Як на Прикарпатті готують тренерів «Нової української школи»

Українська освіта — на порозі кардинальних змін та цілковитого перезавантаження. На 27-му році незалежності України профільне міністерство намагається відійти від пережитків радянської системи освіти та починає будувати «Нову українську школу».
news-image: Як на Прикарпатті готують тренерів «Нової української школи»

З кожним днем освітня реформа стає дедалі ближчою до українських вчителя та учня. Новий навчальний рік з 1 вересня приготував чимало змін першокласникам та їхнім педагогам, адже вони розпочнуть вчитися за новим «Державним стандартом початкової освіти» і випробують на собі всі його плюси та мінуси. А поки майбутні першачки ще лише мріють про школу, в Міністерстві освіти та в регіональних інститутах післядипломної освіти кипить робота з підготовки педагогів до викладання по-новому. Впродовж тижня на базі Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (ОІППО) проходив тренінг «Підготовка тренерів до навчання вчителів «Нової української школи», пише газета Галичина.

Перші результати  експерименту

Сьогодні за новим «Державним стандартом початкової освіти» навчаються по два перші класи в 100 школах країни. На Прикарпатті таких чотири: Івано-Франківська ЗШ №9, Калуська ЗШ №11, Ямницький НВК Тисменицького району, Більшівцівська опорна школа. В інституті післядипломної педагогічної освіти задоволені першими результатами пілотних шкіл, котрі з 1 вересня 2017 року випробовують новий стандарт початкової освіти. «Ми проводили опитування вчителів пілотних шкіл. Одна з вчителів написала, що перестала почуватися лектором, а натомість відчула себе членом команди, — каже завідувач лабораторії дошкільної і початкової освіти  ОІППО Світлана Юсипчук. — Те, що вчителька «опустилася» до рівня дитини і вважає себе з дітьми однією командою, є дуже важливим. У цьому якраз вбачаю отой перший крок до позитивного результату».

З нового навчального року практика цього освітнього експерименту охопить усі школи. Тож тішить те, що профільне міністерство, перш ніж перейти до впровадження змін, готує і навчає вчителів, котрі невдовзі випробують зміни на практиці. Загалом з 1 вересня 2018-го першими випробують «Нову українську школу»  22 000 українських педагогів, з них понад 1 000 вчителів прикарпатських шкіл. На цьому етапі профільне міністерство готує тренерів — тих, котрі навчатимуть учителів.

— Надзвичайно важливо готувати вчителя до нововведень, — каже вчитель початкових класів Івано-Франківської приватної школи «Перша ластівка», тренер «Нової української школи» Лариса Загрійчук. Із 1 вересня він повинен бути готовим до роботи і змін. Пройшовши навчання, буде знати, як навчати, які методи і форми використовувати в своїй роботі для того, щоб дітям було цікаво і щоб вони із задоволенням ходили до школи.

Найкращі з найкращих

В Івано-Франківському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти впродовж тижня навчали тренерів «Нової української школи». Зі 100 охочих обрали 60 осіб, котрі уже з березня ц. р. почнуть передавати свої знання прикарпатським педагогам у 12 локаціях.

Усього на Прикарпатті мають пройти навчання понад 3 000 освітян, серед них — вчителі початкових класів, заступники директорів шкіл тощо. Тобто теоретично 1 вересня зміни навчальних методик та підходів у початковій школі не повинні стати для педагогів несподіванкою.

За словами завідувача лабораторії дошкільної і початкової освіти ОІППО Світлани Юсипчук, всі вчителі, котрі претендували стати тренерами, надсилали до інституту резюме та мотиваційні листи, адже важливо було відібрати вмотивованих педагогів, тих, хто має досвід роботи і прагне змін. Серед тренерів є не лише вчителі загальноосвітніх шкіл, а й викладачі Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника та Коломийського педагогічного коледжу. і це дуже важливо, адже про нові методики викладання майбутні вчителі мали б дізнаватися в студентській аудиторії, а не вже в класі під час роботи з учнями.

Методист лабораторії дошкільної і початкової освіти ОІППО Надія Попович наголошує, що, обираючи тренерів, враховували, чи мають педагоги навички праці з дорослою аудиторією. «Одне — як учитель працює з учнями в школі, а друге — як він зуміє навчити, передати те, що вимагають від сучасного вчителя, тій дорослій аудиторії, де працюватиме тренером», — каже методист.

Особливості  педагогічного тренінгу

Учителів, котрі вже незабаром передаватимуть свої знання колегам, навчали четверо сертифікованих тренерів «Нової української школи» — це вчитель початкової освіти Івано-Франківської приватної школи «Перша ластівка» Лариса Загрійчук, доцент кафедри теорії та методики навчання ОІППО Галина Адамович, вчитель початкових класів, заступник директора з виховної роботи Сівко-Войнилівського НВК Калуського району Іванна Валько, вчитель початкових класів Івано-Франківської СШ №5 з поглибленим вивченням німецької мови Юлія Стовпюк.

— Ми працюємо відповідно до типової програми, затвердженої Міністерством освіти і науки, — інформує Галина Адамович. — Під час тренінгів розглянули крізь практичну складову концептуальні документи, концепцію «Нової української школи», проект «Державного стандарту початкової освіти». Тренери опрацьовували документи, виконуючи різні види завдань і вправ, щоби самим заглибитися у зміст документів і змогти донести основні світоглядні ідеї до вчителів. Ще одна важлива складова — це постать учителя як провідника змін, його світоглядні позиції, як він має змінитися. Також навчали як організувати клас, налагодити співпрацю з учнями, розпочати навчання з 1 вересня, як це навчання має бути наближено до дитини і як освітнє середовище має цьому сприяти. Окрім середовища, є ще два важливі напрями, які ми маємо змінити, — це зміст і методики. Середовище, зміст і методики — саме в цих трьох напрямах ми і рухаємося. Багато часу присвятили власне методикам, ознайомили вчителів з методиками критичного мислення, кооперативного навчання, інтегрованим підходом і як інтегрувати навчальні предмети з тим, щоб вийти на інтегровані курси. Також говорили про педагогіку партнерства…

Невід’ємною складовою навчання тренерів «Нової української школи» є дистанційний курс на освітній платформі «EdEra». Адже вміння навчатися онлайн, використовувати інформаційні технології в навчальному процесі необхідні для сучасного вчителя.

Враження з перших уст

За плечима вчителя початкових класів Тлумацької ЗШ Тлумацької ОТГ Галини Чабан — 26 років педагогічного стажу. Освітянка вирішила стати тренером «Нової української школи», адже переконана, що освітні зміни є неминучими, а сучасний вчитель має відповідати часові, в якому живе, та бути готовим до змін, котрі диктує сьогодення. «Взяла на себе відповідальність стати тренером через те, що люблю вчитися і вважаю, що людина живе доти, доки вчиться, — наголосила  Г. Чабан. — Хочу самовдосконалюватися, розвиватися, працювати по-новому, експериментувати. Маю деякий досвід, тому що працювала вже із розвивальним навчанням, за «ранковими зустрічами», а тепер хочу побачити, як буде втілюватися в життя концепція «Нової української школи».

Галина Чабан закликає своїх колег не боятися змін, бо, на її думку, саме вони є рушійною силою прогресу. Тим паче, що учні та їхні батьки вже давно готові до тих змін, котрі диктує новий стандарт початкової освіти, адже сучасне покоління вимагає інших підходів у навчанні.

Якою буде нова школа?

Які зміни диктує новий стандарт початкової школи і що в своїй роботі має змінити вчитель? Переконана, відповіді на ці запитання хочуть почути як педагогічна, так і батьківська громади. Тож з цими запитаннями звернулася до освітніх фахівців, котрі про «Нову українську школу» знають не з чуток.

Галина АДАМОВИЧ:

— Зміст «Державного стандарту початкової освіти» є кардинально іншим, аніж попередній. Раніше він випливав із тем, які мають учні засвоїти, тепер тема, зміст предмета відсуваються на другий план, на перший план виходять вміння. Тобто які вміння має бути сформовано в учнів, якщо вони засвоять відповідний зміст навчального матеріалу з тих чи інших предметів. Тому коли дивимося в «Державний стандарт», ми бачимо там такі очікувані результати на кінець другого і четвертого класів: «вмію вибирати книжку для читання», тобто не тільки «читаю стільки-то слів за хвилину», а вмію обирати, виражати своє бажання читати ту чи іншу книжку. Тобто стандарт більше орієнтується на ціннісні ставлення, компетентності та наскрізні вміння. Наша школа орієнтується на такі наскрізні вміння, як творче мислення, творчість, вміння вирішувати проблеми, емоційний інтелект… Це так звані м’які навички, яким в традиційній школі мало приділяють уваги.

«Нова українська школа» — це школа, яка насамперед орієнтована на учня, яка має на меті зробити навчання комфортним, безпечним, таким, яке б приносило задоволення і радість дитині. Думаю, що це найважливіші принципи, які будуть зреалізовані саме в «Новій українській школі».

Світлана ЮСИПЧУК:

— Що таке «Нова українська школа»? Це новий закон, нові підручники і посібники, нові методики, нове середовище і новий вчитель. Тобто педагог має перебудуватися. Дивлячись на «пілотників», бачимо, що вчитель не так навчає, як спрямовує. Діти більше роблять все самостійно та висловлюють свої думки з певних тем. Це також дуже важливо. і педагогу потрібно навчитися дослухатися до кожного конкретного учня, для нього є всі матеріали для підготовки, просто треба «опуститися» до рівня дітей і стати з ними партнером, а не «навчителем». Великий акцент роблять на творчу та самостійну роботу, дитина навіть в першому класі щось шукає, когось опитує. Діти мають можливість застосувати інформаційні технології, висловити свою думку.

Дуже гарно, що весь матеріал подається в тижневому тематичному варіанті. Наприклад, тиждень театру — і всі уроки підпорядковано цій темі. Що це дає? Те, що дитина системно здобуває певні знання та інформацію. і діти розглядають кожну тему з різних позицій, з позиції математики, музики, читання тощо. Це теж дуже позитивно.

Лариса ЗАГРІЙЧУК:

— Новий «Державний стандарт початкової освіти» насамперед змінює підходи, мислення вчителя і дітей, готовність до роботи, співпраці, активізує, розвиває критичне мислення. «Державний стандарт», думаю, готуватиме дітей до того сучасного світу, який їх чекає, щоб вони могли все те, що вивчають, реалізовують, досліджують, втілити в реальному житті.

Вчитель «Нової української школи» має бути відкритим, показувати дуже багато на практиці, бути демократичним, підтримувати учня у всьому для того, щоб він почувався важливим у школі. Також вчитель має бути сучасним, орієнтуватися у всьому, цікавитися новинками і все це втілювати у своїй роботі. інформаційні технології — невід’ємна частина в навчальному процесі, тому що сучасні діти дуже багато знають, користуються різними раджетами, а вчитель не має відставати від дітей, він має йти в ногу з часом, з дітьми.

…Світлана Юсипчук наголошує, що реформування початкової школи є дуже важливим і необхідним, адже учні вже наприкінці першого класу починали не любити школу. Насамперед це наслідок нагромадження великої кількості навчального матеріалу, який не завжди був цікавий сучасним дітям. і найважливіше: учні не розуміли, для чого їм все це вчити і як ці знання вони зможуть застосувати у житті. Перевантажені навчальні програми загнали учнів та вчителів у глухий кут, часу для творчості, як і можливостей для самореалізації та самоствердження, не залишалося, головне було, щоб дитина відтворила вивчене.

Бути чи не бути новій українській школі? Однозначно, бути, і третього тут не дано. Галина Адамович наголошує, що батьки майбутніх першокласників не повинні боятися нового «Державного стандарту початкової школи», а навпаки, мають радіти тому, що навчання в школі, його середовище, зміст та методики будуть орієнтовані на дитину. А щодо вчителів, то, звісно, серед них будуть і ті, котрі не сприймуть тих змін, не захочуть чи не зможуть перебудуватися. Але те, що будь-які зміни супроводжуються спротивом — це радше закономірність, аніж виняток з правила.

Наскільки вдало пройде перезавантаження української школи, покаже час. Наштовхує на позитивні прогнози той факт, що профільне міністерство розуміє, що тих вчителів, котрі першими впроваджуватимуть стандарт початкової освіти, потрібно навчити вчити по-новому.

(Visited 118 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:Через негоду, в передмісті Івано-Франківська злетів з дороги та перекинувся легковий автомобіль (фото) 19:12

У неділю, 18 березня близько 10:00 години у селі Драгомирчани Тисменицького району трапилася ДТП, внаслідок якої автівка вилетіла у кювет та перекинулася. Про це повідомили у Телеграм-чаті від “AutoLife IF“. У прес-службі…

В Івано-Франківську стає модно вести здоровий спосіб життя (фоторепортаж) 18:532 коментарі

За вікном весна, а це означає, що між тренажерним залом та пробіжкою на свіжому повітрі, ви все частіше будете обирати останнє. У користі для організму регулярних пробіжок ніхто не сумнівається, оскільки…

В Івано-Франківську презентували картини атовців (фоторепортаж) 18:273 коментарі

17 березня відбулася презентація виставки картин бійців АТО у рамках проекту “Воїни малюють мир”, інформує “Галицький кореспондент”. На презентації франківський журналіст Володимир Гарматюк для всіх охочих провів майстер-клас із виготовлення…

Головний дорожник Прикарпаття розповів про стан доріг після снігопаду 18:185 коментарів

Ситуація на дорогах Івано-Франківської області складна, проте рух автомобільного транспорту забезпечений. Про таке на своїй сторінці у Facebook повідомив керівник Служби автомобільних доріг в області Василь Буджак. Через снігову бурю, яка…

У центрі Франківська переселенці протестували проти виборів у анексованому Криму (фото) 18:082 коментарі

Сьогодні, 18 березня відбудуваються президентські вибори в Росії, зокрема вони проходять й в анексованому Криму. У зв’язку з цим переселенці зібралися на площі Ринок у Франківську для висловлення протесту проти…

Завтра у Тисмениці відбудеться похорон священника УГКЦ 17:591 коментар

Ввечері 16 березня 2018 року Божого на 42 році життя після недуги відійшов до вічності священнослужитель Коломийської єпархії УГКЦ о. Руслан Пасічний.   Про це інформує прес-служба Коломийської єпархії. Душпастирське служіння…

Громада мусить заробляти. У Печеніжинській ОТГ роблять ставку на унікальних баранів і малину 17:467 коментарів

  Печеніжинська ОТГ об’єдналася на Прикарпатті ще у 2015 році. Нині це дев’ять населених пунктів і майже 18 тис мешканців. За цей час їхній бюджет зріс з 8 млн до…

Дівчина з Калуша відзначилася на Всеукраїнській олімпіаді 17:12

Калуська гімназистка Катерина Бабій, учениця 11-Б класу, стала переможницею (ІІ місце) ІV етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з екології, інформують “Вікна”.   Конкурс проходив 13-17 березня 2018 року в Житомирі. У заключному…

На Богородчанщині троє дітей через непутящу матір живуть в жахливих умовах (фото) 16:3110 коментарів

На Богородчанщині від початку цього року працівники ювенальної превенції зафіксували вже майже два десятки фактів невиконання батьками обов’язків щодо виховання дітей. Серед них як вперше виявлені випадки, так і повторне…

У франківському коледжі роботодавці радять, як краще готувати для них фахівців (фото) 15:442 коментарі

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків відвідав коледж ресторанного сервісу та туризму, де навчаються близько 900 студентів. Тут готують спеціалістів потрібних для Івано-Франківська, як туристичного міста, професій: кухарів, офіціантів, кондитерів, барменів,…

Прикарпатську пару вигнали із телепроекту в якому учасники змагалися за 500 тисяч гривень (фото) 15:184 коментарі

На телеканалі СТБ 3 березня стартувало нове тревел-шоу «Світами за скарбами». У шоу беруть участь 8 пар, одна з яких – це відомий прикарпатський тренер зі схуднення Роман Яремко з…

Турнір зі спортивної гімнастики відбувся в Івано-Франківську (фоторепортаж) 14:471 коментар

В Івано-Франківську відбувся 22-й Міжнародний турнір зі спортивної гімнастики «Зірки Прикарпаття». Окрім місцевих спортсменів до нас завітали близько 120 учасників з Києва, Львова та інших куточків України, і навіть гості…

В університеті Короля Данила обрали міс та місіс ВНЗ (фото+відео) 14:291 коментар

Конкурс відбувся у четвер, 15 березня. Всього за звання “Міс Університету” боролись 11 студенток, а за звання “Місіс Університету” – 7 працівниць.   Перемогу у головній номінації “Міс” здобула володарка…

«Любов до гробу», – у Франківську показали виставу, в якій кожен може впізнати себе (фоторепортаж) 13:081 коментар

У постановці є все, чого може хотіти глядач – палкі стосунки, «любовний трикутник» та ідеальна жінка. Вчора, 17 березня, у Івано-Франківському академічному обласному музично-драматичному театрі імені Івана Франка відбулася прем’єра…

На Прикарпаття «прийшла весна» (фото із соцмереж) 12:346 коментарів

У ніч на 18 березня на Франківщині випала значна кількість снігу. Прикарпатці у соцмережах діляться світлинами засніжених вулиць. “Хто заскучав за зимою? Ну це й навалило за ніч! А ще передає…

Прикарпатців просять терміново допомогти лелекам, які вчора прилетіли із вирію (фото) 11:41

Прикарпатців просять терміново допомогти лелекам, які вчора прилетіли із вирію “Калушани! Навпроти автозаправки на вул. Козоріса у снігу стоять лелеки і їм потрібна допомога. Терміново. Повідомила і фото надіслала Руся…

Як цієї ночі франківські комунальники боролись зі сніговою стихією (фоторепортаж) 10:175 коментарів

В Івано-Франківську через погодні умови комунальники працювали цілу ніч. Про це повідомив міський голова Руслан Марцінків, інформує WestNews. “На поміч машинам прийшли і люди. Максимально намагались впоратись з негодою, аби…

Прикарпатців закликають допомогти 27-річному чоловіку, який зламав хребет 01:13

В кінці січня 2018 року ГО «СЛІД» вперше оголосила про акцію «Другу на електровізок» і з того часу розпочався збір коштів на його придбання. Вартість електровізка 3800 €. На сьогодні…

Цукерка у шкарпетці. 91-річна Анна Дівнич з Крихівців щодня в’яже теплі речі хлопцям в АТО (фото) 23:416 коментарів

На початку квітня Анна Дівнич з приміського села Крихівці відсвяткує 92 роки. Незважаючи на поважний вік, бабуся не може всидіти без роботи. Щодня, вже чотири роки поспіль, вона в’яже хлопцям…

Чоловік – на першому місці. Відомий психолог вчив франківчанок будувати здорові стосунки 23:1610 коментарів

Відомий телеведучий і психолог Дмитро Карпачов відверто поспілкувався з франківцями про те, як будувати здорові стосунки. Карпачов зустрівся з франківцями у залі Обласної філармонії, де провів кількагодинну лекцію про психологію…

  • ріел ІФ виринаюча