Володимир Гайдар: «Палац Потоцьких – це не той простір, де можна бездумно потусити»

Нещодавно депутати івано-франківської міської ради ухвалили рішення про створення КП «Простір Інноваційних Креацій «Палац» і передачі на його баланс міської архітектурної пам’ятки – Палацу Потоцьких. Підприємство підпорядковуватиметься міському департаменту архітектури. Його головою обрали колишнього головного архітектора міста – Володимира Гайдара.

Про те, яких ремонтних робіт потребує Палац Потоцьких, які мистецькі акції тут можна проводити та про унікальну атмосферу території Палацу, Володимир Гайдар розповідає читачам Правда.іф.

 

– Володимире, в якому зараз стані територія та будівлі Палацу Потоцьких? Власне, що місто має на даний момент?

 

– Палац Потоцьких – це територія 1,4 га, закладена та обгороджена ще за часів Потоцьких, як їхня резиденція. Тобто мури є свідками палацової історії. Свідками палацової історії є також два флігелі, лівий і правий, які прибудовані до мурів, частково – триповерховий будинок, який ймовірно є лівим крилом Палацу і брама. Решта будинків – це свідки госпітальної історії. Є будівлі, з якими важко зорієнтуватися, до якого періоду вони належать – мова про споруди, примуровані до мурів, фактично злиті з ними в одне ціле – ймовірно, що вони теж – палацова історія, бо навіть під совєтською плиткою, якими вони облицьовані, у їхніх підвалах – цікаві склепіння, з цікавою кладкою, є залишки дерев’яних та металевих гаків, до яких аж страшно торкатися, бо усвідомлюєш, наскільки вони древні.

Справа – возівні, конюшні, які надбудовані в радянський період, дещо понищені, але там збережені бочкові склепіння з врізками, очевидно між ними є переходи і, можливо, навіть підвали. Це усе потребує дослідження.

Я б не хотів говорити про технічний стан будівлі Палацу, видно й неозброєним оком, що Палац Потоцьких потребує негайного протиаварійного втручання. Зрештою це встановлять фахівці на підставі детального технічного обстеження.  Але в загальному і територія, і споруди потребують, аби з ними попрацювали науковці – архітектори, археологи, реставратори. Без наукових досліджень не можна приймати рішення, як пофарбувати якусь стіну чи як пристосувати приміщення, щось добудувати чи розібрати. Потрібно в першу чергу, паралельно з виведенням будівлі із аварійного стану, робити архівні пошуки. У нас фактично немає жодних матеріалів стосовно того, як виглядав Палац, лише короткі описи. А картографічних та іконографічних матеріалів немає в принципі. Нам потрібно їхати у польські та австрійські архіви. Знаю, що є великі пласти інформації по Східних теренах Речі Посполитої, які не цікаві полякам, як дослідникам, тому ці архіви лежать нерозібраними. Також потрібно піднімати міжвоєнний період – архіви до 1939 року. І, звичайно, період, коли був закладений госпіталь, коли австрійська влада забрала за борги у нащадків Потоцьких увесь той комплекс і зробила перфектний госпіталь. Я не думаю, що ця історія залишилася поза увагою і що не залишилася в архівах Відня. Тому потрібно шукати таку інформацію.

Паралельно треба фахівців, які мали б спокійно, ґрунтовно досліджувати археологію. Треба розробити програму поетапних археологічних заходів. І ці етапи варто максимально подрібнити, аби кожен етап передбачав коригування наступних етапів.

Мають працювати такі фахівці-реставратори, які зроблять реставраційні заміри кожного приміщення, а це дуже скрупульозна робота.

 

– Тобто діяльність Палацу Потоцьких розпочнеться саме з прописування такої Програми?

 

– Та, власне, я уже прописую основні її моменти, що і за чим потрібно робити. Це програма рятівних, протиаварійних робіт, програма для первинних реставраційних робіт. Думаю, в першу чергу також потрібно підготувати документи для внесення об’єкту в електронний реєстр пам’яток архітектури, бо в цьому реєстрі з Івано-Франківська лише декілька пам’яток.

Крім науково-реставраційних моментів досить активно потрібно зайнятися територією, її інженерним забезпеченням. Фактично там нічого нема, окрім каналізації, яку потрібно перевіряти, в якому вона стані. Для підключення усіх мереж потрібно готувати документацію. Ще один важливий момент – паралельно з цими роботами, треба, аби відбувалися якісь події, бо Палац має жити.

Тому одна з перших робіт, яку маємо зробити – це відмежування території, яка може бути задіяна для акцій та івентів від тієї території, до якої категорично не може бути доступу. Я зараз готую схему, за якою ми зробимо огородження будинків. Це мають бути напівпрозорі конструкції, через які будуть проглядатися споруди. Вони також можуть використовуватися як площини для різного роду інсталяцій. Але перша функція таких загороджень – безпека. Аби люди не мали доступу до аварійних будинків.

Результат пошуку зображень за запитом "івано-франківськ палац потоцьких"

– Мова про безпеку людей, чи безпеку будівель?

 

– То взаємне. Безпека людей у нас на першому місці, але безпека самого об’єкту є не менш важливою. Навіть, коли ми проводили фестиваль Porto Franko, ми відгороджували кожну споруду і усі розуміли, що туди не можна заходити.

Людей цікавить цей простір, особливо творчих людей, які розуміють, що така занедбаність будівель має особливу енергетику. Ці будівлі вистояні, вони довго були без присутності людей, тому тут створилася особлива енергетика. Як окремі проекти – фотопроекти, можна буде задіювати якусь частину і будівель, але дозволяти заходити всередину перевірених на безпечність приміщень лише кільком людям, аби групи були не більше 4-5 осіб.

 

– Наскільки територія Палацу Потоцьких цікава для різних арт-проектів? Наскільки вона взагалі надається для проведення різних акцій?

 

– Я думаю, люди уже відчули, наскільки це особлива територія міста, яка є камерною, замкненою і водночас розташована в самому центрі міста. Ця територія є відкритою до міста.

Але ця камерність, цей спокій, дерева, деякі з яких мабуть теж є свідками палацової історії, ця неповторна енергетика – абсолютно надається для мистецьких акцій, до мистецьких івентів. Більше того, цікава структура – велика центральна, майже паркова, територія, частково обмежена будинками і ціла низка внутрішніх двориків, які ще більш цікаві. Вони напіввідкриті чи закриті, вони мають свою акустику, абсолютно неповторний фон. Деякі споруди на перший погляд не мають ніякої архітектурної та історичної цінності, це радянські прибудови, але вони теж мають свою енергетику і по-своєму доповнюють цей простір, розсіюють звук, по-своєму відбивають світло.

Як на мене, комплекс цих двориків – це родзинка Палацу. Вони частково відкриті, а частково відмежовані. І це унікальна територія для мистецьких акцій.

Насправді, хочеться якось одночасно і «завести», і «заспокоїти» цю територію, ввести туди спокійніший мистецький контент, більш вдумливий, аби людина зайшла і відірвалася від зовнішнього середовища. Тому якщо мистецтво – то ось такого кшталту.

Це не той простір, де можна бездумно потусити. Не хочеться розбивати його зайвими, дисонансними  звуками, чи надто активними подіями.

Нехай це буде – сучасне, експериментальне, але не заради поверхневого задоволення.

І мистецтво тут не може бути одиноким, на цьому просторі бути мікс. Якщо поезія, то однозначно в поєднанні з музикою чи театральною історією. Чому ми говоримо про простір інноваційних креацій? Хотілося б на мистецьких фон ввести нашу науку, яка сьогодні живе окремим життям і наш бізнес, який теж живе окремим життям. І дати їм на мистецькому фоні продуктивно поспілкуватися. Тобто поєднання трьох напрямків може стати точкою народження нових ідей, точкою народження нових напрямків розвитку міста, народження нових геніальних творів та напрямків мистецтва. Цей простір має спонукати думати і творити.

Результат пошуку зображень за запитом "івано-франківськ палац потоцьких"

– Кілька днів тому в інтерв’ю нашому виданню директор КП Івано-Франківської обласної ради з питань пошуку та перепоховань жертв воєн і політичних репресій «Пам’ять»Василь Тимків казав про можливу наявність підземних ходів, які з Палацу Потоцьких ведуть до приміщень Катедри чи Музею мистецтв. Чи можливо розвивати і цей напрямок та пошукати оті підземні ходи?

 

– Ми будемо проводити сканування, ехолокацію, аби зрозуміти, де є різниця в щільності ґрунтів. Можна буде закласти шурфи і перевірити, чи підтверджуються ці легенди. Теоретично, якщо місто будувалося з нуля, на рівному місці, адже тут не було ніяких підвищень, зводилися оборонні споруди на 8-9 метрів, то ймовірно, що були закладені і таємні ходи. Якщо місто будується десь на скелі, на існуючих рельєфах, то потрібно рити тунелі, а це складніше. А на рівній площині вимурувати тунель і потім засипати його зверху – набагато простіше і набагато безпечніше.

І знахідки, які були по місту, наявність підземних ходів лише підтверджують.

Такі дослідження потрібно ініціювати і проводити їх. Звичайно, потрібне фінансування. На території Палацу будуть проводитися археологічні дослідження, однозначно, серед інших будуть закладатися і шурфи, аби перевірити гіпотезу про підземні ходи.

 

– Територія Палацу Потоцьких тривалий час була закритою для відвідувачів, зараз її тимчасово відкривають для проведення мистецьких акцій. Чи можемо ми говорити про такий час, коли вона буде постійно відкритою для вільного доступу?

 

– Краще було б запровадити таку традицію, коли, скажімо, на вихідних ця територія відкрита, а в будні дні, коли не відбуваються якісь акції, якісь події, краще все-таки закривати територію, хоча б на даному етапі. Надалі – побачимо. Спочатку потрібно провести первинні роботи, продумати подальшу концепцію розвитку території та споруд. Думаю, тут будуть проходити великі кількаетапні воркшопи, хакатони, креатони, ми залучатимемо громадськість, будемо тестувати ідею триєдиного простору інноваційних креацій. Територія буде відкритою, але ми будемо обережно заходити на неї з подіями, зараз є важливіші речі. Не варто поспішати, потрібно невеликими акціями давати Палацу Потоцьких поштовхи до життя.

 

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 1 643 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Палац потоцьких це приватна власність відповідних нащадків цих шляхтичів і вона буде передана їм по праву наслідування за рішенням Європейського суду

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7657

На Прикарпатті майор поліції вимагав хабар за допомогу в отриманні водійського посвідчення 13:15

Співробітники служби безпеки України, слідчі нацполіції разом з працівниками прокуратури області взяли на хабарі т.в.о. керівника одного з підрозділів управління патрульної поліції. Майор поліції вимагав сім тисяч вісімсот гривень від франківця...

Фірма міністра екології часів Януковича виборола прикарпатські надра у Верховному суді 13:11

Верховний суд відмовився скасувати попередні рішення судів, які зобов’язали видати фірмі Миколи Злочевського ТОВ “ПАРІ” спецдозвіл на видобування нафти та газу, розчиненого у нафті. Про це йдеться у постанові від 5...

Прикарпатським освітянам та медикам не виплатили вже понад 120 мільйонів 13:06

Сьогодні, 21 вересня, на засіданні 23-ї сесії обласної ради депутати обговорили стан виплати заробітної плати бюджетникам, пише Правда.іф.  «Цього року це вже третя сесія, де ми розглядаємо дане питання. У...

Депутати обласної ради звернулися до голови ВРУ, щоб він врегулював перерахунок пенсій колишнім держслужбовцям 12:48

Сьогодні, 21 вересня на засіданні 23 сесії облради, депутати підтримали звернення обласної ради до Голови Верховної Ради України А. Парубія щодо законодавчого врегулювання перерахунків пенсій колишнім державним службовцям та посадовим...

Депутати обласної ради переконані, що в школах Прикарпаття діти мають вивчати "християнську етику" 12:06 2 коментарі

Про це обранці говорили сьогодні, на засіданні сесії обласної ради, повідомляє Правда.іф. Першим питанням порядку денного було національно-патріотичне виховання дітей та молоді. Депутат від ВО "Свобода" Василь Попович запропонував увести...

У Вірбіцькій школі Городенківського району спростовують інформацію про роздутий штат працівників свого закладу (документи) 11:22

У Вірбіцькій школі Городенківського району спростовують інформацію про роздутий штат працівників свого закладу.   фото ілюстративне Так, вчора у деяких прикарпатських засобах масової інформації, і зокрема на сайті Правда іф,...

“Балтія-сервіс” планує відмовитись від управління франківськими будинками до кінця року 11:07

Як інформували ЗМІ раніше, міський голова Руслан Марцінків доручив визначитися з доцільністю роботи фірми “Балтія-Сервіс” в Івано-Франківську. Від обслуговувача малоповерхового житлового фонду масово відмовляються мешканці – 3 800 будинків таких...

Атовець-грузин просить у депутатів франківської облради допомоги в отриманні українського громадянства 11:02

Сьогодні, 23 вересня, розпочала роботу 23 сесія Івано-Франківської обласної ради, інформує Правда.іф. Перед початком розгляду питань порядку денного виступив депутат обласної ради Тарас Виноградник. "Як дивитись всім цим людям в...

Команда прикарпатського тренера відібрала залікові бали у київського «Динамо», під час матчу «Ліги Європи» 10:55

Команда прикарпатського тренера відібрала залікові бали у київського «Динамо», під час матчу «Ліги Європи». Команда з Казахстану "Астана", яку тренує виходець з Прикарпаття Роман Григорчук, зуміла зіграти у нічию із...

У "Буковелі" СБУ провела обшуки через схему привласнення коштів Дорожнього фонду 10:29

Співробітники Служби безпеки провели обшуки на території "Буковеля" через справу стосовно привласнення коштів Дорожнього фонду України. Про це повідомляє прес-центр СБУ. "Співробітники Служби безпеки України у рамках комплексу заходів із...

Які новинки з’явилися у книгарнях міста? 10:10

Відтепер на нашому сайті ви можете дізнатися про нові видання, які нещодавно з’явилися у книгарнях Івано-Франківська. Сьогодні Правда.іф розповідає про три книги, які зацікавили нас цього тижня і які ви...

Що цікавого відбудеться сьогодні в Івано-Франківську 08:57

Що цікавого відбудеться сьогодні в Івано-Франківську Анонс подій на 21.09.2018 Події: 12:00 Творчий пікнік " В гостях у осені" - Міська централізована бібліотечна система (вул. Вовчинецька, 206) 13:10 Заняття з...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

21 вересня – 55 років виповнюється Зеновію Федунківу (1963), історику, краєзнавцю, автору книг «Коштовний камінь Прикарпаття» (2006), «Хроніка Бурштинського футболу» (2006), «Дем’янів: епізоди історії» (2008), «Герби Івано-Франківська (Станиславова)» (2008), «Станиславів...

Рада затвердила новий склад ЦВК 07:51

Верховна Рада призначила до Центральної виборчої комісії 14 нових членів. Голосування відбувалося за кожного кандидата окремо. Новими членами ЦВК стали: Алла Басалаєва, "Відродження" (підтримали 280 нардепів), Наталія Бернацька (до заміжжя...

На франківському заводі "Карпати" доплачуватимуть працівникам, які приведуть на роботу друга 00:13 6 коментарів

У зв’язку з набором працівників на новий проект на івано-франківському підприємстві ВО "Карпати" до кінця року триває акція "Отримай бонус за приведеного працівника". Кожен працівник ДП ВО "Карпати" отримає 200 гривень до...

У Франківську “революція” – переобрали голову обласної спілки художників 22:13

Привітання з новим призначенням голови обласної організації спілки у мережі опублікував художник Ігор Роп’яник. “Вітаємо Володимира Повшика з обранням головою правління Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників України! Бажаємо плідної праці!”,...

На Коломийщині хочуть змінити назву одного села 21:19

18 вересня в Івано-Франківську відбулося засідання президії обласної ради. Президія винесла на сесію облради звернення до парламенту про перейменування села Кийданці, Коломийського району на Кіданч, пише ГК.Село є одним з...

Машина керівника поліції Прикарпаття смертельно травмувала велосипедиста 20:47 4 коментарі

У селищі Перегінськ Рожнятівського району службовий автомобіль начальника прикарпатської поліції Володимира Голубоша під керуванням поліцейського водія зіткнувся з велосипедистом, який перетинав проїзну частину дороги. За цим фактом розпочато досудове розслідування та...

Штрафи чи перевірки: чим займається Укртрансбезпека на Прикарпатті? 20:35

Управління Укртрансбезпеки – це установа, яка відповідає безпосередньо за безпеку на транспорті. Про особливості роботи, штрафи та нововведення Версіям розповів начальник Управління Олег Суковатий.   Олеже Євгеновичу, розкажіть детальніше про...

Сьогоднішні масштабні обшуки, які організувало київське СБУ на Прикарпатті, ніяк не пов’язані із «Буковелем». Усе стосується розкрадання дорожніх коштів фірмою Шевченка «ПБС» 20:07 4 коментарі

Сьогоднішні масштабні обшуки, які організувало київське СБУ на Прикарпатті, ніяк не пов’язані із «Буковелем». Усе стосується розкрадання дорожніх коштів фірмою Шевченка «ПБС» Сьогодні упродовж дня на "Буковелі"  тривають масштабні обшуки,...
  • ріел ІФ виринаюча