-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Як прикарпатські високопосадовці намагаються уникнути відповідальності за нетверезе водіння

-Реклама-spot_img
spot_img

П’яний водій скоїв дві ДТП. П’яний водій в’їхав у електричний стовп. П’яний водій «зніс» острівець безпеки. П’яний водій врізався у будинок. П’яний водій на швидкості вилетів з дороги.

Такі заголовки щодня з’яв­ля­ються у ЗМІ. І хоч штрафи ростуть, нетверезих кермувальників на дорогах не меншає. Чому? Бо коли справа доходить до суду, карають далеко не всіх. Особливо чомусь щастить чиновникам, суддям, депутатам, пише Репортер.

Як прикарпатські високопосадовці намагаються уникнути відповідальності за нетверезе водіння
Замість вироку – доплати

Аварія за участі судді Господарського суду Івано-Франківської області Юрія Грици сталася ще 9 серпня 2011 року. Грица, будучи за кермом своєї «Волги», наїхав на двох працівників «Водоекотехпрому». 60-річний чоловік загинув на місці ДТП, а його молодший колега отримав інвалідність.

- РЕКЛАМА-

Згодом експертиза встановила, що суддя сів за кермо нетверезий. Розпочалася судова тяганина, але з посади Грицу не звільнили, а сам він йти не поспішав. У відставку за власним бажанням Вища рада правосуддя відправила його аж у травні 2019 року. А от кримінальну справу за частиною 2 статті 286 КК України – «порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами» – Івано-Франківська місцева прокуратура розслідує досі.

Справа в тому, що у жовтні 2019 Чортківський районний суд, який розглядає цю кримінальну справу, відправив її на додаткове розслідування. У постанові зазначається, що треба ще «провести слідчі дії для перевірки обставин та співставити їх із здобутими доказами».

Адвокат Юрія Грици наполягає на тому, що працівники «Івано-Франківськводоекотехпрому» самі винні в аварії. Адже мало того, що комунальники розрили проїзну частину дороги, вони ще й не огородили місце робіт і не освітили його. Мовляв, Юрій Грица не міг уникнути аварії, хоч дуже цього хотів. Цій версії особливо ніхто й не заперечує, тож справа тягнеться вже понад дев’ять років. І виглядає, що Юрій Грица має всі шанси уникнути кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності кримінального правопорушення. Для тяжкого злочину строки давності спливають через десять років.

Як прикарпатські високопосадовці намагаються уникнути відповідальності за нетверезе водіння

Але і це ще не все. Хоча Вища рада правосуддя відправила Юрія Грицу в почесну відставку з усіма виплатами, йому цього виявилось недостатньо. Грица прописався в горах, щоб як гірський мешканець претендувати на пільги та грошову надбавку 20 % до довічного утримання. А живе він у Яремчі, у будинку площею 337 квадратних метрів.

Та цього теж виявилось замало, і наприкінці 2020 року Юрій Грица звернувся до суду з проханням перерахувати розмір його довічного утримання, мотивуючи це тим, що суддівський оклад за цей час збільшився. Івано-Франківський окружний адмінсуд задовольнив клопотання і тепер він буде щомісяця отримувати 106 129 грн.

Без поспішних висновків

Ще в лютому 2017 року на вулиці Бандери в Івано-Франківську за підсвітку номерного знаку, яка не працювала, патрульні зупинили автомобіль Mitsubishi Pajero Sport. За кермом був екскерівник обласного УМВС Іван Струк. Копи запідозрили, що чоловік був нетверезим, запропонували тест на алкоголь. Струк відмовився та одразу ж викликав адвоката. В якості захисника приїхала на таксі його дружина, теж із запахом спиртного. Допомогти чоловіку вона не змогла, патрульні склали постанову за статтею 130 адмінкодексу (КУпАП) – керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння.

Через півроку суддя міського суду Наталія Деркач закрила провадження через закінчення строку накладення адміністративного стягнення. Цікаво, що Івана Струка до того двічі притягували до відповідальності за кермування у нетверезому стані. В обох випадках обійшлося штрафом у 3400 грн.

Начальник обласного управління державної міграційної служби Сергій Саїв обійшовся без штрафу за п’яне водіння, бо «в його діях відсутні ознаки правопорушення, передбачені статтею 130». Покази свідків до уваги не взяли, а складений протокол нібито не відповідає дійсності.

Як прикарпатські високопосадовці намагаються уникнути відповідальності за нетверезе водіння

Ексголова Івано-Франківського окружного адміністративного суду Петро Черепій також уникнув покарання, хоч у Богородчанському районному суді Черепія визнали винним за статтею 130 КУпАП – керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння. Навіть призначили штраф у розмірі 10 200 грн з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік. Втім, голова апеляційного суду Богдан Гриновецький постанову Богородчанського суду скасував і закрив справу у зв’язку із закінченням строків стягнення. На думку Гриновецького, висновок Богородчанського суду був поспішним.

Так само відзначився екссуддя апеляційного суду Володимир Гандзюк. Щоправда, він визнав вину і покаявся. За це суддя Лев Кишакевич присудив колезі штраф 3400 грн.

То все через депресію

«Я переїхала мусора і я пишаюся цим», – викрикувала неадекватна білявка в кабінеті чергового інспектора в Івано-Франківському відділі поліції на вулиці Бельведерській, 32. А от на судових засіданнях жінка переконувала, що щиро кається.

ДТП, в якій постраждав пат­рульний, трапилася 31 березня 2017 року на вулиці Крихівецькій. Позашляховик BMW X5 на великій швидкості перетнув подвійну лінію, виїхав на зустрічну смугу і збив трьох людей. За кермом була франківська підприємиця Тетяна Михайлова. На момент скоєння аварії в її крові було 1,85 проміле алкоголю при нормі 0,2 проміле – у дев’ять разів більше.

Після аварії Михайлову взяли під варту. Суддя Івано-Франківсь­кого міського суду Тарас Антоняк обрав їй міру запобіжного заходу – тримання під вартою. Але Тетяна Михайлова подала апеляцію, і суддя Богдан Гриновецький відпустив її під заставу 256 000 грн.

Як прикарпатські високопосадовці намагаються уникнути відповідальності за нетверезе водіння

А далі Михайлова знову відзначилась. 23 липня 2017 року перехожі викликали бригаду швидкої, бо на вулиці Сахарова п’яна жінка голосно лаялась і кидалася під автівки. Це була Тетяна Михайлова. Медики привезли її в обласну психоневрологічну лікарню № 1, що на вулиці Млинарській, 21. Там вона подряпала лікарку та намагалася покусати поліцейського, тож її забрали у відділок на Бельведерську, аби скласти протокол про хуліганство.

У суді Михайлова сказала, що «під час спілкування з працівниками поліції в неї стався нервовий зрив на фоні депресії, який посилився через дії поліцейських». А 24 листопада 2017 року суддя Олег Лазарів виніс постанову – закрити справу у зв’язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

А от слухання щодо обвинувачення за частиною 1 статті 135 та частиною 2 статті 286 Кримінального кодексу – залишення без допомоги людини, яка перебуває в небезпечному для життя стані та порушення правил безпеки дорожнього руху – досі тривають. Чергове судове засідання призначили на 25 лютого.

Єдине, за що на сьогодні заплатила Михайлова, це за втечу з місця аварії – 340 грн штрафу і 320 грн судового збору.

З поліції до суду

Експатрульного Юрія Надорожного суд таки покарав за п’яну їзду. Аварія за участі старшого лейтенанта поліції сталася 26 червня 2019 року. Надорожний на швидкості 80 кілометрів виїхав на зустрічну смугу, де врізався у BMW 520. Окрім нього, в машині були ще троє патрульних.

Водій BMW та його пасажир отримали численні травми. А у крові інспектора зафіксували 1,27 проміле алкоголю – у шість разів більше за норму.

Юрій Надорожний вину визнав повністю. Сказав, що шкодує і щиро розкаюється. Також він визнав усі заявлені до нього цивільні позови в повному обсязі. А ще просив про мінімальне покарання, бо ж має на утриманні одну малолітню дитину і вперше притягається до кримінальної відповідальності.

Суддя міського суду Наталія Деркач ухвалила вирок експат­рульному – чотири роки позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на два роки. Втім, від відбування покарання та ж Деркач Надорожного звільнила, встановивши іспитовий строк три роки.

Потерпілим Юрій Надорожний компенсував лікування та матеріальну шкоду, а ще заплатив за проведення експертиз.

Як прикарпатські високопосадовці намагаються уникнути відповідальності за нетверезе водіння

До речі, досі не завершилось розслідування у справі двоюрідного брата міського голови Івано-Франківська, депутата міської ради Романа Марцінківа, який у вересні 2019 року насмерть збив 68-річного пішохода. Про аварію тоді повідомив сам міський голова Руслан Марцінків. Він висловив співчуття родині загиблого, заявивши, що це велике горе для всіх.

«Зараз головне завдання – дочекатись результатів розслідування. Це робота не емоцій, а фахівців. Мені важко і боляче коментувати цю ситуацію. Молюся за душу загиблого і прошу Бога відвертати такі біди від усіх», – написав тоді у Facebook Руслан Марцінків.

Але час йде, результатів розслідування нема. Роман Марцінків досі депутат.

Авторка: Ірина Гаврилюк

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні