З тої днини пройшло десять років: як змінилася вистава Франківського драмтеатру “Солодка Даруся” за десятиліття

У 2018 році виставі “Солодка Даруся”, яку поставив в Івано-Франківську режисер Ростислав Держипільський, виповнилося 10 років.

Результат пошуку зображень за запитом "З тої днини пройшло десять років: як змінилася вистава Франківського драмтеатру “Солодка Даруся” за десятиліття"

Саме стільки часу ця постановка проймає душі українців у цілому світі, адже акторська трупа немало гастролювала з цією виставою.

Виставу поставили за романом української письменниці Марії Матіос. Це історія про гірку долю Дарусі та її батьків, понівечених радянським НКВД у довоєнний та післявоєнний період окупації радянськими військами Західної України.

227 вистав зіграли актори, однак кожного разу вона була якоюсь особливою.

Десять років тому це була дипломна робота студентів-акторів. Акторки Галина Баранкевич, Надія Левченко та Олеся Пасічняк у цій виставі з першої постановки. Журналістка WestNews поцікавилася у творців вистави, як на їхню думку змінилася вистава.

“Ми подорослішали. Дівчата схудли, хлопці змужніли (сміється). Ми всі працюємо на один результат, тому коли у виставу вводилися нові актори, ми їх підтримували. Це не болючі вводи, бо всі люди, які вводилися це наші колеги з якими ми працюємо вже багато років. Ми всі один одного знаємо. Цю виставу ми робили коли були ще студентами. Це наша дипломна робота. У мене особисто був завжди комплекс, що я не вмію співати, а на цій виставі я заспівала. Тому найтяжче для мене – це було зрозуміти для самої себе, що я таки співаю”, – розповідає акторка Надія Левченко.

“Змінились ми, наш світогляд, інше розуміння життя! Вистава складна, бо складна історія нашого народу, яка знову повторилась. Найважчим було взяти правильний звук, який береться, звучить на початку вистави, бо треба відчути всіх людей, звук з яким вони прийшли! І цей звук відтворити! Який звук, так і пройде вистава!” – каже акторка Олеся Пасічняк.

“Якщо переглядати відеозапис з прем’єрної вистави, яка відбулася 10 років тому в листопаді, і тепер, то нам, акторам, різниця відчутна одразу. Тоді працювалося обережно, повільно, без зайвого слова і руху чи звуку. Присутня була якась особлива не схожа ні на що атмосфера. Протягом 10 років, кожна людина, так само і актор, дорослішає, отримує досвід життєвий, сценічний, і мимоволі переносить його у виставу. У цьому теж є свої переваги, бо акторська впевненість, то є велика сила на сцені. А ще цікаво, коли з’являються моменти імпровізації з різноманітних причин. За 227 зіграних вистав траплялося чимало казусів і доводилось викручуватись, однак такі випадки нічого не зруйнували. Проте, незмінними залишились цілісність вистави, її основа, дух, наша відданість і самопожертва”, – говорить акторка Галина Баранкевич.

Вистава “Солодка Даруся” 2 жовтня відкривала ювілейний 80 театральний сезон Франківського драмтеатру. Опісля вистави творці вистави поділилися з глядачами архівним відео, яке було відзнято 10 років тому.

“Ми знайшли відео, яке показали укінці вистави. Всі дуже сміялися, бо це ж була студентська робота.  Ще тоді вони грали як студенти, хоча тоді ми цього не бачили, а зараз вони виросли, 10 років минуло. Більшість акторів уже грали багато інших головних ролей, знімалися у кіно. На мою думку, тоді вони виконували режисерські задачі, але професійно, круто та майстерно. Зараз вони вже грають своїм життєвим багажем, досвідом, додають якихось нюансів вже, навіть те, що я їм не викладав”, – розповідає режисер вистави Ростислав Держипільський.

Ростислав Любомирович зазначає, що іноді вони грали на різних площадках: на камерних сценах та великих, у маленьких селах, а в Торонто актори грали мало не на стадіоні. І кожного разу вистава мала якесь інше звучання.

“Я завжди хвилююся, коли ми граємо в іншому місті.  Переживаю, чи зрозуміють ті діалекти за кордоном, але у цій виставі закладені такі механізми, що ті, які не розуміють мову, чи ті, які не розуміють до кінця діалекти, їх все одно проймає. Вони попадають у якесь таке особливе середовище, яке спочатку було закладено авторами цієї вистави.  Укінці люди підходять вражені, заплакані, у них дійсно щось відбувається, перевертається. У цьому, мабуть, феномен вистави, що вона живе вже 10 років, і на неї постійно розкупляють квитки. Люди хочуть її побачити ще і ще”, – зізнається режисер.

Цікаво, що 2 жовтня у актора Івано-Франківського облмуздрамтеатру Івана Бліндара відбулася прем’єра у цій виставі. Актор зіграв роль коханого Дарусі – Івана Цвичка.

“Мене тільки ввели у виставу. Це була прем’єра у ролі Цвичка. Важко було лише те, що мало часу. Готувався близько тижня. Але наша команда дуже допомогла. Підтримка дуже важлива в таких моментах, і Ігор Захарчук у цьому дуже допоміг. Все до останньої краплини віддав! Тому можна сказати, що мене легко ввели. Але було достатньо страшно … Боявся підвести всю команду”, – зізнається актор Іван Бліндар.

“Ця вистава є дуже міцним скомпонованим механізмом. Якщо випадає якийсь пазл, ми туди вставляємо іншого і він працює знову, як дорогий швейцарський годинник: чітко конкретно і дуже точно. Це одна з головних чоловічих ролей. Іван Бліндар один з найкращих молодих акторів. Він надзвичайно круто справився з цим завданням. Ми класично з ним читали, класично я йому розказував, він сам працював, і вже на генеральній репетиції я йому допомагав з деякими нюансами. Ніяких інших методів чи вводу актора у виставу не існує. Він чудово влився, я неймовірно ним задоволений!” – зазначає Ростислав Держипільський.

Написала Ірина КУЙБІДА

P. S.: Прикро зізнаватися, але я вперше побувала на цій виставі лише 2 жовтня під час відкриття театрального сезону. Дуже давно мріяла на неї потрапити, однак завжди щось перешкоджало.

Ще у школі я читала цей твір Марії Матіос. Читала і рюмсала. Роман мене довго тримав. Якось не могла я навіть уявити, що відчувала маленька десятилітня дівчинка Даруся. На жаль, вона була не єдиною такою дитиною, якою маніпулювала тодішня вдала. Важко було зрозуміти, що насправді відбувалося у той час в Україні. Звичайно, у школі історію України вчила, однак та історія багато чого замовчує, а шкода.

Мені так було цікаво, як же поставили твір, який так пройняв. Я лише була впевнена, що й вистава так мене “триматиме” опісля перегляду. По-перше, складна історія нашого народу. По-друге, постановки Ростислава Держипільського завжди залишають мене під враженням надовго.

І ось, я сиджу у театрі на виставі та знову ллю сльози дві години, які взагалі не могла контролювати. Була ще трохи шокована, що я взагалі на таке здатна.

Я не застала тих часів, у яких відбувалися ті жахливі події: коли я народилася, вони, на щастя, давно минули, та й Україна вже була незалежною. Однак, з тією ситуацією, яка відбувається уже на сході нашої країни, залишається лише вірити, надіятися і молитися, щоб там не було таких же маленьких солодких Дарусь. Надто важка ноша!

(Visited 87 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5369

загрузка...

На Рогатинщині готуються до фестивалю «Пісні Опілля» 16:45

У Рогатині відбулося засідання організаційного комітету щодо підготовки та проведення 23 червня 2019 року відкритого обласного фестивалю народної творчості «Пісні Опілля». Про це повідомили в Рогатинській РДА. Як зазначила заступниця...

У Франківську ветерани і волонтери АТО покажуть комедію Шекспіра мовою оригіналу (відеосюжет) 15:55

Палаючі очі, жага до життя, англійська за рік та праця на сцені. У Івано-Франківську ветерани і волонтери АТО покажуть комедію Шекспіра "12 ніч, або Що захочете" мовою оригіналу. Проте, ця...

Ростислава Держипільського знову обрали генеральним директором-художнім керівником Франківського драмтеатру 18:12

Вчора, 12 червня, відбувся конкурс на заміщення вакантної посади генерального директора-художнього керівника Івано-Франківського національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка. Про це інформують у Франківський драмтеатр. З двох претендентів перемогу здобув...

У Коломиї відбувся фестиваль церковних хорів «Піснеспіви душі» (відеосюжет) 17:30

«Піснеспіви душі». У Коломиї відбувся традиційний фестиваль церковних хорів. Фестиваль унікальний та не має аналогів в Україні, - стверджує Преосвященний Єпископ Коломийський і Косівський Юліан. Саме владика зініціював та вже...

Які новинки з’явилися у книгарнях міста? 10:10

Відтепер на нашому сайті ви можете дізнатися про нові видання, які нещодавно з’явилися у книгарнях Івано-Франківська. Сьогодні Правда.іф розповідає про три книги, які зацікавили нас цього тижня і які ви...

У Коломиї відбувся фестиваль «Зорепад» (відеосюжет) 20:15

Впродовж двох днів у Коломиї тривав фестиваль-конкурс дитячого естрадного мистецтва «Зорепад», засновницею якого є заслужена артистка України Алла Кобилянська. У творчому дійстві взяли участь понад пів тисячі юних талантів з...

Хто з відомих знаменитостей виступатиме на Underhill European Music Festival: розклад фестивалю 15:44 7 коментарів

Underhill music festival — це міжнародний музичний фестиваль в самому серці Європи, в селі Підгір’я Івано-Франківської області. На фестивалі виступатимуть відомі українські виконавці та гурти, покажуть авіашоу та запалюватимуть королі...

Долинщина перейняла естафету на святкування «Бойківської ватри» 21:30 1 коментар

На вихідних у Богородчанському районі пройшов обласний фольклорний фестиваль «Бойківська ватра». Про це повідомили в Долинській РДА. Участь у цьогорічному фестивалі взяли колективи та солісти з Долинського району. А наступного...

Одна із вулиць Івано-Франківська перетворилася на мистецький простір (фото+відео) 11:45

У неділю, 9 червня в Івано-Франківську стартував третій сезон мистецького простору «Квадрат Курбаса» Цього року організатори заходу долучити не тільки артистів, але і спортсменів, спікерів, тренерів та громадські організації, інформує...

Юна прикарпатка стала учасницею популярного вокального шоу (фото+відео) 10:56

Карина Столаба з Івано-Франківська цього року втретє прийшла на кастинг "Голос. Діти" .Але цей рік для неї – особливий. Дівчина мала останній шанс взяти участь у проекті, адже їй вже...

На Прикарпатті театр танцю «Майстерня Почуттів» запросив глядачів на творчий вечір 09:13

Днями театр танцю «Майстерня почуттів» Богородчанського РПК провів святковий творчий вечір. До цього часу театр був знаний, як «Фієста», а тепер дебютував з новою назвою, інформує Правда.іф. Керівник «Майстерні почуттів»...

У Галицькому районі відбувся фестиваль «Козацький гарт» 20:15

Днями на стадіоні «Колос» міста Галича команди Прикарпаття змагалися у щорічному обласному фізкультурно-оздоровчому фестивалі школярів «Козацький гарт». У програмі заходу - конкурс з презентації закладу загальної середньої освіти, змагання з...

Коломиян та гостей міста запрошують на фестиваль «Арт Візія» 19:15

23 червня у центрі Коломиї відбудеться фестиваль «Арт Візія». Про це повідомили у Коломийській міській раді. «Вас чекають цікаві локації та море позитивних емоцій!!! Ловіть Арт разом з нами!», -...

Автор з Прикарпаття здобув премію Міжнародного літературного конкурсу "Коронація слова" 17:56

Письменник з Івано-Франківщини Василь Добрянський став лауреатом Міжнародного літературного конкурсу "Коронація слова". РОМАНИ І премія "Зламані сходи" Василь Добрянський Івано-Франківська обл. ІІ премія "Шпигунки з притулку Артеміда" Наталія Довгопол Греція(Афіни) ІІІ...

В Прикарпатському університеті говорили про культурну спадщину Карпат (відеосюжет) 15:25

Тут провели Міжнародну наукову конференцію "Зустріч на покутті". Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

На Прикарпатті відбудеться фестиваль «Зорепад» (відеосюжет) 19:15

«Зорепад». Вихідними, 8-9 червня, у Коломиї відбудеться фестиваль дитячої естрадної творчості. Цьогоріч він буде менш масштабним, як минулого року. Та все ж очікують гостей із закордону. Наразі тривають обговорення, у...

У Коломиї пройде фестиваль церковних хорів «Піснеспіви душі» 16:45

9 червня о 16:00 у Коломийському міському палаці культури «Народний Дім», з благословення і стараннями Преосвященного Єпископа Коломийського і Косівського Юліана, відбудеться унікальний VІ-й Фестиваль церковних хорів «Піснеспіви душі». Фестивальне...

Весільних музик Прикарпаття кличуть позмагатися за призовий фонд на традиційному “Лабух-фесті” 12:26

В Івано-Франківську відбудеться фестиваль весільно-ресторанної музики “Лабух-фест”. Його проведуть 26 серпня на Вічевому майдані з 13:00 до 22:00. про це йшлося під час виконкому у середу, п’ятого червня, передає “Галка“. Організатори запрошують...

Які новинки з’явилися у книгарнях міста? 10:10

Відтепер на нашому сайті ви можете дізнатися про нові видання, які нещодавно з’явилися у книгарнях Івано-Франківська. Сьогодні Правда.іф розповідає про три книги, які зацікавили нас цього тижня і які ви...

У Калуші для учнів пришкільних таборів влаштували танці (відеосюжет) 22:09

Сьогодні на площі Героїв працівники палацу культури "Мінерал" влаштували танці та розваги для учнів пришкільних відпочинкових таборів. фото ілюстративне Діти слухали виступи, розважалися під музичний супровід і відпочивали. Учасників дійства на...
  • ріел ІФ виринаюча