Як не сказитись без вакцини: щороку півтисячі франківців стають жертвами нападу бродячих собак

Щорічно майже півтисячі франківців звертаються за допомогою до медиків через укуси домашніх та диких тварин.

Третині з них призначають профілактичну вакцинацію, що має вберегти від страшної недуги – сказу, який передається через слину інфікованих тварин і у випадку зараження має летальні наслідки. Та от доступної раніше вакцини наразі в медичних установах немає – за бюджетні кошти її не постачають, а заплатити за неї в аптеках може далеко не кожен.

Число укусів

Днями начальник управління охорони здоров’я Івано-Франківської міськради Марія Бойко повідомила, що за рік від 300 до 500 жителів міста звертаються у травмпункт через укуси бродячих собак. З них орієнтовно 35% потребують щеплення, пишуть Версії з посиланням на Галицький кореспондент.

Раніше ця цифра була більшою – близько 600 звернень. Упродовж останніх років внаслідок укусів тварин до травмпункту звертаються 400-450 людей, каже Ігор Непорадний, міський рабіолог, ургентний травматолог травматологічного відділення 1-ї міської лікарні. Приблизно третині – від 90 до 100 осіб – змушені призначати профілактичне лікування від сказу.

Якщо кусає відома тварина – кішка, собака, навіть бродяча, яка має визначене місце перебування, за нею ведеться спостереження. Контроль триває впродовж десяти днів. Якщо з твариною не відбувається нічого, змін у її стані чи поведінці не спостерігається, то на сказ вона не хвора, а відтак і лікування непотрібне.

У випадку укусу невідомою твариною, місце перебування якої в подальшому відслідкувати не можна, або ж дикою (вовк, лисиця, їжак, кажан), або якщо впродовж десяти днів тварина загинула, призначається відповідний курс лікування.

Без доступної вакцини

Коли є необхідні для щеплення медикаменти, то лікарі переконують пройти курс лікування. Необхідно це для запобігання хворобі, адже якщо людина захворіє на сказ, то у 99% випадків це смерть.

Для закупівлі профілактичної вакцини мають виділятися бюджетні кошти, повинна діяти програма із забезпечення сироватками від сказу, розповідає фахівець. Наприкінці 2016 р. вакцини було завезено з надлишком, але до кінця 2017-го вона закінчилася. Наразі за державний кошт вакцина не закуповується – гроші на це не виділяються. Така ситуація по цілій країні. Натомість вакцину можна придбати в аптеці, тож люди, які потребують лікування, змушені купувати її за власні кошти.

Вакцина – дорога. Ціна її, залежно від партії, – від 420 до 480 грн. за один укол, а на курс лікування потрібно п’ять уколів. Бувало, що людина хоче лікуватися, але матеріальної змоги не має. У деяких випадках пацієнт змушений перервати лікування, а дехто навіть не починає, розуміючи, що грошей на лікування не вистачить.

«Я це питання буду порушувати публічно. Не може так бути. Так само, як і від дифтерії, кору, сироватка від сказу повинна бути доступною для всіх. Лікарня видатки на закупівлю вакцини не планує, це має йти з держбюджету, а з бюджету – нема», – обурюється Ігор Непорадний.

Собаки і не тільки

Найчастіше до травмпункту приходять люди з укусами собак на руках чи ногах. Одного разу звернувся чоловік, якому під час гри собака відкусив частину вуха. Ще один п’яний чоловік цілував собаку, а той вкусив його за ніс. За допомогою якось звернувся хлопець, який відігнав кота від кажана, а коли відпускав його, кажан вкусив свого рятівника.

«А ще бувають випадки, коли на профілактичні заходи приходять працівники приватних ветеринарних клінік. Люди привозять до них тварин, вони лікують улюбленців, а потім з’ясовується, що та тварина скажена. Ті, хто з хворою твариною контактували без рукавичок чи захисних окулярів, змушені лікуватися», – додає фахівець.

У 2017 р. на Прикарпатті зареєстровано 52 неблагополучні (де виявлено хворих тварин) пункти зі сказу, в яких захворіло 67 тварин, у 2016 р. – 30 пунктів і 36 хворих тварин, у 2015 р. – 24 пункти і 28 тварин, у 2014 р. – 30 пунктів і 34 хворих тварини. Таку статистику наводить начальник відділу забезпечення протиепізоотичної роботи Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Іван Васьків.

Реєстрація сказу

Процедура реєстрації випадків захворювання на сказ доволі кропітка. У випадку загибелі тварини її власник повідомляє спеціалістів ветеринарної служби, звертаючись у дільничну установу або районну ветлікарню. На місце виїжджають фахівці служби, відбирають патматеріал. Якщо тварина велика, забирають голову, невелика – цілу тварину.

Патматеріал відправляють в Івано-Франківськ у державну лабораторію Держпродспоживслужби. Це єдина в області лабораторія, яка проводить дослідження на сказ. Обстеження здійснюється методом люмінесцентної мікроскопії, воно триває 5-6 годин.

«Після того, як провели дослідження і підтвердився позитивний результат, повідомляється відповідний територіальний орган на території, де був зареєстрований такий випадок. Повідомляється також лабораторний центр, фахівців медичної служби, особливо, коли є контактуючі з твариною люди», – пояснює фахівець.

Після такого повідомлення в районі проводиться засідання державної надзвичайної протиепізоотичної комісії. Зібрання скликається на кожен окремий випадок. Рішенням комісії на певну територію накладаються карантинні обмеження, що діють 60 днів. Фахівці Держпродспоживслужби виїжджають на місце, проводять епізоотичне розслідування. Такі заходи необхідні для встановлення джерела зараження.

«Резервуар» для збудника

«Як правило, сказ у домашніх тварин проявляється після контакту з дикими тваринами. Джерелом інфекції є лисиця, вона є «резервуаром» збудника сказу в природному середовищі. У самої ж тварини клінічні ознаки сказу можуть не проявлятися, вона може не хворіти, водночас може розносити вірус», – каже пан Васьків.

Вірус передається лише через укус, він міститься у слині. Слина має потрапити на травмовану шкіру, інакшим чином зараження не відбувається. Інкубаційний період залежить від того, де був здійснений укус, від ваги тварини. Він може тривати від трьох тижнів до року. По нервових клітинах вірус потрапляє у головний мозок, тоді й починають проявлятися симптоми зараження: водобоязнь, агресивність, слиновиділення, параліч, неадекватна поведінка тварини.

Профілактика хвороби

Тварини, які є носіями сказу, живуть здебільшого в низинних районах. Лисиця в горах не живе, вона є в невеликих лісопосадках, у степовій частині, на польових угіддях, у хащах.

«Нещодавно ми проводили пероральну вакцинацію диких м’ясоїдних тварин на території  Болехова, Долинського, частково Рожнятівського та Надвірнянського районів. Це визначена Європейським Союзом буферна зона за 100 кілометрів від кордону з Угорщиною», – зауважує фахівець.

Проводиться також профілактична вакцинація домашніх тварин – собак і котів. У разі виявлення неблагополучного пункту вакцинують усіх тварин: велику та дрібну рогату худобу, коней, собак та котів.

Вакцинація тварин для профілактики сказу є обов’язковою, вакцина для цього закуповується за державні кошти. Є розроблений план протиепізоотичних заходів, відповідно до якого фахівці служби проводять профілактичну вакцинацію собак, а цього року і котів. За потреби, наприклад, після укусу дикої тварини, якщо після контакту не минуло 36 год., можна провести курс вимушеної вакцинації. Це вбереже тварину від зараження.

«Є власники, які відмовляються вакцинувати домашніх улюбленців. Інші закривають подвір’я, потрапити туди не можна. Але ж це безпека людей! Ми доводимо людям, що сказ – це дуже небезпечне захворювання, воно не лікується і у випадку зараження людини закінчується летально», – підсумовує Васьків.

Під текст

У 2018 році зафіксовано дев’ять неблагополучних пунктів. З них у Долинському районі – 1, Надвірнянському – 2, Рожнятівському – 1, Коломийському – 1, Рогатинському – 2, Тисменицькому – 1, Тлумацькому – 1.

Минулого року лідером невтішної статистики став Калуш – 6 та Калуський район – 11 пунктів. На Рогатинщині було 5 пунктів, у Коломийському районі – 7. У деяких інших районах було зафіксовано по одному-двох випадках захворювання тварин на сказ.

Джерело

(Visited 109 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Якщо тенденція з розплодженням бродячих псів продовжиться , то загроза для людей буде дуже велика.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7059

загрузка...

У Долинській ЦРЛ створять відділення невідкладної допомоги 14:57

У Долинській центральній районній лікарні з’явиться відділення невідкладної допомоги. Про це йшлося на зустрічі голови районної державної адміністрації Юрія Мазура та голови районної ради Івана Даниліва із головним лікарем Долинської...

Франківська лікарка Олександра Бойчук може очолити перинатальний центр у Львові 22:21 5 коментарів

Департамент охорони здоров’я ЛОДА подав подання в управління майном спільної власності Львівської облради про призначення в.о. директора Львівського обласного перинатального центру Олександри Бойчук – лікаря акушер-гінеколога з Івано-Франківська. Про це...

Багатодітній сім’ї з Прикарпаття необхідна допомога: в 1-річної дитини сильні опіки 20:52

Однорічна дитина з Коломийського району потрапила з сильними опіками в лікарню: багатодітній сім’ї потрібна допомога небайдужих. Інформацію про необхідну допомогу опублікувала Наталя Перцович у Facebook. Пані Наталя розповіла, що однорічна дитина...

Минулого року пневмонія забрала життя 40 прикарпатців 15:36

Таку цифру назвали медики у четвер, 14 лютого, на підсумковій медичній нараді щодо пульмонологічної та фтизіатричної служб в області за 2018 рік. під керівництвом директора департаменту охорони здоров’я Миколи Стовбана. За...

На Прикарпатті за тиждень 12 тисяч людей захворіли на грип та ГРВІ 22:26

Протягом шостого тижня в Івано-Франківській області на грип та ГРВІ захворіло 11970 осіб. Про це повідомили в Івано-Франківському обласному лабораторному центрі МОЗ України. Серед захворілих - 7875 дітей до 17...

На Прикарпатті більше тисячі людей перехворіли кором 22:32

З 28 грудня 2018 року по 7 лютого 2019 року в Івано-Франківській області зареєстровано 1052 звернення з підозрою на кір. Про це повідомили в Івано-Франківському обласному лабораторному центрі МОЗ України....

На Тисмениччині триває будівництво амбулаторії монопрактики сімейної медицини (фоторепортаж) 21:29

Впровадження реформи первинної медичної допомоги у сільській місцевості на Прикарпатті відбувається успішно. Свідченням цьому є будівництво у с. Старі Кривотули Тисменицького району однієї із 26 запланованих в області амбулаторій сімейної...

Союз українок Америки придбав медичне обладнання для Богородчанської ЦРЛ 13:54

12 лютого відбулася зустріч першого заступника голови Богородчанської райдержадміністрації Івана Загірняка та заступника голови райдержадміністрації Василя Поштарюка з членом Союзу українок Америки Тетяною Савин. Про це повідомили в Богородчанській РДА....

Медреформа 2019: права пацієнта, куди скаржитись на порушення, і що впливає на зарплату медиків 09:14

Медреформа 2019: права пацієнта, куди скаржитись на порушення, і що впливає на зарплату медиків Чому сімейні лікарі ще не працюють так, як нам би хотілося? Чому у частини медиків не...

Супрун повертається до виконання своїх обов’язків, - Омелян 07:51 6 коментарів

Сьогодні Уляна Супрун може повертатися до виконання обов’язків міністра охорони здоров’я Про це сказав міністр інфраструктури Володимир Омелян в програмі "Вердикт" з Сергієм Руденком на Еспресо.TV. "Сьогодні уряд прийняв рішення,...

На Прикарпатті лабораторно підтвердили майже півсотні випадків захворювання на грип (відеосюжет) 13:22

Із запровадженням карантину в школах Прикарпаття учні стали хворіти менше. За словами завідувачки відділу досліджень біологічних факторів «Івано-Франківського обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України» Тетяни Джус, протягом останнього тижня...

Народжувати у комфорті: Як змінився франківський пологовий 19:53

Днями в Івано-Франківському міському клінічному перинатальному центрі відбулась медична конференція. На заході підбивали підсумки роботи комунального некомерційного підприємства за 2018 рік та окреслювали стратегію роботи закладу на 2019-2020 роки, йдеться...

Знижки до Дня всіх закоханих в спортклубі InterFit 14:45

Знижки до Дня всіх закоханих в спортклубі InterFit До Дня всіх закоханих в спортклубі InterFit в Івано-Франківську ЗНИЖКИ на абонементи навіть 45%.  Акція триває з 9-го по 14-те лютого.  ...

Для Прикарпатського онкоцентру купили японський томограф за 43 мільйони гривень 13:45 1 коментар

Департамент охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА 27 грудня за результатами тендеру замовив ТОВ "Астріум" томограф за 43,38 млн грн. Про це повідомляється у системі “Прозорро“, пишуть Наші гроші. До кінця 2019 року...

Стало відомо, що чекає тих прикарпатців, хто не підписав декларацію з сімейним лікарем 12:57 1 коментар

Зовсім скоро в Україні будуть впроваджені нові правила обслуговування пацієнта. Про них Дзеркалу медіа розповів керівник Коломийського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Володимир Мельничук З 1 липня пацієнт, який не має підписаної...

Двоє прикарпатців потрапили до реанімації через грип 10:55

Двоє прикарпатців перебувають в реанімації через важку форму грипу, повідомляють UA:Карпати. Хвороба дала ускладнення – двосторонню пневмонію. У стаціонарі обласної клінічної інфекційної лікарні 29 осіб, серед них – 12 дітей....

На четвертій стадії раку прикарпатці зробили унікальну операцію – лікарі дають надію (відеосюжет) 17:46

В Україні тестують унікальний пристрій, який тонкою голкою випалює метастази в онкохворих. Вартість пристрою складає 40 тисяч доларів, одна голка коштує 600 доларів. Україна – єдина країна Європи, де тестують...

Минулоріч на диспансерному обліку з приводу важких захворювань перебувало понад 28 тисяч франківців 14:15

На засіданні виконавчого комітету міської ради заслухали інформацію про виконання програми «Здоров`я населення міста Івано-Франківська на 2018 – 2020 роки». З метою повноцінного медичного забезпечення мешканців розроблена та затверджена міською...

У надвірнянських школах карантин продовжено іще на тиждень 08:20 1 коментар

У Надвірній всі школи ще цей тиждень будуть закриті на карантин. Про це інформує Надвірнянська РДА "У зв’язку із збільшенням захворюваності на грип та ГРВІ педагогічними радами прийнято накази про...

Будівництво ФАПів у селах на Прикарпатті: реалізація проекту, терміни виконання та значення реформи (карта) 00:05

На Прикарпатті активно впроваджується реформа сільської медицини. На сьогодні в області ведуться роботи у всіх амбулаторіях, з яких п’ять буде введено в експлуа­тацію до кінця І кварталу 2019 року. Про...
  • ріел ІФ виринаюча