“Вогник”. Історія полеглого офіцера з Прикарпаття (фото)

Його маленький синочок якось сварився на Боженьку, що Вона така нечемна і ніяк не віддасть татка назад додому. Але, може, татко й сам утече, адже мама каже, що він там, на небі, має і свій літак, і БТР. Бійця Владислава Файфуру побратими кликали Вогником. Бо він умів запалювати людські серця щастям.

 Старший лейтенант Файфура

Владислав Файфура народився 1982 року в місті Чернівці. У 1999-му закінчив школу в Чернівцях. Владислава виховувала мати. Батька він не знав. Рідний дядько, професійний військовий, брав участь у вихованні племінника, тож і Владислав вирішив стати військовим, пише ГК.

Після закінчення школи вступив до Військового інституту ім. Гетьмана Петра Сагайдачного Національного університету «Львівська політехніка», який закінчив 2004 року за спеціальністю «Апаратура радіозв’язку, радіомовлення і телебачення». Займався спортом, протягом п’яти років навчання був членом збірної військового інституту з багатоборства.

З 2004 року служив у військових частинах міста Хмельницький та смт. Делятин, що на Івано-Франківщині, перебував на посаді заступника командира роти охорони по роботі з особовим складом. За деякий час залишив військову службу і був звільнений в запас. Працював у службі охорони в Делятині.

2014 року його призвали за частковою мобілізацією до чернівецького батальйону. Старший лейтенант, командир взводу 3-го чернівецького батальйону тактичної групи 80-го окремого аеромобільного полку Владислав Файфура був направлений на Луганщину в район міста Щастя.

Вранці 17 червня 2014 року резервна група десантників на чолі зі старшим лейтенантом Файфурою виїхала в напрямку селища Металіст, що на північній околиці Луганська, для надання допомоги бійцям добровольчого батальйону «Айдар», які вели бій із терористами. У бойовому зіткненні з ворогами, які підбили бронетранспортер із засідки з гранатомета, загинули 9 десантників, серед них і старший лейтенант Файфура.

22 червня Владислава Файфуру поховали на Алеї слави центрального цвинтаря Чернівців. Нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня (посмертно).

У Чернівцях залишилася мати, вдома у Делятині – дружина і на той час однорічний син, а також дві падчерки.

Таких щирих дуже мало

У 2005 році до військової частини містечка Делятин, де працювала Надія, приїхав служити старший лейтенант Владислав Файфура. Ввечері у місцевому барі запросив дівчину на танець, став заходити в гості та познайомився з її двома донечками від першого шлюбу.

Чотирирічна Вікторія і п’ятилітня Тетянка добре прийняли Владислава. Оскільки той мешкав по сусідству, малеча почала мало не щодня забігати додому до Владислава на обід, адже він вмів готувати найсмачнішу в світі смажену картоплю. Дівчатка навідріз відмовлялися їсти вдома, чекали, поки прийде дядько Владислав – аби з ним обідати. А вже незабаром донечки почали називати його татом. Згодом стали жити разом – однією сім’єю.

«Він був дуже добрим, – згадує 19-річна падчерка Таня. – У нашій хаті постійно лунав сміх. Тато багато жартував. Якось показував нам із сестричкою, як правильно треба танцювати. Ох і насміялися ж ми тоді!»

Владислав допомагав дівчаткам робити уроки, писати твори, навіть вірші складав, малюнки малював, щоправда, гарно вмів намалювати тільки машини. За один із тих малюнків Тетянку відзначили в школі й передали роботу на виставку.

«Він такий смачний хліб пік… – замислено каже дружина. – А борщ… Я нічого смачнішого в житті не куштувала. Бувало Владислав наварить-наварить, а я думаю: «Божечку, що ж це зараз таке буде?» Але кожного разу так всі уплітали, аж за вухами лящало».

Владислав дуже добре ставився до людей. Не мало значення, бідний, багатий, чистий, брудний… Усіх поважав. Був дуже порядним і зовсім не конфліктним. І з надзвичайно чутливою душею. Обожнював тварин, особливо котиків. Виконував усі забаганки падчерок щодо домашніх тваринок – дарував і папуг, і песиків, і рибок… А ще він мріяв про мандри. Спершу планував об’їхати разом із сім’єю кожен куточок України.

Подруга дитинства Альона Єфімчук знає Владислава, як ніхто інший. Коли вони були малими, то мешкали в одному гуртожитку, до восьмого класу сиділи за одною партою, а потім їх розсадили, бо сказали, що ці двоє уроки зривають, коли разом сходяться. У молодших класах Альона захищала його, оскільки була трохи вищою, а в старшій школі вже Владислав постійно виступав захисником дівчини. Наче справжні брат і сестра. Якось вчителька його навіть як приклад поставила перед усім класом – за те, що кожного дня допомагає Альоні нести портфелик.

«З ним було якось просто і легко, – пригадує подруга. – Можна було відверто говорити про все на світі. Таких щирих людей дуже мало».

Друг загиблого бійця Олег Кравець згадує, що Владислава всі називали Вогником – так, як він, ніхто не міг розвеселити, підбадьорити. Навіть над собою умів влучно пожартувати. У військовій частині щоранку саме Владислав усіх будив. Під час ранкового підйому, як правило, кожен прокидався неохоче, а Файфура щоразу вигадував якийсь новий жарт – аби веселіше починався день.

«Він дуже переживав через погане забезпечення в армії, – розповідає Олег. – Обурювався, що прапорщики розпродують усе з військових частин. Владислав неодноразово через це сварився з керівництвом. Ось такий він був».

«З тобою більше нічого не станеться»

Коли скоротили посаду, яку обіймав Владислав, він почав їздити на заробітки за кордон. Одного разу, коли знову збирався на чужину, запитав у Надії, що їй привезти. Вона відповіла: «Привези мені те, що кожна жінка мріє носити до смерті». І коханий зрозумів – подарував обручку.

«Пам’ятаю момент, коли остаточно зрозуміла, що почуваюся впевнено і захищено з цим чоловіком, – розповідає Надія. – Якось він поїхав до своєї бабусі в село на Хмельниччину. Я зателефонувала, а Владислав каже: «Я оце щойно зачесав бабусю, заплів її, зараз мию їй ноги і буду стригти нігті». Далеко не кожен внук буде це робити. Я вкотре впевнилася, наскільки цей чоловік є дбайливим і люблячим».

Владислав хотів мати міцну сім’ю і мріяв про сина. У червні 2012 року пара одружилася, а в 2013-му народився довгоочікуваний синочок – Дмитрик. «Коли розписувався, таким щасливим не був, як тоді, коли дізнався під час УЗД, що в нього буде син. Навіть заплакав від щастя», – з усмішкою згадує дружина.

Під час усієї вагітності жінка постійно відчувала внутрішній поклик молитися, й так і робила. Вони з Владиславом навіть жартували: «Може, наш синочок стане священиком». Чоловік тоді розповідав, що він колись у дитинстві теж думав стати священиком. Або актором.

Коли привіз Надію з новонародженим малям додому, то просто у дворі Владислав загорланив: «У мене є син! 4700!» Він так сильно любив свого маленького Дмитрика, що не раз казав – готовий за малого віддати життя.

Подруга Альона Єфімчук пригадує, що свого синочка Владислав називав «мій кукусик».

Чоловік усе робив для коханої, якій після пологів дуже важко було відновити здоров’я. Більшість турбот узяв на себе: варив каші, міняв підгузки.

«Ми були, як дві половинки, що зійшлися разом, – каже Надія. – Одного разу я була на насосній станції, де тоді працювала. Падали сильні дощі, й навколо все затопило. Я опинилась ніби на острівці, вибратися звідти самій було неможливо. Поставила свічку і вже не очікувала на порятунок, як у дверне вічко побачила, що, незважаючи на перешкоди, велосипедом по бездоріжжю до мене добирається Владислав. Він міцно обійняв і сказав: «З тобою більше нічого не станеться».

«Надю, я мушу тут бути»

Після мобілізації Владислав лише один раз приїжджав додому. Це було 1 травня, і тільки на одну ніч. Привіз синові м’яку іграшку – телепузика, тепер це сімейний талісман.

Нічого дружині не розказав, а 8 травня його перевели в Миколаїв, далі – на Одесу. Аж потім зізнався, що їде до Луганська. Надія дуже просила берегти себе, хвилювалася. Він, як міг, заспокоював. Тільки коли вже був у м. Щастя, не зміг приховати, що ситуація дуже непроста і страшна.

«Якщо з тобою щось станеться, я не витримаю, напевно, серце розірветься», – казала Надя. «Ти що, не розумієш? Ти маєш жити! – відповідав Владислав. – У тебе троє дітей. Ти маєш підняти і дівчат, і нашого Дімочку… Надю, я мушу тут бути».

Коли Влад був на передовій, Альона йому не раз телефонувала. Та найбільше їй запам’яталася одна розмова. Боєць якраз тоді їв у БТРі, казав, що вони з хлопцями взагалі мало не живуть у тому БТРі. «Бережи себе», – мовила дівчина. «Не переживай. Спи спокійно. Я тебе охороняю», – відповів воїн.

«16 червня син зателефонував востаннє та повідомив, що їде з побратимами на завдання, – згадує мама. – Я почала плакати. Він лагідно зупинив: «Мамо, не плач, я ще живий…»

Того ж дня боєць сказав дружині, що буде вночі чергувати на блокпості і буде змога поспілкуватися. Вранці побачила повідомлення, надіслане вночі: «Ти найкраща жінка на світі. Я тебе дуже кохаю». У голові Надії майнула дивна і страшна думка: це його останнє повідомлення.

Наступного дня Надія побачила в новинах, що загинули 10 буковинців. Зателефонувала родичка і повідомила, що з Владом погано. Що саме погано? Надя не могла зрозуміти: відірвало руку, ногу чи голову?.. Що трапилося? «Немає твого Владислава… – прогриміло у слухавці. – Він разом із побратимами їхали на допомогу «айдарівцям», що потрапили у засідку. Хлопців урятували, але куля снайпера потрапила Владиславу в шию».

 

«Це я для тата танцюю»

Опівдні мамі Владислава зателефонувала сусідка: «Тобі треба їхати додому. Були військові. Шукали тебе. Сказали, що загинув…»
«Я тоді впала на коліна і підняла до неба голову: «Господи, дай мені сили, аби я бачила, як ховаю свою дитину, аби була при своєму умі», – згадує мама Валентина.
Домовини поскладали у залі військової частини, одну за одною. Мама попросила, щоб їй показали сина. Впізнала, але він не був схожий на того хлопця, який ішов з дому – дужий і гарний. Він там лежав весь побитий, худющий. Обличчя виснажене, губи покусані…

Після похорону Надя прийшла додому ледве жива. Взялася складати його речі, знову рікою потекли сльози. Нюхала його вбрання, капці… «Дай знак, що ти є тут», – благала крізь сльози жінка. У цей момент із акваріумної трубочки почала фонтанчиком бити вода…

Перші дні Надя не могла ні їсти, ні пити. Аж поки донечки не сказали, що теж не будуть їсти. І якщо мама буде плакати, то й вони плакатимуть. Жінка просто мусила взяти себе в руки.

Владислава поряд немає, але його допомогу вдова й досі відчуває. Сниться він їй постійно. Одного разу уві сні присів поряд на ліжко, взяв за руку і сказав: «Кохана, перестань за мною плакати. Візьми себе в руки!»

Маленький Дмитрик дуже схожий на татка: і зовні, і вдачею. Такий самий спокійний і лагідний. У дитсадку, коли посвариться з кимось із хлопчиків, ніколи не дає здачі. Він не вміє ображати інших. Часом іграшку заберуть –буде плакати, але не піде відбирати, хоча й має достатньо сили.

На цвинтарі військові поставили загиблому бійцю пам’ятну стелу. Дімочка бачить зображення батька і не може зрозуміти, чому тато має літак і БТР, а досі не їде додому. Вдома вдивляється в татову фотографію і каже: «Татку, я тебе дуже люблю! Боженьку, віддай мені татка!» А іноді стане перед його портретом і починає танцювати. «Дімочка, що ти робиш?» – «Це я для тата танцюю».

Наталя МОСТОВА

(Visited 314 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3262

Короткочасні грози, різке посилення вітру, град: погода в Івано-Франківській області на 17-20 серпня 21:43

Прогноз погоди в Івано-Франківській області на п'ятницю17 серпня, інформує Правда іф.     Штормове попередження: Протягом доби, 17-20 серпня по території Івано-Франківської області та по м.Івано-Франківськ пройдуть короткочасні грози.Під час грози...

Американець поділився своїми враженнями від мандрів Карпатами та Івано-Франківськом (відео) 21:11

Американець Peter Santenello зі своєю дівчиною мандрував Карпатами та Івано-Франківськом і виклав на Ютуб свої мандри, інформує Правда.іф. За його словами Західна Україна дійсно є особливим куточком світу і всі...

Геть радянщину: в Івано-Франківську хочуть зробити реконструкцію зали засідань виконкому (фотофатк) 20:12

В Івано-Франківську зробити реконструкцію зали засідань МВК, інформує Правда.іф.     "Зала засідань виконавчого комітету, як на мене, відверто несла радянським духом. Дерев'яні панелі в традиціях минулого століття; затерті крісла,...

В Івано-Франківську без будь-яких дозвільних документів продають алкоголь неповнолітнім (фоторепортаж) 19:51

16 серпня 2018 року в рамках відпрацювань увагу робочої групи привернула малопомітна місцина, яка знаходилась на околиці міста за юридичною адресою: вул. Чумака, 85, с. Вовчинець, Івано-Франківської міської ради, інформує...

Долю ґвалтівника та вбивці 9-річної дівчинки з Прикарпаття вирішуватиме суд присяжних 19:20

На розгляд до Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської з апеляційного суду Івано-Франківської області після скасування вироку Косівського районного суду надійшов обвинувальний акт про  вчинення кримінальних правопорушень передбачених частини третьої статті 15,...

На Прикарпатті ДСНС відмовилася перевіряти смертельно небезпечний дитячий табір 18:46

КИЇВ. 16 серпня. УНН. Дитячий табір "Рай у Карпатах" функціонує нелегально, але перевірити його пожежну безпеку неможливо через встановлений мораторій. Про це заявили в ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області у...

Цього року до органів ДФС Івано-Франківщини роботодавці подали більше 57 тисяч повідомлень про прийняття працівників на роботу 18:03

Протягом січня-липня 2018 року до органів фіскальної служби області надійшло 57,1 тис. повідомлень про офіційне оформлення трудових відносин з працівниками. Про це повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області,...

Прикарпатські боксери привезли два срібла із чемпіонату України 17:40

У Кропивницькому завершився чемпіонат України серед юніорів по боксу. Найуспішніше виступили Манів Артур та Ашот Качарян, які здобули срібні медалі у своїх вагових категоріях,інформує Правда.іф.     Манів Артур (63...

Дружина, Тараса Сенюка, героя України з Прикарпаття, приєдналася до десантного братства 17:07 2 коментарі

Дружина героя України приєдналася до десантного братства та вперше у своєму житті здійснила ознайомчий стрибок з парашутом, інформує Правда.іф.     Полковник Тарас Сенюк з Коломиї, Герой України, комбат 95-ї...

