З каналізації – у річку: Як у Франківську очищують стічні води (фоторепортаж)

У селі Ямниця, неподалік від Івано-Франківська, розташована станція аерації стічних вод комунального підприємства «Івано-Франківськводоекотехпром».

Щодня вона приймає десятки тисяч кубометрів стічних вод, а після кількох етапів очищення скидає очищену воду в Бистрицю. Про те, як відбувається цей процес та з якими найбільшими проблемами довелося зіткнутися у цій справі підприємству, дізнавався «Галицький кореспондент».

Етапи очищення

Стічна вода з міста потрапляє на очисні споруди по двох колекторах діаметром 2000 та 1200 мм. За добу станція приймає 80-84 тис. кубометрів нечистот. Очищення стоків відбувається у два етапи: механічна та біологічна очистки. Механічна очистка поділена ще на три етапи.

На її першому етапі решітки виловлюють сміття, яке приходить із стічною водою, на другому – аеровані пісколовки видаляють з неї пісок, що потрапляє у сплавну каналізацію центральної частини міста, коли падають дощі або тане сніг. Третій етап – це первинні радіальні відстійники, де вода очищується від таких собі завислих речовин та жирових накопичень, які ще зашилися. «За рахунок різкого зниження швидкості відбувається розділення. Завислі речовини осідають на дно, а жир спливає вверх», – пояснює керівник станції аерації Олександр Дячук.

Далі йде біологічна очистка. Вона відбувається за допомогою спеціально вирощених біологічних організмів, які пристосовані саме для нашої стічної води. У вторинних відстійниках мулова суміш осідає на дно, а очищена вода через переливи збирається у лотки та передається трубопроводом у річку.

«Ми скидаємо воду в Бистрицю, тому Державне управління екології дає певні гранично допустимі концентрації, в які ми повинні вкладатися по 20-ти показниках», – додає начальник технологічної дільниці станції аерації Галина Команяк.

Сам мул насосами відкачується та розподіляється. Частина його повертається в аеротенк, а надлишок відкачується на мулові майданчики.

Велика реконструкція

З 2012 по 2014 роки на станції аерації провели реконструкцію очисних споруд. Олександр Дячук каже, що до неї йшли довго – вперше про це заговорили ще в 2001 році, але спочатку коштів не було, а далі тягнулося оформлення технічної документації, відбувалися тендери…

Проект реконструкції розділили на два лоти: оновлення технологічної лінії очисних споруд та побудова лінії обробки осаду. Так, вдалося відремонтувати головну насосну станцію та замінити обладнання, збудувати з нуля горизонтальні пісколовки, реконструювати первинні відстійники та придбати до них додаткові насоси.

Щодо біологічної очистки, то тут реконструювали аеротенки, а все технологічне обладнання закупили нове. Такі ж зміни відбулися на вторинних відстійниках. «А от болюче питання у нас із другим лотом», – каже пан Дячук. Питання щодо обробки осаду на сьогодні все ще не вирішено, а його вже немає куди дівати. Весь осад, до речі, зберігається на території очисних споруд на спеціально облаштованих полях.

Рівняння на Європу

На реконструкцію станції аерації витратили 6 млн. євро, які виділив Міжнародний банк реконструкції та розвитку під гарантії уряду. У тендері брали участь європейські країни, а виграла польська фірма «Еколог».

Окрім самої реконструкції, керівник станції відзначає також обладнання, частину якого закупили за кордоном: «У нас воно гарної якості. Наприклад, насоси встановлювала нідерландська фірма «ABS», аераційну систему поставили італійську, у відстійники обладнання купили в польської фірми».

Перед початком робіт вивчали ситуацію в Польщі й робили реконструкцію саме за їхнім прикладом. Проте, звичайно ж, зробити все, як у поляків, не вдалося, бо доводилось економити. «Наприклад, є таке польське місто Бидгощ. Там очисні споруди приблизно такі, як наші. Вони коштують близько 138 млн. євро, ми ж провели реконструкцію за 6 млн. євро. Тому коли нам говорять, що ми використали дуже багато коштів, то я порівнюю ці цифри», – зазначає Олександр Дячук.

Керівник підкреслює, що вкладали кошти в найнеобхідніше, але зараз Франківськ може навіть позмагатися з тією ж Польщею за якістю очищення стічних вод.

Спеціалісти з «Водоекотехпрому» тепер часто їздять в Європу – дивляться, що можна перейняти від закордонних колег. Зокрема, декілька тижнів тому пан Дячук їздив у столицю Молдови – Кишинів, бо там є спеціальні технології для обробки осаду – ємності, куди закачують осад і обезводнюють його. Він оглянув їх, і вже зараз економічна служба вираховує, чи доцільно впроваджувати таку систему в Івано-Франківську.

Керівник станції додає, що в Україні проблема з обробкою осаду не вирішена ні в одному місті, бо для таких робіт потрібно знайти інвестора. Проте дехто вже робить реконструкцію так, як у Франківську. «Нам кажуть, що ми проробили важку працю, бо мали малий бюджет, але багато роботи», – підсумовує прес-секретар КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Володимир Шпег.

Каналізація – не смітник

Разом із стічною водою до станції аерації припливає багато побутового сміття. «Таке враження, що мешканці Івано-Франківська переплутали каналізаційний трубопровід із сміттєпроводом», – зауважує Олександр Дячук. А так не має бути, тому що очисні споруди розраховані суто на очистку стічних вод.

Прибирати це побутове сміття працівники «Водоекотехпрому» змушені самі. «Насправді у нас багато чого робиться руками. Ми робили реконструкцію первинних відстійників, але побутове сміття людям доводиться граблями збирати», – каже Галина Команяк.

Є на станції ще одна проблема, яку створює полігон твердих побутових відходів. «Він нам скидає фільтрати, а це дуже складна речовина», – пояснює керівник. Наші очисні споруди для такого фільтрату не годяться. Але оскільки станція вибору не має, то кожного дня потроху приймає ці речовини, хоча вони й ускладнюють роботу.

«Нам би ще якийсь усереднювач побудувати. Тобто такий собі резервуар для рівномірної подачі стоків. Коли, наприклад, було б багато стоків, ми не приймали би все одразу, а наповнювали його і потім у суху погоду очищували», – додає пані Команяк.

За очищенням стічних вод Івано-Франківськ далеко не останній в Україні, адже наша станція аерації однією з перших зробила реконструкцію. Проте проблеми залишаються, і працівники комунального підприємства борються з ними по-різному. Зокрема, щоб вирішити питання з обробкою осаду, шукають інвесторів. А щоб у майбутньому франківці не плутали каналізацію і сміттєпровід, розповідати про проблему сміття у стоках починають ще дітям, які часто приїжджають сюди на екскурсії.

(Visited 332 times, 2 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6768

загрузка...

У Франківську провели макетування пам’ятника Степану Пушику (фоторепортаж) 15:44

Як раніше повідомляли ЗМІ, 21 березня в Івано-Франківську визначились з розташуванням пам’ятника Степанові Пушику. Його встановлять на вулиці Шевченка. Вчора, 24 квітня члени конкурсного журі спільно з автором пам’ятника, за...

Відразу і закриємо: у мережі висміяли спробу окупантів почати літній сезон у Криму (фото) 15:38

Окупаційна влада Криму вирішила "відкрити" на українському півострові літній сезон, однак їхній задум їм традиційно не вдався. Місцеві жителі на цей захід практично не прийшли. Опубліковані користувачами соцмереж фото напівпорожньої...

Прикарпатські легкоатлети вибороли перемогу на всеукраїнських змаганнях (фотофакт) 15:12

Нещодавно, з 17 по 19 квітня, у місті Кам’янець-Подільський проходили всеукраїнські змагання з метань на честь олімпійських чемпіонів Ф. Мельника та А. Боднарчука. Команда відділення легкої атлетики Долинської дитячо-юнацької спортивної...

Дорожники Прикарпаття проводять ямковий ремонт автошляхів державного значення (фоторепортаж) 14:58

На замовлення Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області філія «Городенківська ДЕД» ДП «Івано-Франківський облавтодор» проводить влаштування аварійного ямкового ремонту на км 165+000 – 170 +000 автодороги державного значення Р-24 Татарів...

В місті Долина планують спорудити дві нові кільцеві розв’язки (фоторепортаж) 14:27

В місті Долина триває реконструкцію центрального кільця на дорозі Н-10, яке обслуговує величезні транзитні потоки. Цією дорожньою спорудою користуються також мешканці районного центру. Співфінансування проекту здійснюється Службою автомобільних доріг Івано-Франківської...

Небайдужі франківці у міському парку посадили екзотичні “Пам’ятні дерева” (фоторепортаж) 13:11

Вранці 24 квітня у міському парку імені Шевченка висадили нові дерева – сакуру, сливу Піссарді та тюльпанове дерево. Це – результат програми “Пам’ятне дерево”. Представники місцевої ІТ-компанії “Core Value” купили...

Прикарпатським ґаздиням на замітку: 11 рецептів великодніх страв (фоторепортаж) 12:57

Обов’язкові великодні страви – це пишна паска та писанки. Але приготувати на Великдень потрібно й безліч інших смачних страв, особливо з тих продуктів, які були заборонені до вживання під час...

У Івано-Франківську відзначили пам'ять загиблих на Чорнобильській АЕС (фоторепортаж) 12:49

Сьогодні у Івано-Франківську біля пам’ятного знаку «І мертвим, і живим, і ненародженим чорнобильцям Прикарпаття» відбулося віче-реквієм на вшанування тих, хто віддав своє життя під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС....

Прикарпатські енергетики зібрали великодній кошик для солдата (фоторепортаж) 12:18

Напередодні Пасхи «Спілка енергетиків – ветеранів АТО» спільно з профкомом запросила працівників АТ «Прикарпаттяобленерго» долучитися до доброї справи – формування продуктових наборів до Світлого Свята Великодня. Втілити ексклюзивний проект в...

В середмісті Франківська дитину вдарило струмом, коли та схопилась за перила сходів (фоторепортаж) 11:51 1 коментар

В середмісті Франківська дитину вдарило струмом на сходах. Про це повідомила Maryanna Danylko в соцмережі Facebook. "О так сьогодні ми готувались до святкування дня народження Макса, купили в школу дітям солодощі,...

У Палаці Потоцьких відкрили виставку незвичних ікон (фоторепортаж) 11:41

Розпочали відкриття виставки молитвою, сама локація – теж вибрана не випадково. Роботи представили під білим куполом, а ідея експозиції належить франківському митцю Яремі Стецику. Сучасний погляд на іконопис тут демонструють...

“Птиця може від цього загинути”, – франківців закликають не годувати лебедів (фоторепортаж) 11:13

Гуляючи міським парком, франківці та гості міста звикли годувати птахів, що живуть на озері. Директорка івано-франківського КП “Центр розвитку міста та рекреації” Руслана Василюк закликає людей не годувати лебедів в...

Агератум, чорнобривці та бегонія: франківці висадили квіти на Валах (фоторепортаж) 10:55

В Івано-Франківську на Валах у рамках проекту “Екорух “Місто квітів” на центральній клумбі висадили квіти. Одна з центральних клумб на Валах тепер має абсолютно новий вигляд. Мешканці міста, учасниками проекту “Молодь і...

Косівську мальовану кераміку представили на Міжнародному фестивалі в ОАЕ (фоторепортаж) 09:39

Три квітневих тижні у місті Шарджі, що в Об’єднаних Арабських Еміратах, тривав 17 Міжнародний фестиваль культурної спадщини. Відвідувачам фестивалю мисткиня, голова благодійної організації «Автентика Гуцульщини» Марія Гринюк показала косівську мальовану кераміку....

"Квартал 95" знайшов заміну Зеленському (фото) 08:24 1 коментар

Після виборів президента шоумен Володимир Зеленський залишить проекти студії "Квартал 95", в яких багато років був режисером-постановником, ведучим і актором. Про це повідомляє 24 квітня прес-служба проекту. Відзначається, що замінять...

Водіїв попереджають про те, що в Івано-Франківську орудують автокрадії (фотофакт) 23:08 2 коментарі

В обласному центру Прикарпаття орудують грабіжники, які працюють за допомогою кодграберу. Про це повідомляє WestNews із посиланням на інформацію в чаті 112 в мережі Телеграм. «Увага  в районі магазину «Велмарт»...

На виборах ректора Прикарпатського університету у бюлетені буде один кандидат 22:44 7 коментарів

7 травня у найбільшому університеті Івано-Франківська – Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника – пройдуть вибори ректора. Голова організаційного комітету із проведення виборів професор Галина Михайлишин повідомила КУРСу, що на посаду ректора...

В Галицькому нацпарку оселився птах, який не характерний для цих територій (фотофакт) 22:06 1 коментар

Про це повідомляє Галицький національний природний парк на своїй сторінці у Facebook. Кедрівки почали оселятись на тих територіях, які не є типовими для їх історичного ареалу. В Україні це Карпати...

Від Барселони до Амстердама: у Франківськ приїдуть живі скульптури з різних країн (фоторепортаж) 21:47

3 травня з нагоди Дня міста в Івано-Франківську пройде фестиваль живої скульптури – міми приїдуть до міста з Польщі, Іспанії, Німеччини, Болгарії, Нідерландів, Білорусі та інших міст України. Лише 3...

У Франківську невідомі вандали жорстоко зламали молоде деревце у центрі міста (фотофакт) 21:31 2 коментарі

У Франківську невідомі вандали жорстоко зламали молоде деревце у центрі міста. Про прикрий випадок, який трапився по вулиці Бельведерській повідомляє у мережі користувачка Євгенія Картушова: "Ну шо це?! Ну чого...
  • ріел ІФ виринаюча