Кожна жінка прагне завжди мати досконалий вигляд. Якісна косметика, систематичні походи до косметолога, догляд за шкірою та волоссям, манікюр, епіляція і безліч інших речей завжди наявні у списку жіночих турбот.
Наразі однією з основних проблем жінок є надмірне оволосіння різних ділянок тіла. Медики називають це гірсутизмом. Будьмо відвертими, кожна з нас вважає це власним недоліком і завдяки комплексам бажає за будь-яку ціну позбутися зайвого волосся. Проте варто задуматись, чи не є гірсутизм першим сигналом наявності більш серйозної проблеми?
Гірсутизм – надмірний ріст волосся в андроген залежних зонах. Волосся обов’язково довге, жорстке і пігментоване. М’які пушкові волосинки не рахуються.
Це зазвичай зони:
- верхня губа;
- підборіддя;
- груди;
- передня черевна стінка;
- плечі;
- бедра;
- спина;
- сідниці
Зверніть увагу, що ні передпліччя, ні литки в цей перелік не входять.
Для того, щоб розуміти на скільки виражена проблема, і коли дійсно за таким ростом стоять гормональні порушення — існує шкала Феррімана. Вона допомагає виявити гірсутизм і визначити його тяжкість. Підрахуйте свої бали:
У кожному розділі градація балів від 1 до 4, тобто, чим більше волосся, тим більше бал і, відповідно, тим важча тяжкість гірсутизму.
- 8 – 15 – легка ступінь
- 16-25- середня ступінь
- більше 26 – важка ступінь.
Часто зустрічається ідіопатичний гірсутизм, при якому всі гормони в нормі, менструальні цикли регулярні, та небажане волосся все ж росте. Причини ідіопатичного гірсутизму:
- генетична схильність;
- національність;
- підвищена чутливість рецепторів до андрогенів;
- велика кількість рецепторів до андрогенів у волосяних фолікулах.
Є взаємозв’язок між рівнем андрогенів в крові та розвитком гірсутизму у жінки. Андрогени — чоловічі статеві гормони, в нормі виробляються у жінки в яйниках та наднирниках в невеликій кількості. При їх підвищенні розвивається вірилізація, тобто жінка стає подібною на чоловіка: росте волосся в нехарактерних місцях, порушується менструальний цикл, з’являється акне ,безпліддя та ін.
Гірсутизм може бути симптомом таких захворювань:
- cиндром полікістозних яйників;
- гіперплазія кори наднирників;
- андроген секретуючі пухлини яйників чи наднирників;
- гіперпролактинемія;
- цукровий діабет;
- хвороба Іценко-Кушинга;
- прийом деяких препаратів (стероїди, антигонадотропіни та ін.);
- гіпотиреоз, акромегалія
Важливо пам’ятати, що гірсутизм не захворювання, а прояв гормональних порушень. У зв’язку з цим основний метод діагностики – гормональне обстеження.
Лікування гірсутизму може бути медикаментозним чи косметичним . Медикаментозне лікування знижує рівень андрогенів, що сповільнює ріст нового волосся та не впливає на вже наявне. Тому на початку лікування медикаментозне рекомендовано поєднувати з механічним чи іншими видами видалення волосся. Лікування довготривале, ефект зменшення росту волосся спостерігається через 6-12 міс.
Оксана Тітаренко
Лікар-гінеколог МЦ «Оксфорд Медікал»
вул. Василіянок 1, вул. Незалежності 93а
тел: (067) 3 777 299, (050) 3 777 299