незнання таких речей може вас завести в неприємності. Якщо говоримо про Іран, то у жінок повинна бути покрита хустиною чи шарфом голова, а також потрібно розуміти, що будь-який фізичний контакт в публічних місцях, навіть торкання до особи протилежної статі – неприйнятний.

В кожній країні є свої особливості. Та ви, як турист, повинні бути обізнаним. Потрібно дізнатися попередньо про громадський транспорт. В мусульманських країнах чоловіки можуть їздити окремо від жінок. Всі ці речі потрібно шукати та про них дізнаватися. В першу чергу для того, щоб не виявити неповагу до тих людей, до яких їдете. Нехай Азербайджан – офіційно світська держава, там немає на законодавчому рівні вимог щодо обмеження відвертого одягу, абощо, проте люди, котрі там живуть здебільшого мусульмани і вони дуже консервативні. Є речі, які врегульовані законодавством, а є які суспільством.

Важливо дізнатися прогноз погоди. Звісно, бувають авантюри, коли ти їдеш спонтанно, але це спрацьовує тільки в тих випадках, коли ви їдете в готовий спланований тур з готелем, де про вас повністю подобають.

ЛЮДИ У МАНДРІВКАХ

Близько п’яти років я подорожувала сама. Минулого року почала брати у мандрівки своїх друзів. Це були близькі подорожі Європою. Їздила з колегами по роботі в Прагу в лютому, потім в березні із своїм товаришем поїхала в Іспанію на три тижні, ми не сиділи на місці, подорожували: були на Канарах, у Барселоні та на Майорці. В квітні разом з іншим другом полетіли в Париж, в травні ще з двома друзями в Гамбург, а у липні подруга, що займається скайдайвінгом, взяла мене разом з іншими парашутистами у поїздку до Хорватії у їхній тренувальний табір… Тобто я почала їздити разом з людьми, аби навчитися ділитися своїми пригодами та емоціями.

«Люди – моя основна мета у подорожах»

Люди, в будь-якій країні, це моя основна ціль. Мене не особливо цікавлять камінці, будинки, дерева та квіточки. Всі ці речі я можу побачити в ботанічних садах, зоопарках тощо. Мене цікавлять люди. Цікавлять ті, на кого ці камінці, історія, культура, природа мають вплив, і яким чином. Люди і традиції – це головне!

В першу чергу я знайомлюся з тим, хто мені покаже країну зсередини. Бо все те, що я можу побачити сама на вулиці, – можна й прочитати в путівнику, або побачити в Інтернеті. Те, що мені покажуть і розкажуть місцеві – я не знайду ніде. Всі люди, які мені зустрічаються, відіграють важливу роль у житті. Кожен!

Коли я збираюсь у мандрівку, мені всі бажають вдалого відпочинку, але ж мандрівка – це не відпочинок. Насправді ти постійно перебуваєш у стані стресу. Ти маєш контролювати себе, щоб нікого не образити, маєш бути в постійному контакті з місцевими людьми. Це дуже важко, зокрема психологічно, оскільки всі різні. Ти в інших умовах, аніж вдома. Ввесь час потрібно пристосовуватися. Інший транспорт, інша погода, все інше…

ЯК Я ОБИРАЮ КРАЇНИ

Я намагаюся обирати країни не одного типажу. Я хотіла, щоб у моїй карті було «стерто» по-трішки всюди. Тому я говорила про Африку, якої в мене ще не було. Я мала уявлення, як виглядає центральна Америка, там зустрічала колумбійців, венесуельців. Мала уявлення про Європу, про Азію, про Середній Схід. Я була в Ірані, Панамі, була в Кенії, Танзанії, Таїланді, Шрі-Ланці… Різні місця! Це наче пазл: потрібно збирати все з різноманітних частин, а в результаті вийде картинка. Але до того часу всі ці уламки потрібно збирати.

Я не бачу сенсу їхати в нову цікаву країну менше як на місяць. Якщо, наприклад, ви хочете зрозуміти який насправді В’єтнам, подивитися як живуть люди і чим вони там займаються, – вам потрібно щонайменше місяць. Якщо ви хочете в Камбоджу, подивитися на Кариби, подивитись як на Ямайці, – місяць! Ви тільки тиждень будете адаптовуватись до зміни клімату, часового поясу тощо.

Після кожної наступної мандрівки мені здається, що саме ця поїздка у моєму житті найкраща. От нещодавно: я планувала подорож в Азербайджан на 10 днів, та «залипла» в країні на місяць, і ще не все бачила. Звідти я поїхала тільки через погану погоду. А далі була два місяці в Ірані.

 «Основним принципом щастя є різноманітність»

Я вважаю, що основним принципом щастя є якомога більше різноманітності у всьому. В речах, які ти робиш, в їжі, яку ти їси, в одязі, який ти носиш, в місцях, яких ти буваєш… Інакше люди втрачають смак життя, відчуття задоволення.

ЇЖА

Гастрономічна частина мандрівки для мене дуже важлива. Я пробую все, навіть, якщо це мурашки, черв’яки тощо. На Пхукеті, острів на сході Андаманського моря Індійського океану, я була в тайсько-китайському ресторані для місцевих, куди не ходять туристи. Там я куштувала салат з маринованих летючих мурашок, їхніх яєць та личинок. Далі був суп з тухлої риби, з грибами шиитаке. Із всього меню сподобались тільки мурашки. А ще куштувала м’ясо смаженого крокодила. До речі, це найсмачніше м’ясо, яке їла досі.

Взагалі харчування в мандрівках – це спонтанна штука. Ти ніколи не знаєш, що тобі порекомендують. Своє харчування я не планую взагалі до того моменту, коли я зустрічаюся з місцевими людьми.

ПРОЖИВАННЯ

Здебільшого я користуюся кауч-серфінгом, оскільки це найпростіший спосіб інтеракції з місцевим населенням. Були й інші випадки: в Грузії я часто жила в гестхаусах, в хостелах, готелях. Все залежить від обставин. Якщо є можливість проживати в місцевих, то живу в місцевих.

ТРУДНОЩІ

Найважливіше чого потрібно навчитися, то це не панікувати в непередбачуваних ситуаціях і не боятися. Щойно ми починаємо боятися, відразу стаються неприємності та виникають проблеми. Бар’єри, проблеми та страхи – лише в голові. Всього цього можна позбутися єдиним зусиллям волі!

Сніжана САМАНЧУК

Фото: Михайло ДЕМКІВ

Джерело

(Visited 534 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Чудове хобі собі знайшла. По білому їй заздрю.

  Гість,

  Бомбезно

  Кароліна,

  Чудова історія – аплодую дівчині. Я також обожнюю подорожувати, але до такого досвіду мені ще далеко. І вважаю, що самостійні та економні поїздки автобусом, це найвірніше рішення. На своєму ж досвіді заощадила кіпу грошей і відкрила нові можливості завдяки сервісу басфора.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3326

загрузка...

Онкохвора мати двох дітей з починає новий курс лікування: жінка просить про допомогу 00:16

В онкохворої Тетяни Кусенко починається новий курс лікування. Про це вона повідомила на своїй сторінці у Фейсбуці. Волинянка зазначає, що її єдиний шанс на життя залишається у таргентному препараті «Ібранс»....

У театрі навчають людяності. Як у Франківську діти від 6 до 16 відвідують театральну майстерню (фоторепортаж) 23:24

У Франківську з вересня діє Дитяча театральна майстерня при драмтеатрі. 90 дітей від 6 до 16 років вчаться презентувати себе, передавати емоції та вживаються в ролі. Дехто з них вже...

У Франківську затвердили нові правила бюджету участі – як мешканці розділять чотири мільйони на ідеї 20:13

У Франківську вже четвертий рік реалізовують бюджет участі. Цьогоріч мешканці можуть подати на голосування громади свої ініціативи і розділити на їх реалізацію 4 млн грн. Стільки грошей ще не виділяли, пише...

Міські легенди Франківська: Бійка у «Карпатах» 19:51

Ця історія описана у книзі Степана Пушика «Блискавиці б’ють у найвищі дерева». На початку 1970-х в Івано-Франківську жив Микола Сакадел, який дружив зі знаменитим композитором Володимиром Івасюком. Але тоді Івасюка ще...

Ганчірки та целофан: Франківці зробили з каналізації смітник (фотофакт) 19:22 1 коментар

Мешканці Івано-Франківська продовжують використовувати каналізаційну мережу як сміттєпровід та додавати роботи комунальникам. Інформують на сторінці "КП Івано-Франківськводоекотехпром". "Шановні мешканці міста. Ми уже не знаємо, як Вас просити щоб ви не...

Слідами останнього цісаря: майбутній імператор Австро-Угорщини Карл І жив у Коломиї і нагороджував героїв, які розбили росіян біля Тлумача (фоторепортаж) 18:04

Архикнязь (ерц-герцог) Карл Франц Йосиф із династії Габсбургів був останнім імператором Австро-Угорщини, королем Чехії, Угорщини, Галичини та Володимерії. Йому довелося очолити монархію у надскладний період – у розпал Першої світової...

В курортному Татарові трапилась курйозна ДТП - іномарка протаранила підводу із сіном. Місцеві жителі просять встановити світлофор на небезпечному перехресті (фотофакт) 17:21

В курортному Татарові трапилась курйозна ДТП - іномарка протаранила підводу із сіном. Місцеві жителі просять встановити світлофор на небезпечному перехресті. Про цю пригоду розповів у Фейсбук сільський голова Татарова Олег...

Як зимує Білий Слон. Один день з життя рятувальників на висоті 2028 метрів над рівнем моря (фоторепортаж) 17:16

«Дай Боже здоровля, ґаздики, до Шибеного їдете?» – окинула щирою посмішкою старенька бабуся. В автобусі, що виїхав з Верховини, до людей з важкими наплічниками давно звикли. З Шибеного, невеличкого прикордонного...

Маленька прикарпатка, у якої виявили рак, потребує допомоги 16:32

Мешканка Рожнятівщини Оксана Шпакович просить допомоги – їй потрібні кошти, щоб врятувати 11-річну дочку Діану. Все почалося із звичайного кашлю, на який не діяли антибіотики. Потім почав збільшуватись животик та...

Навесні на Прикарпатті відновлюватимуть дорогу, яку не ремонтували п’ять років (фотофакт) 15:23

Із настанням весни на Прикарпатті будуть продовжені роботи із відновлення дорожнього полотна на окремих ділянках дороги національного значення Н-09 Мукачево – Львів. Цю дорогу не ремонтували середнім поточним ремонтом протягом...

У мережі з’явився неймовірний знімок Говерли (фотофакт) 14:42

Закарпатець поширив красиве фото гори Говерли у соціальній мережі. Кадром у мережі Фейсбук поділився художник Вячеслав Попович, повідомляє Типовий Франківськ. «Хтось колись бачив таку Говерлу?» – запитує чоловік у читачів....

Global Village: франківцям показали культуру інших країн (фоторепортаж) 13:50

У Івано-Франківській фортечній галереї Бастіон відбувається традиційний фестиваль культур «Global Village». Сьогодні тут можна скуштувати національні страви, напої та поринути в танцювальне мистецтво, повідомляє Правда.іф. Своєю культурою та традиціями цьогоріч...

Прикарпатські військовослужбовці отримали бойові відзнаки (фотофакт) 13:45 12 коментарів

Сьогодні, під час відзначення річниці виходу з Дебальцевого бойові нагороди отримали учасники подій в Дебальцево, пише Правда.іф.

На Вічевому майдані розгорнули польову кухню (фотофакт) 13:41 1 коментар

Сьогодні в Івано-Франківську відзначають четверту річницю виходу з Дебальцевого. Зранку відбулася Літургія, хода та молитва в Меморіальному сквері, інформує Правда.іф. Також на Вічевому майдані для військовослужбовців розгорнули польову кухню. Для...

Мешканці дворів на Пулюя продовжують захищати двір від забудови (відео) 13:07 2 коментарі

Мешканці будинків на вулиці Пулюя та Галицькій, в Івано-Франківську, вимагають не розпочинати будівництво на Пулюя, 9. Там міська асоціація учасників АТО планує збудувати житло. З такою вимогою люди вранці 16...

Ходою та молитвою в Івано-Франківську відзначили річницю завершення битви за Дебальцеве (фоторепортаж) 12:50 8 коментарів

Сьогодні, 17 лютого, в Івано-Франківську відзначають четверту річницю виходу з Дебальцевого. Від 15 і до 18 лютого 2015 року на Дебальцівському плацдармі точилися найзапекліші бої. Тоді загинуло щонайменше 110 українських...

“Принеси радість іншим”: заповіді 104-річного карпатського мудреця для здоров’я душі і тіла 00:24 2 коментарі

Високо в Карпатах жив безжурний і працьовитий Андрій Ворон. Він не знав про існування мотивуючих тренінгів, не був лайф-коучем і не виступав на конференціях. Це був звичайний чоловік, який прожив...

“Це підприємство стане прикладом для України”, – Марцінків завітав на “Локомотиворемонтний завод” (фоторепортаж) 23:30 9 коментарів

Міський голова поділився інформацією про стан справ на Локомотиворемонтному заводі: Був неподалік на чорній п’ятниці й не міг не навідатись на Локомотиворемонтний завод. Нарощуємо виробництво. Почали ремонтувати дрезини, чого ще...

Івано-Франківщина: на фейковий платний мітинг у Коломиї зголосились прийти десятки людей 22:54 5 коментарів

Перед приїздом до Коломиї Юлії Тимошенко 13 лютого у Фейсбуці з'явилося оголошення, в якому людям пропонували гроші за участь у мітингу на підтримку кандидатки. ОПОРА з'ясувала, що оголошення фейкове. Справою...

З чим іде в президенти прикарпатець Новак: недобудована хата, отримана благодійна допомога і право на книжку 21:40 5 коментарів

46-річний український економіст Андрій Новак народився у Коломиї у сім’ї директора коломийського коледжу «Право і бізнес», вищу освіту здобув у Києві, потім навчався у бізнес-школі в Канаді, захистив кандидатську дисертацію...
 • ріел ІФ виринаюча