-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Сміття хоче порядку. Один день на Sort мобілі у Франківську: фоторепортаж

-Реклама-spot_img
spot_img
Два роки тому четверо ентузіастів-підприємців вирішили навчити франківців поводженню зі сміттям. Вони написали проєкт і подалися на програму «Міські Ґранти» від платформи «Тепле Місто».

Так на вулицях Франківська з’явився SortSmart мобіль, пише «Репортер».

Робимо, що можемо

Sort мобіль проїжджає містом у суботу, раз на два тижні. Робить зупинки на 20 хвилин у чотирьох районах, а мешканці приносять до нього відсортовану вторсировину. 18 січня він вперше виїхав на маршрут у 2020 році. Перша зупинка, як завжди – мікрорайон Пасічна, позаду магазину «Плюс». Хоча попередньо було анонсовано, що автівка буде на зазначеному місці у 10:30, вона приїхала десь на 10 хвилин швидше. За кермом волонтер Євген Хоміцький.

«Я сюди завжди швидше приїжджаю, – каже він. – Це перший виїзд цього року, певно, в людей багато сміття за свята назбиралося».

А таки назбиралося. Люди один за одним підходять до автівки з пакетами і висипають з них пляшки, різні бляшанки, картон, кришки. Словом все, що можна здати на переробку.

«Я думав, вже не встигну, – поспіхом спустошуючи свої пакети, говорить літній чоловік. – Мене би жінка з хати вигнала, якби я це додому завернув».

- РЕКЛАМА-

«Репортеру» він розповів, що його звати Валерій Тищенко і що він разом з дружиною сортує сміття не перший рік.

Романа Телюк разом з чоловіком здали на переробку два великі ящики вторсировини. Каже, збирали два місяці.

«Сортувати ми почали восени, коли я повернулася з київської «Зеленої школи», – розповідає жінка. – Десь розумію, що глобально це ситуації не змінить, бо в ідеалі треба менше споживати. Але наразі робимо все, що можемо. Окремо ще сортуємо органічні відходи – у відро, а потім на пустир викидаємо».

Сміття хоче порядку. Один день на Sort мобілі у Франківську: фоторепортаж

Загалом, поки ми стояли на Пасічній, сміття здали з десяток франківців. Рівно у 10:50 Smart мобіль виїхав з локації. Наступна зупинка – ТЦ «Фуршет» на вулиці Володимира Великого, 9.

Хоча до «Фуршету» приїхали вчасно, об 11:00, там вже зібралося купа люду. Вони вишукались в чергу до автомобіля – хтось із пляшками, хтось з картоном, а двоє хлопців зі старим телевізором.

«Ми його розберемо, а запчастини теж здамо на переробку», – пояснює Євген Хоміцький.

Сміття хоче порядку. Один день на Sort мобілі у Франківську: фоторепортаж

Здати тару також прийшла і голова громадської організації «Молода Просвіта Прикарпаття» Євгенія Бардяк. Перед тим, як віддати сировину, допитує Євгена, чи приймають вони те чи інше.

«Я сортую, відколи переїхала у власну квартиру, – каже Євгенія. – Спочатку сортувала лише папір, бо знала, куди його можна здати. Потім почали сортувати PET-пляшки та склобій. Але відколи з’явився Sort мобіль, то сортуємо абсолютно все. Найскладніше з поліетиленовими пакетиками – їх найбільше, і ніхто не приймає на переробку. Я збираю білі поліетиленові пакети і маю їх уже дуже багато. Можливо, одного разу відвезу все в Київ, бо там їх переробляють. Але точно не викину, аби не засмічувати природу».

Сміття хоче порядку. Один день на Sort мобілі у Франківську: фоторепортаж

Наступна зупинка – магазин Comfy на Мазепи, 168. Там теж зібралося багато людей. Євген каже, такого ще не було.

«Ми сортоване сміття здаємо перший раз, – говорить Віталій Горєлов, один із місцевих. – Sort мобіль – це дуже хороша ініціатива, бо хоча на вулицях ставлять баки для сортованого сміття, але вони не мають великого попиту. Хоча в моєму дворі, я живу на Петлюри, контейнер для PET-пляшок наповнюється регулярно. Мабуть, свідомість людей таки потроху змінюється».

На Миколайчука, до супермаркету «Арсен», Sort мобіль їхав майже повний. Тож усю вторсировину, які знесли на локацію франківці, впихнути в автомобіль не вдалося. Хоміцький вирішив, що поїде на склад, розвантажить автівку, а потім повернеться й забере все, що лишилося. Люди ж між собою визначили «старшого» та залишили його пильнувати сміття до повернення Євгена.

Сміття хоче порядку. Один день на Sort мобілі у Франківську: фоторепортаж
Долучитися може кожен

Хоча у свій перший рейс Sort мобіль поїхав торік у квітні, сортувати і здавати на переробку вторсировину громадська організація SortSmart допомагає франківцям з жовтня 2018 року.

Спершу вони домовились із кількома компаніями, що по п’ятницях забиратимуть з офісів макулатуру. Потім почали брати скло, пластик, метал і tetra pak. Далі взялися вчити офісних працівників сортувати сміття та облаштовувати місця для роздільного збору. Сьогодні партнерами SortSmart є 15 франківських компаній.

Якщо ви теж вирішили долучитися до благородної справи та хочете зробити наше місто екологічно чистим і безпечним, то треба заповнити спеціальну форму на сайті sortsmart.com.ua. З вами зв’яжуться протягом двох робочих днів і допоможуть з організацією сортування та вивезенням сировини.

Що ж стосується зібраного сміття, то його Sort мобіль звозить на склад громадської організації. Там її досортовують волонтери. Наприклад, папір ділять ще на кілька фракцій: глянцевий, картон, білий папір тощо. Потім сировину передають заготівельникам, які працюють з переробними заводами.

Заробляти на цьому поки що не виходить, адже ціна вторсировини геть невисока. А tetra pak активісти здають взагалі безкоштовно. При цьому один виїзд SortМобіля обходиться у 700-800 грн. З них лише від 50 до 150 грн можна повернути, здавши вторсировину.

Тож нині SortSmart працює за рахунок змішаної системи доходу: кошти, які заробляють з обслуговування офісів локальних бізнесів, гранти, кошти за вторсировину. І поки що така модель дозволяє проєкту покривати свої витрати.

До слова, з 27 січня розпочинається нова ґрантова хвиля від «Теплого міста», яка триватиме до 27 лютого. Деталі за посиланням: http://grants.warm.if.ua/

Сміття хоче порядку. Один день на Sort мобілі у Франківську: фоторепортаж
Як почати сортувати сміття вдома:
  • Спершу варто знайти собі вмотивовану компанію, щоб було веселіше звикати до нового способу життя. Це можуть бути ваші рідні, друзі чи колеги по роботі.
  • Облаштувати місце для сортування. Воно має бути зручним для всіх членів сім’ї чи колег.
  • Поступовий старт. Спочатку можете відсортовувати лише один вид сировини – таким чином виробляється звичка.
  • Дуже важливо відокремлювати вторсировину (папір, скло, пластик) від органічних відходів.
  • Відсортовані матеріали за потреби необхідно промивати від решток продуктів. Таким чином ви уникнете неприємних запахів у приміщенні, де сортуєте чи зберігаєте відсортоване.
  • Зминати велике пакування, аби зменшити площу, яку займатиме ваш куток сортування.
  • Не приносити сміття додому. При купівлі товару варто звернути увагу, у що він запакований, і чи потім цю упаковку можна переробити.
  • Намагайтесь частіше використовувати лише свою тару й торбинки. Такий підхід дисциплінує і береже від спонтанних покупок, а це дозволяє ще й заощаджувати кошти з сімейного бюджету.
Авторка: Ірина Гаврилюк

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні