Як у Франківську “полюють” на призовників, які ухиляються від служби у лавах ЗСУ (фоторепортаж)

 Днями обласний військовий комісаріат відрапортував про стовідсоткове виконання осінньої призовної кампанії: 520 прикарпатців відправили на строкову військову службу. Чи з охотою юнаки з Франківщини йдуть виконувати військовий обов’язок і чи військкомати не порушують їхні права під час «запрошення» в лави української армії – дізнавався “Галицький кореспондент”.  
Результат пошуку зображень за запитом "ловлять призовників"

Минулого тижня нам довелося добряче померзнути біля міського військкомату в Івано-Франківську на вулиці Княгинин. Знайома адвокат зателефонувала й повідомила, що її клієнта без пояснень затримали на вулиці невідомі чоловіки й «попросили» поїхати з ними до цієї установи. Там більше трьох годин молодого чоловіка утримували без його згоди на тій підставі, що він є у списку тих, хто ухиляється від військової служби. Начебто намагалися о 8 год. вечора відправити його на медкомісію, при цьому адвоката до нього не пускали.

Зачинені двері

Перед нашим носом зачинили двері комісаріату, пояснюючи, що це режимний об’єкт і перебувати тут ми не маємо права. Адвокат, не змігши нормально поспілкуватися із «затриманим» та з’ясувати, хто і за яких обставин позбавив волі її підзахисного, викликала патрульну поліцію. Ситуація загострювалася, адже адекватних пояснень ніхто не надавав.

Очікувати патрульних довелося майже годину. Коли вони прибули на виклик, то за зачиненими дверима комісаріату намагалися з’ясувати суть конфлікту. В результаті, вийшовши на вулицю вже з призовником, пояснили, що йому потрібно проїхати до облвійськкомату для складання адмінпротоколу за ухиляння від військової служби. Чоловік сказав, що готовий отримати адмінпротокол на місці, проте з незрозумілих причин складати його на території міського комісаріату не захотіли.

Оскільки ні поліціянти, ні працівники військкомату не змогли підтвердити, що затримували призовника, то він з адвокатом покинув установу. Але повідомив, що його паспорт забрали і не повертають. Адвокат попросила пояснень. Поки призовник збирався написати заяву про викрадення документів, паспорт повернули, пояснивши, що він його забув, а насильно документ ніхто не відбирав.

Після всіх цих сумбурних подій молодий чоловік зі своїм захисником покинули територію комісаріату. Причому, що дивно, повістку йому так і не вручили.

26-річний Володимир Ковалів, якого утримували у військкоматі, запевнив, що жодного разу не отримував повістки з повідомленням з’явитися до військової частини. Мовляв, зареєстрований він не у Франківську, але, як приватний підприємець, сплачує податки, і якщо б хотіли, то його легко могли знайти.

Він розповів, що ввечері після роботи їх з товаришем зупинили троє чоловіків на вулиці Шевченка і, не представляючись, попросили пройти з ними до автомобіля: «Сказали, що тікати немає сенсу, тому я погодився сісти в авто. Під час перевірки документів, які я мав з собою, пояснили, що я – в розшуку як «ухилянт» від проходження служби. До товариша претензій не мали. Давили на те, що я порушив норми закону, а в Україні – воєнний стан. У результаті повезли до військкомату начебто для встановлення особи. Говорили про те, що будемо їхати на медогляд у другий кінець міста. Начебто для перевірки даних вилучили паспорт». Чоловік каже, що за таких обставин не готовий іти до армії.

Через кілька днів до редакції звернувся ще один франківець, який повідомив, що його товариша працівники військкомату «піймали» на вулиці і без пояснень доставили в обласний військовий комісаріат.

Історією про дивну поведінку працівників військкомату поділився з «ГК» і солдат, який наразі проходить військову службу і тому побажав залишитися анонімом. Він розповів, що працював фотографом на Тернопільщині, а якісь люди по інтернету замовили в нього зйомку. Коли він зустрівся з клієнтом і сказав: «Давайте обговоримо деталі зйомки», той відповів: «Звісно, але через рік-півтора, після того, як пройдеш військову службу». І хоча хлопець запевняв, що повістку не отримував, має певні проблеми зі здоров’ям і готовий підтвердити це медичною довідкою, яку тримає вдома, його не відпустили. Комісія резюмувала, що він абсолютно здоровий.

Тісна співпраця

Міський військовий комісар Ігор Сорокопуд пояснює, що згідно з законом «Про військовий обов’язок та військову службу» чоловіки призовного віку (20-27 років – авт.) протягом 10-ти днів після оголошення чергового призову мають з’явитися у свій місцевий військкомат, навіть якщо не отримували повістку. Якщо вони цього не зроблять, то підпадають під адміністративне правопорушення. За неявку «світить» штраф від п’яти до семи неоподаткованих мінімумів (від 85 до 119 грн.). За повторне таке порушення протягом року – від 10 до 15 неоподаткованих мінімумів (170-225 грн.).

Сорокопуд запевняє, що працівники комісаріату не затримують призовників на вулиці, це роблять правоохоронці. «Всі райони й область подали такі списки до поліції. І при перевірці документів правоохоронці можуть звіряти осіб з цією базою. У разі виявлення таких осіб їх доставляють до військового комісаріату для складання адмінпротоколів», – пояснює військком. І додає, що жодних кампаній з виловлювання призовників у місті не проводиться.

Заступник начальника управління превентивної діяльності ГУНП в Івано-Франківській області Андрій Веляник наголошує, що поліція з призовниками працює винятково в межах своєї компетенції. «Комісаріатам надаємо практичну допомогу. Створюються мобільні групи за участю працівників військового комісаріату й поліцейського. У такому складі вони можуть вирушити для вручення повісток за місцем реєстрації чи проживання призовника», – пояснює він.

Поліція не має права затримати людину, якщо вона не вчиняє адміністративне правопорушення. Відповідно, перевірити, є призовник у списку чи ні, можуть лише тоді, коли він щось порушив. Якщо виявлять, що така особа ухиляється від відвідин військкомату, на неї можуть скласти адмінпротокол. «Це якщо кілька разів призовнику вручали повістку, а він не з’являвся», – уточнює Веляник.

Поліцейський каже, що за ухилення від проходження військової служби передбачена і кримінальна відповідальність, однак це процедура доволі затяжна: «Військовий комісар має підготувати подання в поліцію, в якому зазначити, скільки разів і за яких обставин людину було повідомлено про те, що треба з’явитися у військкомат. Після чого слідчий приймає рішення, відкривати чи ні кримінальне провадження, і в разі відкриття вносить його до ЄРДР. Якщо за викликом слідчого він не з’являється для надання пояснень, то з дозволу суду поліція може оголосити такого призовника в розшук». За його словами, з військкомату до поліції неодноразово зверталися зі списками осіб, яких треба розшукати, але в поліції відповідають, що розшук осіб здійснюється лише в рамках кримінального провадження.

Веляник зазначає, що цьогоріч ГУНП в області відкрило чотири кримінальні провадження за ч. 1 ст. 335 ККУ «Ухилення від призову на строкову військову службу». Передбачена відповідальність – три роки обмеження волі.

Що каже закон?

Адвокат Зоряна Івасишин ситуацію з призовником, якого без його згоди утримували у військкоматі, коментує так: «Є чіткий порядок здійснення призову. Є відповідна постанова Кабінету Міністрів і Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу». Військкомат не має права затримувати людей. Співпраця між поліцією і військкоматом можлива, але тільки з приводу тих людей, які отримали повістки і не з’явилися. Закон передбачає певний порядок дій. Так, дійсно, військкомат має право людину, яка підлягає призову, але не з’являється на заклик, оголосити через органи Національної поліції в розшук. Органи Національної поліції, які знаходять «ухилянта», мають право доставити його до військкомату. Але органи поліції. Військкомат жодним чином не мав права робити це самостійно. Більше того, утримувати в розподільному пункті також не мали жодного права. Конституційний обов’язок кожного – захищати свою країну. І це неможливо заперечити. Але все повинно відбуватися відповідно до закону. А те, що відбулося зі згаданим призовником, скидається на відверту провокацію працівників військкомату, щоб, навпаки, зашкодити призову, створити негативне ставлення до військкоматів».

«Ухилянтів» більше, ніж призовників

На брифінгу щодо підсумків осінньої призовної кампанії на Прикарпатті, який відбувся цього тижня, старший офіцер групи морально-психологічного забезпечення ОВК Юрій Мухін заявив, що «ухилянтів» є більше, ніж самих призовників.

«Що стосується особистих прав, то до призовника не підійдеш, а коли починаєш говорити про обов’язок, то включається український менталітет: аби було добре в моїй хаті, а що в державі – побачу на дивані. Деякі юнаки, лише отримують повістки, одразу перетинають кордон. Є навіть випадки, коли батьки призовника пояснюють, що він працює на роботі в Росії», – розповідає Мухін у коментарі «ГК».

Старший офіцер каже, що за час осіннього призову на призовні комісії викликали 15 922 військовозобов’язаних прикарпатці, більше 10 тисяч з яких з тих чи інших причин не з’явилися. Були обстежені лікарськими комісіями і визнані придатними для проходження військової служби, але не прибули на обласний збірний пункт для відправки у війська – 57 призовників. А 587 військовозобов’язаних визнані непридатними для проходження служби у мирний час та обмежено придатними – у військовий. «Це більше, ніж план усіх призовників!» – наголошує Мухін.

Загалом під час осіннього призову для проходження строкової військової служби у Збройні сили України відправлено 260 мешканців області, ще 260 – в інші збройні формування.

Ситуацію зі значною кількістю прикарпатців, які ухиляються від військової служби, ветеран АТО і керівник Обласної асоціації учасників АТО Тарас Шпук пов’язує зі стереотипом, який вироблявся в українців роками: армія – пусте гаяння часу. «До АТО я сам не був прихильником строкової служби, адже вважав це згаяним роком. Курс держави був направлений на те, аби солдата нічого не навчити. Зараз же йде реформування армії, є інструктори, які мають бойовий досвід, в т.ч. і з числа ветеранів, з призовника налаштовані зробити солдата», – переконаний він.

У Генеральному штабі ЗСУ обіцяли не відправляти солдатів строкової служби в зону бойових дій. Виняток – їхнє особисте бажання.

Юлія КАНЮС

(Visited 5 753 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  за підера порошенка іти служити , нехай ідуть синки депутатів

  Гість,

  Як тільки вдасться перетнути кордон відразу шукайте відділення ФСБ і до чергового офіцера. Кажіть що не хочете слудити в гітлерівсьій армії вбивати руських братів. Вони допоможуть з перебуванням, роботою, на перший час грошима, отримати статус. Головне що живі залишитися

  Гість,

  В ато треба відправляти дітей депутатів. Депутатів є багато по Україні назбирається ціла армія

  Гість,

  Франківська молодь надає перевагу ” пити пиво в Десятці”, за мамині гроші зароблені в Італії, а не містити болото в Широкому Лану.

  Гість,

  Тепер спрощена процедура отримання російських паспортів. За місяць можна зробити навіть щвидше. Без всяких хабарів

  Гість,

  Хто ухиляється – той потенційний зрадник. Валіть до своїх “братушок” в расєюшку, най вам там жаба дасть цицьки. Іуди.

  Гість,

  А , ти , Демянів Т. чого не йшов сам служити ? Покажи побратимам свій воєннік , де написано , що ти комісований через “плоскостопіє ” … Швагро відмазав тебе від армії , так що не пизди тут про патріотизм і любов до неньки україни … Сексоте жирний

  Гість,

  Ого, оце кацапідорам пукан рвонуло! Це ж добре, дуже добре…

  Гість,

  Краще відсидітися за кордоном ще й грошви нарубати, ніж подохнути за алкоголіка Порошенка

  Гість,

  Як тільки питання про сплату податків, службу в армії то патрійоти тільки одне і торочать про дітей депутатів і злодія президента.
  А як субсидії брати, хабарі на виборах від кандидатів в депутати всіх рад, євробляхами їхати, в черги за квартирами, землею, без черги пертися, світлофори на червоне і пішохідні переходи проїжджати то там грудина колесом, а іншим смерть.
  Що це за порода? Яке свіже повітря і гірські ріки носять такі гени? Які нації ще вам заважають жити? Як на боксі в америці за Аккерманівського бійця кричєти то там аж сраки лопають як верещать за Україну.

  Гість, Ваш коментар очікує на схвалення.

  ССИЛКА ДЛЯ ВСІХ!!!!!!!!, Ваш коментар очікує на схвалення.

  Sagan192@ukr.net,

  Надання польського громадянства відбувається за заявою іноземця. Заява на польське громадянство особи, що проживають на законних підставах у Польщі, подають Президенту через воєводу за місцем проживання зацікавленої особи. Якщо іноземець перебуває за кордоном, заява повинна бути подана у консульство за місцем проживання у містах Львів, Луцьк, Вінниця, Київ, Харків, Одеса.

  Sagan192@ukr.net, Ваш коментар очікує на схвалення.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3057

загрузка...

Забудовник-вандал продовжує знищувати архітектурну пам’ятку у центрі Івано-Франківська (фоторепортаж) 23:21

Не пройшло і тижня, як «Муніципальна інспекція» демонтувала будівельний паркан на Василіянок, а на цьому місці «виросла» нова огорожа – самовільний будмайданчик огородили сіткою. Будівельний скандал розгорівся на початку квітня,...

Зима не відступає: у Карпатах відомий курорт засипало снігом (фоторепортаж) 22:06

Від початку тижня на Закарпатті різко похолодало. Місцями в області температура опустилася майже до нуля. Вночі у низинних районах стовпчики термометрів опустилися до 1-5 градусів тепла, а вдень — від...

«Укрнафта» передасть Долині три соціальних об’єкта 21:47

Відбулось підсумкове засідання спільної комісії з питань передачі у власність територіальної громади міста Долини об’єктів соціальної сфери ПАТ «Укрнафта». Про це повідомили в Долинській міській раді. Йдеться про дитячий садок...

Нових автобусів більше не буде, зараз зосереджені на оновленні тролейбусного парку, – Марцінків 21:18

Франківців, які сподіваються на продовження традиції майже щомісячного запуску нового автобусного комунального маршруту, чекає розчарування – мерія не має наміру цьогоріч купувати нові автобуси. З початку року у Франківську вже...

Як у Франківську всіх охочих вчать розписувати писанки (фоторепортаж) 21:07

Готуючись до свята кожен намагається зробити свій кошик оригінальним і неповторним. І одним з головних атрибутів великоднього кошика є писанки. Звісно писанку можна купити завчасно на великодніх ярмарках чи на...

На Прикарпатті міністр оборони зустрівся з родинами загиблих військовослужбовців та волонтерами (фоторепортаж) 20:07 1 коментар

Сьогодні, 18 квітня, перебуваючи з робочим візитом на Івано-Франківщині у Коломиї, Міністр оборони України Степан Полторак зустрівся з родинами військовослужбовців 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади та волонтерами. "Ми дуже часто спілкуємося з військовими...

Франківці, яка сама виховує доньку, потрібна допомога на ремонт 19:53 8 коментарів

Франківка живе у двокімнатній квартирі з 13-річною донькою. Раніше з ними жив брат жінки, який постійно пиячив. Зараз квартира у неналежному стані, а матір сама не може забезпечити дитину нормальними...

Франківців закликають зібрати великодній кошик для бідних 19:41

Великодню акцію в Івано-Франківську ініціювала Спільнота Святого Егідія. Її активісти щотижня роздають безпритульним і стареньким людям гарячу їжу. А цьогоріч вирішили зробити їм сюрприз – подарувати продукти для святкового кошика,...

З червоними волоссям: відома франківчанка Тіна Кароль несподівано змінила імідж (фотофакт) 19:27

Шанувальники Тіни Кароль залишилися в захваті від нового образу артистки. Українська співачка Тіна Кароль здивувала шанувальників зміною образу. Артистка сфотографувалася в чорній міні-сукні, блискучих високих чоботях і яскравій двоколірній перуці....

Прикарпатців просять повідомляти про випадки браконьєрства 18:51

На Івано-Франківщині триває операція “Нерест”. Про це повідомляють активісти Івано-Франківського осередку Національних Дружин, які продовжують акцію спільно з ГО “Івано-Франківський риболовний клуб”. Зазначається, що протягом останніх кількох днів, проводилося патрулювання...

У Франківську письменник з Прикарпаття презентував нову книгу 18:12

Вчора, 17 квітня, у Франківську презентували нову книгу. Презентацію проводили в Підземному Переході Ваґабундо, там і відбулась зустріч із автором книги Мирославом Лаюком. Модерував зустріч Юрій Андрухович, пише МІСТО. Письменник...

Місто без людей. Франківців запрошують пройтися порожніми вулицями й зафіксувати цей стан 18:01

Засновник антифестивалю Blank Андрій Назаренко вп’яте запрошує мешканців Івано-Франківська прогулятися безлюдним містом, пише Репортер. Цього року антифест  відбудеться 29 квітня, як завжди – ранком Поливаного понеділка, повідомляє Назаренко. “Раз на...

Замело посеред квітня: на гірськолижному курорті в Карпатах випав сніг (фото) 16:30

Карпати у середу замело снігом. Фото / snig.info Зокрема, снігом замело на гірськолижному курорті Драгобрат на Закарпатті, повідомляє УНІАН. Опадів випало чимало. У той же час в Українському гідрометцентрі попередили, що через снігопад 17 квітня у високогір'ї Івано-Франківської області очікується значна...

Прикарпатські ветерани українсько-російської війни на Донбасі оголосили про підтримку Петрові Порошенку 16:01 35 коментарів

Прикарпатські ветерани українсько-російської війни на Донбасі оголосили про підтримку Петрові Порошенку. Вказану заяву розмістив заступник голови Міської Асоціації учасників АТО   Vasul Andriyv розмістив у соцмережі Фейсбук: Ми вирішили заявити про...

Чотири нові ділянки та автівка: як змінився дохід голови Калуської РДА за рік 14:58

1 квітня 2019 року в Україні збіг термін подачі щорічної електронної декларації, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Традиційно WestNews аналізує декларації і показує, як змінилися статки чиновників за минулий 2018...

Жовтий рівень небезпеки: сьогодні та завтра на Прикарпатті очікується густий туман 14:47

Жовтий рівень небезпеки: сьогодні та завтра на Прикарпатті очікується густий туман 19 квітня у високогір'ї  Івано–Франківської області збережеться значна сніголавинна небезпека  (3 рівень). Ввечері 18 квітня із збереженням протягом ночі...

Міністр оборони перевірив, як на Прикарпатті будують гуртожитки для військових (фоторепортаж) 14:37

Сьогодні, 18 квітня, в рамках робочої поїздки на Івано-Франківщину Міністр оборони України Степан Полторак перевірив хід будівництва гуртожитків поліпшеного планування та об’єкти військової інфраструктури. В ході роботи глава вітчизняного оборонного...

Відома співачка з Івано-Франківська похизувалася оригінальним подарунком (фотофакт) 14:27

Відому франківчанку Тіну Кароль зобразили звабливим зайчиком на оригінальній картині. Співачка показала прихильникам, який оригінальний презент їй піднесли, інформує ТСН. Так, виконавиці подарували незвичну картину, де у неї замість обличчя...

Будинок, автомобіль та вісім земельних ділянок задекларував голова Старобогородчанської ОТГ 13:43

1 квітня 2019 року в Україні збіг термін подачі щорічної електронної декларації, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Традиційно WestNews показує, як змінилися статки чиновників. За 2018 рік свою щорічну декларацію подав і...

Відтепер бійці-добровольці отримуватимуть безкоштовні медичні послуги у міській лікарні (фоторепортаж) 12:57

У середу, 17 квітня, між Івано-Франківською міською радою, ГО «Добровольчий Український Корпус» та Центральною міською клінічною лікарнею підписали тристоронній меморандум про співпрацю. Відтепер добровольці отримуватимуть фахове й безкоштовне медичне обслуговування....
 • ріел ІФ виринаюча