Як у Франківську детектор брехні виявляє злодіїв і рятує шлюби (фото)

В Івано-Франківську вже півроку працює поліграф – детектор брехні. До його послуг вдаються власники і керівники підприємств, правоохоронці та приватні особи у сімейних справах. КУРС не міг не випробувати прославлений шпигунськими фільмами пристрій.

Детектор брехні доволі затребувана послуга у Франківську – в середньому три-чотири перевірки на тиждень. Поліграфолог Роман Микитчук називає їх сесіями або тестуваннями, бо це пом’якшує процедуру для тих, хто її проходить.

Детектор брехні – це крісло з устаткуванням, “чорний ящик” – електронний мозок, який фіксує та опрацьовує інформацію, і комп’ютер, що має програму, яка зчитує і видає результат. На кріслі – спеціальна подушка, а на підлозі – підставки для ніг. Роззуватися і роздягатися не потрібно, устаткування чутливе – кожен рух буде зловлений і відображений. На клієнта надягають два ремені – на живіт і на груди, в затискач беруть середній палець на лівій руці ще два на правій. Постава у кріслі після всіх маніпуляцій виструнчена – напружена.

Поліграф у Франківську

Устаткування, яке вдягають на людину, уловлює частоту і глибину дихання, виділення поту, пульс, артеріальний тиск та рухи тіла – рук, ніг, сідниць. Все це записується у вигляді поліграми в той час, коли людині ставлять запитання – запис, подібний на кардіограму, має 5 основних показників і три додаткових. Щоби нічого не відволікало, у кімнаті, де проходять тестування на поліграфі, три стіни темного кольору і одна світлого – такі сертифіковані вимоги. Клієнт сидить перед світлою стіною і дивиться на якусь довільну позначку на ній.

поліграф у Франківську

Сеанс з апаратурою триває півтори години. Вся сесія на детекторі брехні – до трьох годин для кожного клієнта. Перед контактом з детектором людина, яка тестується, неодмінно спілкується із поліграфологом – спеціаліст готує її до процедури морально. Він же потім розшифровує, тобто тлумачить результат. “Я не покладаюся виключно на комп’ютер. Машина рахує за алгоритмом, не враховуючи нюанси поведінки чи самопочуття людини, і іноді може зарахувати випадкове відхилення, коли, наприклад, людина шморгне носом. Я завжди слідкую за процесом і нотую такі моменти. Поліграму розшифровую завжди сам, комп’ютер мене страхує”, – пояснює Роман.

Поліграф у Франківську

Детектор брехні у Франківську – американський, фірми “Лафайєт”, яка обслуговує спецслужби США, ЄС та Ізраїлю. Методика тестування також зі США. Роман Микитчук не розповідає, яка саме і на чому базується, – це професійна таємниця. “Така, як у ФБР”, – додає він.

Поліграфолог пояснює, що на “ринку правди” конкурують дві методики роботи з детектором брехні – американська та російська. Американська вважається більш точною, оскільки практикується з 30-х років минулого століття. Її валідність – 95-99%. Тобто з кожних 100 людей, які проходять поліграф, точний результат у 95-99, похибка – від 1 до 5%. Росія активно включилася у роботу з поліграфом в кінці 1940-х років. Також різняться підходи до роботи з клієнтом. Американський спосіб, зокрема, передбачає попереднє ознайомлення із питаннями.

Перш ніж стати поліграфологом, Роман Микитчук 22 роки пропрацював у правоохоронній системі. Закінчив Харківський університет внутрішніх справ, працював слідчим, служив у податковій поліції, завершив кар’єру у службі внутрішньої безпеки ДФС.

“Був вибір – або йти в адвокати, як більшість колег, або пробувати щось нове. З реформою правоохоронної системи перевірки на поліграфі узаконили – як-от для нової поліції, працівників ДФС, НАБУ та ін. Крім того, до психофізіологічної експертизи на поліграфі часто вдаються суди – у кримінальних справах. Маючи відповідний досвід, вирішив опанувати дотичну сферу”, – розповідає Роман. В його активі – навчання у відомого спеціаліста, який започаткував поширення поліграфа в Україні, Андрія Волика та членство в Міжнародній лізі поліграфологів.

Детектор брехні у Франківську в більшості випадків затребуваний не правоохоронцями і не у службових справах. Приблизно половина звернень – крадіжки. До поліграфа звертаються, коли в офісах чи на підприємствах, чи вдома у франківців зникають гроші та золото. На другому місці – подружні зради, це приблизно третина звернень. Решта – перевірки при прийомі на роботу чи коли добирають домашній персонал, а також захист честі і ділової репутації.

“У 75-80% випадків люди, які погоджуються пройти перевірку на детекторі брехні, є правдивими, – констатує Роман. – Чверть клієнтів, яких детектор викриває на неправді, хочуть обманути поліграф або сподіваються, що він дасть збій. Поліграф не може дати збій. Я би порівняв його роботу із медичним приладом – з термометром. Якщо є проблема, він її покаже”.

поліграф у Франківську

Обманути поліграф дуже складно, стверджує спеціаліст з детекції брехні. Не варто вірити рекомендаціям з інтернету. По-перше, прилад фіксує і показує, коли людина є нетверезою або під дією наркотиків. В такому випадку тестування просто припиняється. “Також принципово не перевіряю вагітних та людей після активного алкогольного відпочинку, рекомендую вийти з похмілля”, – додає спеціаліст.

По-друге, коли людина на тестуванні починає заплутувати прилад – совгає ногами, крутиться, тарабанить пальцями тощо, – апарат фіксує такі відхилення і записує їх як ознаки приховування інформації. Заспокійливі, які часто вживають клієнти поліграфа, навпаки, тільки допомагають виявляти правду, зазначає поліграфолог. Це, як і загальне хвилювання, підкреслює неспецифічні реакції на незручні запитання.

А загальну нервозність фахівець бере на олівець. Клієнти перед контактом з детектором заповнюють спеціальну медичну анкету, заяву про згоду на перевірку та проходять співбесіду. Під час співбесіди поліграфолог розпитує про справу, з приводу якої відбувається зустріч, та ознайомлює із питаннями. Якісь інші питання, окрім тих, що прозвучали під час співбесіди, ставити клієнтам заборонено. Укладаючи угоду із замовником та клієнтом, поліграфолог бере на себе зобов’язання конфіденційності. При цьому сама процедура фіксується на відео. На вимогу відеозапис, поліграма, її розшифрування та висновок можуть бути видані на руки – це також обумовлюється в угоді.

Перевірка на детекторі брехні – платне задоволення. Вартість залежить від послуги.

Питання, які ставлять клієнтам під час перевірки на детекторі брехні, також обумовлюють із замовником. Наприклад, при крадіжці з сейфа в офісі, коли є троє підозрюваних, поліграфолог виїздить на місце – оглядає, де все сталося, щоби розуміти обставини та поведінку злодіїв. На підставі цих, професійною мовою, індивідуальних ознак і складає запитання. “У мене ще не було випадків, щоби поліграф помилився у визначенні крадіїв”, – стверджує Роман Микитчук.

поліграф у Франківську

Поліграфолог зізнається, що найскладніше складати запитання про подружню зраду. Тут треба бути чутливим психологом, каже він. Найчастіше ініціюють перевірку міцності свого шлюбу чоловіки – хочуть знати, чи дружина була вірною. “Не думайте, що я руйную шлюби! Я їх, навпаки, зміцнюю!” – наполягає спеціаліст з ідентифікації брехні. Він пригадує, яким щасливим виходило з результатом перевірки подружжя із 30-річним шлюбним досвідом, коли виявилося, що вони не зраджували одне одному. Таке ж щастя детектор брехні подарував молодятам, які тестувалися перед шлюбом: всі пари, що пройшли поліграф, також були вірними, коли зустрічалися.

“Часто чоловіки самі приходять на детектор брехні, щоби в такий спосіб припинити сімейні скандали і довести дружині свою вірність. Правда, в таких випадках мова йде про конкретний період і стосунки з конкретною особою”, – посміхається поліграфолог.

Роман Микитчук каже, що пропонував детектор брехні меру Франківська – надсилав листа із пропозицією проводити планові перевірки. Наприклад, працівників виконкому та комунальних служб. Але відповіді не отримав.

“Руслан Марцінків міг би бути першим міським головою в Україні, який би використовував детектор брехні при кадрових призначеннях. Міг би, як це практикують у великих корпораціях, перед підвищенням на посаді тестувати персонал. Наприклад, на корупцію та хабарництво. Ми навіть готові зробити такий соціальний проект для міста”, – каже поліграфолог.

“Не повірите, але маємо досвід, що планові перевірки на детекторі брехні не тільки підвищують дисципліну працівників на підприємствах, від цього ростуть ще й доходи. Бо в нас як: на будові робітники тягнуть матеріали, експедитори “гонять” наліво товари, бармени недоливають віскі, дорожники недокладають асфальту і маса подібних прикладів. Якщо люди знають, що кожні півроку їх розпитають на поліграфі про роботу, то стримуються. Або крадіїв звільняють. Така практика упередження неприємних ситуацій є типовою за кордоном. В Україну вона ще тільки заходить – у нас поки що “розгрібають» наслідки”, – додає поліграфолог.

“Правда Вас вільними зробить: Єв. від Івана”, – таким написом зустрічає і проводжає клієнтів детектор брехні у Франківську.

Наталка Кушніренко

(Visited 416 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  От би всіх при владі перевірити. Було б весело. Активісти ви де? Кожного чиновника в бак і на детектор БІГОМ!!!! Чи слуги бояться детектора як чуми?

   Гість,

   Мусор рекламує свої послуги. Надурити детектор не просто, але нема нічого неможливого, знаючи принципи його роботи.

   Гість,

   Навіщо Марцінківу тестувати персонал на детекторі, якщо він і так набирав до персоналу своїх сосок-помічничь (коли був депутатом ВР)

  Гість,

  Лохотрон. Хто більше заплатить той результат і зроблять. Як система Рада при голосуванні у Верховній Зраді. Там паціент психлікарні з довідкою Парубій тим цирком керує. А результати голосувань Вальцман на Банковій наберає. в залі заледве 100 депутатів, на табло пише 360 голосів за антинародні закони. Містика. Так і з детектором брехні. Просто його не можна брехунам давати в руки. Бо вони вам намутять

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6486

Як маленька франківчанка, яка мріє бути акторкою, підкорює Польщу (фотофакт) 18:51

Софія Стельмах - десятирічна українка з Івано-Франківська, яка вже чотири роки разом з мамою живе у Варшаві. Скромна, але впевнена у собі дівчинка одразу справляє враження самостійної дитинки з великими...

Прикарпатка потрапила до п’ятірки найкращих на чемпіонат України з фітнесу (фоторепортаж) 18:12

Днями у Києві пройшов чемпіонат України з бодібілдингу, фітнесу та атлетизму UBPF. Серед спортсменів, які боролися за перемогу була й 19-річна коломиянка Людмила Кадоб’янська, пише Дзеркало Медіа. Наша землячка змагалася в номінації...

“Таргани танцюють танго”: в яких умовах лікують у дитячій лікарні Коломиї (фоторепортаж) 18:01

“Таргани танцюють танго” – саме так описала у мережі Фейсбук Nata Gov дитячу лікарню у Коломиї, інформує WestNews. Жінка розповідає, що тумбочки у поліклініці на зав’язках, на кухні таргани, умивальники забиті, жахливі...

Франківчанка облаштувала у лісі притулок і доглядає за бездомними тваринами (фоторепортаж) 17:46

У Франківську багато хто знає пані Ірину Якимів, яка врятувала навіть не сотні, а тисячі тварин. Жінка поклала своє життя на турботу про чотирилапих, але через вічні докори сусідів переїхала...

Пара з Івано-Франківська заручилась та покинула “Битву екстрасенсів” 17:09

Шостий тиждень 19 сезону «Битви екстрасенсів» став поворотним для всіх ясновидців. На традиційному вечірньому зібранні проект покинув не один учасник, а відразу троє. Незважаючи на поблажки суддів в минулому випуску,...

«Карлику» дозволили потиснути руку Трампу: у мережі кепкують зі зросту Путіна 16:30 1 коментар

Фотографія, де президент Росії Володимир Путін тисне руку главі США Дональду Трампу, стала об’єктом для насмішок у мережі. Подія сталася у Парижі під час заходів з нагоди сторіччя завершення Першої світової війни. Володимир Путін проходив...

Американець використовує гуцульський орнамент на окулярах (фото+відео) 16:23

Дизайнер з Америки використовує гуцульський орнамент на окулярах. Американець Нік Розан приїждав в Україну, щоби дослідити своє родове коріння. А коли, зокрема, був на Гуцульщині, зачарувався місцевим колоритом, особливо орнаментами...

Історія міста. Літопис Івано-Франківська – 1985-1988 роки 16:02

Дізнайтеся про найважливіші події в історії Івано-Франківська/Станіслава/Станиславова, які трапилися у 1985-1988 роках. 1985 Теперішній Північний бульвар отримав назву «Бульвар 40-річчя Перемоги». Тоді ж зі стели, яка була встановлена у 1969...

В одному із розважальних закладів Прикарпаття, за участі охорони, сильно побили відвідувача (фотофакт) 15:12 2 коментарі

У неділю в нічному клубі Калуша “Вінтаж” побили молодого хлопця. Про це повідомляють у спільноті “Калуш про Все“, інформує WestNews. За свідченням потерпілого, тілесні ушкодження отримав від двох невідомих молодих...

Щоб не було махінацій: у Франківську на засідання конкурсної комісії прийшли батьки та вчителі 10-ї школи (фотофакт) 14:47 2 коментарі

Сьогодні у Івано-Франківську відбувається 3-й етап конкурсу на заміщення вакантної посади директора ЗОШ №10. Нагадаємо, що у конкурсі на посаду директора ЗОШ №10 бере участь п'ять кандидатів. Як уже писала...

“Нічого чіплятися за владне крісло, як воші за кожуха”: Олександр Сич пригадав власне віце-прем’єрство 13:43

Чотири роки тому нинішній очільник Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич подав у відставку з посади Віце-прем‘єр-міністра України, інформує WestNews. У мережі Фейсбук він вирішив пригадати буремні часи: «Чи шкодую? Ні!...

В Івано-Франківську розшукують злодійку, яка вкрала жіночу сумку (фотофакт) 13:26

В Івано-Франківську розшукують злодійку, яка вкрала жіночу сумку. Про це у соцмережі повідомила користувачка Наталія Вінтоник, пише ГК. “Допоможіть встановити особу жінки, яка 5 листопада близько 21:00 вчинила крадіжку моєї сумки....

Прикарпатські рятувальники оголосили вакансії: шукають водіїв, пожежників, електриків та водолазів 12:57 2 коментарі

Потрібні на роботу в Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення У ДСНС України в Івано-Франківській області працівники. Зокрема: - водій; – водій-електрик; – пожежний-рятувальник; – рятувальник-моторист; – машиніст екскаватора – рятувальник з...

Франківець, котрий зник 5 днів тому, знайшовся (фотофакт) 12:26

Як раніше інформували ЗМІ, у четвер восьмого листопада 28-річний Назар Смадич зник безвісти. Востаннє його бачили поблизу магазину “Тростянецький” на Європейській площі (район перетину вулиць Коновальця та Степана Бандери) в Івано-Франківську....

“Шумову” дорожню розмітку наносять у Микуличині (фоторепортаж) 11:41

Продовжується нанесення розмітки з шумовим ефектом на дорогу Н-09 у селищі Микуличин. Буковельська фірма працює з холодним пластиком. «Ми наносимо лінію холодним пластиком. На відміну від термопластику, який розігрівається до...

Близько 250 освітян зібралися на Форумі активних вчителів в Івано-Франківську (фоторепортаж) 10:55

Близько 250 представників освітньої галузі із різних куточків Прикарпаття, Закарпаття, Тернопілля, Львівщини, Рівненщини з’їхалися обговорити інновації в освіті, нові підходи, вчитися та обмінюватися досвідом. Професійні тренери, вчителі-практики та експерти виступили...

На Прикарпатті екологічно небезпечний об’єкт перетворили на туристичну принаду (фото+відео) 09:08

У неділю, 11 листопада, для калушан організували прогулянковий тур на каяках по Домбровському кар’єрі. Як раніше інформувала “Галка”, в кар’єрі, де раніше видобували калійну сіль, утворюється просідання, яке просувається у сторону...

Потрібна допомога родині відомого прикарпатського писанкаря і волонтера, який помер минулого тижня 08:42

Потрібна допомога родині відомого прикарпатського писанкаря і волонтера, який помер минулого тижня. Прохання допомоги розмістив на своїй сторінці відомий прикарпатський журналіст та активіст з Косова Віталій Мацьоцький: "ПОТРІБНА ДОПОМОГА!!! Я...

Другій гімназії планують присвоїти ім’я Шухевича 08:31 2 коментарі

Адміністрація школи-гімназії №2 звернулась у  Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради з проханням надати закладу ім’я Романа Шухевича.  “Ідею з радістю підтримали учні, батьки, вона без заперечень пройшла громадські обговорення. Наступний...

Понад 150 прикарпатців перебувають у розшуку через несплату аліментів (фоторепортаж) 08:02

В головному територіальному управлінні юстиції в Івано-Франківській області 12 листопада відбулась прес-конференція щодо результатів роботи за 10 місяців поточного року. Наразі з прикарпатців стягнуто понад 47 мільйонів гривень аліментів на...
 • Вертикальні меблі
 • ріел ІФ виринаюча