Як бурять газові свердловини на Прикарпатті: скільки вкладають і чим ризикують інвестори

У минулому столітті Франківщина та Львівщина були серед лідерів видобутку нафти і газу на території України. Зараз ситуація змінилася, і більше газу видобувають на Полтавщині та Харківщині. Втім, за словами фахівців, наростити видобуток можна і на Прикарпатті за рахунок нових технологій, які дозволяють розконсервовувати старі та бурити глибші свердловини.

Про це КУРСу розповіли кандидат технічних наук, завідувач кафедри буріння свердловин ІФНТУНГ Ярослав Фем’як, завідувач кафедри розробки та експлуатації газових родовищ ІФНТУНГ Олександр Кондрат та головний інженер компанії «Надрагаз» Василь Війтенко.

 

Як усе починалося

Буріння почало розвиватися у 1850-х роках, коли Галичина була в складі Австрійської, а згодом Австро-Угорської імперії.

Тоді практикували вкрай примітивні способи буріння: ударний та ударно-канатний. Першими були міста Борислав і Надвірна. Там бурилися неглибокі свердловини, їх навіть називали свердловини-колодязі. Є інформація, що у Бориславі люди два-три метри копали вглиб – і вже черпали відрами нафту.

На початку 20 століття буріння свердловин глибиною 1000-1800 м тривало від 3 до 5 років.

Першу розвідувальну газову свердловину бурили ударно-канатним способом в районі Дашави у 1920 році.

Стрімко розвиватися галузь почала з 1917 року, коли у Львівській політехнічній школі на кафедрі гірництва почали викладати глибоке буріння. А з 1 серпня 1963 року кафедра буріння у складі нафтового факультету була перенесена до Івано-Франківська.

 

Треба глибше

Сьогодні в Україні газ в основному видобувають в районі Дніпро-Донецької западини (Полтавщина, Харківщина). У Західному регіоні в межах Передкарпатського крайового прогину розташовуються здебільшого нафтові родовища, але зустрічають і значні газові поклади. Втім, вартість буріння тут значно вища. Оскільки видобуток вуглеводнів розпочався набагато раніше, то зараз треба бурити глибші, так звані похило-скеровані та багатовибійні свердловини.

Як пояснює Ярослав Фем’як, для такого буріння потрібні висококваліфіковані спеціалісти, сучасну техніку і технології та чималі кошти на розробку.

Науковець зазначає, що сьогодні для компаній, зокрема, для  Укргазбидобування актуальне  питання реанімації старих родовищ і свердловин.

Ярослав Фем'як

Ярослав Фем’як

«Після Другої світової війни у 60-70 роках в основному бурили вертикальні, або викривлені свердловини. Зараз техніка і технологія дозволяє споруджувати похило-скеровані свердловини, що забезпечує більшу протяжність по пласту, а це збільшує зону фільтрації і відповідно якісно покращує видобуток» , – розповідає Фем’як.

Розробку старих свердловин потрібно розпочинати з вивчення всієї документації. Дослідити, як вони бурилися і чи можливо щось змінити у тих свердловинах. Якщо є старий ствол достатньо надійний, від нього можна робити ухил і бурити похило-скеровану свердловину.

Зараз використовуються різні способи буріння: роторний, з використанням вибійних двигунів, турбобурів, електробурів, гідравлічних вибійних двигунів. Головне завдання буровиків під час буріння – збільшити проходку і механічну швидкість буріння.

Проект на будівництво свердловини фахівці розробляють відповідно до гірничо-геологічних умов.

«У цей проект в першу чергу закладають режимні показники буріння – осьове навантаження на породоруйнівний інструмент, швидкість обертання долота, вибір типу промивальної рідини і оцінку параметрів промивальної рідини. Бо буріння без промивки в принципі не проходить», – пояснює Фем’як.

Промивка, промивальна рідина або буровий розчин – це набір хімічних речовин на основі нафти, води чи інших компонентів,  які застосовуються для промивання свердловин у процесі буріння.

За словами Ярослава Фем‘яка, найпоширеніший зараз роторний спосіб буріння, коли породоруйнівний інструмент закріплений в роторі і обертає бурильну колону. Фактично відбувається процес руйнування гірської породи завдяки оборотам бурового долота і самої бурильної колони.

