-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Нова прозорість державних закупівель

-Реклама-spot_img
spot_img

Державні чи публічні?

У Великоднє свято 2020 року вступила в силу нова редакція Закону «Про публічні закупівлі», що своєю назвою замінює поняття «державні» на «публічні», але у чому різниця? До цього часу в Україні поняття «публічних закупівель» було відсутнє як явище у адміністративному праві, але реформа 2016 року вимагає від країни відповідності європейським стандартам, особливо, у площині реалізації державних коштів шляхом вибору найбільш економічно вигідної та конкурентоспроможної пропозиції в умовах повної прозорості для суспільного загалу. Відтепер «публічні» є синонімом до «державних» закупівель, з основною різницею у суспільному сприйнятті, а не змістовності. Через те, що державні гроші формуються платниками податків, то логічно, що витрати у державному секторі мають бути доступні для моніторингу пересічним громадянином. З 1 серпня 2016 року всі держзакупівлі онлайн переведено в електронну систему Прозорро.

Передумови до змін

Про державні закупівлі  та їх взаємодію з приватним сектором читаємо тут. За рахунок залучення державних коштів до приватного бізнесу, держава не тільки задовольняє нормальне функціонування та розвиток життя суспільства в усіх площинах, а й підтримує життєздатність малого та середнього бізнесу, що вкрай важливо для кожного наступного річного бюджету.

В минулій практиці більшість закупівель, що становили 50 тисяч гривень та менше – проводилися шляхом заключення прямих договорів з постачальником, що, звісно, посилювало корупційну складову. Великі предмети закупівель ділилися замовником на максимально малі, щоб уникнути проведення тендерної процедури та, в результаті відкритого аудиту державою.

- РЕКЛАМА-

Близько 70% з основної маси допорогових закупівель (85%) в електронній системі припадає саме на такі договори, – а це близько 108 млрд. гривень (2019), –  через що спотворювалося справедлива конкуренція серед невеликого бізнесу та утворювалася невизначена сіра зона, коли держава та громади не можуть прослідкувати зв’язки та пояснити чи було розділено закупівлю замовником.

Суть спрощення

Допорогова закупівля у радіусі 50 тисяч гривень проводиться за спрощеною процедурою та значно коротшими термінами. Від дати оголошення про закупівлю, учасник має всього 3 дні для уточнення суті, та лише 2 дні для подання своєї пропозиції. Безперечними перевагами такої закупівлі є максимальна конкуренція та зменшення ціни. За таких умов представники малого та середнього бізнесу можуть приймати участь на рівних, а нові додаткові розробки електронних майданчиків, що покликані аналізувати діяльність замовника та можливих конкурентів, допоможуть навіть спрогнозувати цінове падіння аукціону.

Допорогові закупівлі покроково

Перед оголошенням закупівлі замовник обирає акредитований електронний майданчик, що співпрацює з системою Прозорро. Обравши спрощену процедуру серед списку можливих, необхідно надати повну інформацію про організацію та суть предмету. Тендерні комітети на власний розгляд подають склад документів (проект договору, технічні характеристики товару, інші особливості та вимоги тощо), визначають застосування кваліфікаційного відбору до учасників. Після опублікування оголошення, закупівлі присвоюється унікальний ідентифікаційний номер UA-2020-00-00-000000, власне, координати у пошуковій ЕСЗ. За 30 хвилин після публікації, закупівля доступна на головному сайті та по мережі всіх підключених майданчиків. Наразі можливо за допомогою цього ID запросити конкретного Постачальника до торгів, звернувшись за допомогою до менеджерів вашого ресурсу.

Етап уточнень становить не менше 3 днів і не може бути змінений самостійно, за бажанням замовника. В цей період можливе додавання нових додаткових документів у відповідь до запитів учасників чи регулювання умов. Всі звернення з запитаннями публікуються анонімно і тепер замовник зобов’язаний на них відповідати.

На етапі подання пропозицій (не менше 2 днів), всі вихідні данні закупівлі фіксуються і є незмінними, а відкритий громаді діалог між учасниками припиняється. Постачальниками  надаються авторизовані конфіденційні пакети, які можуть бути відкриті по завершенню аукціону. Також неможливо оцінити кількість учасників до початку самого аукціону, дата якого призначається одразу по завершенню прийому пропозицій.

Під час аукціону, що поділений на 3 раунди, відбуваються відкриті торги шляхом пониження ціни. Крок пониження визначається системою, та слід зауважити, що за останніх законодавчих нововведень – учасник з аномально низькою ціною має пояснити таку поведінку аргументовано, що вимагає більшої відповідальності та попереджає демпінгування та зрив торгів. В умовах спрощеної процедури за наявності лише одного учасника, що важливо, аукціон визначається як такий, що відбувся – на відміну від надпорогових закупівель.

Кваліфікація учасників та визначення переможця відбуваються шляхом перегляду та аналізу пропозицій у напрямку від найменшої.

 За умови відхилення, постачальник має право звернутися за додатковою аргументацією до замовника, або у разі незадовільної відповіді – до АМКУ та сплатити подання скарги (Постанова №292 КМУ). За нових умов розгляду, скарга сплачується у процентах до розміру планованої закупівлі і автоматично зараховується до реєстру. Відкликати оскарження тепер неможливо, а у раз її задоволення, кошти повертаються оскаржувачу. Докладніше на можливі запитання відповідає адміністративний цех Прозорро тут.

Каталог Prozorro Market

На допомогу користувачам, замість проведення спрощеної закупівлі (чи допорогу до 200 тис. гривень), можна обрати пропозиції з каталогу Prozorro Market. Для прискорення закупівель популярних товарів регулярного вжитку – офісного паперу, офісної техніки, палива тощо, замовник може скористатися саме цим ресурсом. Всі постачальники, після єдиноразової кваліфікації, мають можливість заключати договори у контексті спрощеної закупівлі напряму з замовником по принципу державного інтернет-магазину. Відповідальність за якість продукції постачальників несуть Адміністратори цього каталогу – ДП «Медичні закупівлі України» та ДУ «Професійні закупівлі».

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні