Володимир Гайдар: «Потрібен відеонагляд, аби бачити, що відбувається на території Палацу Потоцьких вдень і вночі»

Декілька місяців тому в Івано-Франківську було створено КП «Простір Інноваційних Креацій «Палац». Протягом останніх півроку на території Палацу Потоцьких тривали певні роботи. Отож, що саме тут робили, якими цікавими знахідками можуть похвалитися дослідники та чи знайдено вхід до легендарних підземних ходів, читачам Правда.іф розповідає Володимир Гайдар.

– Володимире, що було зроблено за останній час на території Палацу Потоцьких та які дослідження тут проводять?

– З липня ми почали співпрацювати з львівськими фахівцями-реставраторами. Вони уже близько п’яти разів приїжджали до Івано-Франківська, оглядали палацові споруди, робили первинні заміри. Нещодавно приїжджав інженер-конструктор, який проводить дослідження несучої здатності: цілісності кладки, швів, їхнього заповнення, тощо.

В рамках досліджень ми робимо паралельно геологічні дослідження, а це свердловини, які мають дійти до так званого материка, тобто неруханого ґрунту і шурфи, які розкривають частину фундаменту. Тобто робимо перпендикулярний розкоп до фундаменту. Будинки на території Палацу Потоцьких – в аварійному стані. Для того, щоб зрозуміти, який той фундамент, який матеріал, який стан, на якому ґрунті він стоїть, і роблять такі шурфи.

– І про які результати початкових робіт ми можемо сьогодні говорити?

– У шурфах будуть робити міні-свердловини. Ці технічні моменти багато про що говорять: є фундаменти, вимиті дощовими водами, тобто залишилися камені, які один на другому просто поскладані. Подекуди цегляну кладку перекладено кладкою кам’яною. Камінь – це наш Вовчинецький вапняк, білий, але видно, що він простий, навіть сама порода вимивається.

Подекуди фундаменти досить добротні, але в окремих місцях можуть обвалитися. Це все потребує грамотної інженерної оцінки, а далі можна буде приймати рішення по тому як укріплювати і що є причиною руйнувань.

Багато де є такі ґрунти, які копаються як суцільна сипуча маса – навіть шурф не тримається купи.

Якщо від входу подивитися у лівий дальній кут, там – триповерхова споруда, яка ймовірно збережена з палацового періоду з деякими перебудовами. Там власне – насипні ґрунти. Видно на цьому місці ґрунт підгортали, був пагорб ближче до входу, а далі підгортали і втрамбовували землю.

На деяких мапах є показана прибудова, яка з’єднує будинок з муром. Ймовірно там теж будівлю розібрали і засипали чим було.

– Підземні ходи поки що не знаходили?

– Ми натрапили на підземний колектор, очевидно для дощових вод. Територія П-подібної форми, замкнута, з неї фактично нема виходів для дощових вод, тому вода збиралася в колекторі і виводилася назовні. Це все також потрібно досліджувати. Найімовірніше це з палацового періоду, цегла там великорозмірна, 32х15 см, і це так звана пальцятка. Цегла пізнішого періоду мала клеймо, а ранішого, тобто барокового-ренесансного мала слід – ніби пальцями проведено, бороздами і називається пальцятка.

Виглядає так, ніби ці колектори ще з періоду закладення палацу.

Цікавий спосіб кладки – викладено акуратно і до того, як його потім засипали. Тобто коли будували основні споруди Палацу.

Ми зараз залучили історика, який займається археологією, Зеновія Федунківа, це досить скрупульозний вчений і ми будемо вирішувати питання фіксації. І крім того, що роблять геологи, матимемо і перші археологічні фіксації.

– Ти уже згадував, що будівлі Палацу в аварійному стані?

– Стосовно будівель, то маємо багато проблем з дахами. Ми зараз закладаємо кошти на наступний рік: протиаварійні роботи з дахами і з стінами. Сподіваюся, до кінця року, після первинних досліджень, зможемо зробити проекти на ці протиаварійні роботи, принаймні на конкретні споруди, які цього потребують негайно.

Є цікаві речі, які варто буде детально досліджувати: зондажі по кладці, розкриття.

В дальньому будинку є якісь арки, проходи, склепіння різного типу, такі, що відповідають бароковому періоду. Їх треба швидко і відповідально зафіксувати. Протиаварійні роботи робляться саме для того, щоб зафіксувати споруди і щоб можна було робити подальші дослідження.

Шукаємо також виходи на архіви. Плануємо відправити нашу працівницю в архіви Кракова і Варшави, щоб знайти якомога більше матеріалів.

