-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Пощастить не всім. Як турбізнес Прикарпаття збирається пережити кризу

-Реклама-spot_img
spot_img
Через карантин постраждало багато галузей, але туризм, напевно, найбільше. Відсутність перевезень, нові санітарні норми та й просто страх можуть боляче вдарити по турбізнесу на Прикарпатті, який уже живе в мінус.

Тому доводиться підлаштовуватися під нові правила, пише “Репортер“.

Пощастить не всім. Як турбізнес Прикарпаття збирається пережити кризу
Цифр ще немає

За словами директорки Держагентст­ва розвитку туризму Мар’яни Олеськів, головними туристичними регіонами у 2020 році мають стати Херсонська, Одеська, Львівська та Івано-Франківсь­ка області. Тому планують працювати над їх промоцією.

Втім, за прогнозами місцевої влади, цього року заробітки з туризму суттєво скоротяться. За словами начальника відділу туризму Івано-Франківської ОДА Віталія Передерка, поновлення подорожей після завершення карантину розпочнеться не з організованого варіанту, а з самостійного. Тому надавачі послуг мають поборотися за свого клієнта.

«Багато підприємців готельної індустрії були змушені призупинити або взагалі закрити діяльність, звільнити або відправити у відпустку за власний рахунок найманих працівників. Зараз наші готельєри готові до прийому туристів і очікують завершення карантинних обмежень, – говорить Віталій Передерко. – Натомість туристичні фірми, які працюють на внутрішньому ринку, а таких в області до кризи лише офіційно було майже 30, чекають скасування обмежень на автобусні й залізничні перевезення».

- РЕКЛАМА-

До кризи в Івано-Франківській області були зареєстровані близько 200 суб’єктів туристичної діяльності, приблизно 500 закладів розміщення і понад 800 садиб сільського туризму. Конкретних цифр по втратах туризму на Прикарпатті через коронавірусну кризу поки що немає, але 5% суб’єктів офіційного туристичного ринку вже припинили діяльність. І показник надходжень туристичного збору досі не впав: за чотири місяці 2020 року він складає 1,8 млн грн – це 132,3 % того, що був за чотири місяці 2019.

Пощастить не всім. Як турбізнес Прикарпаття збирається пережити кризу

Нині, за словами Передерка, всі туристичні проєкти по області заморозили, серед яких маркування маршрутів й екологічних стежок, віртуальні 3D-тури. Сезон безкоштовних екскурсій Франківськом теж відклали у кращому разі до липня.

«Ми зараз активніше працюємо у напрямку промоції регіону через соціаль­ні мережі, популяризуємо наш сайт iftourism.com, – каже Віталій Передерко. – У березні на офіційній туристичній Facebook-сторінці започаткували ініціативу віртуальних мандрів за хеш­тегами: #віртуальнімандри, #франківщинавіртуальна. Також уже готовий проєкт «52 вікенди», які поки що не афішуємо з об’єктивних причин».

Переживуть не всі

Зараз міністерство охорони здоров’я розробляє санітарно-епідемічні норми для роботи готелів та інших місць відпочинку. Але пристосуватися до нових умов зможуть не всі. За словами Віталія Передерка, ті проєкти, які вже оприлюднені, експерти вважають нереальними.

«Офіційна діяльність закладів розміщення та садиб і до карантину була достатньо стандартизована санітарно-гігієнічними вимогами. І проблема у тому, що частина підприємців їх не дотримувалась, а система контролю у державі фактично відсутня, – каже Передерко. – Але ризик не тільки у тому, що нові правила буде важко виконувати. Ризик у тому, що окремі бізнеси не переживуть кризу й не відновлять роботу».

Тому, за словами начальника відділу туризму, все залежатиме від готельєрів та їхнього бажання залучити туристів і дотримуватися правил.

Пощастить не всім. Як турбізнес Прикарпаття збирається пережити кризу

Господиня приватного гостьового будинку «Анастасія» у Татарові Наталія Кульчицька теж розповідає, що майбутній заробіток може бути під питанням через норми, які поставить держава.

«Добре, коли є окремі котеджі, які можна здавати. А якщо це приватний будинок, часто з одним входом, то виконати норми неможливо, – говорить Кульчицька. – У таких умовах господиня завжди варила їсти, що своїм дітям, те й туристам. А тепер треба буде подавати окремо з одноразового посуду?».

За її словами, зараз міжсезоння, але все одно є втрати, бо зимовий сезон довелося завершити швидше через карантин, хоч сніг у горах ще був. А ще втрачені великодні й травневі вихідні, під час яких завжди приїжджали охочі відпочити в Карпатах.

«Поки що є час щось поремонтувати, відпочити. Але як заробити на зиму? – говорить Наталія Кульчицька. – У мене є міні-пекарня. Там працюють два пекарі, яких я не можу допустити до роботи, бо вони у групі ризику через вік. Хоч пекарню уже можна було б відкривати і працювати на виніс. Ці люди у мене вже багато років, а де я зараз знай­ду нового спеціаліста? До того ж, щоб узяти когось на роботу, потрібна медична книжка, а медогляд зараз прой­ти не можна. А без неї – оштрафують».

Пощастить не всім. Як турбізнес Прикарпаття збирається пережити кризу
Вівця – не трактор

Так само на втрати жаліється і власниця овечої ферми «Дубовий кут» у селищі Вигода на Долинщині Оксана Лучків. Хоч туристичний сезон уже мав бути відкритий, туристів немає, – як і допомоги від держави.

«Фермерським господарствам раніше відшкодовували гроші за землю, згідно з державними програмами, а тепер вони всі заморожені, – каже Оксана Лучків. – Поки прибутку немає ніякого, а витрати залишилися ті самі. Бо вівця – не трактор, який стоїть і чекає. Її треба щодня випасти, дати їсти, до того ж, зараз молодняк, і ще більше роботи. Тому пастухам платимо так, як і раніше».

Крім виробництва сиру, Оксана з чоловіком Василем тримають кемпінг. Щоб розрекламувати себе туристам, господарі запрошують гідів, які випробовують туристичний продукт і, якщо сподобається, везуть туди туристів. Минулого року прийняли 120 екскурсоводів, цьогоріч планували більше. Поки що все на паузі, але все ж чекають на гідів після карантину.

Пощастить не всім. Як турбізнес Прикарпаття збирається пережити кризу

Тим часом готуються виконувати нові санітарні вимоги.

«Ми створили двосторонню їдальню, одна частина моя, інша частина – для туристів. Також збудували котедж на 8-12 місць, але через карантин не встигаємо, може, до кінця сезону завершимо, – говорить Оксана Лучків. – Зараз плануємо збудувати сироварню, ми виграли грант, закупили обладнання й дезінфектори. Тож вчимо овець на доїльний апарат, тому тепер у виробницт­ві буде мінімум людського втручання і все – в рукавичках».

Поки туристів немає, підприємці планують продавати сири в місцевих магазинах. Залишилося ще отримати сертифікат з лабораторії в Калуші. А далі – пристосовуватися до нових умов.

Авторка: Ольга Романська

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні