Володимир Гайдар: «Палац Потоцьких – це не той простір, де можна бездумно потусити»

Нещодавно депутати івано-франківської міської ради ухвалили рішення про створення КП «Простір Інноваційних Креацій «Палац» і передачі на його баланс міської архітектурної пам’ятки – Палацу Потоцьких. Підприємство підпорядковуватиметься міському департаменту архітектури. Його головою обрали колишнього головного архітектора міста – Володимира Гайдара.

Про те, яких ремонтних робіт потребує Палац Потоцьких, які мистецькі акції тут можна проводити та про унікальну атмосферу території Палацу, Володимир Гайдар розповідає читачам Правда.іф.

 

– Володимире, в якому зараз стані територія та будівлі Палацу Потоцьких? Власне, що місто має на даний момент?

 

– Палац Потоцьких – це територія 1,4 га, закладена та обгороджена ще за часів Потоцьких, як їхня резиденція. Тобто мури є свідками палацової історії. Свідками палацової історії є також два флігелі, лівий і правий, які прибудовані до мурів, частково – триповерховий будинок, який ймовірно є лівим крилом Палацу і брама. Решта будинків – це свідки госпітальної історії. Є будівлі, з якими важко зорієнтуватися, до якого періоду вони належать – мова про споруди, примуровані до мурів, фактично злиті з ними в одне ціле – ймовірно, що вони теж – палацова історія, бо навіть під совєтською плиткою, якими вони облицьовані, у їхніх підвалах – цікаві склепіння, з цікавою кладкою, є залишки дерев’яних та металевих гаків, до яких аж страшно торкатися, бо усвідомлюєш, наскільки вони древні.

Справа – возівні, конюшні, які надбудовані в радянський період, дещо понищені, але там збережені бочкові склепіння з врізками, очевидно між ними є переходи і, можливо, навіть підвали. Це усе потребує дослідження.

Я б не хотів говорити про технічний стан будівлі Палацу, видно й неозброєним оком, що Палац Потоцьких потребує негайного протиаварійного втручання. Зрештою це встановлять фахівці на підставі детального технічного обстеження.  Але в загальному і територія, і споруди потребують, аби з ними попрацювали науковці – архітектори, археологи, реставратори. Без наукових досліджень не можна приймати рішення, як пофарбувати якусь стіну чи як пристосувати приміщення, щось добудувати чи розібрати. Потрібно в першу чергу, паралельно з виведенням будівлі із аварійного стану, робити архівні пошуки. У нас фактично немає жодних матеріалів стосовно того, як виглядав Палац, лише короткі описи. А картографічних та іконографічних матеріалів немає в принципі. Нам потрібно їхати у польські та австрійські архіви. Знаю, що є великі пласти інформації по Східних теренах Речі Посполитої, які не цікаві полякам, як дослідникам, тому ці архіви лежать нерозібраними. Також потрібно піднімати міжвоєнний період – архіви до 1939 року. І, звичайно, період, коли був закладений госпіталь, коли австрійська влада забрала за борги у нащадків Потоцьких увесь той комплекс і зробила перфектний госпіталь. Я не думаю, що ця історія залишилася поза увагою і що не залишилася в архівах Відня. Тому потрібно шукати таку інформацію.

Паралельно треба фахівців, які мали б спокійно, ґрунтовно досліджувати археологію. Треба розробити програму поетапних археологічних заходів. І ці етапи варто максимально подрібнити, аби кожен етап передбачав коригування наступних етапів.

Мають працювати такі фахівці-реставратори, які зроблять реставраційні заміри кожного приміщення, а це дуже скрупульозна робота.

 

– Тобто діяльність Палацу Потоцьких розпочнеться саме з прописування такої Програми?

 

– Та, власне, я уже прописую основні її моменти, що і за чим потрібно робити. Це програма рятівних, протиаварійних робіт, програма для первинних реставраційних робіт. Думаю, в першу чергу також потрібно підготувати документи для внесення об’єкту в електронний реєстр пам’яток архітектури, бо в цьому реєстрі з Івано-Франківська лише декілька пам’яток.

Крім науково-реставраційних моментів досить активно потрібно зайнятися територією, її інженерним забезпеченням. Фактично там нічого нема, окрім каналізації, яку потрібно перевіряти, в якому вона стані. Для підключення усіх мереж потрібно готувати документацію. Ще один важливий момент – паралельно з цими роботами, треба, аби відбувалися якісь події, бо Палац має жити.