Під час буріння з вибійними двигунами процес інший. Там необхідна відповідна гідравліка.

«Подається буровий розчин, внизу вибійний двигун, вал. До валу кріпиться бурове долото і за рахунок енергії потоку промивальної рідини він починає обертатися. Такими вибійними двигунами можемо бурити похило скеровані і горизонтальні свердловини, бо роторний дозволяє робити тільки вертикальні», – каже Фем’як.

 

На Франківщині дорожче

У Західному регіоні на буріння свердловин затрачають більше часу та коштів. Все через міцніші і складніші гірничо-геологічні умови у порівнянні зі сходом країни.

«Гірські породи лягають під різними кутами, це впливає на режимні параметри буріння. Загалом, свердловина на три тисячі метрів раніше бурилася півтора-два роки. Зараз, враховуючи сучасні технології, бурять такі свердловини за 6 місяців. Знаю, що за американсько-канадськими технологіями бурять за 3 – 3,5 місяці», – говорить науковець.

Також тривалість буріння залежить від призначення свердловини. Якщо це видобувна свердловина, то можна пробурити швидше, розвідувально-пошукові буряться набагато довше, тому що їхнє завдання в іншому – постійний відбір керна, спуско-підіймальні операції.

«У 1990-91 році я працював в Уренгої, в Сибіру. Ми бурили пошуково-розвідувальні свердловини, поруч бурили видобувні. На глибину 3850 – 4200 метрів ми бурили два роки – рік і вісім місяців, а видобувні бурили 6-8 місяців. Ми були як першопрохідці: вивчали, робили постійний відбір керна, спуско-підйомні операції. Все це дуже затягує роботу, зате видобувники вже мали всю геологічну інформацію, знали, де зони ускладнень, і тому бурили значно швидше», – розповідає науковець.

«Дуже часто стаються ускладнення, аварії. Тому спрогнозувати скільки триватиме буріння важко», – підсумовує Фем`як.

Видобуток газу в селі Трач Косівського району: свердловина компанії “Надрагаз”

Буріння однієї розвідувальної свердловини коштує від 5 до 20 мільйонів доларів.

«На це впливає багато чинників: глибина, характеристика порід. Під час буріння відбирають проби самої гірської породи, яку називають керном, відбирають зразки пластових флюїдів, які досліджують в лабораторіях. Після цього мають характеритстику як порід, так і пластових флюїдів», – каже професор Олександр Кондрат, завідувач кафедри розробки та експлуатації газових родовищ ІФНТУНГ.

За словами доцента Фем’яка, зараз в Україні змінився сам підхід до буріння. Якщо за Союзу гналися за метрами, за показниками, а якість буріння не надто цікавила, то зараз мету диктує ринок – нарощення видобутку.

Фахівці Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу готові до співпраці з будь-якими нафтогазовими підприємствами, в першу чергу з українськими.

«Перед нами всіма одна-єдина задача – нарощення видобутку газу і газоконденсату в Україні. Іншого виходу в нас немає, – каже Ярослав Фем`як. – Газ дорожчає, і нам треба забезпечувати свої потреби бодай на рівні комунальних послуг, а в ідеалі – і сфери виробництва».

 

Фахівці є, бракує грошей і техніки

Головний інженер компанії «Надрагаз», яка входить до групи «Бурізма», Василь Війтенко чітко  називає головні проблеми галузі – застарілі технології та обладнання і брак інвестицій.

За словами Війтенка, в області бурять замало і часто використовують технології ще 80-тих років минулого століття. Бізнес остерігається інвестувати в коштовне обладнання, бо не має впевненості в завтрашньому дні.

«Одноразове вкладання у якісну бурову оцінюється у 5 мільйонів доларів. Це для можливості буріння углиб на 3 кілометри. А ще супровідні речі, окрім механіки, – хімія. Багато допоміжної роботи навколо бурової. Треба збудувати дороги, покласти бетонні плити. Кожен власник намагається зекономити, аби мінімізувати ризики, бо далеко не кожне буріння є успішне», – пояснює інженер.

Василь Війтенко Надрагаз

Василь Війтенко

Буріння – складний і дорогий процес, який вимагає інвестицій з гарантіями. В умовах нестабільної вітчизняної економіки великі довгострокові – це рідкість і високий ризик.

Але що тримає українську газовидобувну галузь – це самі люди, каже Війтенко. «Буримо тим, що є, але люди наші – молодці. Є кваліфіковані кадри. Та й рівень оплати праці вже достойний – від 60 грн за годину. Майстер отримує 120 грн на годину, а це вже більше 1000 доларів на місяць», – розповідає інженер.

«Це важка робота, яка вимагає і розумових, і фізичних зусиль, – каже Війтенко. – Це робота для справжніх чоловіків».

 

Джерело

(Visited 298 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Ризикують віддати бізнес задарма і сісти в тюрму під ухмилку Пашинського якщо не візьмуть участі в ротердам+ намахуванні населення України (ЛДНР працює інша схема – там комунальні рівня Януковича, але курс рубля штучний).

    Гість,

    нах… то бурити рагулі, краще стати раком і взяти ще один кредит. Або лісу нарубати в Карпатах … І кричати це все путін винуватий.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7315

Парафіяни Брошнів-Осади зібрали більше 10 тисяч для ремонту військового автомобіля (фоторепортаж) 11:43

Парафіяни Брошнів-Осадської ОТГ пожертвували більше 10 тисяч гривень на потреби бійців у зоні АТО. У неділі, 18 листопада,  у Брошнів-Осаді біля храму Святого Вознесіння Господнього представники благодійної організації “Допомагаємо Україні...

На Прикарпатті поліцейські перевіряли, як живуть діти у «проблемних» сім’ях (фоторепортаж) 10:55

20 листопада,  світова спільнота відзначає  Всесвітній день дитини. Старший інспектор ювенальної превенції Тисменицького ВП Леся Долинська разом з працівниками служби у справах дітей районної держадміністрації та представниками місцевої влади відвідали...

Чоловік, який загинув учора на вулиці Бандери, був 71-річним пенсіонером 08:02

У вівторок ввечері, о 18.57 годині, до ОКЦ УДСНС в області поступило повідомлення про ДТП по вулиці С. Бандери в місті Івано-Франківську. По прибуттю до місця події в ході проведення...

Стали відомими деталі нічної ДТП на Івасюка: юний водій не впорався із керуванням і врізався в електроопору (фотофакт) 07:57

ДТП з потерпілими трапилося сьогодні над ранок по вулиці Івасюка 11. Водій 1997 р.н керував ТЗ ВАЗ 2103, не впорався з керуванням та здійснив зіткнення з електроопорою. Водій живий, має...

Упродовж минулої доби, в курортній частині Прикарпаття, горіли відразу два відпочинкових комплекси (фоторепортаж) 07:33

Вчора в обідню пору, о 12.31 годині, на території Яремчанської міської ради, у селі Татарів, трапилася пожежа. Горіла двоповерхова будівля для охорони на території ПП. Так само вчора, але дещо...

У франківчанки Мар’яни Чуловської – рецидив онко. Вона не здається, але потрібна допомога 01:09

Мар’яна Чуловська у 24 роки дізналася, що її життя може обірватися через діагноз – лімфома Ходжкіна. Вона – інженер Центру міжнародної освіти ІФНТУНГ. Уже два роки дівчина бореться з цією...

ФРАНКІВСЬК. ЛЮДИ. Як Надія Амброзяк випікає у печі унікальні прикраси (фоторепортаж) 00:13 1 коментар

«Бліц-Інфо» продовжує спецтему- «ФРАНКІВСЬК. ЛЮДИ». Тут розповідаємо про людей, що віддані своїй справі та роблять наше місто особливим. Франківка Надія Амброзяк вже шість років виготовляє керамічні прикраси. Захоплення глиною розпочалось...

З 1 грудня запрацює новий дитсадок у Микитинцях 23:22 1 коментар

Про це міський голова Руслан Марцінків розповів під час прямого ефіру у Facebook, відповідаючи на питання франківців. Як відомо, наприкінці серпня у Микитинцях урочисто відкрили дитячий садок. Він розрахований на...

На Бурштинському водосховищі “на гарячому” зловили браконьєра (фоторепортаж) 23:08 4 коментарі

З вечора 16 листопада, держрибінспектори розпочали рейд на Бурштинському водосховищі. Вже після опівночі, 17 листопада о 2:30 було виявлено браконьєрську сітку, інформує WestNews. У 200-метровій сітці була риба: 37 кг...

Екс-директор «Оріани» претендує на міністерську посаду 22:44 2 коментарі

8 листопада Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства оголосило конкурс на зайняття вакантних посад держслужбовців в апараті Міністерства. Зокрема, на посаду головного спеціаліста відділу нормативно-правової роботи, експертизи проектів актів...

Поліція та родичі розшукують24-річного жителя Рожнятівщини, який пішов з дому 5 днів тому та не повернувся (фотофакт) 22:17 1 коментар

Поліція т ародичі розшукують24-річного жителя Рожнятівщини, який пішов з дому 5 днів тому та не повернувся. Зниклий Яремчук Володимир є жителем села Верхній Струтин 1994 року народження.

Франківець Василь Вірастюк презентував комедію, яка знімалась на Прикарпатті (відеосюжет) 22:06 1 коментар

Відомий франківець розповів про участь у зйомках сімейної комедії Семена Горова «Пригоди S Миколая». За сюжетом, напередодні зимового свята до будинку 8-річного хлопчика Артема та його сестри вдирається грабіжник, якого...

Рідні просять допомогти знайти мешканця Чернієва, що пропав безвісти (фотофакт) 21:32 4 коментарі

Прикарпатців просять допомогти з пошуками 31-річного Романа Приймака з села Черніїв, Тисменицького району. З проханням про допомогу звернувся знайомий чоловіка Василь Хомицький. "Хлопець хворіє психічними захворюваннями! Кому щось відомо про його...

Базари старого Станиславова ІІ. Де у місті процвітала роздрібна торгівля 20:56

Нині невеликі базарчики є ледь не в кожному районі Франківська. А от наші предки особливого вибору щодо походу на закупи й не мали. Хоча, скільки було того Станиславова? Після «ґаздування»...

Родичі та близькі просять розшукати зниклого у Польщі жителя Прикарпаття (фотофакт) 20:47

Родичі та близькі просять розшукати зниклого у Польщі жителя Прикарпаття. З мешканцем Коломийщини Андрієм Карпенюком вже майже тиждень відсутній будь який зв'язок. Раніше із ним такого не траплялося і він...

У Франківську перевізник сміття безкоштовно роздає контейнери власникам приватних будинків 20:35

ПрАТ "Автотранспортне підприємство – 0928", яке займається вивезенням сміття в Івано-Франківську, змінило схему збору твердих побутових відходів (ТПВ) для мешканців приватних секторів та перейшло частково на планово-подвірну систему збирання побутових...

Чоловік, який сьогодні ввечері, на вулиці Бандери, потрапив під колеса відразу двох автівок, помер на місці від отриманих травм (фотофакт) 20:03 11 коментарів

Аварія сталася приблизно о 19 годині. Фото: телеграм-чат Frankivsk 112 У прес-службі патрульної поліції в Івано-Фанківській області повідомили, що пішохід раптово вибіг на проїжджу частину з-за тролейбуса, який стояв на зупинці....

На вулиці Бандери, поза межами пішохідного переходу, авто збило пішохода (фотофакт) 19:48

Про це повідомили в оперативному чаті 112. 20 листопада, близько 19 години, на вулиці Бандери, в районі бази АТП сталася ДТП. За попередніми даними, водій Фольксвагена збив людину за межами...

У Галицькому районі освятили капличку на честь загиблого героя АТО (фоторепортаж) 18:51

Поминальні заходи зі вшанування пам’яті учасника АТО Андрія Добровольського, життя якого рік тому було обірвано ворожою снайперською кулею, відбулися в селі Тустань. На подвір’ї рідної оселі героя священики Галицького деканату...

Одностороння Надрічна: у Франківську пояснили, що змінить другий міст (фото+відео) 18:01 9 коментарів

Сьогодні, 20 листопада, в Івано-Франківську провели прес-конференцію щодо будівництва нового мосту на Пасічній. Нагадаємо, в Івано-Франківську з травня 2016 року тривають суперечки щодо нового моста через Бистрицю Солотвинську. Попри те,...
  • ріел ІФ виринаюча