З нового року багато новин з комунальної сфери: за газ приходитимуть дві платіжки, за опалення ціну чи то знижують, чи то піднімають…
То скільки і за що будемо платити? Розбирався “Репортер“.
За розподіл – окремо
У січні українцям мають прийти дві платіжки за газ. Перша ще буде така як досі, із сумою за споживання та розподіл газу в грудні. Друга – з ціною за розподіл газу в січні. Надалі платіжок також буде дві. Одна – за розподіл газу в поточному місяці (від АТ «Івано-Франківськгаз» або АТ «Тисменицягаз»), друга – лише за спожитий газ у минулому місяці (від ТОВ «Івано-Франківськгаззбут»). Ніяких додаткових грошей не нараховують, просто загальну суму розділили на дві частини.
Рішення про зміну порядку оплати за газ прийняла Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) 24 грудня 2019 року. Раніше вартість доставки газу зазначалася просто окремим рядком в загальному рахунку.
«Окремі рахунки гарантують незалежність постачальників газу від газорозподільних компаній – облгазів. Це запорука впровадження європейського ринку газу, – каже Віктор Кедик, комерційний директор АТ «Івано-Франківськгаз». – Таким чином, виконали закон «Про ринок природного газу», який був прийнятий в 2015 році, та вимоги Третього енергетичного пакету, згідно з якими доставка газу має бути відділена від його продажу».
Тепер тариф за розподіл газу трохи зріс. З 2016 по 2019 він становив 85,5 копійок за кубометр. З 1 січня 2020 року він коштуватиме 1,20 грн, а з 1 липня – вже 1,5 грн.
Рахунки за газ приходитимуть до 15 числа, лише у січні можуть надійти пізніше, бо був потрібен час, щоб їх сформувати. Платити просять до 20 числа. Для тих, хто користується онлайн-сервісами, рахунок за доставку газу можна завантажити на сайті 104ua. Незабаром він буде і в інших онлайн-сервісах «Івано-Франківськгазу». Також можна зателефонувати в контакт-центр.
«Не обов’язково щомісяця чекати рахунку за доставку, адже він буде сталим, – пояснює Віктор Кедик. – Вартість послуг доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта. Плата залежить від обсягів споживання. За основу береться обсяг «газового року» – з початку жовтня до кінця вересня. У 2020 році плата за доставку розраховуватиметься, виходячи із споживання газу з 01.10.2018 по 30.09.2019».
За словами Віктора Кедика, сума кубів спожитого за рік газу ділиться на 12 рівних платежів і множиться на тариф. Наприклад, якщо сім’я використала в середньому 168 кубометрів газу за рік, то рахуємо 168:12 * 1,2= 16,8 грн. Це буде щомісячний платіж за перші пів року 2020. За другі пів року, оскільки зміниться ціна, платіж становитиме 168 * 1,5:12 = 21 грн.
Навіть якщо домогосподарство не використовує газ у певні періоди, платити за розподіл все одно треба. Просто наступного року вже нарахують меншу суму, вирахувавши, скільки газу спожили за рік. Якщо газ не використовують взагалі, його можна просто від’єднати.
«За несвоєчасні розрахунки за розподіл газу побутовим споживачам нараховуватиметься пеня, – каже Віктор Кедик. – Окрім того, боржники ризикують залишитися без субсидії: у разі виникнення заборгованості на суму більше 340 грн, органи соцзахисту мають припинити її нарахування. Злісним неплатникам, які не сплачуватимуть систематично, газорозподільна компанія змушена буде припиняти розподіл газу. Першим кроком до цього буде письмове попередження».
З травня ціну піднімуть
У вівторок, 14 січня, НКРЕКП видала постанову, яка затвердила нові тарифи на опалення ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго». Вони виявилися вищими, ніж були досі – 1530,25 грн за Гкал без ПДВ.
«Раніше у нас був найнижчий тариф в Україні. Ще у жовтні підприємство подало всі потрібні документи в НКРЕКП, щоб тарифи відповідали економічно обґрунтованим, – каже
Ігор Угриновський, заступник директора підприємства з розрахунків і реалізації теплової енергії. – У новий тариф увійшла нова вартість електроенергії, нова вартість газу, вже набагато вища мінімальна зарплата, холодна вода тощо».
У грудні президент Зеленський доручив уряду знизити ціни на опалення та воду для українців. 24 грудня Кабмін видав постанову, в якій дозволив знизити ціну за тепло та воду для споживачів аж до 30 %.
«Івано-Франківськтеплокомуненерго» нарахувало знижку 10 % для франківців за опалення у грудні, тому у січні сума в платіжці буде на рівні 2019 року. Але це стосується лише ціни для населення. Для юридичних установ ціна буде 1553,49 грн за Гкал, для потреб інших споживачів (крім населення) – 1484, 94 грн за Гкал (ціни без ПДВ).
Щодо наступних місяців – тут усе впирається в закон «Про житлово-комунальні послуги». Згідно з ним, мешканці повинні укласти індивідуальні або колективні договори з виконавцями комунальних послуг (крім електроенергії та газу) не пізніше 1 травня 2020 року. Хто не визначиться самостійно, договір укладуть автоматично. Тільки тоді можуть застосовуватися нормативно-правові акти, затверджені урядом та Мінрегіоном. Поки мешканці не уклали новий договір, ціну не піднімуть.
За цим же законом, з 1 травня українці платитимуть більше і за водопостачання, інформують в КП «Івано-Франківськводоекотехпром». У тариф включать абонплату за користування. Її платитимуть навіть ті, хто тимчасово не використовує воду. Точна сума буде визначена ближче до весни, але точно не більше, ніж 28,47 грн – граничний розмір, встановлений Кабміном.
Ото гандони.
Зовсім подуріли…
Те, що кляті папєрєдніки побоялись зробити, ці – ввели не вагаючись. Ну тепер заборгованість перед газконторою буде постійною, бо Ви ніколи не вирахуєте, скільки ж треба було насправді заплатити. Хоча можна було просто щомісяця суму за спожитий газ за лічильником ділити на дві частини: за самі куби газу і за транспортування. Але так – важче намахати. Буде те, що і з приведенням обємів газу до стандарних – ніхто не знає, який у нього коефіцієнт і чому.