Володимир Гайдар: «Потрібен відеонагляд, аби бачити, що відбувається на території Палацу Потоцьких вдень і вночі»

Декілька місяців тому в Івано-Франківську було створено КП «Простір Інноваційних Креацій «Палац». Протягом останніх півроку на території Палацу Потоцьких тривали певні роботи. Отож, що саме тут робили, якими цікавими знахідками можуть похвалитися дослідники та чи знайдено вхід до легендарних підземних ходів, читачам Правда.іф розповідає Володимир Гайдар.

– Володимире, що було зроблено за останній час на території Палацу Потоцьких та які дослідження тут проводять?

– З липня ми почали співпрацювати з львівськими фахівцями-реставраторами. Вони уже близько п’яти разів приїжджали до Івано-Франківська, оглядали палацові споруди, робили первинні заміри. Нещодавно приїжджав інженер-конструктор, який проводить дослідження несучої здатності: цілісності кладки, швів, їхнього заповнення, тощо.

В рамках досліджень ми робимо паралельно геологічні дослідження, а це свердловини, які мають дійти до так званого материка, тобто неруханого ґрунту і шурфи, які розкривають частину фундаменту. Тобто робимо перпендикулярний розкоп до фундаменту. Будинки на території Палацу Потоцьких – в аварійному стані. Для того, щоб зрозуміти, який той фундамент, який матеріал, який стан, на якому ґрунті він стоїть, і роблять такі шурфи.

– І про які результати початкових робіт ми можемо сьогодні говорити?

– У шурфах будуть робити міні-свердловини. Ці технічні моменти багато про що говорять: є фундаменти, вимиті дощовими водами, тобто залишилися камені, які один на другому просто поскладані. Подекуди цегляну кладку перекладено кладкою кам’яною. Камінь – це наш Вовчинецький вапняк, білий, але видно, що він простий, навіть сама порода вимивається.

Подекуди фундаменти досить добротні, але в окремих місцях можуть обвалитися. Це все потребує грамотної інженерної оцінки, а далі можна буде приймати рішення по тому як укріплювати і що є причиною руйнувань.

Багато де є такі ґрунти, які копаються як суцільна сипуча маса – навіть шурф не тримається купи.

Якщо від входу подивитися у лівий дальній кут, там – триповерхова споруда, яка ймовірно збережена з палацового періоду з деякими перебудовами. Там власне – насипні ґрунти. Видно на цьому місці ґрунт підгортали, був пагорб ближче до входу, а далі підгортали і втрамбовували землю.

На деяких мапах є показана прибудова, яка з’єднує будинок з муром. Ймовірно там теж будівлю розібрали і засипали чим було.

– Підземні ходи поки що не знаходили?

– Ми натрапили на підземний колектор, очевидно для дощових вод. Територія П-подібної форми, замкнута, з неї фактично нема виходів для дощових вод, тому вода збиралася в колекторі і виводилася назовні. Це все також потрібно досліджувати. Найімовірніше це з палацового періоду, цегла там великорозмірна, 32х15 см, і це так звана пальцятка. Цегла пізнішого періоду мала клеймо, а ранішого, тобто барокового-ренесансного мала слід – ніби пальцями проведено, бороздами і називається пальцятка.

Виглядає так, ніби ці колектори ще з періоду закладення палацу.

Цікавий спосіб кладки – викладено акуратно і до того, як його потім засипали. Тобто коли будували основні споруди Палацу.

Ми зараз залучили історика, який займається археологією, Зеновія Федунківа, це досить скрупульозний вчений і ми будемо вирішувати питання фіксації. І крім того, що роблять геологи, матимемо і перші археологічні фіксації.

– Ти уже згадував, що будівлі Палацу в аварійному стані?

– Стосовно будівель, то маємо багато проблем з дахами. Ми зараз закладаємо кошти на наступний рік: протиаварійні роботи з дахами і з стінами. Сподіваюся, до кінця року, після первинних досліджень, зможемо зробити проекти на ці протиаварійні роботи, принаймні на конкретні споруди, які цього потребують негайно.

Є цікаві речі, які варто буде детально досліджувати: зондажі по кладці, розкриття.

В дальньому будинку є якісь арки, проходи, склепіння різного типу, такі, що відповідають бароковому періоду. Їх треба швидко і відповідально зафіксувати. Протиаварійні роботи робляться саме для того, щоб зафіксувати споруди і щоб можна було робити подальші дослідження.

Шукаємо також виходи на архіви. Плануємо відправити нашу працівницю в архіви Кракова і Варшави, щоб знайти якомога більше матеріалів.

З липня почали досліджувати кожен будинок. Маємо вже декілька томів результатів досліджень.

До середини жовтня маємо отримати від львів’ян програми протиаварійних робіт, реставраційних, архівних, археологічних. Тобто комплексну програму подальших робіт.

– А чи плануєте дослідження Палацових мурів? Та й на території є чимало старовинних дерев, які можуть бути цікавими для дослідників.

– Так, ми досліджуємо огорожу, мури і саму територію. Натрапили на шаровість самих підмосток під фундаменти. Можна прочитати і ознаки пожеж, коли вони були і в якому періоді, де були великі перебудови, де багато битої цегли, в яких шарах.

Вже говорили з ректором університету імені Василя Стефаника Ігорем Цепендою про дендрологічні дослідження, у нього є фахівці, які можуть зробити потрібні проекти. Можуть дослідити дерева, визначити, які з них цінні і який мають вік, в якому вони стані. Однозначно деякі дерева доведеться зрізати, бо певні фруктові дерева є схиленими, нависають над дахами. Є акації, в стовбури яких подекуди можна руку просунути, видно, як вони протухлявіли. Не знаю, що будемо робити з берізками, які насадили там в совєтську пору. Є старі каштани, дуби, клени – треба встановити їхній вік і стан, а це робитимуть фахівці. Однозначно знизу дерева ми будемо трішки зачищати, бо на території потрібно встановити відеонагляд.

Маємо цікаву ситуацію: зовні насип – вищий і там мур виглядає досить низьким. А всередині – висота майже 6 метрів. І під час фестивалів деякі люди вистрибували зовні на мур, а зістрибнувши всередину, можна сильно травмуватися, тому відеонагляд потрібен, треба бачити, що відбувається на території Палацу Потоцьких вдень і вночі.

– Чи при цих перших розкопках знаходили якісь цікаві старовинні предмети?

– Предметів особливо не знаходили. Одного разу перелякалися, бо натрапили на кістки. Але потім побачили телячу щелепу, а поряд залишки битого посуду, тобто це явно смітник якоїсь їдальні чи кухні. Зможемо встановити якого періоду посуд, і тоді дізнаємося, чи це телятко польське чи австрійське.

Є цікаві люки восьмигранної форми, які явно виходять із споруди. Скоріш за все, вони – вентиляційні, може закладали їх для печей чи для камінів. Гіпотез може бути багато, але поки що ми набираємо фактаж.

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 597 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5054

Субсидійний бум в Івано-Франківську 23:08 2 коментарі

Україна, а зокрема й Івано-Франківськ, входить в новий опалювальний сезон. А для багатьох це означає й перерахунок субсидій на зимовий період. Неприємні новини для українців підготував уряд: умови надання субсидій...

Капітальний ремонт на дільниці Івано-Франківськ – Рахів: зміна розкладу та руху потягів (графік) 19:27

Змін зазнає розклад та маршрут руху пасажирських поїздів. У зв’язку з проведенням  капітального ремонту колії на дільниці Івано-Франківськ – Рахів перегону Ворохта – Вороненко у жовтні та листопаді тимчасових змін...

Як виконують свої обіцянки мажоритарники Івано-Франківської області? 18:12 1 коментар

Авторитетне столичне видання «Слово і Діло» продовжує стежити за тим, як народні депутати від одномандатних виборчих округів виконують свої обіцянки. В області 7 мажоритарників, і всі вони давали обіцянки щодо...

Франківці скаржаться на недобросовісного власника кафе, який "забрав" частину пішохідної зони під літній майданчик та паркан (фотофакт) 16:46 7 коментарів

У Івано-Франківську на вулиці Грушевського власник вирішив обгородити своє кафе скляним парканом. Про це написав мешканець міста Мирослав Федорків‎. "Сьогодні, в самому серці міста, тисячі людей мимоволі стануть свідками того,...

Скасуємо рабство: у Франківську відбулася акція "Хода за свободу" (фоторепортаж) 15:35 2 коментарі

Сьогодні, 18 жовтня, на Вічевому майдані в Івано-Франківську відбулася Всеукраїнська акція в рамках Європейського дня боротьби з торгівлею людьми, що відзначають 18 жовтня, пише Правда.іф.  Акція не є протестом, це...

В Івано-Франківській області посадовці реабілітаційного центру нажилися на дітях-інвалідах 15:06 1 коментар

У кримінальному провадженні за фактом заволодіння бюджетними коштами під час придбання спеціального автомобіля фігурантам оголошено про підозру. Відомо, що на Івано-Франківщині службові особи центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів під час закупівлі...

