Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Як захиститись від кліщів? Поради франківцям від фахівців

-Реклама-spot_img
spot_img
Природа квітне, містяни відправляються в парки та ліси, а разом із пробудженням рослин та підвищенням температури розпочалась активність кліщів. Ці небезпечні для людей і тварин істоти, найбільш активні саме в періоди “квітень-травень” та “серпень-вересень”.
news-image: Як захиститись від кліщів? Поради франківцям від фахівців

Зустріти такого «гостя» можна не лише у парку чи сквері, а й на будь-якому газоні. Найчастіше кліща можна побачити на траві, на висоті близько 20-60 сантиметрів і лише зрідка вони потрапляють на невисокі кущові рослини.

Франківчанка Мар’яна розповіла кореспондентці Бліц-Інфо про поїздку в Дем’янів лаз, після якої повернулась додому і виявила у себе 3 паразити.

“Оскільки це у мене було не вперше, я не панікувала, бо знала, що робити. Мої друзі теж колись привозили звідти кліщів. Імовірно, саме там їх найбільше”,- розмірковує дівчина.

- Advertisement -

Мар’яна не зверталась до лікаря, а самотужки витягнула кліщів.

“Хочу сказати, що до лікаря варто звертатись одразу, проте, можна й самому видалити його: змастити черевце олією та чекати поки кліщ сам відпаде”,- ділиться досвідом студентка.

Результат пошуку зображень за запитом

Яких кліщів слід остерігатися і які з них найбільш небезпечні у розмові з кореспонденткою Бліц-Інфо розповіла завідувач відділення особливо небезпечних інфекцій Івано-Франківського обласного лабораторного центру Надія Галюк.

За словами фахівця, щодня в лабораторію звертаються люди, яких покусали кліщі. Лише цього року офіційно зареєстровано три випадки Лайм-бореліозу.

Фахівець каже, що в 98%  випадках на території Івано-Франківської області виявляють іксодових кліщів. З 1989 року лабараторія веде спостереження за хворобою Лайма і за цей час виявили в порядку 180-ти населених пунктів, які на території нашої області не благополучні щодо цієї хвороби. Поява кліщів пов’язана з потеплінням, сонце дає особливі умови для того, щоб вони могли виживати і розмножуватись. Більше того, працівники лабараторії ведуть спостереження за численністю кліщів.

«Ми відловлюємо кліщів, які знаходяться на великій рогатій худобі і числимо скільки їх припадає на одну голову. В 2008 році  індекс рясності складав 1,7%, а за 2017 він складав 7,8%. Тобто кількість кліщів в рази збільшилась», – розповідає Галюк.

Як захиститись від кліщів? Поради франківцям від фахівців

Збудник хвороби Лайма (борелія) із слиною кліща потрапляє в організм людини. В 60-70% інфікованих людей в місці укусу кліща через деякий час (найчастіше, через 12-14 днів ) виникає червона пляма – мігруюча кільцеподібна еритема, яка з часом зростає в розмірах і може сягати до 20-30см і більше в діаметрі (що є прямим показом для звернення за медичною допомогою). Еритема зазвичай гаряча на дотик, часто супроводжується свербінням і палінням, форма її округла або овальна, рідше — неправильна.

Клінічні прояви захворювання (від 12 днів до 2,5-3 місяців від моменту зараження)  можуть бути від легких, стертих форм інфекції, до важких, з ураженням нервової системи, опорно-рухового апарату, серцево-судинної системи.

За словами завідувача лабораторії, хвороба підступна не тільки тим, що уражає весь організм, а й розмаїттям симптомів. Початок Лайм-бореліозу за своїми проявами дуже подібний на звичайні застудні захворювання або грип. Основними клінічними проявами захворювання є: гарячка, біль голови, м`язева біль, загальна слабкість, ломота усього тіла, збільшення лімфатичних вузлів, катаральні прояви з поступовим розвитком менінгіту, енцефаліту, порушення сну, зниження пам`яті, зменшення концентрації уваги, порушення психіки.

«Якщо Вас вкусив кліщ, потрібно негайно звернутись до найближчого травмпункту або до хірурга, де лікар кваліфіковано видалить кліща. Після видалення кліща рану обробляють 3% перекисем водню і настоянкою йоду»,- розповідає лікар.

Протягом 3-5-ти тижнів після укусу кліща треба слідкувати за своїм самопочуттям. При погіршенні самопочуття необхідно звернутись  до сімейного лікаря чи лікаря-інфекціоніста в поліклініці за  місцем проживання для одержання рекомендацій щодо подальших дій та при необхідності призначається необхідне лікування: екстрена антибіотикопрофілактика протягом 5-10 днів. Хвороба Лайма на ранніх стадіях добре піддається лікуванню.

Неліковане захворювання може призвести до інвалідності, а у дітей до затримки розумового розвитку. Щеплень проти Лайм-бореліозу не існує. Найбільш простий та надійний спосіб профілактики захворювання людей на системний кліщовий бореліоз залишаються заходи, спрямовані на запобігання нападу кліщів: використання ефективних репелентів і заходів індивідуального захисту.

Пов’язане зображення

Як не стати жертвою кліщів?

– збираючись на природу (ліс або парк) одягніть спортивні штани і футболку з прилягаючим комірцем і манжетами, шкарпетки та головний убір. Краще, щоб одяг був світлого однотонного кольору (на ньому краще помітні кліщі);

– рівень захисту можна збільшити, використовуючи спеціальні репелентні препарати (офф-аерозоль, офф-крем і ін.)  – засоби, які відлякують кліщів. Їх наносять на одяг. Кліщі, які знаходяться на такому одязі, уже через 3 хвилини не здатні присмоктатись до тіла. Хибною є  думка про те, що кліщі падають з дерев на голову. Насправді вони непомітно доповзають до голови по одязі, і рідко знаходяться на висоті більше 70 см. Тому в обробленому репелентами  одязі можна сміло ходити по лісі, але не можна лягати або сідати на траву, в такому випадку кліщі, минаючи одяг, потрапляють на тіло і можуть швидко присмоктатись;

– під час прогулянки на природі не забувайте час від часу оглядати себе і своїх рідних, які знаходяться поруч. Чим раніше Ви виявите кліща і видалите його, тим менша небезпека  зараження для Вас;

– повернувшись додому, зніміть одяг і уважно огляньте, виперіть і випрасуйте. Паразита можна „підчепити” не тільки безпосередньо в лісі, а й принести з собою на одязі, разом з оберемком лісових квітів. Пам’ятайте, що просте витрушування одягу не позбавляє від кліщів! Також обов’язково потрібно оглянути своїх тварин  на наявність паразита.

Надія Галюк каже, що якщо ви все ж таки виявили кліща, не потрібно намагатись його висмикнути. Видалення паразита краще здійснити у медичному закладі. Якщо ж немає можливості звернутися до медиків, то черевце кліща необхідно змастити олією, що дозволить через кілька хвилин легко видалити кровососа. Кліщ обмежений у доступі  повітря, через деякий час вийде сам.

“Будьте обачними, не спішіть з самостійним видаленням паразитів. Багато хто не знає, як правильно це робити. Краще одразу звертайтесь до лікаря”,- додає фахівець.

 

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Орися Корчун
Орися Корчун
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф. Журналіст-фрілансер. Випускник Національного університету імені Тараса Шевченка 2009 року.
-Реклама-
Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine
Квартири Івано-Франківськ
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні