Як на Прикарпатті готують тренерів «Нової української школи»

Українська освіта — на порозі кардинальних змін та цілковитого перезавантаження. На 27-му році незалежності України профільне міністерство намагається відійти від пережитків радянської системи освіти та починає будувати «Нову українську школу».
news-image: Як на Прикарпатті готують тренерів «Нової української школи»

З кожним днем освітня реформа стає дедалі ближчою до українських вчителя та учня. Новий навчальний рік з 1 вересня приготував чимало змін першокласникам та їхнім педагогам, адже вони розпочнуть вчитися за новим «Державним стандартом початкової освіти» і випробують на собі всі його плюси та мінуси. А поки майбутні першачки ще лише мріють про школу, в Міністерстві освіти та в регіональних інститутах післядипломної освіти кипить робота з підготовки педагогів до викладання по-новому. Впродовж тижня на базі Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (ОІППО) проходив тренінг «Підготовка тренерів до навчання вчителів «Нової української школи», пише газета Галичина.

Перші результати  експерименту

Сьогодні за новим «Державним стандартом початкової освіти» навчаються по два перші класи в 100 школах країни. На Прикарпатті таких чотири: Івано-Франківська ЗШ №9, Калуська ЗШ №11, Ямницький НВК Тисменицького району, Більшівцівська опорна школа. В інституті післядипломної педагогічної освіти задоволені першими результатами пілотних шкіл, котрі з 1 вересня 2017 року випробовують новий стандарт початкової освіти. «Ми проводили опитування вчителів пілотних шкіл. Одна з вчителів написала, що перестала почуватися лектором, а натомість відчула себе членом команди, — каже завідувач лабораторії дошкільної і початкової освіти  ОІППО Світлана Юсипчук. — Те, що вчителька «опустилася» до рівня дитини і вважає себе з дітьми однією командою, є дуже важливим. У цьому якраз вбачаю отой перший крок до позитивного результату».

З нового навчального року практика цього освітнього експерименту охопить усі школи. Тож тішить те, що профільне міністерство, перш ніж перейти до впровадження змін, готує і навчає вчителів, котрі невдовзі випробують зміни на практиці. Загалом з 1 вересня 2018-го першими випробують «Нову українську школу»  22 000 українських педагогів, з них понад 1 000 вчителів прикарпатських шкіл. На цьому етапі профільне міністерство готує тренерів — тих, котрі навчатимуть учителів.

— Надзвичайно важливо готувати вчителя до нововведень, — каже вчитель початкових класів Івано-Франківської приватної школи «Перша ластівка», тренер «Нової української школи» Лариса Загрійчук. Із 1 вересня він повинен бути готовим до роботи і змін. Пройшовши навчання, буде знати, як навчати, які методи і форми використовувати в своїй роботі для того, щоб дітям було цікаво і щоб вони із задоволенням ходили до школи.

Найкращі з найкращих

В Івано-Франківському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти впродовж тижня навчали тренерів «Нової української школи». Зі 100 охочих обрали 60 осіб, котрі уже з березня ц. р. почнуть передавати свої знання прикарпатським педагогам у 12 локаціях.

Усього на Прикарпатті мають пройти навчання понад 3 000 освітян, серед них — вчителі початкових класів, заступники директорів шкіл тощо. Тобто теоретично 1 вересня зміни навчальних методик та підходів у початковій школі не повинні стати для педагогів несподіванкою.

За словами завідувача лабораторії дошкільної і початкової освіти ОІППО Світлани Юсипчук, всі вчителі, котрі претендували стати тренерами, надсилали до інституту резюме та мотиваційні листи, адже важливо було відібрати вмотивованих педагогів, тих, хто має досвід роботи і прагне змін. Серед тренерів є не лише вчителі загальноосвітніх шкіл, а й викладачі Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника та Коломийського педагогічного коледжу. і це дуже важливо, адже про нові методики викладання майбутні вчителі мали б дізнаватися в студентській аудиторії, а не вже в класі під час роботи з учнями.

Методист лабораторії дошкільної і початкової освіти ОІППО Надія Попович наголошує, що, обираючи тренерів, враховували, чи мають педагоги навички праці з дорослою аудиторією. «Одне — як учитель працює з учнями в школі, а друге — як він зуміє навчити, передати те, що вимагають від сучасного вчителя, тій дорослій аудиторії, де працюватиме тренером», — каже методист.

Особливості  педагогічного тренінгу

Учителів, котрі вже незабаром передаватимуть свої знання колегам, навчали четверо сертифікованих тренерів «Нової української школи» — це вчитель початкової освіти Івано-Франківської приватної школи «Перша ластівка» Лариса Загрійчук, доцент кафедри теорії та методики навчання ОІППО Галина Адамович, вчитель початкових класів, заступник директора з виховної роботи Сівко-Войнилівського НВК Калуського району Іванна Валько, вчитель початкових класів Івано-Франківської СШ №5 з поглибленим вивченням німецької мови Юлія Стовпюк.

— Ми працюємо відповідно до типової програми, затвердженої Міністерством освіти і науки, — інформує Галина Адамович. — Під час тренінгів розглянули крізь практичну складову концептуальні документи, концепцію «Нової української школи», проект «Державного стандарту початкової освіти». Тренери опрацьовували документи, виконуючи різні види завдань і вправ, щоби самим заглибитися у зміст документів і змогти донести основні світоглядні ідеї до вчителів. Ще одна важлива складова — це постать учителя як провідника змін, його світоглядні позиції, як він має змінитися. Також навчали як організувати клас, налагодити співпрацю з учнями, розпочати навчання з 1 вересня, як це навчання має бути наближено до дитини і як освітнє середовище має цьому сприяти. Окрім середовища, є ще два важливі напрями, які ми маємо змінити, — це зміст і методики. Середовище, зміст і методики — саме в цих трьох напрямах ми і рухаємося. Багато часу присвятили власне методикам, ознайомили вчителів з методиками критичного мислення, кооперативного навчання, інтегрованим підходом і як інтегрувати навчальні предмети з тим, щоб вийти на інтегровані курси. Також говорили про педагогіку партнерства…

Невід’ємною складовою навчання тренерів «Нової української школи» є дистанційний курс на освітній платформі «EdEra». Адже вміння навчатися онлайн, використовувати інформаційні технології в навчальному процесі необхідні для сучасного вчителя.

Враження з перших уст

За плечима вчителя початкових класів Тлумацької ЗШ Тлумацької ОТГ Галини Чабан — 26 років педагогічного стажу. Освітянка вирішила стати тренером «Нової української школи», адже переконана, що освітні зміни є неминучими, а сучасний вчитель має відповідати часові, в якому живе, та бути готовим до змін, котрі диктує сьогодення. «Взяла на себе відповідальність стати тренером через те, що люблю вчитися і вважаю, що людина живе доти, доки вчиться, — наголосила  Г. Чабан. — Хочу самовдосконалюватися, розвиватися, працювати по-новому, експериментувати. Маю деякий досвід, тому що працювала вже із розвивальним навчанням, за «ранковими зустрічами», а тепер хочу побачити, як буде втілюватися в життя концепція «Нової української школи».

Галина Чабан закликає своїх колег не боятися змін, бо, на її думку, саме вони є рушійною силою прогресу. Тим паче, що учні та їхні батьки вже давно готові до тих змін, котрі диктує новий стандарт початкової освіти, адже сучасне покоління вимагає інших підходів у навчанні.

Якою буде нова школа?

Які зміни диктує новий стандарт початкової школи і що в своїй роботі має змінити вчитель? Переконана, відповіді на ці запитання хочуть почути як педагогічна, так і батьківська громади. Тож з цими запитаннями звернулася до освітніх фахівців, котрі про «Нову українську школу» знають не з чуток.

Галина АДАМОВИЧ:

— Зміст «Державного стандарту початкової освіти» є кардинально іншим, аніж попередній. Раніше він випливав із тем, які мають учні засвоїти, тепер тема, зміст предмета відсуваються на другий план, на перший план виходять вміння. Тобто які вміння має бути сформовано в учнів, якщо вони засвоять відповідний зміст навчального матеріалу з тих чи інших предметів. Тому коли дивимося в «Державний стандарт», ми бачимо там такі очікувані результати на кінець другого і четвертого класів: «вмію вибирати книжку для читання», тобто не тільки «читаю стільки-то слів за хвилину», а вмію обирати, виражати своє бажання читати ту чи іншу книжку. Тобто стандарт більше орієнтується на ціннісні ставлення, компетентності та наскрізні вміння. Наша школа орієнтується на такі наскрізні вміння, як творче мислення, творчість, вміння вирішувати проблеми, емоційний інтелект… Це так звані м’які навички, яким в традиційній школі мало приділяють уваги.

«Нова українська школа» — це школа, яка насамперед орієнтована на учня, яка має на меті зробити навчання комфортним, безпечним, таким, яке б приносило задоволення і радість дитині. Думаю, що це найважливіші принципи, які будуть зреалізовані саме в «Новій українській школі».

Світлана ЮСИПЧУК:

— Що таке «Нова українська школа»? Це новий закон, нові підручники і посібники, нові методики, нове середовище і новий вчитель. Тобто педагог має перебудуватися. Дивлячись на «пілотників», бачимо, що вчитель не так навчає, як спрямовує. Діти більше роблять все самостійно та висловлюють свої думки з певних тем. Це також дуже важливо. і педагогу потрібно навчитися дослухатися до кожного конкретного учня, для нього є всі матеріали для підготовки, просто треба «опуститися» до рівня дітей і стати з ними партнером, а не «навчителем». Великий акцент роблять на творчу та самостійну роботу, дитина навіть в першому класі щось шукає, когось опитує. Діти мають можливість застосувати інформаційні технології, висловити свою думку.

Дуже гарно, що весь матеріал подається в тижневому тематичному варіанті. Наприклад, тиждень театру — і всі уроки підпорядковано цій темі. Що це дає? Те, що дитина системно здобуває певні знання та інформацію. і діти розглядають кожну тему з різних позицій, з позиції математики, музики, читання тощо. Це теж дуже позитивно.

Лариса ЗАГРІЙЧУК:

— Новий «Державний стандарт початкової освіти» насамперед змінює підходи, мислення вчителя і дітей, готовність до роботи, співпраці, активізує, розвиває критичне мислення. «Державний стандарт», думаю, готуватиме дітей до того сучасного світу, який їх чекає, щоб вони могли все те, що вивчають, реалізовують, досліджують, втілити в реальному житті.

Вчитель «Нової української школи» має бути відкритим, показувати дуже багато на практиці, бути демократичним, підтримувати учня у всьому для того, щоб він почувався важливим у школі. Також вчитель має бути сучасним, орієнтуватися у всьому, цікавитися новинками і все це втілювати у своїй роботі. інформаційні технології — невід’ємна частина в навчальному процесі, тому що сучасні діти дуже багато знають, користуються різними раджетами, а вчитель не має відставати від дітей, він має йти в ногу з часом, з дітьми.

…Світлана Юсипчук наголошує, що реформування початкової школи є дуже важливим і необхідним, адже учні вже наприкінці першого класу починали не любити школу. Насамперед це наслідок нагромадження великої кількості навчального матеріалу, який не завжди був цікавий сучасним дітям. і найважливіше: учні не розуміли, для чого їм все це вчити і як ці знання вони зможуть застосувати у житті. Перевантажені навчальні програми загнали учнів та вчителів у глухий кут, часу для творчості, як і можливостей для самореалізації та самоствердження, не залишалося, головне було, щоб дитина відтворила вивчене.

Бути чи не бути новій українській школі? Однозначно, бути, і третього тут не дано. Галина Адамович наголошує, що батьки майбутніх першокласників не повинні боятися нового «Державного стандарту початкової школи», а навпаки, мають радіти тому, що навчання в школі, його середовище, зміст та методики будуть орієнтовані на дитину. А щодо вчителів, то, звісно, серед них будуть і ті, котрі не сприймуть тих змін, не захочуть чи не зможуть перебудуватися. Але те, що будь-які зміни супроводжуються спротивом — це радше закономірність, аніж виняток з правила.

Наскільки вдало пройде перезавантаження української школи, покаже час. Наштовхує на позитивні прогнози той факт, що профільне міністерство розуміє, що тих вчителів, котрі першими впроваджуватимуть стандарт початкової освіти, потрібно навчити вчити по-новому.

(Visited 175 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5708

загрузка...

Легендарного прикарпатського підпільника та в'язня концтабору Аушвіц, який помер напередодні, поховають у середу на Личаківському цвинтарі (фото) 00:15 1 коментар

Ділимося сумною вісткою, що в суботу, 19 січня 2019 року, на празник Богоявлення у Львові на 99-му році життя упокоївся в Бозі провідний член Організації Українських Націоналістів, видатний громадський діяч,...

«Прикарпаття» вирушило на перший тренувальний збір до Яремче 23:21

Триває підготовка івано-франківського "Прикарпаття" до весняної частини чемпіонату Першої ліги. Минулого тижня команда готувалася на стадіоні "Рух", де футболісти займалися біговою роботою, а у п'ятницю провели тренування і двосторонній поєдинок...

В Івано-Франківську депутат від партії Коломойського спробував пропіаритись на пам’яті полеглих «кіборгів» 23:08 3 коментарі

У неділю, 21 січня в Івано-Франківську панахидою та пам'ятною ходою вшанували загиблих захисників Донецького аеропорту. Все дійство відбулось без жодної патрійної символіки. Втім, за деякий час на сайті Укропу з'явилась...

Станиславівські оголошення: шкіряні магнати старого міста 22:44

Одним з найбагатших людей Станиславова був промисловець Якуб Маргошес (1873-1939), власник фабрики з обробки шкіри, яка розкинулися на величезній території по сучасній вул. Ленкавського. Підприємство починало свою роботу з 20...

У Франківську мама з маленькою дитиною виявила біля смітника пробірки з кров’ю (фотофакт) 21:47 1 коментар

Працівники комунального підприємства “Муніципальна варта”, знайшли пробірки наповнені кров’ю, які хтось викинув у звичайний смітник. Знахідку виявили в Івано-Франківську біля будинку на вулиці Сніжній. “Вартові” відразу виїхали на місце події...

Коломийський фотограф опублікував чарівні світлини Карпат (фоторепортаж) 20:09

Фотограф з Коломиї Василь Іваночко опублікував у соцмережі світлини з карпатських гір. Фотограф поділився фотографіями з ранкової прогулянки на полонину Григорівка, г. Під-Берди. Нагадаємо, нещодавно у мережі з’явилось фото святкування Водохреща...

“Хто ліпше всіх бадяжить газ, хто чесний до людей?” – франківці з гумором просять дати їм якісний газ (відеокліп) 19:27 1 коментар

Творча студія “З понеділка” презентували пісенну комедію «Облгаз не бадяж газ».   Герої відео у шубах та зимовому одязі у квартирі читають заголовки місцевої преси “У Івано-Франківській області найкраща в...

В Івано-Франківську запрацював ще один комунальний транспортний маршрут №41 сполученням "Каскад" - Онкодиспансер (фоторепортаж) 18:12 8 коментарів

Вранці 21 січня в Івано-Франківську офіційно стартував новий комунальний маршрут №41К “Каскад-Онкодиспансер”. 41К перевозить пасажирів за маршрутом м-н Каскад – ТРЦ “Велес” – Вокзал – готель “Надія” – Коновальця –...

У франківському аеропорту оркестр Національної гвардії вшанував пам'ять полеглих "кіборгів" (фоторепортаж) 17:09 2 коментарі

У понеділок, 21 січня, у франківському аеропорту вшанували захисників Донецького аеропорту. Зіграв тернопільський військовий оркестр спільно з франківським оркестром національної гвардії. Виступ оркестру відбувався в рамках проведення всеукраїнської акції, присвяченої...

