-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Рання зима, «гадюча пацирка» та магія: прикмети й забобони гуцулів у свято Воздвиження

-Реклама-spot_img
spot_img

Сьогоднішнє велике свято, що офіційно зветься Воздвиження Хреста Господнього, в Карпатах називають Здвижінє, бо цього дня усяка звірина лісова, усе гаддя, і всі духи природні “здвигаютси”, тобто, рушають на зимівлю. “На Здвижінє уся диханія ховаєтци на зиму в землю… Земня не приймає лиш тоту гадину, шо укусит чоловіка… Від Здвижіня зачінают видлітити гуси й инчі птахи у теплі краї. Єк летєт гуси, то восени за штири неділі зима..” (З книги П. Шекерика-Дониківа “Рік у віруваннях гуцулів»).

«В цей день усі духи гір і лісів лягають спати, і гуцули стежать за погодою – якщо Чорногора побіліє, тобто присиплеться першим снігом, отже, зимка прийде скоро.
І ще це одне з великих мольфарських свят, бо саме цього дня вони отримували важливий артефакт для своєї непростої роботи, а саме — гадючу пацирку.

«Мольфар Нечай так мені розповідав про «народження» цього артефакта: «Перед Здвиженням змії збираються в певному місці — сповзається їх сила-силенна! — і знаходять потрібний камінь. Якими ознаками вони керуються, чому обирають саме його — ніхто не знає. І починають гади того каменя продувати. Свистять усі разом — і спрямовують свій свист у одну точку на камені. І поступово від зміїного сичання той камінь стає м’яким, ніби тісто, а далі з нього виходить кулька білуватого відтінку. Тота кулька й називається «гадючою пациркою». Потім, коли пацирка вийде, камінь поступово твердне і змії розповзаються. А оцей продутий камінь і сама «гадюча пацирка» мають дуже важливе значення у мольфарстві…», – розповідає Gromovytsia Berdnyk.

В Карпатах досьогодні є приповідка – як позбираються жінки десь біля перелазу та говорять тихо поміж себе, то гуцули кажуть: «Ади, дують у пацирку!»

- РЕКЛАМА-

Здвиження було одним із «рокових свят» і для опришків, бо в цей день вони розходилися по зимівках. Кажуть, що як розлучалися вони на зиму, то збиралися на кичерах і стріляли з пістолів так, що дим вЕрхи укривав. А відтак розходилися, щоб на Юрія зійтися у визначеному місті і почати своє літування.

НА фото: Десь так може виглядати камінь, який продули змії на “пацерку”. Але цей, мені здається, проточений водою… хоча такі камені теж мають свою силу.

Рання зима, «гадюча пацирка» та магія: прикмети й забобони гуцулів у свято Воздвиження

Нагадаємо, що Карпати притрусило снігом ФОТО та ВІДЕО

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні