За пропискою та без спецшкіл: у департаменті освіти Івано-Франківська розповіли про нові правила зарахування до 1-го класу

Нова реформа в освіті передбачає не тільки 12-річну програму навчання, а й ліквідацію спеціалізованих шкіл. Учні, які вчаться у таких закладах, ще закінчать навчання за старою програмою. Проте майбутні першокласники вже вступатимуть до шкіл за територіальним принципом і без вступних конкурсів.

Новий закон «Про освіту» набув чинності ще 28 вересня минулого року після того, як його підписав президент. Він вносить у вже звичне шкільне життя суттєві зміни. Зокрема, перехід на 12-річну форму навчання. Ті учні, які розпочнуть навчання у 2018 р. і пізніше, здобуватимуть повну середню освіту 12 років. А для тих, хто вже навчається, тривалість не зміниться – 11 років.

Закон змінює і порядок зарахування майбутніх першокласників до шкіл. Тепер їм вже не доведеться проходити конкурсний відбір, як це було раніше у деяких школах. Усі загальноосвітні заклади будуть орієнтуватися, у першу чергу, на тих дітей, які належать до території їхнього обслуговування.

Директор департаменту освіти та науки Івано-Франківської міськради Ігор Смаль розповідає, що кожна школа і раніше мала території обслуговування, але коли з’явилися спеціалізовані школи, гімназії і ліцеї, то вони стали позатериторіальними. Туди брали дітей з усіх куточків міста.

«Зараз всі освітянські заклади матимуть свої території обслуговування. Ми готуємо відповідне рішення виконкому, який затвердить такий територіальний розподіл», – каже він.

Також закон передбачає створення освітніх округів. Однак їх фактично почали створювати в області ще до його прийняття. Мова йде про те, що в ОТГ визначали опорну школу І-ІІІ ступенів, а всі інші ставали філіями і двоступеневими. Однак, як стверджує головний освітянин міста, Івано-Франківськ не має потреби у створенні опорних шкіл і їх навіть важко би було виділити. Тож з одного боку є норми закону, які потрібно виконувати, а з іншого – відсутня потреба створювати освітні округи.

«Зараз роботи щодо їх створення – це швидше розмови про це і теоретичні роздуми, ніж практичні дії. Закон нам дає чотири перехідні роки і ми протягом цього часу будемо думати, як створити ці округи», – зазначає чиновник.

Натомість у департаменті зараз працюють над розподілом шкіл на території обслуговування. Такий документ виконком має затвердити до 10 квітня. За кожною школою буде закріплена певна територія. Діти, які проживають у її межах, досягнувши шестирічного віку гарантовано отримують місце в цьому навчальному закладі, незалежно від його виду. Проте, якщо в будь-якій іншій школі після прийому закріплених за нею дітей залишаться місця, то можна відправляти дитину і туди. Однак у такому випадку вже буде проводитися конкурс.

«В центрі міста у нас є школи №7, №5, №3, №11, №1, №13 та ПМЛ. Територія обслуговування виходить невеличкою, та й у центрі живуть здебільшого старші люди. Тому зрозуміло, що для цих шкіл залишається велика можливість відбору сильніших дітей», – пояснює Ігор Смаль.

Спецшкіл не буде

Такі зміни стосуються і спеціалізованих шкіл. Раніше вони відбирали дітей на навчання через конкурсні відбори, тепер же набиратимуть їх передусім з територій, закріплених за ними, як і звичайні школи. Крім того, в законі немає таких форм закладів, як школа-садок, вечірня школа та міжшкільний навчально-виробничий комбінат. Тому їх прийдеться реорганізовувати.

«У директорів наших шкіл було дві проблеми: існування департаменту освіти та науки, а також спеціалізованих шкіл і гімназій. Коли вийшов новий закон про освіту, то ці проблеми зникли», – сміється пан Ігор.

За його словами, раніше керівники спеціалізованих шкіл почувалися трохи впевненіше, ніж звичайних, були елітою. Тому вони такі зміни сприймають з пересторогою. Натомість керівники звичайних шкіл зраділи, адже до них можуть прийти і сильні діти.

Також закон забороняє департаменту контролювати освітні заклади. «Для директорів головною родзинкою закону є те, що він зняв з департаменту контролюючі функції. Таке враження, що це було найболючішим питанням для них. Але він просто необхідний, тому ми замінимо слово «контроль» на «моніторинг» і будемо заклади не контролювати, а моніторити», – продовжує Смаль.

На його думку, прирівнювання спеціалізованих шкіл до звичайних – не надто хороша ідея, адже відбір в такі заклади дає результати. Мовляв, не часто у класі діти орієнтуються на сильних учнів. Як правило, вони тягнуться до тих, хто має лідерські здібності і не дуже добре вчиться.

«У спеціалізованих школах, в яких є відбір, діти більш вмотивовані. Перебуваючи у своєму маленькому соціумі, вони краще виконують будь-які завдання, ніж у звичайних класах. Вважаю, що ті традиції, які здобуті цими закладами говорять про те, що їх наявність є потребою часу», – каже директор департаменту.

Разом з тим Ігор Смаль приводить у приклад ЗШ №25, в якій кілька років тому учень з трьох предметів набрав по 200 балів. Такий результат не повторила жодна спеціалізована школа чи гімназія. Однак, за результатами ЗНО та олімпіад, останні таки лідирують. Тож, зітхає чиновник, хоч і не хочеться ламати цю систему, але прийдеться, бо так вимагає закон. Проте у спеціалізованих школах все одно залишиться поглиблене вивчення предметів.

Головний освітянин міста зазначає, що спецшколи можуть існувати в такому вигляді, як зараз, але тоді на їхнє утримання не було би державної субвенції. Проте утримувати їх за рахунок міського бюджету неможливо, тому зміни невідворотні. Однак зараз усі чекають ще на закон про загальну середню освіту. Цілком можливо, що він збереже спеціалізовані школи, але коли його приймуть – невідомо.

Нова школа

Ще одним важливим моментом є те, що новий закон передбачає, що протягом п’яти років школи змінять статути і стануть відповідати трьом передбаченим типам навчальних закладів: початковій школі (1-4 класи), гімназії (5-9 класи) і ліцею (10-12 класи). За цей час усі школи мають перейменувати залежно від того, освіту яких ступенів вони надають. Тип навчального закладу визначатимуть за найвищим рівнем. Тобто, якщо в школі навчання лише до 9 класу (І-ІІ ступенів), то вона буде гімназією, якщо до 11-12 (І-ІІІ ступенів) – ліцеєм.

«Батьки, учні та заклади мають визначитися, бути їм школою, гімназією чи ліцеєм. Все залежить не тільки від рівнів, а й від їхнього бажання», – пояснює Ігор Смаль.

За його словами, багато директорів хочуть відмовитися від 10-11 класів. Все тому, що чимало учнів після 9-го класу «втікали» від ЗНО та йшли в коледж, а потім одразу в університет. Однак вже цього року так не вийде, адже після 9-го класу школярів також тестуватимуть за програмою ЗНО. Тож чиновник припускає, що кількість тих учнів, які залишаться у школах після тестування, буде набагато більшою.

«Ми не ламаємо стару систему освіти, а починаємо будувати нову з першого класу. Тобто вже цього року прийдуть першокласники, які будуть учнями нової української школи. Всі ті школярі, які вчаться зараз, будуть йти за традиційною схемою навчання», – підкреслює він.

Рівний доступ

Голова Асоціації піклувальних рад шкіл Івано-Франківська Петро Хмельовський схвально оцінює такі зміни. Каже, правильно, що в школи будуть зараховувати в першу чергу тих дітей, які проживають у межах територій обслуговування. Мовляв, їм не потрібно буде доїжджати в інші школи, а батькам переживати за те, як вони доїдуть.

«Якщо хтось живе біля школи-ліцею №23, а хтось десь на Позитроні, то не може бути такого, що він возить дитину сюди, а інший – на Позитрон. Тепер до школи можуть потрапити всі, хто живе поруч, і це дуже добре», – пояснює пан Петро.

На його думку, прирівнювання спеціалізованих шкіл до звичайних – також хороший крок. Адже в дітей є можливість рівнятися і тягнутися до сильних учнів. «Колись в ті школи відбирали найкращих дітей за певними критеріями, а зараз всі будуть рівні. Тепер всі в однакових умовах і матимуть рівний доступ до освіти», – наголошує Хмельовський.

Однак далеко не всім батькам подобаються такі зміни, адже у спеціалізованих школах поглиблено вивчають іноземні мови. Франківчанка Ірина Януш розповідає, що її син цього року буде йти в перший клас. Оскільки дочка вже навчається в спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів №1 з поглибленим вивченням англійської мови, то жінка планувала, що й син буде туди ходити. Самі ж вони мешкають біля ЗШ №18, але віддавати туди дитину не хочуть.

«Я чекала, що нарешті діти будуть ходити до школи разом, а не, як тепер, донька – до школи, а син – до садочка. Доведеться далі розриватися. Доньку переводити не хочу, бо і вона, і я дуже задоволені школою. Буду сподіватися, що в школі №1 залишаться вільні місця і син зможе до неї потрапити», – каже жінка.

Джерело

(Visited 966 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  12-ть років школи… Мавпувальники дурні. Змавпуйте зарплату американську і можливості, а не освіту для африканців в США. Дебіли. Спецшколи хороша можливість розвитку дітей з певними нахилами. Та нащо олігархами розвинуті діти?

  Гість,

  Ні хто ні куда не буде тягнутись. Слабкі учні не тягнуться до сильних, вони відчувають себе недолугими. І бачу це по однокласниці свого сина ,яку батьки нащось перевели в спецшколу. Вона не тупа, вона просто не може осилити таку програму.

  Гість,

  У статті то одне стверджують, то потім заперечуюють. Маячня, а не стаття.

  Гість,

  Скажіть будьласка хто знає де є школа спеціалізована з гострою дисципліною в івано франківську буду вдячна

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6412

загрузка...

У Івано-Франківську визначили, як виглядатиме пам’ятник Степану Пушику 21:34

Визначено переможця конкурсу проектів пам’ятника Степану Пушику. Про це стало відомо 19 лютого 2019 року на засіданні конкурсної комісії під головуванням заступника міського голови Івано-Франківська Олександра Левицького, інформує Правда.іф. Комісія...

На Прикарпатті відкриють музей української мови 21:24

На сторінці музею Коломийської книги соціальної мережі Фейсбук з'явилася інформація про те, що в Коломиї планують відкрити музей української мови, інформує Правда.іф. «В музеї Коломийської книги 12 лютого 2019 р....

Податківці змусили 180-х прикарпатських працедавців підвищити зарплати 20:56

Завдяки спільним заходам ДФС та органів місцевого самоврядування, проведенню індивідуальної роз’яснювальної роботи з початку року, 180 працедавців Івано-Франківщини підвищили рівень заробітної плати найманим працівникам. Про це повідомили в Головному управлінні...

Стало відомо, яким буде пам’ятник «Пожежникам-рятівникам» у Івано-Франківську 20:10

Визначено переможця конкурсу проектів пам’ятного знака «Пожежникам-рятівникам». 19 лютого 2019 року в Івано-Франківську відбувся другий етап конкурсу на визначення переможця ескізних проектів пам’ятного знаку «Пожежникам-рятівникам», що буде встановлений на вулиці...

Франківець Ростислав Держипільський став лауреатом Шевченківської премії 17:18 1 коментар

Комітет Національної премії імені Тараса Шевченка назвав лауреатів премії 2019. Результати голосування за лауреатів оприлюднив член комітету з Національної премії імені Тараса Шевченка Ростислав Семків. У номінації "Театральне мистецтво" перемогу здобув...

Лісові рубки на Прикарпатті будуть контролювати через єдиний електронний реєстр 15:12 1 коментар

Державне агентство лісових ресурсів (Держлісагентство) України планує в березні запустити пілотний проект електронного реєстру лісорубних квитків. Про це повідомив генеральний директор лісогосподарського інноваційно-аналітичного центру (ЛІАЦ) Держлісагентства Віктор Мельниченко, повідомляє  Інтерфакс-Україна. Це...

Весна скасовується: в Україну йде похолодання 15:06

Українцям не слід чекати весняну погоду в найближчий час, до нас знову йде похолодання. Весна в Україну прийде в кінці березня, а до цього часу країна залишиться при владі зимових...

Обережно: на Прикарпаття з Нідерландів завезли небезпечну свинину 14:58

До Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надійшло інформаційне повідомлення системи RASFF від 04.02.2019 року стосовно підозри на спалах харчового отруєння. Як повідомляють на сторінці...