Як у Франківську проходила урочиста розколяда (фоторепортаж) 16:23

Вчора у Франківську пройшла урочиста розколяда з нагоди завершення циклу різдвяних свят Світлини із заходу в соціальній мережі опублікував міський голова Руслан Марцінків: Ось і завершились Різдвяні свята, а в...

Машина часу: якими були зірки і політики 10 років тому (фото) 15:38

Уже кілька днів у соцмережах не вщухає флешмоб під назвою #10yearsChallenge. У рамках нього зірки та звичайні люди показують, як вони виглядали у 2008 чи 2009-му роках порівняно із тим, які вони...

Скандальний екс-очільник Прикарпаття часів Януковича, засвітився під час висунення прокремлівського кандидата у Президенти Вілкула (фотофакт) 15:21 10 коментарів

20 січня в Запоріжжі пройшов форум «За мир та розвиток», який об'єднав понад 5000 учасників - представників ділових, промислових кіл, профспілок і роботодавців країни, громадських діячів. Це найбільший подібний форум,...

Ісус живе біля ратуші. У Франківську вже четвертий рік діє шопка з музикою, інтерактивом і місцевим Єрусалимом (фоторепортаж) 14:58

У самому центрі Франківська, на площі Ринок, уже кілька років стоїть шопка, яка навіть стала туристичною принадою. Тут завжди лунає музика, для дітей є цікаві механізми, які можна випробувати на...

Путін на Водохреще пірнав у ополонку таємно (фото) 14:37

Президент Росії Володимир Путін вирішив цього року, як і минулого, також пірнути в ополонку. Щоправда, таке купання господар Кремля приховав від очей звичайних росіян. Про цьогорічний президентський ритуал сповістив у...

Напевно, фотографи, що співпрацювали зі станиславівськими видавцями поштівок, були занадто теплолюбові, і в холоди воліли сидіти вдома. Інакше як пояснити майже повну відсутність листівок із краєвидами зимового міста? На австрійських і польських картках майже завжди літо чи весна, і лише епізодично вкрапляється осінь. 14:27 1 коментар

Напевно, фотографи, що співпрацювали зі станиславівськими видавцями поштівок, були занадто теплолюбові, і в холоди воліли сидіти вдома. Інакше як пояснити майже повну відсутність листівок із краєвидами зимового міста? На австрійських...

Світ побачити й від холоду втекти. Куди вирушають франківці, аби зігрітися взимку (фоторепортаж) 13:43

Поки одні збирають гроші на відпочинок влітку, інші обирають зимові мандри – аби не лише світ побачити, а ще й від холоду втекти. «Репортер» розпитав франківських мандрівників, куди вони літають...

На виїзді з міста ДТП, рух в бік Тисмениці ускладений (фоторепортаж) 13:36

Близько 11 години 21 січня на виїзді з Івано-Франківська в бік Тисмениці сталася ДТП.   Свідки з місця події інформують, що посеред дороги стоїть пошкоджений “Фольксваген Кадді”, є затор автомобілів. ...

Митрополит Галицький Кир Андрій відзначив 70-літній ювілей (фоторепортаж) 13:11

Вчора, у свято Собору святого Предтечі і Хрестителя Господнього Івана, Митрополит Галицький, священноархимандрит Спасо-Преображенського Угорницького монастиря Андрій відзначив 70-літній ювілей. Привітати Владику з Днем народження до Кафедрального собору Покрови Пресвятої...

Інше бачення через об'єктив: Інтерв'ю з франківським фотографом Сергієм Горічком 12:57

Як це бути фотографом-портретистом, чи немає конкуренції від гаджетів, чи приносить це заробіток. UaModna поспілкувалася з франківським фотографом-портретистом Сергієм Горічком. Як Ви вирішили стати фотографом? Фотографом я вирішив стати випадково,...

Не як всі: в Івано-Франківську організували незвичний освітній табір (фотофакт) 11:13

В Івано-Франківську з 3 до 12 січня молодіжна ініціатива “Дубль N” організувала освітній табір “Не як всі”. Про це у соцмережі розповів міський голова Руслан Марцінків. “Колись система вчила нас...
  • ріел ІФ виринаюча