Володимир Гайдар: «Потрібен відеонагляд, аби бачити, що відбувається на території Палацу Потоцьких вдень і вночі»

Декілька місяців тому в Івано-Франківську було створено КП «Простір Інноваційних Креацій «Палац». Протягом останніх півроку на території Палацу Потоцьких тривали певні роботи. Отож, що саме тут робили, якими цікавими знахідками можуть похвалитися дослідники та чи знайдено вхід до легендарних підземних ходів, читачам Правда.іф розповідає Володимир Гайдар.

– Володимире, що було зроблено за останній час на території Палацу Потоцьких та які дослідження тут проводять?

– З липня ми почали співпрацювати з львівськими фахівцями-реставраторами. Вони уже близько п’яти разів приїжджали до Івано-Франківська, оглядали палацові споруди, робили первинні заміри. Нещодавно приїжджав інженер-конструктор, який проводить дослідження несучої здатності: цілісності кладки, швів, їхнього заповнення, тощо.

В рамках досліджень ми робимо паралельно геологічні дослідження, а це свердловини, які мають дійти до так званого материка, тобто неруханого ґрунту і шурфи, які розкривають частину фундаменту. Тобто робимо перпендикулярний розкоп до фундаменту. Будинки на території Палацу Потоцьких – в аварійному стані. Для того, щоб зрозуміти, який той фундамент, який матеріал, який стан, на якому ґрунті він стоїть, і роблять такі шурфи.

– І про які результати початкових робіт ми можемо сьогодні говорити?

– У шурфах будуть робити міні-свердловини. Ці технічні моменти багато про що говорять: є фундаменти, вимиті дощовими водами, тобто залишилися камені, які один на другому просто поскладані. Подекуди цегляну кладку перекладено кладкою кам’яною. Камінь – це наш Вовчинецький вапняк, білий, але видно, що він простий, навіть сама порода вимивається.

Подекуди фундаменти досить добротні, але в окремих місцях можуть обвалитися. Це все потребує грамотної інженерної оцінки, а далі можна буде приймати рішення по тому як укріплювати і що є причиною руйнувань.

Багато де є такі ґрунти, які копаються як суцільна сипуча маса – навіть шурф не тримається купи.

Якщо від входу подивитися у лівий дальній кут, там – триповерхова споруда, яка ймовірно збережена з палацового періоду з деякими перебудовами. Там власне – насипні ґрунти. Видно на цьому місці ґрунт підгортали, був пагорб ближче до входу, а далі підгортали і втрамбовували землю.

На деяких мапах є показана прибудова, яка з’єднує будинок з муром. Ймовірно там теж будівлю розібрали і засипали чим було.

– Підземні ходи поки що не знаходили?

– Ми натрапили на підземний колектор, очевидно для дощових вод. Територія П-подібної форми, замкнута, з неї фактично нема виходів для дощових вод, тому вода збиралася в колекторі і виводилася назовні. Це все також потрібно досліджувати. Найімовірніше це з палацового періоду, цегла там великорозмірна, 32х15 см, і це так звана пальцятка. Цегла пізнішого періоду мала клеймо, а ранішого, тобто барокового-ренесансного мала слід – ніби пальцями проведено, бороздами і називається пальцятка.

Виглядає так, ніби ці колектори ще з періоду закладення палацу.

Цікавий спосіб кладки – викладено акуратно і до того, як його потім засипали. Тобто коли будували основні споруди Палацу.

Ми зараз залучили історика, який займається археологією, Зеновія Федунківа, це досить скрупульозний вчений і ми будемо вирішувати питання фіксації. І крім того, що роблять геологи, матимемо і перші археологічні фіксації.

– Ти уже згадував, що будівлі Палацу в аварійному стані?

– Стосовно будівель, то маємо багато проблем з дахами. Ми зараз закладаємо кошти на наступний рік: протиаварійні роботи з дахами і з стінами. Сподіваюся, до кінця року, після первинних досліджень, зможемо зробити проекти на ці протиаварійні роботи, принаймні на конкретні споруди, які цього потребують негайно.

Є цікаві речі, які варто буде детально досліджувати: зондажі по кладці, розкриття.

В дальньому будинку є якісь арки, проходи, склепіння різного типу, такі, що відповідають бароковому періоду. Їх треба швидко і відповідально зафіксувати. Протиаварійні роботи робляться саме для того, щоб зафіксувати споруди і щоб можна було робити подальші дослідження.

Шукаємо також виходи на архіви. Плануємо відправити нашу працівницю в архіви Кракова і Варшави, щоб знайти якомога більше матеріалів.

З липня почали досліджувати кожен будинок. Маємо вже декілька томів результатів досліджень.

До середини жовтня маємо отримати від львів’ян програми протиаварійних робіт, реставраційних, архівних, археологічних. Тобто комплексну програму подальших робіт.

– А чи плануєте дослідження Палацових мурів? Та й на території є чимало старовинних дерев, які можуть бути цікавими для дослідників.

– Так, ми досліджуємо огорожу, мури і саму територію. Натрапили на шаровість самих підмосток під фундаменти. Можна прочитати і ознаки пожеж, коли вони були і в якому періоді, де були великі перебудови, де багато битої цегли, в яких шарах.

Вже говорили з ректором університету імені Василя Стефаника Ігорем Цепендою про дендрологічні дослідження, у нього є фахівці, які можуть зробити потрібні проекти. Можуть дослідити дерева, визначити, які з них цінні і який мають вік, в якому вони стані. Однозначно деякі дерева доведеться зрізати, бо певні фруктові дерева є схиленими, нависають над дахами. Є акації, в стовбури яких подекуди можна руку просунути, видно, як вони протухлявіли. Не знаю, що будемо робити з берізками, які насадили там в совєтську пору. Є старі каштани, дуби, клени – треба встановити їхній вік і стан, а це робитимуть фахівці. Однозначно знизу дерева ми будемо трішки зачищати, бо на території потрібно встановити відеонагляд.

Маємо цікаву ситуацію: зовні насип – вищий і там мур виглядає досить низьким. А всередині – висота майже 6 метрів. І під час фестивалів деякі люди вистрибували зовні на мур, а зістрибнувши всередину, можна сильно травмуватися, тому відеонагляд потрібен, треба бачити, що відбувається на території Палацу Потоцьких вдень і вночі.

– Чи при цих перших розкопках знаходили якісь цікаві старовинні предмети?

– Предметів особливо не знаходили. Одного разу перелякалися, бо натрапили на кістки. Але потім побачили телячу щелепу, а поряд залишки битого посуду, тобто це явно смітник якоїсь їдальні чи кухні. Зможемо встановити якого періоду посуд, і тоді дізнаємося, чи це телятко польське чи австрійське.

Є цікаві люки восьмигранної форми, які явно виходять із споруди. Скоріш за все, вони – вентиляційні, може закладали їх для печей чи для камінів. Гіпотез може бути багато, але поки що ми набираємо фактаж.

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 633 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8372

загрузка...

Прикарпатців кличуть до лав патрульної поліції. Обіцяють зарплату від 10 тисяч 22:40

Триває набір до лав патрульної поліції Івано-Франківської області. Про це повідомили на офіційній сторінці патрульної поліції в області у Фейсбук. Вимоги до кандидатів: громадянство України; вік 20-40 років; наявність повної...

На Прикарпатті оштрафували кількох посадовців, відповідальних за утримання доріг, на яких трапилися ДТП 21:07

У судовому реєстрі з’явилися постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за неналежне утримання доріг голови Крихівецької сільради, начальника "Івано-Франківського ДЕ" та інженера КП "Муніципальна дорожня компанія". Голову Крихівецької сільської ради...

П'яний молодик "замінував" школу на Гуцульщині 19:28

В Косівському районі правоохоронці розшукали чоловіка, який повідомив про псевдозамінування школи. 26-річний чоловік, будучи в стані алкогольного сп’яніння, повідомив про «замінування» навчального закладу. За це йому загрожує до шести років...

Богородчанці хочуть бачити президентом Петра Порошенка, нардепом – Святослава Никоровича 17:14 20 коментарів

Богородчанці хочуть бачити президентом Петра Порошенка, нардепом – Святослава Никоровича. Про це свідчать результати опитування проведені 14-20 березня Прикарпатською студентською спілкою у Богородчанському районі, пише Правда іф. Депутат обласної ради...

На території Кутського лісгоспу виявлено незаконну рубку на суму понад 880 тисяч гривень 16:49

Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області нарахувала 880 722 гривень збитків за результатами планової перевірки, проведеної на території ДП «Кутське лісове господарство». Такий розмір шкоди, нанесеної довкіллю внаслідок наступних порушень:...

На території Пнівського замку люди зробили сміттєзвалище (відеосюжет) 16:27 1 коментар

поблизу м.Надвірна, на території Пнівського замку люди зробили сміттєзвалище. Відеозапис на якому можна побачити купи сміття опублікували в соціальній мережі Фейсбук.

У високогір’ї Карпат і досі лавинонебезпечно 16:08

У високогір’ї Карпат і досі лавинонебезпечно 25 березня в високогір”ї Івано-Франківської області зберігається значна сніголавинна небезпека ( III рівень), йдеться у повідомленні УПЦЗ.

