Володимир Великочий: «Не варто називати Івано-Франківськ воротами в Карпати»

27 вересня відзначають всесвітній День туризму. Це свято заснували члени Всесвітньої туристичної організації у 1979 році. А Івано-Франківськ додатково святкує ще одну знаменну дату – 15-річчя створення Інституту туризму Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Про те, чому відмирає така професія, як туристичний агент і чому набирає популярності готельно-ресторанна справа, чому не варто називати Івано-Франківськ воротами в Карпати і коли жителі області зможуть заробляти на туризмі, читачам Правда.іф розповідає декан факультету туризму ПНУ Володимир Великочий.

 

– Володимире Степановичу, Інституту туризму – 15 років. Якими були ці роки, як усе починалося і яким є навчальний заклад на сьогодні?

 

– Наприкінці минулого століття, на початку міленіумних років, виникло питання кадрів для галузі туризму, а воно справді виникло, бо починаючи з 1997 року почалося відновлення туристичного потенціалу області через організацію садиб зеленого сільського туризму, через створення комплексів рекреаційно-туристичного характеру області. Питання звучало так: хто буде професійно займатися цими речами. Не хотілося, щоб це було на аматорському рівні.

Тоді з’явилася стратегія розвитку туризму, вперше в Україні, до речі. І було прийнято рішення відкрити в Прикарпатському університеті нову спеціальність – Інститут туризму. Це здавалося непосильним завданням, адже, за нормами, навчальний заклад у вигляді інституту може існувати тільки при наявності 300 осіб. А ми почали з нуля і протягом трьох років змогли усамостійнитися. Спочатку ми називалися Інститут туризму та менеджменту, згодом – Інститутом туризму, а з 2016 року – факультетом туризму. Однак бренд інституту міцно закріпився за нашим закладом. Та ми, в принципі, і не проти.

Результат пошуку зображень за запитом "Великочий"

– Чому поряд з  такою спеціальністю, як туризм, зростає зацікавленість готельно-ресторанною справою?

 

– Справа в тому, що готельно-ресторанна справа є практичною і мабуть тому більш зрозумілою для наших людей. Погляньте на те, що показують наші телевізійні канали, про що говорять наші радіостанції, про що люди спілкуються в блогах та соціальних мережах. В Україні я не назву, напевно, жодного каналу, де б не було передачі про те, як варити їсти. Сам факт кулінарних шоу, програм, пов’язаних із холостяками, де показують працівників готелів, наштовхує дітей на думку, що варто було б займатися такою справою.

Відбулися зміни і в туристичній галузі. Змінюється час і тенденції. На початку 2000-х років величезна роль відводилася туристичним агенціям і туристичним операторам щодо формування туристичних маршрутів і пропозицій готового туристичного продукту. Сьогодні багато людей мають можливість, володіючи елементарними навиками роботи в інтернеті, самі собі скласти маршрут, замовити готель, сформувати поїздку, не вдаючись до послуг операторів, хіба за винятком перевізників. Проте якісний туристичний продукт з продуманою збалансованою програмою може створити все ж фахівець.

Відповідно до нових викликів часу, ми мусимо швидко реагувати, переорієнтовуватися у векторах розвитку спеціальностей. Провадимо навчання за програмою подвійних магістерських дипломів з Академією імені Якуба з Парадижу в Республіці Польща, організовуємо кількамісячне стажування у Туреччині, Греції, Болгарії, Німеччині, США, Канаді, Іспанії, Хорватії. Відповідно до вимог ринку і працедавців сплановуємо нашу оновлену навчальну роботу.

Ми зараз говоримо про потребу формування фахівця, який би займався розвитком території для самого туризму і для його можливостей. Про потребу розвитку різноманітних заходів в галузі туризму. Тому відкрили спеціальний напрямок: менеджмент соціокультурної діяльності, де готують фахівців для організації масових заходів у туризмі: фестивалів, бієнале, тощо.

У цьому є потреба з точки зору розвитку самого регіону: донедавна ми мали ситуацію, коли кожен сільський голова хотів провести міжнародний фестиваль, на який приїжджало два його вуйки з Канади і цьоця з Польщі. А ми хочемо навчити людей працювати по-іншому.

Зосереджуємо увагу на культурно-пізнавальному туризмі, на питаннях, пов’язаних із підприємництвом в туризмі і з такими речами, як рекреаційні території. Наприклад, можливості розвитку туризму в Дністровському каньйоні. У нашій області є чотири етнографічні регіони і в кожному з них можливий специфічний розвиток туристичної галузі. Ми про це говоримо, формуємо спеціальні проекти, захищаємо бакалаврські і магістерські роботи, беремо участь у допомозі громадам щодо підготовки таких проектів.

– Наскільки наш край залишається незвіданим і цікавим для туристів? Чи потрібно знаходити щось нове? Чи уже відомі маршрути не вичерпали себе?

 

– Туристична галузь є надзвичайно динамічною. Розвивається вона не тільки в нашому регіоні, але й в сусідніх. Ми як той велосипедист, який сідає на велосипед аби рухатися. Як тільки перестанемо крутити педалі, то впадемо.

Все те, що було напрацьоване – добре і можливе для використання, але якщо ми перестанемо пропонувати щось нове, використовувати світові досягнення в галузі туризму, то відстанемо. Ми довгі роки ведемо розмову про бренд Івано-Франківська і області в плані туризму. Здійснюється ряд реальних кроків, є своя стратегія. Водночас чітко сказати, яким буде обличчя міста, ми не можемо.

Львову – легше, там достатньо велика культурна та історична спадщина, тому це майже мільйонне місто має масу фестивалів, в цьому плані там добре обрана стратегія і зі Львовом конкурувати ми не можемо. Водночас називати місто брамою чи воротами в Карпати неправильно, бо виглядає так, що люди можуть пробігти в ті ворота і не зупинитися в місті. При всій повазі до Буковелю, не може асоціаціюватися область з одним Буковелем, це неправильно, у нас є значно більше можливостей. Варто говорити про етнотуризм, про можливості розвитку сільського зеленого туризму, масового туризму. У нас є унікальні можливості для організації гастротурів, сплавів по річках. Можна проводити ряд циклічних фестивалів, пов’язаних з народною музикою, з фольклором, з традиціями. Приємно відмітити, що цього року виник новий фестиваль «Галицьке лицарство» в Галичі. Ми мусимо рухатися в цьому напрямку, використовуючи те, що маємо.

Мені здається що ми знайдемо своє обличчя або свій контингент туристів. Мусимо зробити нашу область комфортною для жителів самої області і для тих, хто приїжджає сюди відпочити і не шукає тут великого екстриму. На моє глибоке переконання, Прикарпаття має бути великою оздоровницею всеукраїнського масштабу, де люди, окрім оздоровлення, зможуть набиратися духовної і культурної традиції.

Пов’язане зображення

– Якщо ми говоримо про такі моменти, то розуміємо і потребу величезної кількості людей, які будуть працювати в цій галузі. Чому тоді, на вашу думку, люди так масово виїжджають на роботу за кордон, якщо приймаючи туристів в своєму чи сусідньому селі, можна заробляти, живучи на місці?

 

– Сьогодні ті люди, які виїжджають на заробітки в Польщу, отримують на одну третину коштів більше, аніж скажімо, платить завод ВО «Карпати».

Треба розуміти, що туризм одразу не дасть швидкого прибутку, як на заробітках. Для того, аби його розвивати, треба спочатку вкластися. Сьогодні турист в Україні уже не радянський. Люди не хочуть жити в дерев’яних будиночках із зручностями на вулиці. Вони безумовно хочуть автентики, національної етнічної кухні, але й хочуть мати комфортні умови, прийняти гарячий душ, заснути в зручній кімнаті з телевізором та інтернетом. І основне – мати хороше сполучення, а не доїжджати до точки призначення горбами. Тут цілий комплекс проблем, які треба вирішувати спільно.

Такий шлях проходили не тільки ми. В 70-х роках Італія, нині провідна європейська країна в галузі туризму, зазнавала не менших економічних збитків, величезна кількість людей виїжджали за кордон. Але попри це туристична галузь краю не зупинилася. Ми розуміємо що шлях до Європи – це шлях до кращого життя, але хочемо вже і сьогодні жити краще. Коли ми будуємо хату, треба мати або дуже багато ресурсів, щоб збудувати її вже, одразу. Або десь напозичати і зібратися з силами, протягом якогось часу потерпіти. А ми ні першого ні другого випадку не бажаємо. Тому нам доведеться, набравшись витримки, розуміння ситуації, крок за кроком іти до тієї мети, яку ми перед собою поставили. Важливо аби на цьому шляху ми були поступовими та свідомими, не звертали з цього шляху і не втрачали надії. Колись наші батьки все життя працювали, аби залишити для своїх дітей будинок, так і ми – маємо працювати усі разом для: для своїх дітей, для суспільства, для держави і тоді усе буде в порядку.

 

Розмовляла Любов Загоровська

 

 

(Visited 1 107 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Я маю туристичний бізнес. У мене все кльово. Секрет? Не треба бути жадним. Єдиний мій “мінус” – не приймаю кацапів. Вони усе оббльовують і можуть спалити хату…

  Гість,

  Якби в нас була нормальна держава, нормальна влада (а не “шпана замоскворєчєская”) і нормальні закони, мій добробут і безпека залежали б від мене, а не від примх і забаганок інших людей, особливо тітушкоподібних люмпенів і маргіналів і тих, хто їх використовує в пориві жадоби до майна і землі ближнього свого. Тоді я навіть будучи безробітним і не маючи “серйозного” бізнесу тільки на ягодах, овочах, фруктах, зернових і бобових з саду і городів (біля хати і на полі), які залишили мені в спадок дід і бабця (славні люди були, справжні Християни і Українці) міг би мати значно більший дохід, ніж маю на офіційній роботі (інженер на заводі, оклад 7350 грн./місяць).

   Гість,

   Мабуть ви праві. Але як це змінити? Кожен українець який потрапляє у владу одразу краде і поводиться як “донецькі”. Що з цм робити? Рада на більше ніж половину з нових і не донецьких.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9225

За систематичну несплату орендної плати суд розірвав договір оренди землі з СФГ "Попів Кут" 21:47

Рішенням Господарського суду Івано-Франківської від 16.10.2018 задоволено позовні вимоги Тлумацької міської ради об'єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області до Селянсько-фермерського господарства "Попів Кут" про розірвання договору оренди землі та стягнення...

Франківка судиться із комунальниками за нараховані борги 21:19

Вчора, 19 листопада, відбувся один з етапів підготовчого засідання у цій справі. Як йдеться в позові, Алла Туранська, яка проживає в багатоквартирному будинку по вулиці Чорновола в червні 2018 року...

Грошові апетити посадовців Пістинської сільської ради, можуть стати на заваді прикарпатській малечі у спілкуванню зі Святим Миколаєм 21:05 3 коментарі

Пістинська сільська рада заважає функціонуванню НПП “Гуцульщина” і “Маєтку святого Миколая” Про це заявив директор НПП “Гуцульщина” Юрій Стефурак на офіційній сторінці парку. За його словами, сільська рада на чолі...

Маленькій прикарпатці на завтра терміново потрібні донори крові 20:11

Терміново, на завтра, 21 листопада, в Івано-Франківську потрібні донори. Тиждень тому у трирічної Женічки Подубінської виявили гострий лейкоз. Зараз дівчинці розпочинають першу хіміотерапію і їй вже потрібен донор на завтра,...

Довгоочікувана сесія Івано-Франківської міської ради відбудеться аж 14 грудня 20:07

Міський голова Руслан Марцінків підписав розпорядження “Про скликання 22 сесії міської ради сьомого скликання”, інформує WestNews. Як йдеться у розпорядженні, довгоочікуване пленарне засідання заплановано на 14 грудня 2018 року. Нагадаємо,...

Прикарпатський гірськолижний курорт готується до відкриття сезону (відеосюжет) 19:53

На курорті ввімкнули снігонапилювальні системи та почали підготовку до лижного сезону. Там вже кілька днів тримається мороз в середньому мінус 4 градуси. Це і дозволяє напилювати схили, повідомляє ТСН. Сезон...

"Наші люди ще не готові жити по-європейськи": начальник франківської митниці прокоментував дії пікетувальників, що палили шини 19:04 4 коментарі

Начальник Івано-Франківської митниці ДФС Василь Ватаманюк відреагував на пікетування митниці водіями авто, яке відбулося минулого тижня, й запевнив, що жодних порушень стосовно автовласників митники не вчиняли. Нагадаємо, йдеться про пікет...

Українській мові постійно заважають розвиватись. Можливо, якщо буде тепер прийнято новий мовний закон, то відбудуться якісь зрушення, – франківський письменник Юрій Андрухович 16:23

З нагоди Дня української писемності та мови відомий український письменник Юрій Андрухович  поспілкувався з журналістами видання “Галичина” . Письменник володіє кількома іноземними мовами. Та виділяє українську як дуже милозвучну мову, яка прагне...

НАЗК взялося за керівника найбільшого прикарпатського підприємства олігарха-"регіонала" Рината Ахметова 16:02 1 коментар

Детективи Національного антикорупційного бюро проводять досудове розслідування за фактом неподання електронної декларації за 2017 рік депутатом Івано-Франківської обласної ради Андрієм Шуваром. Про це журналісту «Слово і Діло» розповіло поінформоване джерело....

На Прикарпатті працює перший в Україні дитячий госпіс (відеосюжет) 15:44

П’ять років тому на Прикарпатті створили перший в Україні дитячий госпіс. Це центр допомоги невиліковно-хворим. Тут діти з важкими неврологічними недугами та вродженими вадами.  Тут і медичний супровід, і соціалізація, і...

Суд позбавив права користуватися прикарпатську фірму 40 гектарами землі 15:12

Франківська компанія незаконно зайняла 30 га землі: суд оштрафував та забрав земельні ділянки. Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області задоволено позов в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській...

Що не так із новим мостом на "Пасічну"? 15:07

Місто Івано-Франківськ розташоване на стародавньому шляху з Польщі у Валахію, далі в Туреччину. Сьогодні в межах України це потужний транспортний транзит Львів- Чернівці. Величезна маса транзитних, часто вантажних, автомобілів львівського...

Франківські педіатри не задоволені зарплатою, яка чомусь не збільшилась після проведення медичної реформи (відеосюжет) 14:26

Лікарі дитячої поліклініки у Франківську вимагають виплачувати зарплату згідно медичної реформи. Лікарі вимагають виплачувати їй зарплату згідно медичної реформи: 30% доплати з кожної декларації лікарю, 20% – медсестрі. Також лікарі...

В Україні можуть впасти ціни на бензин 14:05 2 коментарі

Ціни на бензин на автозаправних станціях України до кінця листопада можуть впасти нижче 30 гривень за літру. У середньому ціни знизяться на 1,3-1,6 гривні за літру. Про це розповів експерт...

Захисник і хавбек “Калуша” – у символічній збірній півріччя Другої ліги 12:26

Інтернет-портал Sport Arena назвав 33 найкращих гравців літа-осені в Групах “А” і “Б” Другої ліги сезону-2018/19. До символічної збірної потрапили і двоє гравців футбольного клубу “Калуш”. Це оборонець Анатолій Ульянов та...

Українців чекає аномально тепла зима: прогноз на два місяці 12:03

Зима в Україні цього року буде теплою, у грудні і січні на більшості територій середньомісячна температура буде плюсовою. Пише expres.online Про це "Українській правді" повідомила завідуюча відділом прикладної метеорології та кліматології...

841 нове авто продали на Прикарпатті у 2018 році 10:55

841 нове авто продали на Прикарпатті за 10 місяців 2018 року. Це на 2% менше, ніж за аналогічний період попереднього року. Це – один з найгірших показників в Україні. На...

Франківський громадський активіст не зміг потрапити на прийом до депутата від “Свободи” (відеофакт) 10:29 1 коментар

“Центр Політичних Студій” опублікували у соцмережі відео з прийому депутата, на який він забув з’явитися. Громадський активіст Віталій Світлик спробував потрапити на прийом до депутата ВО “Свобода” Петра Гавриша, однак,...

Стали відомими деталі нападу кавказців на прикарпатського «валютника», у якого відібрали близько мільйона гривень 09:39 2 коментарі

Стали відомими деталі нападу кавказців на прикарпатського «валютника», у якого відібрали близько мільйона гривень фото ілюстративне 16 листопада від Івано-Франківського апеляційного суду до Долинського районного суду Івано-Франківської області на розгляд...

Як у Івано-Франківську вшанують пам’ять жертв голодоморів 09:02 3 коментарі

24 листопада в Україні вшановують пам’ять жертв голодоморів. У  Івано-Франківську відбудеться ряд заходів. Про це сьогодні,  під час оперативної наради, повідомив начальник відділу внутрішньої політики Ігор Кінаш, повідомляє Правда.іф. О...
 • ріел ІФ виринаюча