Великдень – одне з найвеличніших свят у році. Сама підготовка – це ретельний та кропіткий процес: прибирання у помешканні, придбання необхідних речей та продуктів, а головне – готування смачних страв, зокрема Великодньої паски.
Про це йдеться на сайті Центрального ринку.
В Україні Великодній хліб має назву – «паска». Вважається, що після свого Воскресіння, Христос сорок днів являвся своїм учням під час трапези. І щоразу вони ставили для Нього хліб в центрі столу. Тому, паска – це святий хліб, який підтверджує, що Ісус Хрисос Воскрес, і присутній разом з Нами за Великоднім столом.
Випікання паски – надзвичайно важкий, але водночас цікавий процес. Звичайно, кожна господиня готує паску з найкращих сортів пшеничного борошна використовуючи однакові інгридієнти: масло, молоко, яйця, цукор, але в різних пропорціях, тим самим роблячи паску неповторною.
Отож, щоб паска вийшла пишною і рум’яною, підготували для Вас основні звичаї та секрети.
Вважається, що на якість паски впливає атмосфера у хаті та настрій господині. Вона мала одягнути чистий одяг, також з світлими і чистими думками, з хорошим настроєм перед замішуванням паски молилася і просила Господа Бога, щоб допоміг спекти добру паску.
Паски, як правило, випiкали в чистий або світлий четвер, i кожна господиня дотримувалась усталених звичаїв: пiч розпалювала дровами, якi вiдкладала кожного четверга Великого Посту, пiдпалювала їх галузками освяченої верби та промовляла молитву.
За звичаєм, господині не дозволялося сідати й відпочивати, поки печеться паска. Вважалося, що у такому випадку, тісто обов’язково «впаде» й паска не вдасться.
Борошно для тіста тричі просівають через сито, щоб добре збагатити його киснем. Дріжджі повинні бути обов’язково свіжими, тоді тісто підніметься. Цукор потрібно вибрати невеликий і чистий – у такому найменше сторонніх домішок. Масло, молоко, вершки, яйця повинні бути свіжими.
Особливий смак паски створюється завдяки букету прянощів: ванілі, кардамону, шафрану, лимонної цедри – але в невеликій кількості. Крім смаку та аромату, шафран дає тісту приємний жовтий колір. Якщо не плануєте класти його в тісто, вибирайте яйця з яскраво-помаранчевими жовтками, вони теж дадуть тісту відтінок. Щоб паска була жовтішою, жовтки, що використовуються для її приготування, добре залишити постояти на деякий час. Також обов’язково додаються цукати, родзинки або мигдальні горішки.
Тісто для паски місять якнайдовше, щоб воно відставало від рук і від столу. Підходити воно повинно тричі: перший раз – коли підходить опара, другий раз – коли додані всі продукти, третій раз – коли тісто виклали у форму.
Тісто має підходити в теплому місці при температурі 30-45 градусів без сторонніх протягів.
Готове тісто не повинно бути рідким, інакше паски распливутся і будуть плоскими. Тісто має бути такої щільності, щоб його можна було розрізати ножем, і воно до ножа не прилипало, а при діленні пасок не треба булоб підсипати муку. Форму заповнюють тістом лише наполовину, дають піднятися до3/4 висоти форми, а потім ставлять у духовку для випікання. Випікають паску в зволоженій духовці (для цього вниз ставлять ємність з водою) при температурі 200-220 градусів.