Володимир Гайдар: «Потрібен відеонагляд, аби бачити, що відбувається на території Палацу Потоцьких вдень і вночі»

Декілька місяців тому в Івано-Франківську було створено КП «Простір Інноваційних Креацій «Палац». Протягом останніх півроку на території Палацу Потоцьких тривали певні роботи. Отож, що саме тут робили, якими цікавими знахідками можуть похвалитися дослідники та чи знайдено вхід до легендарних підземних ходів, читачам Правда.іф розповідає Володимир Гайдар.

– Володимире, що було зроблено за останній час на території Палацу Потоцьких та які дослідження тут проводять?

– З липня ми почали співпрацювати з львівськими фахівцями-реставраторами. Вони уже близько п’яти разів приїжджали до Івано-Франківська, оглядали палацові споруди, робили первинні заміри. Нещодавно приїжджав інженер-конструктор, який проводить дослідження несучої здатності: цілісності кладки, швів, їхнього заповнення, тощо.

В рамках досліджень ми робимо паралельно геологічні дослідження, а це свердловини, які мають дійти до так званого материка, тобто неруханого ґрунту і шурфи, які розкривають частину фундаменту. Тобто робимо перпендикулярний розкоп до фундаменту. Будинки на території Палацу Потоцьких – в аварійному стані. Для того, щоб зрозуміти, який той фундамент, який матеріал, який стан, на якому ґрунті він стоїть, і роблять такі шурфи.

– І про які результати початкових робіт ми можемо сьогодні говорити?

– У шурфах будуть робити міні-свердловини. Ці технічні моменти багато про що говорять: є фундаменти, вимиті дощовими водами, тобто залишилися камені, які один на другому просто поскладані. Подекуди цегляну кладку перекладено кладкою кам’яною. Камінь – це наш Вовчинецький вапняк, білий, але видно, що він простий, навіть сама порода вимивається.

Подекуди фундаменти досить добротні, але в окремих місцях можуть обвалитися. Це все потребує грамотної інженерної оцінки, а далі можна буде приймати рішення по тому як укріплювати і що є причиною руйнувань.

Багато де є такі ґрунти, які копаються як суцільна сипуча маса – навіть шурф не тримається купи.

Якщо від входу подивитися у лівий дальній кут, там – триповерхова споруда, яка ймовірно збережена з палацового періоду з деякими перебудовами. Там власне – насипні ґрунти. Видно на цьому місці ґрунт підгортали, був пагорб ближче до входу, а далі підгортали і втрамбовували землю.

На деяких мапах є показана прибудова, яка з’єднує будинок з муром. Ймовірно там теж будівлю розібрали і засипали чим було.

– Підземні ходи поки що не знаходили?

– Ми натрапили на підземний колектор, очевидно для дощових вод. Територія П-подібної форми, замкнута, з неї фактично нема виходів для дощових вод, тому вода збиралася в колекторі і виводилася назовні. Це все також потрібно досліджувати. Найімовірніше це з палацового періоду, цегла там великорозмірна, 32х15 см, і це так звана пальцятка. Цегла пізнішого періоду мала клеймо, а ранішого, тобто барокового-ренесансного мала слід – ніби пальцями проведено, бороздами і називається пальцятка.

Виглядає так, ніби ці колектори ще з періоду закладення палацу.

Цікавий спосіб кладки – викладено акуратно і до того, як його потім засипали. Тобто коли будували основні споруди Палацу.

Ми зараз залучили історика, який займається археологією, Зеновія Федунківа, це досить скрупульозний вчений і ми будемо вирішувати питання фіксації. І крім того, що роблять геологи, матимемо і перші археологічні фіксації.

– Ти уже згадував, що будівлі Палацу в аварійному стані?

– Стосовно будівель, то маємо багато проблем з дахами. Ми зараз закладаємо кошти на наступний рік: протиаварійні роботи з дахами і з стінами. Сподіваюся, до кінця року, після первинних досліджень, зможемо зробити проекти на ці протиаварійні роботи, принаймні на конкретні споруди, які цього потребують негайно.

Є цікаві речі, які варто буде детально досліджувати: зондажі по кладці, розкриття.

В дальньому будинку є якісь арки, проходи, склепіння різного типу, такі, що відповідають бароковому періоду. Їх треба швидко і відповідально зафіксувати. Протиаварійні роботи робляться саме для того, щоб зафіксувати споруди і щоб можна було робити подальші дослідження.

Шукаємо також виходи на архіви. Плануємо відправити нашу працівницю в архіви Кракова і Варшави, щоб знайти якомога більше матеріалів.

З липня почали досліджувати кожен будинок. Маємо вже декілька томів результатів досліджень.

До середини жовтня маємо отримати від львів’ян програми протиаварійних робіт, реставраційних, архівних, археологічних. Тобто комплексну програму подальших робіт.

– А чи плануєте дослідження Палацових мурів? Та й на території є чимало старовинних дерев, які можуть бути цікавими для дослідників.

– Так, ми досліджуємо огорожу, мури і саму територію. Натрапили на шаровість самих підмосток під фундаменти. Можна прочитати і ознаки пожеж, коли вони були і в якому періоді, де були великі перебудови, де багато битої цегли, в яких шарах.

Вже говорили з ректором університету імені Василя Стефаника Ігорем Цепендою про дендрологічні дослідження, у нього є фахівці, які можуть зробити потрібні проекти. Можуть дослідити дерева, визначити, які з них цінні і який мають вік, в якому вони стані. Однозначно деякі дерева доведеться зрізати, бо певні фруктові дерева є схиленими, нависають над дахами. Є акації, в стовбури яких подекуди можна руку просунути, видно, як вони протухлявіли. Не знаю, що будемо робити з берізками, які насадили там в совєтську пору. Є старі каштани, дуби, клени – треба встановити їхній вік і стан, а це робитимуть фахівці. Однозначно знизу дерева ми будемо трішки зачищати, бо на території потрібно встановити відеонагляд.

Маємо цікаву ситуацію: зовні насип – вищий і там мур виглядає досить низьким. А всередині – висота майже 6 метрів. І під час фестивалів деякі люди вистрибували зовні на мур, а зістрибнувши всередину, можна сильно травмуватися, тому відеонагляд потрібен, треба бачити, що відбувається на території Палацу Потоцьких вдень і вночі.

– Чи при цих перших розкопках знаходили якісь цікаві старовинні предмети?

– Предметів особливо не знаходили. Одного разу перелякалися, бо натрапили на кістки. Але потім побачили телячу щелепу, а поряд залишки битого посуду, тобто це явно смітник якоїсь їдальні чи кухні. Зможемо встановити якого періоду посуд, і тоді дізнаємося, чи це телятко польське чи австрійське.

Є цікаві люки восьмигранної форми, які явно виходять із споруди. Скоріш за все, вони – вентиляційні, може закладали їх для печей чи для камінів. Гіпотез може бути багато, але поки що ми набираємо фактаж.

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 598 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3500

Деяким дорогам одразу після капітального ремонту потрібен поточний 22:44 1 коментар

Попри чималий обсяг виконання впродовж останніх років капітальних ремонтів доріг, мешканці міста останнім часом дедалі більше нарікають на якість робіт. На новому покритті надто швидко проявляються різні дефекти – розходяться...

Перед святом Хелловін не варто шукати господарів для тварин чорного кольору, аби їх не вбивали під час ритуалів 22:16 5 коментарів

Сьогодні Благодійна організація «Дім Сірка» поширила на своїй сторінці в соціальній мережі Фейсбук звернення UAnimals щодо котів і собак чорного кольору, інформує Правда.іф. «Звертаємося до волонтерів та активістів із проханням...

Чи може Івано-Франківськ відмовитися від централізованого опалення? 21:47 5 коментарів

Минулого тижня в Івано-Франківську стартував опалювальний сезон. Втім нинішній опалювальний сезон принесе споживачам чимало труднощів. По-перше, зросли тарифи на централізоване опалення і за тепло доведеться платити значно більше. По-друге, не...

«Вагітна жінка втратила свою дитину, на яку так довго чекала»… Мешканка Івано-Франківська розповіла про жахливе ставлення лікаря ОПЦ до пацієнтів 20:24 10 коментарів

Сьогодні мешканка Івано-Франківська, відома волонтер Вікторія Харандюк розповіла на своїй сторінці в мережі Фейсбук про свій сумний досвід перебування в ОПЦ, інформує Правда.іф. «В липні, 2018 року з сильними болями...

Прикарпатський рецидивіст, який по-звірячому зарізав місцеву пенсіонерку, отримав покарання у вигляді 13-років позбавлення волі 18:51 4 коментарі

Влітку 2013 року в Коломийському районі Івано-Франківської області сталося вбивство. Як йдеться в матеріалах судової справи, раніше судимий мешканець села Дебеславці Коломийського району дізнався про те, що в його селі...

Батьківська байдужість: На Прикарпатті вилучили з неблогополучних сімей 44 дитини 18:12 1 коментар

485 дітей отримали попередження від правоохоронців. Задля попередження дитячої бездоглядності і безпритульності та мінімізації ризиків вчинення неповнолітніми злочинів, а також виявлення осіб, які залучають дітей до протиправної діяльності, службами у...

Громадські активісти збирають мітинг до Кабінету Міністрів проти побудови ГЕС на Дністрі 17:09 3 коментарі

У середу, 24 жовтня представники громадських, у тому числі й екологічних, організацій та небайдужі громадяни прийдуть до Кабінету Міністрів, щоб вимагати відмови від планів побудови нових ГЕС на Дністрі. Ми...

Куди франківці можуть викинути будівельні відходи? 16:02

Мешканці Івано-Франківська в мережі регулярно цікавляться, куди можна вивести великогабаритні відходи та будівельне сміття. Адже вже понад рік виконавчий комітет заборонив викидати в контейнери для збору твердих побутових відходів та на...

"Пасаж Єгеря": яка доля чекає на пам'ятку архітектури у середмісті Франківська (відеосюжет) 15:55

Пам'ятку архітектури, що на вулиці Січових Стрільців, 16, почали обстежувати фахівці державного науково-дослідного інституту проектування міст "ДІПРОМІСТО". За попередніми даними, частина будівлі, де у липні цього року обвалився балкон, перебуває...

На Івано-Франківщині оголосили тендер на ремонт дороги за півмільйона гривень 15:12

Служба автомобільних доріг Івано-Франківської області оголосила тендер на поточний середній ремонт дороги державного значення. Ремонтуватимуть дорогу T-09-09 Снятин – Косів – Старі Кути, інформує WestNews з посиланням на ЦТС. Як...

Верховний Суд виніс неоднозначне рішення щодо євробляхера 14:05 3 коментарі

Верховний суд визнав законним користування автомобілем з іноземною реєстрацією, який ввезений в Україну з метою транзиту. Про це повідомлояє прес-служба ВСУ. Суд прийняв таке рішення у справі за позовом Михайла Козинця проти митниці....

Прокуратура та Держекоінспекція масово перевіряють буковелівські готелі: їх підозрюють у забрудненні Карпат 13:43 1 коментар

До Яремчанського міського суду звернулася начальниця місцевого відділу прокуратури з клопотанням надати дозвіл на перевірку приватних садиб у селі Поляниця вздовж річки Прутець. Про це йдеться в Єдиному державному реєстрі судових...

В Івано-Франківську інструктор з рукопашного бою грабував неповнолітніх 13:39 2 коментарі

Івано-Франківським міським судом було винесено вирок у справі двох жителів передмістя Івано-Франківська, 1998 року народження. Вказані молоді особи досудовим слідством підозрювалися у вчинені цілого ряду злочинів передбачених Кримінальним кодексом України,...

Прикарпатець придбав цукерки з хробаками (фотофакт) 13:37 4 коментарі

У спільноті Типовий Калуш Роман Сорохтей виклав фото солодощів з неприємним сюрпризом. "Магазин Квартал біля "МамаДай" такі цукерки нині нам пропонують", - підписав фото чоловік. В коментарях люди пишуть, що...

Одіозний Царьов поглумився над гербом України: у соцмережах кепкують з політика 13:04 6 коментарів

Колишній народний депутат України від Партії регіонів, який під час Євромайдану втік до Росії, Олег Царьов глумливо висловився про український герб. Про це свідчить допис політика у Twitter. "А ви...

У Франківську з'явився ще один мурал (фотофакт) 11:13 1 коментар

На вулиці Довженка 11 А – 9 Б відкрили новий мурал. Про це на своїй сторінці написала Оксана Савчук. "Гаджети полегшують нам роботу, дозволяють швидко зв’язатися з тими, хто далеко...

Дощі, мокрий сніг і хуртовини: в Україну йде сильне похолодання 11:02

В Україну у середу 24 і четвер 25 жовтня прийде холодна і морозяна погода. Так, у більшості областей синоптики прогнозують шквали вітру, дощі, мокрий сніг, а у Карпатах – хуртовини....

Зміни у програмі житлових субсидій: що придумали в уряді 10:33

В уряді вдосконалили умови оформлення урядової допомоги у сплаті житло-комунальних послуг. Відповідні зміни були внесені в Постанову КМУ №329. Про це повідомили у Міністерстві соціальної політики. За інформацією відомства, з 1...

80 років тому: в мережі з'явилися унікальні фото обсерваторії на г. Піп Іван (фотофакт) 10:31

В мережі з'явилися фото обсерваторії на горі Піп Іван зроблені ще взимку 1938-1939рр. "Обсерваторія ще в роботі", - коротко підписав фото Robert Erik. "На фото життя. Цікавий феномен, ми сучасні не в...

Фільм франківського продюсера Юрія Горбунова «Скажене весілля» продовжує бити касові збори 10:29 1 коментар

Вітчизняна комедія "Скажене Весілля" встановила новий касовий рекорд, зібравши понад 40 млн грн Про це у понеділок, 22 жовтня, повідомив голова Держкіно Пилип Іллєнко у своєму Facebook. "Вітаю всіх з...
  • Підкладка Альянс
  • ріел ІФ виринаюча