З тої днини пройшло десять років: як змінилася вистава Франківського драмтеатру “Солодка Даруся” за десятиліття

У 2018 році виставі “Солодка Даруся”, яку поставив в Івано-Франківську режисер Ростислав Держипільський, виповнилося 10 років.

Результат пошуку зображень за запитом "З тої днини пройшло десять років: як змінилася вистава Франківського драмтеатру “Солодка Даруся” за десятиліття"

Саме стільки часу ця постановка проймає душі українців у цілому світі, адже акторська трупа немало гастролювала з цією виставою.

Виставу поставили за романом української письменниці Марії Матіос. Це історія про гірку долю Дарусі та її батьків, понівечених радянським НКВД у довоєнний та післявоєнний період окупації радянськими військами Західної України.

227 вистав зіграли актори, однак кожного разу вона була якоюсь особливою.

Десять років тому це була дипломна робота студентів-акторів. Акторки Галина Баранкевич, Надія Левченко та Олеся Пасічняк у цій виставі з першої постановки. Журналістка WestNews поцікавилася у творців вистави, як на їхню думку змінилася вистава.

“Ми подорослішали. Дівчата схудли, хлопці змужніли (сміється). Ми всі працюємо на один результат, тому коли у виставу вводилися нові актори, ми їх підтримували. Це не болючі вводи, бо всі люди, які вводилися це наші колеги з якими ми працюємо вже багато років. Ми всі один одного знаємо. Цю виставу ми робили коли були ще студентами. Це наша дипломна робота. У мене особисто був завжди комплекс, що я не вмію співати, а на цій виставі я заспівала. Тому найтяжче для мене – це було зрозуміти для самої себе, що я таки співаю”, – розповідає акторка Надія Левченко.

“Змінились ми, наш світогляд, інше розуміння життя! Вистава складна, бо складна історія нашого народу, яка знову повторилась. Найважчим було взяти правильний звук, який береться, звучить на початку вистави, бо треба відчути всіх людей, звук з яким вони прийшли! І цей звук відтворити! Який звук, так і пройде вистава!” – каже акторка Олеся Пасічняк.

“Якщо переглядати відеозапис з прем’єрної вистави, яка відбулася 10 років тому в листопаді, і тепер, то нам, акторам, різниця відчутна одразу. Тоді працювалося обережно, повільно, без зайвого слова і руху чи звуку. Присутня була якась особлива не схожа ні на що атмосфера. Протягом 10 років, кожна людина, так само і актор, дорослішає, отримує досвід життєвий, сценічний, і мимоволі переносить його у виставу. У цьому теж є свої переваги, бо акторська впевненість, то є велика сила на сцені. А ще цікаво, коли з’являються моменти імпровізації з різноманітних причин. За 227 зіграних вистав траплялося чимало казусів і доводилось викручуватись, однак такі випадки нічого не зруйнували. Проте, незмінними залишились цілісність вистави, її основа, дух, наша відданість і самопожертва”, – говорить акторка Галина Баранкевич.

Вистава “Солодка Даруся” 2 жовтня відкривала ювілейний 80 театральний сезон Франківського драмтеатру. Опісля вистави творці вистави поділилися з глядачами архівним відео, яке було відзнято 10 років тому.

“Ми знайшли відео, яке показали укінці вистави. Всі дуже сміялися, бо це ж була студентська робота.  Ще тоді вони грали як студенти, хоча тоді ми цього не бачили, а зараз вони виросли, 10 років минуло. Більшість акторів уже грали багато інших головних ролей, знімалися у кіно. На мою думку, тоді вони виконували режисерські задачі, але професійно, круто та майстерно. Зараз вони вже грають своїм життєвим багажем, досвідом, додають якихось нюансів вже, навіть те, що я їм не викладав”, – розповідає режисер вистави Ростислав Держипільський.

Ростислав Любомирович зазначає, що іноді вони грали на різних площадках: на камерних сценах та великих, у маленьких селах, а в Торонто актори грали мало не на стадіоні. І кожного разу вистава мала якесь інше звучання.

“Я завжди хвилююся, коли ми граємо в іншому місті.  Переживаю, чи зрозуміють ті діалекти за кордоном, але у цій виставі закладені такі механізми, що ті, які не розуміють мову, чи ті, які не розуміють до кінця діалекти, їх все одно проймає. Вони попадають у якесь таке особливе середовище, яке спочатку було закладено авторами цієї вистави.  Укінці люди підходять вражені, заплакані, у них дійсно щось відбувається, перевертається. У цьому, мабуть, феномен вистави, що вона живе вже 10 років, і на неї постійно розкупляють квитки. Люди хочуть її побачити ще і ще”, – зізнається режисер.

Цікаво, що 2 жовтня у актора Івано-Франківського облмуздрамтеатру Івана Бліндара відбулася прем’єра у цій виставі. Актор зіграв роль коханого Дарусі – Івана Цвичка.

“Мене тільки ввели у виставу. Це була прем’єра у ролі Цвичка. Важко було лише те, що мало часу. Готувався близько тижня. Але наша команда дуже допомогла. Підтримка дуже важлива в таких моментах, і Ігор Захарчук у цьому дуже допоміг. Все до останньої краплини віддав! Тому можна сказати, що мене легко ввели. Але було достатньо страшно … Боявся підвести всю команду”, – зізнається актор Іван Бліндар.

“Ця вистава є дуже міцним скомпонованим механізмом. Якщо випадає якийсь пазл, ми туди вставляємо іншого і він працює знову, як дорогий швейцарський годинник: чітко конкретно і дуже точно. Це одна з головних чоловічих ролей. Іван Бліндар один з найкращих молодих акторів. Він надзвичайно круто справився з цим завданням. Ми класично з ним читали, класично я йому розказував, він сам працював, і вже на генеральній репетиції я йому допомагав з деякими нюансами. Ніяких інших методів чи вводу актора у виставу не існує. Він чудово влився, я неймовірно ним задоволений!” – зазначає Ростислав Держипільський.

Написала Ірина КУЙБІДА

P. S.: Прикро зізнаватися, але я вперше побувала на цій виставі лише 2 жовтня під час відкриття театрального сезону. Дуже давно мріяла на неї потрапити, однак завжди щось перешкоджало.

Ще у школі я читала цей твір Марії Матіос. Читала і рюмсала. Роман мене довго тримав. Якось не могла я навіть уявити, що відчувала маленька десятилітня дівчинка Даруся. На жаль, вона була не єдиною такою дитиною, якою маніпулювала тодішня вдала. Важко було зрозуміти, що насправді відбувалося у той час в Україні. Звичайно, у школі історію України вчила, однак та історія багато чого замовчує, а шкода.

Мені так було цікаво, як же поставили твір, який так пройняв. Я лише була впевнена, що й вистава так мене “триматиме” опісля перегляду. По-перше, складна історія нашого народу. По-друге, постановки Ростислава Держипільського завжди залишають мене під враженням надовго.

І ось, я сиджу у театрі на виставі та знову ллю сльози дві години, які взагалі не могла контролювати. Була ще трохи шокована, що я взагалі на таке здатна.

Я не застала тих часів, у яких відбувалися ті жахливі події: коли я народилася, вони, на щастя, давно минули, та й Україна вже була незалежною. Однак, з тією ситуацією, яка відбувається уже на сході нашої країни, залишається лише вірити, надіятися і молитися, щоб там не було таких же маленьких солодких Дарусь. Надто важка ноша!

(Visited 71 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5272

загрузка...

На Прикарпатті відкриють музей української мови 21:24

На сторінці музею Коломийської книги соціальної мережі Фейсбук з'явилася інформація про те, що в Коломиї планують відкрити музей української мови, інформує Правда.іф. «В музеї Коломийської книги 12 лютого 2019 р....

Талановита художниця презентувала франківцям “Малюнки з папки" (фоторепортаж) 18:33

15 лютого в галереї державної дитячої художньої школи запрацювала виставка ілюстрацій та акварельних робіт "Малюнки з папки" франківської майстрині Світлани Хміль. У мешканців і гостей міста є чудова нагода відвідати...

Франківець Ростислав Держипільський став лауреатом Шевченківської премії 17:18 1 коментар

Комітет Національної премії імені Тараса Шевченка назвав лауреатів премії 2019. Результати голосування за лауреатів оприлюднив член комітету з Національної премії імені Тараса Шевченка Ростислав Семків. У номінації "Театральне мистецтво" перемогу здобув...

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську 08:57

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську Анонс подій на 19.02.2019 Події: 10:00 Суперліга 3х3. 4 тур - Concert hall "Platinum" (вул. Надрічна, 60) 11:00 Пологи. Плацентарний період. - ДІВІЯ центр свідомого...

Презентації, лекції та вистави: Що цікавого цього тижня в Івано-Франківську 20:35

Вистави, презентації, зустрічі, або ж покази. В Івано-Франківську щодня відбувається багато різноманітних культурних подій. ​Планувати дозвілля варто завчасно, тож кореспондентка Бліц-Інфо зібрала найцікавіші події цього тижня - з 18 до 24 лютого. У вівторок,...

В франківському Центрі сучасного мистецтва відкрилася виставки живопису (фоторепортаж) 16:45

4 лютого в івано-франківському Центрі сучасного мистецтва відкрилася виставки живопису "Кольорострім Михайла Дейнеги". Впродовж майже трьох тижнів глядачі зможуть побачити більше 30 живописних полотен художника, переважна більшість яких демонструється автором...

Відома українська співачка Alyosha запросила маленьку прикарпатку спільно заспівати на сцені 11:49

Юна вихованка Продюсерського центру «Star Team» Vlada K (Владислава Кіцелюк) заспівала з відомою українською співачкою Alyosha на одній сцені, інформує Правда.іф. Нещодавно Alyosha розпочала свій український тур «Поруч» в обласній...

У 10 номінаціях: визначили найкращі книжки Прикарпаття-2018 12:39

Спілка письменників Івано-Франківщини визначила найкращі книжки прикарпатських авторів з-поміж тих, що вийшли минулого року. Найкращих у 10 номінаціях визначили на умовах конкурсу. Його проводила обласна організація Спілки письменників України. Конкурсне...

Що цікавого відбуватиметься в Івано-Франківську упродовж цих вихідних 09:14

Що цікавого відбуватиметься в Івано-Франківську упродовж цих вихідних Анонс подій на вікенд 16-17.02.2019 Події у суботу: 10:00 From Delikacia With Love - Delikacia (вул. Незадежності 20) 10:00 Унікальний тренінг для...

На Прикарпатті проведено понад 80 культурно-мистецьких заходів 14:46

Про це повідомив під час засідання колегії управління культури національностей та релігій облдержадміністрації його керівник Володимир Федорак. У числі найбільших мистецьких заходів – обласне свято народної творчості «Розколяда», Різдвяний фестиваль...

Франківців запрошують на традиційний фестиваль культур "Global Village" (відеосюжет) 13:22

Цього разу своїми традиціями ділитимуться гості із чотирьох країн світу. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську 08:57

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську Анонс подій на 15.02.2019 Події: 09:00 Комплексна програма «Здорова Я» - Фітнес-студія "Адам і Єва" (вул. Курінного Чорноти, 2, корп. 4) 10:00 From Delikacia With...

На місці підвалу у новобудові франківці створили сучасний культурно-артистичний простір (відеосюжет) 19:15

Під назвою - підземний перехід «ВАГАБУНДО». Нині це приміщення із просторої зали та ще двох невеликих кімнат. Детальніше дивіться у сюжеті: Третя Студія

Франківців запрошують на виставку живопису Михайла Дейнеги 14:46

З 14.02 - до 28.02 в Івано-Франківському Центрі сучасного мистецтва відбуватиметься виставка живопису "Кольорострім Михайла Дейнеги". Художник представить публіці більше 30 живописних полотен, в яких вирують справжні емоції та почуття,...

З нагоди 90-річчя ОУН у Франківську провели просвітянську розколяду (відеосюжет) 14:15

Просвітянську розколяду з нагоди 90-річчя ОУН провели в Івано-Франківську. Свято проводять у національно-патріотичному дусі, розповідає організатор заходу Марія Солодчук. Детальніше дивіться у сюжеті: UA: КАРПАТИ

"Шлюб за добу": в День закоханих на молодят чекають подарунки та несподіванки 09:02

Уже два роки, як в Івано-Франківську діє проект Міністерства юстиції "Шлюб за добу". З нагоди друго річниці на молодят чекають подарунки та несподіванки. Про це Правді.іф. повідомила директорка івано-франківського КП “Центр...

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську 08:57

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську Анонс подій на 14.02.2019 Події: 10:00 From Delikacia With Love - Delikacia (вул. Незадежності 20) 11:00 Розважально-конкурсна програма „ Кохання надихає” - Муніципальний центр дозвілля...

В Івано-Франківську відбудеться Благодійний аукціон задля підтримки художника 17:23

З 14.02 - до 28.02 в Івано-Франківському Центрі сучасного мистецтва відбуватиметься виставка живопису "Кольорострім Михайла Дейнеги". [caption id="attachment_70580" align="alignnone" width="566"] Художник представить публіці більше 30 живописних полотен, в яких вирують...

На Городенківщині відзначено 148-річницю від дня народження відомого українського письменника 14:24

12 лютого у селі Торговиця на Городенківщині відбулося урочисте відзначення 148-ої річниці з дня народження відомого українського письменника Леся Мартовича. Висловити повагу видатному письменнику, літератору, сатирику й великому патріотові прибули...

Міжнародний фестиваль танцю "Фест-2019" проведуть у Франківську (відеосюжет) 13:22

Цьогоріч на захід приїде 41 колектив: три колективи з Польщі, решта - з Прикарпаття та інших регіонів України. Детальніше дивіться у сюжеті: Третя Студія
  • ріел ІФ виринаюча