Володимир Гайдар: «Палац Потоцьких – це не той простір, де можна бездумно потусити»

Нещодавно депутати івано-франківської міської ради ухвалили рішення про створення КП «Простір Інноваційних Креацій «Палац» і передачі на його баланс міської архітектурної пам’ятки – Палацу Потоцьких. Підприємство підпорядковуватиметься міському департаменту архітектури. Його головою обрали колишнього головного архітектора міста – Володимира Гайдара.

Про те, яких ремонтних робіт потребує Палац Потоцьких, які мистецькі акції тут можна проводити та про унікальну атмосферу території Палацу, Володимир Гайдар розповідає читачам Правда.іф.

 

– Володимире, в якому зараз стані територія та будівлі Палацу Потоцьких? Власне, що місто має на даний момент?

 

– Палац Потоцьких – це територія 1,4 га, закладена та обгороджена ще за часів Потоцьких, як їхня резиденція. Тобто мури є свідками палацової історії. Свідками палацової історії є також два флігелі, лівий і правий, які прибудовані до мурів, частково – триповерховий будинок, який ймовірно є лівим крилом Палацу і брама. Решта будинків – це свідки госпітальної історії. Є будівлі, з якими важко зорієнтуватися, до якого періоду вони належать – мова про споруди, примуровані до мурів, фактично злиті з ними в одне ціле – ймовірно, що вони теж – палацова історія, бо навіть під совєтською плиткою, якими вони облицьовані, у їхніх підвалах – цікаві склепіння, з цікавою кладкою, є залишки дерев’яних та металевих гаків, до яких аж страшно торкатися, бо усвідомлюєш, наскільки вони древні.

Справа – возівні, конюшні, які надбудовані в радянський період, дещо понищені, але там збережені бочкові склепіння з врізками, очевидно між ними є переходи і, можливо, навіть підвали. Це усе потребує дослідження.

Я б не хотів говорити про технічний стан будівлі Палацу, видно й неозброєним оком, що Палац Потоцьких потребує негайного протиаварійного втручання. Зрештою це встановлять фахівці на підставі детального технічного обстеження.  Але в загальному і територія, і споруди потребують, аби з ними попрацювали науковці – архітектори, археологи, реставратори. Без наукових досліджень не можна приймати рішення, як пофарбувати якусь стіну чи як пристосувати приміщення, щось добудувати чи розібрати. Потрібно в першу чергу, паралельно з виведенням будівлі із аварійного стану, робити архівні пошуки. У нас фактично немає жодних матеріалів стосовно того, як виглядав Палац, лише короткі описи. А картографічних та іконографічних матеріалів немає в принципі. Нам потрібно їхати у польські та австрійські архіви. Знаю, що є великі пласти інформації по Східних теренах Речі Посполитої, які не цікаві полякам, як дослідникам, тому ці архіви лежать нерозібраними. Також потрібно піднімати міжвоєнний період – архіви до 1939 року. І, звичайно, період, коли був закладений госпіталь, коли австрійська влада забрала за борги у нащадків Потоцьких увесь той комплекс і зробила перфектний госпіталь. Я не думаю, що ця історія залишилася поза увагою і що не залишилася в архівах Відня. Тому потрібно шукати таку інформацію.

Паралельно треба фахівців, які мали б спокійно, ґрунтовно досліджувати археологію. Треба розробити програму поетапних археологічних заходів. І ці етапи варто максимально подрібнити, аби кожен етап передбачав коригування наступних етапів.

Мають працювати такі фахівці-реставратори, які зроблять реставраційні заміри кожного приміщення, а це дуже скрупульозна робота.

 

– Тобто діяльність Палацу Потоцьких розпочнеться саме з прописування такої Програми?

 

– Та, власне, я уже прописую основні її моменти, що і за чим потрібно робити. Це програма рятівних, протиаварійних робіт, програма для первинних реставраційних робіт. Думаю, в першу чергу також потрібно підготувати документи для внесення об’єкту в електронний реєстр пам’яток архітектури, бо в цьому реєстрі з Івано-Франківська лише декілька пам’яток.

Крім науково-реставраційних моментів досить активно потрібно зайнятися територією, її інженерним забезпеченням. Фактично там нічого нема, окрім каналізації, яку потрібно перевіряти, в якому вона стані. Для підключення усіх мереж потрібно готувати документацію. Ще один важливий момент – паралельно з цими роботами, треба, аби відбувалися якісь події, бо Палац має жити.

