Як у Франківську детектор брехні виявляє злодіїв і рятує шлюби (фото)

В Івано-Франківську вже півроку працює поліграф – детектор брехні. До його послуг вдаються власники і керівники підприємств, правоохоронці та приватні особи у сімейних справах. КУРС не міг не випробувати прославлений шпигунськими фільмами пристрій.

Детектор брехні доволі затребувана послуга у Франківську – в середньому три-чотири перевірки на тиждень. Поліграфолог Роман Микитчук називає їх сесіями або тестуваннями, бо це пом’якшує процедуру для тих, хто її проходить.

Детектор брехні – це крісло з устаткуванням, “чорний ящик” – електронний мозок, який фіксує та опрацьовує інформацію, і комп’ютер, що має програму, яка зчитує і видає результат. На кріслі – спеціальна подушка, а на підлозі – підставки для ніг. Роззуватися і роздягатися не потрібно, устаткування чутливе – кожен рух буде зловлений і відображений. На клієнта надягають два ремені – на живіт і на груди, в затискач беруть середній палець на лівій руці ще два на правій. Постава у кріслі після всіх маніпуляцій виструнчена – напружена.

Поліграф у Франківську

Устаткування, яке вдягають на людину, уловлює частоту і глибину дихання, виділення поту, пульс, артеріальний тиск та рухи тіла – рук, ніг, сідниць. Все це записується у вигляді поліграми в той час, коли людині ставлять запитання – запис, подібний на кардіограму, має 5 основних показників і три додаткових. Щоби нічого не відволікало, у кімнаті, де проходять тестування на поліграфі, три стіни темного кольору і одна світлого – такі сертифіковані вимоги. Клієнт сидить перед світлою стіною і дивиться на якусь довільну позначку на ній.

поліграф у Франківську

Сеанс з апаратурою триває півтори години. Вся сесія на детекторі брехні – до трьох годин для кожного клієнта. Перед контактом з детектором людина, яка тестується, неодмінно спілкується із поліграфологом – спеціаліст готує її до процедури морально. Він же потім розшифровує, тобто тлумачить результат. “Я не покладаюся виключно на комп’ютер. Машина рахує за алгоритмом, не враховуючи нюанси поведінки чи самопочуття людини, і іноді може зарахувати випадкове відхилення, коли, наприклад, людина шморгне носом. Я завжди слідкую за процесом і нотую такі моменти. Поліграму розшифровую завжди сам, комп’ютер мене страхує”, – пояснює Роман.

Поліграф у Франківську

Детектор брехні у Франківську – американський, фірми “Лафайєт”, яка обслуговує спецслужби США, ЄС та Ізраїлю. Методика тестування також зі США. Роман Микитчук не розповідає, яка саме і на чому базується, – це професійна таємниця. “Така, як у ФБР”, – додає він.

Поліграфолог пояснює, що на “ринку правди” конкурують дві методики роботи з детектором брехні – американська та російська. Американська вважається більш точною, оскільки практикується з 30-х років минулого століття. Її валідність – 95-99%. Тобто з кожних 100 людей, які проходять поліграф, точний результат у 95-99, похибка – від 1 до 5%. Росія активно включилася у роботу з поліграфом в кінці 1940-х років. Також різняться підходи до роботи з клієнтом. Американський спосіб, зокрема, передбачає попереднє ознайомлення із питаннями.

Перш ніж стати поліграфологом, Роман Микитчук 22 роки пропрацював у правоохоронній системі. Закінчив Харківський університет внутрішніх справ, працював слідчим, служив у податковій поліції, завершив кар’єру у службі внутрішньої безпеки ДФС.

“Був вибір – або йти в адвокати, як більшість колег, або пробувати щось нове. З реформою правоохоронної системи перевірки на поліграфі узаконили – як-от для нової поліції, працівників ДФС, НАБУ та ін. Крім того, до психофізіологічної експертизи на поліграфі часто вдаються суди – у кримінальних справах. Маючи відповідний досвід, вирішив опанувати дотичну сферу”, – розповідає Роман. В його активі – навчання у відомого спеціаліста, який започаткував поширення поліграфа в Україні, Андрія Волика та членство в Міжнародній лізі поліграфологів.

Детектор брехні у Франківську в більшості випадків затребуваний не правоохоронцями і не у службових справах. Приблизно половина звернень – крадіжки. До поліграфа звертаються, коли в офісах чи на підприємствах, чи вдома у франківців зникають гроші та золото. На другому місці – подружні зради, це приблизно третина звернень. Решта – перевірки при прийомі на роботу чи коли добирають домашній персонал, а також захист честі і ділової репутації.

“У 75-80% випадків люди, які погоджуються пройти перевірку на детекторі брехні, є правдивими, – констатує Роман. – Чверть клієнтів, яких детектор викриває на неправді, хочуть обманути поліграф або сподіваються, що він дасть збій. Поліграф не може дати збій. Я би порівняв його роботу із медичним приладом – з термометром. Якщо є проблема, він її покаже”.

поліграф у Франківську

Обманути поліграф дуже складно, стверджує спеціаліст з детекції брехні. Не варто вірити рекомендаціям з інтернету. По-перше, прилад фіксує і показує, коли людина є нетверезою або під дією наркотиків. В такому випадку тестування просто припиняється. “Також принципово не перевіряю вагітних та людей після активного алкогольного відпочинку, рекомендую вийти з похмілля”, – додає спеціаліст.

По-друге, коли людина на тестуванні починає заплутувати прилад – совгає ногами, крутиться, тарабанить пальцями тощо, – апарат фіксує такі відхилення і записує їх як ознаки приховування інформації. Заспокійливі, які часто вживають клієнти поліграфа, навпаки, тільки допомагають виявляти правду, зазначає поліграфолог. Це, як і загальне хвилювання, підкреслює неспецифічні реакції на незручні запитання.

А загальну нервозність фахівець бере на олівець. Клієнти перед контактом з детектором заповнюють спеціальну медичну анкету, заяву про згоду на перевірку та проходять співбесіду. Під час співбесіди поліграфолог розпитує про справу, з приводу якої відбувається зустріч, та ознайомлює із питаннями. Якісь інші питання, окрім тих, що прозвучали під час співбесіди, ставити клієнтам заборонено. Укладаючи угоду із замовником та клієнтом, поліграфолог бере на себе зобов’язання конфіденційності. При цьому сама процедура фіксується на відео. На вимогу відеозапис, поліграма, її розшифрування та висновок можуть бути видані на руки – це також обумовлюється в угоді.

Перевірка на детекторі брехні – платне задоволення. Вартість залежить від послуги.

Питання, які ставлять клієнтам під час перевірки на детекторі брехні, також обумовлюють із замовником. Наприклад, при крадіжці з сейфа в офісі, коли є троє підозрюваних, поліграфолог виїздить на місце – оглядає, де все сталося, щоби розуміти обставини та поведінку злодіїв. На підставі цих, професійною мовою, індивідуальних ознак і складає запитання. “У мене ще не було випадків, щоби поліграф помилився у визначенні крадіїв”, – стверджує Роман Микитчук.

поліграф у Франківську

Поліграфолог зізнається, що найскладніше складати запитання про подружню зраду. Тут треба бути чутливим психологом, каже він. Найчастіше ініціюють перевірку міцності свого шлюбу чоловіки – хочуть знати, чи дружина була вірною. “Не думайте, що я руйную шлюби! Я їх, навпаки, зміцнюю!” – наполягає спеціаліст з ідентифікації брехні. Він пригадує, яким щасливим виходило з результатом перевірки подружжя із 30-річним шлюбним досвідом, коли виявилося, що вони не зраджували одне одному. Таке ж щастя детектор брехні подарував молодятам, які тестувалися перед шлюбом: всі пари, що пройшли поліграф, також були вірними, коли зустрічалися.

“Часто чоловіки самі приходять на детектор брехні, щоби в такий спосіб припинити сімейні скандали і довести дружині свою вірність. Правда, в таких випадках мова йде про конкретний період і стосунки з конкретною особою”, – посміхається поліграфолог.

Роман Микитчук каже, що пропонував детектор брехні меру Франківська – надсилав листа із пропозицією проводити планові перевірки. Наприклад, працівників виконкому та комунальних служб. Але відповіді не отримав.

“Руслан Марцінків міг би бути першим міським головою в Україні, який би використовував детектор брехні при кадрових призначеннях. Міг би, як це практикують у великих корпораціях, перед підвищенням на посаді тестувати персонал. Наприклад, на корупцію та хабарництво. Ми навіть готові зробити такий соціальний проект для міста”, – каже поліграфолог.

“Не повірите, але маємо досвід, що планові перевірки на детекторі брехні не тільки підвищують дисципліну працівників на підприємствах, від цього ростуть ще й доходи. Бо в нас як: на будові робітники тягнуть матеріали, експедитори “гонять” наліво товари, бармени недоливають віскі, дорожники недокладають асфальту і маса подібних прикладів. Якщо люди знають, що кожні півроку їх розпитають на поліграфі про роботу, то стримуються. Або крадіїв звільняють. Така практика упередження неприємних ситуацій є типовою за кордоном. В Україну вона ще тільки заходить – у нас поки що “розгрібають» наслідки”, – додає поліграфолог.

“Правда Вас вільними зробить: Єв. від Івана”, – таким написом зустрічає і проводжає клієнтів детектор брехні у Франківську.

Наталка Кушніренко

(Visited 428 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  От би всіх при владі перевірити. Було б весело. Активісти ви де? Кожного чиновника в бак і на детектор БІГОМ!!!! Чи слуги бояться детектора як чуми?

   Гість,

   Мусор рекламує свої послуги. Надурити детектор не просто, але нема нічого неможливого, знаючи принципи його роботи.

   Гість,

   Навіщо Марцінківу тестувати персонал на детекторі, якщо він і так набирав до персоналу своїх сосок-помічничь (коли був депутатом ВР)

  Гість,

  Лохотрон. Хто більше заплатить той результат і зроблять. Як система Рада при голосуванні у Верховній Зраді. Там паціент психлікарні з довідкою Парубій тим цирком керує. А результати голосувань Вальцман на Банковій наберає. в залі заледве 100 депутатів, на табло пише 360 голосів за антинародні закони. Містика. Так і з детектором брехні. Просто його не можна брехунам давати в руки. Бо вони вам намутять

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7646

загрузка...

"Маски-шоу" у передмісті Івано-Франківська: поліція затримала групу квартирних злодіїв-"гастролерів" (фоторепортаж 19:47

"Маски-шоу" у передмісті Івано-Франківська: поліція затримала групу квартирних злодіїв-"гастролерів". Про це на своїй сторінці у Фейсбук повідомив головний поліцейський Прикарпаття Володимир Голубош: "З приємністю в черговий раз хочу відзначити прикарпатських...

Цирк приїхав: У соцмережі кепкують з візиту Ляшка на Прикарпаття (фотофакт) 19:41

В Україні триває передвиборча компанія. Сьогодні, 19 лютого на Прикарпаття приїхав черговий кандидат в президенти. Зокрема на Долинщині помітили автобус з логотипом лідера "Радикальної партії" Олега Ляшка. Як повідомляє штаб...

Живе спілкування: очільник Івано-Франківська зустрівся із мешканцями вулиць Івасюка та Хоткевича (фоторепортаж) 19:27

Очільник Франківська Руслан Марцінків змінив кабінети на вуличні зустрічі із мешканцями міста. “Майже весна” надворі, тому разом з Оксана Савчук та депутатами міської ради на зміну тісним кабінетам спілкуємось з...

Відомий франківець Сергій Горічок розповів, як це бути професійним фотографом (відео) 18:12

До ранкового ефіру на UA Карпати завітав відомий франківський фотограф. У “Карпатському ранку” Сергій Горічок розповість про те, як бути професійним  фотографом у сучасному світі.

Найстрашніша ніч Революції: П'ять років тому прикарпатці штурмували будівлі МВС та СБУ (фото+відео) 18:01

Ніч Апокаліпсису, як назвали її пізніше, найстрашніша ніч, яку довелося пережити Майдану була з 18 на 19 лютого 2014 року. 20 лютого 2014 року увійшло в історію України як день...

Франківець виклав у мережу неймовірні фото Дністра з висоти пташиного польоту (фоторепортаж) 17:46

У мережі з'явились фото, на якому зображена річка Дністер з висоти пташиного польоту. Світлини у мережу виклав франківський фотограф Андрій Білецький. "Мій рідний Галич та Дністер з висоти пташиного польоту",- підписав...

У Ворохті вантажівка ледь не злетіла з дороги в урвище (фотофакт) 17:09

Вчора, 18 лютого на трасі неподалік Ворохти трапилась дорожньо-транспортна пригода. Вантажівку з тягачем розвернуло посеред дороги. Про це в телеграм-чаті 112 повідомляють очевидці. Як розповіли кореспондентці Бліц-Інфо у прес-службі Нацполіції в області, близько 14:50...

Невідомі зловмисники проникли в автомобіль мера Івано-Франківська. Справу розслідує поліція (фотофакт) 16:27

Про це міський голова написав у мережі Фейсбук і оприлюднив світлину розбитого вікна своєї “Шкоди”. “Злодюжки спробували пограбувати “Шкоду”! Ех! Буває”, – написав Руслан Марцінків. До патрульної поліції приблизно о 14 год....

У Франківську фахівці взялися за порятунок одного із корпусів палацу Потоцьких (фоторепортаж) 16:23

Львівські фахівці працюють над розробкою проекту невідкладних протиаварійних робіт у корпусі Б Палацу Потоцьких У 2018 році проектно-вишукувальним відділом КП “Простір Інноваційних Креацій “Палац” було організовано проведення попередніх науково-дослідних робіт...

В Службі автомобільних доріг повідомили, які дороги було відремонтовано в 2018 році (фоторепортаж) 16:02

У 2018 році основними напрямками ремонту було визначено автомобільні дороги загального користування державного значення Н-09 Мукачеве – Львів на ділянці - межа Закарпатської області – Яремче – Надвірна, Н-10 Стрий...

"Я йду в президенти, щоб знищити корупцію у владі" - Наливайченко у Івано-Франківську 16:00 1 коментар

Сьогодні, 19 лютого до Івано-Франківська приїхав кандидат у президенти України, лідер Руху «Справедливість» Валентин Наливайченко. Політик презентував передвиборчу програму й власний план відновлення миру в Україні, пише Правда.іф. В Івано-Франківську...

Митрополит Володимир заклав наріжний камінь під будівництво нового храму в Івано-Франківську (фоторепортаж) 15:55

Біля каплиці Стрітення Господа Нашого Ісуса Христа на вулиці Богдана Хмельницького освятили наріжні камені, які закладуть під фундамент майбутнього храму. Чин освячення здійснив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин....

В мережі з’явився анонс виступу франківця на сліпих прослуховуваннях “Голосу країни” (відео) 15:44

Як раніше інформували ЗМІ, франківець візьме участь в сліпих прослуховуваннях “Голосу країни”. Вчора ввечері канал “1+1” оприлюднив анонс виступу хлопця в сліпих прослуховуваннях проекту “Голос країни”. Богдана Богославця покажуть наступної неділі...

Живі, щирі, справжні емоції: в Івано-Франківську відкрилася експозиція “Тиша” (фоторепортаж) 13:43

У понеділок, 18 лютого, в Івано-Франківську відбулося відкриття експозиції “Тиша” Миколи Дяченка. Виставка працюватиме в “Промприлад. Реновація”, інформує WestNews. «Тиша» – це перша фотовиставка 22-річного Миколи Дяченка з Тисмениці. Експозиція...

Зіркова франківчанка Тіна Кароль грайливому образі знялася у новій фотосесії (фото) 13:36

34-річна співачка Тіна Кароль поділилася з шанувальниками двома кадрами зі свого нового фотосету. Зйомку робили для українського журналу Elle, повідомляє ТСН. Фото з нової фотосесії співачки На одному з них вона зображена в...

Аномальна зима: в лісах на Прикарпатті гриби ростуть навіть взимку (відео) 13:11

На Прикарпатті, навіть узимку, не завершується сезон тихого полювання. Щоправда, щоб знайти боровики, треба піднятися високо в гори, інформує телеканал “Україна”. “Так, я йду за грибами. І я їх зараз...

Вічна пам’ять! Передчасно помер відомий прикарпатський лісівник 12:57

18 лютого відійшов у засвіти головний лісничий ДП «Брошнівський лісгосп», відомий на Прикарпатті лісівник Ігор Козаровський, інформує WestNews. «ІГОРЯ ІВАНОВИЧА КОЗАРОВСЬКОГО – наш колега, чудова людина, прекрасний друг, кого знали,...

На Прикарпатті нечистоти стікають в очисні споруди (фоторепортаж) 12:26

На Прикарпатті  відходи з каналізації заводу ДВП (Деревноволокнистих плит) стікають в очисні споруди. Про це в соцмережі написав Роман Штойко, інформує WestNews. «Із ДВП Вигода тече каналізація і відходи виробництва...

Франківці прибирають свої подвір’я, а сміття викидають у міський парк (фоторепортаж) 11:41 1 коментар

У парку Шевченка триває благоустрій територій. Робота ведеться в найвіддаленішій частині, вздовж приватного сектору (кут Дорошенка- Мазепи). Наразі там засипають ями компостом, щоб вирівняти зелену зону. “Дуже прикро, що господарі...

Правоохоронці розшукують 40-річного прикарпатця, який зник без вісти учора (фотофакт) 11:08

Правоохоронці розшукують 40-річного прикарпатця, який зник без вісти учора Працівниками кримінальної поліції Верховинського відділення поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області встановлюється місце перебування безвісті зниклого жителя Верховини Аксюка...
 • ріел ІФ виринаюча