Тому одна з перших робіт, яку маємо зробити – це відмежування території, яка може бути задіяна для акцій та івентів від тієї території, до якої категорично не може бути доступу. Я зараз готую схему, за якою ми зробимо огородження будинків. Це мають бути напівпрозорі конструкції, через які будуть проглядатися споруди. Вони також можуть використовуватися як площини для різного роду інсталяцій. Але перша функція таких загороджень – безпека. Аби люди не мали доступу до аварійних будинків.

Результат пошуку зображень за запитом "івано-франківськ палац потоцьких"

– Мова про безпеку людей, чи безпеку будівель?

 

– То взаємне. Безпека людей у нас на першому місці, але безпека самого об’єкту є не менш важливою. Навіть, коли ми проводили фестиваль Porto Franko, ми відгороджували кожну споруду і усі розуміли, що туди не можна заходити.

Людей цікавить цей простір, особливо творчих людей, які розуміють, що така занедбаність будівель має особливу енергетику. Ці будівлі вистояні, вони довго були без присутності людей, тому тут створилася особлива енергетика. Як окремі проекти – фотопроекти, можна буде задіювати якусь частину і будівель, але дозволяти заходити всередину перевірених на безпечність приміщень лише кільком людям, аби групи були не більше 4-5 осіб.

 

– Наскільки територія Палацу Потоцьких цікава для різних арт-проектів? Наскільки вона взагалі надається для проведення різних акцій?

 

– Я думаю, люди уже відчули, наскільки це особлива територія міста, яка є камерною, замкненою і водночас розташована в самому центрі міста. Ця територія є відкритою до міста.

Але ця камерність, цей спокій, дерева, деякі з яких мабуть теж є свідками палацової історії, ця неповторна енергетика – абсолютно надається для мистецьких акцій, до мистецьких івентів. Більше того, цікава структура – велика центральна, майже паркова, територія, частково обмежена будинками і ціла низка внутрішніх двориків, які ще більш цікаві. Вони напіввідкриті чи закриті, вони мають свою акустику, абсолютно неповторний фон. Деякі споруди на перший погляд не мають ніякої архітектурної та історичної цінності, це радянські прибудови, але вони теж мають свою енергетику і по-своєму доповнюють цей простір, розсіюють звук, по-своєму відбивають світло.

Як на мене, комплекс цих двориків – це родзинка Палацу. Вони частково відкриті, а частково відмежовані. І це унікальна територія для мистецьких акцій.

Насправді, хочеться якось одночасно і «завести», і «заспокоїти» цю територію, ввести туди спокійніший мистецький контент, більш вдумливий, аби людина зайшла і відірвалася від зовнішнього середовища. Тому якщо мистецтво – то ось такого кшталту.

Це не той простір, де можна бездумно потусити. Не хочеться розбивати його зайвими, дисонансними  звуками, чи надто активними подіями.

Нехай це буде – сучасне, експериментальне, але не заради поверхневого задоволення.

І мистецтво тут не може бути одиноким, на цьому просторі бути мікс. Якщо поезія, то однозначно в поєднанні з музикою чи театральною історією. Чому ми говоримо про простір інноваційних креацій? Хотілося б на мистецьких фон ввести нашу науку, яка сьогодні живе окремим життям і наш бізнес, який теж живе окремим життям. І дати їм на мистецькому фоні продуктивно поспілкуватися. Тобто поєднання трьох напрямків може стати точкою народження нових ідей, точкою народження нових напрямків розвитку міста, народження нових геніальних творів та напрямків мистецтва. Цей простір має спонукати думати і творити.

Результат пошуку зображень за запитом "івано-франківськ палац потоцьких"

– Кілька днів тому в інтерв’ю нашому виданню директор КП Івано-Франківської обласної ради з питань пошуку та перепоховань жертв воєн і політичних репресій «Пам’ять»Василь Тимків казав про можливу наявність підземних ходів, які з Палацу Потоцьких ведуть до приміщень Катедри чи Музею мистецтв. Чи можливо розвивати і цей напрямок та пошукати оті підземні ходи?

 

– Ми будемо проводити сканування, ехолокацію, аби зрозуміти, де є різниця в щільності ґрунтів. Можна буде закласти шурфи і перевірити, чи підтверджуються ці легенди. Теоретично, якщо місто будувалося з нуля, на рівному місці, адже тут не було ніяких підвищень, зводилися оборонні споруди на 8-9 метрів, то ймовірно, що були закладені і таємні ходи. Якщо місто будується десь на скелі, на існуючих рельєфах, то потрібно рити тунелі, а це складніше. А на рівній площині вимурувати тунель і потім засипати його зверху – набагато простіше і набагато безпечніше.

І знахідки, які були по місту, наявність підземних ходів лише підтверджують.

Такі дослідження потрібно ініціювати і проводити їх. Звичайно, потрібне фінансування. На території Палацу будуть проводитися археологічні дослідження, однозначно, серед інших будуть закладатися і шурфи, аби перевірити гіпотезу про підземні ходи.

 

– Територія Палацу Потоцьких тривалий час була закритою для відвідувачів, зараз її тимчасово відкривають для проведення мистецьких акцій. Чи можемо ми говорити про такий час, коли вона буде постійно відкритою для вільного доступу?

 

– Краще було б запровадити таку традицію, коли, скажімо, на вихідних ця територія відкрита, а в будні дні, коли не відбуваються якісь акції, якісь події, краще все-таки закривати територію, хоча б на даному етапі. Надалі – побачимо. Спочатку потрібно провести первинні роботи, продумати подальшу концепцію розвитку території та споруд. Думаю, тут будуть проходити великі кількаетапні воркшопи, хакатони, креатони, ми залучатимемо громадськість, будемо тестувати ідею триєдиного простору інноваційних креацій. Територія буде відкритою, але ми будемо обережно заходити на неї з подіями, зараз є важливіші речі. Не варто поспішати, потрібно невеликими акціями давати Палацу Потоцьких поштовхи до життя.

 

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 1 685 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Палац потоцьких це приватна власність відповідних нащадків цих шляхтичів і вона буде передана їм по праву наслідування за рішенням Європейського суду

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3454

Команда Майкла Щура обсміяла франківський пам’ятник народному вчителю і конфлікт між двома “Святими Миколаями” з Прикарпаття (відеофакт) 10:55

У новому випуску сатиричної програми #@)₴?$0 з Майклом Щуром не оминули одразу дві теми з Івано-Франківщини. Спершу творчий колектив звернув увагу на нещодавно відкритий в Івано-Франківську пам’ятник “Народному вчителю”. Там...

Скільки немовлят народилося в Івано-Франківську за минулий тиждень 10:48

За минулий тиждень  у міському клінічному перинатальному центрі народилося 39 дітей: 23 хлопчиків і 16 дівчаток, про це Правда.іф. повідомили в Управлінні охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради.

Скільки можна заробити на власних запасах з погребу: експеримент франківської журналістки 09:39

Скільки можна заробити на власних запасах з погребу: експеримент франківської журналістки. Франківська журналістка Сабіна Ружицька провела експеримент та з’ясувала, скільки можна заробити на власних запасах з погребу. Нижче публікуємо результат...

Закон дозволяє розшук, затримання і доставку призовників до військкоматів, - у ЗСУ відповіли на фейки у зв'язку з продовженим на місяць осіннім призовом 09:14

Згідно з указом президента України, у жовтні - грудні 2018 року проводиться призов громадян України на строкову військову службу, який цього року продовжено на один місяць у зв’язку зі збільшенням...

Дискусії стосовно поведінки головного лікаря Калуської лікарні тривають 09:08

Як раніше інформували ЗМІ, 4 грудня в ефір 1+1 вийшла програма про інспекцію прикарпатського міста Калуша. При перевірці дитячого відділення Калуської центральної районної лікарні інспектор виявив неналежний ремонт у палатах, відсутність...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

10 грудня – 80 років виповнюється Василеві Ванджураку (1938), майстру художнього різьблення на дереві, уродженцю с. Брустури Косівського району. Рубрика виходить за підтримки Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.Франка....

Кирил заявив, що автокефалії української церкви "не можна допустити" 08:24 3 коментарі

Глава РПЦ патріарх Кирил вважає неприпустимим надання незалежності православній церкві в Україні. Про це він заявив у неділю, звертаючись до віруючих після літургії у храмі Святої Тетяни в Любліно, передає...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 08:02

У понеділок, 10 грудня, в Івано-Франківську – планові відключення окремих послуг, – наголошує служба оперативного реагування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Частина будинків в Івано-Франківську буде без води, газу чи світла....

