Колишню в’язницю НКВС, яку виявили в Косові на Прикарпатті, будуть досліджувати працівники комунального підприємства “Пам’ять”. Четвертого березня під час експедиції вони оглянули приміщення.
На в’язницю НКВС, яка була у Косові з 1944 по 1957 роки, пошуковці натрапили під час розкопок у 1992 році. Зараз у цьому приміщенні розташований ліцей імені Ігоря Пелипейка, інформує Суспільне Карпати.
У 1957 році на території спробували облаштувати інтернат. Поруч теперішньої їдальні була шопа – господарська будівля. Її завалили та знайшли рештки людей. За словами учасника розкопок Василя Бовича, розкопали людські кістки й на подвір’ї, тоді ще інтернату, коли встановлювали баскетбольні щити. Про це Василю Бовичу розповів один із вчителів тодішнього закладу.
За словами голови Косівської громади Юрія Плосконоса, який також був учасником розкопок, також людські рештки знаходили і на березі річки.
“Була в нас ситуація десь у 2010-2011 році. Хлопці копнули м’яч, і він полетів у річку. Вони спускалися за ним і побачили там унизу кістки. Річка підмила берег, частина обвалилася – і якраз звідти посипалася велика кількість частин скелета. Тоді ми подивилися, що воно ніби збігається з водовідвідним ровом. Думали, що людей прикопали”, – розповідає Юрій Плосконос.
Рештки 19 людей, яких знайшли, перепоховали на подвір’ї церкви Святого Василія в Косові. Розкопуючи рів далі, пошуковці нічого не знайшли.
П’ять років тому у Косів приїжджав один із в’язнів цієї тюрми. Він, за словами директора ліцею Віктора Барчука, зараз проживає в Англії. Чоловік попросив сина привезти його сюди.
“Він сам був єврейського походження. Один чоловік, почувши бесіду, що їх (євреїв, – ред.) будуть страчувати, зробив добру справу. Була можливість взяти людину на роботу чи куди. Він його взяв, і той втік”, – розповідає Віктор Барчук.
Федір Тершак також брав участь у розкопках у 1992 році. Він безпосередньо проводив роботи в підвалах та приміщеннях, де ймовірно були камери із в’язнями. Учасник розкопок розповідає, що пошуковці тоді знайшли схему цих підвальних приміщень.
“Коли добралися до цих підвалів, ми побачили, що склепіння з цегли. Але там в одному місці була стіна нерівна. Зрозуміли, що далі ще є. Бачите, під кожним вікном знаходиться вхід. Він замурований, але точно є. Ми продовбали одну стіну. Вона дуже товста – десь сантиметрів 80. Почали розкопувати, було засипано повністю. Ми дісталися до підлоги. Перед самою підлогою – шар чорної землі, яка нехарактерна тут. Виглядає так, ніби щось тут спалено або приховано”, – розповідає Федір Тершак.
У приміщеннях ліцею колись утримували та катували в’язнів, а також проводили суди над ними. Також сюди привозили й тіла повстанців, загиблих у навколишніх селах.
“Ми встановили, що є певна потреба розкриття підвальних приміщень в головному корпусі Косівської гімназії. Там є можливість пробити вхід з боку коридора. Однозначно, що ми встановили, що були підвальні приміщення. Які там можуть очікувати знахідки, важко сказати”, – каже керівник обласного комунального підприємства “Пам’ять” Василь Тимків.
За його словами, сподіваються знайти там й певні документи тих часів. Зараз пошуковці тільки оглянули приміщення. Роботи почнуть, коли буде краща погода, а ліцеїсти підуть на канікули.