Кожного четверга о 17-тій вони збираються на майданчику біля будівлі давньої Колегіати, де нині облаштувався Художній музей.
Їх близько сотні і вони усі різні: тут і охайні інтелігентного вигляду пенсіонери, і незрозумілого віку особи з зовнішністю безхатченків; відверті люмпени і звичайні, пересічні івано-франківці з тих, які нічим особливим не привертають до себе увагу… Хтось із них приходить з дітьми, хтось приносить дитячі свідоцтва про народження. У когось дома залишились батьки і рідні, про яких треба подбати. А хтось у цьому світі залишився зовсім один і подбати про нього нікому…
Вони усі різні: старі і молоді, брудні та охайні. Вони різні, та є дещо, що їх об’єднує. Усі вони з тих чи інших причин потрапили у складні життєві обставини. А ще надія. Надія на те, що для когось у цьому світі на них не наплювати. Хтось про них подбає, нагодує, а якщо пощастить, то й подарує одяг чи взуття…
Цими небайдужими є група прикарпатців-ентузіастів, які вирішили, що не збідніють, коли відірвуть від себе часточку турботи та комфорту та віддадуть їх тим, хто сьогодні найбільше їх потребує. Щочетверга о 17-тій вони приносять на майданчик біля Художнього музею гарячу їжу і годують нужденних. Хтось принесе чималий баняк супу або борщу. Хтось – судки з порціями «другого» – з розрахунку – по порції на кожного, так би мовити, підопічного. Іноді в імпровізоване меню також входить гарячий ароматний чай, а буває, що хтось із благодійників принесе чогось солоденького власного приготування.
Ініціатива щотижневого проведення акцій з безкоштовного надання гарячого харчування людям, які потрапили у складні життєві обставини, належить активістам іванофранківської благодійної організації «Дім». З часом до них приєдналось чимало однодумців-волонтерів. Їжу готують вдома – кожен у себе і як для себе. Відтак з гарячою їжею кожен волонтер віддає нужденним часточку власної душі та домашнього тепла.
Подібні четвергові вечері відбуваються вже понад рік. За цей час у волонтерів визначився цілий «пул», так би мовити, «постійних клієнтів». На сьогоднішній день їх близько сотні – тих, хто щочетверга поспішає на майданчик біля Художнього музею, бо знає: там він отримає не лише смачний поживний харч, а й посильну допомогу у вирішенні інших нагальних проблем.
Звісно, вирішити усі проблеми своїх підопічних – не в силах активістів та волонтерів БО «Дім», переважна більшість з яких – це тендітні, слабкі силою (проте не духом) жінки. Але у благодійної організації – чимало однодумців серед різних верств населення Прикарпаття. Є вони і в політиці, і у владі. А отже можуть і допомогти.
Пандемія на COVID-19 та пов’язаний з нею карантин наклали свій відбиток і тут. Раніше люди, які приходили за їжею, вишиковувались у черги за нею. Зараз же вони чемно очікують на відстані, дотримуючись соціальної дистанції близько півтора метри один від одного і по одному підходять для отримання своєї порції. Як їм вдається визначати, кому йти наступним – хто зна. Та самоорганізація і самодисципліна тут вражає. Між іншим, маска – їх невід’ємний атрибут. І тому, хто її не матиме, тут обов’язково зроблять зауваження.
Іноді волонтери та просто небайдужі громадянин приносять сюди непотрібний одяг. Непотрібний, але пристойного вигляду, він дуже швидко розходиться між людьми. Примітно, що у чергах за одягом немає бійок і давок. Люди, у яких би обставинах вони не опинилися, тут залишаються людьми.
«Припускаю, що якісь речі вони беруть, щоб продати, – говорить заступниця голови БО «Дім» Ліліана Ужела, – але ми до того ставимось з розумінням. Адже виручені від продажу гроші вони витратять на щось, чого вони потребують найбільше».
Попереду грудень. А отже День святого Миколая, Новорічні та Різдвяні свята. В ці дні активісти БО «Дім» замислили для свої нових «підопічних» дещо особливе. Вони переконані, що Святий Миколай повинен цьогоріч прийти до кожної родини, і нужденні тут не можуть бути винятком. А відтак готують сто подарункових наборів. «Ми будемо тут дарувати шкарпеточки, рукавички, шапочки, а також побутову хімію та продуктові набори», – коментує плани на свята голова благодійної організації Оксана Пранничук. З її слів, на сьогоднішній день вже закуплено 50 пар жіночих шкарпеток. В даний час відбувається збір коштів для закупівлі інших необхідних речей та продуктів.
Частину коштів планують виручити від проведення майстеркласів з приготування декоративних пряників, частину – від небайдужих меценатів.
Окремий сюрприз планують зробити для нужденних родин з дітьми. Для них у подарункові набори увійдуть ще й цукерки. Для цього активісти БО «Дім» просять підопічних, у яких є неповнолітні діти, приносити на акції з роздачі гарячої їжі копії дитячих свідоцтв про народження.