-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

До уваги прикарпатців: газ за новими правилами

-Реклама-spot_img
spot_img

З 1 серпня в Україні було скасовано механізм гарантованого постачання газу населенню за регульованими цінами. Відтепер вартість блакитного палива буде формуватися за ринковими механізмами, а постачальники газу будуть боротися за споживача, від чого останній повинен тільки виграти.

З 2015 року природний газ для приготування їжі та обігріву будинків більшості українців постачають регіональні газові компанії – газзбути. Впродовж п’яти років вони безперебійно забезпечували українців ресурсом, розвинувши найбільшу мережу центрів з обслуговування клієнтів, а також онлайн-сервіси, пише “Західний кур’єр“.

Зараз на ринок газу, на додачу до перевірених постачальників, починають виходити нові компанії. Як наслідок, перед споживачем постає вибір: або залишитися зі своїм поточним постачальником (договір автоматично продовжить діяти), або ризикнути і спробувати інший варіант.

- РЕКЛАМА-

Переходити чи не переходити?

Першим аргументом для зміни постачальника газу для більшості громадян є, звісно, ціна. Нові гравці ринку, можливо, будуть пропонувати казкові знижки задля переманювання клієнтів. Але ж усі знають, яка юшка виходить з дешевої рибки…
До того ж більшість нових постачальників поки не мають достатньо відділень для обслуговування клієнтів. Може так статися, що для вирішення певних питань споживач повинен буде їздити в інше місто.

І що ще важливо знати – при переході до іншого постачальника газу якість блакитного палива не може змінитися, як обіцяють деякі з новачків. Увесь ресурс, незалежно від постачальника, з яким ви підпишете договір, буде надходити з однієї й тієї ж газової мережі.

Що буде з ціною на газ?

Держава більше не регулює ціну газу і не впливає на неї. Ціна формується виключно на підставі ринкових факторів.
У вересні газзбути визначили ціну природного газу для населення у 5,49 грн за кубометр і запропонували своїм клієнтам взяти участь в акції «Твоя енергонезалежність» та викупити потрібний запас газу на зиму за акційною ціною 4,99 грн за кубометр. Цьогоріч участь у такій акції буде дуже актуальною у зв’язку із скасуванням регульованих цін для населення і здорожчанням природного газу в Європі.

Стрімко зростає ціна газу і у державного монополіста «Нафтогаз України». У вересні компанія підняла вартість газу для своїх клієнтів на 45%, а вартість газу в рамках річного контракту склала 5,24 грн за куб. м.
Інші постачальники виставили аналогічні ціни.

Чому ціна зростає?

Вартість блакитного палива в Україні напряму залежить від котирувань на європейських біржах. Після падіння цін до історичного мінімуму навесні поточного року, зараз на газових хабах у Європі відбувається стрімке здорожчання природного газу.

До речі, збільшення ціни перед початком опалювального сезону – традиційний тренд на європейських ринках. Враховуючи, що в основі українських цін лежать імпортні паритети, можна очікувати, що вартість блакитного палива в Україні перед настанням холодів зростатиме. Аналітики впевнені, що ціна газу для кінцевого споживача взимку зросте до 7 грн за куб. м.

На споживачів чекають цікаві часи

«Розбудовуючи з 2015 року конкурентний ринок газу, який мав бути подібним до європейських ринків, наша держава так і не досягла успіху в цьому напрямку. Формальне «відкриття ринку для населення», яке відбулось з 1 серпня, аж ніяк не можна назвати справжнім ринком. Умови для конкуренції так і не були створені», – зазначає голова правління Асоціації постачальників енергоресурсів Артем Компан.

В усіх підручниках з економіки написано, що конкурентною є ціна, яка формується внаслідок урівноваження попиту і пропозиції на ринку. Однак вартість газу в Україні встановлюється не за ринковими правилами.

«Весь газ, що видобувається державними компаніями, надходить не на вільний ринок, а передається в НАК «Нафтогаз України», який вже монопольно ним розпоряджається. В результаті маємо неконкурентне ціноутворення і незрозумілі ціни», – підкреслює пан Компан.

Нинішня українська влада вкотре намагається не дуже граційно «прослизнути поміж крапель». З одного боку, уряд має виконувати вимоги закордонних кредиторів щодо відкриття ринку газу. З іншого – маємо монопольне положення «Нафтогазу». У результаті маємо «неринковий» ринок, намагання відштовхнути надійних постачальників від споживачів, а також безлад із ціною.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Влада Гнатів
Влада Гнатів
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету

1 коментар

  1. Чим більший бардак, тим більше грошей заробляють”спеціальні люди”, а решта лохів повинні лишень вчасно платити.

Comments are closed.

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні