Віра Сем’янчук: «Є молоді лікарі, які донедавна ніколи в житті й не бачили кір»

У Івано-Франківську зростає кількість хворих на кір. Про необхідність вакцинації, про те, кому вона справді протипоказана та про основні міфи, пов’язані з щепленням від кору розповідає лікар-педіатр, дитячий імунолог-алерголог, доцент Івано-Франківського національного медичного університету Віра Сем’янчук.

– Пані Віро, декілька днів тому Ви опублікували на своїй сторінці в мережі Фейсбук пост про те, що підтримуєте щеплення проти кору. Чому Ви вирішили висловити свою позицію?

– На даний момент ситуація з вакцинацією критична, дуже багато дітей не охоплено нею. На карті Всесвітньої організації охорони здоров’я ми фігуруємо, як країна з низьким охопленням вакцинацією, прирівнюючись до малорозвинених країн Африки. У зв’язку з цим,  захворювання, які можна було контролювати шляхом вакцинації, суттєво зросли і на даний момент ми маємо спалах кору. Кількість хворих дітей зростає і, коли розпочнеться навчальний сезон, ми очікуємо наступного підйому захворюваності. Тому закликаємо батьків дітей, яким не робили вакцинацію, або тих, хто отримав лише одну дозу вакцини і не провів ревакцинацію, прийти до медичних закладів. Вакцинація – це єдиний правдивий, доведений захист від такої важкої інфекції.

– Ви сказали, що ми прирівнюємося до малорозвинених країн. Чому виникла така ситуація?

– Найбільша недовіра суспільства стосовно вакцинації пов’язана з різними неправдивими міфами, які побутують і дуже поширені. Батьки часто читають антивакцинальні статті та вірять недостовірній інформації. Якщо мама чує від сусідки, що її дитина себе погано почувала після вакцинації або мала прояви алергії, то однозначно вважає, що ця реакція виникла внаслідок вакцинації, а не є співпадінням з алергією на їжу. Ні, більшість людей будуть переконані, що це – саме наслідок вакцинації.

– Можете назвати хоча б три основні міфи про вакцинацію?

– Побутує міф, що вакцини містять ртуть. Ми звикли, що ртуть є у градусниках і вона шкідлива. Однак, солі ртуті у вакцинах (мертиолят) не мають здатності до накопичення в організмі і швидко виводяться. Також усі забувають, що ми вживаємо рибу, яка містить ртуть, що ми їмо їжу з глиняних горщиків, які містять ртуть. Насправді, у вакцинах ртуть зараз використовується дуже рідко, але якщо і містяться незначні її залишки, то вони суттєво менші у порівнянні з ртуттю, яка потрапляє з їжею.
Другий поширений міф – про використання формальдегіду, який токсичний для організму. Але той же формальдегід утворюється в організмі людини щодня у невеликій кількості і швидко виводиться з організму. У крові і сечі щодня формальдегіду більше, ніж в одній дозі вакцини.
Інша поширена міфічна історія про те, що вакцинація знижує імунітет. Насправді наш імунітет має дуже потужні властивості і здатен водночас боротися з масою інфекцій. Якщо ми перебуваємо в одному приміщенні з кількома людьми, то в кожного є свої мікроорганізми, які чужорідні для іншої людини і імунна система працює постійно. Тому додатковий мікроорганізм (ослаблений або інактивований) абсолютно не викликає зайвого навантаження. Вакцинація захищає від небезпечних інфекцій, які призводять до летальних наслідків, мають важкий перебіг. Тому вона не знижує, а формує імунітет до цих інфекцій.

– Зараз через певну паніку в суспільстві, люди кинулися до медиків робити щеплення. Чи не краще проводити вакцинацію згідно медичних планів?
І, якщо хвороба ще не проявилася, але людина уже заразилася кором, чи можна проводити вакцинацію в такому разі?

– Графіки вакцинації придумали не випадково, вони є затвердженими в усьому світі, вибрано оптимальний час, коли варто вакцинувати дитину. І цих графіків, звісно, варто дотримуватися.
Навіть після контакту з хворим на кір, протягом 72 годин просто необхідно вакцинувати людину, яка не отримала попередньої вакцинації згідно графіку. А незначні кашель, нежить чи підвищення температури не є протипоказом щодо вакцинації.
Вакцина, яка є в наявності в Україні, бельгійського виробника. Вона досить якісна, гарно переноситься і не дає побічних реакцій. Її можна використовувати навіть для вакцинації діток з хронічною патологією, адже вони перебувають в зоні ризику важкого перебігу хвороби і більше ніж інші потребують вакцинації.
Існує дуже мало дітей, які мають протипокази щодо вакцини від кору, хоча це і «жива» вакцина. Діти, які мають алергію до курячого білка можуть вакцинуватися цією вакциною теж згідно міжнародних рекомендацій.

– Яких саме дітей не можна вакцинувати від кору?

– Це діти, які мають вроджений первинний імунодефіцит – серйозне захворювання імунної системи, при якому діти дуже часто і важко хворіють важкими інфекційними захворюваннями і практично завжди перебувають на стаціонарному лікуванні.
Це ВІЛ-інфіковані діти з ІІІ та ІV стадіями ВІЛ-інфекції. Також – діти, які отримують імуносупресивну терапію: приймають глюкокортикоїди (гормони) в таблетках або уколах щодня протягом більше 2 тижнів, онкохворі діти, які знаходяться на хіміотерапії. Або хворі на ревматоїдний артрит, які отримують базову терапію.
Якщо при інших захворюваннях дитина отримує гормони інгаляційно або використовує гормональні назальні спреї, чи гормони місцево – тоді вакцинація дозволена.
А ще вакцинація від кору заборонена вагітним жінкам.

– Власне, щепити від кору можна лише дітей, чи і дорослих?

– Вакцинувати можна як дітей, так і дорослих. Якщо доросла людина була вакцинована, у неї мав би розвинутися імунітет. Людина може перевірити рівень антитіл до кору аби дізнатися, є у неї імунітет проти хвороби чи ні.

– Якщо людина не знає, чи проводили їй у дитинстві вакцинацію від кору, то вона може довідатися про це, здавши аналізи?

– Так, такі аналізи роблять в більшості приватних лабораторій Івано-Франківська.

– А якщо батьки сумніваються, чи варто їм щепити дитину?

– Якщо мати підозрює в дитини якесь захворювання, вона має порадитися з лікарем. Хоча, треба визнати, іноді навіть лікарі різних спеціальностей відмовляють батьків від вакцинації у зв’язку з надуманими міфами та не зовсім правдивими протипоказами.
Тому при виникненні будь-яких сумнівів потрібно звернутися конкретно до лікаря-імунолога.
У Івано-Франківській області працюють міський імунолог, обласний імунолог і працівники кафедри дитячих хвороб медичного університету.
А ще не варто забувати, що при наявності певної хронічної патології, дитину можна вакцинувати у стаціонарних умовах обласної дитячої клінічної лікарні.

– Чи потрібна на Вашу думку державна програма обов’язкової вакцинації?

– За часів Радянського Союзу вакцинація проводилася усім, батьки не могли так просто відмовитися від неї. Ми забули, як виглядає такі захворювання, як дифтерія, натуральна віспа, поліомієліт. Є молоді лікарі, які донедавна ніколи в житті і не бачили кір. Траплялися поодинокі випадки, з якими стикалися лікарі-інфекціоністи чи дільничні педіатри.
Зменшення вакцинації спричинює спалахи хвороби. В більшості розвинених держав при виникненні такої ситуації вводяться заходи на державному рівні, які збільшують охоплення вакцинацією. В одних країнах на батьків накладають штраф, в інших – не виплачують допомогу на дитину, можуть не допускати в дитячі колективи. Є різні засоби впливу і з їхньою допомогою спалахи хвороби вдається загальмувати.

– Які перші симптоми кору, що мають насторожити батьків і спонукати їх звернутися до лікаря?

– Це наявність високої температури тіла, вираженого кашлю, нежитю, кон’юктивіту та світлобоязні. Висипання з’являються на 4-5-день. До того в ротовій порожнині можуть виникнути висипання на боковій поверхні щік (плями Філатова-Копліка), але розпізнати їх може тільки досвідчений фахівець. Висипання з’являються спочатку на обличчі по лінії росту волосся, потім за вухами і поступово поширюються вниз на тулуб і на кінцівки. Після висипань близько двох тижнів залишається пігментація.
Але при перших же симптомах дитину необхідно показати лікарю. А при важкому перебігу – одразу госпіталізувати.

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 121 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3408

загрузка...

Прикарпатські надзвичайники допомогли медикам дістатися до хворого 82-річного пенсіонера 13:12

Прикарпатські надзвичайники допомогли медикам дістатися до хворого 82-річного пенсіонера Вчора в обідню пору, о 13.47 годині, в місті Калуші, по вулиці Стуса, знадобилась допомога місцевих рятувальників. Потрібне було надання допомоги...

В передмісті Івано-Франківська планують збудувати ще один дитячий садок 11:47

Лисецька селищна рада визначила підрядника робіт з реконструкції з добудовою дитячого садочка на вул. Січових Стрільців, 34 в смт Лисець Тисменицького району. Переможцем тендеру стало ПП "Промбудсервіс-Косів", пише Галичина. Вартість робіт...

В Івано-Франківську наступного тижня курсуватимуть нові автобуси 17:06 3 коментарі

З понеділка, 21 січня, в Івано-Франківську на одному з маршрутів курсуватимуть нові автобуси. Про пише WestNews з посиланням на КП “Електроавтотранс” ІФ. Зазначається, що автобуси надійшли, зареєстровані, основні налагоджувальні роботи проведено,...

У Калуші хочуть покращити якість телесигналу 15:57

У зв’язку із неодноразовими зверненнями громадян Калуша, управління з питань надзвичайних ситуацій Калуської міськради повідомляє, що покриття цифрового телебачення на більшості території міста відсутнє, оскільки транслятори цифрового сигналу DVB-T2 знаходяться...

На Прикарпатті через брак коштів може закритися будинок ветеранів. У небайдужих просять фінансової допомоги 21:07 5 коментарів

Центр для учасників АТО та їхніх сімей “Бандерівський Схрон”, що на Прикарпатті, через фінансові труднощі опинився під загрозою закриття і шукає меценатів.   Про це в соцмережі Facebook повідомив голова...

Франківський Карітас співпрацює з Центром пробації в Івано-Франківській області 20:15

11 червня 2018 року у рамках виконання Порядку розроблення та реалізації пробаційних програм, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №24,  підписано два накази за №1797/5 «Про затвердження пробаційних програм для неповнолітніх...

До Дня Соборності України в Державному архіві області відкриють виставку 19:15 3 коментарі

21 січня, напередодні вікопомної дати, у читальному залі Державного архіву області (м. Івано-Франківськ, вул. Сагайдачного, 42а) буде організована тематична виставка «На шляху до соборної України», приурочена 100-річчю проголошення Злуки УНР...

У Франківську реалізується проект «Міжкультурна поліцейська лабораторія» (фоторепортаж) 18:33

В Івано-Франківську вже тривалий час функціонує проект «Міжкультурна поліцейська лабораторія», який реалізовується патрульною поліцією області у партнерстві з El&Ol for international students in UA. Організації, які реалізовують проект, займаються розбудовою...

В УТІЗ розповіли, чи закриють для авто другу частину вулиці Шевченка 17:46 3 коментарі

Наприкінці минулого року на вулиці Шевченка від перехрестя з Гординського встановили боларди. За декілька місяців до того такі ж боларди з’явились з боку від  Січових Стрільців. Втім, як пояснив у...

В Івано-Франківську зростуть тарифи на вивезення сміття 17:30 2 коментарі

Івано-Франківський міськвиконком планує розглянути звернення ДП «Автоколона 2222» щодо коригування тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів. Виконком планує затвердити тарифи на послуги з вивезення побутових відходів для населення,...

MONATIK показав, як відпочиває з дружиною у Дубаї (фото) 16:30 3 коментарі

Популярний український мультиартист MONATIK разом з дружиною  вирушив на відпочинок. Місцем для релаксу та відновлення стали ОАЕ, де за збігом обставин відпочиває інше зіркове подружжя Володимира Дантеса. Світлинами з палкої зустрічі...

Готуйтеся до сильних морозів: синоптики прогнозують до -20 у найближчі дні 15:38

Вже з 19 січня в Україні очікується похолодання. Фото / Наталія Діденко Про це написала народний синоптик Наталія Діденко у своєму блозі. «Поки ми ще не захопилися морозними візерунками прийдешнього похолодання, варто нагадати, що 18 січня в Україні...

Залізничникам Прикарпаття компенсували лише 8% за проїзд пільговиків 15:25

У 2018 році «Львівській залізниці» компенсували лише 17,4% від суми витрат на пільгові перевезення у приміському сполученні. У Чернівецькій та Івано-Франківській областях, де магістраль за 2018 рік сумарно надала послуг...

Прикарпатські волонтери оголосили конкурс дитячих малюнків "Ми, діти, за сім’ю та проти інтернатів!" 15:12

Українська благодійницька мережа оголошує конкурс дитячих малюнків на тему "Ми, діти, за сім’ю та проти інтернатів!" Метою конкурсу є привернення уваги суспільства до необхідності відмови від інтернатів (інституційного догляду та...

Івано-Франківськ: маршрутом № 41К «м-н Каскад – Онкодиспансер» будуть курсувати нові великогабаритні автобуси 14:26

Про це в соціальній мережі Фейсбук повідомила секретар міської ради Оксана Савчук: Незабаром маршрутом № 41К «м-н Каскад – Онкодиспансер» будуть курсувати нові великогабаритні автобуси. Виконавчий комітет призначив тимчасовим перевізником...

На Прикарпатті створили держпідприємство, яке опікуватиметься ремонтом місцевих доріг 14:15 1 коментар

15 січня голова обласної державної адміністрації Олег Гончарук підписав розпорядження № 9 «Про створення Державного підприємства «ДОРОГИ ПРИКАРПАТТЯ». Розпорядженням затверджено статут ДП «ДОРОГИ ПРИКАРПАТТЯ» та призначено тимчасово виконуючого обов’язки директора...

Минулоріч працівники КП «Муніципальна варта» зафіксували 262 адмінправопорушення (відеосюжет) 13:54 1 коментар

Минулого року працівники комунального підприємства «Муніципальна варта» зафіксували 262 адміністративні правопорушення. Найчастіше правопорушення пов’язані із нелегальним виготовленням та збутом алкогольних напоїв, продажем алкогольних напоїв без наявності необхідної ліцензії, незаконною торговельною...

"Укрзалізниця" відновила можливість повернення квитків на поїзди через Інтернет (відеосюжет) 12:46

Це можна зробити на сайті компанії, мобільній його версії та мобільних додатках. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

У Івано-Франківську судді обговорили питання конфлікту інтересів 12:23

Сьогодні, 18 січня, в Івано-Франківську, за сприяння українсько-канадського проекту Підтримки судової реформи відбувається консультативна зустріч для суддів Івано-Франківської області на тему «Конфлікт інтересів у суддівській діяльності». В рамках цієї зустрічі...

Викладачі Івано-Франківська долучаться до створення методики з використання арт-проектів для покращення інклюзії 12:11

Івано-Франківськ представить Україну в міжнародному проекті «Pixel on Tour», що координується ГО «Д.О.М.48.24», де також беруть участь Франція, Португалія, Італія і Польща. До участі в зазначеній програмі активно долучиться також...
  • ріел ІФ виринаюча