Військові шпиталі Станиславова

 11 листопада минає 100 років від завершення Першої світової, або, як тоді казали, «великої» війни. У її жорнах загинуло понад 10 мільйонів солдатів та офіцерів, від 7 до 12 мільйонів мирних мешканців, а голод та епідемії, спричинені нею, забрали ще понад 12 мільйонів осіб. Поранень у війні зазнало понад 10 мільйонів людей.

Воєнна хуртовина зачепила і наш край, де протягом трьох років, з 1914-го по 1917-й, відбувалися завзяті кровопролитні бої. Дотепер українські вчені навіть приблизно не можуть підрахувати кількість загиблих українців у тій війні. У Станиславові в цей час було багато військових шпиталів армій воюючих сторін, які по черзі займали місто, пише ГК.

В операційній австрійського військового шпиталю. 1916 рік.

Медичною службою австро-угорської армії керував 14-й відділ військового міністерства. У мирний час вона складалася з 27 санітарних підрозділів (Sanitätsabteilungen – нім.). Вони обслуговували таку ж кількість гарнізонних шпиталів (Garnisonspitaeler), що розташовувалися в містах, де дислокувалося командування армійських корпусів або була сконцентрована велика кількість військових частин. У переліку 27 гарнізонних шпиталів у містах Австро-Угорської імперії є 4-й шпиталь у Львові, де дислокувалося командування XI армійського корпусу.

У містах з гарнізоном у 500 осіб були відкриті військові шпиталі (Truppenspital), в яких не тільки лікували хворих військовослужбовців, але й були організовані курси підготовки санітарів з носилками (Blessiertenträger) і санітарів з перев’язувальним матеріалом (Bandagenträger). Хоча гарнізон Станиславова був численнішим та нараховував біля 3 тис. осіб, але, як видно з напису на брамі шпиталю, зображеного на старих поштівках, медичний заклад у ньому мав статус військового шпиталю (Truppenspital), а не гарнізонного.

У населених пунктах з гарнізоном від 300 до 500 осіб були лікарні (Marodenhaus), в яких проходили лікування легкі і нетранспортабельні хворі. У кожній казармі був організований медпункт, який на деякий час міг прихистити хворого.

Так повелося, що символом військової медицини Станиславова-Івано-Франківська вважається палац Потоцьких. Цій родині магнатів Станиславів належав з часу заснування. Його останній власник Антон Прот збанкрутував і не зміг вчасно сплачувати податки. У 1801 р. місто в нього забрали через борги і передали державному Релігійному фонду. Невдовзі в палаці Потоцьких розмістили військовий шпиталь. Для потреб шпиталю австрійці ґрунтовно перебудували колишню магнатську резиденцію. Дехто з архітекторів навіть вважає, що знамениту парадну браму з лицарями поставили не Потоцькі, а військові медики.

Інспекція німецьким генералом військового шпиталю у Станиславові, жовтень 1917 рік. Знімок зроблений біля дверей реальної школи. Нині військова поліклініка, вул. Старозамкова, 2. Будинок зберігся практично без змін.

Рішення облаштувати військовий шпиталь було цілком логічним, адже за Австрії місто мало досить численний гарнізон. У 1847 р. цивільне населення Станиславова становило 10 866 осіб, а військових було 1600 – більш ніж кожен десятий мешканець. Зростало населення міста, та збільшувався, відповідно, і його гарнізон. Спочатку медики використовували для своїх потреб триповерховий палац у глибині подвір’я та два флігелі обабіч входу. У 1895-му звели двоповерховий корпус ліворуч.

Значної роботи лікарям додалось у Першу світову. Місто тричі переходило з рук в руки. Після марної спроби утримати місто, 30 серпня 1914 р. австро-угорська армія відступила в гори, а до Станиславова 3 вересня увійшла російська армія. Після тривалих боїв, 7-8 лютого 1915 р. австро-угорським військам вдалося на декілька днів захопити місто, проте 19 лютого 1915 р. росіяни повернулася до Станиславова. У червні того ж року місто знову опинилося під владою австро-угорської корони. В серпні 1916 р. у результаті Брусиловського прориву російські війська втретє за війну увійшли до Станиславова, де перебували до липня 1917 року. Лінія фронту не відступала далеко поза околиці міста.

Німецькі вояки і місцеве населення біля воріт військового шпиталю в палаці Потоцьких. Перша світова війна.

Тоді у шпиталях почергово змінювали один одного то австро-угорці зі своїми союзниками німцями, то росіяни. Поранених було так багато, що, крім шпиталю, який містився у палаці Потоцьких, для військово-медичних потреб використовували будинки реальної і ремісничої шкіл, монастиря Сестер-Служебниць Василіянок, школи на вулиці Шопена та інших приміщень. Військовий шпиталь був навіть у тюрмі «Діброва».

Наявні архівні матеріали не дали можливості встановити повний перелік медичних закладів воюючих сторін, як і точної картини, які саме приміщення у Станиславові вони займали. Під час перебування в місті російських військ, 16 квітня 1915 р., наказом начальника Станиславівського гарнізону була призначена комісія з розгляду санітарного стану в місті і дотримання санітарного стану дислокованими військовими частинами, куди від міста входили бургомістр і міський санітарний лікар, лікар 7-го автомобільного санітарного транспорту. Попри певні недоліки, комісія відзначила добре облаштування госпіталів.

У цей час в місті були: тюремний шпиталь (192-й польовий пересувний шпиталь) на вул. Гловацького (нині Республіканська); команди евакопункту для поранених і хворих в районі готелю Каца (станом на 1929 р. його власником була Роза Кац, мав він усього чотири номери з пічним опаленням) на вул. Колійовій (нині Залізнична); 356-й польовий пересувний шпиталь на вул. Липовій, що приймав також інфекційних хворих з числа місцевого населення; Єкатеринославський лазарет за помірну плату здійснював дезінфекцію одягу та білизни в дезінфекційній камері (мав також свій підрозділ з камерою в Тлумачі).

Російські вояки у Станиславові. 1915 рік.

Євангелістську лікарню в Княгинин-колонії, якою опікувалася громада німецької колонії (колишнє приміщення лікарні «Бетесда», нині вул. Цеклера, 18), займав лазарет Червоного хреста. У квітні 1915 р. у зв’язку з рішенням санітарної комісії міста тут облаштували бараки для інфекційних хворих, тому лазарет вибрався до іншого приміщення.

Станом на 1916 рік на Тринітарській площі, у палаці Потоцьких, дислокувався резервний шпиталь «Галич». У жовтні 1916 р. частину приміщень, займаних цим шпиталем, використовував перев’язувальний загін 1-го польового шпиталю Всеросійського земського союзу. Тоді ж ремісниче училище на вул. Кілінського було передане під 9-й загін Київського Червоного хреста (нині цей будинок на вул. Лепкого, 28 займає Національна поліція).

Будинок на вул. Липовій, 17 (сучасна – Шевченка) займав 2-й приватний Петроградський перев’язувальний загін, який надавав також стоматологічну допомогу. Двоповерховий будинок №17 зберігся, він другий від перетину вулиць Т. Шевченка та С. Гординського.

Будинок на вул. Собеського, 15 (сучасній – Січових Стрільців) займала комендатура міста. Нині цей будинок має номер 25, в ньому розміщується редакція газети «Галичина».

З серпня 1916 до липня 1917 року, коли місто перебувало у руках росіян, на головному міському кладовищі по вул. Сапіжинській (сучасний Меморіальний сквер) ховали і військових. Так, перев’язувальний загін Державної думи, який належав до 41-го армійського корпусу, поховання проводив у вересні 1916 р., 2-й лазарет 19-ї піхотної дивізії – протягом 27 березня – 4 червня 1917 р., 20-й Петроградський перев’язувальний загін Червоного хреста – протягом березня-квітня 1917 р., 359-й полковий пересувний лазарет – у липні 1917 року.

Руїни резервного шпиталю у Станиславові. 1917 рік. Будинок знаходився позаду Пасажу Гартенбергів, на сучасному Вічевому майдані, у правому куті фотографії проглядається готель Уніон (сучасний бізнес-центр Київ).

Стосовно австро-угорських та німецьких шпиталів інформації практично немає, але, очевидно, займали вони ті ж приміщення, бо одні змінювали інших. Так було як під час Першої, так і впродовж Другої світової війни. Поранених було так багато, що, крім шпиталю в палаці Потоцьких, для військово-медичних потреб використовували інші, зокрема й шкільні приміщення.

Про перебування у тюрмі «Діброва» російського військового шпиталю видно з рапорту пристава першої дільниці від 28 квітня 1915 р. станіславському поліцмейстеру: «…Вільні площі «Діброви» зайняті під команду 1-го лазарету 71-ї піхотної дивізії. У головній будівлі розміщено 100 нижніх чинів, сестри милосердя, один священик і школа фельдшерів. У в’язничній канцелярії тепер лікарська канцелярія і адміністрація: 5 лікарів, один доглядач і команда писарів. Нарешті, в останній будівлі, з заднього боку тюрми, утримуються хворі і поранені, яких налічується 324 особи. В’язничне подвір’я зайняте санітарними двоколками та возами, у сараях поставлені коні».

Померлих у цьому лазареті було достатньо. Тож не дивно, що ховали їх буквально за декілька сотень метрів від приміщення в’язниці. Тоді тут було закладено два військових кладовища. Одне, як свідчать архівні документи, – в парку цісаревни Єлизавети, пізніше друге – «в г. Станиславе за парком цисаревны Елизаветы на военном полковом русском кладбище». Обидва кладовища розташовувалися на місці теперішнього міського стадіону «Рух». Восени 1924 р. з цих військових кладовищ були ексгумовані 34 одиночних, 29 подвійних та 11 братських могил на військову ділянку Першої світової війни на головне міське кладовище по вул. Сапіжинській (сучасний Меморіальний сквер).

Про перебування у станиславівській «Діброві» шпиталю залишив цікаві спогади небіж Івана Франка, син його рідного брата Захара – Василь Франко. Він був вояком Легіону Українських січових стрільців, потрапив у російський полон. Там Василь копав окопи під Кам’янцем-Подільським, важко захворів і пролежав у шпиталі всю зиму. Навесні 1918 р. Поділля зайняли австро-угорські війська, і Василя відправили доліковуватись у Станиславів, де він пробув кілька тижнів до відправлення в Угорщину, в містечко Нірегаза.

Небіж Івано Франка – Василь Франко.

Василь Франко згадував: «Воєнний шпиталь у Станиславові містився в бувших славних на цілу Галичину Бригідках (він плутає «Діброву» з відомою львівською в’язницею – авт.), де до війни каралися тільки ті, що мали вироки більше двох років сидіти в тюрмі. І мені довелося в тих непривітних мурах, які перемінено з тюрми на шпиталь, перебути в надзвичайній чистоті та добрім лікарськім догляді».

Ярема КВАСНЮК

(Visited 79 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5181

Російське ТБ оприлюднило відео подій у коледжі Керчі (фото+відео) 06:32

Телеканал "Росія-1" у програмі "Вести-Крым" оприлюднив відео з камер спостереження, на яких зафіксовано момент вибуху в політехнічному коледжі в Керчі і дії студента Владислава Рослякова, який влаштував стрілянину по людях....

З листопада на ВО "Карпати" піднімають зарплату і продовжують набір працівників 00:13 1 коментар

З 1 листопада на державному підприємстві ВО "Карпати" анонсують підняття заробітної плати і шукають працівників у зв’язку із відкриттям нового проекту із виготовлення комплектуючих до автомобілів Skoda Rapid. "Ми взяли...

Зіркова франківчанка Ірма Вітовська закликає підтримати петицію про перейменування однієї із столичних станцій метро 23:24 2 коментарі

Відома франківчанка Ірма Вітовська опублікувала заклик у соцмережі Фейсбук: В цей чудовий осінній день я хочу приєднатися до ініціативи перейменування вже давно ідейно застарілої назви станції метро «Дружби народів» на...

Прикарпатець запропонував прикордонникам хабар, щоб незаконно вивезти малолітню доньку (фотофакт) 21:47 1 коментар

Чоловік з Прикарпаття, аби виїхати за кордон разом з 5-річною донькою з порушенням законодавства, запропонував інспектору прикордонної служби Мостиського загону хабара. 40-річний мешканець Івано-Франківщини слідував за кордон разом з своєю...

«Танго у нас не буде!». Як понад сто років тому в Станіславові боролися із брудним танцем невгамовної похоті 21:07

У 1910-х роках емоційно-еротичний латиноамериканський танець під назвою танго почав поширюватися у Європі. Восени 1913 року мода на пристрасне танго докотилася до Галичини і викликала переполох та обурення консервативних мешканців...

Майкл Щур постібався із Марцінківа та сумнівного франківського рекорду (відеофакт) 20:36 1 коментар

Як вже повідомляли ЗМІ в Івaно-Франківську встaновили рeкорд Укрaїни – 773 учaсника флeшмобу дали стaрт тижню здoрового хaрчування в шкoлах мiста, пише West News. “Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків натягнув собі на голову...

Як прикарпатка вийшла заміж за португальця (фоторепортаж) 20:12 4 коментарі

Чим жінка вередливіша, тим частіше її носять на руках – перевірено на півторарічному сімейному досвіді франківчанки Ірини Ремик та її португальського обранця Нелсона. Дівчина їхала в Португалію просто відпочити на...

Франківські молодята просили на весілля іграшки замість квітів і подарували їх діткам з інтернату (фоторепортаж) 19:26 1 коментар

Колишні франківські патрульні, а тепер молодята Тетяна і Назар Халусяк днями одружилися. На весілля, яке відбулося 13 жовтня, подружжя просило гостей дарувати не квіти, а іграшки для дитячого будинку. А в суботу,...

У Франківську відбувся фестиваль «Осінній вернісаж» (фоторепортаж) 19:08

Вчора, 20 жовтня, в Івано-Франківську відбувся дитячо-юнацький фестиваль «Осінній вернісаж», в ході якого заклади освіти міста презентували роботу понад 130 різноманітних гуртків. Про подію повідомляють на сторінці Департаменту освіти та...

Прикарпатські бійці отримали власний стадіон для матчів Чемпіонату України Героїв АТО (фотофакт) 18:42

Днями микитинецька сільська рада прийняла рішення передати місцевий стадіон поблизу заводу “Автоливмаш” у користування ГО “Асоціація футболу учасників АТО Івано-Франківської області”. Про це в соцмережі Facebook повідомив голова обласної спілки учасників АТО...

На Галицькій ремонтують ще один міжбудинковий проїзд (фоторепортаж) 18:14 1 коментар

У Франківську комунальники ремонтують проїзд в районі будинку на Галицькій, 112В. Про це 20 жовтня повідомив керівник департаменту житлової, комунальної політики і благоустрою Михайло Смушак в соцмережі Facebook. “Під покриття з...

Сьогодні на Прикарпатті загинув молодий офіцер поліції (фотофакт) 17:53 1 коментар

Життя правоохоронця обірвалося сьогодні, 21 жовтня, у дорожньо-транспортній пригоді на Долинщині. В аварії на власному автомобілі загинув Іван Надольський, 1997 року народження. Про це повідомили в секторі комунікацій ГУ НП...

У середмісті Франківська загорілася маршрутка (фотофакт) 17:29 13 коментарів

У неділю, 21 жовтня, у Франківську на перехресті вулиць Сахарова-Коновальця загорілася маршрутка №35. Про це повідомили очевидці в телеграм-каналі “Frankivsk 112″. “Вулиця Сахарова/Коновальця – горіла маршрутка”, – йдеться в повідомленні....

В Італії через важку хворобу померла прикарпатка. Громада збирає кошти, щоб перевезти тіло додому (фотофакт) 15:05 1 коментар

У середу, 17 жовтня, після важкої хвороби в італійському місті Брешія померла калушанка Наталія Латко-Туз. А сьогодні, 21 жовтня, в парафії Різдва Христового збиратимуть кошти, щоб відправити тіло прикарпатки додому, інформують “Вікна”. Сумну...

Неподалік Івано-Франківська сталася ДТП: автомобіль злетів у кювет, а його пасажирку забрала “швидка” (фотофакт) 14:18

У неділю, 21 жовтня, в селі Боднарів на Калущині сталася дорожньо-транспортна пригода. За словами очевидців автомобіль з’їхав у кювет, а його пасажирку забрала швидка. Про це повідомили в оперативному Тelegram-чаті “ІF INFO”....

Місце для душі: Неймовірні фото франківського міського парку (фоторепортаж) 22:08 5 коментарів

Восени міський парк Шевченка перетворюється на неймовірно красиве місце. Вражаючі світлини осіннього парку виклав у мережу міський голова Івано-Франківська Руслан Марцніків. "У кожного є свої місця сили. Я люблю гори і...

До Івано-Франківська привезли рекордну кількість солі для посипання доріг взимку (фотофакт) 21:40 3 коментарі

У КП “Муніципальна дорожня компанія” триває заготівля технічної солі для посипання доріг взимку. Про це у мережі Фейсбук повідомив директор підприємства Віталій Бурко. Він зазначив, такої кількості солі для зимового посипання місто не...

Ніч на вулиці: у Франківську старенька жінка блукала містом, бо не могла потрапити додому (фотофакт) 21:21 6 коментарів

Учора, 18 жовтня близько 1:15 ночі, в районі вулиці Молодіжної люди зустріли старшу жінку. В самій кофтинці, боса на одну ногу, а друга в домашньому тапку, бабуся просилася відвезти її...

В Івано-Франківську змагаються скороходи (фоторепортаж) 20:57

20 та 21 жовтня в Івано-Франківську відбуваються чемпіонат України зі спортивної ходьби та ХХІІ Міжнародний кубок “Вечірній Івано-Франківськ”, пише WestNews. Як вже повідомляли ЗМІ, серед учасників: делегації з Молдови, Білорусі,...

У міському парку почали встановлювати японську альтанку (фотофакт) 20:33 1 коментар

У франківському міському парку імені Т. Шевченка почали облаштовувати “східний куточок”. Про це повідомив на своїй сторінці в мережі Facebook міський голова Руслан Марцінків. “У кожного є свої місця сили....
  • ріел ІФ виринаюча