Як у Франківську “полюють” на призовників, які ухиляються від служби у лавах ЗСУ (фоторепортаж)

 Днями обласний військовий комісаріат відрапортував про стовідсоткове виконання осінньої призовної кампанії: 520 прикарпатців відправили на строкову військову службу. Чи з охотою юнаки з Франківщини йдуть виконувати військовий обов’язок і чи військкомати не порушують їхні права під час «запрошення» в лави української армії – дізнавався “Галицький кореспондент”.  
Результат пошуку зображень за запитом "ловлять призовників"

Минулого тижня нам довелося добряче померзнути біля міського військкомату в Івано-Франківську на вулиці Княгинин. Знайома адвокат зателефонувала й повідомила, що її клієнта без пояснень затримали на вулиці невідомі чоловіки й «попросили» поїхати з ними до цієї установи. Там більше трьох годин молодого чоловіка утримували без його згоди на тій підставі, що він є у списку тих, хто ухиляється від військової служби. Начебто намагалися о 8 год. вечора відправити його на медкомісію, при цьому адвоката до нього не пускали.

Зачинені двері

Перед нашим носом зачинили двері комісаріату, пояснюючи, що це режимний об’єкт і перебувати тут ми не маємо права. Адвокат, не змігши нормально поспілкуватися із «затриманим» та з’ясувати, хто і за яких обставин позбавив волі її підзахисного, викликала патрульну поліцію. Ситуація загострювалася, адже адекватних пояснень ніхто не надавав.

Очікувати патрульних довелося майже годину. Коли вони прибули на виклик, то за зачиненими дверима комісаріату намагалися з’ясувати суть конфлікту. В результаті, вийшовши на вулицю вже з призовником, пояснили, що йому потрібно проїхати до облвійськкомату для складання адмінпротоколу за ухиляння від військової служби. Чоловік сказав, що готовий отримати адмінпротокол на місці, проте з незрозумілих причин складати його на території міського комісаріату не захотіли.

Оскільки ні поліціянти, ні працівники військкомату не змогли підтвердити, що затримували призовника, то він з адвокатом покинув установу. Але повідомив, що його паспорт забрали і не повертають. Адвокат попросила пояснень. Поки призовник збирався написати заяву про викрадення документів, паспорт повернули, пояснивши, що він його забув, а насильно документ ніхто не відбирав.

Після всіх цих сумбурних подій молодий чоловік зі своїм захисником покинули територію комісаріату. Причому, що дивно, повістку йому так і не вручили.

26-річний Володимир Ковалів, якого утримували у військкоматі, запевнив, що жодного разу не отримував повістки з повідомленням з’явитися до військової частини. Мовляв, зареєстрований він не у Франківську, але, як приватний підприємець, сплачує податки, і якщо б хотіли, то його легко могли знайти.

Він розповів, що ввечері після роботи їх з товаришем зупинили троє чоловіків на вулиці Шевченка і, не представляючись, попросили пройти з ними до автомобіля: «Сказали, що тікати немає сенсу, тому я погодився сісти в авто. Під час перевірки документів, які я мав з собою, пояснили, що я – в розшуку як «ухилянт» від проходження служби. До товариша претензій не мали. Давили на те, що я порушив норми закону, а в Україні – воєнний стан. У результаті повезли до військкомату начебто для встановлення особи. Говорили про те, що будемо їхати на медогляд у другий кінець міста. Начебто для перевірки даних вилучили паспорт». Чоловік каже, що за таких обставин не готовий іти до армії.

Через кілька днів до редакції звернувся ще один франківець, який повідомив, що його товариша працівники військкомату «піймали» на вулиці і без пояснень доставили в обласний військовий комісаріат.

Історією про дивну поведінку працівників військкомату поділився з «ГК» і солдат, який наразі проходить військову службу і тому побажав залишитися анонімом. Він розповів, що працював фотографом на Тернопільщині, а якісь люди по інтернету замовили в нього зйомку. Коли він зустрівся з клієнтом і сказав: «Давайте обговоримо деталі зйомки», той відповів: «Звісно, але через рік-півтора, після того, як пройдеш військову службу». І хоча хлопець запевняв, що повістку не отримував, має певні проблеми зі здоров’ям і готовий підтвердити це медичною довідкою, яку тримає вдома, його не відпустили. Комісія резюмувала, що він абсолютно здоровий.

Тісна співпраця

Міський військовий комісар Ігор Сорокопуд пояснює, що згідно з законом «Про військовий обов’язок та військову службу» чоловіки призовного віку (20-27 років – авт.) протягом 10-ти днів після оголошення чергового призову мають з’явитися у свій місцевий військкомат, навіть якщо не отримували повістку. Якщо вони цього не зроблять, то підпадають під адміністративне правопорушення. За неявку «світить» штраф від п’яти до семи неоподаткованих мінімумів (від 85 до 119 грн.). За повторне таке порушення протягом року – від 10 до 15 неоподаткованих мінімумів (170-225 грн.).

Сорокопуд запевняє, що працівники комісаріату не затримують призовників на вулиці, це роблять правоохоронці. «Всі райони й область подали такі списки до поліції. І при перевірці документів правоохоронці можуть звіряти осіб з цією базою. У разі виявлення таких осіб їх доставляють до військового комісаріату для складання адмінпротоколів», – пояснює військком. І додає, що жодних кампаній з виловлювання призовників у місті не проводиться.

Заступник начальника управління превентивної діяльності ГУНП в Івано-Франківській області Андрій Веляник наголошує, що поліція з призовниками працює винятково в межах своєї компетенції. «Комісаріатам надаємо практичну допомогу. Створюються мобільні групи за участю працівників військового комісаріату й поліцейського. У такому складі вони можуть вирушити для вручення повісток за місцем реєстрації чи проживання призовника», – пояснює він.

Поліція не має права затримати людину, якщо вона не вчиняє адміністративне правопорушення. Відповідно, перевірити, є призовник у списку чи ні, можуть лише тоді, коли він щось порушив. Якщо виявлять, що така особа ухиляється від відвідин військкомату, на неї можуть скласти адмінпротокол. «Це якщо кілька разів призовнику вручали повістку, а він не з’являвся», – уточнює Веляник.

Поліцейський каже, що за ухилення від проходження військової служби передбачена і кримінальна відповідальність, однак це процедура доволі затяжна: «Військовий комісар має підготувати подання в поліцію, в якому зазначити, скільки разів і за яких обставин людину було повідомлено про те, що треба з’явитися у військкомат. Після чого слідчий приймає рішення, відкривати чи ні кримінальне провадження, і в разі відкриття вносить його до ЄРДР. Якщо за викликом слідчого він не з’являється для надання пояснень, то з дозволу суду поліція може оголосити такого призовника в розшук». За його словами, з військкомату до поліції неодноразово зверталися зі списками осіб, яких треба розшукати, але в поліції відповідають, що розшук осіб здійснюється лише в рамках кримінального провадження.

Веляник зазначає, що цьогоріч ГУНП в області відкрило чотири кримінальні провадження за ч. 1 ст. 335 ККУ «Ухилення від призову на строкову військову службу». Передбачена відповідальність – три роки обмеження волі.

Що каже закон?

Адвокат Зоряна Івасишин ситуацію з призовником, якого без його згоди утримували у військкоматі, коментує так: «Є чіткий порядок здійснення призову. Є відповідна постанова Кабінету Міністрів і Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу». Військкомат не має права затримувати людей. Співпраця між поліцією і військкоматом можлива, але тільки з приводу тих людей, які отримали повістки і не з’явилися. Закон передбачає певний порядок дій. Так, дійсно, військкомат має право людину, яка підлягає призову, але не з’являється на заклик, оголосити через органи Національної поліції в розшук. Органи Національної поліції, які знаходять «ухилянта», мають право доставити його до військкомату. Але органи поліції. Військкомат жодним чином не мав права робити це самостійно. Більше того, утримувати в розподільному пункті також не мали жодного права. Конституційний обов’язок кожного – захищати свою країну. І це неможливо заперечити. Але все повинно відбуватися відповідно до закону. А те, що відбулося зі згаданим призовником, скидається на відверту провокацію працівників військкомату, щоб, навпаки, зашкодити призову, створити негативне ставлення до військкоматів».

«Ухилянтів» більше, ніж призовників

На брифінгу щодо підсумків осінньої призовної кампанії на Прикарпатті, який відбувся цього тижня, старший офіцер групи морально-психологічного забезпечення ОВК Юрій Мухін заявив, що «ухилянтів» є більше, ніж самих призовників.

«Що стосується особистих прав, то до призовника не підійдеш, а коли починаєш говорити про обов’язок, то включається український менталітет: аби було добре в моїй хаті, а що в державі – побачу на дивані. Деякі юнаки, лише отримують повістки, одразу перетинають кордон. Є навіть випадки, коли батьки призовника пояснюють, що він працює на роботі в Росії», – розповідає Мухін у коментарі «ГК».

Старший офіцер каже, що за час осіннього призову на призовні комісії викликали 15 922 військовозобов’язаних прикарпатці, більше 10 тисяч з яких з тих чи інших причин не з’явилися. Були обстежені лікарськими комісіями і визнані придатними для проходження військової служби, але не прибули на обласний збірний пункт для відправки у війська – 57 призовників. А 587 військовозобов’язаних визнані непридатними для проходження служби у мирний час та обмежено придатними – у військовий. «Це більше, ніж план усіх призовників!» – наголошує Мухін.

Загалом під час осіннього призову для проходження строкової військової служби у Збройні сили України відправлено 260 мешканців області, ще 260 – в інші збройні формування.

Ситуацію зі значною кількістю прикарпатців, які ухиляються від військової служби, ветеран АТО і керівник Обласної асоціації учасників АТО Тарас Шпук пов’язує зі стереотипом, який вироблявся в українців роками: армія – пусте гаяння часу. «До АТО я сам не був прихильником строкової служби, адже вважав це згаяним роком. Курс держави був направлений на те, аби солдата нічого не навчити. Зараз же йде реформування армії, є інструктори, які мають бойовий досвід, в т.ч. і з числа ветеранів, з призовника налаштовані зробити солдата», – переконаний він.

У Генеральному штабі ЗСУ обіцяли не відправляти солдатів строкової служби в зону бойових дій. Виняток – їхнє особисте бажання.

Юлія КАНЮС

(Visited 5 444 times, 72 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  за підера порошенка іти служити , нехай ідуть синки депутатів

  Гість,

  Як тільки вдасться перетнути кордон відразу шукайте відділення ФСБ і до чергового офіцера. Кажіть що не хочете слудити в гітлерівсьій армії вбивати руських братів. Вони допоможуть з перебуванням, роботою, на перший час грошима, отримати статус. Головне що живі залишитися

  Гість,

  В ато треба відправляти дітей депутатів. Депутатів є багато по Україні назбирається ціла армія

  Гість,

  Франківська молодь надає перевагу ” пити пиво в Десятці”, за мамині гроші зароблені в Італії, а не містити болото в Широкому Лану.

  Гість,

  Тепер спрощена процедура отримання російських паспортів. За місяць можна зробити навіть щвидше. Без всяких хабарів

  Гість,

  Хто ухиляється – той потенційний зрадник. Валіть до своїх “братушок” в расєюшку, най вам там жаба дасть цицьки. Іуди.

  Гість,

  А , ти , Демянів Т. чого не йшов сам служити ? Покажи побратимам свій воєннік , де написано , що ти комісований через “плоскостопіє ” … Швагро відмазав тебе від армії , так що не пизди тут про патріотизм і любов до неньки україни … Сексоте жирний

  Гість,

  Ого, оце кацапідорам пукан рвонуло! Це ж добре, дуже добре…

  Гість,

  Краще відсидітися за кордоном ще й грошви нарубати, ніж подохнути за алкоголіка Порошенка

  Гість,

  Як тільки питання про сплату податків, службу в армії то патрійоти тільки одне і торочать про дітей депутатів і злодія президента.
  А як субсидії брати, хабарі на виборах від кандидатів в депутати всіх рад, євробляхами їхати, в черги за квартирами, землею, без черги пертися, світлофори на червоне і пішохідні переходи проїжджати то там грудина колесом, а іншим смерть.
  Що це за порода? Яке свіже повітря і гірські ріки носять такі гени? Які нації ще вам заважають жити? Як на боксі в америці за Аккерманівського бійця кричєти то там аж сраки лопають як верещать за Україну.

  Гість, Ваш коментар очікує на схвалення.

  ССИЛКА ДЛЯ ВСІХ!!!!!!!!, Ваш коментар очікує на схвалення.

  Sagan192@ukr.net,

  Надання польського громадянства відбувається за заявою іноземця. Заява на польське громадянство особи, що проживають на законних підставах у Польщі, подають Президенту через воєводу за місцем проживання зацікавленої особи. Якщо іноземець перебуває за кордоном, заява повинна бути подана у консульство за місцем проживання у містах Львів, Луцьк, Вінниця, Київ, Харків, Одеса.

  Sagan192@ukr.net, Ваш коментар очікує на схвалення.
  Гість,

  Соси сталактити у царей своих гномиков,а ми козацького роду,свинопасів в армію і так не беруть .мийте парашу в рашці

  Гість,

  З тебе козак як з гівна пуля.
  Чємодан-воєнкомат-єуропа

  Гість,

  А з тебе українець,як я мокша

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9193

Відома франківчанка стала тренером нового сезону шоу “Голосу країни” 21:19

Цієї суботи стало відомо ім’я одного з тренерів дев’ятого сезону шоу “Голос країни”. Ним стала популярна співачка з Івано-Франківська – Тіна Кароль. Про це йдеться на 1+1. Артистка стане зірковим...

Для хлопчика з Прикарпаття терміново потрібні донори на четвер 21:08

Увага! Терміново на завтра, 13 грудня потрібні донори. Чоловіки, віком 25-45 років з другою (2) групою крові, резус не важливий! “Дутковський Віталій 15 років. Уже 5 місяців Віталій бореться із...

У Франківську 100 таеквондистів взяли участь у підсумковій атестації (фотофакт) 19:27

Минулих вихідних у Івано-Франківську відбулася планова атестація на кольорові пояси обласного осередку Всеукраїнської асоціації спортсменів Таеквон-До І.Т.Ф. В іспиті взяли участь близько 100 таеквондистів з міста та області, пише "Репортер"....

Власники турбази на Прикарпатті готові віддати ведмедя, який напав на туристку 18:12 8 коментарів

На одній із баз відпочинку на Верховинщині на львів'янку напав бурий ведмідь. Тварина була в клітці, але змогла лапою дістатися відвідувачки. Звір роздер жінці руку і переламав кістки. У відпочинковому...

У Франківську письменник Євген Баран познайомив читачів зі своєю творчістю (фотофакт) 16:23 2 коментарі

Сьогодні, 11 грудня, в Івано-Франківську відбулася зустріч з письменником Євгеном Бараном в рамках проекту "Назустріч письменнику". Проект покликаний познайомити галичан з сучасною літературою краю, участь у ньому взяли 10 відомих...

У селі Росільна Богородчанського району люди самотужки ремонтують дорогу (фото + відео) 14:58

8 грудня в селі Росільна Богородчанського району Івано-Франківської області люди самотужки взялись ремонтувати дорогу. Після неодноразових спроб домовитись з обласним та районним управлінням ремонту доріг, громаді увірвався терпець. Люди вже...

Дитинство єврейської дівчинки, становлення артистки і головна сімейна драма: цікаві факти про відому франківчанку Тіну Кароль (фото+відео) 14:27

Тіна Кароль - найщиріша і чуттєвіша зірка вітчизняної естради, співачка, композитор і автор власних душевних пісень, з багатомільйонною армією шанувальників. Зараз Тіна Кароль – зразок стилю і жіночності, вона не...

Суджений-ряжений. Як на Прикарпатті на Андрія ворожать 14:15

Місяць грудень багатий на свята. І одним з найцікавіших, особливо для молоді, є свято Андрія, або як його ще називають у нас – Андрея. З давніх-давен в ніч із 12...

Франківська друкарня повністю відмовилась від поліетиленових пакетів на користь паперових 12:57

Напередодні свят студія друку “Паперівка” вирішила цілковито відмовитись від виготовлення фірмових пластикових пакетів. Так підприємство показує свою готовність до змін та підтримує ініціативу інших українських компаній щодо пошуку альтернативи традиційному...

Прикарпатських волонтерів нагородили високими відзнаками (фоторепортаж) 11:53

11 листопада в облдержадміністрації з нагоди Міжнародного дня волонтера відбулося урочисте нагородження волонтерів та бійців АТО, які відстоювали незалежність України. Вітаючи всіх від імені голови обласної державної адміністрації Олега Гончарука,...

“Батьки, повертайтесь додому”: франківці зняли кліп про заробітчан (відеокліп) 11:41 12 коментарів

Творча студiя “З понедiлка” зняла новий клiп про заробiтчанок. У вiдео вони закликають грoмадян України пoвернутись дoдoму дo свoїх сiмей та спiльно рoзбудoвувати Іванo-Франкiвськ i державу, передає WestNews. “Понад 28 тисяч...

На Прикарпатті продовжують облаштовувати дорогу національного значення (фотофакт) 11:13

11 грудня в Калуському районі склалися такі погодні умови, що дозволили продовжити розпочатий ремонт ділянки дороги загального користування державного значення Н-10 Стрий – Мамалига. А зокрема на 74 км автошляху...

Цієї ночі неподалік «Буковелю» трапилася пожежа на території приватної відпочинкової садиби 08:02

Цієї ночі неподалік «Буковелю» трапилася пожежа на території приватної відпочинкової садиби У ніч з вівторка на середу, о 00.33 годині, на території Яремчанської міської ради, в селі Поляниця, по вулиці...

Концерт і доповіді: студентам франківських училищ розповіли про соборність (фоторепортаж) 00:26

Сьогодні,12 грудня у приміщенні кіноконцертного залу «Арена-центр» відбулася Урочиста академія до 100-річчя відновлення Української державності на західноукраїнських землях, інформує Правда.іф. Під час заходу для студентів університетів, коледжів, професійно-технічних навчальних закладів...

У своїх мріях ти не один: відомий франківець Юрій Горбунов знявся у яскравому новорічному ролику (відео) 00:15

«У своїх мріях ти не один», — нагадує глядачам «1+1» у святкових роликах, героями яких стали зірки телеканалу. Телеведучі, актори та співаки, серед яких Алла Мазур, Олексій Душка, Юрій Горбунов,...

Зберегти ялинки у Карпатах: Як облаштувати дома альтернативну красуню (фото) 23:08

Незважаючи на зміну модних тенденцій та традицій святкування Нового року, головним атрибутом свята і досі залишається ялинка. Франківці вже починають наряджати вдома своїх красунь. Уподобання у кожного різні: хтось надає...

Український моряк Андрій Ейдер написав листа батькам на Прикарпаття з московської в’язниці (відеосюжет) 22:51 1 коментар

Двоє українських полонених моряків відповіли на листи ТСН з московської в’язниці “Матроська тиша”. “Важко сидіти в чотирьох стінах. Тисне”, – рідні кажуть, що читати подібні листи не просто. Деякі ж...

Футболіста з Франківщини визнали найкращим гравцем 18 туру Прем’єр-ліги 22:45

Експертна рада Української Прем’єр-ліги назвала найкращого гравця 18-го туру чемпіонату. За підсумком останнього “зимового” туру Прем’єр-ліги найкращим став уродженець Івано-Франківщини Володимир Адамюк, який нині захищає кольори ФК “Львів”. У 18-ому...

Як виглядає одна з найкрасивіших дерев'яних церков Калущини (фоторепортаж) 22:44

Недалеко від м.Калуш, що на Прикарпатті, розташоване село Сівка-Калуська. У цьому селі є стара дерев'яна церква, зведена у далекому 1858 році, на місці попередньої. Зараз церква стоїть нечинною, адже греко-католицька...

П’ять цікавих фактів про зйомки карпатського бойовика з голлівудськими акторами 22:36

Кінокартина була знята компанією Kinorob за підтримки «Держкіно», а також за участю фахівців з Голлівуду. Зйомки проходили серед мальовничих карпатських пейзажів. ЗМІСТ підготував 5 цікавих фактів про фільм з коментарями...
 • ріел ІФ виринаюча