Як франківські рибалки запустили у три річки 6000 мальків лосося (фото+відео)

Недавно ініціативні рибалки області запустили у верхів’я Бистриці-Солотвинської та Надвірнянської і Золотої Липи шість тисяч мальків дунайського лосося – назбирали між собою грошей і самостійно все організували. Кажуть, вид дуже цінний і має всі шанси прижитися у наших річках.

І це вже не перша така акція в області, хоч і не цілком законна, пише Репортер.

Рибу треба захищати

Франківець Ярослав Фуфалько – місцевий бізнесмен, риболовлею цікавиться з дитинства. Кілька років тому у профільних журналах він натрапив на досвід Польщі та Словенії з розведення дунайського лосося. Тоді загорівся ідеєю спробувати таке і на Івано-Франківщині.

«І Прут, і Дністер підходять для дунайського лосося – це повноводні річки з великою кількістю кормової бази. І поки у нас ще ГЕСами не перекриті карпатські річки – він міг би там нереститися, – говорить Ярослав Фуфалько. – У Словенії значну частину бюджету становлять надходження із продажу ліцензій на спортивну ловлю цієї риби. А в Польщі лосося заселяють замість риби, що вимерла через будівництво ГЕСів».

Спершу Фуфалько кинув клич серед місцевих рибалок і почав збір грошей на купівлю малька. Збирали серед знайомих по 500 грн. Варіант «хто скільки дасть» не розглядали, бо переконаний – так не зібрали б нічого.

«За роки рибальства познайомився з однодумцями, які теж люблять лососевих і риболовлю, проти браконьєрки. Я пояснював так: 500 грн раз на рік – то одна кава в місяць. Ходив і проповідував як священник», – розповідає Ярослав.

Каже, їх ініціативна група – не єдина. Наприклад, мальків також запускає громадська організація рибалок-нахлистовиків «Домівка форелі».

«Доцільності запускати струмкову форель я не бачу, – каже активіст. – Є досвід одного з сіл на Прикарпатті, де завдяки браконьєрству та продажу в місцеві ресторани вибили всю рибу. Та коли там почали боротися з браконьєрством – форелі стало повно. Тому ми взялися за лосося».

Першу партію в дев’ять тисяч мальків придбали у господарстві на Закарпатті у 2017 році. Її запустили у верхів’я Бистриці.

«Крім цього, запустили ще тисячу райдужної форелі і п’ять тисяч – струмкової, – говорить Фуфалько. – Тоді половину суми зібрали рибаки, а половину дало керівництво лісгоспу. Приїхали навіть місцеві чиновники – стояли з нами в гумаках і запускали форель».

Про місце, де запускали рибу, не розповідає, аби цим не скористалися браконьєри. Каже лише, що там є єгер, який вміє переконувати людей, що рибу треба захищати – когось карає, когось перевчає. Так і зміг відновити популяцію.

Аби не їхати за кордон

Мальків придбали у такого ж ентузіаста на Закарпатті у Тячівському районі.

«Він браконьєрам пообіцяв гроші, якщо ті покажуть місце нересту лосося, – говорить Ярослав Фуфалько. – Так рибалки знайшли кладку, вимили запліднену ікру, поставили в інкубатор – з 2-3 тис ікринок вижила майже тисяча лососиків. З них частину залишили, а решту – випустили в ріку. З тих, що залишили, виростили плідників і минулого року вперше з них здоїли ікру».

Каже, технологією здоювання та інкубування ікри із закарпатцями поділилися поляки – ті приїжджали на обмін досвідом і, навіть, планували привезти своїх плідників, але не змогли провезти їх через кордон.

Подивитися, як прижилася риба, можна буде аж наступного року – наразі вона ще надто мала. Але рибалки-активісти чекати не хочуть – кажуть, поляки вже все довели й так. Тому цього року запустили нову партію лосося.

Один мальок коштував рибалкам 5 грн. Франківці придбали і випустили у верхів’ях двох Бистриць ще чотири тисячі рибин. Долучилися і рибалки Тернопільщини з ГО “Скеля” – дві тисячі особин випустили до Золотої Липи .

Зупинятися Фуфалько не збирається і вже шукає однодумців, які приєднаються до зариб­лення наступного року:

«Якщо кожен почне щось робити і виходити за межі свого простору, то всім буде краще. Я хочу розмножити рибу, щоб її стало більше і запровадити ліцензійний лов – щоб я не їздив ловити рибу за кордон, а жив у Франківську і на вихідні міг поїхати на риболовлю на дунайського лосося, який важить 30 кг. І щоб було, що розповісти дітям і внукам – що я таки щось робив у цій країні».

Через зариблення активісти планують відновлювати екологічний баланс маленьких річок. Розчищаючи русла, хочуть показати місцевим, що якщо рибу не виловлювати, а запрошувати натомість рибалок, це може приносити їм гроші.

«Якщо покажемо, що ми запустили рибу, запросили туриста і отримали прибуток чи хоча б вийшли на нуль без державного фінансування, це вже хороший приклад, – каже колишній працівник рибоохорони області Любомир Стрембіцький, який теж долучився до зариблення. – Таким чином ми закладаємо початок реакраційного рибальства. Місцеві можуть мати більше вигоди від того, що риба плаває в річці, ніж би вона була у них на сковорідці. Рибалка, який має вудилище за тисячу доларів, хоче і поїсти і поспати, випити, закусити і щось побачити. Але він приїде лише за умови, що буде риба».

На страх і ризик

Стрембіцький пояснює, що теоретично є ціла процедура, якої активісти мали б дотриматися. Бо такий самовільний запуск риби не зовсім законний. Втім, каже, причепитися до них теж немає за що.

«Ми б мали пройти певні процесуальні дії, але ми їх не проходимо. У законодавстві є білі плями, через які нас покарати складно. Прямої заборони немає – а те, що не заборонено, те дозволено, – говорить Стрембіцький. – Риба – сертифікована, вирощена на племінному господарстві у Закарпатті, яке займається компенсаційним зарибленням електростанцій. Риба вирощена в нормальних умовах, не є контрабандною. Думаю, ми нічого поганого не зробили, а в майбутньому буде ще й позитив».

Каже, робили зарибнення за рахунок людських пожертв, тому витрачати ці гроші на оплату наукових досліджень, які б обґрунтували доцільність запуску дунайського лосося, не бачать потреби.

«Європейські наукові джерела стверджують, що європейський таймень був розповсюд­жений у Європі, зокрема в Дністрі. Але через діяльність людини з Дністра зникли цінні риби, в тому числі й осетрові, крім стерляді. Навіть якщо риба не приживеться, ми не витрачаємо бюджетні кошти – це на наш страх і ризик. Крім того, вид, заселений у нове середовище, завжди дає акліматизаційний сплеск чисельності популяції. Це позитивно вплине і на чисельність лосося дунайського в Україні, який є занесеним в Червону книгу України», – розповідає Любомир Стрембіцький.

В управлінні охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Івано-Франківській області кажуть, заборонити зариблювати водойми вони не можуть. Та й за умов фінансування рибного господарства такі ініціативи – це хороша альтернатива. Однак, вони все ж просять рибалок не робити цього самовільно. Адже за всі негативні наслідки потім все одно відповідатиме рибоохорона.

«Є порядок зариблення водойм, діє програма 2012-2020 років, – говорить начальник рибоохорони області Руслан Чорненький. – Для зариблення має бути ветеринарна довідка та товарно-транспортна накладна, аби ми знали походження тієї риби. Активісти роблять благу справу, але треба дотримуватись інструкції. Я за зариблення, але з відповідними документами. Бо якщо риба погине, ми будемо нести відповідальність».

Каже, що рибоохорона навіть створила спеціальну робочу групу, яка готова надавати консультації у зарибленні – лиш би активісти зверталися.

(Visited 317 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6499

загрузка...

Відрізок карпатської дороги, де нещодавно загинуло троє туристів із Білорусі, так ніхто і не ремонтує (фоторепортаж) 19:30

Відрізок карпатської дороги, де нещодавно загинуло троє туристів із Білорусі, так ніхто і не ремонтує. Про це у соціальній мережі Фейсбук повідомляє прикарпатський журналіст Роман Клим: На першій світлині -...

До ліквідації наслідків негоди на Прикарпатті залучили Національну гвардію (фоторепортаж) 19:17

Уже тривалий час Прикарпаття заливає Стихія. Внаслідок сильних опадів місцевим жителям потребується допомога. У шести районах Прикарпаття, зокрема, Долинському, Калуському, Надвірнянському, Тисменицькому, Богородчанському та Рогатинському, негода спричинила значні підтоплення кількох...

У Івано-Франківську представили проект "Названі онуки" (фоторепортаж) 18:38

У Івано-Франківську презентували соціальний проект "Stay", який трактується "Названі онуки" для мешканців геріатричного пансіонату, інформує Правда.іф Проект "STAY" – унікальна ініціатива, запроваджена в Івано-Франківську активісткою Ілоною Мурзовою та письменницею Любов'ю...

Креатив: львівське кафе подає зелений чай у пакетиках з Володимиром Зеленським (фото) 15:06

Хто хоч раз побував у Львові, знає, що в цьому місті кав'ярень більше, ніж ліхтарів, і в кожній – своя атмосфера. А як же інакше: не будеш креативним – втратиш...

В передмісті Івано-Франківська аварійна бригада вночі укріплювала дамбу (фоторепортаж) 14:50

Майже всю ніч працювала аварійна бригада і техніка на критичній ділянці раніше пошкодженої водозахисної дамби на річці Бистириця Надвірнянська в селі Березівка Тисменицького району. До аварійних робіт долучилися 12 чоловік,...

В передмісті Франківська Бистриця перейшла дамбу і почала підтоплювати будинки – влада просить допомоги (фоторепортаж) 14:46 2 коментарі

У приміському селі Драгомирчани річка Бистриця Солотвинська прорвала дамбу – велика вода починає йти на село через Млинівку. Про це у Фейсбуці повідомив сільський голова Степан Дем’янів. Через це один житловий...

Волонтери благають про допомогу, щоб урятувати собак в калуському притулку (фоторепортаж) 13:48 2 коментарі

Волонтери благають про допомогу, щоб урятувати собак в калуському притулку. Заклик про допомогу опублікувала на своїй сторінці відома прикарпатська волонтерка Наталія Когут: Ситуація критична!!!! Нас підтпило у Калуші!!! Собаки у...

Тисячі прочан з Прикарпаття молилися в Зарваниці (фоторепортаж) 12:18

Щорічна проща вірних і духовенства Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ до відпустового місця Зарваниці, що на Тернопільщині, сьогодні, 19 травня, до спільної молитви зібрала декілька тисяч прочан з різних куточків Прикарпаття. Ще...

Яке вбрання обрала Олена Зеленська на інавгурацію свого чоловіка: фото 11:34

20 травня у залі Верховної Ради України відбулася інавгурація новообраного президента України Володимира Зеленського. Підтримати його у цей важливий момент прийшла дружина Олена. Для офіційного виходу перша леді України обрала...

"Важливо вкладати свій час та кошти у власний розвиток", - у Івано-Франківську відбувся "День кар'єри ЄС" (фоторепортаж) 10:49

Сьогодні на базі інформаційного центру Європейського Союзу ДВНЗ Прикарпатський національний університет пройшов "День кар'єри ЄС", інформує Правда.іф. Учасники заходу дізналися про шляхи професійного зростання, кар'єрні можливості, про європейські тренди та...

Вода забрала дорогу селі Глибоке на Богородчанщині. В районі також відмінили навчання в школах і садках (фоторепортаж) 08:00

Вода забрала дорогу селі Глибоке на Богородчанщині. В районі також відмінили навчання в школах і садках. Про зруйновану дорогу повідомив місцевий житель Ярослав Приймак. "Де була дорога, стала ріка" -...

Сильна вода уночі затопила передмістя Івано-Франківська (фоторепортаж) 07:26 1 коментар

Сильна вода уночі затопила передмістя Івано-Франківська. Фото затопленої вулиці та обійстя виклав у мережу франківський комунальник Вадим Войтик. У коментарях до свого допису він зазначив, що стихія наробила шкоди у...

Для допомоги прикарпатським рятувальникам залучено поліцейських та бійців спецпідрозділу "ТОР" (фоторепортаж) 07:18

Для допомоги мешканцям області задіяно групи реагування патрульної поліції, дільничних офіцерів, а також силовий блок – роту поліції особливого призначення і спецпідрозділ тактико-оперативного реагування «ТОР». Поліцейські спільно з рятувальниками евакуйовують...

Музей на колесах. Колоритний Volkswagen з вітерцем покатає по Верховині (фоторепортаж) 00:14 1 коментар

Коли Михайло Савчук зупиняється своїм Т2 десь посеред Верховини – стає гучно, кольорово й колоритно. За три роки чоловік назбирав і наприкрашав своє авто різним начинням. Стільки тут цікавого, що,...

На Прикарпатті через негоду відміняють заняття в школах та евакуйовують людей (фото+відео) 22:27

Через зливу затопило села На Прикарпатті евакуйовують людей та відміняють заняття в школах. Через зливу затопило села та розмило дороги. Про це повідомляють місцеві ЗМІ. Сильні дощі з грозами спричинили...

Негода дісталася й Новицької ОТГ - затопило село Добровляни (фоторепортаж) 22:22

Негода дісталася й Новицької ОТГ - затопило село Добровляни. Це Калуський район. Спочатку у селі випав добрячий град, а згодом рясна злива призвела то підтоплення доріг та обійсть. Фото затоплених...

Негода дісталася й Болехівщини - вода тече дорогами, а сільські криниці провалюються під землю (фоторепортаж) 22:11

Негода дісталася й Болехівщини - вода тече дорогами, а сільські криниці провалюються під землю. Фото затопленого села Тисів Болехівської міськради виклав у мережу користувач Васькович Михайло.   Нагадаємо, що На...

Вулицю Надрічну заливає нечистотами та водою. Люди в паніці, а будинки під загрозою підтоплення (фото+відео) 22:01 11 коментарів

Сьогодні, 20 травня, через сильну зливу деякі вулиці Франківська затопило. В соціальній мережі Наталя Косован поділилась знімками та відео, де можна побачити підтоплену вулицю Надрічну, пише МІСТО. Ось таке зараз...

Прикарпатські рятувальники працюють не покладаючи рук - допомагають людям та витягують підтоплений транспорт (фото+відео) 21:57

Сьогодні, 20 травня, приблизно з 16:00 на території області розпочалися інтенсивні опади у вигляді грозових, зливових дощів та граду. Спостерігалися грозові, дощові явища в Богородчанському, Калуському та Долинському районах. Як...

Два танцювальні колективи з Прикарпаття здобули шість нагород на престижних конкурсах 21:19

Шість перемог на престижному міжнародному та всеукраїнському танцювальних конкурсах здобули учасники зразкового ансамблю народного танцю “Веселі гуцулята” та зразкового театру танцю “Фламінго” з Калуського центру художньої творчості для дітей, юнацтва...
  • ріел ІФ виринаюча