Схвалення Сеймом і Сенатом Республіки Польща змін до Закону про Інститут національної пам`яті вважаємо радикальним антиукраїнським кроком, який може зруйнувати фундамент добросусідських відносин між нашими націями і державами. Це приниження гідності української нації, наруга над історичною правдою та заперечення більш як сорокарічної праці над примиренням між нашими народами.
Для нас неприйнятним є застосування у законі терміну «українські націоналісти» на означення тих, хто скоїв злочини проти поляків. Означення національності відсутнє при зазначенні злочинів нацистів і комуністів. Це фактично означає, що польський парламент називає український народ «нацією злочинців і колаборантів з Третім Рейхом».
Цим польські парламентарі, які ініціювали це законодавче рішення, потоптали честь і гідність українського народу, який у першій половині ХХ століття пережив безпрецедентні трагедії і утиски з боку комуністичної Росії та Третього Рейху. Польські парламентарі, свідомо чи несвідомо, проте дуже точно скопіювали основи колонізаційної політики комуністичної Москви проти українського народу: намагання поставити знак рівності між українським народом, «буржуазним націоналізмом» і колабораціонізмом. Політику, яку відновила сучасна Росія, і яка стала основою пропаганди для військової агресії Кремля проти України. Мета цієї пропаганди незмінна: знищити українську державу та українську націю.
Під час війни України з Росією це рішення розцінюємо як удар в спину. Він тим більш болючий, оскільки його наніс сусід, з яким нас пов`язує стратегічне партнерство та взаємна симпатія між мільйонами українців і поляків.
У законі про польський Інститут національної пам’яті поставлено на перший погляд нічим не обґрунтовані історичні рамки: невідомо чому відлік «злочинів українських націоналістів» має вестися з 1925 року і закінчуватися 1950 роком. Поясненням є намагання за допомогою тюремного покарання приховати злочини Польської держави, її війська і воєнізованих формувань проти української нації.
Законом передбачено покарання у вигляді тюремного ув’язнення строком 3 роки за приписування польській нації або Польській державі злочинів проти миру, людяності і воєнних злочинів. Отже, каратиметься кожен, хто насмілився назвати злочинами проти України і української нації цілий ряд подій, серед яких депортаційна операція «Вісла» та політика етноциду, яку впроваджували польські комуністи щодо української меншини в Польщі.
В європейській практиці відносин між сусідніми демократичними народами немає сьогодні прикладу більш кричущого порушення принципів міжнародного права, прав людини і свободи слова; прикладу більш кричущої наруги над правдою про минуле, пам’яттю про невинні жертви і перетворення сучасних поколінь на заручників поточної політичної кон`юктури.
Ми вважаємо, що з дороги конфронтації, яку започаткував польський парламент, ще є час звернути. В українсько-польських дискусіях на історичну тему не було заборон, ми відкрито розмовляли про найбільш наболіле. Президентами, парламентарями, церквами і представниками громадянського суспільства наших держав було зроблено безліч кроків, які наближали нас до історичного примирення. Заохочення до взаємного прощення нашим народам залишив у своєму завіті і Папа Іван Павло ІІ.
Ми дякуємо тим польським парламентарям і політичним силам, які чинили супротив схваленню цього антиукраїнського закону.
Звертаємося до Президента Польщі Анджея Дуди із закликом накласти вето на закон про Інститут національної пам’яті і продовжити заходи для подолання трагічних наслідків спільного минулого українців і поляків. Ми впевнені, що такий крок буде належно сприйнятий та підтриманий у Польщі, Україні та у всьому демократичному світі.
Закликаємо церкви і релігійні організації Польщі і України зробити все можливе, щоб між нашими народами на довгий час не були посіяні зерна розбрату і ненависті.
Народні депутати України
Оксана ЮРИНЕЦЬ
Микола КНЯЖИЦЬКИЙ
- Нагадаємо, Сенат Польщі ухвалив без поправок закон про Інститут національної пам’яті Польщі, в якому, зокрема, передбачено кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків.
- Президент Петро Порошенко наголосив, що закон про Інститут національної пам’яті не відповідає принципам стратегічного партнерства з Україною.
- Ухвалений закон стосується визначення злочинів українських націоналістів та українських організацій, що співпрацювали з Третім рейхом, а також можливості відкриття кримінальних проваджень проти осіб, які заперечують ці злочини.
- Раніше МЗС України заявило, що Польща намагається зобразити українців “злочинними націоналістами”.
- У МЗС Польщі заявили, що закон про заборону пропаганди так званої “бандерівської ідеології” стосується тільки тих осіб, які прилюдно і всупереч фактам заперечують злочини, скоєні “колабораціоністами нацистського режиму”.
- Закон також забороняє згадувати причетність поляків до Голокосту, зокрема, передбачає кримінальну відповідальність за використання формулювання “польські табори смерті”. Ізраїль готує відповідь на скандальний польський закон.
- Президент Європейської ради Дональд Туск назвав “непристойним наклепом” закон про Інститут національної пам’яті, ухвалений Сеймом і Сенатом Польщі.