-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Франківський рятувальник розповів, як допомогти людині, що опинилася під кригою

-Реклама-spot_img
spot_img

Рятувальник із 23-річним стажем, начальник Рятувально-водолазної служби Івано-Франківської області Микола Пятковський розповів Суспільному Карпати, на що варто зважати, коли виходиш на лід, як допомогти людині, яка провалилася, і що робити, якщо сам опинився в ополонці.

Як визначити товщину льоду на око?

– Якщо лід, наприклад, зеленкувато-голубого кольору, то його товщина приблизно шість-сім сантиметрів, а отже, він надійний для одного пішохода. Якщо лід яскраво-голубий, то він ще міцніший і на ньому може перебувати більше людей. Його товщина має бути 15 сантиметрів. Для ковзанки, скажімо, лід має бути 10-12 сантиметрів завтовшки, але це для одного. Якщо для масового катання, то 25 сантиметрів.

- РЕКЛАМА-

Якщо сірий лід, то він дуже небезпечний. Такий колір свідчить про те, що всередині він крихкий і заповнений водою. Це – якщо на око.

Якими методами не варто перевіряти надійність льоду?

– Часто люди кидають камінь, аби визначити, але насправді це нічого не дає. Справа в тому, що є і проталини, різні замерзлі гілки чи водорості на водоймах – там взагалі не можна ставати. Камінь не може визначити нічого. Потрібно виходити на лід і перевіряти, пробивати його перед собою, скажімо, палкою. Тільки так можна визначити міцність.

Як правильно допомогти людині, яка провалилась під лід?

– Якщо поряд немає рятувальників із необхідним спорядженням, яких можна закликати на допомогу, то людина може використати будь-який предмет. Близько підходити не можна – бажано знаходитися якомога далі від ополонки, треба знайти і подати якусь довгу жердину, палицю, мотузку або навіть шарф. Якщо не виходить і все ж доводиться підійти ближче, то в жодному разі не можна йти до тієї лунки на рівних ногах, а лягти і повзти, і тільки тоді подавати жердину, палицю, старатися дотягнутися до потерпілого.

Були у нас випадки, що один рибак провалився, інший пішов йому допомагати, але не ліг – і вже обоє в ополонці.

Як вибратися самому?

– Щоб вибратися з лунки, не можна вилазити з неї вперед, бо ти лише ламатимеш лід. Натомість, потрібно обернутися, широко закинути руки, і так витягуватися.

Скільки часу є на порятунок?

– У холодній воді людина може бути від трьох до чотирьох хвилин – потім відбувається переохолодження. Бажано встигнути допомогти за цей час. Звичайно, були випадки, що і 20 хвилин – у крижаній воді, але треба старатися допомогти і відігріти людину якомога швидше. В середньому на це йде 10-12 хвилин.

Яке спорядження використовують професійні рятувальники під час операції?

– Ми маємо рятувальні сани, якими дістаємося до потерпілого. Також застосовуємо рятувальні дошки із лінню чи мотузкою на кінці. І, звичайно, використовуємо драбини, коли дуже тонкий лід.

Які основні причини провалів під лід?

– Недотримання правил безпеки. Потрібно завжди перевіряти лід перед тим, як на нього виходити, враховувати те, що можуть бути проталини. От виходять рибалки, діти на них дивляться і теж хочуть виходити. Тому час від часу ми проводимо профілактичні розмови, застерігаємо, говоримо, де можна ходити, а де ні.

Був випадок, що прямо біля нашої рятувальної станції батько із сином і ще з велосипедом переходили лід. Так вийшло, що батько провалився, а син стрибнув за ним, тому вже були обоє у воді. Їх витягли рятувальники, а велосипед вже потім знайшли водолази.

Потрібно завжди перевіряти міцність льоду, перш ніж виходити на нього. Небезпека полягає вже у самій появі людини на тому місці, де це заборонено.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні