Як не спіткнутися об поріг прозорих закупівель: аналізуємо Івано-Франківську область

“Антикорупційна платформа” підготувала дослідження ефективності використання коштів на допорогових закупівлях в Івано-Франківській області. Ми порівняли проведення закупівель у трьох міських радах і в замовників, підпорядкованих облдержадміністрації.

13 квітня Президент України вніс на розгляд до Верховної Ради проект Закону про внесення змін до Закону України “Про публічні закупівлі”, визначивши його як невідкладний. Одним з найголовніших нововведень закону є запровадження обов’язкових допорогових закупівель, очікувана вартість яких складає 50 тисяч гривень і більше. Для порівняння, чинним Законом для більшості товарів та послуг передбачено обов’язкове проведення конкурентних закупівель лише з очікуваною вартістю понад 200 тисяч гривень, а для робіт – понад 1,5 мільйона.

Тим не менше, багато адміністрацій та органів місцевого самоврядування за останні два роки прийняли прогресивні рішення про порядок проведення допорогових закупівель, в яких понизили так званий “поріг” для конкурентних процедур до 50 тисяч і нижче. На веб-порталі Prozorro передбачена можливість здійснювати конкурентні закупівлі очікуваною вартістю до 200 тисяч з метою обрати дешевшу пропозицію. Така закупівля регламентується Порядком здійснення допорогових закупівель.

На жаль, Івано-Франківська область пасе задніх у питанні врегулювання допорогових закупівель. Організація “Громадський контроль” склала рейтинг прозорості закупівель серед обласних державних адміністрацій за 2017 рік. Одним з критеріїв була частка конкурентних допорогових закупівель у відношенні до неконкурентних (звітів). Івано-Франківська ОДА посіла за цим критерієм третє місце з кінця.

Чи справді все так погано з закупівлями на Прикарпатті? І наскільки готові бюджетні замовники до майбутніх змін у проведенні допорогів? Ми вирішили розібратися в цих питаннях, проаналізувавши допорогові закупівлі в Івано-Франківській області за минулий рік.

До вибірки попали 306 замовників, які підпорядковуються 4 головним органам:

Бурштинська міська рада – 7 організаторів

Коломийська міська рада – 11 підпорядкованих замовників

Івано-Франківська міська рада – 65 замовників

Івано-Франківська обласна державна адміністрація – 223 замовники.

У міських радах аналізувалися всі замовники, підпорядковані цій раді, – від комунальних підприємств до відділів і управлінь. Аналіз замовників обласної держадміністрації охопив усі районні адміністрації з їхніми структурними підрозділами, а також розпорядників коштів на обласному рівні.

Ми вирішили дослідити і зіставити, яка ситуація з допороговими закупівлями в трьох містах і області загалом. Задля цього підрахували, скільки закупівель було проведено на конкурентній основі, яка успішність таких закупівель і, відповідно, скільки бюджетних коштів вдалося зекономити на допорогах.

 

КІЛЬКІСТЬ ТА ВАРТІСТЬ

Для початку варто зауважити один важливий момент. Бурштинська та Івано-Франківська міські ради прийняли у 2016 році відповідні рішення про проведення допорогових закупівель починаючи з 2017 року. Поріг для таких закупівель в Івано-Франківську встановлений на рівні 50 тисяч гривень, у Бурштині – від 3 тисяч гривень очікуваної вартості.

Коломийська міська рада і обласна державна адміністрація у відповіді на наш запит зазначили, що їхні замовники керуються при здійсненні допорогових закупівель Наказом ДП “Зовнішторгвидав України” №35 “Про затвердження порядку здійснення допорогових закупівель”. А отже, вибір проводити закупівлю через конкурс чи укладати прямий договір повністю залежить від волі замовника. Як ми побачимо далі, це аж ніяк не стимулює більшість розпорядників коштів до підвищення прозорості і економії у публічних закупівлях.

А тепер давайте глянемо на самі показники. Для більш точних даних у кількісному вимірі рахувалася кількість лотів, у вартісному – поточна сума укладених договорів.

Дані взято з bi.prozorro.org

 

Івано-Франківськ

Як  бачимо, найкращий показник з допорогових закупівель – в Івано-Франківської міської ради. 60% усіх допорогів тут проводилося на конкурсній основі. Щодо тих, що проходили поза конкурсом, – велика частка з них (253) не перевищують вартість 50 тисяч гривень. Також слід взяти до уваги, що саме рішення міської ради про порядок проведення допорогових закупівель містить близько двох десятків винятків, коли можна не проводити конкурс. Ну і, звісно, є окремі замовники, які просто ігнорують рішення міської ради. Раніше ми писали про таких замовників, наприклад, про КП “Водоекотехпром” або про Міську центральну клінічну лікарню. Важливо відмітити, що Івано-Франківськ – єдине місто в області, де загальна вартість укладених договорів шляхом проведення конкурсних закупівель перевищує вартість прямих договорів.

 

Бурштин

На другому місці за показниками прозорих допорогових закупівель у нас Бурштинська міська рада. Незважаючи на прийнятий мінімальний поріг у 3000 гривень, все ж кількість конкурентних і неконкурентних закупівель тут розділилася навпіл. Чому так сталося? Якщо поглянути на ці 248 прямих договорів, то побачимо, що майже половина з них укладені з КП “Капітальне будівництво Бурштинської міської ради” та КП “Житловик”. Справа в тому, що закупівлі з цими комунальними підприємствами не підпадають під дію рішення Бурштинської міської ради про допорогові закупівлі. Як і в Івано-Франківську, тут додали цілий ряд виняткових ситуацій, коли можна не проводити конкурс на допорогах. Також значна частина неконкурентних закупівель здійснена через причину попередніх неуспішних спроб провести допорогову закупівлю.

До речі, в рішенні про допороги міська влада прописала позитивну практику щоквартального звітування розпорядників бюджетних коштів про здійснення допорогових закупівель і досягнуту економію на них.

 

Коломия

В Коломиї вже кидається в очі відсутність врегулювання проведення допорогових закупівель. Бачимо, що різниця між конкурентними допорогами і прямими договорами дуже велика. І за кількістю, і за вартістю неконкурентні закупівлі в кілька разів перевищують конкурентні. Що цікаво, 85 зі 103 допорогових закупівель провів один організатор – Коломийська міська рада. Виникає запитання: чому б не “заохотити” підпорядкованих раді замовників проводити такі ж відкриті закупівлі? Тим більше, як ми побачимо далі, їхні результати не такі вже й погані.

 

Івано-Франківська ОДА

Тут у вибірку попало найбільше замовників, тому непросто зробити якесь узагальнення, яке б стосувалося кожного замовника. Проте область загалом показує найгірші показники з конкурентних закупівель. Та сіренька часточка на обох діаграмах виглядає вкрай мізерно, якщо порівняти з Івано-Франківською чи навіть Бурштинською міськими радами. Особливо якщо говорити про вартість укладених договорів після проведення конкурентних допорогів. Чому немає конкуренції? Невже щось не так з допорогами в районах? Відповіді на ці питання спробуємо знайти в наступній частині дослідження.

 

УСПІХ ТА ЕКОНОМІЯ

Далі ми зосередилися на самих конкурентних допорогових закупівлях. Багато замовників нарікає на відсутність пропозицій. Мовляв, багато закупівель доводиться оголошувати повторно, в результаті все одно укладають прямі договори. Тому, щоб не витрачати свій час, деякі замовники просто знаходять собі підприємця, з яким укладають прямий договір.

Ми підрахували, скільки конкурентних допорогових закупівель відбулися успішно. Рахували по лотах, також окремо виділили лоти, на яких замовник скасував закупівлю або не опублікував договір. На жаль, через не завжди грамотне оформлення організаторами процедури закупівлі в електронній системі ці дані не є точними. Тим не менше, вони дозволяють зробити певні узагальнення і окреслити загальний стан справ.

Ще один цікавий показник – це відсоток економії. Він вираховувався стосовно всіх успішних допорогових закупівель.

Бурштин

Отже, у Бурштинської міської ради близько третини закупівель виявилися неуспішними. Це можна пояснити наступним. По-перше, низькою активністю підприємців у регіоні. Оскільки суми закупівель невеликі, то закупівлі орієнтовані на місцевих постачальників. По-друге, в деяких неуспішних закупівлях відсутні зрозумілі і чіткі вимоги, які саме документи має подати учасник (ось тут одна з таких закупівель). Так, 8 закупівель було скасовано через дискваліфікацію всіх учасників.

Відсоток економії на допорогах склав 13,1%, що є досить непогано в порівнянні з іншими нашими замовниками. Найбільше вдалося зекономити під час закупівлі масла та молока. На кожній з цих закупівель заощадили по 60 тисяч гривень, що становило 40% очікуваної вартості.

 

Коломия

В Коломиї, бачимо, найбільша частка успішно проведених закупівель. Це приблизно 72% усіх оголошених конкурентних закупівель. Як вже зазначалося вище, більшість із цих допорогів проведена одним замовником. Відтак рівень успішності свідчить, що міській раді слід було б зобов’язати усіх своїх замовників також проводити конкурентні закупівлі. В той же час у міста найменший відсоток економії – 8,1%. За 2017 рік коломийським замовникам вдалося зекономити на допорогах всього 156 тисяч гривень.

 

Івано-Франківськ

Четверта частина допорогових закупівель в Івано-Франківську виявилася неуспішною. Відсоток економії трохи нижчий, ніж у Бурштині, – 9,7%. Але у грошовому вимірі сума складає понад 18 мільйонів гривень. Для порівняння: приблизно така ж вартість 12 шкільних автобусів, які закупила ОДА у минулому році.

Найвищий відсоток економії зафіксовано під час закупівлі хліба для Міської лікарні №1. Очікувана вартість 1495 кг хліба була 107 тисяч гривень. Івано-Франківський хлібокомбінат продав його лікарні за 14 тисяч. Тобто, вдалось зекономити 80% від запланованої вартості закупівлі.

 

Івано-Франківська ОДА

Частка неуспішних допорогів у підпорядкованих ОДА замовників складає приблизно одну третю від усіх оголошених – стільки ж, скільки у Бурштині, де впроваджені конкурентні допорогові закупівлі. А от відсоток економії (15,1%) – найвищий у порівнянні з міськими радами. До прикладу, завдяки проведеному аукціону Департамент освіти ОДА заплатив за півтори тисячі медалей не 123 000 гривень (очікувана вартість), а всього 25 000. Економія склала майже 100 тисяч гривень.

Цікава ситуація: маємо небажання обласної влади запровадити конкурентні допорогові закупівлі на рівні області, водночас бачимо цифри, які говорять про доволі високу економію, отже, й доцільність проведення конкурентних допорогів. В абсолютному показнику така економія склала 2,4 мільйона гривень.

Виходить, що місто Івано-Франківськ зекономило в 7.5 раз більше грошей на допорогових закупівлях, ніж всі замовники ОДА, маючи при цьому втричі менше закупівель.

 

Що ми маємо і як з цим бути

Низький показник проведення конкурентних допорогових закупівель замовниками районних та обласної державних адміністрацій, на жаль, говорять про неготовність розпорядників бюджетних коштів до запровадження обов’язкових конкурентних допорогів. Тож є ймовірність збільшення кількості порушень у закупівлях та спроб уникнення конкурентного відбору постачальників.

Водночас маємо непоганий приклад замовників Івано-Франківська, яким вдається успішно проводити закупівлі і отримувати значну економію.

В чому ж тоді проблема? На нашу думку, проблема у відсутності в керівництва замовників політичної волі запровадити прозорі закупівлі, а також у недостатній компетентності осіб, відповідальних за проведення закупівель. Справді, провести успішну закупівлю не завжди просто, особливо коли це тільки перші допороги. Проте з часом можна вийти на стабільні показники – головне не лінуватися і весь час вдосконалювати свої знання і якість оголошень. Адже якщо в тендерній документації грамотно визначити умови закупівлі, то і товар буде такий, як треба, і роботи робитимуться якісно. Водночас буде радувати економія коштів.

Джерело

(Visited 107 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4785

загрузка...

Замінили всі підрядні організації, – Марцінків про реконструкцію навколо міського озера 10:55 3 коментарі

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків повідомив, що влада розірвала контракти на реконструкцію навколо міського озера з підрядними організаціями.   “Зараз відбулися тендери на світло, на подальше брукування, велодоріжку, встановлення покриття…Думаю...

У Спаській ОТГ стартували у розробці Стратегії розвитку 18:33

Розвинути туризм, запобігти міграції мешканців за межі громади та зробити послуги у громаді кращими - такими бачать сьогодні головні завдання на найближчі кілька років у Спаській громаді Рожнятівського району. А...

У Дзвиняцькій громаді готуються до впровадження бюджету участі 17:30

Як впровадити бюджет участі у громаді швидко і залучити максимум мешканців до голосування за проекти та подання власних ідей розповідали представникам Дзвиняцької ОТГ радники Івано-Франківського центру розвитку місцевого самоврядування, створеного...

Прикарпаття рахує гроші. На що підуть мільйони з бюджету у 2019 році 19:27

У п’ятницю, 1 березня, депутати обласної ради зібралися на чергову сесію. Загалом розглянули 34 питання, серед яких – «Про розподіл коштів бюджету розвитку на 2019 рік». Відтак «Репортер» вирішив розпитати...

У Франківську оголосили конкурс на два автобусні маршрути 00:25

Про це йшлося 7 березня на міськвиконкомі.   В Івано-Франківську проведуть конкурс на маршрут зі спеціальних перевезень пасажирів до садово-городного масивів “Вокзал- с. Павлівка” та “Вокзал – с. Ценжів”, який...

Франківців кличуть на роботу в комунальні підприємства 16:17 1 коментар

На офіційному сайті Івано-Франківська з'явився перелік актуальних вакантних посад на комунальних підприємствах станом на березень 2019 року. Станом на початок березня на восьми комунальних підприємствах Івано-Франківська вакантними є 271 посада....

У Франківську планують встановити нові світлофори 20:26 3 коментарі

Цього року у Франківську 13 світлофорів планують замінити на нові. Про це на своїй сторінці в соцмережі Facebook повідомив міський голова Руслан Марцінків. “КП “Івано-Франківськміськсвітло” зосередиться на оновленні світлофорів. Так у...

На Богородчанщині здійснюють другу спробу об’єднання територіальної громади 18:12

4 березня в Богородчанах було обговорено другу спробу створення об’єднаної територіальної громади. Про можливості активізації процесу добровільного обєднання сільських громад навколо районного центру смт. Богородчани йшлося під час зустрічі директора...

Чотирьом франківським будівельним фірмам анулювали ліцензії в лютому 18:01 4 коментарі

У лютому Державна архітектурно-будівельна інспекція України анулювала ліцензії чотирьом Івано-Франківським фірмам. Товариство з обмеженою відповідальністю "СТАЛЬБУДМОНТАЖ" зареєстроване на Калущині, з основним видом діяльності 46.73, інформує прес-служба УДАБІ. Оптова торгівля деревиною,...

Надвірнянський райвідділ поліції працює із порушеннями 17:09

В рамках реалізації національного превентивного механізму було здійснено моніторинг дотримання прав затриманих, попередження їх катувань та жорстокого поводження у Надвірнянському відділі поліції ГУНП в Івано-Франківській області. До моніторингової групи увійшли...

Українські облгази почали перевіряти через донарахування у платіжках. Прикарпаття – не виняток 12:26 1 коментар

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, оголосила про початок перевірки облгазів на предмет донарахувань у платіжки. Про це повідомила голова НКРЕКП у Facebook, передає...

Підпечерівська сільська рада уклала угоду співпраці з Івано Франківськом (відеосюжет) 13:22

Підпечерівська сільська рада уклала угоду співпраці з Івано-Франківськом. За це одноголосно проголосували жителі села на громадських слуханнях. Детальніше дивіться у сюжеті: UA: КАРПАТИ

Перелік об’єктів для реставрації є, підрядника — немає, — начальник фінуправління Івано-Франківської міської ради 13:10

Управління архітектури підготувало перелік дверей, арок, карнизів та фасадів будинків Івано-Франківська, які потребують реставрації. Проте місто не знайшло фірму-підрядника, яка виконає ці роботи. Про це в ефірі #Звітів_наживо на UA:...

На ремонті доріг прикарпатські автодорівці можуть зекономити понад 70 мільйонів гривень. Результати трьох тендерів 12:07 5 коментарів

На ремонті доріг прикарпатські автодорівці можуть зекономити понад 70 мільйонів гривень. Результати трьох тендерів Наприкінці лютого Служба автомобільних доріг в Івано-Франківській області завершила розгляд пропозицій, поданих на тендери з ремонту...

«Відновлення доріг та ремонт мостів – пріоритет для області», – Гончарук 22:32 1 коментар

У п’ятницю, 1 березня, в Івано-Франківську відбулась двадцять сьома сесія обласної ради сьомого демократичного скликання. На початку засідання голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Олег Гончарук прозвітував про свою роботу, інформує...

Заберіть з Богородчан цих гастролерів: депутат облради просить Гончарука “розібратись” з керівництвом районної держадміністрації 16:05

Під час вчорашнього звіту голови ОДА Олег Гончарук щодо здійснення повноважень, делегованих обласною радою обласній державній адміністрації, депутати мали можливість задати "болючі" питання. Марія Рудик, яка представляє в облраді інтереси...

Від сьогодні відділ ведення Державного реєстру виборців у Франківську працюватиме без вихідних 10:26

Відділ ведення Державного реєстру виборців в Івано-Франківську прийматиме звернення громадян до 25 березня. З 1 березня 2019 року відділ ведення Державного реєстру виборців в Івано-Франківську працюватиме без вихідних, інформує прес-служба...

Стало відомо, коли у Франківську влаштують громадські слухання щодо підвищення ціни на проїзд 22:06 30 коментарів

Днями на сайті Івано-Франківського виконкому з’явився проект рішення про підняття ціни на проїзд у маршрутках. Його підготували через те, що було відповідне звернення асоціації перевізників Івано-Франківська. Згідно з цим проектом рішення, проїзд в...

ДАБК відповіло на п'ять найпоширеніших питань від франківців 17:46 1 коментар

До Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради часто надходять запитання від мешканців щодо процедури оформлення різних документів, отримання дозволів тощо. На ТОП-5 найпоширеніших з них...

Наступного місяця на Прикарпатті розпочнеться призов до лав ЗСУ 14:58 3 коментарі

З квітня 2019 року розпочинається призов громадян на строкову військову службу. Згідно з чинним законодавством, призовники, які отримали повістку зобов’язані прибути до призовної дільниці в термін, зазначений у повістці. Неотримання...
  • ріел ІФ виринаюча