За пропискою та без спецшкіл: у департаменті освіти Івано-Франківська розповіли про нові правила зарахування до 1-го класу

Нова реформа в освіті передбачає не тільки 12-річну програму навчання, а й ліквідацію спеціалізованих шкіл. Учні, які вчаться у таких закладах, ще закінчать навчання за старою програмою. Проте майбутні першокласники вже вступатимуть до шкіл за територіальним принципом і без вступних конкурсів.

Новий закон «Про освіту» набув чинності ще 28 вересня минулого року після того, як його підписав президент. Він вносить у вже звичне шкільне життя суттєві зміни. Зокрема, перехід на 12-річну форму навчання. Ті учні, які розпочнуть навчання у 2018 р. і пізніше, здобуватимуть повну середню освіту 12 років. А для тих, хто вже навчається, тривалість не зміниться – 11 років.

Закон змінює і порядок зарахування майбутніх першокласників до шкіл. Тепер їм вже не доведеться проходити конкурсний відбір, як це було раніше у деяких школах. Усі загальноосвітні заклади будуть орієнтуватися, у першу чергу, на тих дітей, які належать до території їхнього обслуговування.

Директор департаменту освіти та науки Івано-Франківської міськради Ігор Смаль розповідає, що кожна школа і раніше мала території обслуговування, але коли з’явилися спеціалізовані школи, гімназії і ліцеї, то вони стали позатериторіальними. Туди брали дітей з усіх куточків міста.

«Зараз всі освітянські заклади матимуть свої території обслуговування. Ми готуємо відповідне рішення виконкому, який затвердить такий територіальний розподіл», – каже він.

Також закон передбачає створення освітніх округів. Однак їх фактично почали створювати в області ще до його прийняття. Мова йде про те, що в ОТГ визначали опорну школу І-ІІІ ступенів, а всі інші ставали філіями і двоступеневими. Однак, як стверджує головний освітянин міста, Івано-Франківськ не має потреби у створенні опорних шкіл і їх навіть важко би було виділити. Тож з одного боку є норми закону, які потрібно виконувати, а з іншого – відсутня потреба створювати освітні округи.

«Зараз роботи щодо їх створення – це швидше розмови про це і теоретичні роздуми, ніж практичні дії. Закон нам дає чотири перехідні роки і ми протягом цього часу будемо думати, як створити ці округи», – зазначає чиновник.

Натомість у департаменті зараз працюють над розподілом шкіл на території обслуговування. Такий документ виконком має затвердити до 10 квітня. За кожною школою буде закріплена певна територія. Діти, які проживають у її межах, досягнувши шестирічного віку гарантовано отримують місце в цьому навчальному закладі, незалежно від його виду. Проте, якщо в будь-якій іншій школі після прийому закріплених за нею дітей залишаться місця, то можна відправляти дитину і туди. Однак у такому випадку вже буде проводитися конкурс.

«В центрі міста у нас є школи №7, №5, №3, №11, №1, №13 та ПМЛ. Територія обслуговування виходить невеличкою, та й у центрі живуть здебільшого старші люди. Тому зрозуміло, що для цих шкіл залишається велика можливість відбору сильніших дітей», – пояснює Ігор Смаль.

Спецшкіл не буде

Такі зміни стосуються і спеціалізованих шкіл. Раніше вони відбирали дітей на навчання через конкурсні відбори, тепер же набиратимуть їх передусім з територій, закріплених за ними, як і звичайні школи. Крім того, в законі немає таких форм закладів, як школа-садок, вечірня школа та міжшкільний навчально-виробничий комбінат. Тому їх прийдеться реорганізовувати.

«У директорів наших шкіл було дві проблеми: існування департаменту освіти та науки, а також спеціалізованих шкіл і гімназій. Коли вийшов новий закон про освіту, то ці проблеми зникли», – сміється пан Ігор.

За його словами, раніше керівники спеціалізованих шкіл почувалися трохи впевненіше, ніж звичайних, були елітою. Тому вони такі зміни сприймають з пересторогою. Натомість керівники звичайних шкіл зраділи, адже до них можуть прийти і сильні діти.

Також закон забороняє департаменту контролювати освітні заклади. «Для директорів головною родзинкою закону є те, що він зняв з департаменту контролюючі функції. Таке враження, що це було найболючішим питанням для них. Але він просто необхідний, тому ми замінимо слово «контроль» на «моніторинг» і будемо заклади не контролювати, а моніторити», – продовжує Смаль.

На його думку, прирівнювання спеціалізованих шкіл до звичайних – не надто хороша ідея, адже відбір в такі заклади дає результати. Мовляв, не часто у класі діти орієнтуються на сильних учнів. Як правило, вони тягнуться до тих, хто має лідерські здібності і не дуже добре вчиться.

«У спеціалізованих школах, в яких є відбір, діти більш вмотивовані. Перебуваючи у своєму маленькому соціумі, вони краще виконують будь-які завдання, ніж у звичайних класах. Вважаю, що ті традиції, які здобуті цими закладами говорять про те, що їх наявність є потребою часу», – каже директор департаменту.

Разом з тим Ігор Смаль приводить у приклад ЗШ №25, в якій кілька років тому учень з трьох предметів набрав по 200 балів. Такий результат не повторила жодна спеціалізована школа чи гімназія. Однак, за результатами ЗНО та олімпіад, останні таки лідирують. Тож, зітхає чиновник, хоч і не хочеться ламати цю систему, але прийдеться, бо так вимагає закон. Проте у спеціалізованих школах все одно залишиться поглиблене вивчення предметів.

Головний освітянин міста зазначає, що спецшколи можуть існувати в такому вигляді, як зараз, але тоді на їхнє утримання не було би державної субвенції. Проте утримувати їх за рахунок міського бюджету неможливо, тому зміни невідворотні. Однак зараз усі чекають ще на закон про загальну середню освіту. Цілком можливо, що він збереже спеціалізовані школи, але коли його приймуть – невідомо.

Нова школа

Ще одним важливим моментом є те, що новий закон передбачає, що протягом п’яти років школи змінять статути і стануть відповідати трьом передбаченим типам навчальних закладів: початковій школі (1-4 класи), гімназії (5-9 класи) і ліцею (10-12 класи). За цей час усі школи мають перейменувати залежно від того, освіту яких ступенів вони надають. Тип навчального закладу визначатимуть за найвищим рівнем. Тобто, якщо в школі навчання лише до 9 класу (І-ІІ ступенів), то вона буде гімназією, якщо до 11-12 (І-ІІІ ступенів) – ліцеєм.

«Батьки, учні та заклади мають визначитися, бути їм школою, гімназією чи ліцеєм. Все залежить не тільки від рівнів, а й від їхнього бажання», – пояснює Ігор Смаль.

За його словами, багато директорів хочуть відмовитися від 10-11 класів. Все тому, що чимало учнів після 9-го класу «втікали» від ЗНО та йшли в коледж, а потім одразу в університет. Однак вже цього року так не вийде, адже після 9-го класу школярів також тестуватимуть за програмою ЗНО. Тож чиновник припускає, що кількість тих учнів, які залишаться у школах після тестування, буде набагато більшою.

«Ми не ламаємо стару систему освіти, а починаємо будувати нову з першого класу. Тобто вже цього року прийдуть першокласники, які будуть учнями нової української школи. Всі ті школярі, які вчаться зараз, будуть йти за традиційною схемою навчання», – підкреслює він.

Рівний доступ

Голова Асоціації піклувальних рад шкіл Івано-Франківська Петро Хмельовський схвально оцінює такі зміни. Каже, правильно, що в школи будуть зараховувати в першу чергу тих дітей, які проживають у межах територій обслуговування. Мовляв, їм не потрібно буде доїжджати в інші школи, а батькам переживати за те, як вони доїдуть.

«Якщо хтось живе біля школи-ліцею №23, а хтось десь на Позитроні, то не може бути такого, що він возить дитину сюди, а інший – на Позитрон. Тепер до школи можуть потрапити всі, хто живе поруч, і це дуже добре», – пояснює пан Петро.

На його думку, прирівнювання спеціалізованих шкіл до звичайних – також хороший крок. Адже в дітей є можливість рівнятися і тягнутися до сильних учнів. «Колись в ті школи відбирали найкращих дітей за певними критеріями, а зараз всі будуть рівні. Тепер всі в однакових умовах і матимуть рівний доступ до освіти», – наголошує Хмельовський.

Однак далеко не всім батькам подобаються такі зміни, адже у спеціалізованих школах поглиблено вивчають іноземні мови. Франківчанка Ірина Януш розповідає, що її син цього року буде йти в перший клас. Оскільки дочка вже навчається в спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів №1 з поглибленим вивченням англійської мови, то жінка планувала, що й син буде туди ходити. Самі ж вони мешкають біля ЗШ №18, але віддавати туди дитину не хочуть.

«Я чекала, що нарешті діти будуть ходити до школи разом, а не, як тепер, донька – до школи, а син – до садочка. Доведеться далі розриватися. Доньку переводити не хочу, бо і вона, і я дуже задоволені школою. Буду сподіватися, що в школі №1 залишаться вільні місця і син зможе до неї потрапити», – каже жінка.

Джерело

(Visited 1 097 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  12-ть років школи… Мавпувальники дурні. Змавпуйте зарплату американську і можливості, а не освіту для африканців в США. Дебіли. Спецшколи хороша можливість розвитку дітей з певними нахилами. Та нащо олігархами розвинуті діти?

  Гість,

  Ні хто ні куда не буде тягнутись. Слабкі учні не тягнуться до сильних, вони відчувають себе недолугими. І бачу це по однокласниці свого сина ,яку батьки нащось перевели в спецшколу. Вона не тупа, вона просто не може осилити таку програму.

  Гість,

  У статті то одне стверджують, то потім заперечуюють. Маячня, а не стаття.

  Гість,

  Скажіть будьласка хто знає де є школа спеціалізована з гострою дисципліною в івано франківську буду вдячна

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3081

загрузка...

У Івано-Франківську для дітей відбудеться екодень 22:15

23 серпня в Івано-Франківську відбудеться Екодень «Любити свою країну – так просто!» для дітей віком від 4 до 14 років. Екодень відбудеться з ініціативи Бюро УГКЦ із питань екології, у...

Руслан Марцінків перевірив, як у Вовчинцях готуються до нового навчального року (фоторепортаж) 21:37

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків побував у Вовчинцях на дитячому святі. Про це він написав на своїй сторінці в соціальній мережі. "Талановиті діти влаштували гарне свято у Вовчинці. Дякую сільському...

У мережі з'явилися фото з хрестин сина франківського силача 20:52 1 коментар

Франківський силач Назар Павлів нещодавно вдруге став батьком. У його сім'ї народився ще один син. Сьогодні, 18 серпня, маля охрестили. Про це в мережі Фейсбук написала дружина богатиря. Як відомо,...

У центрі Калуша посеред тротуару відчиненний люк (фотофакт) 20:03

У центрі Калуша посеред тротуару відчиненний люк, про це повідомила Анна Петраш‎ у соціальній спільноті Типовий Калуш. "Центр міста будьте уважні",- йдеться у дописі.

На Прикарпатті відбудеться Всеукраїнський фестиваль воїнських традицій 19:25

Ряд заходів в межах фестивалю “Залізна бартка” проведуть 25 серпня у селі Липівка Рогатинського району. Його ініціює громадська організація бойового мистецтва «ХОРС». Організатори наводять програму фестивалю: 12.00 – 12.30 год. – піша хода процесії з...

Міський голова Івано-Франківська привітав отця з річницею священства 18:47 1 коментар

Міський голова привітав отця з річницею священства, про це міський голова Руслан Марцінків написав на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук. "З великою приємністю привітав отця Михайла Білінського (парафія Архистратига...

Баба Доцька з Коломиї виклала нову пародію на пісню Jerry Heil 18:10

Разом із артистками театру танцю «Ерідан» Баба Доцька вперше затанцювала серед поля та заспівала про важку долю усіх тих, хто має город, інформує НТК. Відео зняли усього за 2,5 години...

Начальника одного з митних постів Івано-Франківської митниці затримали на хабарі у розмірі 2500 доларів 17:28 5 коментарів

Слідчі теруправління ДБР, розташованого у місті Києві, викрили начальника одного з митних постів Івано-Франківської митниці ДФС України на вимаганні неправомірної вигоди в розмірі $2500. За попередньою інформацією, службовець вимагав від...

Для популяризації укранської мови створили мотиваційний ролик, в якому знявся відомий франківець (відео) 16:53

У соціальній мережі Фейсбук виклали мотиваційний ролик для популяризації української мови, інформує Оперативне командування "Північ". "В рамках підтримки та популяризації української мови комунікаційна кампанія Міністерство інформаційної політики Українистворило мотивуючий ролик - "Спілкуйся...

На Прикарпатті розпочався фестиваль "Покутські джерела" (фоторепортаж) 16:34

Х відкритий покутський фестиваль аматорського мистецтва «Покутські джерела» розпочався у Коломиї на площі Відродження. Від двох святинь – Собору Преображення Господнього та від церкви Святого Йосафата о 13:45 до сцени...

"Чому не розпочав зміни будучи УКРОПівцем?",- "нові обличчя" із темним минулим 16:21 2 коментарі

«Парламентські: остання мажоритарка» сьогодні розповість про баталії на 86-му виборчому окрузі  із центром у Долині. Саме тут було виявлено найбільше технічних кандидатів, які мало що знали про особливості та проблеми...

Гроші на небо. Коли франківський аеропорт нарешті стане сучасним 15:49 1 коментар

Франківський аеропорт є предметом суперечок уже багато років. Міська влада нарікає на компанію «Скорзонера», якій він переданий у концесію, а ті у свою чергу говорять, що це – політичні спекуляції. Під час останнього візиту...

На Прикарпатті продовжують наносити дорожню розмітку (фотофакт) 15:15 2 коментарі

На Прикарпатті продовжують наносити дорожню розмітку, про це повідомили у соціальній спільноті ДОРОЖНЯ РОЗМІТКА. "На замовлення САД в Івано-Франківській обл., виконав роботи по нанесенню пішохідних переходів (1.14.3.), в населених пунктах :...

На одній із проблемних вулиць розпочалося асфальтування дороги 14:40 1 коментар

На одній із проблемних вулиць розпочалося асфальтування дороги, про це повідомив міський голова Руслан Марцінків. "Вулиця Ушинського дочекалась ремонту. Асфальтування, на черзі - тротуари!",- йдеться у дописі.

На Прикарпаття з гастролями завітав українсько-американський ансамбль 14:07

На Прикарпаття з гастролями завітав українсько-американський ансамбль, про це повідомив міський голова Руслан Марцінків на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук. "Вони давно виїхали в Америку, але пам'ятають наші традиції. Те,...

У Палаці Потоцьких відбулася зустріч із Степаном Процюком з нагоди 55-річного ювілею 13:34

У Палаці Потоцьких відбулася зустріч із Степаном Процюком з нагоди 55-річного ювілею, про це повідомили на сторінці Палац Потоцьких «Простір Інноваційних Креацій «Палац». Зібрання було організовано з нагоди 55-річного ювілею, який...

Рятувальники радять, що робити у разі виявлення вибухонебезпечних предметів 13:11

Долинський РВ У ДСНС України в області застерігає: Пам’ятайте, що категорично забороняється: торкатися підозрілого предмету або пересувати його; заливати його рідинами, засипати ґрунтом або чимось його накривати; здійснювати на підозрілий предмет...

У Коломиї розпочався фестиваль “Drive for life” 12:37

Сьогодні, 17 серпня, у Коломиї офіційно стартував Всеукраїнський фестиваль автомотоавіатехніки “Drive for life”. Це фестиваль, що поєднує якісний драйв у музиці та спорті. Розпочався захід о 13 годині з польотів...

На Прикарпатті рятувальники проводять рейди на водойомах 12:06

17 серпня 2019 року черговою зміною Івано-Франківської рятувально-водолазної станції в м. Івано- Франківську на міському озері здійснено 3 рейди веслувальним човном. В районі міського пляжу виставлений рятувальний пост з 14.00...

На території області продовжують знешкоджувати вибухонебезпечні предмети 11:33

На території області за минулу добу вибухонебезпечних предметів: Виявлено: 2 ВНП. -17.08.2019р. Надвірнянський р-н, с. Тисменичани. На відкритій місцевості, біля ставка, виявлено 1 (один) 76 мм артилерійський снаряд часів ІІ...
 • ріел ІФ виринаюча