Став відомим персональний склад усіх прикарпатських ОВК 14:23

Стало відомо склад окружних виборчих комісій з виборів Президента України  на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року. Інформацію опублікували на сайті ЦВК, повідомляє Правда.іф.     Івано-Франківська область...

В мережі з'явився документ, на якому вказано як раніше називався Івано-Франківськ 14:14

Oleg Gutsulyak опублікував в мережі Фейсбук фото документу, де вказано як називалося наше місто колись, пише Правда.іф. "До речі, офіційна (латинська) назва Станіславова за Австро-Угорщини - СТАНІСЛАОПОЛЬ (Станіславопіль)", - написав чоловік.

На Прикарпатті можуть продавати небезпечне м’ясо з Нідерландів 13:22

До Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надійшло інформаційне повідомлення системи RASFF стосовно підозри на спалах харчового отруєння м’ясом свинини експортованого з Нідерландів. Про це...

Став відомий персональний склад Окружної виборчої комісії в Івано-Франківську  13:03

ЦВК утворила Окружну виборчу комісію з виборів Президента України територіального виборчого округу № 83 (м. Івано-Франківськ), повідомляє Правда.іф. з посиланням на сайт міської ради.  Склад Івано-Франківської Окружної виборчої комісії з виборів...

"Мами з візочками змушені ходити по чужих дворах": в Івано-Франківську ніяк не можуть завершити ремонт однієї з вулиць (фоторепортаж)  12:55 1 коментар

Минулого року в Івано-Франківську розпочали капітальний ремонт дворів на вулиці Коновальця, 136в, 130а, повідомляє Правда.іф.  Але досі роботи не завершені, пише в мережі Фейсбук Василь Шустов.  "Прийшла весна дітям хочеться гуляти в...

Івано-Франківці обурюються великим сміттєзвалищем поблизу дитячої поліклініки (фотофакт) 12:46

На вулиці Заклинських позаду Івано-Франківської міської дитячої поліклініки на вул. Тичини люди влаштували стихійний смітник. Про це у мережі Фейсбук написала Леся Лазар, інформує Правда.іф. "Раніше метрів 100 від поліклініки стояли баки...

У 2019 році відмінили один з найкультовіших фестивалів України, який традиційно відбувається в Івано-Франківську 12:31 4 коментарі

Повідомляємо вам, що в цьому році PORTO FRANKO не відбуватиметься, оскільки ми працюємо над форматом фестивалю нового рівня. Вся інформація про наші подальші події буде розміщуватися на офіційному сайті фестивалю – www.portofrankofest.com та...

Хто в Україні може розраховувати на підвищення пенсій 11:34

На значне підвищення пенсій можуть розраховувати ті категорії населення, хто отримував найменші виплати. Щоправда, для тих українців, хто виходить на пенсію зараз, пенсійні оклади не підвищуватимуться. Як пояснив міністр соціальної...

Понад 1200 прикарпатців звернулися до медиків з підозрою на кір (інфографіка) 11:13

З 28 грудня 2018 року по 14 лютого 2019 року на Прикарпатті зареєстрували 1215 звернень з підозрою на кір, в тому числі 898 дітей віком до 18 років, що становить 73,9%....

В прикарпатському містечку спіймали на гарячому чоловіка, який справляв нужду просто на стіну магазину (фотофакт) 11:07 8 коментарів

У Коломиї чоловік справляє нужду просто на стіну магазину. Про це у спільноті Типова Коломия написав Олег Далаврук. "Давайте зробимо цього "гастролера" відомим. Будьте уважні!!! Справляє "нужду" прямо біля дверей магазину. Ніби...

У семирічної франківської школярки стався інсульт. Рідні просять допомоги (реквізити) 10:55

Днями в маленької франківки Злати стався ішемічний інсульт. У дитини паралізувало частину тіла і відняло мову. Наразі дівчинка знаходиться в неврологічному відділенні Обласної дитячої клінічної лікарні. Про це в соцмережі...

В Івано-Франківську патрульні по гарячих слідах знайшли й затримали крадія бруківки 10:37

Вчора, 18 лютого до поліції надійшло повідомлення про крадіжку комунального майна. Мешканка будинку на вулиці Івана-Павла ІІ помітила, що хтось краде бруківку, повідомляє Правда.іф. з посиланням на патрульну поліцію Івано-Франківської...
 • ріел ІФ виринаюча