Відомий прикарпатський радіоведучий і шоумен став жертвою аферистів 14:44

Відомий радіоведучий Євген Романиця написав, що його обманула шахрайка. Чоловік через соціальну мережу замовив та оплатив костюм, а в результаті ні грошей, ні одягу, пише Правда.іф.  "ПОПЕРЕДЖЕННЯ!! Зі мною це...

У одному з франківських дитячих садків затримали злодія (фотофакт) 14:34

Подія трапилася 17 жовтня на території дитячого садка. Проте працівниці закладу не дозволили грабіжнику далеко піти – самотужки дві жінки затримали чоловіка. Поліцейські, прибувши на місце скоєння злочину, встановили, що...

У нічному клубі “InSide” кажуть, що мають всі дозвільні документи, і готові домовлятися з сусідами 14:27

Як писали ЗМІ раніше, франківці скаржаться на гучну музику і шум від лаунж-бару “InSide”, який розташований по вулиці Шеремети, 4. Чоловік, котрий у телефонній розмові з “Галкою” представився “власником клубу “InSide” Юрієм”,...

Стартував новий музичний проект Oleksyn (відео) 13:57

Стартував новий музичний проект Oleksyn – наслідок співпраці творчих та креативних людей, які люблять українську музику і прагнуть підняти її на новий професійний рівень, інформує Правда.іф. Виконавицею проекту Oleksyn стала...

“Всі котельні в місті вже запустили”, – Руслан Гайда 13:52 10 коментарів

Як раніше інформувала “Галка”, з 16 жовтня у Франківську стартував опалювальний сезон. Директор “Теплокомуенерго” Руслан Гайда розповів “Галці”, що в місті вже запустили всі котельні і якихось серйозних проблем у...

МАУ пропонує іванофранківцям переліт до столиці Данії за 88 євро 13:43

В авіакомпанії МАУ в продажу з’явились дешеві авіаквитки з України в Данію у два боки. Авіаквитки в Копенгаген є з Києва, Львова, Одеси, Харкова, Дніпра, Чернівців, Івано-Франківська, Вінниці за ціною 76-100...

Франківців просять допомогти "Дому Сірка" підготуватися до зими (відеосюжет) 11:18

В місті влаштують благодійний захід, аби зібрати кошти на потреби мешканців притулку. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

Висить на волосині: у Франківську шмат фасаду може обвалитися в будь-який момент (фотофакт) 11:00

У Івано-Франківську на одній із вулиць з будинку може обвалитися частина фасаду. Про це написала ‎Наталія Турчин‎. "Скоро впаде комусь на голову... вул. Валова, буд. 4 - архітектурна пам'ятка. До кого...

Франківські подружні пари запрошують на реколекції (програма) 10:30

27 жовтня у Івано-Франківську відбудуться реколекції для подружніх пар: "Що, отже злучить Бог, людина нехай не розлучає". Про це у соціальній мережі Фейсбук повідомив Голова комісії у справах родини Івано-Франківської...

У франківців з крана тече брудна вода (фотофакт) 09:58 3 коментарі

Мешканець Івано-Франківська Андрій Грицак написав про це у мережі Фейсбук, пише Правда.іф.  "З учорашнього вечора та на ранок з у Калиновій слободі, що у Крихівцях, з крана тече брудна вода. Ні...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

18 жовтня – 110 років від дня народження Дарії Гординської-Каранович (1908-1999), української піаністки, педагога, громадської діячки у США, родом з м. Коломиї. Рубрика виходить за підтримки Івано-Франківської обласної універсальної наукової...

Прикарпатця за спричинення тілесних ушкоджень взято під варту 08:15

До Коломийського міськрайонного суду для визначення запобіжного заходу доставлено особу, якого досудове слідство Коломийського відділу поліції підозрює у вчиненні злочину передбаченого ч. 2 статті 121 Кримінального кодексу України (умисне тілесне ушкодження,  що...

Ще одну прикарпатську школу закрили на карантин, через масове захворювання на кір 07:25

Ще одну прикарпатську школу закрили на карантин, через масове захворювання на кір У середу 17 жовтня, в Рожнятівському районі, у селі Петранка, школу було зачинено на карантин. Відповідно до розпорядження...

В Керчі від вибуху загинуло 20 осіб. Московити розслідують це не як теракт, а як множинне убивство 06:57 1 коментар

Кількість жертв у результаті стрілянини в коледжі окупованої Керчі зросла до 20. Процедура упізнання завершена для усіх 20 загиблих. Про це заявив заступник "голови адміністрації" Керчі Ділявер Мельгазієв, передає "Интерфакс"....
  • ріел ІФ виринаюча