Як бурять газові свердловини на Прикарпатті: скільки вкладають і чим ризикують інвестори

У минулому столітті Франківщина та Львівщина були серед лідерів видобутку нафти і газу на території України. Зараз ситуація змінилася, і більше газу видобувають на Полтавщині та Харківщині. Втім, за словами фахівців, наростити видобуток можна і на Прикарпатті за рахунок нових технологій, які дозволяють розконсервовувати старі та бурити глибші свердловини.

Про це КУРСу розповіли кандидат технічних наук, завідувач кафедри буріння свердловин ІФНТУНГ Ярослав Фем’як, завідувач кафедри розробки та експлуатації газових родовищ ІФНТУНГ Олександр Кондрат та головний інженер компанії «Надрагаз» Василь Війтенко.

 

Як усе починалося

Буріння почало розвиватися у 1850-х роках, коли Галичина була в складі Австрійської, а згодом Австро-Угорської імперії.

Тоді практикували вкрай примітивні способи буріння: ударний та ударно-канатний. Першими були міста Борислав і Надвірна. Там бурилися неглибокі свердловини, їх навіть називали свердловини-колодязі. Є інформація, що у Бориславі люди два-три метри копали вглиб – і вже черпали відрами нафту.

На початку 20 століття буріння свердловин глибиною 1000-1800 м тривало від 3 до 5 років.

Першу розвідувальну газову свердловину бурили ударно-канатним способом в районі Дашави у 1920 році.

Стрімко розвиватися галузь почала з 1917 року, коли у Львівській політехнічній школі на кафедрі гірництва почали викладати глибоке буріння. А з 1 серпня 1963 року кафедра буріння у складі нафтового факультету була перенесена до Івано-Франківська.

 

Треба глибше

Сьогодні в Україні газ в основному видобувають в районі Дніпро-Донецької западини (Полтавщина, Харківщина). У Західному регіоні в межах Передкарпатського крайового прогину розташовуються здебільшого нафтові родовища, але зустрічають і значні газові поклади. Втім, вартість буріння тут значно вища. Оскільки видобуток вуглеводнів розпочався набагато раніше, то зараз треба бурити глибші, так звані похило-скеровані та багатовибійні свердловини.

Як пояснює Ярослав Фем’як, для такого буріння потрібні висококваліфіковані спеціалісти, сучасну техніку і технології та чималі кошти на розробку.

Науковець зазначає, що сьогодні для компаній, зокрема, для  Укргазбидобування актуальне  питання реанімації старих родовищ і свердловин.

Ярослав Фем'як

Ярослав Фем’як

«Після Другої світової війни у 60-70 роках в основному бурили вертикальні, або викривлені свердловини. Зараз техніка і технологія дозволяє споруджувати похило-скеровані свердловини, що забезпечує більшу протяжність по пласту, а це збільшує зону фільтрації і відповідно якісно покращує видобуток» , – розповідає Фем’як.

Розробку старих свердловин потрібно розпочинати з вивчення всієї документації. Дослідити, як вони бурилися і чи можливо щось змінити у тих свердловинах. Якщо є старий ствол достатньо надійний, від нього можна робити ухил і бурити похило-скеровану свердловину.

Зараз використовуються різні способи буріння: роторний, з використанням вибійних двигунів, турбобурів, електробурів, гідравлічних вибійних двигунів. Головне завдання буровиків під час буріння – збільшити проходку і механічну швидкість буріння.

Проект на будівництво свердловини фахівці розробляють відповідно до гірничо-геологічних умов.

«У цей проект в першу чергу закладають режимні показники буріння – осьове навантаження на породоруйнівний інструмент, швидкість обертання долота, вибір типу промивальної рідини і оцінку параметрів промивальної рідини. Бо буріння без промивки в принципі не проходить», – пояснює Фем’як.

Промивка, промивальна рідина або буровий розчин – це набір хімічних речовин на основі нафти, води чи інших компонентів,  які застосовуються для промивання свердловин у процесі буріння.

За словами Ярослава Фем‘яка, найпоширеніший зараз роторний спосіб буріння, коли породоруйнівний інструмент закріплений в роторі і обертає бурильну колону. Фактично відбувається процес руйнування гірської породи завдяки оборотам бурового долота і самої бурильної колони.

Під час буріння з вибійними двигунами процес інший. Там необхідна відповідна гідравліка.

«Подається буровий розчин, внизу вибійний двигун, вал. До валу кріпиться бурове долото і за рахунок енергії потоку промивальної рідини він починає обертатися. Такими вибійними двигунами можемо бурити похило скеровані і горизонтальні свердловини, бо роторний дозволяє робити тільки вертикальні», – каже Фем’як.

 

На Франківщині дорожче

У Західному регіоні на буріння свердловин затрачають більше часу та коштів. Все через міцніші і складніші гірничо-геологічні умови у порівнянні зі сходом країни.

«Гірські породи лягають під різними кутами, це впливає на режимні параметри буріння. Загалом, свердловина на три тисячі метрів раніше бурилася півтора-два роки. Зараз, враховуючи сучасні технології, бурять такі свердловини за 6 місяців. Знаю, що за американсько-канадськими технологіями бурять за 3 – 3,5 місяці», – говорить науковець.

Також тривалість буріння залежить від призначення свердловини. Якщо це видобувна свердловина, то можна пробурити швидше, розвідувально-пошукові буряться набагато довше, тому що їхнє завдання в іншому – постійний відбір керна, спуско-підіймальні операції.

«У 1990-91 році я працював в Уренгої, в Сибіру. Ми бурили пошуково-розвідувальні свердловини, поруч бурили видобувні. На глибину 3850 – 4200 метрів ми бурили два роки – рік і вісім місяців, а видобувні бурили 6-8 місяців. Ми були як першопрохідці: вивчали, робили постійний відбір керна, спуско-підйомні операції. Все це дуже затягує роботу, зате видобувники вже мали всю геологічну інформацію, знали, де зони ускладнень, і тому бурили значно швидше», – розповідає науковець.

«Дуже часто стаються ускладнення, аварії. Тому спрогнозувати скільки триватиме буріння важко», – підсумовує Фем`як.

Видобуток газу в селі Трач Косівського району: свердловина компанії “Надрагаз”

Буріння однієї розвідувальної свердловини коштує від 5 до 20 мільйонів доларів.

«На це впливає багато чинників: глибина, характеристика порід. Під час буріння відбирають проби самої гірської породи, яку називають керном, відбирають зразки пластових флюїдів, які досліджують в лабораторіях. Після цього мають характеритстику як порід, так і пластових флюїдів», – каже професор Олександр Кондрат, завідувач кафедри розробки та експлуатації газових родовищ ІФНТУНГ.

За словами доцента Фем’яка, зараз в Україні змінився сам підхід до буріння. Якщо за Союзу гналися за метрами, за показниками, а якість буріння не надто цікавила, то зараз мету диктує ринок – нарощення видобутку.

Фахівці Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу готові до співпраці з будь-якими нафтогазовими підприємствами, в першу чергу з українськими.

«Перед нами всіма одна-єдина задача – нарощення видобутку газу і газоконденсату в Україні. Іншого виходу в нас немає, – каже Ярослав Фем`як. – Газ дорожчає, і нам треба забезпечувати свої потреби бодай на рівні комунальних послуг, а в ідеалі – і сфери виробництва».

 

Фахівці є, бракує грошей і техніки

Головний інженер компанії «Надрагаз», яка входить до групи «Бурізма», Василь Війтенко чітко  називає головні проблеми галузі – застарілі технології та обладнання і брак інвестицій.

За словами Війтенка, в області бурять замало і часто використовують технології ще 80-тих років минулого століття. Бізнес остерігається інвестувати в коштовне обладнання, бо не має впевненості в завтрашньому дні.

«Одноразове вкладання у якісну бурову оцінюється у 5 мільйонів доларів. Це для можливості буріння углиб на 3 кілометри. А ще супровідні речі, окрім механіки, – хімія. Багато допоміжної роботи навколо бурової. Треба збудувати дороги, покласти бетонні плити. Кожен власник намагається зекономити, аби мінімізувати ризики, бо далеко не кожне буріння є успішне», – пояснює інженер.

Василь Війтенко Надрагаз

Василь Війтенко

Буріння – складний і дорогий процес, який вимагає інвестицій з гарантіями. В умовах нестабільної вітчизняної економіки великі довгострокові – це рідкість і високий ризик.

