Володимир Великочий: «Не варто називати Івано-Франківськ воротами в Карпати»

27 вересня відзначають всесвітній День туризму. Це свято заснували члени Всесвітньої туристичної організації у 1979 році. А Івано-Франківськ додатково святкує ще одну знаменну дату – 15-річчя створення Інституту туризму Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Про те, чому відмирає така професія, як туристичний агент і чому набирає популярності готельно-ресторанна справа, чому не варто називати Івано-Франківськ воротами в Карпати і коли жителі області зможуть заробляти на туризмі, читачам Правда.іф розповідає декан факультету туризму ПНУ Володимир Великочий.

 

– Володимире Степановичу, Інституту туризму – 15 років. Якими були ці роки, як усе починалося і яким є навчальний заклад на сьогодні?

 

– Наприкінці минулого століття, на початку міленіумних років, виникло питання кадрів для галузі туризму, а воно справді виникло, бо починаючи з 1997 року почалося відновлення туристичного потенціалу області через організацію садиб зеленого сільського туризму, через створення комплексів рекреаційно-туристичного характеру області. Питання звучало так: хто буде професійно займатися цими речами. Не хотілося, щоб це було на аматорському рівні.

Тоді з’явилася стратегія розвитку туризму, вперше в Україні, до речі. І було прийнято рішення відкрити в Прикарпатському університеті нову спеціальність – Інститут туризму. Це здавалося непосильним завданням, адже, за нормами, навчальний заклад у вигляді інституту може існувати тільки при наявності 300 осіб. А ми почали з нуля і протягом трьох років змогли усамостійнитися. Спочатку ми називалися Інститут туризму та менеджменту, згодом – Інститутом туризму, а з 2016 року – факультетом туризму. Однак бренд інституту міцно закріпився за нашим закладом. Та ми, в принципі, і не проти.

Результат пошуку зображень за запитом "Великочий"

– Чому поряд з  такою спеціальністю, як туризм, зростає зацікавленість готельно-ресторанною справою?

 

– Справа в тому, що готельно-ресторанна справа є практичною і мабуть тому більш зрозумілою для наших людей. Погляньте на те, що показують наші телевізійні канали, про що говорять наші радіостанції, про що люди спілкуються в блогах та соціальних мережах. В Україні я не назву, напевно, жодного каналу, де б не було передачі про те, як варити їсти. Сам факт кулінарних шоу, програм, пов’язаних із холостяками, де показують працівників готелів, наштовхує дітей на думку, що варто було б займатися такою справою.

Відбулися зміни і в туристичній галузі. Змінюється час і тенденції. На початку 2000-х років величезна роль відводилася туристичним агенціям і туристичним операторам щодо формування туристичних маршрутів і пропозицій готового туристичного продукту. Сьогодні багато людей мають можливість, володіючи елементарними навиками роботи в інтернеті, самі собі скласти маршрут, замовити готель, сформувати поїздку, не вдаючись до послуг операторів, хіба за винятком перевізників. Проте якісний туристичний продукт з продуманою збалансованою програмою може створити все ж фахівець.

Відповідно до нових викликів часу, ми мусимо швидко реагувати, переорієнтовуватися у векторах розвитку спеціальностей. Провадимо навчання за програмою подвійних магістерських дипломів з Академією імені Якуба з Парадижу в Республіці Польща, організовуємо кількамісячне стажування у Туреччині, Греції, Болгарії, Німеччині, США, Канаді, Іспанії, Хорватії. Відповідно до вимог ринку і працедавців сплановуємо нашу оновлену навчальну роботу.

Ми зараз говоримо про потребу формування фахівця, який би займався розвитком території для самого туризму і для його можливостей. Про потребу розвитку різноманітних заходів в галузі туризму. Тому відкрили спеціальний напрямок: менеджмент соціокультурної діяльності, де готують фахівців для організації масових заходів у туризмі: фестивалів, бієнале, тощо.

У цьому є потреба з точки зору розвитку самого регіону: донедавна ми мали ситуацію, коли кожен сільський голова хотів провести міжнародний фестиваль, на який приїжджало два його вуйки з Канади і цьоця з Польщі. А ми хочемо навчити людей працювати по-іншому.

Зосереджуємо увагу на культурно-пізнавальному туризмі, на питаннях, пов’язаних із підприємництвом в туризмі і з такими речами, як рекреаційні території. Наприклад, можливості розвитку туризму в Дністровському каньйоні. У нашій області є чотири етнографічні регіони і в кожному з них можливий специфічний розвиток туристичної галузі. Ми про це говоримо, формуємо спеціальні проекти, захищаємо бакалаврські і магістерські роботи, беремо участь у допомозі громадам щодо підготовки таких проектів.

– Наскільки наш край залишається незвіданим і цікавим для туристів? Чи потрібно знаходити щось нове? Чи уже відомі маршрути не вичерпали себе?

 

– Туристична галузь є надзвичайно динамічною. Розвивається вона не тільки в нашому регіоні, але й в сусідніх. Ми як той велосипедист, який сідає на велосипед аби рухатися. Як тільки перестанемо крутити педалі, то впадемо.

Все те, що було напрацьоване – добре і можливе для використання, але якщо ми перестанемо пропонувати щось нове, використовувати світові досягнення в галузі туризму, то відстанемо. Ми довгі роки ведемо розмову про бренд Івано-Франківська і області в плані туризму. Здійснюється ряд реальних кроків, є своя стратегія. Водночас чітко сказати, яким буде обличчя міста, ми не можемо.

Львову – легше, там достатньо велика культурна та історична спадщина, тому це майже мільйонне місто має масу фестивалів, в цьому плані там добре обрана стратегія і зі Львовом конкурувати ми не можемо. Водночас називати місто брамою чи воротами в Карпати неправильно, бо виглядає так, що люди можуть пробігти в ті ворота і не зупинитися в місті. При всій повазі до Буковелю, не може асоціаціюватися область з одним Буковелем, це неправильно, у нас є значно більше можливостей. Варто говорити про етнотуризм, про можливості розвитку сільського зеленого туризму, масового туризму. У нас є унікальні можливості для організації гастротурів, сплавів по річках. Можна проводити ряд циклічних фестивалів, пов’язаних з народною музикою, з фольклором, з традиціями. Приємно відмітити, що цього року виник новий фестиваль «Галицьке лицарство» в Галичі. Ми мусимо рухатися в цьому напрямку, використовуючи те, що маємо.

Мені здається що ми знайдемо своє обличчя або свій контингент туристів. Мусимо зробити нашу область комфортною для жителів самої області і для тих, хто приїжджає сюди відпочити і не шукає тут великого екстриму. На моє глибоке переконання, Прикарпаття має бути великою оздоровницею всеукраїнського масштабу, де люди, окрім оздоровлення, зможуть набиратися духовної і культурної традиції.

Пов’язане зображення

– Якщо ми говоримо про такі моменти, то розуміємо і потребу величезної кількості людей, які будуть працювати в цій галузі. Чому тоді, на вашу думку, люди так масово виїжджають на роботу за кордон, якщо приймаючи туристів в своєму чи сусідньому селі, можна заробляти, живучи на місці?

 

– Сьогодні ті люди, які виїжджають на заробітки в Польщу, отримують на одну третину коштів більше, аніж скажімо, платить завод ВО «Карпати».

Треба розуміти, що туризм одразу не дасть швидкого прибутку, як на заробітках. Для того, аби його розвивати, треба спочатку вкластися. Сьогодні турист в Україні уже не радянський. Люди не хочуть жити в дерев’яних будиночках із зручностями на вулиці. Вони безумовно хочуть автентики, національної етнічної кухні, але й хочуть мати комфортні умови, прийняти гарячий душ, заснути в зручній кімнаті з телевізором та інтернетом. І основне – мати хороше сполучення, а не доїжджати до точки призначення горбами. Тут цілий комплекс проблем, які треба вирішувати спільно.

Такий шлях проходили не тільки ми. В 70-х роках Італія, нині провідна європейська країна в галузі туризму, зазнавала не менших економічних збитків, величезна кількість людей виїжджали за кордон. Але попри це туристична галузь краю не зупинилася. Ми розуміємо що шлях до Європи – це шлях до кращого життя, але хочемо вже і сьогодні жити краще. Коли ми будуємо хату, треба мати або дуже багато ресурсів, щоб збудувати її вже, одразу. Або десь напозичати і зібратися з силами, протягом якогось часу потерпіти. А ми ні першого ні другого випадку не бажаємо. Тому нам доведеться, набравшись витримки, розуміння ситуації, крок за кроком іти до тієї мети, яку ми перед собою поставили. Важливо аби на цьому шляху ми були поступовими та свідомими, не звертали з цього шляху і не втрачали надії. Колись наші батьки все життя працювали, аби залишити для своїх дітей будинок, так і ми – маємо працювати усі разом для: для своїх дітей, для суспільства, для держави і тоді усе буде в порядку.

 

Розмовляла Любов Загоровська

 

 

(Visited 1 173 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Я маю туристичний бізнес. У мене все кльово. Секрет? Не треба бути жадним. Єдиний мій “мінус” – не приймаю кацапів. Вони усе оббльовують і можуть спалити хату…

  Гість,

  Якби в нас була нормальна держава, нормальна влада (а не “шпана замоскворєчєская”) і нормальні закони, мій добробут і безпека залежали б від мене, а не від примх і забаганок інших людей, особливо тітушкоподібних люмпенів і маргіналів і тих, хто їх використовує в пориві жадоби до майна і землі ближнього свого. Тоді я навіть будучи безробітним і не маючи “серйозного” бізнесу тільки на ягодах, овочах, фруктах, зернових і бобових з саду і городів (біля хати і на полі), які залишили мені в спадок дід і бабця (славні люди були, справжні Християни і Українці) міг би мати значно більший дохід, ніж маю на офіційній роботі (інженер на заводі, оклад 7350 грн./місяць).

   Гість,

   Мабуть ви праві. Але як це змінити? Кожен українець який потрапляє у владу одразу краде і поводиться як “донецькі”. Що з цм робити? Рада на більше ніж половину з нових і не донецьких.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7537

загрузка...

Небайдужих просять допомогти Владиславчику з Косова почути маму 23:51

Дворічний Владиславчик Варвадюк потребує допомоги на операцію, щоб чути. Мама хлопчика Іванна Варвадюк не має звідки взяти необхідні 30 тисяч євро на операцію. За допомогою небайдужих жінка зібрала вже 260 тисяч гривень,...

Юний франківець потребує коштів на дороговартісне лікування 23:17

Учень франківської школи-гімназії №3 потребує допомоги в боротьбі з онкохворобою. 14-річний франківець Максим Коваль вже п’ять років бореться з важкою недугою. У хлопчика діагностували саркому Юінга. Раніше Максима прооперували в Угорщині й,...

До Франківська завітає індійська монахиня-цілителька 22:43

До франківського храму св. Івана Хрестителя приїде відома католицька монахиня Ліджі, котра має дар зцілення, повідомляє отець Володимир Вінтонів. Ліджі Пайямпілі, родом з Індії, нині настоятелька монастиря Святого Йосифа згромадження де Сен-Марк на...

У середмісті Франківська хамовитий авторагуль побив чоловіка (фото+відео) 21:41 8 коментарів

У середмісті Франківська водій автівки мало того, що прикаркувався у невідведеному для того місці, ще й не адекватно відреагував на зауваження перехожих, облаяв та напав з кулаками на чоловіка. Про це...

На Верховинщині люди третій день перекривають дорогу, вимагаючи ремонту (фотофакт) 21:15 2 коментарі

Від ранку 17 липня люди перекривають дорогу Р-24 на ділянці Ільці-Верховина. Протестувальники хочуть, аби аварійну дорогу почали ремонтувати. Як повідомляють організатори акції, люди дізналися, що тендер на дорогу Р-24 відтинку Ворохта-Верховина призупинено...

Представник штабу кандидата Сіреджука погрожує активісту через дописи в соцмережі (фото) 20:38 3 коментарі

Прикарпатець Анатолій Сахно заявляє про погрози від депутата сільської ради Василя Кифорука, який активно підтримує кандидата від команди Коломойського на 89 окрузі Дмитра Сіреджука. На фото Василь Кифорук Днями у...

У міському парку Франківська з’явилася нова гойдалка (фотофакт) 20:24

У міському парку Івано-Франківська облаштували нове місце для відпочинку. Комунальні працівники встановили гойдалку для дітей, яку назвали “Лелече гніздо”. Про це повідомляє КП “Центр розвитку міста та рекреації”. Новий об’єкт має...

На Прикарпатті дорожники взялися за ремонт дороги Снятин – Тязів 19:46

Триває поточний середній ремонт дороги державного значення Р-20 Снятин – Тязів. Про це пише Фіртка з посиланням на Службу автомобільних доріг Івано-Франківської області. На км 28+400 – 28+800 в місті Городенка працівники...

Відомий франківський блогер закликав франківців зробити "Зе-команду" ще раз і знову проголосувати за прихильників Петра Порошенка (відео) 19:24

Відомий франківський блогер закликав франківців зробити "Зе-команду" ще раз і знову проголосувати за прихильників Петра Порошенка . Про це відомий франківський активіст Мирон Дмитрик повідомив на своїй сторінці у соціальній...

На лікуванні залишаються шестеро дітей, що отруїлися на відпочинку у Яремче 19:09

На лікуванні залишаються шестеро дітей, що отруїлися на відпочинку у приватній садибі в Яремчі. Група з Харкова (29 дітей та 7 дорослих) відпочивала у приватній садибі «У Марʼяна і Назара». 17...

Стало відомо, коли вийде у прокат фільм з відомим франківцем у головній ролі 18:55

Екранізація роману Софії Андрухович «Фелікс Австрія», що має назву «Віддана», вийде в український прокат 16 січня 2020 року. Про це розповіла продюсерка фільму Надія Зайончковська під час пітчингу Work in progress на 10-му Одеському...

Довірливий франківчанин віддав продавцю-аферисту 16 тисяч гривень 18:16

Попри численні застереження працівників поліції бути обачними з операціями купівлі-продажу в мережі Інтернет, 42-річний мешканець Івано-Франківська вирішив скористатись он-лайн послугами та натрапив на продавця-афериста. Оголошення про продаж автозапчастин знайшов на...

Мешканці Прикарпаття потерпають від нестачі води (відеосюжет) 17:49 1 коментар

Від нестачі води потерпають мешканці Прикарпаття. Попри дощове літо, криниці порожніють, а якщо вода є, то не придатна для пиття. Без живильної вологи залишаються цілі села і навіть райони. Криниці...

В Івано-Франківську на медовому ярмарку орудують кишенькові злодії 17:13 4 коментарі

Як повідомлялось раніше, у Івано-Франківську розпочався фестиваль “Меди Прикарпаття-2019”. Міжнародний фестиваль меду відвідали сотні франківців та гостей міста. З появою великої кількості людей у середмісті активізувались кишенькові злодії. Про це у...

Чоловіка, котрий облив фекаліями прикарпатського нардепа Шевченка, оголосили у всеукраїнський розшук 16:52 4 коментарі

В останній день агітації представники ОПОРИ представили результати аналізу передвиборчої кампанії на Прикарпатті. За словами представника ОПОРИ, вони зафіксували і передали в поліцію 76 заяв про порушення. У свою чергу начальник прикарпатської поліції Володимир...

На Прикарпатті дощитиме 16:52

На Прикарпаття суне негода. Про це пише Правда.іф з посиланням на УПЦЗ. В найближчу годину і з збереженням до кінця дня 19 липня та протягом доби 20 липня по області...

Шевченко відмовився судитися із Прощуком по окрузі N85 16:14 2 коментарі

Сьогодні у Івано-Франківському окружному адміністративному суді відбулося засідання, де кандидат у народні депутати Віктор Шевченко подав заяву до кандидата у народні депутати Едуарда Прощука, щодо поширення недостовірної інформації, пише Правда.іф....

Поїздки Зеленського по областях: так принижувати державу - це треба вміти 15:38 11 коментарів

Пане Президенте, вважайте на свою поведінку і на вчинки своїх підлеглих. Бо, посада Президента України - це не сцена, а відповідальність...Пише Главком. Думав до виборів вже нічого не писати, але...

На Прикарпатті за борги споживачам відключають газ (відеосюжет) 15:25 3 коментарі

Загальна сума боргу по області склала півмільярда гривень. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

Франківські муніципали допомогли літній жінці (фотофакт) 15:14

18 липня, близько пів першої години в Івано-Франківську на площі Привокзальній до патрульних Комунального підприємства “Муніципальна варта” звернувся невідомий чоловік. Він повідомив, що поряд з сквером лежить людина без свідомості....
 • ріел ІФ виринаюча