Космацька ОТГ, що на Прикарпатті, залишиться без жодного банківського відділення. На території громади проживає понад дев’ять тисяч людей. З 25-го червня, згідно з рішенням обласного управління Ощадбанку, відділення у селі Космач закривають. Офіційна причина – нерентабельність ощадкаси. Три тисячі пенсіонерів повинні будуть добиратися до Косова – це за 35 км, аби отримати пенсію або оплатити комуналку.
74-річна жителька присілку Завояли Ганна Семчук каже, що дорога до відділення займає приблизно дві години. Як їздити до Косова, не знає. Єдиний автобус з села у райцентр їде о пів на восьму ранку, а повертається о пів на дванадцяту.
“Якщо закриють відділення – їдь до Косова. А чим? Тож нечасто ті автобуси ходять. А там ще такі черги. І не знати вже, чим звідти добратися”, – розповідає Ганна Семчук.
У цьому відділенні Ощадбанку обслуговують не тільки пенсіонерів. Працівники 16-ти організацій отримують тут зарплату. Серед них – п’ятеро з місцевого будинку культури.
Керівниця закладу Параска Бойчук каже, що в селі є проблеми з рейсовим автобусом:
“Часто скасовується якраз той рейс Космач-Косів. Наприклад, взимку не підсипають дорогу, а водій не хоче брати на себе відповідальність за людські життя. Всякі моменти бувають, несправності, це ж один автобус в район їде”.
Голова Космацької ОТГ Дмитро Бербеничук розповідає, що за оренду двох кімнат у приміщенні сільської ради банк платить 500 гривень на рік. Ще п’ять тисяч гривень – зарплата касира. Комунальні послуги оплачує сільська рада. Чоловік каже, що альтернативу людям не пропонують. Відділень інших банків, і навіть банкоматів, у селі немає.
“75% території без інтернету. Люди не мають дорогих телефонів, щоб платити онлайн. А маючи таку жалюгідну пенсію, не можуть собі купити їх. Тим більше, вони не вміють це робити, а навчитися нема можливості. Нам натякали, що можуть поставити банкомат. А що він нам дасть? Як ми оплатимо світло? Нам потрібна жива людина, яка допоможе людям, пояснить”, – каже Дмитро Бербеничук.
В Головному управлінні Ощадбанку кореспондентам Суспільного повідомили, що питання закриття відділення розглядають із 2018-го року. На закиди щодо символічної плати за оренду відповіли, що окрім цього платять за зв’язок, охорону приміщення та інкасацію установи.
“Із понад 9 тисяч осіб, що проживають на території об’єднаної територіальної громади Космача, у відділенні обслуговується лише 906 осіб. Із 1 755 пенсіонерів – лише 212 осіб. Абсолютний приріст клієнтів за 2019 рік – аж одна особа. На жаль, фактор розташування відділення у гірському районі ще більше обумовив зростання витрат на утримання установи, пов’язаних з доставкою/вивезенням готівкових коштів до установи по гірських дорогах”, – повідомили в пресслужбі Головного управління.
Касирка Марія Арсенич у цьому відділені працює 18 років. Каже, починали з 30-ти клієнтів. Зараз за день обслуговує до 300 людей. Із тезою про збитковість відділення жінка не погоджується.
“Я на 84% виконала доведений план за травень. Зазначається, що оплата комунальних платежів – це не основний банківський продукт. Але ж це нас і тримає. Наприклад, сьогодні людина зробила платіж – 40 тисяч гривень. 460 гривень прийшло в дохід банку від однієї операції, яку я виконала”, – каже Марія Арсенич.