“Вогник”. Історія полеглого офіцера з Прикарпаття (фото)

Його маленький синочок якось сварився на Боженьку, що Вона така нечемна і ніяк не віддасть татка назад додому. Але, може, татко й сам утече, адже мама каже, що він там, на небі, має і свій літак, і БТР. Бійця Владислава Файфуру побратими кликали Вогником. Бо він умів запалювати людські серця щастям.

 Старший лейтенант Файфура

Владислав Файфура народився 1982 року в місті Чернівці. У 1999-му закінчив школу в Чернівцях. Владислава виховувала мати. Батька він не знав. Рідний дядько, професійний військовий, брав участь у вихованні племінника, тож і Владислав вирішив стати військовим, пише ГК.

Після закінчення школи вступив до Військового інституту ім. Гетьмана Петра Сагайдачного Національного університету «Львівська політехніка», який закінчив 2004 року за спеціальністю «Апаратура радіозв’язку, радіомовлення і телебачення». Займався спортом, протягом п’яти років навчання був членом збірної військового інституту з багатоборства.

З 2004 року служив у військових частинах міста Хмельницький та смт. Делятин, що на Івано-Франківщині, перебував на посаді заступника командира роти охорони по роботі з особовим складом. За деякий час залишив військову службу і був звільнений в запас. Працював у службі охорони в Делятині.

2014 року його призвали за частковою мобілізацією до чернівецького батальйону. Старший лейтенант, командир взводу 3-го чернівецького батальйону тактичної групи 80-го окремого аеромобільного полку Владислав Файфура був направлений на Луганщину в район міста Щастя.

Вранці 17 червня 2014 року резервна група десантників на чолі зі старшим лейтенантом Файфурою виїхала в напрямку селища Металіст, що на північній околиці Луганська, для надання допомоги бійцям добровольчого батальйону «Айдар», які вели бій із терористами. У бойовому зіткненні з ворогами, які підбили бронетранспортер із засідки з гранатомета, загинули 9 десантників, серед них і старший лейтенант Файфура.

22 червня Владислава Файфуру поховали на Алеї слави центрального цвинтаря Чернівців. Нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня (посмертно).

У Чернівцях залишилася мати, вдома у Делятині – дружина і на той час однорічний син, а також дві падчерки.

Таких щирих дуже мало

У 2005 році до військової частини містечка Делятин, де працювала Надія, приїхав служити старший лейтенант Владислав Файфура. Ввечері у місцевому барі запросив дівчину на танець, став заходити в гості та познайомився з її двома донечками від першого шлюбу.

Чотирирічна Вікторія і п’ятилітня Тетянка добре прийняли Владислава. Оскільки той мешкав по сусідству, малеча почала мало не щодня забігати додому до Владислава на обід, адже він вмів готувати найсмачнішу в світі смажену картоплю. Дівчатка навідріз відмовлялися їсти вдома, чекали, поки прийде дядько Владислав – аби з ним обідати. А вже незабаром донечки почали називати його татом. Згодом стали жити разом – однією сім’єю.

«Він був дуже добрим, – згадує 19-річна падчерка Таня. – У нашій хаті постійно лунав сміх. Тато багато жартував. Якось показував нам із сестричкою, як правильно треба танцювати. Ох і насміялися ж ми тоді!»

Владислав допомагав дівчаткам робити уроки, писати твори, навіть вірші складав, малюнки малював, щоправда, гарно вмів намалювати тільки машини. За один із тих малюнків Тетянку відзначили в школі й передали роботу на виставку.

«Він такий смачний хліб пік… – замислено каже дружина. – А борщ… Я нічого смачнішого в житті не куштувала. Бувало Владислав наварить-наварить, а я думаю: «Божечку, що ж це зараз таке буде?» Але кожного разу так всі уплітали, аж за вухами лящало».

Владислав дуже добре ставився до людей. Не мало значення, бідний, багатий, чистий, брудний… Усіх поважав. Був дуже порядним і зовсім не конфліктним. І з надзвичайно чутливою душею. Обожнював тварин, особливо котиків. Виконував усі забаганки падчерок щодо домашніх тваринок – дарував і папуг, і песиків, і рибок… А ще він мріяв про мандри. Спершу планував об’їхати разом із сім’єю кожен куточок України.

Подруга дитинства Альона Єфімчук знає Владислава, як ніхто інший. Коли вони були малими, то мешкали в одному гуртожитку, до восьмого класу сиділи за одною партою, а потім їх розсадили, бо сказали, що ці двоє уроки зривають, коли разом сходяться. У молодших класах Альона захищала його, оскільки була трохи вищою, а в старшій школі вже Владислав постійно виступав захисником дівчини. Наче справжні брат і сестра. Якось вчителька його навіть як приклад поставила перед усім класом – за те, що кожного дня допомагає Альоні нести портфелик.

«З ним було якось просто і легко, – пригадує подруга. – Можна було відверто говорити про все на світі. Таких щирих людей дуже мало».

Друг загиблого бійця Олег Кравець згадує, що Владислава всі називали Вогником – так, як він, ніхто не міг розвеселити, підбадьорити. Навіть над собою умів влучно пожартувати. У військовій частині щоранку саме Владислав усіх будив. Під час ранкового підйому, як правило, кожен прокидався неохоче, а Файфура щоразу вигадував якийсь новий жарт – аби веселіше починався день.

«Він дуже переживав через погане забезпечення в армії, – розповідає Олег. – Обурювався, що прапорщики розпродують усе з військових частин. Владислав неодноразово через це сварився з керівництвом. Ось такий він був».

«З тобою більше нічого не станеться»

Коли скоротили посаду, яку обіймав Владислав, він почав їздити на заробітки за кордон. Одного разу, коли знову збирався на чужину, запитав у Надії, що їй привезти. Вона відповіла: «Привези мені те, що кожна жінка мріє носити до смерті». І коханий зрозумів – подарував обручку.

«Пам’ятаю момент, коли остаточно зрозуміла, що почуваюся впевнено і захищено з цим чоловіком, – розповідає Надія. – Якось він поїхав до своєї бабусі в село на Хмельниччину. Я зателефонувала, а Владислав каже: «Я оце щойно зачесав бабусю, заплів її, зараз мию їй ноги і буду стригти нігті». Далеко не кожен внук буде це робити. Я вкотре впевнилася, наскільки цей чоловік є дбайливим і люблячим».

Владислав хотів мати міцну сім’ю і мріяв про сина. У червні 2012 року пара одружилася, а в 2013-му народився довгоочікуваний синочок – Дмитрик. «Коли розписувався, таким щасливим не був, як тоді, коли дізнався під час УЗД, що в нього буде син. Навіть заплакав від щастя», – з усмішкою згадує дружина.

Під час усієї вагітності жінка постійно відчувала внутрішній поклик молитися, й так і робила. Вони з Владиславом навіть жартували: «Може, наш синочок стане священиком». Чоловік тоді розповідав, що він колись у дитинстві теж думав стати священиком. Або актором.

Коли привіз Надію з новонародженим малям додому, то просто у дворі Владислав загорланив: «У мене є син! 4700!» Він так сильно любив свого маленького Дмитрика, що не раз казав – готовий за малого віддати життя.

Подруга Альона Єфімчук пригадує, що свого синочка Владислав називав «мій кукусик».

Чоловік усе робив для коханої, якій після пологів дуже важко було відновити здоров’я. Більшість турбот узяв на себе: варив каші, міняв підгузки.

«Ми були, як дві половинки, що зійшлися разом, – каже Надія. – Одного разу я була на насосній станції, де тоді працювала. Падали сильні дощі, й навколо все затопило. Я опинилась ніби на острівці, вибратися звідти самій було неможливо. Поставила свічку і вже не очікувала на порятунок, як у дверне вічко побачила, що, незважаючи на перешкоди, велосипедом по бездоріжжю до мене добирається Владислав. Він міцно обійняв і сказав: «З тобою більше нічого не станеться».

«Надю, я мушу тут бути»

Після мобілізації Владислав лише один раз приїжджав додому. Це було 1 травня, і тільки на одну ніч. Привіз синові м’яку іграшку – телепузика, тепер це сімейний талісман.

Нічого дружині не розказав, а 8 травня його перевели в Миколаїв, далі – на Одесу. Аж потім зізнався, що їде до Луганська. Надія дуже просила берегти себе, хвилювалася. Він, як міг, заспокоював. Тільки коли вже був у м. Щастя, не зміг приховати, що ситуація дуже непроста і страшна.

«Якщо з тобою щось станеться, я не витримаю, напевно, серце розірветься», – казала Надя. «Ти що, не розумієш? Ти маєш жити! – відповідав Владислав. – У тебе троє дітей. Ти маєш підняти і дівчат, і нашого Дімочку… Надю, я мушу тут бути».

Коли Влад був на передовій, Альона йому не раз телефонувала. Та найбільше їй запам’яталася одна розмова. Боєць якраз тоді їв у БТРі, казав, що вони з хлопцями взагалі мало не живуть у тому БТРі. «Бережи себе», – мовила дівчина. «Не переживай. Спи спокійно. Я тебе охороняю», – відповів воїн.

«16 червня син зателефонував востаннє та повідомив, що їде з побратимами на завдання, – згадує мама. – Я почала плакати. Він лагідно зупинив: «Мамо, не плач, я ще живий…»

Того ж дня боєць сказав дружині, що буде вночі чергувати на блокпості і буде змога поспілкуватися. Вранці побачила повідомлення, надіслане вночі: «Ти найкраща жінка на світі. Я тебе дуже кохаю». У голові Надії майнула дивна і страшна думка: це його останнє повідомлення.

Наступного дня Надія побачила в новинах, що загинули 10 буковинців. Зателефонувала родичка і повідомила, що з Владом погано. Що саме погано? Надя не могла зрозуміти: відірвало руку, ногу чи голову?.. Що трапилося? «Немає твого Владислава… – прогриміло у слухавці. – Він разом із побратимами їхали на допомогу «айдарівцям», що потрапили у засідку. Хлопців урятували, але куля снайпера потрапила Владиславу в шию».

 

«Це я для тата танцюю»

Опівдні мамі Владислава зателефонувала сусідка: «Тобі треба їхати додому. Були військові. Шукали тебе. Сказали, що загинув…»
«Я тоді впала на коліна і підняла до неба голову: «Господи, дай мені сили, аби я бачила, як ховаю свою дитину, аби була при своєму умі», – згадує мама Валентина.
Домовини поскладали у залі військової частини, одну за одною. Мама попросила, щоб їй показали сина. Впізнала, але він не був схожий на того хлопця, який ішов з дому – дужий і гарний. Він там лежав весь побитий, худющий. Обличчя виснажене, губи покусані…

Після похорону Надя прийшла додому ледве жива. Взялася складати його речі, знову рікою потекли сльози. Нюхала його вбрання, капці… «Дай знак, що ти є тут», – благала крізь сльози жінка. У цей момент із акваріумної трубочки почала фонтанчиком бити вода…

Перші дні Надя не могла ні їсти, ні пити. Аж поки донечки не сказали, що теж не будуть їсти. І якщо мама буде плакати, то й вони плакатимуть. Жінка просто мусила взяти себе в руки.

Владислава поряд немає, але його допомогу вдова й досі відчуває. Сниться він їй постійно. Одного разу уві сні присів поряд на ліжко, взяв за руку і сказав: «Кохана, перестань за мною плакати. Візьми себе в руки!»

Маленький Дмитрик дуже схожий на татка: і зовні, і вдачею. Такий самий спокійний і лагідний. У дитсадку, коли посвариться з кимось із хлопчиків, ніколи не дає здачі. Він не вміє ображати інших. Часом іграшку заберуть –буде плакати, але не піде відбирати, хоча й має достатньо сили.

На цвинтарі військові поставили загиблому бійцю пам’ятну стелу. Дімочка бачить зображення батька і не може зрозуміти, чому тато має літак і БТР, а досі не їде додому. Вдома вдивляється в татову фотографію і каже: «Татку, я тебе дуже люблю! Боженьку, віддай мені татка!» А іноді стане перед його портретом і починає танцювати. «Дімочка, що ти робиш?» – «Це я для тата танцюю».

Наталя МОСТОВА

(Visited 352 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6551

загрузка...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 06:43

У п’ятницю, 22 березня, в Івано-Франківську – плановi вiдключення oкремих комунальних пoслуг, – нагoлoшує служба oперативнoгo реагування викoнавчoгo кoмітету Івано-Франківської міськoї ради. Частина будинкiв в Івано-Франківську буде без води, газу чи...

Цими вихідними у центрі Івано-Франківська проходитимуть змагання зі спортивної ходьби – рух автотранспорту буде обмежений 00:14

УВАГА! 23-24 БЕРЕЗНЯ ОБМЕЖЕННЯ РУХУ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ! У зв’язку з проведенням чемпіонату України зі спортивної ходьби 23 та 24 березня в Івано-Франківську буде обмежений рух транспортних засобів на вул. Незалежності....

Івано-Франківська область стала лідером активного відпочинку в Україні (фото+відео) 22:44

Сайт Zruchno.Travel за допомогою експертів Асоціації індустрії гостинності України склав рейтинг областей України, які мають найкращий туристичний потенціал та докладають сьогодні чималих зусиль для його просування на ринку внутрішнього туризму....

1 квітня у Франківську влаштовують “Фіґлі-міґлі” з призовим фондом 65 тис грн 22:06

У міжнародний День сміху 1 квітня у Франківську відбудеться перший фестиваль гумору на кубок міського голови "Фіґлі-міґлі". Перший Івано-Франківський фестиваль “Фіґлі-міґлі”, за задумом організаторів, має зібрати вартісних місцевих гумористів. Він...

Компанія прикарпатського нардепа Шевченка освоїть 109 мільйонів гривень на ремонті дороги 21:47

Служба автомобільних доріг в Івано-Франківській області визначила виконавця поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільної дороги загального користування державного значення Н-10 Стрий-Івано-Франківськ-Чернівці-Мамалига (на м. Кишинів) на ділянці км 18+330 –...

Прикарпатський підприємець видурив у своїх друзів-бізнесменів понад $200 тисяч, та 13 років переховувася за кордоном 21:07

Прокуратура передала до суду справу щодо чоловіка, який «розвів» своїх друзів на більш як 1 млн грн і 13 років переховувався за кордоном. Калуською місцевою прокуратурою скеровано до суду обвинувальний...

Двоє франківців стали номінантами на кінопремію "Золота дзиґа - 2019" 19:53

Двоє франківців стали номінантами на українську кінопремію "Золота дзиґа - 2019" Загалом на участь у третій кінопремії «Золота дзиґа» було подано 97 повнометражних і короткометражних фільмів. Така кількість є рекордною...

У Долині за день уклали тендери на харчування учнів на суму понад 2 мільйони гривень 19:27

Управління освіти, молоді та спорту Долинської районної державної адміністрації за день уклало договорів на послуги харчування учнів на суму понад 2,05 млн грн. Експерти повідомляють про порушення. Управління освіти, молоді...

Через борги за газ майже 80% прикарпатців можуть залишитися без субсидії 17:46 6 коментарів

На Івано-Франківщині 76 тис. субсидентів заборгували за спожитий газ майже 260 млн грн. Такі боржники можуть не отримати чергову виплату монетизованої субсидії, якщо не розрахуються вже отриманими від держави грошима...

Стиль життя кандидатів. Гриценко на риболовлі, Ляшко з собаками, Бойко у спортивному костюмі (фото) 16:30

З наближенням президентських виборів кандидати на найвищий пост у державі намагаються демонструвати себе з найкращого боку. На екранах телевізорів всі вони – безкомпромісні герої, які обіцяють манну небесну, тільки аби...

В Івано-Франківську сталося ДТП за участю вантажівки та легкового автомобіля (фотофакт) 16:25

Сьогодні у м.Івано-Франківськ на вулиці Галицькій, на мості трапилася дорожньо-транспортна пригода, про це у фейсбуці повідомив мешканець міста Олександр Сергійович. У ДТП потрапила вантажівка та легковий автомобіль. Через це ускладнений...

В Надвірній засудили колекціонера, який збирав по лісах зброю часів Першої світової 16:23 1 коментар

Надвірнянський районний суд виніс вирок у справі колекціонера, який за допомогою металошукача збирав по лісах зброю та боєприпаси часів минулих воєн. Судом було встановлено, що обвинувачений “вчинив умисні дії, які...

Завтра у горах Прикарпаття очікується лавинна небезпека 16:02

Завтра у горах Прикарпаття очікується лавинна небезпека 22 березня у горах Івано-Франківської області очікується помірна сніголавинна небезпека (2 рівень), йдеться у повідомленні УПЦЗ.

Петро Порошенко на Прикарпатті: Ми здолаємо ще одного ворога українців – бідність 15:27 10 коментарів

У вівторок, 19 березня на Прикарпатті з робочим візитом перебував Президент України Петро Порошенко. Спершу Президент брав участь разом із народними депутатами, міністрами та головою Івано-Франківської ОДА Олегом Гончаруком, у Раді...

Прикарпатська чиновниця отримала у подарунок мільйон гривень і відразу ж придбала собі за нього елітний автомобіль 15:12 2 коментарі

Заступник начальника відділу Головного управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області Олена Михайляк придбала дорогий кросовер. Про це стало відомо із суттєвих змін у декларації чиновника, пише Інформатор. 18 березня...

"Міністр оборони Гіркін їхав по своїй території, лежачи в багажнику, обкладений бронежилетами": скандал між терористами Гіркіним, Безлером і Хмурим 15:06 1 коментар

Екс-лідер незаконного збройного формування "ДНР" Ігор Гіркін, російський терорист Ігор Безлер і російський офіцер Сергій Дубинський на прізвисько Хмурий, якого підозрюють у причетності до катастрофи рейсу МH17, посварилися через спогади...

Прикарпатця засудили за сутенерство 14:58

Прокуратура Чернівецької області відстояла в суді апеляційної інстанції вирок у кримінальному провадженні відносно 27-річного уродженця Прикарпаття, який займався торгівлею людьми. Про це повідомляє прес-служба прокуратури Чернівецької області. Під час судового...

Від 17 до 35 тисяч доларів: які автомобілі найчастіше купляли прикарпатці в лютому 14:27

Минулого місяця в Івано-Франківську та області зареєстрували 68 нових автомобілів. На кожну з цих машин витрачали в середньому по $32 тис, інформує WestNews з посиланням на сайт з продажу автомобілів RST.ua....

Поліцейські перевіряють посадовців Івано-Франківської міської ради щодо незаконної агітації 13:11

Впродовж 19 березея,  до поліції Івано-Франківська надійшло одне повідомлення, пов’язане з виборчим процесом, інформує WestNews. 19 березня до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області надійшло повідомлення щодо можливого порушень...

Аномально тепла весна та коротке пізнє літо: синоптики спрогнозували, якою буде погода у найближчі місяці 12:35

Український науково-дослідний метеорологічний інститут Національної академії наук (НАНУ) прогнозує теплу і суху погоду навесні і коротке і пізнє літо. Фото pogodaua.com Про це на прес-конференції повідомила завідувачка відділом кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів погоди Вазіра Мартазінова,...
  • ріел ІФ виринаюча