Яка доля чекає Надвірнянську школу-інтернат

‡агрузка...
Надвірнянська ЗОШ-інтернат – один із тих закладів, який у найкоротші терміни підпадає під реформування. Що ж очікує на вихованців та їхніх вихователів, адже кожна реформа – це скорочення робочих місць, оптимізація, а відтак і переформатування в якийсь інший вигляд?

Надвірнянський інтернат заховався у дуже затишному місці, де не чути шуму машин та  міської суєти. Дорога сюди пролягає через міський парк відпочинку, неподалік озеро. Територія тут велика – понад 6 га, щоправда, не дуже доглянута: трава не покошена, футбольне поле заросло. А ще тут багато дерев, частина території більше схожа на ліс. На догляд за цим всім ні коштів, ні робочих рук не вистачає, пише Галицький кореспондент

Будівля інтернату цегляна. Є кілька корпусів, один – в аварійному стані, він зачинений, дітям сюди зась. У центральному корпусі обстановка доволі скромна, деякі приміщення потребують ремонту. Влітку працівники самі фарбують стіни, стільці та столи, щоб у новому навчальному році діти повернулися у чисті класи.

Хоча нестача коштів – далеко не єдина проблема, з якою стикнулися у закладі. Інтернат опинився на перепутті реформ, і його майбутнє наразі виглядає туманним…

Новий профіль

Новий закон “Про освіту” передбачає, що діти зі шкіл-інтернатів мають обов’язково ходити до загальноосвітніх шкіл. Відтак виникла необхідність реформувати інтернатні заклади, зокрема і надвірнянський.

Варто також зауважити, що на території інтернату з 1990 р. розміщена і Надвірнянська загальноосвітня школа №4. Спортивний зал, хімічний і біологічний кабінети, актовий зал, стадіон – спільні для обох закладів. Решту території вони поділили між собою, щоб знати, хто за що відповідає.

У школі навчається 281 учень, є 35 працівників, розповідає директор ЗОШ №4 Роман Романишин. “Ця школа мала б стати опорним освітнім закладом у разі створення Надвірнянської ОТГ. Як і інші навчальні заклади, це має бути ліцей, при якому могли б функціонувати філії, гуртожиток, вечірня школа або інші структурні підрозділи”, – зауважує керівник.

Т.в.о. директора Надвірнянської ЗОШ-інтернату І-ІІІ ступенів Микола Дудка розповідає, що у січні його призначили на цю посаду з умовою, що профіль школи буде змінюватися на спортивний. Але зрештою з’ясувалося, що спортивний заклад зробити тут неможливо, на це необхідно велику суму – понад 20 млн гривень.

“Відповідної спортивної бази в закладі немає. Якщо б на території був спортивний комплекс, мова б ішла про спортивну гімназію або ліцей. Відтак про спортивний заклад не йдеться, поки що мова – про гімназію з поглибленим вивченням фізичної культури. Шляхом збільшення годин фізвиховання діти зможуть йти за відповідним профілем”, – розповідає пан Дудка.

Донедавна районна адміністрація на жодні поступки чи компроміси не йшла. А вже до 1 вересня необхідно забезпечити зміну підпорядкованих шкіл-інтернатів на гімназію або ліцей з частковим або повним утриманням вихованців за рахунок засновника. Чиновники почали вивчати історії дітей, створили комісію, члени якої їздили по родинах вихованців, зрештою з’ясували, що, мовляв, лише п’ятеро дітей мають жити у пришкільному інтернаті, а решта можуть бути вдома.

Тягар для району

До цього часу в інтернаті навчалося 92 дітей, 14 – нещодавно його закінчили. Якщо врахувати, що тут має бути гімназія з дев’ятирічним терміном навчання, то у закладі залишається мало учнів і постає потреба добирати дітей.

“Імовірний варіант функціонування закладу – це гімназія з пришкільним інтернатом. Я розробив положення, необхідно лише, щоб за нього проголосували. Там прописав усі пункти про харчування, проживання в закладі. Харчування на 120 учнів обійдеться приблизно у 520 тис. гривень на рік. Це невелика сума для районного бюджету”, – зауважує керівник.

Наразі в кошторисі закладу сума зовсім інша – 11 млн грн, хоча реально менша – 10 мільйонів. Харчування дитини обходиться у 45 грн на день, а повне утримання одного вихованця – майже у 100 тис. на рік. Але слід врахувати, що школа велика – 7500 кв. м, і хоча 2 тис. з них використовує ЗОШ №4, оплату комунальних послуг здійснює інтернат за обидва заклади.

“Цього ніхто не враховує, тож виходить так, що ми – великий тягар для району, він нас не може профінансувати. На мою думку, нестача фінансів – не привід закрити школу. У майбутньому необхідно буде шукати додаткові джерела надходжень”, – зазначає Микола Дудка.

Бачення нинішнього керівника таке, що заклад має функціонувати окремо від школи №4, але тепер не у формі інтернату, а у вигляді гімназії. У райдержадміністрації точка зору інша, вона передбачає об’єднання обидвох закладів. Але у такому випадку лише кілька працівників перейде працювати в ЗОШ №4, а решту людей виженуть на вулицю.

“Наразі в закладі працює 90 осіб. Ми пішли на скорочення, приблизно 20 людей довелося скоротити. У районі обіцяють знайти роботу для працівників, але я буду щасливий, якщо знайдуть хоча б 15 ставок. Я пропоную, щоб знайшли робочі місця для тих 20 людей, яких скоротили. Далі нам потрібно ще рік попрацювати. За цей час ми доберемо учнів, зробимо ремонт. Сюди будуть йти всі охочі, єдине – утримання в пришкільному інтернаті доведеться оплачувати окремо, якщо діти захочуть жити тут”, – висловлює своє бачення пан Дудка.

На його думку, для дітей, які займаються спортом і щодня доїжджають на заняття, такий заклад став би перевагою. Вони ходили б на заняття, а потім мали б можливість займатися спортом. Крім того, такий заклад допоміг би матерям-одиначкам, батькам, які поїхали за кордон і не мають де залишити дитину. “У закладі дитина – під цілодобовим наглядом і не підпадає під згубний вплив вулиці”, – запевняє педагог.

Перед фактом

Керівник інтернату звертає увагу на те, що тут виховуються діти з неблагополучних, багатодітних, малозабезпечених сімей, сироти, які мають опікунів. Усі вони – скромні і виховані. Але якщо ці діти потраплять у загальноосвітні школи, то з них можуть насміхатися, принижувати їх. Це може дуже негативно відбитися на вихованцях закладу.

“Мене фактично поставили перед фактом: закладу не буде, треба скласти лапки і чекати закриття. Я цього не зробив, обіцяв боротися за заклад і зроблю все можливе, щоб його зберегти. Я вже кілька років тут працюю, тут працював і мій батько. Я знаю, що цим дітям треба. Вони пропадуть вдома. З мене в адміністрації сміються. Я апелюю до того, що якщо цей заклад зараз закрити, то через десять років слід буде відкрити в’язницю”, – наголошує Микола Дудка.

Він побоюється, що вдома ці діти стануть безпритульними, почнуть красти, потраплять під вплив негативного середовища. І тому вважає, що варто зберегти заклад для того, щоб утримати їх на плаву. Наша країна ще не готова повністю позбутися інтернатної системи, переконаний педагог.

Бюрократична тяганина

Земельна ділянка та приміщення інтернату перебувають у постійному користуванні Івано-Франківської обласної ради. Наразі постало питання про поділ землі інтернату на дві частини.

“Контролю над цими навчальними закладами ми не маємо. Але приміщення знаходиться на території міста, відтак контактуємо з директорами обидвох закладів. Там сформувався протестний рух. Ми хочемо, щоб це все закінчилося з найменшими проблемами для людей, працівників, які там працюють багато років поспіль”, – каже секретар Надвірнянської міськради Тарас Пекарський.

За його словами, у райвідділі освіти сформувалося багато запитань до того, що відбувається в інтернаті: до штатного розпису, кількості дітей, соціального статусу вихованців. “Ми сприймемо будь-яке компромісне рішення щодо інтернату. Водночас підготували звернення щодо передачі цілісного майнового комплексу територіальній громаді Надвірнянського району без поділу земельної ділянки”, – наголошує посадовець.

Аналогічне за змістом звернення підготувала і Надвірнянська райрада. На останній сесії, 21 червня, депутати звернулися до облради з проханням передати майно інтернату в повному обсязі. “Ми підготували звернення, в якому висловили готовність прийняти майно в повному обсязі і попросили не приймати рішення щодо поділу землі. У перспективі ця школа може використовуватися як опорна, куди зможуть приїжджати діти з інших населених пунктів району”, – вважає депутат райради Андрій Карманський. На його думку, інтернат слід реорганізовувати або об’єднувати зі школою №4.

Голова Надвірнянської РДА Олександр Кеніз зазначає, що про щось конкретне вести мову не може, адже жодного рішення облрада як власник майна не приймала. Те ж саме стосується і реорганізації закладу. Перший заступник голови РДА Богдан Зеленчук доповнює: якщо у заклад наберуть достатню кількість дітей, то можна буде створити загальноосвітню школу-гімназію. Один із варіантів – створення закладу спортивного профілю, проте поки що ДЮСШ олімпійського резерву не дала інформації про потенційну кількість спортсменів.

“Вони також у пошуку. Це ж саме стосується мистецьких закладів, усі шукають можливості зберегти робочі місця. Коли облрада передасть майно, можна буде починати щось робити. Нам часто закидають, що ми нічого не зробили, але ж майно це не наше, що ми могли зробити?” – виправдовується посадовець.

Заступник голови облради Василь Гладій вважає, що питання про передачу інтернату зі спільної власності територіальних громад області у власність району є актуальним, адже будівля закладу є власністю області, а його фінансування відбувається з району. 22 червня це питання порушувалось на сесії облради, але було відправлене на доопрацювання.

“Ми отримали звернення Надвірнянської районної ради про передачу майна. Це питання на сесії облради ми не розглядали, адже на той час звернення до нас ще не надійшло, було лише звернення від голови районної ради. Ймовірно, питання буде розглядатися на наступній сесії”, – припускає пан Гладій.

Питання про поділ земельної ділянки, на якій розміщений інтернат, також відклали. Мова йшла про те, щоб частину ділянки залишити у користуванні інтернату, а іншу, яка не використовується, – за облрадою. “Є думка залишити її за громадою області. Водночас маємо звернення, в т.ч. від міського голови Надвірної, щоб передати майновий комплекс у повному обсязі. Відтак рішення буде або про передачу цілого комплексу, або про поділ території”, – каже заступник голови облради.

Якщо землю все-таки поділять, то її подальшу долю вирішуватимуть обласні депутати. Один із варіантів – передати землю громадській організації воїнів АТО з Надвірнянщини. В облраді обіцяють врахувати думку міської та районної влади і прийняти компромісне рішення, яке задовольнить усі сторони.

(Visited 93 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7536

На Тисмениччині ремонтують міст через річку (фотофакт) 11:13

Міст через річку Ворона, що в Тисмениці, був у аварійному стані. В першому півріччі на замовлення обласної Служби автомобільних доріг філія мостово-експлуатаційної дільниці ДП “Івано-Франківський облавтодор” зробила ремонт його проїжджої...

На "Софіївці" триває реконструкція занедбаної будівлі під поліклініку та житло для бійців АТО (фоторепортаж) 10:29

У четвер, 19 липня, міський голова Івано-Франківська перевірив хід виконання реконструкції будівлі по вулиці Софіївці, 39. Про це очільник Івано-Франківська повідомив у мережі Фейсбук. “Реконструкція триває повним ходом. Старе приміщення...

В Прикарпатському селі «надзвичайники» знищили відразу 10 смертоносних знахідок 09:08

В Прикарпатському селі «надзвичайники» знищили відразу 10 смертоносних знахідок   На території області за минулу добу виявлено 12, знешкоджено 10 ВНП: - 19.07.2018 Рожнятівський р-н с. Рівня. На присадибній ділянці...

Перший барабанщик франківської “Перкалаби” лягає на операцію – потрібна допомога (реквізити) 01:06

Перший барабанщик “Перкалаби” Андрій Яш уже рік бореться з онко. На сьогодні Андрій потребує як мінімум ще одної операції. Грошей, як це завжди буває у звичайних людей, на лікування бракує,...

Діти танцюють серцем: як тренуються і перемагають учні франківської школи Влада Ями 22:44

Для них танці – це спосіб самовираження і щоденна праця. Маленькі танцюристи із школи Влада Ями тренуються, змагаються і виграють. Недарма п’ять із шести українських медалей на нещодавньому Dance World...

“Я була горда представляти Гуцульщину”, – як уродженка Прикарпаття виборола престижну нагороду на “Міс Українська Канада” (+ фото) 22:06

Уродженка Косова, а нині мешканка Торонто Уляна Библюк виступила у фінал в конкурсі “Міс українська Канада – 2018″, який відбувся 15 липня. Вже 2,5 роки дівчина живе за океаном. У...

Неймовірні краєвиди карпатського села Дземброня з висоти пташиного польоту (відеофакт) 21:19 2 коментарі

Дзембро́ня (до 2009 — Берестечко) - село Верховинського району Івано-Франківської області. Свого часу у цьому селі бували Леся Українка, Василь Стефаник, а також Сергій Параджанов, пишуть Версії з посиланням на Вікі. У Дземброні...

У Франківську вандали нищать гвинтокрил, який залишився у центрі після фестивалю “Porto Franko” (фоторепортаж) 20:35 4 коментарі

Вертоліт, який привезли на площу біля драмтеатру все більше страждає від рук вандалів: PORTO FRANKO, ще кілька днів, і забирати буде нічого з площі) Чи це волонтери по чуть-чуть переносять...

Збирали гроші всією країною: Навіщо на Франківщині створили дитячий паліатив (фоторепортаж) 19:56

У вікні видно, як мама обіймає доньку, годує її з ложечки і одним оком поглядає на телевізор. Всередині затишної кімнати з хорошим ремонтом за розкладом – тиха година. Коли діти...

На "Пасічній" затримали групу наркоманів. Один з чоловіків намагався проковтнути марихуану (фотофакт) 19:14 4 коментарі

Сьогодні, 19 липня, у дворі по вул. Тролейбусна 4 затримали наркоманів. За словами очевидців, поліцейські заїхали у двір та одразу кудись побігли. Згодом вони привели двох чоловік. На одного з...

У Франківську в розшук оголосили чоловіка, який зник безвісти (фотофакт) 19:09

Франківець зник безвісти. Його розшукує поліція. До останніх звернулися рідні чоловіка. Чоловік зник 16 липня.  41-річний Михайло Марук покинув домівку і до сьогодні  невідоме його місце  перебування. Зник на вулиці...

У франківському «Епіцентрі» правоохоронці затримали «дивних» покупців (фоторепортаж) 18:12

В Івано-Франківську поліцейські охорони затримали двох невідомих осіб, які намагалися зайти до торгового закладу з сокирою та ножем. На пульт центрального спостереження Управління поліції охорони в Івано-Франківській області надійшов сигнал...

Депутат показав унікальне місце для туризму на Прикарпатті (фотрепортаж) 18:01

Депутат Івано-Франківської обласної ради, історик та професор Сергій Адамович в мережі Facebook розмістив світлини унікального архітектурного об’єкту, який в майбутньому може стати привабливим місцем для туристів, повідомляє WestNews. Мова йде...

Як виглядала вулиця Січових Стрільців 100 років тому (фоторепортаж) 17:46

Франківці щодня прогулюються вулицями міста, але не всі задумуються, як виглядали наші вулиці, наприклад, 100 років тому. Вулиця Січових Стрільців — вулиця в Івано-Франківську, що веде від вул. Мазепи до вул....

У Івано-Франківську цими вихідними триватиме фестиваль “Меди Прикарпаття 2018” 16:15

21-22 липня на Площі Ринок у Івано-Франківську відбудеться II міжнародний фестиваль меду “Меди Прикарпаття 2018”, інформує Правда.іф. Фестиваль організовують для популяризації культури бджільництва серед мешканців та гостей Івано-Франківська, обмін досвідом...

В Чикаго померла уродженка Прикарпаття Ксеня Бурачинська, на честь якої було написано пісню «Гуцулка Ксеня» (фоторепортаж) 16:02

Мені дуже хотілося особисто попрощатися із легендарною українкою Ксенею Бурачинською (після одруження – Данилишин), яку я часто помічала на недільних богослужіннях в греко-католицькій церкві святого Йосифа Обручника в Чикаго. Дивно,...

В Івано-Франківську встановили цікаву ковану атракцію (фоторепортаж) 15:44 4 коментарі

В Івано-Франківську, неподалік Ратуші, встановили кований мотоцикл(чоппер). Про це повідомив Руслан Марцінків у соцмережі Facebook, пише WestNews. “Ще один красень з’явився на вулиці у нашому місті. Кований мотоцикл (чоппер) місто...

На «БАМі», біля «Заравшану», п’яний велосипедист розбив собі голову (фотофакт) 15:12 1 коментар

У вечірній час 18 липня в Івано-Франківську стався нещасний випадок за участю велосипедиста. Про це інформує WestNews із посиланням на повідомлення в групі «Вело-Франківськ» в мережі Facebook. В мікрорайоні БАМ,...

У Фрнаківську ліквідовували масову загибель риби (фоторепортаж) 14:09

У Франківську було відзначено масову загибель риби, інформує Правда.іф.     "За дорученням міського голови Руслан Марцінків ліквідовували наслідки масового мору риби на пожежній водоймі, що по вулиці Товарній",- про це повідомляє...

У Івано-Франківську з'явилися унікальні фото з похорону Євгена Коновальця (фоторепортаж) 13:58

Сьогодні для Музею-кімнати Євгена Коновальця, відкриття якої заплановане в Івано-Франківську, передали дві фотографії з похорону першого керівника ОУН, інформує Правда.іф.     “Перебуваючи у відпустці у Львові, я відвідав біля...
  • ріел ІФ виринаюча