Як бурять газові свердловини на Прикарпатті: скільки вкладають і чим ризикують інвестори

У минулому столітті Франківщина та Львівщина були серед лідерів видобутку нафти і газу на території України. Зараз ситуація змінилася, і більше газу видобувають на Полтавщині та Харківщині. Втім, за словами фахівців, наростити видобуток можна і на Прикарпатті за рахунок нових технологій, які дозволяють розконсервовувати старі та бурити глибші свердловини.

Про це КУРСу розповіли кандидат технічних наук, завідувач кафедри буріння свердловин ІФНТУНГ Ярослав Фем’як, завідувач кафедри розробки та експлуатації газових родовищ ІФНТУНГ Олександр Кондрат та головний інженер компанії «Надрагаз» Василь Війтенко.

 

Як усе починалося

Буріння почало розвиватися у 1850-х роках, коли Галичина була в складі Австрійської, а згодом Австро-Угорської імперії.

Тоді практикували вкрай примітивні способи буріння: ударний та ударно-канатний. Першими були міста Борислав і Надвірна. Там бурилися неглибокі свердловини, їх навіть називали свердловини-колодязі. Є інформація, що у Бориславі люди два-три метри копали вглиб – і вже черпали відрами нафту.

На початку 20 століття буріння свердловин глибиною 1000-1800 м тривало від 3 до 5 років.

Першу розвідувальну газову свердловину бурили ударно-канатним способом в районі Дашави у 1920 році.

Стрімко розвиватися галузь почала з 1917 року, коли у Львівській політехнічній школі на кафедрі гірництва почали викладати глибоке буріння. А з 1 серпня 1963 року кафедра буріння у складі нафтового факультету була перенесена до Івано-Франківська.

 

Треба глибше

Сьогодні в Україні газ в основному видобувають в районі Дніпро-Донецької западини (Полтавщина, Харківщина). У Західному регіоні в межах Передкарпатського крайового прогину розташовуються здебільшого нафтові родовища, але зустрічають і значні газові поклади. Втім, вартість буріння тут значно вища. Оскільки видобуток вуглеводнів розпочався набагато раніше, то зараз треба бурити глибші, так звані похило-скеровані та багатовибійні свердловини.

Як пояснює Ярослав Фем’як, для такого буріння потрібні висококваліфіковані спеціалісти, сучасну техніку і технології та чималі кошти на розробку.

Науковець зазначає, що сьогодні для компаній, зокрема, для  Укргазбидобування актуальне  питання реанімації старих родовищ і свердловин.

Ярослав Фем'як

Ярослав Фем’як

«Після Другої світової війни у 60-70 роках в основному бурили вертикальні, або викривлені свердловини. Зараз техніка і технологія дозволяє споруджувати похило-скеровані свердловини, що забезпечує більшу протяжність по пласту, а це збільшує зону фільтрації і відповідно якісно покращує видобуток» , – розповідає Фем’як.

Розробку старих свердловин потрібно розпочинати з вивчення всієї документації. Дослідити, як вони бурилися і чи можливо щось змінити у тих свердловинах. Якщо є старий ствол достатньо надійний, від нього можна робити ухил і бурити похило-скеровану свердловину.

Зараз використовуються різні способи буріння: роторний, з використанням вибійних двигунів, турбобурів, електробурів, гідравлічних вибійних двигунів. Головне завдання буровиків під час буріння – збільшити проходку і механічну швидкість буріння.

Проект на будівництво свердловини фахівці розробляють відповідно до гірничо-геологічних умов.

«У цей проект в першу чергу закладають режимні показники буріння – осьове навантаження на породоруйнівний інструмент, швидкість обертання долота, вибір типу промивальної рідини і оцінку параметрів промивальної рідини. Бо буріння без промивки в принципі не проходить», – пояснює Фем’як.

Промивка, промивальна рідина або буровий розчин – це набір хімічних речовин на основі нафти, води чи інших компонентів,  які застосовуються для промивання свердловин у процесі буріння.

За словами Ярослава Фем‘яка, найпоширеніший зараз роторний спосіб буріння, коли породоруйнівний інструмент закріплений в роторі і обертає бурильну колону. Фактично відбувається процес руйнування гірської породи завдяки оборотам бурового долота і самої бурильної колони.

Під час буріння з вибійними двигунами процес інший. Там необхідна відповідна гідравліка.

«Подається буровий розчин, внизу вибійний двигун, вал. До валу кріпиться бурове долото і за рахунок енергії потоку промивальної рідини він починає обертатися. Такими вибійними двигунами можемо бурити похило скеровані і горизонтальні свердловини, бо роторний дозволяє робити тільки вертикальні», – каже Фем’як.

 

На Франківщині дорожче

У Західному регіоні на буріння свердловин затрачають більше часу та коштів. Все через міцніші і складніші гірничо-геологічні умови у порівнянні зі сходом країни.

«Гірські породи лягають під різними кутами, це впливає на режимні параметри буріння. Загалом, свердловина на три тисячі метрів раніше бурилася півтора-два роки. Зараз, враховуючи сучасні технології, бурять такі свердловини за 6 місяців. Знаю, що за американсько-канадськими технологіями бурять за 3 – 3,5 місяці», – говорить науковець.

Також тривалість буріння залежить від призначення свердловини. Якщо це видобувна свердловина, то можна пробурити швидше, розвідувально-пошукові буряться набагато довше, тому що їхнє завдання в іншому – постійний відбір керна, спуско-підіймальні операції.

«У 1990-91 році я працював в Уренгої, в Сибіру. Ми бурили пошуково-розвідувальні свердловини, поруч бурили видобувні. На глибину 3850 – 4200 метрів ми бурили два роки – рік і вісім місяців, а видобувні бурили 6-8 місяців. Ми були як першопрохідці: вивчали, робили постійний відбір керна, спуско-підйомні операції. Все це дуже затягує роботу, зате видобувники вже мали всю геологічну інформацію, знали, де зони ускладнень, і тому бурили значно швидше», – розповідає науковець.

«Дуже часто стаються ускладнення, аварії. Тому спрогнозувати скільки триватиме буріння важко», – підсумовує Фем`як.

Видобуток газу в селі Трач Косівського району: свердловина компанії “Надрагаз”

Буріння однієї розвідувальної свердловини коштує від 5 до 20 мільйонів доларів.

«На це впливає багато чинників: глибина, характеристика порід. Під час буріння відбирають проби самої гірської породи, яку називають керном, відбирають зразки пластових флюїдів, які досліджують в лабораторіях. Після цього мають характеритстику як порід, так і пластових флюїдів», – каже професор Олександр Кондрат, завідувач кафедри розробки та експлуатації газових родовищ ІФНТУНГ.

За словами доцента Фем’яка, зараз в Україні змінився сам підхід до буріння. Якщо за Союзу гналися за метрами, за показниками, а якість буріння не надто цікавила, то зараз мету диктує ринок – нарощення видобутку.

Фахівці Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу готові до співпраці з будь-якими нафтогазовими підприємствами, в першу чергу з українськими.

«Перед нами всіма одна-єдина задача – нарощення видобутку газу і газоконденсату в Україні. Іншого виходу в нас немає, – каже Ярослав Фем`як. – Газ дорожчає, і нам треба забезпечувати свої потреби бодай на рівні комунальних послуг, а в ідеалі – і сфери виробництва».

 

Фахівці є, бракує грошей і техніки

Головний інженер компанії «Надрагаз», яка входить до групи «Бурізма», Василь Війтенко чітко  називає головні проблеми галузі – застарілі технології та обладнання і брак інвестицій.

За словами Війтенка, в області бурять замало і часто використовують технології ще 80-тих років минулого століття. Бізнес остерігається інвестувати в коштовне обладнання, бо не має впевненості в завтрашньому дні.

«Одноразове вкладання у якісну бурову оцінюється у 5 мільйонів доларів. Це для можливості буріння углиб на 3 кілометри. А ще супровідні речі, окрім механіки, – хімія. Багато допоміжної роботи навколо бурової. Треба збудувати дороги, покласти бетонні плити. Кожен власник намагається зекономити, аби мінімізувати ризики, бо далеко не кожне буріння є успішне», – пояснює інженер.

Василь Війтенко Надрагаз

Василь Війтенко

Буріння – складний і дорогий процес, який вимагає інвестицій з гарантіями. В умовах нестабільної вітчизняної економіки великі довгострокові – це рідкість і високий ризик.

Але що тримає українську газовидобувну галузь – це самі люди, каже Війтенко. «Буримо тим, що є, але люди наші – молодці. Є кваліфіковані кадри. Та й рівень оплати праці вже достойний – від 60 грн за годину. Майстер отримує 120 грн на годину, а це вже більше 1000 доларів на місяць», – розповідає інженер.

«Це важка робота, яка вимагає і розумових, і фізичних зусиль, – каже Війтенко. – Це робота для справжніх чоловіків».

 

Джерело

(Visited 319 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Ризикують віддати бізнес задарма і сісти в тюрму під ухмилку Пашинського якщо не візьмуть участі в ротердам+ намахуванні населення України (ЛДНР працює інша схема – там комунальні рівня Януковича, але курс рубля штучний).

    Гість,

    нах… то бурити рагулі, краще стати раком і взяти ще один кредит. Або лісу нарубати в Карпатах … І кричати це все путін винуватий.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6859

загрузка...

У Татарові школярі мусять вчитися у столітній будівлі, а їсти в актовій залі (відеосюжет) 23:22

Татарів – усього за 15 км від найбільшого в Україні гірсько-лижного комплексу. Тут усе облаштоване під потреби курорту. Навіть діти навчаються на відпочинковій віллі – щоправда, зведена вона ще 100...

В «турків», яких Руслан Марцінків хоче запросити у Франківськ ремонтувати дороги, асфальт сходить зі снігом? (фотофакт) 22:06 1 коментар

На трасі "Дрогобич - Самбір" "поплив" асфальт. Про це пише Depo.Львів з посиланням на "Медіа Дрогобиччина" у Фейсбуці. Як йдеться у повідомленні, влітку минулого року на автодорозі державного значення "Самбір-Дрогобич" у межах...

В Івано-Франківську дедалі популярнішою стає професія церемоніймейстера 21:19

14 лютого, без перебільшень, один з найромантичніших днів у році. Адже з плином часу це іноземне свято – День закоханих дедалі міцніше вплітається в українську реальність. Можна по-різному ставитися до...

У Новиці Калуського району на церковному згарищі селяни знайшли послання 1937 року (фоторепортаж) 19:53

У селі Новиця Калуського району на місці згорілого храму знайшли капсулу з посланням. Її заклали понад 80 років тому. Те послання стирає білі плями в історії церкви й теперішні незгоди...

Сортування як хобі: Коломиянин розповів про незвичайне використання відходів 19:27

Уявіть собі прикраси, виготовлені, наприклад із пластикової пляшки чи поличку з картонної коробки. Фантастика? Зовсім ні! Сміття справді може бути корисним. Про це не з чуток розповідає коломиянин, Андрій Балацький, пише kolomyia.today –...

Історія міста. Літопис Івано-Франківська 2001-2003 років 18:51

Дізнайтеся про найважливіші події в історії Івано-Франківська/Станіслава/Станиславова, які трапилися в 2001-2003 роках, пише Репортер. 19 травня 2001 року на приміщенні художнього факультету Прикарпатського університету на Мазепи, 10 відкрили меморіальну дошку відомому...

Марцінків агітував приміське Підлужжя приєднуватись до Івано-Франківська (фоторепортаж) 18:12

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків побував у селі Підлужжя на службі Божій. Згодом зустрівся з мешканцями села. Про це він повідомив на своїй сторінці у Фейсбуці. "Місто й село пов'язані...

У Франківську провалюється тротуар на мості через Бистрицю Надвірнянську (фотофакт) 17:09

В групі "Комуналка ІФ" у Фейсбуці користувачка Ольга Федуняк опублікувала фото тротуару на мості через Бистрицю Надвірянську. На фото видно, як тротуар провалюється. Франківці обурені таким фактом, пише КУРС. В...

Зіркова франківчанка Тіна Кароль своїм незвичайним образом викликала фурор в мережі (фотофакт) 16:23

Шанувальників однак схвилював інше питання - справжнє чи ні на Тіні хутро Ефектна Тіна Кароль (фото: instagram.com/tina_karol) Тіна Кароль, яка раніше схвилювала шанувальників “молящим” фото, зважилася на черговий стильний експеримент...

Відомий український футболіст показав сексуальний відпочинок із дружиною на Мальдівах (фото 18+) 15:38 4 коментарі

Футболіст турецького "Різеспора" Микола Морозюк опублікував фотографію у своєму Інстаграмі, де вони разом і з дружиною Іриною розважаються у морі. Про це повідомляє Depo.Сектор. "Це наш день, кохана", – підписав сексуальну...

Тільки дисципліна, віра в себе і бажання змінюватися рухали мною вперед, – марафонець з Івано-Франківська Микола Таран 14:27 1 коментар

Марафонець з Івано-Франківська Микола Таран уже неодноразово підіймав прапор України на престижних марафонах за кордоном. За його спиною такі масштабні пробіги як Skechers Performance Los Angeles Marathon у США, Oslo...

В Калуші очікують на Президента (фото+відео) 14:16 2 коментарі

Як повідомляли ЗМІ сьогодні на Прикарпаття завітав президент Петро Порошенко. Разом із очільником Православної церкви України Епіфанієм  вони вже відвідали Манявський скит. З Богородчанщини гості подалися до Калуша. Тут, на площі...

У Франківську розшукують підлітка, який вдосвіта пішов з дому і не повернувся 14:13

Відділ ювенальної превенції УПД ГУНП в Івано-Франківській області розшукує неповнолітнього мешканця Івано-Франківська Плетенчука Романа Ігоровича, 2002 року народження. Хлопець сьогодні, 18 лютого у період з 4 до 5 год пішов...

У прикарпатському містечку діти влаштували собі смертельно небезпечні розваги, фотографуючись на краю даху багатоповерхвіки (фоторепортаж) 13:49 3 коментарі

У Коломиї підлітки фотографувалися на краю даху 9-поверхівки   Про це повідомляють у фейсбучній спільноті "Типова Коломия", пише Depo.Закарпаття. "Не дивлячись на вітер, дівчатка роблять фотосесію біля самого краю будинку",...

Шестирічній дівчинці з Прикарпаття Соломійці Хемій потрібна допомога для боротьби з недугою 13:43

Лікування потребує шестирічна дівчинка Соломійка Хемій. Рідні благають усіх небайдужих про допомогу. В тримісячному віці дівчинці встановили невірний діагноз та призначили лікування, після якого дитина почала завмирати й у неї стався параліч лівої сторони....

Топ-10 найдивовижніших церков світу (фото) 13:36

У світі безліч церков усіх конфесій. Кожна церква унікальна, але деякі можна виділити особливо. Боргундська ставкірка (1180 - 1250), Лердал, Норвегія. Церкву збудували в період з 1180 по 1250 рр....

Як на Прикарпатті зустрічали голову Помісної церкви України (фото+відео) 13:29 1 коментар

У понеділок, 18 лютого, відбулася зустріч снятинської громади з митрополитом Київським і всієї України, предстоятелем Православної церкви України Епіфанієм. Зустріч із митрополитом відбулася на межі Чернівецької та Івано-Франківської областей, дорогою...

Сьогодні мер Івано-Франківська вдруге став батьком 13:28 1 коментар

У родині міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа поповнення. Сьогодні, 18 лютого, близько 12 години його дружина Оксана народила дівчинку. Вона та немовля почуваються добре. Як стало відомого “Галці”, поруч породіллі...

Івано-франківських жінок запрошують на майстер-клас відомої телезірки Маші Єфросиніної 13:20

Івано-франківських жінок запрошують на майстер-клас відомої телезірки Маші Єфросиніної Де купити квитки на найгучнішу зіркову зустріч лютого? Подію, де зустрінуться найуспішніші та найсильніші жінки Івано-Франківська? Тобто, Майстер-клас "Успіх у помилках"...

Королева Єлизавета ІІ вразила весняним образом на світському заході (фото) 13:04

Королева Великобританії Єлизавета ІІ стала запрошеною гостею на урочистому святкуванні 100-річчя Центру урядового зв'язку в Лондоні. Ця організація є об'єднанням спецслужб, які відповідають за розвідку і захист інформації британського уряду...
  • ріел ІФ виринаюча