Тому одна з перших робіт, яку маємо зробити – це відмежування території, яка може бути задіяна для акцій та івентів від тієї території, до якої категорично не може бути доступу. Я зараз готую схему, за якою ми зробимо огородження будинків. Це мають бути напівпрозорі конструкції, через які будуть проглядатися споруди. Вони також можуть використовуватися як площини для різного роду інсталяцій. Але перша функція таких загороджень – безпека. Аби люди не мали доступу до аварійних будинків.

Результат пошуку зображень за запитом "івано-франківськ палац потоцьких"

– Мова про безпеку людей, чи безпеку будівель?

 

– То взаємне. Безпека людей у нас на першому місці, але безпека самого об’єкту є не менш важливою. Навіть, коли ми проводили фестиваль Porto Franko, ми відгороджували кожну споруду і усі розуміли, що туди не можна заходити.

Людей цікавить цей простір, особливо творчих людей, які розуміють, що така занедбаність будівель має особливу енергетику. Ці будівлі вистояні, вони довго були без присутності людей, тому тут створилася особлива енергетика. Як окремі проекти – фотопроекти, можна буде задіювати якусь частину і будівель, але дозволяти заходити всередину перевірених на безпечність приміщень лише кільком людям, аби групи були не більше 4-5 осіб.

 

– Наскільки територія Палацу Потоцьких цікава для різних арт-проектів? Наскільки вона взагалі надається для проведення різних акцій?

 

– Я думаю, люди уже відчули, наскільки це особлива територія міста, яка є камерною, замкненою і водночас розташована в самому центрі міста. Ця територія є відкритою до міста.

Але ця камерність, цей спокій, дерева, деякі з яких мабуть теж є свідками палацової історії, ця неповторна енергетика – абсолютно надається для мистецьких акцій, до мистецьких івентів. Більше того, цікава структура – велика центральна, майже паркова, територія, частково обмежена будинками і ціла низка внутрішніх двориків, які ще більш цікаві. Вони напіввідкриті чи закриті, вони мають свою акустику, абсолютно неповторний фон. Деякі споруди на перший погляд не мають ніякої архітектурної та історичної цінності, це радянські прибудови, але вони теж мають свою енергетику і по-своєму доповнюють цей простір, розсіюють звук, по-своєму відбивають світло.

Як на мене, комплекс цих двориків – це родзинка Палацу. Вони частково відкриті, а частково відмежовані. І це унікальна територія для мистецьких акцій.

Насправді, хочеться якось одночасно і «завести», і «заспокоїти» цю територію, ввести туди спокійніший мистецький контент, більш вдумливий, аби людина зайшла і відірвалася від зовнішнього середовища. Тому якщо мистецтво – то ось такого кшталту.

Це не той простір, де можна бездумно потусити. Не хочеться розбивати його зайвими, дисонансними  звуками, чи надто активними подіями.

Нехай це буде – сучасне, експериментальне, але не заради поверхневого задоволення.

І мистецтво тут не може бути одиноким, на цьому просторі бути мікс. Якщо поезія, то однозначно в поєднанні з музикою чи театральною історією. Чому ми говоримо про простір інноваційних креацій? Хотілося б на мистецьких фон ввести нашу науку, яка сьогодні живе окремим життям і наш бізнес, який теж живе окремим життям. І дати їм на мистецькому фоні продуктивно поспілкуватися. Тобто поєднання трьох напрямків може стати точкою народження нових ідей, точкою народження нових напрямків розвитку міста, народження нових геніальних творів та напрямків мистецтва. Цей простір має спонукати думати і творити.

Результат пошуку зображень за запитом "івано-франківськ палац потоцьких"

– Кілька днів тому в інтерв’ю нашому виданню директор КП Івано-Франківської обласної ради з питань пошуку та перепоховань жертв воєн і політичних репресій «Пам’ять»Василь Тимків казав про можливу наявність підземних ходів, які з Палацу Потоцьких ведуть до приміщень Катедри чи Музею мистецтв. Чи можливо розвивати і цей напрямок та пошукати оті підземні ходи?

 

– Ми будемо проводити сканування, ехолокацію, аби зрозуміти, де є різниця в щільності ґрунтів. Можна буде закласти шурфи і перевірити, чи підтверджуються ці легенди. Теоретично, якщо місто будувалося з нуля, на рівному місці, адже тут не було ніяких підвищень, зводилися оборонні споруди на 8-9 метрів, то ймовірно, що були закладені і таємні ходи. Якщо місто будується десь на скелі, на існуючих рельєфах, то потрібно рити тунелі, а це складніше. А на рівній площині вимурувати тунель і потім засипати його зверху – набагато простіше і набагато безпечніше.

І знахідки, які були по місту, наявність підземних ходів лише підтверджують.

Такі дослідження потрібно ініціювати і проводити їх. Звичайно, потрібне фінансування. На території Палацу будуть проводитися археологічні дослідження, однозначно, серед інших будуть закладатися і шурфи, аби перевірити гіпотезу про підземні ходи.

 

– Територія Палацу Потоцьких тривалий час була закритою для відвідувачів, зараз її тимчасово відкривають для проведення мистецьких акцій. Чи можемо ми говорити про такий час, коли вона буде постійно відкритою для вільного доступу?

 

– Краще було б запровадити таку традицію, коли, скажімо, на вихідних ця територія відкрита, а в будні дні, коли не відбуваються якісь акції, якісь події, краще все-таки закривати територію, хоча б на даному етапі. Надалі – побачимо. Спочатку потрібно провести первинні роботи, продумати подальшу концепцію розвитку території та споруд. Думаю, тут будуть проходити великі кількаетапні воркшопи, хакатони, креатони, ми залучатимемо громадськість, будемо тестувати ідею триєдиного простору інноваційних креацій. Територія буде відкритою, але ми будемо обережно заходити на неї з подіями, зараз є важливіші речі. Не варто поспішати, потрібно невеликими акціями давати Палацу Потоцьких поштовхи до життя.

 

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 1 595 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Палац потоцьких це приватна власність відповідних нащадків цих шляхтичів і вона буде передана їм по праву наслідування за рішенням Європейського суду

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5144

Коломиянка врятувала і передала в добрі руки понад 2500 чотирилапих друзів 19:14

Коломиянка Oksana Petryshyn врятувала, вилікувала, передала в добрі руки понад 2500 котів і собак.   Лише зранку 21 червня пані Оксана передала в добрі руки врятованих 4 кошенят. Перед тим було врятовано ще...

Ні дня без ДТП: у Франківську п'яний водій в'їхав у перекладину (фотофакт) 19:04 3 коментарі

Аварія трапилася на вулиці Панаса Мирного, у Івано-Франківську. Про це повідомляє журналіст Правди.іф. з місця події. Як відомо, водій автомобіля був у нетверезому стані. На місці працює поліція. Як повідомили...

ФК «Галич» сенсаційно розбив у рідних стінах львівські «Карпати» (фото+відео) 18:37

Видовищне футбольне свято подарував вболівальникам товариський матч між ФК "Галич" та львівськими "Карпатами". Цьогоріч славний Галич відзначає 1120-у річницю з першої літописної згадки про місто. Саме з цієї нагоди на...

Правоохоронці затримали ще одну циганку, яка приймала участь у «крадіжці року» на Прикарпатті 17:58

Правоохоронці затримали другу «смуглявку», із злочинної трійці, які торік пограбували подружжя пенсіонерів на Івано-Франківщині. Нагадаємо, резонансна подія, яку без перебільшення можна назвати «крадіжкою року» сталася торік у вересні. 85-річний житель...

Тисмениці пропонують об'єднатись з Івано-Франківськом 17:39 1 коментар

Днями до Тисменицької міської ради надійшло звернення від Івано-Франківської міської ради, щодо пропозиції об'єднання в спільну територіальну громаду. Про це у соціальній мережі повідомив секретар Тисменицької міськради Олег Шкрумида. За його словами,...

Франківська лікарка пояснила, чому не можна їсти ранні фрукти та овочі 14:53

Добігає закінчення перший місяць літа, і здавалося б, що в раціоні мають бути лише свіжі овочі та фрукти. Проте, це не зовсім так, адже не всі ранні продукти, які є...

Депутати облради виділили один мільйон гривень на футбол 12:41 1 коментар

Вчора, 22 червня, в Івано-Франківську відбулася сесія обласної ради, інформує WestNews.   Зокрема, розглянули фінансову підтримку виступів МФК “Прикарпаття” . Заступник міського голови Олександр Левицький повідомив про результати голосування у соцмережі Фейсбук....