Прикарпатців навчатимуть, як правильно сортувати сміття 16:17

У холі Верховинського комбінату комунальних підприємств урочисто відкрили школу сортування сміття. За сприяння начальника комбінату Володимира Мицканюка громадські активісти підготували багато друкованої інформації, серед якої інструкції як сортувати сміття, дитячі...

На Прикарпатті сьогодні свій 56-ий день народженнявідзначає відомий письменник з Калуша Юрій Іздрик 16:12

Сьогодні, 16 серпня, відзначає свій 56-ий день народження відомий письменник з Калуша Юрій Іздрик, інформує Правда.іф посилаючись на WestNews.     Юрія Іздрика часто називають “людиною-оркестром”, оскільки, крім літератури, займається ще...

Три педагоги з Прикарпаття увійшли в ТОП-50 найпрогресивніших вчителів України 15:55

Престижна премія Global Teacher Prize Ukraine назвала ТОП-50 найпрогресивніших вчителів України. Серед номінантів премії троє прикарпаток: Грицишин Марія — Українська література; Івано-Франківськ; Українська гімназія № 1; Ладовська Наталія — Вчитель початкових класів, Математика...

В Івано-Франківську провели позачергові збори міської Асоціації учасників АТО 15:43

Сьогодні, 16 серпня, в Івано-Франківську провели позачергові збори міської Асоціації учасників АТО, інформує Правда.іф.     Обговорили важливі питання ветеранського руху, діючі проекти, шляхи та напрямки більш організованої подальшої спільної...

Журналісти заскочили Винника із продюсером і двома хлопцями на найдорожчій віллі в Домінікані (відео, фото) 15:38 1 коментар

Дружини співака журналістам побачити не вдалося. Понад тиждень співак Олег Винник у соцмережах тішить своїх шанувальниць яскравими світлинами та відео зі своєї Олег Винник відсвяткував свій день народження на віллі...

На Прикарпатті у лісі археологи знайшли останки вояка часів Першої світової війни 15:11

Працівники комунального підприємства обласної ради "Пам'ять" провели експедицію у село Кобаки Косівського району, аби обстежити ліс. Команда приїхала за викликом міського голови Косова Юрія Плосконоса, який знайшов у лісі пряжку від пояса,...

Усі різні: З'явилася приголомшлива інформація про двійників Путіна (фото) 15:06

Через величезну кількість двійників на даний момент вже ніхто точно не знає, як виглядає справжній президент Росії Володимир Путін. Про це заявив відомий російський адвокат і правозахисник Микола Полозов, який...

НАЗК внесло припис одному з міністрів Івано-Франківщини 14:52

НАЗК винесло приписи міністру культури стосовно гендиректора музею «Національний музей історії України в Другій світовій війні. Меморіальний комплекс».     Як передає «Слово і Діло», припис Євгену Нищуку внесли через те, що...

На Прикарпатті міська влада береться за мешканців, які скидають фекалії, сечу і помиї у водойми та річки 14:04 2 коментарі

Відповідно до розпорядження міського голови від 15.08.2017 року №254-р «Про створення тимчасової комісії із визначення джерел забруднення та причин обміління річки Млинівка» працівники відділу благоустрою та закупівель управління житлово-комунального господарства...

Нижньовербізька об'єднана громада продемонструвала свої досягнення (відеосюжет) 13:52

Сьогодні свої досягнення та проблеми журналістам демонстрували у Нижньовербізькій об’єднаній територіальній громаді, що на Коломийщині. Детальніше дивіться у сюжеті UA: КАРПАТИ

Стало відомо, яка буде структура навчального року 2018-2019 для шкіл Івано-Франківська 13:31

Департамент освіти та науки Івано-Франківська повідомив, яким буде стуркутура навчального року 2018-2019 для шкіл міста, інформує Правда.іф посилаючись на "Курс".     Враховуючи вимоги Закону України "Про освіту", який регламентує...
  • ріел ІФ виринаюча