-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Народжені не в термін: чому на Прикарпатті збільшується кількість «поспішайок»?

-Реклама-spot_img
spot_img

Кожна 10-та дитина у світі народжується передчасно! На цю проблему почали активно звертати увагу тільки протягом останнього десятиліття. Починаючи з 2009 року, 17-го листопада у світі відзначають День передчасно народжених дітей.

Статистика безжальна. Щорічно на планеті близько 15 мільйонів немовлят з’являються на світ недоношеними, а понад  мільйон з них помирають незабаром після народження. З тих, хто виживає, багато діток страждають від різних видів фізичної та неврологічної інвалідності або мають проблеми у навчанні.

Передчасно народжені малюки особливо уразливі, а передчасні пологи – це одна з найбільш недооцінених проблем суспільства.

- РЕКЛАМА-

З метою приверненя уваги до цієї проблеми WestNews поспілкувався із доктором медичних наук, професором педіатрії, неонатологом та генетиком Зоряною Кочергою.

Народжені не в термін: чому на Прикарпатті збільшується кількість «поспішайок»?

Статистика

Лікарка розповіла, що, на жаль, відсоток народження недоношених дітей в Івано-Франківську та області збільшується, а особливо тих, які народилися із мінімальною вагою. Усіх передчасно народжених дітей ділять на групи у залежності від ваги. Так, за даними Івано-Франківського обласного перинатального центру:

  • немовлят з вагою від 500 до 749 грамів у 2018 році передчасно народилося сім, у 2019 – вісім, у 2020 – 11.
  • малюків з вагою від 750 до 1000 грамів у 2018 році з’явилося на світ 19, у 2019 – 14, у 2020 – 20.
  • діток з вагою від 1001 до 1500 грамів у 2018 році народилося 74, у 2019 – 63, у 2020 – 45.
  • немовлят з вагою від 1,5 до 2,5 кілограмів цього року народилося 120.

В Івано-Франківській області кожного року “спішать” з’явитися на світ близько 500 дітей. З них 3/4 народжуються в Івано-Франківському обласному перинатальному центрі, решта – у районних стаціонарах.

Летальність

Звичайно, шанси вижити у дітей, які народилися раніше терміну, нижчі. Чим менша маса тіла дитини, тим більше ризиків летальних випадків. Тож найбільший відсоток смертності залишається у категорії від 500 до 749 грамів.

“Так, за минулі роки перинатальна летальність становила 6,8%. Варто зауважити, що цю перинатальну смертність ми трошки знизили. Деколи вдається відтермінувати смерть”, – розповідає Зоряна Ростиславівна.

Медик каже, що зараз сучасні технології дозволяють виходжувати дітей із низькою масою тіла. Роблять це за допомогою ШВЛ-апаратів, СІРАРів, куросурфів, сульфактатів та медикаментів.

Фактори, що впливають на виникнення передчасних пологів

“В першу чергу це є будь-які захворювання матері. Не останнім фактором є різного роду інфекції. Рідше – це якісь важкі фізичні навантаження. Стрес, незадовільне харчування та шкідливі звички грають не меншу роль. І, звичайно, генетична схильність до невиношування. Чи впливає вік матері на народження? Вік не має пріоритетного значення. Був випадок, коли мати народила дві дитини з різницею у 10 років, і обидві були недоношені. Дітей виходили, і вони абсолютно здорові.”

Вади, які можуть виникнути у дітей внаслідок передчасних пологів та способи їх уникнення

“Тут будемо говорити про вроджені вади розвитку. Звичайно, ті немовлята, які мають ВВР, у більшості випадків народжуються передчасно. Це є центральна нервова система, тобто незрілий головний мозок. Далі, незріла дихальна система. Деколи дітки не можуть самостійно їсти, тож годуємо через зонд, а також вводимо у вени білки, жири і вуглеводи.

Однак так відбувається не завжди. Можуть бути і ці самі захворювання у дітей, які народилися вчасно. А буває так, що вад може і не бути. Просто складність полягає у тому, що всі органи і системи у недоношених дітей є незрілими. І проблема у тому, що треба створити для таких діток всі умови, які б нагадували їм існування в утробі матері”, – каже лікар.

Йдеться про правило трьох “Т”: темно, тихо і тепло. Відповідно для створення таких умов, недоношених дітей поміщають у темні інкубатори з підігрівом. Для спокою малят у таких приміщеннях телефонам та гаджетам немає місця.

“А коли ми поставимо дитинку у темний інкубатор, як ми знатимемо, що з нею все гаразд? От для цього потрібна “слідкуюча” апаратура. Тобто є датчики, які чіпляються за пальчики дитини і вони показують частоту серцевих скорочень та насичення крові киснем. Так ми і спостерігаємо за ними.”

Створюючи оптимальні умови для перебування недоношених немовлят, лікарі виправляють ту помилку, яку допустила природа.

Підтримка від держави

“За державною програмою купляється обладнання. Наприклад, цей же сульфактат, який дається для розпрямлення легень, коштує 300-400 доларів. Це великі гроші, і держава взяла це на себе. Однак, на жаль, багато чого недастатньо, зокрема датчиків.

От купили нам апарат. Це прерасно, це чудесно! Але датчики до цих апаратів часто виходять з ладу, бо вони вимагають спеціальної обробки. Відповідно потрібне додаткове фінансування. А на хвилинку, один датчик коштує 6-8 тисяч. Та сама історія із системою трубочок вентиляційного апарату. А від дії усіх цих дизрозчинів трубочки теж псуються та тріскають. Ці контури теж коштують близько семи тисяч”, – наголошує лікар-неонатолог.

Комфорт та піклування

Важливим та суттєвим поштовхом для комфортних умов перебування недоношених діток стало відкриття у перинатальному центрі відділення другого етапу виходжування немовлят. Його відкрив теперішній директор Юрій Павлушинський.

“Раніше було так: дітки народжувалися в обласному перинатальному центрі, якись час перебували там для стабілізації, а потім ми  їх переводили в обласну дитячу лікарню. Але для цих дітей навіть таке незначне транспортування з вулиці Чорновола на Коновальця, є непростим. Наші дороги, оце трясіння, вихід на вулицю, – ці фактори впливають на стан малят. І тому відкрили це відділення. Так краще для матерів і легше для діток”, – каже Зоряна Кочерга.

Тож тепер немовлят просто переводять в інше відділення Івано-Франківського обласного перинатального центру, де вони перебувають, поки не наберуть потрібну вагу, а їхні органи не сформуються. Там є медичний персонал, який допоматає та радить матерям у догляді за їхніми маленькими чадами.

Проблему народження дітей не в термін та складний шлях “поспішайок” наглядно ілюструє інфографіка скетчноутерки Jenia Poluektova-Dehghani.

Народжені не в термін: чому на Прикарпатті збільшується кількість «поспішайок»?

На жаль, суспільство не активно цікавиться причинами та наслідками передчасної народжуваності діток. Звертають увагу уже тоді, коли проблема “дивиться” їм просто в очі. Аби уберегти майбутніх батьків від таких неприємних несподіванок WestNews, окрім причин та наслідків, зібрав поради, як вагітним жінкам уникнути ризику народити раніше терміну:

  • Чим раніше Ви звернетесь до лікаря і «зареєструєте» свою вагітність, тим краще. Варто стати на облік до 12 тижня вагітності.
  • “Ні!” – шкідливим звичкам!
  • Стежте за своєю вагою. Занадто велика вага під час вагітності може призвести до розвитку гестаційного діабету, що підвищить ризик передчасних пологів. Нестача ваги також може стати пусковим механізмом для початку пологів.
  • Харчуйтеся правильно та не забувайте про вітаміни. Потрібно уникати вживання смаженої, гострої, важкої і жирної їжі.
  • Пийте достатньо води.
  • Відпочивайте. Вагітна жінка повинна обов’язково планувати свій день так, щоб якомога більше часу було відведено для відпочинку.
  • Займайтеся фізкультурою та сексом. Звичайно, не йдеться про непомірні фізичні навантаження. Краще всього обрати напрямок, розроблений спеціально для вагітних жінок: йога або аквааеробіка. Щодо сексу, то він корисний з ІІ-го триместру, проте тут варто проконсультуватися із своїм лікарем.
  • Відвідуйте стоматолога: профілактичне відвідування стоматолога може допомогти вам уникнути появи серйозних захворювань ясен і зубів, які часто призводять до передчасних пологів.
  • Якщо є загроза передчасних пологів, то слід негайно викликати лікаря, щоб ситуація не вийшла з-під контролю.

Важливо бути просто поінформованим. У контексті теми передчасних пологів це рятує здоров’я та навіть життя. Кожен з нас, замислюючись про створення повноцінної сім’ї, хоче здорових діток. Тож давайте не забувати про особисту відповідальність за своїх майбутніх малюків.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні