Як у Франківську “полюють” на призовників, які ухиляються від служби у лавах ЗСУ (фоторепортаж)

 Днями обласний військовий комісаріат відрапортував про стовідсоткове виконання осінньої призовної кампанії: 520 прикарпатців відправили на строкову військову службу. Чи з охотою юнаки з Франківщини йдуть виконувати військовий обов’язок і чи військкомати не порушують їхні права під час «запрошення» в лави української армії – дізнавався “Галицький кореспондент”.  
Результат пошуку зображень за запитом "ловлять призовників"

Минулого тижня нам довелося добряче померзнути біля міського військкомату в Івано-Франківську на вулиці Княгинин. Знайома адвокат зателефонувала й повідомила, що її клієнта без пояснень затримали на вулиці невідомі чоловіки й «попросили» поїхати з ними до цієї установи. Там більше трьох годин молодого чоловіка утримували без його згоди на тій підставі, що він є у списку тих, хто ухиляється від військової служби. Начебто намагалися о 8 год. вечора відправити його на медкомісію, при цьому адвоката до нього не пускали.

Зачинені двері

Перед нашим носом зачинили двері комісаріату, пояснюючи, що це режимний об’єкт і перебувати тут ми не маємо права. Адвокат, не змігши нормально поспілкуватися із «затриманим» та з’ясувати, хто і за яких обставин позбавив волі її підзахисного, викликала патрульну поліцію. Ситуація загострювалася, адже адекватних пояснень ніхто не надавав.

Очікувати патрульних довелося майже годину. Коли вони прибули на виклик, то за зачиненими дверима комісаріату намагалися з’ясувати суть конфлікту. В результаті, вийшовши на вулицю вже з призовником, пояснили, що йому потрібно проїхати до облвійськкомату для складання адмінпротоколу за ухиляння від військової служби. Чоловік сказав, що готовий отримати адмінпротокол на місці, проте з незрозумілих причин складати його на території міського комісаріату не захотіли.

Оскільки ні поліціянти, ні працівники військкомату не змогли підтвердити, що затримували призовника, то він з адвокатом покинув установу. Але повідомив, що його паспорт забрали і не повертають. Адвокат попросила пояснень. Поки призовник збирався написати заяву про викрадення документів, паспорт повернули, пояснивши, що він його забув, а насильно документ ніхто не відбирав.

Після всіх цих сумбурних подій молодий чоловік зі своїм захисником покинули територію комісаріату. Причому, що дивно, повістку йому так і не вручили.

26-річний Володимир Ковалів, якого утримували у військкоматі, запевнив, що жодного разу не отримував повістки з повідомленням з’явитися до військової частини. Мовляв, зареєстрований він не у Франківську, але, як приватний підприємець, сплачує податки, і якщо б хотіли, то його легко могли знайти.

Він розповів, що ввечері після роботи їх з товаришем зупинили троє чоловіків на вулиці Шевченка і, не представляючись, попросили пройти з ними до автомобіля: «Сказали, що тікати немає сенсу, тому я погодився сісти в авто. Під час перевірки документів, які я мав з собою, пояснили, що я – в розшуку як «ухилянт» від проходження служби. До товариша претензій не мали. Давили на те, що я порушив норми закону, а в Україні – воєнний стан. У результаті повезли до військкомату начебто для встановлення особи. Говорили про те, що будемо їхати на медогляд у другий кінець міста. Начебто для перевірки даних вилучили паспорт». Чоловік каже, що за таких обставин не готовий іти до армії.

Через кілька днів до редакції звернувся ще один франківець, який повідомив, що його товариша працівники військкомату «піймали» на вулиці і без пояснень доставили в обласний військовий комісаріат.

Історією про дивну поведінку працівників військкомату поділився з «ГК» і солдат, який наразі проходить військову службу і тому побажав залишитися анонімом. Він розповів, що працював фотографом на Тернопільщині, а якісь люди по інтернету замовили в нього зйомку. Коли він зустрівся з клієнтом і сказав: «Давайте обговоримо деталі зйомки», той відповів: «Звісно, але через рік-півтора, після того, як пройдеш військову службу». І хоча хлопець запевняв, що повістку не отримував, має певні проблеми зі здоров’ям і готовий підтвердити це медичною довідкою, яку тримає вдома, його не відпустили. Комісія резюмувала, що він абсолютно здоровий.

Тісна співпраця

Міський військовий комісар Ігор Сорокопуд пояснює, що згідно з законом «Про військовий обов’язок та військову службу» чоловіки призовного віку (20-27 років – авт.) протягом 10-ти днів після оголошення чергового призову мають з’явитися у свій місцевий військкомат, навіть якщо не отримували повістку. Якщо вони цього не зроблять, то підпадають під адміністративне правопорушення. За неявку «світить» штраф від п’яти до семи неоподаткованих мінімумів (від 85 до 119 грн.). За повторне таке порушення протягом року – від 10 до 15 неоподаткованих мінімумів (170-225 грн.).

Сорокопуд запевняє, що працівники комісаріату не затримують призовників на вулиці, це роблять правоохоронці. «Всі райони й область подали такі списки до поліції. І при перевірці документів правоохоронці можуть звіряти осіб з цією базою. У разі виявлення таких осіб їх доставляють до військового комісаріату для складання адмінпротоколів», – пояснює військком. І додає, що жодних кампаній з виловлювання призовників у місті не проводиться.

Заступник начальника управління превентивної діяльності ГУНП в Івано-Франківській області Андрій Веляник наголошує, що поліція з призовниками працює винятково в межах своєї компетенції. «Комісаріатам надаємо практичну допомогу. Створюються мобільні групи за участю працівників військового комісаріату й поліцейського. У такому складі вони можуть вирушити для вручення повісток за місцем реєстрації чи проживання призовника», – пояснює він.

Поліція не має права затримати людину, якщо вона не вчиняє адміністративне правопорушення. Відповідно, перевірити, є призовник у списку чи ні, можуть лише тоді, коли він щось порушив. Якщо виявлять, що така особа ухиляється від відвідин військкомату, на неї можуть скласти адмінпротокол. «Це якщо кілька разів призовнику вручали повістку, а він не з’являвся», – уточнює Веляник.

Поліцейський каже, що за ухилення від проходження військової служби передбачена і кримінальна відповідальність, однак це процедура доволі затяжна: «Військовий комісар має підготувати подання в поліцію, в якому зазначити, скільки разів і за яких обставин людину було повідомлено про те, що треба з’явитися у військкомат. Після чого слідчий приймає рішення, відкривати чи ні кримінальне провадження, і в разі відкриття вносить його до ЄРДР. Якщо за викликом слідчого він не з’являється для надання пояснень, то з дозволу суду поліція може оголосити такого призовника в розшук». За його словами, з військкомату до поліції неодноразово зверталися зі списками осіб, яких треба розшукати, але в поліції відповідають, що розшук осіб здійснюється лише в рамках кримінального провадження.

Веляник зазначає, що цьогоріч ГУНП в області відкрило чотири кримінальні провадження за ч. 1 ст. 335 ККУ «Ухилення від призову на строкову військову службу». Передбачена відповідальність – три роки обмеження волі.

Що каже закон?

Адвокат Зоряна Івасишин ситуацію з призовником, якого без його згоди утримували у військкоматі, коментує так: «Є чіткий порядок здійснення призову. Є відповідна постанова Кабінету Міністрів і Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу». Військкомат не має права затримувати людей. Співпраця між поліцією і військкоматом можлива, але тільки з приводу тих людей, які отримали повістки і не з’явилися. Закон передбачає певний порядок дій. Так, дійсно, військкомат має право людину, яка підлягає призову, але не з’являється на заклик, оголосити через органи Національної поліції в розшук. Органи Національної поліції, які знаходять «ухилянта», мають право доставити його до військкомату. Але органи поліції. Військкомат жодним чином не мав права робити це самостійно. Більше того, утримувати в розподільному пункті також не мали жодного права. Конституційний обов’язок кожного – захищати свою країну. І це неможливо заперечити. Але все повинно відбуватися відповідно до закону. А те, що відбулося зі згаданим призовником, скидається на відверту провокацію працівників військкомату, щоб, навпаки, зашкодити призову, створити негативне ставлення до військкоматів».

«Ухилянтів» більше, ніж призовників

На брифінгу щодо підсумків осінньої призовної кампанії на Прикарпатті, який відбувся цього тижня, старший офіцер групи морально-психологічного забезпечення ОВК Юрій Мухін заявив, що «ухилянтів» є більше, ніж самих призовників.

«Що стосується особистих прав, то до призовника не підійдеш, а коли починаєш говорити про обов’язок, то включається український менталітет: аби було добре в моїй хаті, а що в державі – побачу на дивані. Деякі юнаки, лише отримують повістки, одразу перетинають кордон. Є навіть випадки, коли батьки призовника пояснюють, що він працює на роботі в Росії», – розповідає Мухін у коментарі «ГК».

Старший офіцер каже, що за час осіннього призову на призовні комісії викликали 15 922 військовозобов’язаних прикарпатці, більше 10 тисяч з яких з тих чи інших причин не з’явилися. Були обстежені лікарськими комісіями і визнані придатними для проходження військової служби, але не прибули на обласний збірний пункт для відправки у війська – 57 призовників. А 587 військовозобов’язаних визнані непридатними для проходження служби у мирний час та обмежено придатними – у військовий. «Це більше, ніж план усіх призовників!» – наголошує Мухін.

Загалом під час осіннього призову для проходження строкової військової служби у Збройні сили України відправлено 260 мешканців області, ще 260 – в інші збройні формування.

Ситуацію зі значною кількістю прикарпатців, які ухиляються від військової служби, ветеран АТО і керівник Обласної асоціації учасників АТО Тарас Шпук пов’язує зі стереотипом, який вироблявся в українців роками: армія – пусте гаяння часу. «До АТО я сам не був прихильником строкової служби, адже вважав це згаяним роком. Курс держави був направлений на те, аби солдата нічого не навчити. Зараз же йде реформування армії, є інструктори, які мають бойовий досвід, в т.ч. і з числа ветеранів, з призовника налаштовані зробити солдата», – переконаний він.

У Генеральному штабі ЗСУ обіцяли не відправляти солдатів строкової служби в зону бойових дій. Виняток – їхнє особисте бажання.

Юлія КАНЮС

(Visited 5 647 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  за підера порошенка іти служити , нехай ідуть синки депутатів

  Гість,

  Як тільки вдасться перетнути кордон відразу шукайте відділення ФСБ і до чергового офіцера. Кажіть що не хочете слудити в гітлерівсьій армії вбивати руських братів. Вони допоможуть з перебуванням, роботою, на перший час грошима, отримати статус. Головне що живі залишитися

  Гість,

  В ато треба відправляти дітей депутатів. Депутатів є багато по Україні назбирається ціла армія

  Гість,

  Франківська молодь надає перевагу ” пити пиво в Десятці”, за мамині гроші зароблені в Італії, а не містити болото в Широкому Лану.

  Гість,

  Тепер спрощена процедура отримання російських паспортів. За місяць можна зробити навіть щвидше. Без всяких хабарів

  Гість,

  Хто ухиляється – той потенційний зрадник. Валіть до своїх “братушок” в расєюшку, най вам там жаба дасть цицьки. Іуди.

  Гість,

  А , ти , Демянів Т. чого не йшов сам служити ? Покажи побратимам свій воєннік , де написано , що ти комісований через “плоскостопіє ” … Швагро відмазав тебе від армії , так що не пизди тут про патріотизм і любов до неньки україни … Сексоте жирний

  Гість,

  Ого, оце кацапідорам пукан рвонуло! Це ж добре, дуже добре…

  Гість,

  Краще відсидітися за кордоном ще й грошви нарубати, ніж подохнути за алкоголіка Порошенка

  Гість,

  Як тільки питання про сплату податків, службу в армії то патрійоти тільки одне і торочать про дітей депутатів і злодія президента.
  А як субсидії брати, хабарі на виборах від кандидатів в депутати всіх рад, євробляхами їхати, в черги за квартирами, землею, без черги пертися, світлофори на червоне і пішохідні переходи проїжджати то там грудина колесом, а іншим смерть.
  Що це за порода? Яке свіже повітря і гірські ріки носять такі гени? Які нації ще вам заважають жити? Як на боксі в америці за Аккерманівського бійця кричєти то там аж сраки лопають як верещать за Україну.

  Гість, Ваш коментар очікує на схвалення.

  ССИЛКА ДЛЯ ВСІХ!!!!!!!!, Ваш коментар очікує на схвалення.

  Sagan192@ukr.net,

  Надання польського громадянства відбувається за заявою іноземця. Заява на польське громадянство особи, що проживають на законних підставах у Польщі, подають Президенту через воєводу за місцем проживання зацікавленої особи. Якщо іноземець перебуває за кордоном, заява повинна бути подана у консульство за місцем проживання у містах Львів, Луцьк, Вінниця, Київ, Харків, Одеса.

  Sagan192@ukr.net, Ваш коментар очікує на схвалення.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4387

загрузка...

Вічна пам’ять! Помер відомий прикарпатський літератор та громадський діяч (фотофакт) 21:47

Пішов із життя Володимир КАРИЙ – заступник голови РО і голова Снятинського міського осередку Товариства «Просвіта», літератор, видавець і чудова людина. Про це повідомляється на сторінці  Спілки письменників Івано-Франківщини, інформує WestNews....

ОПОРА зафіксувала на Прикарпатті білборди з агітацією Садового без вихідних даних (фотофакт) 21:07

Спостерігачі ОПОРИ в Івано-Франківській області 10 та 11 січня зафіксували білборди із написом «Андрій Садовий. Наступ 2019» з ознаками агітації, але без передбачених законодавством вихідних даних. За цими фактами представники...

Сьогодні на "Пасічній" підірвали гранату. На місці працювали поліція, кінологи та вибухотехніки (фотофакт) 20:56 1 коментар

15 січня, до поліції зателефонував мешканець обласного центру. Повідомив, що на вулиці Целевича на території кафедри фізичного виховання медуніверситету лежить предмет, який схожий на гранату.   На місце події оперативно виїхали...

В Івано-Франківську виявили чергового торговця рибою, який не мав на неї відповідних документів (фотофакт) 20:10

В Івано-Франківську виявили чергового торговця рибою, який не мав на неї відповідних документів. Випадок трапився на стихійному ринку по вулиці Хоткевича у мікрорайоні "Брати". Продовжується боротьба із незаконною торгівлею рибою...

Вії довгі, очі великі, вуха середні. Прикарпатець з гумором шукає наречену через оголошення у Facebook 19:27 3 коментарі

43-річний Андрій Рухлядко вже був одруженим. Від першого шлюбу має двоє дітей, які живуть з мамою. Нині є власником садиби “Карпатський рай” у Шешорах. Андрій  Рухлядко склав досить детальний опис...

11 столиць України, про які ви могли навіть не здогадуватися. Чи був серед них Івано-Франківськ? (фоторепортаж) 18:12 1 коментар

Столиця – це статус, що залишає відбиток на будь-якому місті. Коли поселення стає центром держави, чи то велика імперія, чи місто-країна, це назавжди змінює його. Столиці завжди вабили до себе...

Відомий франківський майстер, у новій колекції "Теплих іграшок", гостро висміяв найпопулярніших українських кандидатів у Президенти (фоторепортаж) 17:46

Автор Теплих іграшок Богдан Савлюк презентував нову серію "Обідранці", яку присвятив кандидатам у президенти. У передмові до колекції автор пише: «Усі тварини рівні, але деякі тварини рівніші» - гасло з...

Дорогами до святинь: Історія дерев'яної церкви на Долинщині (фоторепортаж) 17:09

У селі Белеїв, Долинського району розташована Церква Св. Василія Великого, збудована у 1864 році. У мальовничому селі Белеїв, на пагорбі серед дерев сховалася старенька дерев'яна церковця, зведена у 1864 році....

Безкоштовні курси робототехніки в Івано-Франківську: де навчають і хто влаштував (фото+відео) 16:23

Івано-Франківськ – перше і поки єдине місто в Україні, де дітей безкоштовно навчають робототехніці. Курс Ардуїно-робототехніка не дивина. Його викладають на приватних курсах. У Франківську навчають у школах. Це не...

Дружини і діти захисників колядували з вертепом у родинах полеглих та відвідали "Бандерівський схрон" (фоторепортаж) 15:12

Учасники групи взаємодопомоги дружин ветеранів АТО-ООС разом із дітками підготували вітальну програму для родин загиблих побратимів і ветеранів на реабілітації у "Бандерівськму схроні". Близько двох десятків дорослих і маленьких колядників...

У Франківську презентували баскетбольну команду медуніверситету (фоторепортаж) 14:58

У понеділок, 14 січня у спорткомплексі Івано-Франківського національного медичного університету відбулася презентація команди української Суперліги з баскетболу 3х3 "Франківськ ІФНМУ". Вперше в історії університету студентська команда бере участь в українській...

Відоме франківське модельне агенство випустило календар із красивими дівчатами на 2019 рік (відеофакт) 14:27

Відоме франківське модельне агенство випустило календар із красивими дівчатами на 2019 рік. Мова йде про Star Face Family “SFF Calendar – це не просто якісний і досконалий продукт з фантастичними...

Стало відомо, коли проведуть в останню путь відомого спортсмена з Коломиї 14:23

Як вже повідомляли ЗМІ, 12 січня на автодорозі Луцьк-Ковель, поблизу села Свидники Ковельського району, зіткнулися мікроавтобус «Volkswagen T4» та легковий автомобіль «КIA». Водій легковика з Прикарпаття загинув на місці ДТП....

Олена Шоптенко знялася у романтичній фотосесії (фото) 14:05

Хореограф поділилася деякими світлинами у своєму мікроблогу. Хореограф і танцівниця Олена Шоптенко, яка нещодавно показала, як вперше у житті зробила "янгола" в снігу, наразі знялась в яскравій фотосесії. На своїй сторінці...

Франківцям представили музичну феєрію “Легенди святого Різдва” (фоторепортаж) 13:43 1 коментар

У неділю на сцені Франківського драмтеатру двічі відбувся концерт "Легенди святого Різдва". Це вже четвертий рік поспіль у Франківському драмтеатрі показують музичну феєрію. Автором ідеї є заслужена артистка України Галина Баранкевич. Крім...

Відома українська співачка показала свої канікули в Домінікані (фото, відео) 13:36

Співачка Катерина Бужинська другий рік поспіль проводить січневі канікули у Домінікані. Разом із чоловіком Дмитром білявка розважається, як може, та ділиться враженнями, фото і відео у мережі. За тиждень відпустки Катя...

Вибух кольорів: вагітна Маркл у ефектному вбранні вразила соцмережі (фото) 12:35

Схоже, герцогині Сассекській Меган Маркл уже набридла зима з її браком яскравих барв, і жінка вирішила це виправити. 37-річна дружина принца Гаррі з'явилася на публіці в полум'яно-червоному пальтечку, зухвало поєднавши його з насичено-пурпуровою сукнею. Нею...

У Снятині розпочалась реставрація міської ратуші 12:26

Наприкінці 2018 року Снятинська міська рада стала переможницею в дев’ятому обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування із проектом «Столиця Покуття очима туристів (реставраційно-відновлювальні роботи приміщення міської ратуші в...

Українська спортивна журналістка роздяглася в мороз на вулиці (фото 18+) 12:03

Спортивна журналістка Анна Тесленко опублікувала фото еротичної фотосесії. Знімки журналістка опублікувала на своїй сторінці у facebook. Фотографії зробили на вулицях зимового Києва. Тесленко приміряла на себе образ снігурки. Одягнула мережевну...

Волонтери з Тисмениччини відвезли на Схід України майже дві тонни гуманітарної допомоги (фоторепортаж) 11:41

Волонтери з Тисмениччини повернулися із чергової поїздки на Схід України. Днями голова ГО «Спілка учасників АТО Тисменицького району» Іван Стефанів та його заступник Любомир Збіглей повернулися із Сходу України, де...
 • ріел ІФ виринаюча