Військові шпиталі Станиславова

 11 листопада минає 100 років від завершення Першої світової, або, як тоді казали, «великої» війни. У її жорнах загинуло понад 10 мільйонів солдатів та офіцерів, від 7 до 12 мільйонів мирних мешканців, а голод та епідемії, спричинені нею, забрали ще понад 12 мільйонів осіб. Поранень у війні зазнало понад 10 мільйонів людей.

Воєнна хуртовина зачепила і наш край, де протягом трьох років, з 1914-го по 1917-й, відбувалися завзяті кровопролитні бої. Дотепер українські вчені навіть приблизно не можуть підрахувати кількість загиблих українців у тій війні. У Станиславові в цей час було багато військових шпиталів армій воюючих сторін, які по черзі займали місто, пише ГК.

В операційній австрійського військового шпиталю. 1916 рік.

Медичною службою австро-угорської армії керував 14-й відділ військового міністерства. У мирний час вона складалася з 27 санітарних підрозділів (Sanitätsabteilungen – нім.). Вони обслуговували таку ж кількість гарнізонних шпиталів (Garnisonspitaeler), що розташовувалися в містах, де дислокувалося командування армійських корпусів або була сконцентрована велика кількість військових частин. У переліку 27 гарнізонних шпиталів у містах Австро-Угорської імперії є 4-й шпиталь у Львові, де дислокувалося командування XI армійського корпусу.

У містах з гарнізоном у 500 осіб були відкриті військові шпиталі (Truppenspital), в яких не тільки лікували хворих військовослужбовців, але й були організовані курси підготовки санітарів з носилками (Blessiertenträger) і санітарів з перев’язувальним матеріалом (Bandagenträger). Хоча гарнізон Станиславова був численнішим та нараховував біля 3 тис. осіб, але, як видно з напису на брамі шпиталю, зображеного на старих поштівках, медичний заклад у ньому мав статус військового шпиталю (Truppenspital), а не гарнізонного.

У населених пунктах з гарнізоном від 300 до 500 осіб були лікарні (Marodenhaus), в яких проходили лікування легкі і нетранспортабельні хворі. У кожній казармі був організований медпункт, який на деякий час міг прихистити хворого.

Так повелося, що символом військової медицини Станиславова-Івано-Франківська вважається палац Потоцьких. Цій родині магнатів Станиславів належав з часу заснування. Його останній власник Антон Прот збанкрутував і не зміг вчасно сплачувати податки. У 1801 р. місто в нього забрали через борги і передали державному Релігійному фонду. Невдовзі в палаці Потоцьких розмістили військовий шпиталь. Для потреб шпиталю австрійці ґрунтовно перебудували колишню магнатську резиденцію. Дехто з архітекторів навіть вважає, що знамениту парадну браму з лицарями поставили не Потоцькі, а військові медики.

Інспекція німецьким генералом військового шпиталю у Станиславові, жовтень 1917 рік. Знімок зроблений біля дверей реальної школи. Нині військова поліклініка, вул. Старозамкова, 2. Будинок зберігся практично без змін.

Рішення облаштувати військовий шпиталь було цілком логічним, адже за Австрії місто мало досить численний гарнізон. У 1847 р. цивільне населення Станиславова становило 10 866 осіб, а військових було 1600 – більш ніж кожен десятий мешканець. Зростало населення міста, та збільшувався, відповідно, і його гарнізон. Спочатку медики використовували для своїх потреб триповерховий палац у глибині подвір’я та два флігелі обабіч входу. У 1895-му звели двоповерховий корпус ліворуч.

Значної роботи лікарям додалось у Першу світову. Місто тричі переходило з рук в руки. Після марної спроби утримати місто, 30 серпня 1914 р. австро-угорська армія відступила в гори, а до Станиславова 3 вересня увійшла російська армія. Після тривалих боїв, 7-8 лютого 1915 р. австро-угорським військам вдалося на декілька днів захопити місто, проте 19 лютого 1915 р. росіяни повернулася до Станиславова. У червні того ж року місто знову опинилося під владою австро-угорської корони. В серпні 1916 р. у результаті Брусиловського прориву російські війська втретє за війну увійшли до Станиславова, де перебували до липня 1917 року. Лінія фронту не відступала далеко поза околиці міста.

Німецькі вояки і місцеве населення біля воріт військового шпиталю в палаці Потоцьких. Перша світова війна.

Тоді у шпиталях почергово змінювали один одного то австро-угорці зі своїми союзниками німцями, то росіяни. Поранених було так багато, що, крім шпиталю, який містився у палаці Потоцьких, для військово-медичних потреб використовували будинки реальної і ремісничої шкіл, монастиря Сестер-Служебниць Василіянок, школи на вулиці Шопена та інших приміщень. Військовий шпиталь був навіть у тюрмі «Діброва».

Наявні архівні матеріали не дали можливості встановити повний перелік медичних закладів воюючих сторін, як і точної картини, які саме приміщення у Станиславові вони займали. Під час перебування в місті російських військ, 16 квітня 1915 р., наказом начальника Станиславівського гарнізону була призначена комісія з розгляду санітарного стану в місті і дотримання санітарного стану дислокованими військовими частинами, куди від міста входили бургомістр і міський санітарний лікар, лікар 7-го автомобільного санітарного транспорту. Попри певні недоліки, комісія відзначила добре облаштування госпіталів.

У цей час в місті були: тюремний шпиталь (192-й польовий пересувний шпиталь) на вул. Гловацького (нині Республіканська); команди евакопункту для поранених і хворих в районі готелю Каца (станом на 1929 р. його власником була Роза Кац, мав він усього чотири номери з пічним опаленням) на вул. Колійовій (нині Залізнична); 356-й польовий пересувний шпиталь на вул. Липовій, що приймав також інфекційних хворих з числа місцевого населення; Єкатеринославський лазарет за помірну плату здійснював дезінфекцію одягу та білизни в дезінфекційній камері (мав також свій підрозділ з камерою в Тлумачі).

Російські вояки у Станиславові. 1915 рік.

Євангелістську лікарню в Княгинин-колонії, якою опікувалася громада німецької колонії (колишнє приміщення лікарні «Бетесда», нині вул. Цеклера, 18), займав лазарет Червоного хреста. У квітні 1915 р. у зв’язку з рішенням санітарної комісії міста тут облаштували бараки для інфекційних хворих, тому лазарет вибрався до іншого приміщення.

Станом на 1916 рік на Тринітарській площі, у палаці Потоцьких, дислокувався резервний шпиталь «Галич». У жовтні 1916 р. частину приміщень, займаних цим шпиталем, використовував перев’язувальний загін 1-го польового шпиталю Всеросійського земського союзу. Тоді ж ремісниче училище на вул. Кілінського було передане під 9-й загін Київського Червоного хреста (нині цей будинок на вул. Лепкого, 28 займає Національна поліція).

Будинок на вул. Липовій, 17 (сучасна – Шевченка) займав 2-й приватний Петроградський перев’язувальний загін, який надавав також стоматологічну допомогу. Двоповерховий будинок №17 зберігся, він другий від перетину вулиць Т. Шевченка та С. Гординського.

Будинок на вул. Собеського, 15 (сучасній – Січових Стрільців) займала комендатура міста. Нині цей будинок має номер 25, в ньому розміщується редакція газети «Галичина».

З серпня 1916 до липня 1917 року, коли місто перебувало у руках росіян, на головному міському кладовищі по вул. Сапіжинській (сучасний Меморіальний сквер) ховали і військових. Так, перев’язувальний загін Державної думи, який належав до 41-го армійського корпусу, поховання проводив у вересні 1916 р., 2-й лазарет 19-ї піхотної дивізії – протягом 27 березня – 4 червня 1917 р., 20-й Петроградський перев’язувальний загін Червоного хреста – протягом березня-квітня 1917 р., 359-й полковий пересувний лазарет – у липні 1917 року.

Руїни резервного шпиталю у Станиславові. 1917 рік. Будинок знаходився позаду Пасажу Гартенбергів, на сучасному Вічевому майдані, у правому куті фотографії проглядається готель Уніон (сучасний бізнес-центр Київ).

Стосовно австро-угорських та німецьких шпиталів інформації практично немає, але, очевидно, займали вони ті ж приміщення, бо одні змінювали інших. Так було як під час Першої, так і впродовж Другої світової війни. Поранених було так багато, що, крім шпиталю в палаці Потоцьких, для військово-медичних потреб використовували інші, зокрема й шкільні приміщення.

Про перебування у тюрмі «Діброва» російського військового шпиталю видно з рапорту пристава першої дільниці від 28 квітня 1915 р. станіславському поліцмейстеру: «…Вільні площі «Діброви» зайняті під команду 1-го лазарету 71-ї піхотної дивізії. У головній будівлі розміщено 100 нижніх чинів, сестри милосердя, один священик і школа фельдшерів. У в’язничній канцелярії тепер лікарська канцелярія і адміністрація: 5 лікарів, один доглядач і команда писарів. Нарешті, в останній будівлі, з заднього боку тюрми, утримуються хворі і поранені, яких налічується 324 особи. В’язничне подвір’я зайняте санітарними двоколками та возами, у сараях поставлені коні».

Померлих у цьому лазареті було достатньо. Тож не дивно, що ховали їх буквально за декілька сотень метрів від приміщення в’язниці. Тоді тут було закладено два військових кладовища. Одне, як свідчать архівні документи, – в парку цісаревни Єлизавети, пізніше друге – «в г. Станиславе за парком цисаревны Елизаветы на военном полковом русском кладбище». Обидва кладовища розташовувалися на місці теперішнього міського стадіону «Рух». Восени 1924 р. з цих військових кладовищ були ексгумовані 34 одиночних, 29 подвійних та 11 братських могил на військову ділянку Першої світової війни на головне міське кладовище по вул. Сапіжинській (сучасний Меморіальний сквер).

Про перебування у станиславівській «Діброві» шпиталю залишив цікаві спогади небіж Івана Франка, син його рідного брата Захара – Василь Франко. Він був вояком Легіону Українських січових стрільців, потрапив у російський полон. Там Василь копав окопи під Кам’янцем-Подільським, важко захворів і пролежав у шпиталі всю зиму. Навесні 1918 р. Поділля зайняли австро-угорські війська, і Василя відправили доліковуватись у Станиславів, де він пробув кілька тижнів до відправлення в Угорщину, в містечко Нірегаза.

Небіж Івано Франка – Василь Франко.

Василь Франко згадував: «Воєнний шпиталь у Станиславові містився в бувших славних на цілу Галичину Бригідках (він плутає «Діброву» з відомою львівською в’язницею – авт.), де до війни каралися тільки ті, що мали вироки більше двох років сидіти в тюрмі. І мені довелося в тих непривітних мурах, які перемінено з тюрми на шпиталь, перебути в надзвичайній чистоті та добрім лікарськім догляді».

Ярема КВАСНЮК

(Visited 95 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8337

загрузка...

До Дня Соборності у франківському аеропорті виступлять тернопільські військові 23:22 2 коментарі

22 січня в Україні вшановуватимуть 100-річчя проголошення Акту злуки УНР і ЗУНР. У рамках проведення всеукраїнської акції, присвяченої вшануванню 242-денної героїчної оборони міжнародного аеропорту «Донецьк» та з нагоди відзначення Дня...

На Коновальця "євробляхер" загубив номери (фотофакт) 23:08

Сьогодні, 17 січня, перехожі франківці знайшли польські номерні знаки на проїжджій частині вулиці Коновальця. Небайдужі підняли їх і перенесли тротуар. Є ймовірність, що водій загубив їх під час руху. Джерело

Прикарпатські монахині вирощують та продають екологічно чисті продукти 21:19

Поки кияни скуповують продукти із супермаркетів, жителі Івано‑Франківщини знають, де придбати екологічні продукти! Гриби і макарони, які продають монахині, мають неабиякий попит. Для більшості людей життя в монастирі здається одноманітним....

Правоохоронці забрали у прикарпатки дитину, яку вона "виховувала" побоями 20:56 1 коментар

30-річна мешканка Богородчанщини зловживає алкоголем і вже не вперше привертає увагу правоохоронців. Матір двох малолітніх дітей перебуває на обліку поліцейських через раніше зафіксовані факти неналежного виконання батьківських обов’язків, інформує Ювенальна Превенція Прикарпаття. Утім,...

У Яремчі киянин на квадроциклі врізався у дерево – 3 осіб у лікарні (фотофакт) 18:51 3 коментарі

Аварія сталася вчора. 28-річний киянин, керуючи квадроциклом "Ямаха", на гірській дорозі не справився із керуванням, з'їхав з дороги і врізався у дерево. Квадроцикл чоловік взяв напрокат. Внаслідок аварії водій та...

Аферист з франківського передмістя вдавав із себе офіцера СБУ цим самим видурюючи у місцевих підприємців десятки тисяч доларів (фоторепортаж) 18:01 9 коментарів

Мешканець Прикарпаття, громадянин України Гринишин В.В., представляючись співробітником Служби безпеки України, входив у довіру прикарпатців та шляхом обману присвоював їх гроші.   Про це “Галці” повідомили в Управлінні внутрішньої безпеки...

Після пекла. Як за чотири роки змінилося життя бійців з Прикарпаття, які захищали Донецький аеропорт (фоторепортаж) 17:46 3 коментарі

Цієї неділі, 20 січня, до Івано-Франківська з’їдуться військові з усієї області, аби пам’ятною ходою вшанувати захисників Донецького аеропорту (ДАП). 55-річний Олександр Жилак із Коломиї тримав оборону десь за 5 км...

На Прикарпатті відкопали черговий архів УПА, який датований 1946 роком (фоторепортаж) 16:35 17 коментарів

Сьогодні, 17 січня, у Рогатині на Івано-Франківщині місцеві мешканці передали повстанський архів, які вони виявили, директорові Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" Русланові Забілому. У лісі під Рогатиномт троє місцевих знайшли...

Прикарпатцям на замітку: що приготувати на Другий Святвечір (рецепти ) 16:30 1 коментар

Другий Святий вечір, або "Голодна кутя" – це вечір 18 січня напередодні Водохреща. З появою першої зірки на небі вся сім'я сідає за стіл, який накривають лише пісними стравами, а...

Прикарпатські правоохоронці розшукують психічно неповносправну жінку, яка зловживає алкоголем та веде антисоціальний спосіб життя (фотофакт) 16:30 2 коментарі

Косівським відділом поліції розшукується Ванджурак Ніна Іванівна, 1983 р.н., жителька села Річка, участок Мариш, Косівського району, яка 03.01.2019 близько 12:00 годин покинула місце свого проживання та пішла в невідомому напрямку....

Голі Сергій і Сніжана Бабкіни радісно повалялися у снігу, прикрившись віником (фото) 15:06 1 коментар

Співак дуже емоційно тішився, поки його закопували у сніг лопатою. Український співак Сергій Бабкін, чия пісня очолила топ-40 хітів на українському радіо, показав, як екстремально розважається з дружиною, танцівницею Сніжаною Бабкіною....

Як прикарпатський учасник шоу “Зважені та щасливі” допомагає іншим худнути та долати комплекси (відеосюжет) 14:58 1 коментар

Володимир Однорог, учасник реаліті-шоу «Зважені та щасливі», розповів, як не набрати зайвих кілограмів, схуднути без шкоди для здоров'я і втримати вагу. Він знає, що таке комплекси через зайву вагу, знає,...

Спокуслива Дорофєєва у купальнику показала свій відпочинок у Дубаї (фото) 14:37 2 коментарі

Співачка зняла відео у рамках флешмобу на підтримку її британської колежанки Адель. Співачка Надя Дорофєєва, яка разом із чоловіком, блогером Володимиром Дантесом відпочиває у Дубаї, долучилася до світового флешмобу #adelechallenge, який...

Солістка популярного гурту Kazka на Шрі-Ланці засвітила сідниці в купальнику (пікантні фото) 13:36 1 коментар

Солістка гурту Kazka Олександра Зарицька зробила те, чого її фанати, певно, давно чекали. Співачка показалася в купальнику на відпочинку. Причому, з найпікантнішого ракурсу – ззаду.  Олександра не хвилюється про свої кілограми, тому...

П'яний водій вчинив дві ДТП у центрі Івано-Франківська та утік із місця пригоди (фотофакт) 13:21

16 січня на вулиці Академіка Сахарова патрульні побачили жінок, які кликали на допомогу. Поруч стояли два автомобілі – Ford і Daewoo. Одна з жінок розповіла, що вона керувала Daewoo і...

Зіркова франківчанка Тіна Кароль вразила фанатів на сцені Львівської опери (фото) 12:57 2 коментарі

Співачка в прямому сенсі виблискувала на сцені Львівської опери Тіна Кароль виступила 15 січня у Львівській опері з унікальною концертною програмою “Різдвяна історія”. В рамках новорічного концерту українська виконавиці представила...

В мережі з’явились фото заводу в Калуші після пожежі (фотофакт) 12:26

12 січня в місті Калуш Івано-Франківської області загорівся олефіновий завод. До гасіння пожежі залучили 20 одиниць техніки та 110 чоловік особового складу пожежно-рятувальних підрозділів У ДСНС в області. У державній...

Відома франківська блогерка розповіла, як почала заробляти гроші через Інстаграм 11:13 2 коментарі

“Інстаграм – це можливості”, – каже франківка Саша Пустовіт, яку в мережі знають під ніком sashaabo. “Всі ті, хто не сидить просто на дивані і не рахує чужі гроші, а сам...

Народний депутат Євген Дейдей став батьком уперше (фото) 11:02 1 коментар

31-річний депутат Євген Дейдей став батьком уперше. 14-го січня його дружина Дарина народила сина. І про це повідомив у мережі сам щасливий батько. Як відомо, Дейдей розлучився з першою дружиною на початку...

У Зарваниці помер священик з Івано-Франківщини 10:55

13 січня після тривалої хвороби відійшов у вічність священик Української греко-католицької церкви отець Василій Івасюк. Народився священнослужитель 4 квітня 1944 року у селі Дора, Івано-Франківської області. Ієрейські свячення отримав від...
  • ріел ІФ виринаюча