Франківськ найбезпечніший. "Фокус" опублікував рейтинг українських міст 12:26 1 коментар

Журнал «Фокус» опублікував 10-й, ювілейний рейтинг комфортності українських міст. Переможцем цього року став Харків, який набрав 67,1 бал зі 100 можливих. На другому місці - Вінниця з 61,5 балами, на...

Обіцянки-цяцянки: як мер Івано-Франківська бореться з незаконним розміщенням кіосків 11:44

З усіх українських міст лише в семи збираються хоч якось боротися з незаконною торгівлею, серед них, зокрема, й Івано-Франківськ.   Мери Києва, Черкас, Чернігова, Полтави Миколаєва, Ужгорода та Івано-Франківська протягом...

На "Гірці" планують збудувати ще один дитячий садок 23:08

У четвер, 21 червня, в Івано-Франківську відбулось засідання міської ради. Серед іншого, депутати проголосували за затвердження детального плану території дитячого садочка на території Вовчинецька-Радіщева-Хмельницького. "Це важливе рішення, адже тепер ні...

У франківському озері, на місці якого хочуть побудувати школу, масово гине риба (фото+відео) 21:19 2 коментарі

В Івано-Франківську на озері у мікрорайоні Каскад гине риба. Про це вчора, 21 червня, “Галицькому кореспонденту” повідомила місцева жителька Наталія Бондарук. Мовляв, люди налякані, адже не розуміють у чому причина....

Покуття (Коломия) - володар Кубка області сезону 2017/18 років 19:53

Вольову перемогу підопічні Любомира Корнути здобули над брошнівськими "Карпатами" на стадіоні "Хімік" в Калуші. Першими відкрили рахунок футболісти Василя Качура. Але влучний удар Олександра Карапки по перерві продовжив гру ще...

Скандальновідомі львівські брати-нардепи Дубневичі зароблять на прикарпатцях 19:08

У вівторок, 19 червня, комунальне підприємство «Комунгосп» уклало договір на поточний середній ремонт дорожнього полотна на вулиці Винниченка у місті Долині.  Згідно оголошеного тендеру, оприлюдненого на сайті Прозоро, на проведення...

Як Луценко відпочивав в Італії (фото) 15:38 2 коментарі

Літо тільки почалося, а генпрокурор Юрій Луценко вже гайнув на відпочинок. У розпорядженні ТаблоID опинилися кілька світлин Юрія Віталійовича в італіському місті Комо. Нічого особливого, просто Луценко стоїть у черзі...

Як Порошенко нейтралізує Тимошенко: версія політолога 15:06 7 коментарів

Нейтралізація Юлії Тимошенко на виборах президента – складне питання для Порошенка. Над цим політтехнологи думають роками. Але повна нейтралізація Порошенку не вигідна. Про це 24 каналу розповів директор аналітичного центру...

В Івано-Франківську вшанували пам'ять жертв війни в Україні 13:46 1 коментар

22 червня в Івано-Франківську на території Меморіального комплексу відбулося вшанування пам’яті українців, що загинули в усіх війнах. Представники органів державної влади та громадськості поклали квіти до Монументу слави. На будинках...

Депутати обласної ради міркували над тим, звідки взяти кошти на ремонт мостів на Прикарпатті 13:39 1 коментар

Сьогодні, депутати обласної ради обговорювали жахливий стан доріг на Прикарпатті, повідомляє Правда.іф. Директор департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури ОДА Володимир Рачкевич каже, що ситуація зі станом автомобільних доріг...

Неймовірні села України 2017: на що витратили виграш на Прикарпатті 13:11

В ході проведення ІІ Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України 2017» село Яворів Івано-Франківської області виграло 30 тисяч гривень. Редакція побувала в 20 селах, які знаходяться в різних куточках України, відвідала...

Ті, хто мають гроші повинні подумати за тих, хто їх немає, - депутати облради просять збільшити субвенцію на зарплату бюджетникам 13:00

Сьогодні, на засіданні сесії депутати підтримали звернення обласної ради до Кабінету Міністрів,  Міністерства фінансів, Комітету Верховної Ради України з питань бюджету та народних депутатів від області щодо виплати заробітної плати...

Маленькому Станіславу Фармузі з Франківська на 23 червня потрібні донори крові 12:42 3 коментарі

9-річний син ветерана АТО з Франківська Андрія Фармуги терміново потребує донорів крові. Хлопчик перебуває на лікуванні у відділенні онкогематології Івано-Франківської ОДКЛ. Здати кров для Станіслава можуть чоловіки віком 25-45 років...
  • ріел ІФ виринаюча