Володимир Великочий: «Не варто називати Івано-Франківськ воротами в Карпати»

27 вересня відзначають всесвітній День туризму. Це свято заснували члени Всесвітньої туристичної організації у 1979 році. А Івано-Франківськ додатково святкує ще одну знаменну дату – 15-річчя створення Інституту туризму Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Про те, чому відмирає така професія, як туристичний агент і чому набирає популярності готельно-ресторанна справа, чому не варто називати Івано-Франківськ воротами в Карпати і коли жителі області зможуть заробляти на туризмі, читачам Правда.іф розповідає декан факультету туризму ПНУ Володимир Великочий.

 

– Володимире Степановичу, Інституту туризму – 15 років. Якими були ці роки, як усе починалося і яким є навчальний заклад на сьогодні?

 

– Наприкінці минулого століття, на початку міленіумних років, виникло питання кадрів для галузі туризму, а воно справді виникло, бо починаючи з 1997 року почалося відновлення туристичного потенціалу області через організацію садиб зеленого сільського туризму, через створення комплексів рекреаційно-туристичного характеру області. Питання звучало так: хто буде професійно займатися цими речами. Не хотілося, щоб це було на аматорському рівні.

Тоді з’явилася стратегія розвитку туризму, вперше в Україні, до речі. І було прийнято рішення відкрити в Прикарпатському університеті нову спеціальність – Інститут туризму. Це здавалося непосильним завданням, адже, за нормами, навчальний заклад у вигляді інституту може існувати тільки при наявності 300 осіб. А ми почали з нуля і протягом трьох років змогли усамостійнитися. Спочатку ми називалися Інститут туризму та менеджменту, згодом – Інститутом туризму, а з 2016 року – факультетом туризму. Однак бренд інституту міцно закріпився за нашим закладом. Та ми, в принципі, і не проти.

Результат пошуку зображень за запитом "Великочий"

– Чому поряд з  такою спеціальністю, як туризм, зростає зацікавленість готельно-ресторанною справою?

 

– Справа в тому, що готельно-ресторанна справа є практичною і мабуть тому більш зрозумілою для наших людей. Погляньте на те, що показують наші телевізійні канали, про що говорять наші радіостанції, про що люди спілкуються в блогах та соціальних мережах. В Україні я не назву, напевно, жодного каналу, де б не було передачі про те, як варити їсти. Сам факт кулінарних шоу, програм, пов’язаних із холостяками, де показують працівників готелів, наштовхує дітей на думку, що варто було б займатися такою справою.

Відбулися зміни і в туристичній галузі. Змінюється час і тенденції. На початку 2000-х років величезна роль відводилася туристичним агенціям і туристичним операторам щодо формування туристичних маршрутів і пропозицій готового туристичного продукту. Сьогодні багато людей мають можливість, володіючи елементарними навиками роботи в інтернеті, самі собі скласти маршрут, замовити готель, сформувати поїздку, не вдаючись до послуг операторів, хіба за винятком перевізників. Проте якісний туристичний продукт з продуманою збалансованою програмою може створити все ж фахівець.

Відповідно до нових викликів часу, ми мусимо швидко реагувати, переорієнтовуватися у векторах розвитку спеціальностей. Провадимо навчання за програмою подвійних магістерських дипломів з Академією імені Якуба з Парадижу в Республіці Польща, організовуємо кількамісячне стажування у Туреччині, Греції, Болгарії, Німеччині, США, Канаді, Іспанії, Хорватії. Відповідно до вимог ринку і працедавців сплановуємо нашу оновлену навчальну роботу.

Ми зараз говоримо про потребу формування фахівця, який би займався розвитком території для самого туризму і для його можливостей. Про потребу розвитку різноманітних заходів в галузі туризму. Тому відкрили спеціальний напрямок: менеджмент соціокультурної діяльності, де готують фахівців для організації масових заходів у туризмі: фестивалів, бієнале, тощо.

У цьому є потреба з точки зору розвитку самого регіону: донедавна ми мали ситуацію, коли кожен сільський голова хотів провести міжнародний фестиваль, на який приїжджало два його вуйки з Канади і цьоця з Польщі. А ми хочемо навчити людей працювати по-іншому.

Зосереджуємо увагу на культурно-пізнавальному туризмі, на питаннях, пов’язаних із підприємництвом в туризмі і з такими речами, як рекреаційні території. Наприклад, можливості розвитку туризму в Дністровському каньйоні. У нашій області є чотири етнографічні регіони і в кожному з них можливий специфічний розвиток туристичної галузі. Ми про це говоримо, формуємо спеціальні проекти, захищаємо бакалаврські і магістерські роботи, беремо участь у допомозі громадам щодо підготовки таких проектів.

– Наскільки наш край залишається незвіданим і цікавим для туристів? Чи потрібно знаходити щось нове? Чи уже відомі маршрути не вичерпали себе?

 

– Туристична галузь є надзвичайно динамічною. Розвивається вона не тільки в нашому регіоні, але й в сусідніх. Ми як той велосипедист, який сідає на велосипед аби рухатися. Як тільки перестанемо крутити педалі, то впадемо.

Все те, що було напрацьоване – добре і можливе для використання, але якщо ми перестанемо пропонувати щось нове, використовувати світові досягнення в галузі туризму, то відстанемо. Ми довгі роки ведемо розмову про бренд Івано-Франківська і області в плані туризму. Здійснюється ряд реальних кроків, є своя стратегія. Водночас чітко сказати, яким буде обличчя міста, ми не можемо.

Львову – легше, там достатньо велика культурна та історична спадщина, тому це майже мільйонне місто має масу фестивалів, в цьому плані там добре обрана стратегія і зі Львовом конкурувати ми не можемо. Водночас називати місто брамою чи воротами в Карпати неправильно, бо виглядає так, що люди можуть пробігти в ті ворота і не зупинитися в місті. При всій повазі до Буковелю, не може асоціаціюватися область з одним Буковелем, це неправильно, у нас є значно більше можливостей. Варто говорити про етнотуризм, про можливості розвитку сільського зеленого туризму, масового туризму. У нас є унікальні можливості для організації гастротурів, сплавів по річках. Можна проводити ряд циклічних фестивалів, пов’язаних з народною музикою, з фольклором, з традиціями. Приємно відмітити, що цього року виник новий фестиваль «Галицьке лицарство» в Галичі. Ми мусимо рухатися в цьому напрямку, використовуючи те, що маємо.

Мені здається що ми знайдемо своє обличчя або свій контингент туристів. Мусимо зробити нашу область комфортною для жителів самої області і для тих, хто приїжджає сюди відпочити і не шукає тут великого екстриму. На моє глибоке переконання, Прикарпаття має бути великою оздоровницею всеукраїнського масштабу, де люди, окрім оздоровлення, зможуть набиратися духовної і культурної традиції.

Пов’язане зображення

– Якщо ми говоримо про такі моменти, то розуміємо і потребу величезної кількості людей, які будуть працювати в цій галузі. Чому тоді, на вашу думку, люди так масово виїжджають на роботу за кордон, якщо приймаючи туристів в своєму чи сусідньому селі, можна заробляти, живучи на місці?

 

– Сьогодні ті люди, які виїжджають на заробітки в Польщу, отримують на одну третину коштів більше, аніж скажімо, платить завод ВО «Карпати».

Треба розуміти, що туризм одразу не дасть швидкого прибутку, як на заробітках. Для того, аби його розвивати, треба спочатку вкластися. Сьогодні турист в Україні уже не радянський. Люди не хочуть жити в дерев’яних будиночках із зручностями на вулиці. Вони безумовно хочуть автентики, національної етнічної кухні, але й хочуть мати комфортні умови, прийняти гарячий душ, заснути в зручній кімнаті з телевізором та інтернетом. І основне – мати хороше сполучення, а не доїжджати до точки призначення горбами. Тут цілий комплекс проблем, які треба вирішувати спільно.

Такий шлях проходили не тільки ми. В 70-х роках Італія, нині провідна європейська країна в галузі туризму, зазнавала не менших економічних збитків, величезна кількість людей виїжджали за кордон. Але попри це туристична галузь краю не зупинилася. Ми розуміємо що шлях до Європи – це шлях до кращого життя, але хочемо вже і сьогодні жити краще. Коли ми будуємо хату, треба мати або дуже багато ресурсів, щоб збудувати її вже, одразу. Або десь напозичати і зібратися з силами, протягом якогось часу потерпіти. А ми ні першого ні другого випадку не бажаємо. Тому нам доведеться, набравшись витримки, розуміння ситуації, крок за кроком іти до тієї мети, яку ми перед собою поставили. Важливо аби на цьому шляху ми були поступовими та свідомими, не звертали з цього шляху і не втрачали надії. Колись наші батьки все життя працювали, аби залишити для своїх дітей будинок, так і ми – маємо працювати усі разом для: для своїх дітей, для суспільства, для держави і тоді усе буде в порядку.

 

Розмовляла Любов Загоровська

 

 

(Visited 1 137 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Я маю туристичний бізнес. У мене все кльово. Секрет? Не треба бути жадним. Єдиний мій “мінус” – не приймаю кацапів. Вони усе оббльовують і можуть спалити хату…

  Гість,

  Якби в нас була нормальна держава, нормальна влада (а не “шпана замоскворєчєская”) і нормальні закони, мій добробут і безпека залежали б від мене, а не від примх і забаганок інших людей, особливо тітушкоподібних люмпенів і маргіналів і тих, хто їх використовує в пориві жадоби до майна і землі ближнього свого. Тоді я навіть будучи безробітним і не маючи “серйозного” бізнесу тільки на ягодах, овочах, фруктах, зернових і бобових з саду і городів (біля хати і на полі), які залишили мені в спадок дід і бабця (славні люди були, справжні Християни і Українці) міг би мати значно більший дохід, ніж маю на офіційній роботі (інженер на заводі, оклад 7350 грн./місяць).

   Гість,

   Мабуть ви праві. Але як це змінити? Кожен українець який потрапляє у владу одразу краде і поводиться як “донецькі”. Що з цм робити? Рада на більше ніж половину з нових і не донецьких.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3306

загрузка...

Впродовж минулої доби на Прикарпатті зафіксовано відразу 10 підпалів сухої трави та побутового сміття 09:39

Впродовж минулої доби на Прикарпатті зафіксовано відразу 10 підпалів сухої трави та побутового сміття. Із настанням тепла прикарпатці знову взялися за старе. Люди бездумно підпалюють суху траву, та сміття, яке...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

18 лютого – 95 років від дня народження Івана Фіцаловича (1924-2018), композитора, понад 50 років викладав у музичній школі, писав музику для оркестрів, створив майже сотню обробок народних пісень. Рубрика...

Сьогодні на Прикарпатті перебуватиме Президент Порошенко 08:02 2 коментарі

Сьогодні на Прикарпатті перебуватиме Президент Порошенко. Упродовж дня в області заплановано декілька заходів за участі Гаранта, пише Правда іф. В 11.00 годині на нього очікуватимуть у Манявському монастирі, де він...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 07:07

У понеділок, 18 лютого, в Івано-Франківську – плановi вiдключення oкремих пoслуг, – нагoлoшує служба oперативнoгo реагування викoнавчoгo кoмітету Івано-Франківської міськoї ради. Частина будинкiв в Івано-Франківську буде без води, газу чи світла....

Висота снігового покриву на Драгобраті становить понад півтора метри 22:10

на Сл ПОЖЕЖЕВСЬКА: температура повітря: 5,4°С, вітер: північно-західний 5 м/с, пориви 7 м/с. Висота снігового покриву становить 39-140 см, сніг старий, злежаний, стабільний. на Сл ПЛАЙ: температура повітря: -1,8°С, вітер:...

За два роки кількість комунального транспорту у Франківську має сягнути 50%, – Марцінків 21:07 4 коментарі

Про це міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків заявив в ефірі ОТБ “Галичина”. Марцінків має надію, що до липня в місті з’являться ще два нові комунальні автобусні маршрути. Він наголосив, що...

Православна міграція. На Прикарпатті ще є 30 храмів московського патріархату 18:35 3 коментарі

10 лютого у Богородчанах на громадських слуханнях вирішували, кому має належати Домініканський собор. Суперечки навколо храму тривають роками. А з переходом вірян до Української помісної автокефальної православної церкви розгорівся новий конфлікт, пише...

«Приватбанк» завищив вартість курорту «Буковель» майже на мільярд 16:53

У 2016 році службовці «Приватбанку» завищили вартість гірськолижного курорту в Буковелі на 800 мільйонів гривень, а потім віддали його під заставу НБУ для отримання великого стабілізаційного кредиту. Отримані кошти були...

Прикарпатські військовослужбовці отримали бойові відзнаки (фотофакт) 13:45 13 коментарів

Сьогодні, під час відзначення річниці виходу з Дебальцевого бойові нагороди отримали учасники подій в Дебальцево, пише Правда.іф.

На Вічевому майдані розгорнули польову кухню (фотофакт) 13:41 1 коментар

Сьогодні в Івано-Франківську відзначають четверту річницю виходу з Дебальцевого. Зранку відбулася Літургія, хода та молитва в Меморіальному сквері, інформує Правда.іф. Також на Вічевому майдані для військовослужбовців розгорнули польову кухню. Для...

В Івано-Франківську збудують військовий гарнізонний храм 13:36 4 коментарі

В Івано-Франківську збудують військовий гарнізонний храм. Про це під час сьогоднішнього віча на якому вшановували пам'ять героїв полеглих під Дебальцево повідомив військовий капелан. Священнослужитель повідомив присутнім, що уже завершились перемовини...

Сьогодні на Прикарпатті у смертельній ДТП загинула жінка (фоторепортаж) 13:33 1 коментар

Сьогодні, 17 лютого в Калуші сталася дорожньо-транспортна пригода. Аварія сталася автомобілями «Рено» на іноземній реєстрації та «Фольксваген». Як повідомляє прес-служба Івано-Франківського ГУНП, внаслідок ДТП пасажирка автомобіля Рено від отриманих травм...

У Івано-Франківську рятувальники виїхали на пожежу, а виявили мешканців, які готували собі шашлики 23:27 3 коментарі

На сторінці Комунальної установи «Івано-Франківська міська рятувальна служба» соціальної мережі Фейсбук зявилося повідомлення про досить незвичний виклик, інформує Правда.іф. «Сьогодні МАРСіани отримали незвичний виклик на вул. Довженка 11. У повідомленні...

Франківська лікарка Олександра Бойчук може очолити перинатальний центр у Львові 22:21 5 коментарів

Департамент охорони здоров’я ЛОДА подав подання в управління майном спільної власності Львівської облради про призначення в.о. директора Львівського обласного перинатального центру Олександри Бойчук – лікаря акушер-гінеколога з Івано-Франківська. Про це...

У Франківську асоціація учасників АТО відмовилася від безкоштовних квитків на виступ "Кварталу-95" 21:56 12 коментарів

Івано-Франківській міській асоціації пропонували дві сотні безкоштовних квитків на виступ "Кварталу-95" за участю кандидата у Президенти Володимира Зеленського. Шоумен і кандидат у Президенти Володимир Зеленський приїхав до Івано-Франківська 10 лютого разом з...

У 2019 році в розвиток палацу Потоцьких вкладуть 10 мільйонів 21:13 7 коментарів

Палац Потоцьких і вся його територія перейшли у комунальну власність ще в лютому минулого року. За цей час там провели кілька фестивалів, купу виставок, майстер-класів, кінопоказів, навіть відтворювали історичні битви....

Багатодітній сім’ї з Прикарпаття необхідна допомога: в 1-річної дитини сильні опіки 20:52

Однорічна дитина з Коломийського району потрапила з сильними опіками в лікарню: багатодітній сім’ї потрібна допомога небайдужих. Інформацію про необхідну допомогу опублікувала Наталя Перцович у Facebook. Пані Наталя розповіла, що однорічна дитина...

На основну сесію ЗНО цьогоріч очікують понад 12 000 прикарпатців. Що їх чекає? 19:43 1 коментар

До червня ще далеко, але не для цьогорічних випускників. Вони вже готуються до ЗНО – і пробного, і основного. На основну сесію ЗНО цьогоріч очікують понад 12 000 прикарпатців, пише...

Тарас Чубай приїде на Франківщину підтримати Порошенка 19:31 14 коментарів

У понеділок, 18 лютого, президент України Петро Порошенко приїде до Калуша. Глава держави зустрінеться з калушанами о 13.00 на площі Героїв. У програмі зустрічі  кандидата на пост президента України також...

Івано-Франківськ у п’ятірці серед обласних центрів, жителі яких найбільше користуються Facebook 18:24 2 коментарі

Агенція PlusOne провела дослідження аудиторії соціальної мережі Facebook. Згідно з отриманими даними, станом на січень 2019 року цієї соцмережею користувалося 13 млн українців, інформує WestNews. Найбільше соцмережею «Фейсбук» користуються у Києві...
 • ріел ІФ виринаюча