Як руйнується український спорт. Скандальний звіт Рахункової палати

Розтрати, «вбиті» стадіони та хитрощі з закупівлями. Аудитори оцінили роботу Мінспорту. Пише Главком.

Міністр молоді і спорту Ігор Жданов

Рахункова палата оприлюднила звіт щодо стану справ в Міністерстві молоді та спорту у 2016-2017 роках. До відомства, яке п’ятий рік очолює колишній політтехнолог Ігор Жданов, претензії були, насамперед,  у звичайних вболівальників. Невтішні результати українських спортсменів на міжнародному рівні не дозволяли називати роботу чиновників від спорту задовільною. Самі ж спортивні бюрократи від змагань до змагань знаходили собі різні виправдання. Останній український провал на зимовій Олімпіаді зараз  словами міністра можна було пояснити тим, що «Україна – не зимова країна». Та й несподіване золото фрийстайліста Олександра Абраменка врятувало МІнспорту від нищівної критики – нагорода дещо згладила загальне враження від провального виступу збірної.

фото: informator.ua

Олімпійське золото фристайлера Олександра Абраменка зберегло обличчя керівництву українського спорту. Фото: informator.ua

Та потім вибухнув організаційний скандал з формою українських легкоатлетів. Його  детально висвітлював «Главком». Українські спортсмени були змушені виступати у «анонімній» формі на Чемпіонаті світу. Чиновники замість того, аби розібратись у тому, хто ж спричинив таку ганебну ситуацію, звинуватили журналістів у необ’єктивності. Врешті-решт урядовці намагались перевести стрілки на держпідприємство «Укрспортзабезпечення», яке виконує технічну функцію спортивних закупівель за бюджетні гроші.

Нині ж «Главком» публікує документ, в якому міститься оцінка ефективності дій міністерства, зроблена не журналістами, а державним органом фінансово-бюджетного контролю. Фахівці Рахункової палати провели аудит ефективності використання бюджетних коштів за 2016-й та 9 місяців 2017 року. І вони роблять для керівництва Мінспорту вкрай невтішні  висновки.

Не створили умов

Так, за даними Рахункової палати, міністерство не забезпечило продуктивного та економного використання коштів держбюджету, і своєчасності та повноти ухвалення  рішень. Крім того, було втрачено контроль за використанням державних коштів установами та підприємствами, що належать до сфери управління міністерства. Міністерство не створило належних умов для ефективного управління об’єктами для підготовки національних збірних команд, більшість з яких не відповідає міжнародним стандартам та взагалі простоює, не залучаючись до проведення спортивних заходів. Власне стан спортивних споруд в Україні можна оцінити за зображеннями «золотого» трампліну в Миколаєві, на якому колись тренувався наш олімпійський чемпіон. У звіті робиться висновок, що внаслідок такого стану справ досягнення наших збірних команд з року в рік знижуються.

Трамплин для тренувань з фрістайлу у Миколаєві

Трамплін для тренувань з фристайлу у Миколаєві

Зрозуміло, що це не перша перевірка міністерства, тож у Рахунковій палаті нарікають, що міністерство не виконало більшості рекомендацій після попереднього аудиту. Воно не забезпечило подання проекту змін до переліку баз, з якого б мали бути виключені об’єкти, що не відповідають вимогам. Відомство Жданова, на думку аудиторів, не вжило відповідних заходів щодо максимального залучення наявних баз олімпійської підготовки для проведення спортивних заходів.

Водночас міністерство подавало уряду для включення до переліку баз олімпійської підготовки дев’ять об’єктів, які просто були непридатні для проведення змагань та тренувань національних збірних із 17 видів спорту. Також було подано до уряду 40 баз, які не можуть забезпечити проведення заходів за всіма визначеними для них видами спорту. В результаті спортсмени не могли готуватись в Україні, і держава повинна була витрачатись на проведення навчально-тренувальних зборів за кордоном.

Міністерство не в повній мірі вживало заходи щодо поліпшення роботи державних баз олімпійської підготовки, навіть не затвердивши їхні стратегічні плани. Не виконуючи навіть власні накази, Мінмолодьспорту не здійснювало контролю за повнотою і правдивістю даних, що були внесені у всеукраїнський реєстр спортивних споруд.

Спорт не цікавий Мінспорту?

Рахункова палата констатує, що міністерство недостатньо лобіює ухвалення нормативно-правової бази, яка б встановила порядок відбору обдарованих дітей та молоді для занять певним видом спорту. Не визначено також порядок обліку використання спортивних споруд.

Мінмолодьспорту не забезпечило належного контролю виконання Єдиного календарного плану, через що значна частина спортивних заходів залишається поза його увагою. А це більше ніж половина заходів з олімпійських та неолімпійських видів спорту.

Загрузли в боргах

Як виявила ревізія, міністерство не забезпечило належного використання державного майна. Згідно з розпорядженням Кабміну, до сфери управління Мінмолодьспорту віднесено 10 держпідприємств, яким надано статус бази олімпійської, паралімпійської і дефлімпійської підготовки та три державні установи – центри олімпійської підготовки. Аудитом було встановлено, що за результатами роботи 2016 року збитковими була половина держпідприємств, підпорядкованих міністерству, – п’ять, а за дев’ять місяців 2017-го – вже шість. Наприклад, ДП «Об’єднання спортивно-господарських споруд» взагалі не здійснювало будь-якої діяльності, а його заборгованість на кінець вересня 2016 року складала більш як 5 млн грн.

Київський палац спорту

Київський Палац спорту приєднали до ДП «НСК «Олімпійський», на майно і кошти якого був накладений арешт

У звіті наводиться приклад передачі майна держпідприємства «Спортивний комплекс «Атлет» (будівля Палацу спорту) до держпідприємства «НСК «Олімпійський», яке заборгувало за виконані роботи під час підготовки Євро-2012 і на його майно і кошти був накладений арешт. Тож фактично і майно «Атлета» могло бути втрачене в судовому порядку. Через неврегульованість земельно-майнових питань на держпідприємстві «Ворохтянська високогірська НСБ «Заросляк» були створені ризики втрати об’єктів на ділянках, що йому не належать. Так «Заросляк» має державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 1,7 га. Водночас спортивні споруди (спортивний майданчик та частина комплексу для фрістайлу), які є на балансі держпідприємства, побудовані за межами цієї земельної ділянки.

Більше того, аудитори з’ясували, що від «Заросляка» проведено повітряні кабельні мережі електроживлення до приватних торговельних кіосків і жодних доходів від цього держпідприємство не отримувало.

Стадіон "Арена Львів"

Стадіон «Арена Львів» ризикує припинити функціонування

Стадіон, побудований під Євро-2012, – «Арена Львів» – через таке відношення до себе зі сторони уряду ризикує взагалі припинити функціонування. Збитковість утримання «Арени Львів» – давня сумна пісня, але Мінмолодьспорту взагалі відсторонилось від вирішення проблем стадіону. Борги через байдуже ставлення міністерства накопичувались, і на момент проведення аудиту боргове навантаження «Олімпійського», «Арени Львів» та «Атлету» становило більш як 3 млрд грн. Звісно, цю заборгованість накопичили «попередники» Жданова, але Рахункова палата неодноразово наголошувала на вирішенні цього питання. Втім через бездіяльність Кабміну робота цих об’єктів опинилась під загрозою.

Розтрати

З контролем над грошима в міністерстві зовсім біда. За висновками палати, міністерство не забезпечило належного функціонування системи внутрішнього контролю за використанням бюджетних коштів. Як наслідок – без обґрунтованих подань національних спортивних федерацій щодо їхньої необхідності (отже з порушенням законодавства) було проведено 92 навчально-тренувальних закордонних збори, на які було витрачено майже 14,5 млн грн. Також у 2016 році біля 5 млн грн, що були призначені на виплату стипендій спортсменам та тренерам, використані не за цільовим призначенням.

Конкретно в звіті згадуються фінансові порушення щодо держпідприємств – Державного центру олімпійської підготовки з художньої гімнастики, вже згаданої бази «Заросляк» та Державного центру олімпійської підготовки з біатлону. Щодо першого – нецільове використання коштів склало майже 1,5 млн грн. Щодо «Заросляка» – була здійснена оплата будівельно-монтажних робіт, які фактично не були виконані, на суму 107,7 тис. грн. Центр підготовки з біатлону не використав до кінця бюджетного року 118,4 тис. грн бюджетних асигнувань (нагадаємо, що саме біатлонна збірна України на Олімпіаді стала одним з найбільших розчарувань). Також через відсутність відповідних управлінських рішень з боку керівників міністерства не були використані 10,5 млн грн, які планувались для проведення спортивних заходів з олімпійських видів спорту. Це знову ж таки змушує згадати результати наших спортсменів в Пхьончхані.

Ревізори в своєму звіті зазначають кількість медалей, що взяли українські спортсмени на літній Олімпіаді в Ріо, і констатують, що це менше запланованого, попри суми що вражають, виділені на підготовку спортсменів. Так на підготовку атлетів в тих видах спорту, де українці взагалі не вибороли жодної медалі, було виділено 8 млн грн за відсутності результату.

Зловживали закупівлями

Встановлено, що міністерством та держпідприємством «Укрспортзабезпечення», яке виявилось замішаним в скандал з «анонімною» формою для наших легкоатлетів, ще раніше порушувались вимоги закону «Про державні закупівлі». Міністерством не затверджувались річні плани закупівель, а під час закупівлі велообладнання, приладів для медично-діагностичного контролю спортсменів і спортивного обладнання для національної збірної з веслування були виставлені такі умови, які звужували коло потенційних учасників тендеру. Тобто замовлення розміщувались для «своїх». Таким чином, у сфері публічних закупівель з порушенням чинного законодавства було використано більш як 2 млн грн.

В Мінмолодьспорту, як і в МВС, є також свій, дещо менший, але теж скандал з рюкзаками. Через неповне виконання умов договору з ПП «АІК» щодо постачання спортивних рюкзаків (667 замість 1250) невикористаними виявились 230 тис. грн. Крім того, через несвоєчасне прийняття міністерством рішення про закупівлю спортивного одягу та інвентарю для національних збірних команд залишилися невикористаними бюджетні кошти у сумі більш ніж 100 тис. грн.

Управлінням «Укрспортзабезпечення» було закуплено в одного з ФОПів велосипедні колеса ZIPP 303 на суму 191,9 тис. грн, які не відповідали технічним умовам закупівлі (дискові колеса).

Аудит встановив, що постачальники спортивного обладнання та інвентарю не надавали «Укрспортзабезпеченню» документи, які б підтверджувати термін гарантійного обслуговування товару. Так, наприклад, вийшло з гребними тренажерами Concept2 Model D, закупленими на суму в 176 тис. грн. Фактично у випадку несправності тренажерами просто не можна було б користуватись, бо їх нема було кому ремонтувати.

Тим, що відбувається в «Укрспортзабезпеченні», навіть цікавилась Служба безпеки – проводилась перевірка неправомірних та корупційних дій працівників цього підприємства. В її ході виявилось, що закуплена велосипедна рама Scott з певним серійним номером цією фірмою не вироблялася.

Здавалося б, перелік «недоопрацювань» Мінмолодьспорту вражає. Але у відомстві і звіт Рахункової палати цілком можуть назвати підступами ворогів. Керівництво міністерства, попри сумнівні показники роботи, почуває себе досить впевнено і у відставку, наскільки нам відомо, не збирається.

Рішення Рахункової палати

 

(Visited 44 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5752

У Польщі водій збив на пішохідному переході трьох українок, є загиблі (фотофакт) 18:45 3 коментарі

У селі Сарнув Сілезького воєводства (Польща) водій збив на пішохідному переході трьох громадянок України, дві з яких загинули.     Про це повідомляє "Польське радіо". Аварія трапилася ввечері 12 листопада на...

«Карлику» дозволили потиснути руку Трампу: у мережі кепкують зі зросту Путіна 16:30 2 коментарі

Фотографія, де президент Росії Володимир Путін тисне руку главі США Дональду Трампу, стала об’єктом для насмішок у мережі. Подія сталася у Парижі під час заходів з нагоди сторіччя завершення Першої світової війни. Володимир Путін проходив...

Відома російська співачка розважала бойовиків "ЛНР" на передовій (фото) 15:38

Російська співачка Юлія Чичеріна продовжує гастролювати окупованими територіями Донбасу. Чергові фото на позиціях російсько-окупаційних військ співачка опублікувала в своєму Instagram, передають Патріоти України.Польові концерти Чичеріна влаштувала біля села Жолобок на окупованій...

"Умна Тимошенко" та "криве дуло": у мережі кепкують з інтерв’ю Приходько (відео, фото) 15:06 1 коментар

Новоспечена політикиня з команди Юлії Тимошенко Анастасія Приходько "провалила" своє перше велике телеінтерв’ю у новій ролі. Крім того, що екс-співачка прийшла з двома чоловіками, які їй підказували відповіді, вона ще й...

Дружина генрокурора обурила соцмережі заявами про неймовірні успіхи ГПУ: відео 14:37

Народна депутатка Ірина Луценко розповіла в ефірі одного з українських телеканалів про "неймовірні успіхи ГПУ". Цифри, які озвучила дружина генпрокурора Юрія Луценка, обурили користувачів мережі. Відповідне відео опубліковали на сторінці...

Якою буде погода в Україні у новорічну ніч 14:05

Погода у новорічну ніч в Україні очікується без снігу. При цьому температура повітря буде досить низькою. Про це розповіла завідувачка відділом кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів Українського науково-дослідного метеорологічного інституту...

Коли єдина помісна церква в Україні буде відзначати Різдво: відповідь УПЦ КП 13:36

Єдина помісна церква, яку за сприяння Вселенського патріархату створюють в Україні, не розглядає питання про перенесення святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня. Про це заявив прес-секретар Київської патріархії...

За яких умов Україна може обміняти окупований Крим на Донбас: Тука дав пояснення 13:04

Найближчим часом Україна за жодних обставин не погодиться здати Росії Крим, аби та припинила війну на Донбасі. Однак, відкидати, що такий розвиток подій, є нереальним, також не варто. Таку заяву...

"Спасибі Росії, що нам дають всі блага": дві буханки хліба як гарантія високої явки на "виборах" (відео) 12:35 4 коментарі

Людей на "вибори" проросійські бойовики зганяли, як могли: музикою, дешевим хлібом по дві буханки в одні руки, олією та овочами. Точки продажу встановили одразу біля дільниць. За продуктами вишиковувалися черги, про...

Яку дискредитацію України підготували окупанти на Донбасі 12:03

Бойовики на окупованому Донбасі вкотре хочуть скомпрометувати Україну. Цього разу вони хочуть показати, що офіційний Київ тут створює гуманітарну катастрофу, а це для української сторони може мати вельми неприємні наслідки....

Куди українська тенісистка Еліна Світоліна витрачає гроші за свої перемоги: коментар чемпіонки (відео) 11:34

Українська тенісистка Еліна Світоліна зізналася, що полюбляє ходити магазинами, однак робить це обережно, бо їй потрібен час, щоб налаштуватися щось. Також вона прокоментувала свій відпочинок на Мальдівах. Про це спортсменка...

Усика у незвичний спосіб порівняли з Мухаммедом Алі: фото 11:02

Після перемоги Олександрі Усика у бою проти британця Тоні Белью, наш боксер не уник порівняння зі славетним Мухаммедом Алі. Для початку варто відзначити, що обоє боксерів народилися в один день...

В інтернет-магазині Києва можна без проблем придбати книжки про подвиги "ДНР" і "Новоросії" 10:33 3 коментарі

Книжковий інтернет-магазин з адресою у Києві продає книжки, які прославляють окупантів на Донбасі. Про це у своєму Facebook написав журналіст та воєнний кореспондент Ігор Меделян. Як зауважив він, у цьому...

Як відзначатимуть 8 березня в Україні: В'ятрович заявив, що "дня тортиків і букетиків" не буде 10:01 4 коментарі

Сьогодні українське суспільство є готовим відмовитися від радянської традиції відзначення 8 березня, зокрема молоде покоління якоїсь ностальгії щодо цього свята не відчуває. Відтак, формат 8 березня необхідно змінити – тобто,...

"ЛНР" і "ДНР" необхідно розпустити - США 09:47 2 коментарі

США засудили фіктивні "вибори" на контрольованій Росією території Донбасу, назвавши їх "фарсом" та порушенням територіальної цілісності та суверенітету України. Про це йдеться у заяві Державного департаменту США, повідомляє "Голос Америки"....

Велика Британія до РФ: Виведіть свої війська з України 09:14 4 коментарі

Міністерство закордонних справ Великої Британії засудило "вибори" в ОРДЛО й закликало Росію вивести свої військові сили з території України. Про це йдеться в заяві британського МЗС. "Велика Британія засуджує так...

РФ має припинити ескалацію конфлікту на Донбасі - Євросоюз 08:24

В ЄС глибоко занепокоєні присутністю російського військового обладнання і особового складу в районах, які контролюють підтримувані РФ бойовики на Донбасі. Про це йдеться у заяві делегації ЄС під час спеціального засідання...

Порошенко анонсував проект закріплення децентралізації в Конституції 07:51

Проект конституційних змін у частині реформи з місцевого самоврядування буде внесено на розгляд Верховної Ради найближчим часом Про це заявив президент України Петро Порошенко в понеділок, 12 листопада, під час...

У Держдепі пообіцяли Росії нові санкції за "вибори" на окупованому Донбасі 06:10 2 коментарі

США засуджують псевдовибори на окупованому Росією Донбасі та впроваджуватимуть нові санкції, поки Кремль не виконає Мінські угоди і не поверне Україні Крим Про це заявила речник Державного департаменту США Хізер...

Псевдовибори на Донбасі проходять "у кращих традиціях СРСР": промовисті фото 16:30 2 коментарі

Російські окупанти, які проводять псевдовибори ватажків бойовиків на окупованому Донбасі, організували продаж продуктів на "виборчих дільницях". Таким чином вони хочуть заманити побільше людей до незаконного голосування. Про це повідомляє прес-служба...
  • Вертикальні меблі
  • ріел ІФ виринаюча