Весна – пора наводити порядки. Комунальники вже взялися оголошувати тендери на озеленення, прибирання й ремонт вулиць Івано-Франківська.
І хоча в міському бюджеті дірка, грошей на це не шкодують, пише «Репортер».
Клумби на мільйони
З початку року міський департамент житлової, комунальної політики та благоустрою оголосив дев’ять тендерів. П’ять з них стосуються прибирання, підрізання та озеленення.
Наприклад, 19 лютого департамент підписав договір з підприємцем Святославом Андрусяком на 99 999 грн. За ці гроші Андрусяк зобов’язався: прибирати вулиці міста від побутового сміття й великогабаритних відходів, навантажувати його на трактор і відвозити на полігон. Договір дійсний до 31 грудня.
67 499 грн комунальний департамент заплатить підприємцю Остапу Голубовському за 120 саджанців дерев. Йдеться про дуб червоний, клен, ясен та липу серцелисту – по 30 штук кожної породи. Саджанці мають бути висотою понад 2,5 м та з гарантією на 24 місяці. Тобто, якщо дерева не приймуться або всохнуть за два роки, то Голубовський має їх замінити. Дерева мусять купити до 20 березня.
«Ми домовились, що депутати міської ради можуть заявити про висадку дерев на своїх округах, і ми ці дерева їм роздамо, – каже директор комунального департаменту
Михайло Смушак. – Можна звертатися до нашого департаменту – Незалежності, 7, кабінет 402. Хто перший звернеться, той швидше отримає дерева. Також 21 березня в нас буде акція «Озеленення України», для якої ми додатково придбали 800 дерев – яблуні, вишні, сливи. 480 дерев віддамо на села Івано-Франківської ОТГ, 250 дамо закладам освіти, 70 плануємо висадити у сквері імені Романа Гурика».
528 500 грн з місцевого бюджету готові виділити підприємцю Тарасу Пісаку за садіння дерев і кущів. Наразі він чекає рішення тендерного комітету. За умовами проєкту договору посадити дерева та кущі підприємець має до 30 квітня й доглядати за ними до 31 грудня.
Та найбільше грошей, ймовірно, отримає ПрАТ «Зелене господарство». 3 202 028 грн їм виділять на «влаштування та утримання клумб, газонів, квітників, вазонів, молодих дерев, саджанців та інших елементів». Наразі комунальний департамент заявив про намір укласти договір з підприємством. Проте ТЗОВ «ЕкоПрофі», яке також брало участь у торгах, оскаржує рішення тендерного комітету. Там вважають, що департамент порушив «принципи здійснення закупівель», бо ж «не визначив найбільш вигідну пропозицію по лоту». Адже «ЕкоПрофі» з пропозицією в 2 550 000 грн дискваліфікували, а переможцем тендеру визначили «Зелене господарство», яке запропонувало на 652 028 грн вищу ціну.
Ну, а нещодавно комунальний департамент оголосив тендер на підрізання дерев і живих огорож. Очікувана вартість робіт – 1 077 914 грн.
«Ми садимо більше, ніж зрізаємо, – говорить Михайло Смушак. – За останні роки посадили майже 3000 дерев і 5675 кущів на різних локаціях. Цього року 51 дерево ми вже висадили на Галицькій, Василіянок, Довгій, Вовчинецькій. За рік плануємо посадити 1300 дерев».
Бракує техніки
Про франківські вулиці дбатиме комунальне підприємство «Муніципальна дорожня компанія». Нещодавно МДК оголосила тендер на механізоване прибирання доріг і тротуарів. З бюджету готові виділити на це 3 564 000 грн.
За умовами проєкту договору роботи повинні вестися безперервно: в робочі, святкові та вихідні дні, а також увечері та вночі, згідно з маршрутами та графіками МДК.
За словами керівника підприємства Віталія Бурка, йдеться про залучення до роботи порохотягів і прибиральних машин.
«У місті є 206 км доріг, у нас своєї техніки бракує, тому мусимо залучати підрядників, – пояснює Бурко. – За зміну порохотяг може прибрати приблизно 30 км. На сьогодні на підприємстві є три порохотяги, бо четвертий поламаний. А три порохотяги, навіть якщо вони будуть повністю завантажені, можуть прибрати не більше 90 км за ніч. А вдень, ви ж розумієте, це не робота – запарковані машини, та й люди ходять».
Віталій Бурко каже, аби обійтися без підрядників, підприємство повинно мати щонайменше п’ять порохотягів лише на дороги. А ще ж є пішохідні зони, на які треба мінімум дві прибиральні машини.
«Наразі маємо одну машину на пішохідні зони і вона якраз поламана, – скаржиться Бурко. – І відремонтувати поки що не можемо, грошей треба багато. Одна запчастина коштує 2-3 тисячі євро. І то ще нема де взяти ті запчастини, бо пилосос англійський. Тому ми змушені оголошувати торги. А далі, як буде переможець, то укладемо з ним угоду, де пропишемо, що при відсутності фінансування договір може бути припинений або не виконаний у повній частині. Так, аби до нас потім претензій не було».
А от до ремонту вулиць підприємство приступить не раніше квітня. Ще в листопаді МДК купила 20 тонн холодного асфальту, яким забивала ями всю зиму.
«Бригада виїжджає щодня і ліквідовує невеликі вибоїни на магістральних вулицях, – каже Бурко. – А з гарячим асфальтом… Будем бачити, бо наш франківський завод на ремонті, а Надвірна ще розкачується. Та й звично сезон починається з квітня».
А поки асфальтні заводи розкачуються, як каже Бурко, МДК оголосила тендер на 6 527 580 грн на придбання асфальтобетонної суміші та бітумної емульсії. Аукціон відбудеться 21 квітня. Ще на 1 090 000 грн планують купити щебеню. Аукціон буде 18 березня.
Будуть і штрафи
Також до ладу мають привести зупинки громадського транспорту. Управління транспорту та зв’язку Івано-Франківської міської ради вже провело тендер на послуги з прибирання. Переможцем став підприємець Святослав Андрусяк (якого ми вже згадували) з пропозицією 944 862 грн. За ці гроші Андрусяк зобов’язався впродовж року прибирати 111 зупинок.
В управлінні транспорту та зв’язку пообіцяли пильнувати за його роботою. Якщо виявлять «неякісно надані послуги», то будуть складати акт. Після цього підприємець має «за власні кошти та власними силами усунути всі виявлені недоліки», а якщо він цього не зробить – штраф.
Однак, як би комунальники не старалися навести в місті чистоту, на їхній відповідальності не більше ніж на 50 % території. Решта – відповідальність приватних осіб. Наприклад, більшість будинків міста обслуговують ОСББ або приватні ЖЕКи. Саме вони повинні відповідати за аварійні балкони, рекламу й написи на фасадах будинків, несправні дитячі майданчики. Також на їхній відповідальності – утримання зелених насаджень на їхній же території. Словом, кожен сам за себе.
Але перед тим, як ви візьметеся чепурити свої двори, нагадуємо – білити бордюри та дерева в нас уже два роки як заборонено. За це інспекція з благоустрою буде штрафувати.