Втрачені мільйони: Війти проти голови ОДА

Два роки окремі громади Калущини, Рожнятівщини та Долинщини недораховуються у своїх бюджетах грошей, що мали б надходити від оренди землі, яку використовує ТОВ «Карпатнафтохім». Два роки сільські голови звертаються до орендарів, районних та обласної адміністрацій, прокуратури. Збитки ростуть, а крайнього немає досі. Бюрократичні «танці» довели сільських голів до межі, тому вони вимагають відставки голови ОДА та його команди.
Результат пошуку зображень за запитом "гончарук олег романович"

Вчасно не продовжені договори оренди землі стали причиною мільйонних збитків для сільських громад. Станом на 1 жовтня ц.р. кілька сіл на Калущині недорахувалися майже 1,7 млн. гривень. Йдеться про Кропивник, Мостище, Томашівці, Голинь, а також Верхнянську ОТГ. Ще мільйон гривень втратили Рожнятівська селищна рада та Брошнів-Осадська ОТГ. Крім того, грошей, очевидно, недорахувалися і в Долинському районі, де ТОВ «Карпатнафтохім» орендує дві земельні ділянки в Оболонської сільради та чотири – у Старомізунської. Орендну плату до бюджетів усіх цих населених пунктів товариство не перераховує з 2017 року, бо не має чинних договорів оренди. І хоча землю підприємство використовує з 2013-2014 років, з 2017-го вона опинилася в дещо дивному статусі,пише ГК.

«Земля поза межами населених пунктів, за чинним законодавством, є у розпорядженні обласної державної адміністрації, а гроші від її оренди надходять у місцеві бюджети, – коментує «Галицькому кореспонденту» сільський голова Кропивника Михайло Барнич. – Саме ОДА мала продовжити договори оренди землі, а не заводити нас у такі умови. Тим більше, що «Карпатнафтохім» начебто завчасно звертався з клопотанням щодо пролонгації договорів оренди. Кропивницька сільська рада сумарно вже втратила понад 348 тис. гривень. Ми не настільки багаті, щоб дарувати ці кошти, в селі безліч проблем, які потребують фінансових рішень. Тому ми вже тривалий час просимо вирішити питання, шлемо листи, їздимо на прийоми до обласної адміністрації, але ситуація не рухається з мертвої точки».

Сільські голови припускають, що бездіяльність ОДА в цій ситуації невипадкова. Може йтися і про корупційну змову. Адже поки орендодавець зволікає, орендар припиняє платити орендну плату за користування землею, замінюючи її більш зручним податком.

У «Карпатнафтохімі» будь-які звинувачення відкидають. Прес-служба підприємства повідомила, що всі дії щодо продовження договорів оренди землі були здійснені вчасно. Більше того, навіть нову нормативно-грошову оцінку земельних ділянок на території Верхнянської ОТГ підприємство розробило своїм коштом та подало відповідну документацію в ОДА.

«Увесь цей період товариство «Карпатнафтохім» вчасно сплачувало земельний податок і готове після прийняття і набуття чинності відповідного розпорядження ОДА платити замість нього орендну плату», – інформують на підприємстві. Та додають, що Калуська районна рада на одній із нещодавніх сесій прийняла кілька рішень про завершення нормативної документації з оцінки земельних ділянок, що розташовані за межами населених пунктів. Йшлося, зокрема, про землі за межами населених пунктів Верхнянської ОТГ, сіл Кропивник та Кадобна.

Документально підтверджено, що «Карпатнафтохім» дійсно ще в січні 2017 року звертався до керівництва ОДА з проханням на три роки продовжити дію договорів оренди земельних ділянок. Далі була кількамісячна мовчанка з боку ОДА, а потім – кілька рекомендаційних листів від управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.

«Листи головного управління Держгеокадастру в області аж ніяк не є офіційними відповідями обласної державної адміністрації, адже управління не є ані структурним підрозділом ОДА, ані орендодавцем», – дивується Михайло Барнич. Тим не менше, у відповідях, які надходили на підприємство, йшлося про необхідність надання додаткових угод, витягів з технічної документації про нормативно-грошову оцінку, інформації про відсутність заборгованості по орендній платі тощо. Всі необхідні документи разом із супровідним листом були надіслані в ОДА ще наприкінці травня минулого року, але у відповідь – чергові відписки.

На неправомірну бездіяльність ОДА сільські голови Калущини в листопаді минулого року поскаржились у прокуратуру. Просили провести відповідну перевірку та вжити заходів прокурорського реагування, а також звернутися до суду із заявами щодо відшкодування завданих громадам збитків. Утім, в прокуратурі відповіли, що з жовтня 2014 року законодавством було «суттєво обмежено прокурорський нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами». Також перший заступник прокурора Івано-Франківської області Володимир Торованин відписав, що «у діях ТОВ «Карпатнафтохім» відсутній повний склад цивільного правопорушення, а саме протиправної поведінки та вини, що включає підстави для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування збитків».

Сільські голови кажуть, що на колективну скаргу в обласну прокуратуру отримали банальну відписку. Всі звернення «Карпатнафтохіму» до ОДА вони називають імітацією дії, а не самою дією. Мовляв, сумлінний орендар, який бореться за продовження договорів оренди, міг би і до суду сходити, але натомість свідомо не робить цього.

Як результат, доведені до крайнощів три сільські голови Калущини днями оприлюднили звернення до народних депутатів від Прикарпаття Віктора Шевченка та Юрія Дерев’янка, в якому вони просять нардепів запропонувати прем’єр-міністрові Володимиру Гройсману розглянути питання щодо відставки голови ОДА Олега Гончарука та його команди «через їхню некомпетентність, результатом якої є колосальні збитки, завдані громадам на місцях». А також – звернутися до СБУ щодо розслідування фактів корупційної змови чи навмисного, цілеспрямованого шкідництва франківськими посадовцями інтересам держави.

«Прикро констатувати, але майже вся вина за завдані збитки лягає на орган державної влади в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації як орендодавця і розпорядника землі за межами населених пунктів, і лише частково на ТзОВ «Карпатнафтохім» як орендаря. Проявивши незаконну бездіяльність, ігноруючи та грубо порушуючи норми чинного законодавства щодо пролонгації договорів оренди землі, підмінивши норми закону на наради та бюрократичну тяганину, орендодавець затягнув процедуру щодо узаконення права користування землею орендарем в особі ТзОВ «Карпатнафтохім». У той же час орендар, не бажаючи бути добросовісним землекористувачем, з моменту припинення дії договорів оренди землі припиняє платити орендну плату, замінивши її в рази меншим податком. Такі дії органу державної влади в особі обласної адміністрації можуть свідчити про повну некомпетентність чи дилетантство його керівництва та підпорядкованих структурних підрозділів у питаннях розпоряджання землею державної власності… Допускаємо також, що дії посадовців ОДА є цілеспрямованими і покликані завдати шкоди державі, посіяти недовіру до її інституцій, поставити під сумнів сам факт доцільності її існування тощо», – йдеться у зверненні до нардепів.

Упродовж кількох днів «ГК» намагався отримати офіційний коментар голови ОДА щодо цієї ситуації. Втім у прес-службі посадовця в результаті повідомили, що наразі не коментуватимуть цього питання. Відповіді від нардепів поки що також не надходило. Тож чим завершиться протистояння – покаже час.

Гроші, втрачені громадами, повернути буде непросто. Адже добровільно компенсувати недоотримані за два роки суми навіть у випадку, якщо договори оренди будуть підписані вже завтра, підприємство, звісно, не захоче. А аргументів на користь сільрад, які можна було б використати в суді, завдяки «майстерним» діям ОДА практично не залишилося. Сільські голови, проте, готові навіть судитися, бо не налаштовані просто так подарувати сотні тисяч гривень.

Тетяна КІНДЮХ

(Visited 454 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  ГОЛОВІ-неголові-потрібно призначити 7заступника по війтах а ще взяти собі радника -типа рега зварича –і пойдьот работа

  Гість,

  В нас кожен другий голова сільради та інші чиновники на місцях кандидати в зеки. Чесній і порядній людині без впливових покровителів з ними вирішити якесь питання, якусь проблему, добитися якоїсь справедливості, порядку – це марна трата часу, здоров’я, грошей. Вони стоять на боці тих, в кого блати, зв’язки і (або) великі гроші, в кого вовчий, гадючий і свинячий характер. Вони сплять і думають, що в кого забрати, кого як використати в своїх інтересах, як нашкодити реальним і можливим конкурентам. А якщо ви не можете себе захистити і не маєте впливових захисників, ви можете бути хоть ангелом з крилами, вас завжди будуть переслідувати і ставити палки в колеса, особливо, якщо комусь з вище згаданих чиновників або їх родичів сподобається Ваша хата, земля, інше майно і цінності.

  Гість,

  На початку незалежності (1991-1993 роки) частина колгоспних полів була поділена на земельні ділянки і роздана людям під городи (за це ставлю “+”), але справу до кінця не довели.
  Питання:
  Чому зразу не було закріплено за людьми право постійного користування ними (чому не присвоєно кадастрові номери, не виготовлені державні акти)?!
  Чому люди мусять місяцями-роками оббивати пороги бариг і корупціонерів, витрачати час і кошти?!
  Чому чесні і порядні люди повинні потерпати від корумпованих чиновників і лихих сусідів?!
  За все це повинна відповідати і теперішня влада і її “папєрєднікі”, починаючи від 1991 року.
  Ті, хто не допрацював ці закони і не закріпив належним чином право власності людей на земельні ділянки, повиннні бути притягнуті до кримінальної відповідальності за геноцид проти народу України і за злочин проти безпеки і цілісності держави.

  Гість,

  А чому люди не відстоюють свої права?
  А от спекулянти на “Євробляхах” відстоюють особисті права і заважають іншим.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7933

Делегація з Республіки Польща відвідала Івано-Франківськ (фоторепортаж) 14:15

У рамках Акції допомоги полякам на Сході до міста завітав Державний секретар Канцелярії Президента Республіки Польща Адам Квятковскі. З представниками польської делегації зустрілася секретар міської ради Оксана Савчук. Разом із...

Міськрада дозволила франківцям з нагоди одруження та народження дітей садити "пам’ятні дерева" 21:13

Міська рада Івано-Франківська сьогодні затвердила програму "Пам’ятне дерево". Як йдеться у рішенні, програма "Пам’ятне дерево" спрямована на виховання свідомого ставлення мешканців до зелених насаджень, підвищення рівня екологічної освіти та зменшення забруднення...

В наступному році у Франківську запрацює нове комунальне підприємство 20:31 1 коментар

У Франківську створили нове комунальне підприємств “Благоустрій”.   Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив міський голова Руслан Марцінків та відповідне рішення ухвалили на сесії міської ради. В зону обслуговування...

Які дороги, двори та інші об’єкти будуватимуть й ремонтуватимуть у 2019 19:22

У проекті бюджету Івано-Франківська на 2019 рік наведений перелік робіт з ремонту доріг, дворів та пішохідних зон обласного центру.   Значна частина робіт – продовження вже існуючих, інформує “Галка”. Зокрема...

Депутати міської ради занепокоєні ситуацією довкола земельної ділянки стадіону Коледжу фізичного виховання 17:32

На засіданні 22 сесії Івано-Франківської міської ради депутат Сергій Абрам'як звернувся з депутатським запитом до мера щодо долі стадіону коледжу фізичного виховання. Як стало відомо, довкола земельої ділянки, що є...

Мер Івано-Франківська та його заступники отримуватимуть надбавки до зарплати 12:58 2 коментарі

Таке рішення підтримали депутати Івано-Франківської міської ради на черговому засіданні сесії, інформує WestNews. Слід додати, що за даний проект рішення ні секретар міської ради Оксана Савчук, ні мер Марцінків не...

Виконком подав на розгляд франківської сесії бюджет-2019 з дефіцитом в півмільярда гривень 18:01 1 коментар

Проект головного фінансового документа міста на 2019 рік, який подано на розгляд сесії міської ради Івано-Франківська, складено з дефіцитом у понад 500 млн. грн.   Відповідне рішення за поданням фінансового...

Відкриття соцкімнати, оновлення тиру та капремонти: як змінився міський парк Івано-Франківська за рік 14:58

У середу, 12 грудня, відбулося чергове засідання виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Під час виконкому було розглянуто питання про роботу комунального підприємства «Центр розвитку міста та рекреації» у 2018 році,...

Франківські аналітики підбили підсумки діяльності міських депутатів за цей рік (відеосюжет) 14:15

Остаточні оцінки діяльності депутатів з'являться у лютому 2019 року. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

Франківські депутати не зможуть виділяти кошти зі свого фонду без погодження з секретарем міськради 16:44

Щоб отримати "допомогу" від депутата доведеться подавати документально підтверджене "обґрунтування у потребі". На найближчій сесії Івано-Франківської міської ради, яка відбудеться 14 грудня, депутати планують внести зміни до Положення про порядок...

Сесія Івано-Франківської облради закликала уряд не підвищувати ціни на газ 20:15 3 коментарі

На першому пленарному засіданні 26-ої сесії обласної ради депутати звернулися до Президента України Петра Порошенка та Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана щодо неприпустимості підвищення ціни на газ для населення. "Вважаємо підняття...

В Івано-Франківську на реалізацію програм місцевого самоврядування було виділено майже 17 мільйонів гривень 16:23 1 коментар

У вівторок, 11 листопада, відбулася щотижнева оперативна нарада міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа. Так, під час наради обговорили питання про реалізацію міського конкурсу проектів та програм місцевого самоврядування та громадянського суспільства...

Молодий науковець з Прикарпаття отримав премію Президента України 13:11

Минулого тижня Президент України Петро Порошенко підписав низку указів про відзначення науковців, працівників культури, посадових осіб органів місцевого самоврядування, просвітян. Зокрема, з нагоди Дня місцевого самоврядування Указом №415/2018 орденом «За...

Делегація з Франківщини взяла участь у засіданні Президії Асоціації міст-володарів Призу Європи (фоторепотаж) 11:54

Делегація Івано-Франківської міської ради взяла участь у засіданні Президії Асоціації міст-володарів Призу Європи, яке пройшло 8 грудня, в місті Ченстохова (Польща). На засіданні було прийняте рішення, що наступне засідання Генеральної...

На Прикарпатті планують створити п’ять районів 22:28 5 коментарів

За сприяння Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана у Києві відбувся всеукраїнський Форум місцевого самоврядування. Участь в заході взяли Президент України Петро Порошенко, Голова Верховної Ради України Андрій Парубій, віце-прем’єр-міністр - міністр...

Закон дозволяє розшук, затримання і доставку призовників до військкоматів, - у ЗСУ відповіли на фейки у зв'язку з продовженим на місяць осіннім призовом 09:14

Згідно з указом президента України, у жовтні - грудні 2018 року проводиться призов громадян України на строкову військову службу, який цього року продовжено на один місяць у зв’язку зі збільшенням...

Впродовж наступного тижня прикарпатці зможуть отримати безкоштовні юридичні консультації із земельних питань 14:37 2 коментарі

Впродовж наступного тижня прикарпатці зможуть отримати безкоштовні юридичні консультації із земельних питань З понеділка по п'ятницю10-14 грудня 2018 року в приміщенні Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області по вулиці Сахарова,...

Перспективний план регіонального розвитку обговорили у Снятині (фотофакт) 12:46

4 грудня відбулося засідання районної Ради регіонального розвитку. Захід відбувся за участю заступника голови обласної державної адміністрації Богдана Кобилянського, голови райдержадміністрації Богдана Свіщовського, голови асоціації сільських та міського голів Снятинського...

В Івано-Франківську відбулося засідання секції секретарів місцевих рад (фоторепортаж) 10:48 2 коментарі

5 грудня в Івано-Франківській міській раді відбулося засідання секції секретарів органів місцевого самоврядування - членів Івано-Франківського регіонального відділення ВАОМС "Асоціація міст України" на тему: "Актуальні аспекти діяльності секретаря місцевої ради"....

Рада не збирається йти на поступки "євробляхерам" щодо пільгового розмитнення 07:51 7 коментарів

У Верховній Раді не планують продовжувати пільговий період для розмитнення автомобілів з іноземною реєстрацією Про це у коментарі РБК-Україна повідомила голова комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна....
 • ріел ІФ виринаюча