Віра Сем’янчук: «Є молоді лікарі, які донедавна ніколи в житті й не бачили кір»

У Івано-Франківську зростає кількість хворих на кір. Про необхідність вакцинації, про те, кому вона справді протипоказана та про основні міфи, пов’язані з щепленням від кору розповідає лікар-педіатр, дитячий імунолог-алерголог, доцент Івано-Франківського національного медичного університету Віра Сем’янчук.

– Пані Віро, декілька днів тому Ви опублікували на своїй сторінці в мережі Фейсбук пост про те, що підтримуєте щеплення проти кору. Чому Ви вирішили висловити свою позицію?

– На даний момент ситуація з вакцинацією критична, дуже багато дітей не охоплено нею. На карті Всесвітньої організації охорони здоров’я ми фігуруємо, як країна з низьким охопленням вакцинацією, прирівнюючись до малорозвинених країн Африки. У зв’язку з цим,  захворювання, які можна було контролювати шляхом вакцинації, суттєво зросли і на даний момент ми маємо спалах кору. Кількість хворих дітей зростає і, коли розпочнеться навчальний сезон, ми очікуємо наступного підйому захворюваності. Тому закликаємо батьків дітей, яким не робили вакцинацію, або тих, хто отримав лише одну дозу вакцини і не провів ревакцинацію, прийти до медичних закладів. Вакцинація – це єдиний правдивий, доведений захист від такої важкої інфекції.

– Ви сказали, що ми прирівнюємося до малорозвинених країн. Чому виникла така ситуація?

– Найбільша недовіра суспільства стосовно вакцинації пов’язана з різними неправдивими міфами, які побутують і дуже поширені. Батьки часто читають антивакцинальні статті та вірять недостовірній інформації. Якщо мама чує від сусідки, що її дитина себе погано почувала після вакцинації або мала прояви алергії, то однозначно вважає, що ця реакція виникла внаслідок вакцинації, а не є співпадінням з алергією на їжу. Ні, більшість людей будуть переконані, що це – саме наслідок вакцинації.

– Можете назвати хоча б три основні міфи про вакцинацію?

– Побутує міф, що вакцини містять ртуть. Ми звикли, що ртуть є у градусниках і вона шкідлива. Однак, солі ртуті у вакцинах (мертиолят) не мають здатності до накопичення в організмі і швидко виводяться. Також усі забувають, що ми вживаємо рибу, яка містить ртуть, що ми їмо їжу з глиняних горщиків, які містять ртуть. Насправді, у вакцинах ртуть зараз використовується дуже рідко, але якщо і містяться незначні її залишки, то вони суттєво менші у порівнянні з ртуттю, яка потрапляє з їжею.
Другий поширений міф – про використання формальдегіду, який токсичний для організму. Але той же формальдегід утворюється в організмі людини щодня у невеликій кількості і швидко виводиться з організму. У крові і сечі щодня формальдегіду більше, ніж в одній дозі вакцини.
Інша поширена міфічна історія про те, що вакцинація знижує імунітет. Насправді наш імунітет має дуже потужні властивості і здатен водночас боротися з масою інфекцій. Якщо ми перебуваємо в одному приміщенні з кількома людьми, то в кожного є свої мікроорганізми, які чужорідні для іншої людини і імунна система працює постійно. Тому додатковий мікроорганізм (ослаблений або інактивований) абсолютно не викликає зайвого навантаження. Вакцинація захищає від небезпечних інфекцій, які призводять до летальних наслідків, мають важкий перебіг. Тому вона не знижує, а формує імунітет до цих інфекцій.

– Зараз через певну паніку в суспільстві, люди кинулися до медиків робити щеплення. Чи не краще проводити вакцинацію згідно медичних планів?
І, якщо хвороба ще не проявилася, але людина уже заразилася кором, чи можна проводити вакцинацію в такому разі?

– Графіки вакцинації придумали не випадково, вони є затвердженими в усьому світі, вибрано оптимальний час, коли варто вакцинувати дитину. І цих графіків, звісно, варто дотримуватися.
Навіть після контакту з хворим на кір, протягом 72 годин просто необхідно вакцинувати людину, яка не отримала попередньої вакцинації згідно графіку. А незначні кашель, нежить чи підвищення температури не є протипоказом щодо вакцинації.
Вакцина, яка є в наявності в Україні, бельгійського виробника. Вона досить якісна, гарно переноситься і не дає побічних реакцій. Її можна використовувати навіть для вакцинації діток з хронічною патологією, адже вони перебувають в зоні ризику важкого перебігу хвороби і більше ніж інші потребують вакцинації.
Існує дуже мало дітей, які мають протипокази щодо вакцини від кору, хоча це і «жива» вакцина. Діти, які мають алергію до курячого білка можуть вакцинуватися цією вакциною теж згідно міжнародних рекомендацій.

– Яких саме дітей не можна вакцинувати від кору?

– Це діти, які мають вроджений первинний імунодефіцит – серйозне захворювання імунної системи, при якому діти дуже часто і важко хворіють важкими інфекційними захворюваннями і практично завжди перебувають на стаціонарному лікуванні.
Це ВІЛ-інфіковані діти з ІІІ та ІV стадіями ВІЛ-інфекції. Також – діти, які отримують імуносупресивну терапію: приймають глюкокортикоїди (гормони) в таблетках або уколах щодня протягом більше 2 тижнів, онкохворі діти, які знаходяться на хіміотерапії. Або хворі на ревматоїдний артрит, які отримують базову терапію.
Якщо при інших захворюваннях дитина отримує гормони інгаляційно або використовує гормональні назальні спреї, чи гормони місцево – тоді вакцинація дозволена.
А ще вакцинація від кору заборонена вагітним жінкам.

– Власне, щепити від кору можна лише дітей, чи і дорослих?

– Вакцинувати можна як дітей, так і дорослих. Якщо доросла людина була вакцинована, у неї мав би розвинутися імунітет. Людина може перевірити рівень антитіл до кору аби дізнатися, є у неї імунітет проти хвороби чи ні.

– Якщо людина не знає, чи проводили їй у дитинстві вакцинацію від кору, то вона може довідатися про це, здавши аналізи?

– Так, такі аналізи роблять в більшості приватних лабораторій Івано-Франківська.

– А якщо батьки сумніваються, чи варто їм щепити дитину?

– Якщо мати підозрює в дитини якесь захворювання, вона має порадитися з лікарем. Хоча, треба визнати, іноді навіть лікарі різних спеціальностей відмовляють батьків від вакцинації у зв’язку з надуманими міфами та не зовсім правдивими протипоказами.
Тому при виникненні будь-яких сумнівів потрібно звернутися конкретно до лікаря-імунолога.
У Івано-Франківській області працюють міський імунолог, обласний імунолог і працівники кафедри дитячих хвороб медичного університету.
А ще не варто забувати, що при наявності певної хронічної патології, дитину можна вакцинувати у стаціонарних умовах обласної дитячої клінічної лікарні.

– Чи потрібна на Вашу думку державна програма обов’язкової вакцинації?

– За часів Радянського Союзу вакцинація проводилася усім, батьки не могли так просто відмовитися від неї. Ми забули, як виглядає такі захворювання, як дифтерія, натуральна віспа, поліомієліт. Є молоді лікарі, які донедавна ніколи в житті і не бачили кір. Траплялися поодинокі випадки, з якими стикалися лікарі-інфекціоністи чи дільничні педіатри.
Зменшення вакцинації спричинює спалахи хвороби. В більшості розвинених держав при виникненні такої ситуації вводяться заходи на державному рівні, які збільшують охоплення вакцинацією. В одних країнах на батьків накладають штраф, в інших – не виплачують допомогу на дитину, можуть не допускати в дитячі колективи. Є різні засоби впливу і з їхньою допомогою спалахи хвороби вдається загальмувати.

– Які перші симптоми кору, що мають насторожити батьків і спонукати їх звернутися до лікаря?

– Це наявність високої температури тіла, вираженого кашлю, нежитю, кон’юктивіту та світлобоязні. Висипання з’являються на 4-5-день. До того в ротовій порожнині можуть виникнути висипання на боковій поверхні щік (плями Філатова-Копліка), але розпізнати їх може тільки досвідчений фахівець. Висипання з’являються спочатку на обличчі по лінії росту волосся, потім за вухами і поступово поширюються вниз на тулуб і на кінцівки. Після висипань близько двох тижнів залишається пігментація.
Але при перших же симптомах дитину необхідно показати лікарю. А при важкому перебігу – одразу госпіталізувати.

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 73 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9644

У Франківських школах педагогічні колективи слухали претендентів на посади директорів (фоторепортаж) 14:16

У молодшій школі ім. Софії Русової та в загальноосвітній школі №14 відбулися зустрічі з кандидатами на посади директорів. Також нового керівника оберуть і в навчально-реабілітаційному центрі. Нагадаємо, що у червні Івано-Франківська...

Цьогоріч у місті виловили і простерилізували майже 400 безпритульних тварин 13:43 1 коментар

Про це йшлося у вівторок, 25 вересня, на щотижневій нараді у міського голови. Про роботу КП «Полігон» та комплекс заходів щодо зменшення кількості бездоглядних тварин доповів директор підприємства Юрій Мороз....

На Прикарпатті пройшла німецько-українська зустріч молоді 13:20

Українсько-німецька зустріч молоді відбувається цими днями у селі Камінь, що на Рожнятівщині. Це друга частина великого проекту, в рамках якого каменські діти ще навесні відвідали німецьке місто Бамберг. Протягом трьох...

Перехід на зимовий час 2018: коли переводять годинники в Україні 13:04

Перехід на зимовий час у 2018 році в Україні традиційно відбудеться в останню неділю жовтня – в ніч на 28 жовтня. Коли потрібно переводити годинник на зимовий час і як...

У Франківську зростуть тарифи на послуги теплокомуненерго (відеосюжет) 12:47

Опалювальний сезон в Івано-Франківську розпочнеться без перешкод, проте платити за тепло доведеться більше. Детальніше дивіться у сюжеті: ТРК РАІ

Потужний снігопад накрив Румунію: вражаючі фото та відео негоди 12:35

Сусідку України, Румунію, засипало снігом. Негода вирувала 24 вересня, подекуди снігове покриття було завтовшки 10 сантиметрів. Негода накрила повіт Сібіу в районі озера Балея, передає Realitatea. Температура повітря у цьому румунському регіоні різко...

Навчання українських військових налякало оточення Олександра Шевченка (фоторепортаж) 12:32 8 коментарів

В рамках стратегічних командно-штабних навчань з органами військового управління та практичними діями військ «Козацька Воля – 2018», підрозділи однієї із десантно-штурмових бригад Десантно-штурмових військ відпрацювали навчально-бойові завдання в гірській місцевості,...

У Франківську планують облаштувати новий міні-сквер (відеосюжет) 11:50

На вулиці Петрушевича в Івано-Франківську почали підготовчі роботи для облаштування міні–скверу. Детальніше дивіться у сюжеті: UA: КАРПАТИ

Франківські актори намагались привернути увагу жителів міста до проблеми залежності від гаджетів (відеосюжет) 10:45

Вони переодягаються, гримують обличчя, шию та руки - і перетворюються на живі статуї. Так, стоячи на вулиці, творять образи, які переказують нам певні послання. Це своєрідна провокація, намагання спинити перехожих...

Івано-Франківську присудили Приз Асамблеї Ради Європи 09:50

Приз Європи-2018 урочисто вручать 28 вересня о 16:00 год. у приміщенні Івано-Франківського академічного обласного музично-драматичного театру імені Івана Франка. Приз складається з пам'ятної статуетки, медалі, диплому та стипендії для орнанізації ознайомлювальної...

До Івано-Франківська везуть гуманітарну допомогу з Німеччини (фотофакт) 09:32

Уже не вперше на Прикарпаття везуть допомогу з Мюнхена. Цього місяця ліки, медичний одяг, взуття, перев’язочний матеріал вже отримували лікарні Франківська. Про черговий гуманітарний вантаж у мережі Фейсбук повідомив франківець Тарас...

Франківські студенти вибороли перемогу у всеукраїнській інтелектуально-розважальній грі 09:04

Івано-Франківська команда "Погнута Каска" здобула перемогу у п'ятому чемпіонаті України з інтелектуально-розважальної гри "Mind Game", фінал якої відбувся у Львові 23 вересня, повідомляє Правда.іф. До складу команди входили випускники та...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

26 вересня – 140 років від дня народження Михайла Галущинського (1878-1931), педагога, першого директора Рогатинської гімназії, військового та громадсько-політичного діяча, автора спогадів «З Українськими січовими стрільцями» (1934) та праць з...

Кращим полісменам Франківщини вручили відзнаки 08:15

Нагород поліцейські удостоєні за розкриття злочинів, сумлінну та добросовісну службу, здобуту перемогу в чемпіонаті з багатоборства кінологів Нацполіції України, а також за мужність і відвагу ім'я оперуповноваженого Управління карного розшуку ...

УПЦ МП не може "виганяти" екзархів з України - представник Константинополя 06:16 2 коментарі

Священний Синод Української православної церкви Московського патріархату вимагає, щоб екзархи, призначені Константинопольським Патріархом, покинули "канонічну територію" УПЦ МП. Відповідна заява була оголошена після засідання, яке відбулося 25 вересня в Києво-Печерській...

В Івано-Франківську капітально відремонтували ще один дитячий садок (фотофакт) 22:34

На етапі завершення ремонтні роботи приміщень у загальноосвітній школі-садку І ступеня №3 з групами цілодобового перебування дітей. У ЗШС №3 завершують переобладнувати приміщення для навчання дошкільної групи. Ремонтні роботи також...

На Надвірнянщині відкрили пам'ятну дошку юним патріотам 20:15

23 вересня на будівлі будинку культури Переріслянської ОТГ відкрили пам’ятну дошку на честь «Юним патріотам с. Перерісль, які встановили синьо-жовтий прапор 31 жовтня 1953 року в центрі села». В заходах...

Студенти-медики взяли участь у Науковому пікніку в Богородчанах (фоторепортаж) 19:14

Минулого четверга, 20 вересня, студенти Івано-Франківського національного медичного університету вкотре стали активними учасниками «Наукового пікніка», який цього разу відбувся в Богородчанській ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. О. Гірника. Зацікавлені школярі...

Дружини загиблих бійців пройшли реабілітацію в монастирі на Прикарпатті 18:33 2 коментарі

Дружини загиблих у зоні бойових дій на сході України взяли участь у реабілітації в Гошівському монастирі згромадження Сестер Пресвятої Родини. Такий відпочинок для них організувала Комісія у справах душпастирства охорони...

За зберігання чималого арсеналу боєприпасів франківець може сісти за грати мінімум на 3 роки 17:40 4 коментарі

Івано-Франківською місцевою прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, відкритому за фактом незаконного придбання, зберігання та збуту вибухового пристрою (ручної оборонної гранати Ф-1), бойових припасів (патронів) та мінометної міни без...
  • ріел ІФ виринаюча