Ні дня без ДТП: на пасічнянському мості затори через аварію (фотофакт) 15:55

Сьогодні, 24 березня у Івано-Франківську трапилася аварія. На пасічнянському мості зіткнулися два автомобілі марки "Audi" та "Range Rover", повідомляє кореспондент Правди.іф. 

На Прикарпатті продовжують знаходити вибухонебезпечні предмети 15:32

На території області за минулу добу вибухонебезпечних предметів, повідомляє Правда.іф. з посиланням на управління з питань цивільного захисту Івано-Франківської облдержадміністрації. Виявлено: 1 ВНП. - 23.03 2019 р. Галицький р-н, с....

Реабілітація через навчання. Як у Франківську жінки атовців змінюють фах і досягають успіху 14:50 1 коментар

У Франківську з 2014 року на базі університету нафти і газу для учасників АТО та членів їхніх сімей організовують курси з перепідготовки. За фінансування міністерства закордонних справ Норвегії тут навчають, як розпочати власну справу....

Як у Франківську повернути товар назад у магазин 14:23

Якщо товар з магазину зіпсований, то втрачено не все. Коли в магазині ваші прохання і чек ігнорують, має допомогти Держпродспоживслужба. Головне – знати свої права. Треба документи і чек Із ситуацією, коли куплені м’ясо...

Франківський нардеп Олександр Шевченко витратив на рекламу лише одного допису у Facebook від 10 тисяч доларів 14:07 1 коментар

Протягом останніх днів адміністрація соціальної мережі Facebook працює над тим, щоб дані про замовників політичної реклами більш відкритими. Так, якщо зайти на публічну сторінку кандидата в президенти України від Прикарпаття...

У фан-зоні на території Палацу Потоцьких прикарпатці вболівали за МФК “Прикарпаття” (фотофакт) 13:48

У суботу, 23 березня, МФК “Прикарпаття” провело перший офіційний поєдинок у новому році - на виїзді проти “Колоса” з Ковалівки. Щоб підтримати рідний клуб, понад сто франківських уболівальників зібралось у...

У Івано-Франківську нагородили кращу спортсменку року міста (фотофакт) 12:47

Під час відкриття зимового чемпіонату України зі спортивної ходьби, який відбувається 23-24 березня в Івано-Франківську, нагородили найкращу спортсменку року міста.  Як відомо, нею стала бронзова призерка Командного чемпіонату світу зі...

Стало відомо коли відбудеться прощання з прикарпатцем який загинув на війні 12:40 3 коментарі

Як повідомив Василь Андріїв, завтра на Прикарпаття привезуть тіло бійця, який трагічно загинув на Сході. "Щойно екіпаж з загиблим вирушив на західну Україну.  Завтра зранку орієнтовно в 10:00 Івано-Франківськ буде...

На Прикарпатті під час перевірки екологічна інспекція нарахувала 880 722 гривень збитків 12:22

Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області нарахувала 880 722 гривень збитків за результатами планової перевірки, проведеної на території ДП «Кутське лісове господарство». Такий розмір шкоди, нанесеної довкіллю внаслідок наступних порушень: незаконна рубка...

Популярна співачка з Івано-Франківська презентує нову пісню 10:52

У понеділок, 25 березня, відома співачка з Івано-Франківська презентує нову пісню. Про це Lama повідомила на власній сторінці у Фейсбук, інформує WestNews. “Друзі! В цей понеділок 25го березня почуємося о 10.00...

У Івано-Франківську посилять піше патрулювання 10:21

З початку квітня з метою недопущення вуличної злочинності та задля безпеки громадян співробітники прикарпатської поліції і бійці Національної гвардії України вийдуть на посилене патрулювання. Напередодні відбулася нарада під головуванням т.в.о....

На Франківщині жінка заявила в поліцію на коханця: каже, розбещував її 12-річну доньку 10:09

21 березня до Коломийських поліцейських звернулася 32-річна мешканка одного із сіл району.   Вона повідомила, що її 44-річний співмешканець розбещував 12-річну доньку. Це було в той час, коли вдома інших...

На Прикарпатті молодик регулярно вступав у статевий зв’язок із 13-річною дівчинкою. Батько неповнолітньої написав заяву у поліцію 09:57 5 коментарів

На Прикарпатті молодик регулярно вступав у статевий зв’язок із 13-річною дівчинкою. Батько неповнолітньої написав заяву у поліцію Заява від 45-річного чоловіка, мешканця одного із сіл району надійшла до Рожнятівського відділення...
  • ріел ІФ виринаюча