Але що тримає українську газовидобувну галузь – це самі люди, каже Війтенко. «Буримо тим, що є, але люди наші – молодці. Є кваліфіковані кадри. Та й рівень оплати праці вже достойний – від 60 грн за годину. Майстер отримує 120 грн на годину, а це вже більше 1000 доларів на місяць», – розповідає інженер.

«Це важка робота, яка вимагає і розумових, і фізичних зусиль, – каже Війтенко. – Це робота для справжніх чоловіків».

 

Джерело

(Visited 352 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Ризикують віддати бізнес задарма і сісти в тюрму під ухмилку Пашинського якщо не візьмуть участі в ротердам+ намахуванні населення України (ЛДНР працює інша схема – там комунальні рівня Януковича, але курс рубля штучний).

    Гість,

    нах… то бурити рагулі, краще стати раком і взяти ще один кредит. Або лісу нарубати в Карпатах … І кричати це все путін винуватий.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6759

загрузка...

Станиславів перед Першою світовою війною: галицьке футбольне дербі, показові змагання з джіу-джітсу, втеча курокрада та пожежа на ватній фабриці 08:24

За два тижні до початку Першої світової війни галицьке місто Станиславів (тепер — Івано-Франківськ) жило розміреним, спокійним життям: громада готувалася до призначених на жовтень 1914 року виборів до Сейму за...

Відомий український телеведучий Віталій Гайдукевич підтримав у Івано-Франківську кандидата від "Європейської солідарності" Олексія Петечела (фото+відео) 21:15 2 коментарі

Сьогодні на зустріч з громадою міста завітали тележурналіст Віталій Гайдукевич, відомий політичний відеоблогер Андрій Луганський та військові ветерани командир взводу Гліб Бабіч та сержант десантно-штурмової бригади Олександр Погребиський. Вони приїхали...

В Івано-Франківську провели перший Фестиваль української родини (фоторепортаж) 19:15

З ініціативи Комісії у справах родини, Молодіжної комісії Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ, за підтримки Служби у справах дітей, спільно з БФ «Карітас-Івано-Франківськ-УГКЦ», ГО «Родина Кольпіга в Україні», Департаменту культури та КП...

З'їзд Аграрної партії обрав Михайла Поплавського лідером партії 15:55 1 коментар

З’їзд Аграрної партії України офіційно обрав народного депутата Михайла Поплавського лідером політичної сили. Про це повідомили на офіційній сторінці партії у Facebook. «Михайло Поплавський обраний лідером Аграрної партії України на...

Відома співачка прийшла на світський захід без спідньої білизни: гарячі фото 12:03

Американська співачка Сіара приголомшила учасників урочистої церемонії ESPY Awards. Зірка прийшла на подію у розкішній сукні без спідньої білизни. У Лос-Анджелесі відбулась довгоочікувана подія року – церемонія нагородження ESPY Awards. Захід...

Українська тенісистка викликала фурор сексуальною світлиною (фото) 11:02

Одна з найкращих тенісисток України Леся Цуренко у соціальній мережі Instagram опублікувала гаряче фото з відпочинку. Друга ракетка країни знялася з турніру у Лозанні і вирушила до Італії. 30-річна спортсменка потішила своїх...

На центральній площі Калуша встановили нову фотозону (фоторепортаж) 19:51

У п’ятницю, 12 липня, на площі Героїв у Калуші поставили елемент для фотозони «Я люблю Калуш». Він стоятиме на площі протягом вихідних, коли святкуватимуть 582-річницю Калуша, інформує КалушФМ. Знак «Я люблю...

На Прикарпатті відкрили будинок підтриманого проживання для сиріт з інвалідністю (фоторепортаж) 14:47 2 коментарі

Будиночок сиріт з інвалідністю “Оселя Віри, Надії та Любові” – перший в Україні будинок підтриманого проживання, що створюється у співпраці волонтерів, влади обласного рівня та місцевої громади. У п’ятницю, 12...

Калушанам до Дня міста подарують «медову» історію вагою 500 кілограмів (фоторепортаж) 14:17

13-14 липня у Калуші відбудуться святкові заходи з нагоди Дня міста. Цьогоріч, як і обіцяли організатори, калушан здивують цікавим кулінарним виробом у вигляді концерного залу, який є архітектурною пам’яткою міста....

У приміському селі Вовчинці на вулицях облаштували “лежачі поліцейські” (фоторепортаж) 13:55

У приміському селі Івано-Франківська Вовчинці на ряді вулиць облаштували “лежачі поліцейські” і нові нові дорожні знаки. За зверненням жителів села Вовчинець, було встановлено на вулицях Є. Коновальця, С. Бандери, Патріарха Володимира,...

Зіркова франківчанка Тіна Кароль агітує за партію скандального кума Путіна Віктора Медведчука? (фотофакт) 08:39 4 коментарі

У місті Бахмут на Донеччині кандидат від «Опозиційної платформи — за життя» кличе на концерт «Дяді Жори», Тіни Кароль і Наталки Могилевської. Місцева влада розібрала плитку на площі, де має...

Кандидат по 87 окрузі Андрій Голинський продовжує агітаційні візити населеними пунктами (фоторепортаж) 20:34 1 коментар

Андрій Голинський, кандидат у народні депутати України у ТВО № 87 на свято Петра і Павла відвідав селище Отинію Коломийського району. Поспілкувавшись із місцевими жителями Андрій Голинський ще раз переконався,...

Храм Благовіщення в Коломиї можуть занести до Світової спадщини (фоторепортаж) 18:17

Церква Благовіщення Пречистої Діви Марії УГКЦ належить до пам’яток архітектури національного значення області. Ця будівля – найстаріша у місті, храм збудований 1587 року та має вагоме історичне значення для Покуття....

2,95 проміле алкоголю: Франківський суд взяв під варту депутата, через якого загинуло двоє малих дітей (фоторепортаж) 16:31 12 коментарів

12 липня в Івано-Франківській міський суд таки доставили Богдана Проціва – депутата сільської ради з Долинщини, який є підозрюваним у смертельній ДТП, що сталася 10 липня. Тут йому визначали запобіжний захід....

Українська співачка блиснула глибоким декольте та червоними панчохами (фото) 15:06 2 коментарі

Українська співачка і телеведуча Ольга Цибульська розбурхала мережу пікантним знімком, зробленим у перший день музичного фестивалю Atlas Weekend-2019 у Києві. На фото, опублікованому в акаунті зірки в Instagram, вона позувала перед виходом на сцену...

Влад Яма у костюмі зайченя замилував фанатів дитячою світлиною з мамою (фото) 13:36

Український хореограф Влад Яма замилував шанувальників черговою архівною світлиною. Цього разу танцівник опублікував в Instagram дитяче фото з мамою, на якому позує у костюмі зайченя разом зі своїм старшим братом. "З...

«Чорна п'ятниця» - за розкладом: Марцінків проінспектував місто на велосипеді (фоторепортаж) 12:59 5 коментарів

Міський голова Руслан Марцінків привітав франківців зі Святом Петра і Павла та вирушив інспектувати місто на велосипеді. "Вітаю з великим святом апостолів Петра і Павла! Зранку об’їзд, потім служба Божа!", -...

Даша Астаф'єва завела мережу еротичною фотосесією (фото) 12:35

Українська секс-бомба, співачка і актриса Даша Астаф'єва завела шанувальників еротичними знімками і коротким відео. На своїй сторінці в Instagram зірка анонсувала вихід кліпу на пісню "Основний інстинкт".   Астаф'єва вирішила залишити інтригу...

Команда «Слуги народу» приїхала підтримати Едуарда Прощука (фоторепортаж) 12:25

Команда «Слуги народу» приїхала підтримати Едуарда Прощука – кандидата в депутати до Верховної Ради України. Представники партії зустрілись з волонтерами та мешканцями Калуського, Рогатинського та Галицького районів, де єдиним кандидатом...

Найбільше мешканці Калуського, Рогатинського, Галицького районів потребують нових доріг, – Едуард Прощук (фототепортаж) 10:46

Села Калуського, Рогатинського, Галицького районів потребують капітальних ремонтів та побудови нових доріг. Гостро не вистачає мешканцям і дитячих садочків, медичних та діагностичних інструментів у ФАПи та навчального приладдя у школи....
  • ріел ІФ виринаюча