З липня почали досліджувати кожен будинок. Маємо вже декілька томів результатів досліджень.

До середини жовтня маємо отримати від львів’ян програми протиаварійних робіт, реставраційних, архівних, археологічних. Тобто комплексну програму подальших робіт.

– А чи плануєте дослідження Палацових мурів? Та й на території є чимало старовинних дерев, які можуть бути цікавими для дослідників.

– Так, ми досліджуємо огорожу, мури і саму територію. Натрапили на шаровість самих підмосток під фундаменти. Можна прочитати і ознаки пожеж, коли вони були і в якому періоді, де були великі перебудови, де багато битої цегли, в яких шарах.

Вже говорили з ректором університету імені Василя Стефаника Ігорем Цепендою про дендрологічні дослідження, у нього є фахівці, які можуть зробити потрібні проекти. Можуть дослідити дерева, визначити, які з них цінні і який мають вік, в якому вони стані. Однозначно деякі дерева доведеться зрізати, бо певні фруктові дерева є схиленими, нависають над дахами. Є акації, в стовбури яких подекуди можна руку просунути, видно, як вони протухлявіли. Не знаю, що будемо робити з берізками, які насадили там в совєтську пору. Є старі каштани, дуби, клени – треба встановити їхній вік і стан, а це робитимуть фахівці. Однозначно знизу дерева ми будемо трішки зачищати, бо на території потрібно встановити відеонагляд.

Маємо цікаву ситуацію: зовні насип – вищий і там мур виглядає досить низьким. А всередині – висота майже 6 метрів. І під час фестивалів деякі люди вистрибували зовні на мур, а зістрибнувши всередину, можна сильно травмуватися, тому відеонагляд потрібен, треба бачити, що відбувається на території Палацу Потоцьких вдень і вночі.

– Чи при цих перших розкопках знаходили якісь цікаві старовинні предмети?

– Предметів особливо не знаходили. Одного разу перелякалися, бо натрапили на кістки. Але потім побачили телячу щелепу, а поряд залишки битого посуду, тобто це явно смітник якоїсь їдальні чи кухні. Зможемо встановити якого періоду посуд, і тоді дізнаємося, чи це телятко польське чи австрійське.

Є цікаві люки восьмигранної форми, які явно виходять із споруди. Скоріш за все, вони – вентиляційні, може закладали їх для печей чи для камінів. Гіпотез може бути багато, але поки що ми набираємо фактаж.

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 614 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3343

Як вже раніше повідомляли ЗМІ в Івано-Франківську планували перейменувати одну з вулиць міста. 00:14

Як вже раніше повідомляли ЗМІ в Івано-Франківську планували перейменувати одну з вулиць міста. Вчора, 14 грудня, відбулося засідання 22 сесії Івано-Франківської міської ради, інформує WestNews. Зокрема, під час засідання розглянули...

На Прикарпатті у буряках виявили підвищений вміст нітратів 23:52

У цьогорічному врожаї столового буряка в одному із фермерських господарств Рогатинського району обласна Держпродспоживслужба виявила перевищення вмісту нітратів. Працівники Держпродспоживслужби під час лабораторних моніторингових досліджень виявили відхилення показників нітратів у...

За крок до фіналу прикарпатець покинув шоу «Х-фактор» (фото+відео) 23:50 1 коментар

Як писала Правда.іф. хлопець із прикарпатського села Бортники нещодавно потрапив на співоче шоу «Х-фактор». Сьогодні, на телеканалі СТБ відбувався півфінал проекту. Шість учасників виконували по дві пісні. Петро Гарасимів заспівав пісню «А...

Міськрада дозволила франківцям з нагоди одруження та народження дітей садити "пам’ятні дерева" 21:13

Міська рада Івано-Франківська сьогодні затвердила програму "Пам’ятне дерево". Як йдеться у рішенні, програма "Пам’ятне дерево" спрямована на виховання свідомого ставлення мешканців до зелених насаджень, підвищення рівня екологічної освіти та зменшення забруднення...

В наступному році у Франківську запрацює нове комунальне підприємство 20:31 1 коментар

У Франківську створили нове комунальне підприємств “Благоустрій”.   Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив міський голова Руслан Марцінків та відповідне рішення ухвалили на сесії міської ради. В зону обслуговування...

В Україні засновано Помісну церкву 19:37 13 коментарів

Під час Об'єднавчого собору, який відбувається 15 грудня у Софії Київській, було ухвалено рішення про створення Помісної Української церкви. Фото з сайту Президента України Архієреї, священики та миряни УПЦ КП,...

Об’єднану Українську православну церкву очолив митрополит УПЦ КП Епіфаній 19:30

15 грудня у Києві в Софійському соборі завершився об’єднавчий собор зі створення Української автокефальної церкви.   Об’єднавчий собор зі створення помісної Української православної церкви обрав її предстоятелем доктора наук з...

Які дороги, двори та інші об’єкти будуватимуть й ремонтуватимуть у 2019 19:22

У проекті бюджету Івано-Франківська на 2019 рік наведений перелік робіт з ремонту доріг, дворів та пішохідних зон обласного центру.   Значна частина робіт – продовження вже існуючих, інформує “Галка”. Зокрема...

У Калуші обікрали школу 19:08

Вчора в пообідню пору, о 15:06 годині зі служби "102" поступило повідомлення заступника директора ЗОШ № 6 про те, що у школі викрадено 7 підвіконнів. Виїздом СОГ на місце події...

У Франківську біля ТЦ “Арсен” побудують багатоповерхівку для атовців 18:40 1 коментар

Про це йдеться у проекті рішення міськвиконкому. Міська рада на сьогоднішній сесії розгляне проект рішення про коригування детального плану території для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків для учасників АТО...

Депутати міської ради занепокоєні ситуацією довкола земельної ділянки стадіону Коледжу фізичного виховання 17:32

На засіданні 22 сесії Івано-Франківської міської ради депутат Сергій Абрам'як звернувся з депутатським запитом до мера щодо долі стадіону коледжу фізичного виховання. Як стало відомо, довкола земельої ділянки, що є...

Франківська міськрада затвердила бюджет-2019 з дефіцитом в півмільярда гривень 17:09

Про це йшлося в п’ятницю, 14 грудня, на засіданні 22-ої сесії франківської міськради. На порядку денному розглянули питання “Про місцевий бюджет на 2019 рік”, інформує “Галка”. За словами начальниці фінансового...

Ситуація на відвалах Домбровського кар’єру є критичною — Міська влада Калуша 16:58 2 коментарі

Цього тижня відбулася виїзна нарада робочої групи під головуванням першого заступника міського голови Галини Романко на відвали розкривних порід №1 та №4 Домбровського кар’єру. Громадський активіст Бойчук Р.В. повідомив про...

Роман прикарпатського письменника став Книгою року за версією ВВС 16:44

ВВС News Україна оголосила переможців премії Книга року ВВС-2018, представленої в партнерстві з Культурною програмою Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). Книгою року-2018 став роман письменника з Івано-Франківська – Юрія Андруховича “Коханці...

На Прикарпатті чоловік побив неповнолітнього хлопця 14:07 2 коментарі

19 листопада відбувся суд над чоловіком, який побив неповнолітньго хлопця. 23 липня 2017 року близько 18:00 години чоловік перебував у приміщенні своєї житлової квартири. В цей час до квартири забіг...

Залізничне сполучення між Івано-Франківськом та Стриєм не відбуватиметься упродовж декількох днів 13:29 1 коментар

Через ремонти на колії Львівська залізниця ввела тимчасові зміни в графіку руху приміських поїздів між Стриєм та Івано-Франківськом. "У зв’язку з проведенням колійних ремонтних робіт на перегоні Моршин–Болехів 17, 21,...

Мер Івано-Франківська та його заступники отримуватимуть надбавки до зарплати 12:58 1 коментар

Таке рішення підтримали депутати Івано-Франківської міської ради на черговому засіданні сесії, інформує WestNews. Слід додати, що за даний проект рішення ні секретар міської ради Оксана Савчук, ні мер Марцінків не...

На Прикарпатті 2019 проголосять Роком ОУН 12:11 1 коментар

Вчора, 14 грудня в Івано-Франківській обласній раді відбулось засідання комісії з питань гуманітарної політики та свободи слова Серед іншого, комісія розглянула звернення депутата обласної ради Сергія Адамовича щодо проголошення в...

У Карпатах випало майже 40 см снігу 11:56

У високогір’ї Івано-Франківської областi висoта снiгового пoкрoву — 16-38 сантиметрiв, такoж прoдoвжуються хуртoвини. У Карпатах, зокрема, на Драгобраті, випало 39 сантиметрів снігу. Температура повітря опустилася до -9,8°С. Про це повідомляє сніголавинна станція...

Що цікавого цими вихідними у Івано-Франківську 09:43

Що цікавого цими вихідними у Івано-Франківську Анонс подій на вікенд 15-16.12 2018 Події у суботу: 09:00 Курс "Комбінований манікюр" - Магазин "Lady Prof" (вул. Незалежності, 36а) 09:00 HackFood-хакатон в Івано-Франківську! -...
  • ріел ІФ виринаюча