Росії треба пояснити, що повномасштабна війна з Україною буде для неї не легкою прогулянкою, а катастрофою, - Орєшкін 07:51

Російське населення переконане, що окупація України, її "покарання", "повернення" відбуватиметься так само "безкровно", як і анексія Криму. У зв'язку з цим офіційний Київ, а також міжнародна спільнота мають довести їм...

Дві франківчанки взяли участь у півфіналі програми «Караоке на Майдані» (відео) 00:24

Прикарпатки Валентина Яремчук і Мар'яна Куцела взяли участь у програмі «Караоке на Майдані». Дівчата, співають на шоу не перший раз. Мар’яна Куцела перемагала 28 січня 2018 року, а Валентина Яремчук...

Франківців запрошують на “швидкі побачення” для тих, кому 30 20:27

В Івано-Франківську вперше проведуть “швидкі побачення” для людей кому більше 30 років. “Швидкі побачення – це можливість всього за годину познайомитися з великою кількістю людей протилежної статі, зустріти близьку по...

17 депутатів івано-франківської міськради взагалі не подають депутатські запити 16:47

Депутатський запит – один із основних інструментів депутата місцевої ради. За своєю суттю депутатський запит – це підтримана радою вимога її депутата до посадових осіб ради і її органів, сільського,...

Український боксер Ломаченко став володарем двох чемпіонських поясів у легкій вазі (відео) 14:26 3 коментарі

Український боксер Василь Ломаченко за очками переміг пуерторіканця Хосе Педрасу і став володарем 2 чемпіонських титулів у легкій вазі – WBA і WBO. Бій пройшов у Нью-Йорку на Medison Square...

"Нас часто називають сектою", – франківський священик у Сибіру обслуговує три парафії для греко-католиків 13:15

Отець Василь Мельникович з Івано-Франківська майже десять років служить у Сибіру. Там він обслуговує три парафії для греко-католиків. Для того, аби навідатися до своїх вірних, йому доводиться долати чималу відстань....

Путін є авторитетом для івано-франківського нардепа Олександра Шевченка? (відеофакт) 12:03 20 коментарів

Путін є авторитетом для івано-франківського нардепа Олександра Шевченка? Принаймні такий висновок напрошується із його виступу у телешоу "Право на владу" на телеканалі власника партії "УКРОП" Ігоря Коломойського "1+1". Вступивши у...

Розмір мінімальної заробітної плати в 2019 році дещо зросте 20:51 5 коментарів

Президент Петро Порошенко заявив, що підписав закон про Державний бюджет на 2019 рік. Про це він сказав під час виступу на другому Українському жіночому конгресі, повідомляє кореспондент Укрінформу. “Я зараз...

У середньому від сурогатного алкоголю труяться троє франківців на тиждень, – Муніципальна варта 20:24 8 коментарів

В Івано-Франківську протягом 2018 року ліквідували близько 1200 літрів сурогатного алкоголю. Про це йдеться на офіційному сайті міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, передає “Галка“. “Коли в місті з’явилась Муніципальна варта,...

На понеділок маленькому прикарпатцеві терміново потрібні донори крові 18:16

На понеділок маленькому прикарпатцеві терміново потрібні донори крові Увага! Терміново, на понеділок, 10 грудня, Чоловіки, віком 25-45 років з другою (2) групою крові, резус не важливий! Бурик Андрій (9 років,...

Де у Івано-Франківську можна буде придбати легальну ялинку (перелік адрес) 13:13

Придбати ялинку франківці зможуть на визначених ринках за 4-ма адресами. Обов’язково – маркування, пластикові бірки та спеціальний штрихкод. Тільки так можна бути впевненим, що ялинка на ринках міста – ліцензована. Відповідне розпорядження...

На зимові свята Укрзалізниця запустить додатковий поїзд на Прикарпаття 12:54 2 коментарі

Для перевезень пасажирів у новорічно-різдвяний період Укрзалізниця вже запропонувала пасажирам майже 120 тис. місць у графікових поїздах. Ще понад 20 тис. місць буде відкрито для продажу в додаткових поїздах. Більшість їх...
  • ріел ІФ виринаюча