В Україні закрилася найбільша фінансова піраміда під назвою B2B Jewelry. Гаряча лінія не приймає вхідні дзвінки, а на сайті піраміди новинні статті востаннє виходили 16 березня.
Відеодоказ того, як в звичайних поліетиленових пакетах вивозили гроші з ювелірних магазинів компанії B2B Jewelry, яка розвивалася за принципом фінансової піраміди, опублікував у своєму блозі раніше на Youtube журналіст-розслідувач Денис Бігус. , Пише сайт «Фінансова Ліга».
«Пацани пакують твій кеш в сміттєві пакети. Раз в день набирається пакет, і п’ят хлопців супроводу йдуть виносити «сміття». «Сміття» вивозять на новенькому «крузаке». Їх там під магазинами крутиться кілька, всі куплені восени минулого року. Я так розумію, вони оформлені на «золотих директорів» з Ладижина і Києва. А тим часом, ні «тонни» продажів золота, ні 416% річних для бабусь, ні картонні сертифікати у вигляді купюр не врятують піраміду від краху », – зазначав Бігус.
В цілому, в Україні, Росії та Казахстані встигли відкрити 59 магазинів B2B Jewelry. Клієнтам розповідали про ювелірному заводі, завдяки якому прибутковість на пасивні інвестиції в вироби з дорогоцінних металів становить 8% в тиждень або близько 400% річних, що грамотних людей насторожує. Таких високих доходів не дає жоден реальний законний бізнес.
На сторінці компанії в facebook уточнюється, що інвесторів у компанії більше 400 тис. До слова, найактивніші співробітники компанії залучили у своїх вкладників вже 250 млн дол, хоча підтвердити це практично неможливо, зазначає журналіст. B2B Jewelry відкривала свої офіси в основному в районних та обласних центрах, далеко від міст-мільйонників. І тільки недавно відкрила магазини в Києві і Одесі. Основними клієнтами на сертифікати, яким обіцяли «неабиякий дохід щоп’ятниці» були пенсіонери.
А ось Генпрокуратура і податкова служба надала дані, згідно з якими співвласники B2B Jewelry підозрюються в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах, і використанні схеми виведення готівки через фіктивний благодійний фонд.
У піраміді є чітка ієрархія за кількістю приведених нових клієнтів. Нагорі знаходяться Майстри, Директор та Діамант, які отримують найбільший відсоток від залучених грошей.
Як пише Денис Бігус, який заради експерименту також став «підопічним» в багатомільйонної мережі піраміди: «Це бренд, під яким працює мережа фірмових магазинів ювелірного заводу« Шарм », розташованого в містечку Ладижин під Вінницею. Бренд з’явився влітку 2018 року, але вибухове зростання проекту почався влітку-восени 2019 го. Зараз B2B представлена у всіх великих містах України і півтора десятках райцентрів, а також в Росії та Казахстане.У B2B дуже незвичайні ювелірні салони. У них клієнтам доплачують за покупки: кешбек (повернення коштів) становить більше ціни виробу. Але головний товар в магазинах мережі – не прикраса з дорогоцінних металів, а сертифікати, забезпечені золотом або сріблом ».
Компанія пропонує три способи, як можна заробляти у них. Перший – це золото. У магазинах продаються ювелірні прикраси від 20 постачальників на чолі з заводом «Шарм», на цінниках значаться дві суми: одна – фактична вартість товару, друга – сума кешбек (возрат грошей за покупку). Зараз кешбек становить 104%, це означає, що прикраса в салонах B2B Jewelry виходить безкоштовно і плюс за нього ще й доплатять. Кешбек розбивають на 52 частини і виплачують на карту будь-якого банку протягом року.
«Це просто маркетинг: наша продукція дорожче, ніж у більшості конкурентів, таким чином, компанія залучає покупців», – пояснювала логіку кешбек консультант київського B2B Jewelry.
Другий спосіб – сертифікати. Разом з реальними прикрасами, компанія продає сертифікати. В B2B Jewelry запевняють, що вони дають право в будь-який момент отримати вироби з золота або срібла на номінал сертифіката, який стартує від 1 тис грн. «Сертифікати можна порівняти з депозитом», – зазначає один з менеджерів B2B.
За сертифікатом обіцяють 8% в тиждень або 416% річних, виплати – щотижня. Сертифікат завжди можна обміняти на прикраси, але тоді відсотки втрачаються. Однак, за словами менеджера, 8% в тиждень – тимчасовий хід, далі B2B в два рази знижує відсоток виплат – до 4% (більше 200% річних), тобто вартість «рівня реальної рентабельності компанії».
Третій спосіб – мережа MLM, мережевий маркетинг. Компанія залучає нових клієнтів, фінансово мотивуючи кожного свого «інвестора» агітувати на покупку сертифікатів родичів і знайомих. Чим більше покупців – тим більше бонусів. Відповідно до системи, є 23 рангу від «новачка» до «Діамант» з оборотом від $ 0 до $ 100 000 000, бонуси – від 8 до 19% за кожен внесок «свою» людину.
Як поділився один з «інвесторів», у якого мережа перевищила оборот в $ 1 млн, зростання проекту почався влітку-восени минулого року, коли до нього приєдналися фахівці з мережевого маркетингу і впровадили систему бонусів. Це призвело до грандіозного ефекту.
«Більшість покупців приходять в салони саме за сертифікатами. За годину в магазині я бачив, як троє осіб заплатили за сертифікати B2B Jewelry від 20 тис. До 40 тис. Грн. », – зазначав журналіст Бігус. При чому основними клієнтами піраміди були люди похилого віку.
«Довести факт можливого обману і суму збитку на підставі тільки Сертифікат не можна використовувати, потрібен, як мінімум фіскальний чек або банківська виписка», – говорить юрист Stron Legal Services Тарас Швець.
Засновник финасовой піраміди – Микола Гонта, власник ювелірного заводу «Шарм» з невеликого райцентру Ладижин під Вінницею.
«У 1999 р я створив свою майстерню в Вінниці: підібрав команду майбутніх майстрів і оплатив їм навчання. Станом на 2003 рік штат працівників фірми «Шарм» налічував 150 чоловік з великою мережею магазинів і 2000 клієнтами з оптових продажів », – розповів Микола.
Миколи Гонту раніше підозрювали в збуті контрабанди: його завод нібито займався перебивка проб на ювелірних виробах, а фірмові магазини – реалізацією продукції на десятки мільйонів гривень. За даними слідства, з 2007 по 2011 рр. через «Шарм» пройшло близько 600 тис. ювелірних виробів «невідомого походження» загальною вагою понад тонну. Але все якось «обійшлося».
Чи можна прямо називати B2B Jewelry пірамідою? «Ознаки дійсно є: нереально високі відсотки, постійний розрахунок на нових учасників, відсутність економічного базису в бізнес-моделі. Ювелірний бізнес існує вже тисячі років, тут майже неможливо придумати модель, яка забезпечила б рентабельність в 400% річних », – говорить виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.
Денис Бігус звернувся до всіх Фінрегулятор, а також в Нацполіцію і Генпрокуратуру з проханням дати оцінку діяльності B2B Jewelry. «Конкретної відповіді не надав ніхто: в НКЦПФР сказали, що давно стежать за компанією, але поки не можуть втрутитися; в Нацкомфінпослуг – що не мають повноважень; в НБУ – що займуться цим питанням в межах повноважень, пообіцявши, що повідомлять правоохоронців; в прокуратурі – що не зобов’язані давати громадянам юридичну консультацію з будь-яких питань », – зазначив Денис Бігус.
«Ні я, ніхто інший не міг передбачити таких подій в нашій країні і в усьому світі. І що ми станемо заручниками цієї непростої ситуації. Ще цієї неділі відкривалися нові магазини, проводилися презентації та семінари, а вже сьогодні – все відділення законсервовані », – повідомив нещодавно керівник B2B Jewelry Микола Гонта у відповідь на обурення інвесторів, які перестали отримувати виплати.
А ось, що пишуть в соціальних мережах інвестори.