-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Ті, хто вижив. Як бізнес Франківська оговтується після суворого карантину

-Реклама-spot_img
spot_img
Певно, вся Україна чекала послаблення карантину, та найбільше – малі й середні підприємці. У Франківську все частіше видно оголошення «здається в оренду» або «зачинено».

То як місцевому бізнесу вдається триматися на плаву? Дізнавався Репортер.

Два підходи до оренди

Власниця двох магазинів вечірніх суконь «Сопрано» Неля Романовська була змушена один із них закрити, бо не могла платити оренду. Орендодавець на поступки не пішов.

«Перший місяць він зробив мені невелику знижку, а на другий сказав платити повністю, – розповідає Романовська. – А звідки? Я його просила, але він сказав, що має свої проблеми. Мовляв, не вмієте прорахувати ризики, то не пхайтеся в бізнес. Але коронавірус не могла передбачити ціла планета? Натомість, друга орендодавець взагалі не бере платню, виявилася людяною. У неї є ще багато людей на оренді, і вона всім дозволила не платити».

- РЕКЛАМА-

Два місяці жінка викручувалася як могла: перенесла левову частину роботи в інтернет, рекламувалася в соцмережах, обіцяла доставку. Але сукні – не предмет першої необхідності…

«Хліб, молоко, шкарпетки будуть купувати завжди, а товари на свято – це зовсім інше, – зітхає Неля Романовська. – Найприкріше, що перед карантином ми привезли багато випускних суконь, шили, починаючи з осені, всі гроші вклали в товар, рекламу, а випускних не буде. Це дуже вибиває з колії, бо повен магазин суконь стоятиме до наступного року, а там і мода зміниться, і ціни».

Наразі працюють як і раніше, тільки із засобами захисту. Єдине, на що зараз розраховує Неля, – це весілля, адже вони точно будуть.

Ті, хто вижив. Як бізнес Франківська оговтується після суворого карантину

Стрижок онлайн не буває

Власниця салону краси «Perfection Box by Zadorozhna» Ліля Задорожна каже, її бізнес не загинув лише тому, що її зрозуміли орендодавці й працівники.

«Наші власники зменшили плату майже вдвічі, хоч нам і це було складно осилити, – говорить жінка. – Навіть погодилися на розтермінування. З працівниками довелося розривати договори, але дівчата поставилися з розумінням і нині майже всі повернулись».

Хоч зараз потік клієнтів навіть збільшився, салон працює не на повну – у форматі «зачинених дверей». Це дає час підготувати місце для наступного клієнта. Є онлайн-запис, аби мінімізувати кількість людей у приміщенні, без запису поки що не приймають. Ліля каже, це все ж ліпше, ніж нічого, бо стригти онлайн ще не навчились.

Щоб не забули

Ті, хто вижив. Як бізнес Франківська оговтується після суворого карантину

Власник мануфактури обсмажки кави «Gora Coffee» Тарас Шевченко теж радіє послабленню карантину, адже його бізнес вже ледь дихав. Трьох працівників він був змушений відправити у відпустки за власний рахунок.

«Вони розуміли, що з карантином усе заморозилось і прибуток, відповідно, теж, – пояснює Шевченко. – На початку ми ще пробували працювати із службами доставки, але вони беруть досить дорого. Приміром, упаковка найдешевшої кави у нас коштує 47 грн, люди телефонують, та, коли чують, що за доставку доведеться заплатити майже так само, – відмовляються».

Тарас знайшов вихід – збирав замовлення через інтернет і раз на тиждень сам безкоштовно розвозив. Каже, ні про який прибуток тут і мови не може бути, це радше для підтримання іміджу. Навіть зробив додаткову знижку – 10 % на все. Каже, їм ще пощастило, адже великі постачальники, в яких вони зазвичай закуповують сировину, дозволили оплатити товар після послаблення карантину.

Зараз заклад працює. Мале приміщення мануфактури не дозволяє обслуговувати клієнтів всередині, тож поставили стіл біля входу, на ньому – антисептик і термінал.

Погода має значення

Ресторанам і кафе наразі дозволили працювати лише в режимі літніх майданчиків. За словами співвласника ресторанів «Прянощі» та «Грот» Володимира Кліновського, це не найкраще рішення, адже так ресторатори дуже залежні від погоди.

«Коли холодно, ми автоматично зачиняємось, бо жодна людина не сяде, – пояснює Кліновський. – Відкрилися в суботу, 16 травня, а до того лише спостерігали за іншими закладами. Наприклад, у кафе ­навпроти за два холодні дні не присіло жодної людини. То який сенс працювати? Потрібно, щоб сідали бодай через одну людину за столиком всередині, це якщо враховувати необхідну дистанцію».

Серед обмежень, за якими досі потрібно пильнувати, – аби люди не сідали великими групами за один столик і не гуртувались біля вбиральні.

З початком послаблення обидва заклади Кліновського відновили роботу штату лише на 50 %.

«Це вже добре, адже під час карантину було лише двоє працівників, один з яких – кухар, – каже ресторатор. – Ми мали тільки 5-6 % виторгу, про прибуток і мови нема, аби хоч на зарплату і то неповну».

Єдине, з чим його закладам пощастило, – це оренда приміщень, говорить Володимир. В одному оплату на час суворого карантину скасували зовсім, а в іншому домовилися про знижку в 50 % до кінця червня.

Народитися в карантин

Ті, хто вижив. Як бізнес Франківська оговтується після суворого карантину

Протягом карантину міська влада постійно наголошувала, що сприятиме запуску нових бізнесів, зокрема через спрощену систему реєстрації. Одним з таких став магазин гаджетів «Swipе».

Від імені власника з «Репортером» спілкувався продавець-консультант Анд­рій Кучерявий. Каже, якраз звільнився з такої ж посади у магазині техніки, бо там усіх просто відправили карантинити на невизначений термін. Ті ж, хто погодився працювати онлайн, в кінці місяця отримали мізерні гроші. А цю роботу Андрій знайшов через друзів.

«Відкриття магазину планували ще на початок квітня, але вийшло лише 12 травня, – розповідає чоловік. – За цей час владнали все з паперами, доробили ремонт. До речі, ФОП зареєстрували всього за кілька днів через додаток «Дія», а всі сповіщення про статус заявки приходили одразу на електрон­ну пошту».

За словами Андрія, магазин почав напрацьовувати цільову аудиторію ще під час карантину – онлайн. Нині вони доволі впевнено дивляться у майбутнє.

Місто хоче помогти

Мер Руслан Марцінків наприкінці квітня анонсував мобільний додаток, який допоможе підтримати місцевого виробника та заохотить людей купувати франківське. Та замість додатку з’явився сайт market.mvk.if.ua, який ще виглядає не заповненим інформацією.

«Ми просто допомагаємо виробникам з промоцією, – пояснює заступник міського голови Руслан Гайда. – Влада не може бути посередником. Якщо людина зацікавлена в певному товарі, то вона звертається безпосередньо до виробника через посилання на нашому сайті. І вже у виробника бачить перелік товарів».

Кількість переходів, каже Руслан Гайда, вони не моніторять. Також з його слів, у всіх великих магазинах міста на полицях з товарами є спеціальні стікери, які додатково маркують франківські вироби.

«Крім того, місто зменшило ставку єдиного податку підприємцям першої та другої груп, – додає заступник мера. – На квітень взагалі скасували виплату обом групам, а на травень є пропозиція поставити нульо­ву ставку лише для першої, друга платитиме 50 %».

Ще одним кроком міста назустріч підприємцям стало скасування оренди за комунальне майно від 12 березня.

За даними Руслана Гайди, за останні три місяці у Франківську припинили свою діяльність 251 ФОП, а зареєструвалося – 261. Але квітень виявився найскладнішим – 102 / 41 відповідно. Далі подивимось.

 Авторка: Тетяна Скоропляс

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.

1 коментар

  1. Власник Позитрону не скинув за оренду ні копійки нікому з численних арендарів.Максимум відтермінував оплату.

Comments are closed.

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні