З каналізації – у річку: Як у Франківську очищують стічні води (фоторепортаж)

У селі Ямниця, неподалік від Івано-Франківська, розташована станція аерації стічних вод комунального підприємства «Івано-Франківськводоекотехпром».

Щодня вона приймає десятки тисяч кубометрів стічних вод, а після кількох етапів очищення скидає очищену воду в Бистрицю. Про те, як відбувається цей процес та з якими найбільшими проблемами довелося зіткнутися у цій справі підприємству, дізнавався «Галицький кореспондент».

Етапи очищення

Стічна вода з міста потрапляє на очисні споруди по двох колекторах діаметром 2000 та 1200 мм. За добу станція приймає 80-84 тис. кубометрів нечистот. Очищення стоків відбувається у два етапи: механічна та біологічна очистки. Механічна очистка поділена ще на три етапи.

На її першому етапі решітки виловлюють сміття, яке приходить із стічною водою, на другому – аеровані пісколовки видаляють з неї пісок, що потрапляє у сплавну каналізацію центральної частини міста, коли падають дощі або тане сніг. Третій етап – це первинні радіальні відстійники, де вода очищується від таких собі завислих речовин та жирових накопичень, які ще зашилися. «За рахунок різкого зниження швидкості відбувається розділення. Завислі речовини осідають на дно, а жир спливає вверх», – пояснює керівник станції аерації Олександр Дячук.

Далі йде біологічна очистка. Вона відбувається за допомогою спеціально вирощених біологічних організмів, які пристосовані саме для нашої стічної води. У вторинних відстійниках мулова суміш осідає на дно, а очищена вода через переливи збирається у лотки та передається трубопроводом у річку.

«Ми скидаємо воду в Бистрицю, тому Державне управління екології дає певні гранично допустимі концентрації, в які ми повинні вкладатися по 20-ти показниках», – додає начальник технологічної дільниці станції аерації Галина Команяк.

Сам мул насосами відкачується та розподіляється. Частина його повертається в аеротенк, а надлишок відкачується на мулові майданчики.

Велика реконструкція

З 2012 по 2014 роки на станції аерації провели реконструкцію очисних споруд. Олександр Дячук каже, що до неї йшли довго – вперше про це заговорили ще в 2001 році, але спочатку коштів не було, а далі тягнулося оформлення технічної документації, відбувалися тендери…

Проект реконструкції розділили на два лоти: оновлення технологічної лінії очисних споруд та побудова лінії обробки осаду. Так, вдалося відремонтувати головну насосну станцію та замінити обладнання, збудувати з нуля горизонтальні пісколовки, реконструювати первинні відстійники та придбати до них додаткові насоси.

Щодо біологічної очистки, то тут реконструювали аеротенки, а все технологічне обладнання закупили нове. Такі ж зміни відбулися на вторинних відстійниках. «А от болюче питання у нас із другим лотом», – каже пан Дячук. Питання щодо обробки осаду на сьогодні все ще не вирішено, а його вже немає куди дівати. Весь осад, до речі, зберігається на території очисних споруд на спеціально облаштованих полях.

Рівняння на Європу

На реконструкцію станції аерації витратили 6 млн. євро, які виділив Міжнародний банк реконструкції та розвитку під гарантії уряду. У тендері брали участь європейські країни, а виграла польська фірма «Еколог».

Окрім самої реконструкції, керівник станції відзначає також обладнання, частину якого закупили за кордоном: «У нас воно гарної якості. Наприклад, насоси встановлювала нідерландська фірма «ABS», аераційну систему поставили італійську, у відстійники обладнання купили в польської фірми».

Перед початком робіт вивчали ситуацію в Польщі й робили реконструкцію саме за їхнім прикладом. Проте, звичайно ж, зробити все, як у поляків, не вдалося, бо доводилось економити. «Наприклад, є таке польське місто Бидгощ. Там очисні споруди приблизно такі, як наші. Вони коштують близько 138 млн. євро, ми ж провели реконструкцію за 6 млн. євро. Тому коли нам говорять, що ми використали дуже багато коштів, то я порівнюю ці цифри», – зазначає Олександр Дячук.

Керівник підкреслює, що вкладали кошти в найнеобхідніше, але зараз Франківськ може навіть позмагатися з тією ж Польщею за якістю очищення стічних вод.

Спеціалісти з «Водоекотехпрому» тепер часто їздять в Європу – дивляться, що можна перейняти від закордонних колег. Зокрема, декілька тижнів тому пан Дячук їздив у столицю Молдови – Кишинів, бо там є спеціальні технології для обробки осаду – ємності, куди закачують осад і обезводнюють його. Він оглянув їх, і вже зараз економічна служба вираховує, чи доцільно впроваджувати таку систему в Івано-Франківську.

Керівник станції додає, що в Україні проблема з обробкою осаду не вирішена ні в одному місті, бо для таких робіт потрібно знайти інвестора. Проте дехто вже робить реконструкцію так, як у Франківську. «Нам кажуть, що ми проробили важку працю, бо мали малий бюджет, але багато роботи», – підсумовує прес-секретар КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Володимир Шпег.

Каналізація – не смітник

Разом із стічною водою до станції аерації припливає багато побутового сміття. «Таке враження, що мешканці Івано-Франківська переплутали каналізаційний трубопровід із сміттєпроводом», – зауважує Олександр Дячук. А так не має бути, тому що очисні споруди розраховані суто на очистку стічних вод.

Прибирати це побутове сміття працівники «Водоекотехпрому» змушені самі. «Насправді у нас багато чого робиться руками. Ми робили реконструкцію первинних відстійників, але побутове сміття людям доводиться граблями збирати», – каже Галина Команяк.

Є на станції ще одна проблема, яку створює полігон твердих побутових відходів. «Він нам скидає фільтрати, а це дуже складна речовина», – пояснює керівник. Наші очисні споруди для такого фільтрату не годяться. Але оскільки станція вибору не має, то кожного дня потроху приймає ці речовини, хоча вони й ускладнюють роботу.

«Нам би ще якийсь усереднювач побудувати. Тобто такий собі резервуар для рівномірної подачі стоків. Коли, наприклад, було б багато стоків, ми не приймали би все одразу, а наповнювали його і потім у суху погоду очищували», – додає пані Команяк.

За очищенням стічних вод Івано-Франківськ далеко не останній в Україні, адже наша станція аерації однією з перших зробила реконструкцію. Проте проблеми залишаються, і працівники комунального підприємства борються з ними по-різному. Зокрема, щоб вирішити питання з обробкою осаду, шукають інвесторів. А щоб у майбутньому франківці не плутали каналізацію і сміттєпровід, розповідати про проблему сміття у стоках починають ще дітям, які часто приїжджають сюди на екскурсії.

(Visited 294 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7504

Маленька Соломійка з Калуша страждає від приступів болю. Сім'я потребує допомоги 22:44

Маленька Соломійка Хемій у трьохмісячному віці була направлена на обстеження, під час якого встановили невірний діагноз та призначили лікування, після якого дитина почала завмирати і у неї стався параліч лівої...

Емігрантка з Прикарпаття — про життя в Чикаго 21:07 2 коментарі

22-річна калушанка Діана Сімків два з половиною роки мешкає в Чикаго. За освітою дівчина — філолог з української та російської мов. Шанс потрапити в США дала програма Work and Travel,...

Від дримби до трембіти: Як майстер з Космача виготовляє різні музичні інструменти 20:56

Різні музичні інструменти виготовляє майстер з Космача Богдан Костюк. І на кожному вміє грати. А ще робить різьблені столи і гуцульські речі для інтер’єру, збудував власноруч дерев’яну хату в гуцульському...

Від моралі до грошей. Головні події, які наробили найбільше галасу на Прикарпатті у 2018 році 20:07 1 коментар

«Репортер» продовжує підбивати підсумки року. На цей раз ми нагадаємо про скандали – події, які наробили найбільше галасу. Подекуди було трохи смішно, подекуди – не дуже. Хамермани і мораль Напевно, найскандальнішою...

Історія міста. Літопис Івано-Франківська – 1990 19:39

Дізнайтеся про найважливіші події в історії Івано-Франківська/Станіслава/Станиславова, які трапилися у 1990 році. 15 квітня на Великдень над будинком обласної ради підняли синьо-жовтий прапор. За три дні до того із сесійної...

Соратник екс-кандидата на посаду міського голови Олександра Шевченка, знищує історичне обличчя Івано-Франківська (фоторепортаж) 18:51 6 коментарів

Фірма чоловіка судді та депутата групи Коломойського завершила будівництво 8-поверхового будинок на місці старовинної садиби, яку замість реконструкції просто знесли і сліду не залишили. Мова йде про так звану садибу...

Як Марцінків разом із посадовцями «шуфлював» місто від снігу (фоторепортаж) 18:12 10 коментарів

Учора, 17 грудня, у мережі Facebook міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків проанонсував акцію “Чиновник з лопатою”. Зустріч запланували о 7 годині ранку, інформує WestNews. “Чекаю завтра всіх о 7:00 біля...

Станиславів на поштівках Фердинанда Піалека – частина друга 18:01

Яким був Станиславів наприкінці ХІХ століття? Відповідь на це питання почасти дає серія поштівок моравського друкаря Фердинанда Піалека, видана у 1898 / 1899 роках. Завдяки цим карткам, які робилися з...

Прикарпатські спортсмени отримали звання “Майстер спорту України” (фотофакт) 16:23 1 коментар

Четверо спортсменів з Прикарпаття отримали звання майстер спорту України. Наказом Міністерства молоді та спорту України від 07.11.2018 року № 5124 спортменам Всеукраїнського Союзу Таеквон-До було присвоєно звання “Майстер спорту України”...

“Ми твердо прямуємо до перемоги”: у Франківську провели “Ярмарок добра” для допомоги Станіславу Фармузі 16:02

Цими вихідними в Івано-Франківську відбувся благодійний захід “Ярмарок добра”. Його метою був збір коштів на лікування 10-річного Станіслава Фармуги, в якого виявили страшну хворобу – рак крові, пише ГК. На...

У 2019 році Івано-Франківська обласна рада проведе ряд в'їзних сесій 15:50

Про це стало відомо сьогодні, 18 грудня, під час засідання президії обласної ради, пише Правда.іф. "Ми маємо добру традицію проводити ви'їзні сесії. Цього року вони також будуть тематичні, хочемо приділити...

Вандали понищили огорожу пірсу в міському парку (фотофакт) 15:44

Про інцидент 17 грудня повідомила директорка КП “Центр розвитку міста та рекреації” Руслана Василюк. Постраждала огорожа пірсу на одному з озер у міському парку імені Шевченка, пише “Галка”. Хто це...

Президент України відзначив шкільного вчителя з Тлумача (фотофакт) 15:12

Учителю Тлумацької школи Володимиру Драчу присвоєно почесне звання «Заслужений працівник освіти України». Указом Президента України від 3 жовтня 2018 року №300 за значний особистий внесок у розвиток національної освіти, підготовку кваліфікованих...

Франківськ отримав перші валідатори, необхідні для електронного квитка (фотофакт) 14:58

Як відомо, в Івано-Франківську з початку жовтня почалося оформлення заявок на отримання транспортної картки “Галка”. Загалом з початку реєстрації оформлено понад 12 тисяч карток. За інформацією департаменту соцполітики, загалом очікується оформлення карток...

Франківські бійці здобули нагороди на Чемпіонаті Європи з джиу джитсу (фото) 13:43

17 грудня в редакції «Galka.if.ua» відбулась прес-конференція з переможцями та призерами Чемпіонату Європи з джиу джитсу.   На конференції були присутні спортсмени Прокіп Павлюк, Діана Ломей та Марко Сметанюк, котрі привезли...

Настя Каменських вразила прихильників новою зачіскою (фото) 13:36 1 коментар

Багато хто просто не впізнав співачку. Настя Каменських поділилася з підписниками в Instagram світлиною, на якій вона предстала в образі білявки з пишним довгим волоссям. Підписники одразу почали активно обговорювати образ Насті. Багато...

Тренажери, комп’ютери і солодощі передали німці франківському навчально-реабілітаційному центру (фоторепортаж) 13:11

У понеділок, 17 грудня, до навчально-реабілітаційного центру, що на вул. Військових Ветеранів, надійшла цінна допомога від німецької програми «Елма». Бігова доріжка, орбітрек, велотренажер, комп’ютерна та мультимедійна техніка, солодощі й канцтовари...

Франківка перетворює трави та квіти у неймовірні прикраси (фото) 12:57

Франківська ілюстраторка та майстриня Вікторія Тисовська ексклюзивно для OGOGO! розповіла про те, як виготовляє прикраси з травинок, сухоцвітів і ювелірної смоли. Про дуже красиві але “капризні” прикраси та правила догляду за виробами зі смоли...

У Франківську відкрили сквер Івана Миколайчука (фоторепортаж) 12:19 1 коментар

В мікрорайоні "Каскад" відкрили тематичний сквер на вулиці Миколайчука. Сквер назвали на честь видатного українського актора Івана Миколайчука. Раніше тут була занедбана територія, яку мешканці використовували як несанкціоновану парковку. "Пам'ятаю, як ще...

У гирло Дунаю - на козацькій чайці - розповідь відомого франківця про морський похід (фоторепортаж) 11:41

«Румуни  просили, щоби ми більше туристів не катали, бо ми тричі перетнули державний кордон при розвороті на вітрилах», - розповідав про про пригоди під час подорожі галицьких козаків «отаман» цього...
  • ріел ІФ виринаюча